Een voorschrift can streng zijn Vechten voor lage huren en goed onderhoud 1 Wij gaan in hoger beroep Eigenaar gaat naar Leiden en Oegstgeester klokkenmuseum wordt nu opgeheven LEZERS SCHRIJVEN ZATERDAG 21 JULI LEIDEN uB LEIDEN De laatste maanden is er binnen en rondom de woningbouwverenigingen een hoop beroering geweest. Bewo ners van de woningen weigerden de huurverhoging te beta len, leden stemden oude besturen weg en kozen nieuwe. Kort om: oproer en tegenstand alom. Bij al die actie en reactie sprongen twee verenigingen er zonder meer uit: de woning bouwverenigingen De Eendracht en Ons Belang verblijdden hun leden onlangs met een terugdraaien van de huren. Dat kon, omdat in beide verenigingen een nieuw bestuur was ge kozen. Besturen die hun verkiezingsbeloften wilden waar maken. De beide verenigingen ondervonden vanaf het moment dat ze de huurverlaging aankondigden een hoop weerstand. Niet alleen van de overheid, maar ook van de andere woning bouwverenigingen. Over de huurverlaging en de plannen om die te handhaven, over de houding van de Stichting Centrale Boekhouding van Woningbouwcorporaties (WBV), over de onderhoudsproble- men en de te stichten centrale onderhoudsdienst, over reno vaties, hebben zes bestuursleden van De Eendracht en Ons Belang een avondje zitten praten. H. van Mastrigt, D. Wan- sink, J. Beekman, G. Seisveld, W. Verkade en A. Mittelmeyer verzeilden daarbij zelfs nog in een flinke discussie, want over hoe de strijd tegen de huizenverpaupering, tegen de veel te hogeh uren en tegen de bedillerige overheid moet worden aangepakt zijn ze het nog lang niet in alle details eens. Maar dat die moet worden aangepakt, weten ze beslist zeker. En ze willen de strijd zo doeltreffend mogelijk aanpakken. We geven u hierbij een verslag van de bespreking. De namen zijn niet apart bij de citaten vermeld. Alleen bij de zaken die al leen één van beide woningbouwverenigingen aangaan ver melden we even de naam van Ons Belang of De Eendracht. De twee besturen zijn eensgezind genoeg om als één front op te treden. A „De Woningbouwverenigin- y y gen in Leiden hebben een gezamenlijke administratie: de Stichting Centrale Boek houding van Woningbouw corporaties. Die zorgt voor de admi nistratie, voor de inning van de huren. Op 4 mei van dit jaar heb ben we de CBW opdracht gegeven de huren van de voor-oorlogse hui zen terug te brengen op het niveau van maart 1972 en van de na-oor- logse woningen tot het niveau van maart 1973. Dat eerste bleek wette lijk juist, maar dat laatste moesten we corrigeren. De 6% van vorig Jaar moest er, volgens wettelyke voor schriften, bij. De CBW reageerde daar op met een brief, dat deze laat ste opdracht zou worden uitgevoerd. B. en W. van Leiden hebben toen pressie uitgeoefend op het bestuur van de CBW, dat vlak daarna tegen werking begon te leveren. Ze wilden de opdracht niet uitvoeren voordat het bestuur een beslissing had ge nomen. En het bestuur bestaat uit vertegenwoordigers van de Woning bouwverenigingen. Zodat we met z'n tweeën stonden tegenover acht afgevaardigden van verenigingen die wel de huurverhogingen doorvoer den. We stonden uiterst zwak, maar niemand durfde zeggen dat we ille gaal handelden. Om daar uit te komen is advies gevraagd aan een Jurist, mr. De Vroom. Hij vertelde, dat de 6% huur verhoging voor naoorlogse woningen móest worden doorgevoerd. De an dere bestuursleden van het CBW be grepen dat niet, of wilden dat niet begrijpen. Ze gingen de 6% verwar ren met huurharmonisatie. Ze zei den ook direct, dat advies is bin dend. Wij zeiden, dat is voorlopig. Maar het is wel duidelijk. Als de vertegenwoordigers van andere wo ningbouwverenigingen toestaan dat wy omlaag gaan met onze huren, dan krijgen ze bonje met hun eigen leden. Daarom handelen ze zo. Ze willen geen giro-acceptkaarten met lagere huren rondsturen. We moe ten dat zelf doen. Maar aangezien we niet over computers beschikken, geen goed apparaat hebben om dat te doen, loopt in de toekomst onze administratie in de war. Toch is die CBW er om opdrachten van woning bouwverenigingen uit te voeren. We betalen ervoor. We hebben nu dan ook een advocaat in de arm geno men, die nogmaals zal verzoeken om aan de opdracht te voldoen. Doet de CBW dat niet, dan zullen we een kort geding tegen hen gaan aan spannen. Het zou toch waanzin zijn als een boekhoudbureau helemaal wordt gestuurd en bedisseld door de