Moeizame winst van Tom Okker* BETTY VLAMDE EINDELIJK iknappe zege terke Ben Sijtveld RENATE STECHER FABULEUS 7% KORTING jimeno dwingt vleugellamme Nederlander tot vijf sets-partij Enith Brigitha is r ecord al weer BETTY NIET OP DE METS kilometerloop ZT OOSTDUITSE LUIDT NIEUW TIJDPERK IN BIJ DAMESSPRINT Atleten in Wales naar zege Spartaan-leden km jeugdploeg MAANDAG 23 JULI 1973 1ILVERSUM De tennismelk was behalve erg waterig ook een beetje zuur zondag ij het bekende Hilversumse huisje. De ruim 3000 kijkers waren best bereid om wat ater bij de wijn te doen, de barre omstandigheden bij de open Nederlandse tenniskam- ioenschappen in aanmerking te nemen, maar ook zonder de natuurlijke neerslag bleef eindstrijd tussen Tom Okker en Andres Gimeno een vlakke, waterige vertoning. orzichtige Okker won tenslotte na niet verklaren, waarom hij er niet kende Nederlander gaf toe: „Dat slopend tennis en maakte in was geslaagd de Spanjaard onder echt wel een reden, dat je w irdoor na de fraaie triomf van druk te kijgee. „Mijn eerste service ;ty Stöve het Nederlandse succes liet me te veel in de steek, als ik Hilversum compleet, maar het opliep werd ik steevast gepaseerd i'redigende gevoel die natte zelfs de spanning de verveling volledig in Gimeno's voordeel" gelijks had kunnen verdrijven, d ook door Nederlands topten- Om wat geforceerd te vervolgen: „Als ik die matchpoints in de vier de set had benut, was er wellicht minder kritiek geweest, had ieder een van een vlotte zege gesproken". Wat hem in de tweede en derde set wel was gelukt, na saai tennis met slechts enkele spectaculaire rally's tot 4—4, een doorbraak en 64 winst had opgeleverd, mislukte ech ter in de derde ronde. De doorbraak kwam er wel, maar op eigen inder daad weinig imponerende service <één ace) overleefde de geroutineer de Spanjaard schitterend de match points en toen Okker bij 66 weer eens in de clinch ging met een lijn rechter, pakte hij kinderlijk een voudig de tiebreak f67). En omdat hij ook al veel te gemak kelijk de eerste set op zijn naam had gebracht kwam er een beslis sende ronde, waarin tussen de buien door moest worden gespeeld. Bij de standen 2—2 en 3—3 moest de par tij langdurig worden onderbroken, tweemaal voor de regen en eenmaal voor een jongetje, dat uit een boom viel. Ondanks die gedwongen rust perioden profiteerde de wat vleugel lamme Flying Dutchman toch van de vermoeidheid van Gimeno om zich iü eigen land met de 6—3 de sterkste te tonen. Minder slim Okker verdiende met zijn winst 6000 dollar en de veel in geld den- voorzichtiger gaat spelen en geên risico neemt, als het wat minder gaat". Gimeno inde 4000 dollar en was daar best tevreden mee. .Vooral als ik op mijn rechterbeen steun, heb ikveel last van mün knie. Ik heb het langer tegen Tom volge houden, dan ik zelf had verwacht, maar hij speelt ook niet meer zo slim, zo flitsend als twee jaar gele den". Hilversum: een woud Hilversum Betty Stöve heeft ein delijk eens op vaderlandse bodem gevlamd. Erg geconcentreerd spe lend maakte de„Steuf" op het Melk- huisje duidelijk, waarom zij dit seizoen al zoveel heeft verdiend de 2000 dollar van Hilversum bren gen haar totaal op zo'n 70.000 gul den bij de broodspeelsters. Helga Masthof, de vastheid «en koelheid) zelve op gravelbanen, raakte zater dag helemaal van haar stuk, kon in de eerste set (75) Betty nog rede lijk bijhouden, maar zag in de tweede ronde alle hoeken van de baan en werd met 62 aan de kant gezet. De Duitse, nummer tien op de we reldranglijst (Betty dertiende) kon geen ogenblik waar maken, hoe zij vorige week in straight sets van Evonne Goolagong