Nederland rijdt in de Ronde van Toekomst plichtmatig ereronde t Aling krast in scenario Den Hertog ITALIAAN EEN BELOFTE "Deze ronde was voor renners onmenselijk" Middelink: Als het zo blijft, gaan we niet meer 51 zr. Smits beste Nederlander MAANDAG 23 JULI PARIJS Wat een verschil met het vorig jaar. Toen was het erepodium na afloop van de Toekomstronde in Sochaux praktisch gesproken een Nederlandse affaire. Fedor den Hertog verscheen daar in de gele trui, Cees Priem in het groen, de Nederlandse ploeg als winnaar in het ploegenklassement en Ben Koken als sprintkampioen. Nu, op de wielerbaan in Vincennes, was er voor de formatie de schrale troost van de successen van de eerste dagen, toen Nederland in de proloog, de ploegentijdrit, zegevierde en Knete- mann één dag in de gele trui mocht rijden, de étappezege van André Gevers (en even eens een eendags gele trui) en de ritzege van Matje Dohmen vlak na de Pyreneeën. Wielrennen Leijn Loevesijn, Ne derlands sprintkampioen, heeft giste ren op de wielerbaan van Alkmaar een match è- trois tegen Klaas Balk en wereldkampioen Robert van Lan- cker van België gewonnen. Cees Stam won bij de profstayers vóór Piet de Wit en wereldkampioen Theo Verschueren. Het erepodium was gisteren een zaak van buitenlanders. Giambattista Baronchelli, het rechterbeen nog steeds in een indrukwekkend ver band, als eindwinnaar, de Zwitserse garde van Oscar Plattner als win naars van de ploegenprijs, de Hel- Veet Schmid in de witte trui van het combinatie-klassement en twee Spanjaarden met belangrijke troost prijzen: Andiano als „bergkoning" en Martinez als winnaar van het pun tenklassement. Nederland kwam er slechts aan te pas toen de ploegen plichtmatig na elkaar hun ererondje draaiden. De laatste twee dagen, in de vlak ke ritten tussen Orleans en Parijs, probeerden de Nederlanders nog wel incidentele succesjes te boeken, maar het zat weer niet meer. Zaterdag, in de rit van Orleans naar Versailles, was Wil van Helvoirt in de slotfase zeer attent, maar werd door de Franse regionaal Gutierrez (de eer ste Franse zege in deze ronde) op de streep verslagen. In de laatste etap pe van Versailles naar Parijs was Gerrie Knetemann de animator van de belangrijkste ontsnapping, die echter ook tot niets leidde. Op de wielerbaan van Vincennes, waar al enkele duizenden present waren om enkele uren later de grote Tour te zien binnenkomen, won tenslotte de Luxemburger Erny Kirchen de laat ste etappe was daarmee de enige renner uit de karavaan, die twee overwinningen boekte. De teleurstelling in deze editie van de Ronde van de Toekomst, welk evenement in het verleden zo «aak glorieuze momenten voor de Neder landse wielersport had opgeleverd, was te beluisteren in de slotconclu sies van het vijftal, dat Parijs had „gehaald". Gerrie Knetemann:,, De omstan digheden in aanmerking genomen is het me niet erg tegengevallen. Maar als ik van te voren had geweten, dat ik zo ver naar achteren zou eindi gen, had het voor mij niet gehoe ven". De Amsterdammer is moeilijk van zijn stuk te brengen. „We gaan gewoon door", zei hij nog nuchter. Matje Dohmen: „Ik vind toch dat ik vrij goed heb gereden. Ik heb zelfs kans gemaakt op de groene trui". De Limburger had ook wat geleerd: „Ik heb op deze bergen wel gemerkt, dat ik met een kleiner verzet zal moeten rijden. Door mijn grote versnelling heb ik een paar slechte dagen ge had". Wil van Helvoirt, de „stille" uit de ploeg: „Het is me bar tegengevallen. Ik ben blij dat ik eind augustus weer naar de HTS kan. Want in het wiel rennen als beroep zie ik geen brood". Wim de Waal: „Voor het eerst in mijn leven heb ik nu cols gereden en dat is niet meegevallen. Overigens heb ik weinig geluk gehad. Ik had graag een etappetje gewonnen André Gevers (vijftien kilometer voor Parijs nog pijnlijk gevallen): „Meneer Middelink heeft beloofd me meer kansen te zullen geven. Die zal ik graag aangrijpen om nog meer te leren dan ik in deze ronde al heb gedaan". UITSLAG: Elfde ronde: 1. Gutierrez (Fr) 3.22.06, 2. Van Helvoirt (Ned), 3. Vallori (Sp), 4. Didier (Lux), 5. Gaetano Baronchelli (It), 6. Schmid (Lux), 7. Polewiak (Pol), 8. Martinez (Sp), 9. Bourreau (Fr), 10. Dohmen (Ned), 11. Salm (Zwits), 12. Pala (It), 13. Barrois (Sp), 14. Rios (Col), 15. De Waal (Ned), allen in dezelfde tijd als Gutierrez: 3.22.06, 14. Diaz (Col) 3.22.26, 17. Gevers (Ned), 18. Nazabal (Sp), allen in dezelfde tijd als Diaz: 3.22.26, 23. Knetemann (Ned) 3.22.26. 2.00.41). 2. Fretz (Zwits) 2.00.56 (met bon. 2.00.46), 3. Gaetano Baronchelli (It) 2.00.56 (met bon. 2.00.51), 4.Fla- mini (It) 2.00.53 (Opgenomen bij bin nenkomst wielerbaan), 5. Diaz (Col) 2.00.56, 6. Kamer (Oost) 2.01.00, 7. Schmid (Zwits), 8. Martinez (Sp), 9. Bourreau (Fr), 10. De Waal (Ned), 11. Van Helvoirt (Ned) 12. Vallori (Sp), 13. Knetemann (Ned)14.Kraft (WD1), 15. Weibel (WD1), 26. Doh men (Ned), 41. Gevers (Ned), allen in 2.01.00. EINDKLASSEMENT 1. Giambattista Baronchelli (It) 41.11.55, 2. Steinmayer (Oost) op 4.58, 3. Bourreau (Fr) op 5.46, 4. Schmid (Zwits) op 6.56, 5. Bodier (Fr) op 9.10, 6. Kraft (WD1) op 11.30, 7. Ruch (Wdl) op 14.04, 8. Mar- tinez( Sp) op 14.08, 9. Rios (Col) op 14.16, 10. Diaz (Col) op 14.19, 11. Salm (Zwits) op 14.25, 12. Duchemin (Fr) op 14.42, 13. Gutierrez (Fr-Peug) op 20.41, 14. Nazabal (Sp) op 21.43, 15. Marquette (Fr) op 23.29, 17. De Waal (Ned) op 25.07, 35. Dohmen (Ned) op 52.02, 36. Knetemann (Ned) op 53.03, 52. Gevers (Ned) op 1.30.49, 53. Van Helvoirt (Ned) op 1.38.27. PLOEGENKLASSEMENT 1. Zwitserland 124.40.23, 2. Frank rijk 124.51.04, 3. Italië 125.04.08, 4. West-Duitsland 125.07.15, 5. Spanje 125.14.14, 8. Nederland 126.06.10. PUNTENKLASSEMENT 1. Martinez (Sp) 100 punten, 2. Schmid (Zwits) 98, 3. Bourreau (Fr) 94, 4. G. Baronchelli (It) 74, 5. Doh men (Ned) 69, 6. De Waal (Ned) 65, 9. Van Helvoirt (Ned) 58. BERGKLASSEMENT 1. Andiano (Sp) 59 punten, 2. Salm (Zwits) 46, 3. Rios (Col) 41, 4. Na zabal (Sp) 40, 5. Pujol (Sp) 39, 6. G. Baronchelli (It) 31. Giambattista Baronchelli pas twintig jaar PARIJS Hij is 1.83 meter lang, weegt 71 kg, heeft zwart haar en diep donkerbruine ogen. Ziedaar de Ita liaan Giambattista Baronchelli, win baar van de ronde van de toekomst 1973. De op 6 september 1953 in een florpje bij Mantua geboren slanke Italiaan heeft ondanks zijn jeugd (hij is immers nog geen twintig Jaar ©ud) al een indrukwekkende loop- t>aan als amateurwielrenner achter ide rug. Nadat Giambattista, die door een oudere broer werd overgehaald om te gaan fietsen, in 1971 amateur werd boekte hij liefst 43 overwinnin gen, zijn eindzege in de Tour l'Avenir niet meegeteld. Daarvan kwamen er dit Jaar 9 op zijn rekening, onder meer twee étappes in de amateur- Giro (die hij ook won) en in de Ronde van de Toekomst de tijdrit op een zeer lastig parcours naar Ax Les