gemeente, dat een bureau voor ad ministratie de wensen en eisen van de gemeente zou gaan uitvoeren, een bureau dat door onszelf is opgericht en dat we zelf betalen. We hebben nu geen controle meer op de huurinkomsten. Er kan geld wegraken. Er wordt niets meer ge registreerd. Uit de houding van de afgevaar digden van de woningbouwvereni gingen binnen de CBW blijkt wel, hoe ze tegenover de huurders staan. Ze zijn bang om tegen de eisen van de gemeente en van het rijk in te gaan. Ze gaan liever tegenover hun huurders staan, voor wie ze eigen lijk zouden moeten opkomen. Maar B. en W. zyn ook buiten hun boekje gegaan door te zeggen: als de CBW die opdracht van de verlaagde huren uitvoert, zullen er maatregelen worden genomen. Waar om kunnen B. en W. dat? Omdat in die andere besturen veel mensen zitten, die op het stadhuis werken. Die kunnen in hun brood worden aangetast als ze niet doen wat het college wil. Ze zijn veel te nauw be trokken bij de ambtenarij. We hebben, vlak nadat we de op dracht tot huurverlaging aan de CBW hebben gegeven, een brief aan minister Gruyters gestuurd. Staats secretaris Schaefer heeft daarop ge reageerd met een opdracht om ook de huren van de vooroorlogse wonin gen in de harmonisatie te laten mee stijgen. Het ministerie mag wel soci alistisch lijken, maar als er iets moet gebeuren dat niet zo socialistisch is, maken ze een wet. Dan zeggen ze: de minister ervan overtuigen, dat het onzinnig is om steeds maar meer huur te laten betalen voor woningen waaraan geen spijker méér wordt verbeterd dan zonder huurverho ging. Verder hebben we een plan aan de minister gestuurd om in het kader van de extra gelden voor de werkvoorziening een werkproject uit te voeren. Dat is voor de Eendracht het vol gende: we willen een tweede bouw kundige opzichter hebben, die uit sluitend zal worden belast met het opstellen van bestekken en het ma ken van tekeningen voor groot on derhoud en renovatiewerken. Hij moet de uitvoering van het onder houd en de renovatie ook leiden. De plannen die. met inspraak van de bewoners worden opgesteld gaan ter goedkeuring naar het ministerie en zullen daarna worden uitgevoerd beter gaat, maar als we zien, dat van de twee miljoen begroting al 800.000 gulden Jaarsalaris naar hoge func tionarissen gaat. dan hebben wij onze buik al vol. Alle bestuursklusjes. die wij nu pro deo doen. worden dan door duurbetaalde functionarissen uitgevoerd. Door mensen die niet in onze huizen wonen, die geen enkele gevoelsmatige binding met de bewoners hebben. Wij knappen voor dat geld liever woningen op. En waarom wil de gemeente zo graag een Centrale Onderhoudsdienst? Omdat ze dan nog meer greep heeft op de woningbouwverenigingen. De overheid wil ons goed onder de duim houden, zodat we geen enkele vrij heid meer hebben. Ik zal eens een stukje voorlezen uit een rapport van de Nationale Woningraad: ..De woningcorporaties vechten met de rug tegen de muur. Zij zijn in het kader van de huur- Een andere stap die we aan het nemen zijn is het opnieuw vaststel len van de huren. Die zullen we dan inleveren bij de minister. We willen KLOKKEN Friese Staart en Stoeltjes, Zaanse en Sallanders. Echte antieke Franse en Comtoise klokk'en, enz. Uw specialist met vak-service v. d. Water Haarlemmerstr. 181 - Leiden door het personeel van de onder houdsdienst. Voor bijzondere werk zaamheden zullen andere bedrijven worden aangetrokken. Het voordeel van deze manier van werken boven de gecentraliseerde plannen van de gemeente zijn: de kosten zijn lager, het dagelijks toezicht is intensiever, daardoor wordt ook de kwaliteit beter. Geen btw-kosten over het ar beidsloon. De aannemersprovisie en -winsten vallen weg. Kortom, we willen er by de minister sterk voor pleiten om het onderhoud in ons eigen beheer te laten. Burgemeester en wethouders en de andere woningbouwverenigingen wil len graag een centrale onderhouds dienst i Centraal Beheers Instituut CBI) oprichten. De rapporten liggen al klaar. Ze denken dat dat harmonisatie verplicht om voorstel len tot huurharmonisatie te doen. maar de baten daarvan moeten zy in verreweg de meeste gevallen in leveren bij de overheid. De woning bouwverenigingen kunnen dus geen tegenprestaties bieden voor de huur verhoging. De overheid moet zich ervan bewust zijn dat de woning corporaties als veelal onbezoldigd agent van de overheid een tegenna tuurlijke rol krijgen opgelegd". Wat