had kunnen winnen. „Het is bij mij hollen ol stilstaan en vandaag ging het erg lekker", verklaarde de Nederlandse, die in Amerika de troetelnaam Dutch shoes (klompen) heeft, spraakzamer dan ooit. Met haar scherpe spel in de finale deed zij in ieder geval alle magere prestaties van afgelopen week vergeten. Haar forehand, die haar in Hilversum constant in de steek had gelaten, faalde nimmer, bepaalde het hoge voor Helga te machtige tempo. „Ik verdien nu leuk. maar ik speel niet echt voor het geld, want daar voor zijn de kosten te hoog. Toch behoor ik tot de categorie van de broodspeelsters naar woord ei genlijk en als zodanig moet Je wel op de verdiensten letten. Dan valt het wel op, dat de eerste prijs bij de heren nog steeds drie tot viermaal zo hoog als die bij de da mes. Een onrechtvaardige zaak, waar we wat aan willen doen". Begrijpe lijk daarom, dat Betty onlangs pen ningmeester esse is geworden van de nieuw opgerichte speelstersvakbond. Een andere Nederlandse speelster, die op het Melkhuisje in positieve zin opviel, was Tine Zwaan. Niet HILVERSUM Betty Stöve zal niet nooi in New York. „We hebben er deelnemen aan de nationale tennis- alle begrip voor, dat Betty daar kampioenschappen, van 13 tot en speelt, waar ze het meest kan verdie- met 20 augustus op de Metsbanen nen en dat ze haar nationale titel in Scheveningen. „Dat kost me al- niet verdedigt", aldus de reactie van leen maar geld", zegt Betty, die in KNTLB-secretaris-penningmeester die periode deelneemt aan een toer- Max Stikker. in het enkelspel, waarin zij pure snelheid tekort komt, maar wel in de mixed. In de finale had zij vol maakt vollerend naast de vaste Au straliër Geoff Masters het belang rijkste aandeel in de 61. 6—4 zegz op Betty Stöve en Robert Maud, die danig uit vorm is. Tine verdiende er 400 dollar mee. Betty Stöve stopte nog eens 250 dollar in de knip door samen met Helga Masthof het damesdubbel te zij van Trudy Walhof en Brigitte Cuypers (ZA) na een 25 achter stand in de tweede set. Bij 46, 7—6 en 14 was Andres Gimeno in het herendubbel aan het eind van zijn krachten. Hij verloor samen met Munoz de derde set en de partij met 64 van het duo Ivan Molina (Col) en Alan Stone, de Australiër, die het Okker zater dag zo lastig had gemaakt. De win naars verdienden ieder duizend dol lar. De sterke Amsterdammer Ben van Sijtveld komt ze gevierend over de eind streep van de 25 kilometer wegloop in Lisse. Achter hem één van de mindere goden die nog juist een ronde (van 5 km) is gelapt. j, 7" (Foto Jan Holvast) •JJlSSE Ben van Sijtveld verkeert dit seizoen in een uit rende vorm. De 30-jarige Amsterdamse atleet, die zich heeft gelegd op het lange afstandwerk, is tegenwoordig bij weg- öst.rijden steevast in de voorste gelederen te vinden. On- e iks die goede vorm slaagde de Amsterdammer er dit jaar in een overwinning in de wacht te slepen. Zaterdag in se was het dan eindelijk zover: Van Sijtveld werd eerste in 25-kilometer-loop en was met die zege bijzonder gelukkig. neer daar hij ook nog een persoonlijk record van 1 uur 21 suten en 9 seconden noteerde. Sijtveld heeft de loop, zoals oulijk door de vereniging De taan op het snelle parcours bij ïderii ortpark aan de Spekkelaan ge- I liseerd, volkomen beheerst. De -rijd erdammer duldde de eerste vijf leter nog Vlaardinger Hans eren in zijn directe omgeving had na tien kilometer liep hij al 1 lam op kop. Achter hem knokten Verhoef, Peter Fritz, „doordou- Dirk de Bruin. Hans van Kas- n een verrassende Piet Broos achterstand binnen de per- ctief houden. ove dig :hoef ondernam zelfs een moe poging om Van Zijtveld te ach- nM ien. Elke kilometer knabbelde hij i onnaar seconden van zijn achter in voordat het 20 kilome- ïfont werd gepasseerd was Ver- i zijn opzet geslaagd. De voor itrechtse Hellas uitkomende Ver had echter teveel van zijn iten gevergd en moest in de eer flink wat terrein van Sijtveld prijsgeven. 