LEIDSCH DAGBLAD VOG STEEDS ONZEKERHEID ZEER FELLE REACTIES OP FRANSE KERNPROEF vandaag Capers houden 141 gijzelaars al drie etmalen vast ÜMI Bill Sjeikdom Dubai LEIDSCH DAGBLAD Paar ton uit kluis gestolen BOEING IN ZEE GESTORT Verdachte moordzaak in Veghel bekende VAN DER VELDE Cstroën BANDAG 23 JULI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34074 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16 PAGINA'S DEN HAAG Het sjeik- om Dubai dankt zijn grote Üegveld (het enige in de uurt waar een Boeing 747 an landen) niet alleen aan e grote fabriek van Pepsi ola, vrijwel de enige indu- Irie in het land. Dubai is de eerste plaats het han ds en verkeerscentrum van zogenaamde Verdragskust, het Nederlands ook wel Be- fandskust of Piratenkust ge- oemd. De Verdragskust omvat in daal zeven sjeikdommen: oejaryi, Aboe Dhabi, Dubai, harja en Kalba, Ajman, )em-al-Khajwain en Ras-al- haj. De belangrijkste stad dit gebied is Boebai met 100 inwoners. Dubai is bo- mdien het trefpunt voor de idoeinen van de Beni Yas- Het sjeikdom heeft amper lige natuurlijke hulpbron- in. Olie wordt er niet gevon- Vissers en parelduikers ibben er een redelijk be- lan. Landbouw bestaat er mwelijks: de enige vegetatie istaat uit wat groepjes man- ovebomen, wat gras en sine oases rondom de wei- \ge bronnen. IRAN Bender Abbos latselijk een bui latselyk wat regen of een bui, ook af en toe zon. Zwakke tot e zuidwestelijke wind. Min. >eraturen omstreeks 12 graden, ima morgen rond 19 graden. Ipgemaakt om 12.40 uur). WATERSTANDEN water te Katwijk te 9.03 ur, laagwater te 21.36 Ook de fotografen was het streng verboden in de buurt van het gekaapte Japanse toestel te komen. Zij moes ten zich met telelenzen be helpen. Het resultaat was, dat de foto's van de Boeing 747 uiterst vaag waren. PAPEETE (AP-Reuter) De Fran se staatssecretaris voor het leger Ay- mar Fould heeft de kernproef van zijn land boven het atol Moeroe- roa bijgewoond. Hij zei dit gister avond op 'n persconferentie op Tahi ti. Het is de eerste reactie van offi ciële Franse zijde op de proef. Op de vraag van Journalisten of de proef door andere gevolgd zou worden antwoordde Fould: „De regering houdt dit geheim, maar de veron derstelling is niet by voorbaat on juist". Volgens de staatssecretaris is de proef gunstiger verlopen dan men had verwacht. Intussen is het Nieuwzeelandse ma rinefregat „Otago" het atol dichter genaderd in afwachting van nog een Franse kernproef. Het ministerie van defensie in Wellington heeft ge meld dat er geen nieuwe Franse ac tiviteiten zijn waargenomen, 't Weer is voor proefnemingen verslechterd; er hangt tamelijk veel bewolking. De kernontploffing vond zaterdag avond om zeven uur onze tijd plaats. Op de „Otago", op dat moment .20 mijl verwijderd, nam men de beken de paddestoel waar, die een hoogte bereikte van 6000 meter en zich na een kwartier begon op te lossen. De Nieuwzeelandse premier Norman Kirk zei gisteren op een persconfe rentie dat de kracht van de kernbom Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Jk word abonnee per 7 aug. 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor ihalf geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, intwoordnummer 214, Leiden. 5Vz kiloton heeft bedragen. Dit komt overeen met een explosie van 5500 ton TNT. Kirk heeft via zijn am bassade in Parijs een krachtig pro test aan de Franse regering gericht. Hü sprak erover dat De Gaulles stokpaardje, de „force de frappe" moest en zou doorgalopperen. Ook de Australische premier Gough Whit- lam heeft de Franse kernproef ver oordeeld en spreekt over een daad die het veronachtzamen van het in ternationaal recht en het welzijn van de mensen in het gebied van de Stil le Oceaan, demonstreert. In Wash ington zei een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dat de Amerikaanse regering kennis had genomen van de Franse proef maar geen kritiek