Thermes. Baronchelli, wiens broer Gaetano in de koers niet van zijn zijde is weg te slaan, is de derde zoon uit een landbouwersgezin met negen kin deren (vier Jongens en vijf meisjes), dat al vele Jaren in een gehucht bij Bergamo woont. Giambattista, die binnenkort waarschijnlijk on middellijk na de wereldkampioen schappen in Spanje een profcon tract met Molteni zal tekenen en dan in de school-Merckx terecht komt, houdt niet van stil zitten. Hij heeft maar één hobby: het fietsen. Maar daarnaast hielp hij in de zomermaan den zijn vader en broers op het land bouwbedrijf en 's winters werkte hij in een schrijfmachinefabriek in Bergamo. Baronchelli, die na zijn so lo op de col de Soulor, waar hij door ruim 4 minuten weg te lopen de concurrenten Steinmayer, Bour reau en Schmid definitief de hoop op een overwinning ontnam, die daarna in de vlakke rit naar Bor deaux bij een valpartij een vrij ern stige wond aan zijn rechterknie op liep, maar toch doorfietste, kan een heel grote in de wielrennerij wor den. In het wielervak vergrijsde Ita liaanse Journalisten zien in hem een nieuwe Coppi, een nieuwe campio- nissimo. Maar dan moet waarschijn lijk eerst Merckx zijn fiets op stal zetten. De Fransman Antoine Gutierez gaat juichend over de finish van de elfde en voorlaatste eU in Versailles. Verder v.l.n.r. Baronchelli, de Spanjaard Vallori, Wil van Helvoirt en Lucien Di PARIJS "Als de Ronde van de Toekomst volgend jaar weer op desselfde basis wordt opgezet gaat Nederland er niet heen". Deze uitspraak was van Joop Midde link, nadat op de wielerbaan van Vincennes de Tour de l'Avenir 1973 was uitgeluid. "Het is geen doen voor amateurs om steeds weer zulke grote afstanden tussen de étappes te moeten overbrug gen. De jongens zijn in deze Ron de voortdurend zo intensief bezig geweest met fietsen, reizen en trékken dat ze na aankomst in het hotel of in een schoolgebouw meteen in slaap vielen. Dit is on menselijk. Er zijn dagen geweest, dat ze al om vier of vijf uur weer moesten opstaan om op tijd aan de start te kunnen komen". Middelink, die meestal erg ver gevingsgezind is en veel door de vingers ziet als het op het orga niseren van koersen in het bui tenland aankomt (in Olympia's Ronde daarentegen is hij een strenge meester, die alles tot in de puntjes verzorgd wil hebben), was vastbesloten. "Zo doe ik het nooit meer. En met dit besluit heeft het niets te maken, dat ik dit jaar een minder goede ploeg had. Zelfs ais ik volgend jaar een winnaar zou kunnen meenemen zou ik niet gaan ais de heren van l'Equipe en Le Parisien niet met een ander voorstel komen". "Het is", zo verbelde hij verder, „in deze Ronde voorgekomen dat er in een schoollokaal twintig mensen, ren ners ploegleiders, chauffeurs, solg- neurs en mecaniciens, werden ondergebracht. Dan doe Je geen oog dicht. Dat is voor ons nog niet zo erg, maar voor de renners is het funest". Ook hadden de coureurs deze week in een school gebouw moeten slapen, waarin geen warm water aanwezig was. ,,'s Ochtends hebben we met tien man in de rij voor het toilet ge staan. Hoe dat er uitzag kun Je Je wel voorstellen". De gezette ploegleider maakte ook zijn gebruikelijke rapport op over de vijf in Parijs aangekomen Nederlanders. „In het algemeen gesproken ben ik over de méésten teleurgesteld. Maar zoals ik deze week al heb verteld, ook inter nationaal is er een teruggang bij de amateurs te bespeuren. Neem nu