1 Sijtveld naderhand: „Ik wist is de wedstrijd wel dat Ver- torsport De Belg Louis de is gisteren in Tiegem (België) ol 1 aar geworden van de achtste ra- Polen (je j-eeks om de Fim-cup voor ;nnen vijfde werd de Neder- ri' Ten Thije, zesde v. d. Linden. nt jg losport Na de overwinnmg 1e zes-uurs-race van Watkins (VS) is de rFanse fabriek Ma- iraktisch zeker van het merken- Ükampioenschap door een zege iet duo Percarolo/Larousse. hoef dichterbij kwam maar ik was niet bang voor hem. Ik vertrouwde op mijn goede conditie en bovendien moest hij zich forceren om bij me te komen. Toen hij eenmaal bij me was draaide hij niet zo best meer. Als hij echt sterk was geweest was hij in één ruk doorgegaan maar dat kon hij niet". Verhoef verloor in de slotkilome- ters, ook al omdat hij last kreeg van kramp, nog bijna een halve mi nuut op Van Sijtveld. De derde plaats werd een prooi voor Hans van Raste ren. De plaatselijke favoriet Wim v. Gerven kwam als elfde over de eind- Zelfvertrouwen Bij de veteranen, die 15 kilometer moesten afleggen, ging de overwin ning naar Jac Smits van het Leidse AV Holland. Smits, die lange tijd heeft gekampt met blessures, vijzel de zijn zelfvertrouwen weer op met een zege die niets aan duidelijkheid te wensen overliet. Nummer twee, Amsterdammer Fuyk, raakte bijna twee minuten bij Smits achterop. De uitslagen luiden: Heren, 25 km: 1. B. v. Sijtveld (AV'23) 1.21.09.0: 2. C. Verhoef (Hel las) 1.21.36.6; 3. H. v. Rasteren (For- tuna) 1.23.41.0; 4. D. de Bruin (AVR) 1.24.30.6; 5. P. Fritz (Metro) 1.25 19.8: 6. L. Vink (ATOS) 1.26.45.0: 7. P. Broos (Bersenbircher SV> 1.26. 53.0; 8. R. Strik (Tempo) 1.27.25.0; 9. C. Eindhoven (Ilion) 1.27.40.0: 10. R. v. d. Zon (AVR) 1.28.57.0; 11. W. v. Gerven (Spartaan) 1.29.25.0. Veteranen, 15 km: 1. J. Smits (AV Holland) 51.17.4; 2. A. Fuyk (AAC) 53.12.8; 3. J. Rlooster (ATOS) 55. 12:6; 4. D. d. Schipper (ATOS) 55. 52.0; 5. J. v. Ginkel (BAV) 56.25.0. DRESDEN In tegenstelling tot de Westduitse atletiek- kampioenschappen in West Berlijn heeft de Oostduitse titel strijd in Dresden een uitermate florissant prestatiebeeld opge leverd, met onder meer drie wereldrecords. Allesoverheersend was uiteraard de dubbele krachtsexplosie van Renate Stecher, die zowel op de 100 meter (vrijdag) als op de 200 meter (zater dag) haar eigen wereldrecords verbeterde en met tijden van 10.8 en 22.1 een nieuw tijdperk in het damessprinten heeft ingeluid. i voorbehoud zichzelf verbeterde van 12.5 tot 12.3. n, hetgeen ten opzichte van de meter in 51.6) en Angela Schmalfeld klasse. Op de kortste sprintafstand Haase 28.34.4; 110m horden: Siebeck heeft zij als enige tot dusver de 11' secondengrens doorbroken met twee keer 10.9 en een keer 10.8, op de 200 meter haalde zij tiende seconde af tijd, die zij tot dusver moést delen met de Formosaanse Chi Cheng Hinzmann <22—4). Het was in Dresden de snelste 200 meter dames die ooit is gelopen: Do- 13.3; Hoog: Junge 2.17; Ver: Rlaiuss 7.86; Hink Stap Sprong: Schenk 16.79; Kogelst.: Briesenick 21.07; Ko- liefst drie- gelsl.: Teimer 773.44. de wereldtop- Dames: 800m: Hoffmeister 2.02.5; 1500m: Hoffmeister 4.13.5; Discus: .44; Speer: Fuclis 62.22. T eleurstellend De Westduitse atletiekkampioen- Malletzki noteerde als tweede 22.3 schappen, die het afgelopen week- Petra Randarr