bood. Hij zei dat het Amerikaanse standpunt bekend is. „Wij zouden willen dat ieder het verdrag tot verbod van kernproeven in de atmosfeer zou tekenen". Scher pe protesten kwamen ook uit Zwe den, Japan, Indonesië en Nederland (zie de pagina Binnenland). Sinds 1966 heeft Frankrijk nu bo ven de Stille Oceaan 34 proef ontplof fingen verricht. De lading werd tot ontploffing gebracht, hangende aan een ballon. De lading is een stuk minder krachtig gebleken dan die van de Britse proef boven het Kerst miseiland in 1959. Premier Whitlam heeft overigens zegd dat de eerste radio-actieve neer slag van de Franse kernbom eerst over 10 tot 15 dagen kan worden ge registreerd in Australië De waarne mingsstations in het land zijn pa raat en zullen de bevolking tijdig op de hoogte stellen als er radio-activi teit wordt geconstateerd. De 37-jarige steward van de Japan Airlines, die gewond werd bij het exploderen van een handgranaat in het ge kaapte vliegtuig, wordt thans verpleegd in het zie kenhuis van Dubai. Hij heeft het verhaal van de kaping al heel wat keren moeten vertellen. Kissinger: „Veel schade bij val Nixon* ZAANDAM Inbrekers hebben in het afgelopen weekeinde de nacht kluis van de Algemene Bank Neder land in Zaandam opengebrand en er voor een paar ton aan geld en waar devolle papieren uitgehaald. De nachtkluis was. in tegenstelling met de andere kluizen, niet beveiligd. Men probeert nog te achterhalen hoeveel er exact in de kluis moet hebben gezeten. NEW YORK (AP) Henry Kis singer meent dait als president Nixon ten val komt als gevolg van de kwes tie-Watergate, dit de vervanging tot gevolg zou kunnen hebben van com munistische leiders die zaken met hem gedaan hebben „ten gunste van militantere figuren". Nixon adviseur op het gebied van de buitenlandse politiek, die vaak wordt genoemd als de toekomstige Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, voegde hieraan toe te hopen dat de buitenlandse politiek buiten het schandaal kan worden ge houden en dat men door kan gaan met Nixons streven naar ontspan ning in de gehele wereld. Zo niet, zo zei hy in een deze week door News week gepubliceerd interview, dan worden er willicht dingen ongedaan gemaakt „die niet zo snel meer kun nen worden hersteld". Kissinger doelde voornamelijk op Nixons be sprekingen met de Sowjet-Unie en China. DUBAI (AP-Reuter) Het lot van de ongeveer 120 ge gijzelde passagiers en 21 bemanningsleden in de vrijdag middag kort na het vertrek van Schiphol door vier mannen en een vrouw gekaapte Japanse jumbo-jet was vanmiddag nog steeds onzeker. De kapers maakten vanmorgen bekend dat zij zeer binnen kort" instructies verwachten van hun hoofdkwartier. „Wij zijn soldaten en moeten op orders wachten", zo werd gezegd in een radioboodschap van de guerrillagroep die zich met de codenaam Berg Carmel" laat aanduiden. De kapers herhaalden dat zij slechts met de regering van Dubai willen onderhandelen en dat zij hun eisen zullen bekend maken na ontvangst van in structies. In het grootste en nieuwste zieken huis van het sjeikdom is plaats inge ruimd voor alle inzittenden van het toestel. Vanmorgen verklaarde de di recteur van het ziekenhuis, de Brit Anithony Ellis, dat al tweemaal was geoefend voor het opnemen van 150 patiënten tegelyk en dat men ook was voorbereid op het behandelen van passagiers die door de hitte waren be vangen. Hy zei dat dit het grootste risico was dat de gyzelaars liepen, gezien de tropische hitte op het vlieg veld van Dubai. De Japanse lucht- vaartmaatschappy JAL heeft van morgen ontkend dat er drie miljoen dollar zou zyn gedeponeerd by de Londense afdeling van de Bank van Tokio als losprys aan de kapers. HITTE Ondanks de verzengende hitte met temperaturen van meer dan 40 gra den moesten passagiers en beman ning in het toestel biyven. Een ver zoek om althans vrouwen en kinderen te laten gaan werd door hen afge wezen. Er