Frankrijk. Mijn collega Robert Oubron heeft het met overjarige amateurs als Bernard Bourreau en Marchel Duchemin geprobeerd en heeft vrijwel niets bereikt. Hij heeft tijdens de Ronde al veel kritiek gehad en de Franse pers kennende wacht hem nog een onweersbui in de komende weken. Middelink nam de vijf renners stuk voor stuk in het kort op de korrel. Gerrie Knetemann: „Hij is eigenlijk de enige, die niet is tegengevallen. Het was Jammer, dat hij voor de bergen is geval len. Daardoor heeft hij zich niet kunnen geven. Toch zit er in hem wel een klimmer. Dat heb ik zien op de Puy de Dome toen velen voorbij ging". Geschikt de stap naar de beroepsklasse maken vindt Middelink de A sterdammer (en trouwens van de anderen) nog niet. „Kr temann is daarvoor nog niet Matje Dohmen: „Hij is vooral in de bergen tegengev len. HU ging toch door voor klimmer, maar daarvan is niet veel gebleken. Als hij eens zou willen proberen om zo'n groot verzet te draaien. D zou hij wellicht meer tot zijn r« komen" Wim de Waal: ,De Zeeuw h< zeer attent gereden, maar he een paar maal de pech geh dat hij in de slotfase werd klopt. Hij Is een mindere klli i mer, maar heeft ontstellend vi* courage". Wil van Helvoirt: „Hij is het meest tegengevallen als klii mer. Ik had na alle verhalen hem gedacht, dat hij een g< klimmer zou zijn. Bovendl neemt hij te veel een afwacht® de houding aan". Tenslotte André Gevers: „D^tcct knaap heeft ongelooflijk VI moed. Hij verdient meer kanï in de toekomst en wat voor geleg wereldkampioenschappen belai dstrij in Merkenkampioenschap a VLAAKDINGEN Nooit meer zal het wielerpubliek zo'n bijzondere finale meemaken als zaterdagmiddag tij deins de derde en laatste proef van het merkenkampioenschap voor amateurteams in Vlaardingen. Bijzonder, omdat deze finale vol ledig afweek van de normale regels. Waardoor de sportieve drang werd verdreven en men uitsluitend oog had voor werke lijke ploegenstrijd. Niet ongewoon, al kwam het bij de bezoe kers anders over. Door Hans Coolegem Hun ergernis ging vooral uit naar Jan Aling, die de plannen van Fe dor den Hertog wilde dwarsbomen. Want toen ongeveer vijftig kilo meter al de beslissing werd ingeluid en na de eerste schermutselingen Fr sol (Albert Huizebosch en Fedor den Hertog) met Ketting (Herman 6noeiJink en Jan Aling) zich in de „vuurlinie" presenteerde, wilde ve dette Fedor den Hertog zich al meteen laten zien. De populairste Nederlandse amateur kreeg er evenwel geen gelegenheid voor. De bonkige Ketting-favoriet Jan Aling zette zich aan het wiel van Den Hertog en liet dat niet meer los. En ook al wezen beide coureurs vervolgens bij toerbeurt naar eikaars voorhoofden, er kwam geen wijziging. Totdat Den Hertog besloot in de remmem te knijpen en De Denekamper S7ioeyink gaat juichend over de meet vóór Huizebosch en Alting. de overige koplopers, Huizebosch en rol. Wat uiteindelijk de Jury niet rijden en dan in de finale alleen Snoeijink alleen verder mochten ontging (Huizebosch moest via een wegspringen, omdat hij niet kan sprinten, nooit mocht lukken". „Ik wilde best kop overnemen. On danks het feit dat we niet wisten, hoe de situatie met hun derde man was. Maar hij demarreerde steeds van achteren. Dan ligt de conclusie voor de hand, vooral ook, omdat ik wist, dat Herman Snoeijink Albert Zonder enige uitleg was het e lachelijke zaak, dat beide coureurs ste proef door het ontbreken 1 daarna toch weer