als derde 22.4. Bij einde in Berlijn werden gehouden, de heren liep Hans-Juergen Bom- hebben niet de gebruikelijke presta- bach dezelfde afstand in 20.2, een tie-hausse opgeleverd. Voor een na tijd die ook gemaakt werd door Sieg- Olympisch jaar geen ongewoon ver- gried Schenke. In de halve finales schijnsel, doch de resultaten die van de 100 meter noteerde Bombach werden geboekt hielden over het al- als twaalfde Europeaan na Armin gemeen beslist niet 'over' Hary een tijd van 10 seconden rond. Het derde wereldrecord van Dres den kwam op naam van Annelie Ehr- hardt, die op de 100 meter horden Bij de heren overtuigden alleen Honz met een 400 meter in 45.6 en de werpers Reichenbach (20.51 kogel, een nationala record), Hennig (63.06 discus) en Riehm (73.98 kogelslinge ren). Bij de dames imponeerde Annelie Wilden met haar 400-metertijd van 52.7. Heide Rosendahl beleefde haar laatste Westduitse kampioenschap pen. De wereldrecordhoudster ver springen (6.84 meter) kon geen af scheid nemen met 'n titel: zij verloor met 6.25 tegen 6.44 meter van Edda Trocha. Heide Rosendahl, die vorig jaar Olympisch kampioene ver springen was en deel uitmaakte van de winnende Westduitse ploeg op de 4 x 100 meter, kreeg de Rudolf Har- big-rijs, een tamelijk zeldzame Westduitse atletiekonderscheiding. Verdere resultaten: Heren: 5000 m: Norpoth 13.48.2; 10.000 m: Ujle- mann 28.52.2; 3000 steeple: Maier 8.32.0; Ver: Baumgartner 7.83; Polshoog: O hl 5.20; Speer: Wolfer- mann 82.62. Dames: 200 m: Rroniger 23.26; 800 m: Falck 2.0585; Discus: Wes- termann 59.60. De Amerikaanse atleet Rod Mil- burn heeft zondag tijdens wedstrij den in Siena zijn eigen wereldrecord op de 110 meter horden geëvenaard met een tijd van 13.1 seconde. Milburn liep deze tijd voor de eer ste keer op 6 juli jl. in Zürich. Een andere goede prestatie in Sie na kwam op naam van Milburns landgenoot Fred Newhouse, die de 400 meter won in 45,6 seconden. Tijdens de Franse kampioenschap pen, die dit weekeinde in Parijs wer den gehouden, sprong Mare Poaniewa over een hoogte van 2.22 meter. Op vallend waren ook de vertesprongen van Bonheme (8.19). en Rousseau «8.11). Philippe noteerde op de 800 m 1.46.5 terwijl Yzes Brouzet met het kogelstoten de 20 m-grens passeer de: 20.20 m. Sam zei tegen Moos, De Zwarte Wolf geeft korting al een hele poos, ha, ha, ha. BOEDAPEST De Hongaarse An drea Gyarmati heeft het Europese record op de 100 meter rugslag her overd op Enith Brigitha. Gyarmati zwom gisteren tijdens de Hongaarse kampioenschappen in Boedapest de afstand in 1 minuut 5.9 seconden. Het oude record stond sinds vorige week op naam van Enith Brigitha met 1.06.1. Het wereldrecord is nog steeds in handen van de Zuidafri kaans Raren Muir, die in 1969 tot 1.05.6 kwam. De Nederlandse jeugd-zwemploeg, lichting 1960 en jonger, heeft dit weekeinde in Dortmund een overtui gende zege geboekt op West-Duits- land: 137 tegen 115 punten. Vooral de vrije slag-zwemsters Annelies Maas (de Rijn) en Rari Ran (Zian-Vitesse) waren voortref felijk op dreef. Annelies Maas won zowel de 400 als de 800 meter vrije slag in het 25-meterbad in 4.41.5 en 9.31.4. Rari Ran was in beide geval len tweede in 4.43.2 en 9.31.6. Zij is nog een jaar jonger dan Annelies Maas, die op de 100 meter vrij een tijd liet afdrukken van 1.02.9. CWMBRAN De Nederlandse heren-atletiekploeg heeft zich za terdag in Cwmbran de meerdere getoond van Wales. De einduit slag van de eendaagse wedstrijd was 113 tegen 109 punten. Het resultaat was aanvankelijk doör de wedstrijdleiding opgegeven als 111111. Maar twintig minuten na afloop van de wedstrijd ont