is overigens maar één kind aan boord. Ook een dringend beroep van de president van de Verenigde Arabische Emiraten, Sjeik Zaid Bin Sultan, om vrouwen en kinderen vry te laten, werd door de kapers gewei gerd. De kapers, Japanners en Arabieren hebben bekendgemaakt dat ze beho ren tot de organisatie „Zonen van het bezette gebied" en aan de zyde van het Palestijnse volk te staan. Verscheidene Palestynse guerrilla-or ganisaties, die in het verleden talrijke vliegtuigkapingen organiseerden doch zich de laatste tyd van deze methode hebben gedistantieerd, hebben inmid dels laten weten niets met deze vlieg tuigkaping uitstaande te hebben. NIET TOEGEVEN De Israëlische regering heeft giste ren opnieuw verklaard dat zy er niet aan denkt aan de eisen van terroris ten toe te geven, een politiek die zU ih het verleden ook steeds heeft ge volgd. Zondag is op last van de kapers voedsel aan boord vain de Boeing ge bracht. Later werd gevolg gegeven aan de eis van de kapers om de tanks met brandstof te vullen. Na de eerste maal zeiden ze via de radio: „Dit is niet genoeg. Er moet meer by", waar na de tankauto opnieuw bU het vlieg tuig verscheen. Functionarissen op het vliegveld wilden niet zeggen hoe veel brandstof was bygetankt. In To kio verklaarde echter de minister Hierna kwam nog een derde man op dagen. Liggende op de vloer van de toe risten-afdeling hoorde de purser de kapers alle passagiers opdracht ge ven de handen achter het hoofd te houden. Ze moesten dit lang volhou den, zelfs één of twee uur achter el kaar. Toen kregen de mensen bevel alles wat zy by zich hadden, inclu sief paspoorten, in de gangpaden te gooien. De stewardessen moesten de hele zaak oppakken en naar voren brengen. Hierop' gingen de kapers iedereen fouilleren". Twee uur nadat de Boeing landde te Dubai werd Myasjita op een draagbaar naar buiten gebracht. Dit gebeurde ook met het lyk van de VRAGEN Het liberale kamerlid De Beer heeft de ministers van Justitie en van Verkeer gevraagd de Kamer volledig in te lichten over de gang van zaken op Schiphol by het ge kaapte JAL-vliegtuig. In het byzon- der wil hy weten of het toestel en de op Schiphol ingestapte passagiers buiten iedere controle zyn gebleven. PAPEETE (Tahiti) (AP, Reuter) Een Boeing 707 van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappy „Pan Ame rican is vanmorgen ten noorden van Papeete in zee gestart, by een poging tot het maken van een noodlanding Ooggetuigen zeiden dat het vliegtuig biykbaar moeiiykheden met de mo toren had. Het zwenkte scherp over een bocht van 90 graden en kwam enkele honderden meters van het havenhoofd van Papeete in zee te recht. Het verdween in de golven. Vermoedelyk zyn er geen overleven den onder de 79 inzittenden. Totdusver zyn zes Ujken geborgen. Een stewardess die met een gebroken been uit zee werd opgepikt, overleed kort nadat zy in het ziekenhuis was Verkeer dat de hoeveelheid voldoende gebracht. Het vliegtuig verongelukte was voor drie-en-een-half uur vlie gen. Tydens het tanken verscheen een man, volgens de bemanning van de tankwagen een Palestyn, in de deuropening met een vuurwapen in de ene en een granaat in de andere hand. Ze moesten eerst hun handen in de lucht steken en daarna hun zakken leegmaken voordat ze het vliegtuig mochten naderen. Een po ging van persfotografen om wat na- derby te komen werd onmiddellyk ge volgd door een waarschuwing via de radio door de kapers dat ze moesten maken dat ze wegkwamen. VERHAAL De chef-purser van de gekaapte Boeing, Josjihisa Myasjita, heeft in een ziekenhuis te Dubai hy is ge wond verteld over de kaping en de ontploffing aan boord. Kort na het vertrek uit Amster dam, aldus de 37-Jarige Japanner, vroeg een Jong stel afkomstig uit Ecuador hem of men naar de boven ste verdieping kon gaan om iets te eten. Het sein niet-roken was Juist uitgegaan. Het tweetal zag eruit als Jonggetrouwden. De purser nam