naar het leidende derde Frisol-man glansrijk won. duo reden. Fedor in die fa*"- „Geef Maar toch nog een straatlengte te- Aling alstublieft een touwtje, dan kort kwam, om Tegelhandel Jan kan hij me nog beter volgen". We liswaar bleef Aling in tweede stel ling totdat de voorlaatste ronde aanbrak. Toen zette hij zich wel aan de lei- een theoretische kans te houden. Het beroerde de équipe van Jan ding. Trachtte zich zelfs nog met Wij mochten niemand weg laten van Erp nauwelijks. Want de op- de eindspurt te bemoeien, die rijden. Ook Frisol niet, al had Den dracht van ploegleider Jan Gisbers: Snoeijink bijna uit stilstaande posi- Hertog dat graag gewild. Voor tie aanging en ook voor Huizebosch, Aling en Den Hertog won. Aling speelde hierin geen vlekkeloze het een echte ploegenwedstrild. wat inhield, dat de taktiek van Fe- voerd. Ook al zag Cor Schuurman, dor: ons onszelf eerst kapot laten het talentvolle „bijtertje" van Van Nelle, tot tweemaal toe kans om openingen te veroorzaken. Waardoor in tweede instantie de beslissing werd geforceerd en de dappere „zoon" van de „Weduwe" als enige voorin stand hield. De hergroepering achter de vier leiders betekende immers voor Van Erp geen gevaar, omdat de paarse trico lores ruim voldoende aanwezig wa ren. Ook de versnippering in de finale beïnvloedde voor Van Erp de rang lijst niet in negatieve zin. Al zat bij het tweede kwartet (Fons van Kat wijk, die het nog even alleen heeft geprobeerd, Ad Tak, Ad van Over- veld en Jos Kieftenburg) nog geen tegel-vertegenwoordiger. Het impli ceerde alleen dat Caballero na Ketting als tweede naar het dag- klassement schoof. Want lang voordat Fedor den Her tog en Jan Aling „het spel" bepaal den, konden reeds de tienduizend kampioensstickers worden uitge deeld. Een vervolg op 1970. Fedor den Hertog bekommerde zich daar niet om. Hij: „De sponsors maken de echte wielersport kapot. Ik be doel: er is geen spontane uitleving op de fiets meer. Als Jan Aling doorrijdt is er niets aan de hand. Hij heeft zijn roeping misgelopen. Want hij had komediant moeten worden. Maar ja, zo heeft iedereen zijn tekortkomingen. Die heb ik ook". Uitslag: 1. Snoeylnk (Denekamp) de 155 km in 2.40.36 uur, 2. Huizebosch (Nijerveen) z.t., 3. Jan Aling (Bla- del) z.t., 4. Den Hertog (Ermelo) z.t Eindstad: 1. Jan van Erp-Hutchinson 84 pnt., 2. Ketting-Shimano 76. 3. Ca ballero 69, 4. Kavero 68, 5. Frisol 66. elmai en i had i Gees Koeken breekt aim WUUSTWEZEL De Nederig Jos van Beers (Visselaere) is ren in een proef wielerwedstrijd Belgische grensplaats achter de Belg Eddy Peel tweede geëindigd. Peelman de 177 kilometer een tijd en 27 minuten nodig en finisht! een voorsprong van 20 seconde! Belg Willekens werd derde van de Vleuten, die heeft kondigd te stoppen met actief rennen, ging als vierde ove streep. Bij een valpartij brak Koeken een arm. Jan van Katwijk werd in een strijd in Merchtem tweede i achterstand van vier lengten dy Merckx, die de 168 kilomet® uur en 2 minuten aflegde. Vic van Schil eindigde op een minuut als derde. se w< 25-k neer luten Sijt irtpar liseerd ierdam ach hou sdig hoef poging El oflaar si af ei int W' WARSCHAU - De Pool 1 lar Lis heeft de ronde van Polen d amateurs gewonnen. Hij boekt! verrassende zege op zijn ge"* meerde landgenoot Ryszard I kowski. In het eindklassementl Smits de beste Nederlander 24e plaats.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 10