dekten Nederlandse officials, dat er in de puntentelling een fout was gemaakt. De verregende nationale op de Zuidlarenstraat van vorige week is ongewild een voortreffelijke voorbe reiding geweest op het treffen in Wa les. Ook zaterdag toonde Pluvius zich namelijk van zijn sterkste zijde, met als gevolg dat de prestaties op de loopnummers een tamelijk inferieur karakter droegen. Bert de Jager won zowel de 100 als de 200 meter in tij den a la Renate Stecher, een bewijs hoezeer de omstandigheden tegen zaten. Toch is voor verscheidene Neder landse atleten de trip niet geheel zinloos geweest, getuige het sneuve len van een behoorlijk aantal per soonlijke records. Frans Nusse no teerde er een op de 400 meter: 48.1 seconde, Roelof Veld beëindigde de 3000 meter steeple chase sneller dan ooit <8.49.2. waarmee hij na een scherpe eindsprint Hayward 8.49.4 versloeg) en Johan Bode sprong 2.01 meter hoog (eerste). Ook de discuswerpers Harry Zitsen (55.40 meter). En Rob Hermans 52..32> boekten de beste prestaties van hun loopbaan. Bevredigend waren voorts de prestaties op de langere loopnum mers: Haico Scharn won de 1500 meter in 3.47.1, Jos Hermens de 5000 meter in 14.03.8 en Piet Vonck de 10.000 meter in 30.01.6. Bijzonder ongelukkig was de Ne derlandse 4x100 meter-ploeg, die niet over de streep kwam. De „vier maal vier" kwam voor de dag met een uiterst zwakke 3.16.5. Wales verbe terde het nationale record tot 3.1.24. Op de springnummers is naast de winnende 2.01 van Bode nog de zege van Ron van Wilgen bij het versprin gen vermeldenswaard. De Hagenaar kwam tot 7.16 meter, op de hielen ge zeten door de Welshmen Thompson en Elias (beiden 7.10). Er waren 4000 toeschouwers. Ella Hoogendoorn van de Rotter damse atletiekvereniging PAC heeft zondag op de sintelbaan Ookmeer in Amsterdam een nationale vijfkamp voor dames gewonnen. De wedstrijd gold als selectie voor een plaats in de Nederlandse ploeg, die in augustus in Reykjavik uitkomt in de voorron de van het toernooi om de Europa cup. Zeker van hun plaats zijn nu nationaal recordhoudster Mieke van Wissen (4440 punten), die in Amster dam niet meedeed, Ella Hoogendoorn en Rola van Rlaveren. Voor de vier de plaats ia de ploeg zijn kandidaat Ria Ahlers «zondag 3732), Mieke van Doorn uit Lisse (3718) en Juniore Mirjam van Laar. die niet minder dan 3902 punten haalde en daarmee voldeed aan de limiet voor deelne ming aan de Europese Junioren- kampioenenschappen in Duisburg. ze in de gaten. 11 "70/L korting op vertoon ver. lidmaatschapskaart. tgezonderd een enkel merkartikel. hirts - kousen en Alles voor zaal- en veldsporten. Grote voorraad sportschoenen. C AMPIN G-SPORTHUIS LANGE MARE 104 - LEIDEN TELEFOON 23827 t.o. bloemenkiosk by Hartebrugkerk. LEIDEN Drie leden van de Lis- ser atletiekvereniging De Spartaan zijn gekozen in de Nederlandse jeugdploeg die op 29 Juli in Antwer pen uitkomt tegen de jeugdteams van België en Zwitserland. Het zijn Leo Duivenvoorde op de 1500m bij de jongens. Lenie v. d. Poel op de 1500m bij de meisjes en Mieke van Doorn op de 100m horden bij de meisjes. Leidse atleten kwamen zaterdag tijdens instuif wedstrijden in Heiloo in actie. Rob Rijskamp (Bataven) liet een fraaie vertesprong van 6.77m opmeten terwijl zijn clubgenoot Theo Brusche de 100m in 11.4 sec. aflegde. Alfred Verhoef AV Holland) was op de 100m evenwel nog sneller: 11.1 sec. Op de 800m noteerde Leo Duiven- voor de (Spartaan een tijd van 1.58.1. Zijn clubgenoot Pieter Waaning be ëindigde de 5000m na 14.51.6. Arie van Tol (Bataven) liep de 800m in 2.00.4.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11