het stel mee naar boven en was net bezig hen daar te installeren en te tonen hoe men de zetels kon verschuiven, toen hy een zeer luide ontploffing hoorde. „Ik viel neer, helemaal overstuur. Toen richtte ik het hoofd op en zag de dame dood in haar zetel zitten Er hing rook in de ruimte: „Ik was helemaal bedekt met bloed en stuk jes menselyk vlees" Toen zag ik een man, geen Japan ner, in de lounge komen die dingen riep in het Spaans. Over de inter com kwam het bericht dat men de machine onder controle had. Toen kwam er een andere man op me toe. Hy had een pistool in de hand en zei dat hy me zou afmaken als ik me bewoog. Een van de twee mannen was een Japanner gekleed in oranje hemd. Hy droeg een zwarte baret van het type dat Che Guevara altyd op had. De andere man, die een baard had, was gekleed in een keurig kostuum. kort nadat het uit Papeete was opge stegen voor een vlucht naar Lo6 An geles. Volgens niet bevestigde berich ten zou de Boeing een niet-geplande landing in Papeete hebben gemaakt, omdat er moeiiykheden waren met één der ruiten van de oockpit. In de nabeschouwingen van de zestigste Tour de France rijst on- vermydeljjk de vraag of de op mars van Zoetemelk te snel is ge weest. Sommigen zeggen dat hy in deze Tour ronduit door de mand is gevallen, anderen spre ken er nu al van dat Zoetemelk hard op weg is een coureur te worden die de grote belofte nim mer inlost. Maar het kan ook best zyn dat hy in de komende jaren zodanig wordt gevormd dat een toch wel hoognodig aan te wak keren eerzucht, tezamen met on miskenbare kwaliteiten tot grotere successen zullen leiden. Niet al leen Joop Zoetemelk maar ook de andere Nederlanders zyn er in deze Ronde bekaaid afgeko men, héél erg ver achter Ocana, die vooral een zege op zichzelf boekte. En zo was het ook in de „onmenselyke" ronde van de Toe komst. die voor Nederland „bar tegenviel". Er waren echter ook sportieve meevallers in het weekeinde. Bet ty Stöve en Tom Okker maakten het tennistoernooi op het Melk- huisje tot een groot Nederlands succes, motorrenner Jan de Vries werd wereldkampioen in de 50 cc-klasse en Toine Hezemans won de autoraces op Francorchamps. Temidden van veel meer sport en sdortnieuws PAGINA'S 91* Eenheidskruisvaarders uit Libië ontgoocheld retour PAGINA 4 Vyf Nederlanders gewond by ex plosie in Duitse bunker PAGINA 5 Voer voor Spanje-gangera ÊAGINA 7 Miss Universe kwam van de Phi- lippynen PAGINA 15 Ex-echtgenote gewurgd DEN BOSCH De 23-Jarlge fa brieksarbeider H. van G. uit Schijn- del heeft bekend zijn 24-Jarige ex- echtgenote Hannie Verwegen, die be gin vorige week door een zusje le venloos in haar woning in Veghel werd gevonden te hebben gewurgd. Na dagenlang verhoor ging de fa brieksarbeider die sinds vorige week woensdagmiddag in arrest zit, dit weekeinde door de knieën. Tegenover de officier van Justitie mr P. Duyx, die de leiding had ln het onderzoek in de Veghelse wurg- moordzaak. verklaarde hij steeds hoop te hebben gehad dat het alle maal weer goed zou komen met zijn huwelijk, omdat hij nog zo yeel van zijn ex-vrouw hield. Daar zijn ex- echtgenote hem hoop in die richting gegeven had was hij vorige week dinsdagavond naar haar toegegaan om er over te praten. Toen zij hem te .verstaan gaf dat zij geen herstel van de huwelijksbanden wenste was hij naar zijn zeggen buiten zinnen geraakt waarna hy haar wurgde. Na zyn daad was hy naar Schyndel teruggegaan waar hij met zijn vrien den naar de kermis gegaan was. De dag erop al werd hij door de rijkspo litie gearresteerd. Tot dan toe ont kende hij echter iets met de moord te maken te hebben gehad. Gister avond tijdens een persoonlijk door de officier van Justitie geleid verhoor legde hij eeo volledige bekentenis af. WASSENAAR Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 LEIDEN Zoeterwoudseweg 23 tel. 1441 tel. 33741

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1