ook aardig is: in dit rapport staat ook dat diverse gemeenteraden weigerden aan de huurharmonisatie mee te werken. Maar wat doet de Leidse gemeente? Leiden loopt z'n poten uit z'n reet om de harmoni satie door te voeren. Wat doet de overheid nu? Die stelt 278 gulden per woning per Jaar vast voor het onderhoud. Terwijl voor het in stand houden van die huizen al duizenden en duizenden guldens nodig zyn. Het ministerie zegt: ..dat mag niet. Wy stellen geld beschik baar voor renovatie" en dan hebben zij opnieuw een greep op de wonin gen en de huren. Wat wij willen is: goede woningen en goede sociale voorzieningen, (zwembad, wykvoorzieningen» Als ons onderhoudsplan, dat we aan de minister hebben gestuurd, wordt goedgekeurd, kunnen we verder gaan. Werken aan bewoonbare wtf- ken. Met de centrale onderhouds dienst, die dus alleen aan salarissen al zowat de helft van die 278 gulden per woning opslokt, gaan onze hui zen er alleen maar op achteruit. We hebben met leden van andere besturen er wel eens zo over ge praat: Een zei tegen me: „Vindt u het dan prettig, als u woensdag avond tydens een voetbalwedstryd wordt opgebeld voor een lekkage?" Nou, ik weet liever wel wat er aan de hand is. Wy hebben nu ervaring met die centrale boekhouding. Hebben we straks ook een centraal onderhoud, dan is de hele woningbouwvereniging buiten spel gezet. Dan gaan ze ook de toewyzing helemaal ln handen Een van de bestuursleden van een andere woningbouwvereniging zei eens tegen me: Ja. maar je kunt toch geen fabrieksarbeider naast een arts laten wonen"? Ik heb geant woord: dat moet Je Juist doen, zodat die arts opdondert naar dc Meren- wyk. Als Jullie dat niet inzien mis lukken Jullie als sociale woning bouwvereniging. Als het Centraal Beheers Instituut eenmaal de toe wyzing in handen heeft heb Je grote kans dat ze zeggen: alle fabrieks arbeiders in Noord, in Tuinstadswyk komt het administratief personeel. Je hebt er geen enkele greep meer op als ze aan deze ghettovorming gaan beginnen. En dan nog iets, de gemeente ijvert zo voor een centrale onder houdsdienst, maar de gemeentelijke woningstichting doet niet mee. Die gaat eerst een jaartje de kat uit de boom kijken. Terwijl ze ons verplich ten om wél mee te doen, op straffe van het niet krygen van nieuwe wo ningen. Nog een gevaar van die cen trale onderhoudsdienst: je kry'gt al lerlei belangen en belangetjes. De een heeft meer vooroorlogse wonin gen dan de ander, wie de meeste heeft loopt het gevaar dat de andere woningbouwverenigingen hem laten barsten en zyn wyk tot sanerings- wijk uitroepen. Maar ik weet wel, waarom de ge meente die centralisatie van onder houd, van administratie, zo graag wil. Leiden zit vol met aktiegroepen die vechten voor huurverlaging. voor betere woningen. We vechten nu al tegen de bierkaai, terwijl we nog zoveel mogelykheden hebben. De ge meente weet heel goed. dat ze veel invloed kan uitoefenen als ze alle activiteiten in offi ciële organen onderbrengt. A Het komt erop neer, dat Je y 1 als woningbouwvereniging heel zachtjes de nek wordt omgedraaid, heel zachtjes. RONNY VINK Foto Jan Holvast j EGSTGEEST Het Oegstgeester klokkenmuseum wordt opgeheven. De toegang tot )pe«j n unieke collectie Hollandse uurwerken wordt dichtgeplakt met de frustratie van de jenaar die zijn plannen om het museum te verbouwen op een muur van strenge voor- tóten zag afketsen. De verbouwing, noodzakelijk om de verzameling nog beter en or meer mensen toegankelijk te maken, was in strijd met het ter plekke ongetwij- ld zeer vigerende bestemmingsplan. En wie zal daar dan aan tornen? im Wirtz ito n Holvast Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens ls. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. tort nadat de gemeenteraad af zend had beschikt stapte de arts- lioloog J. L. Sellink, eigenaar van museum, naar een makelaar en it een huis aan de Leidse Rijns- Berweg. Hij keert Oegstgeest de toe. „Het besluit van de gemeen- aad is voor mij volledig het mo- geweest om ergens anders te gaan f 2V ien", zegt hij. „Ik had hier best 291 en blijven. Maar nu ik niet mag 01 bouwen, ga ik weg", bn vijftien Jaar oude verzame- oorufl j wordt nu langzamerhand uit- inli iund. Van de 140 antieke klok- die Sellink eens heeft gehad is Hddels een flink aantal verkocht, er zullen er nog meer volgen, denk er zo'n zeventig a tachtig te houden. Die sla ik dan er- op. En wat ik dan ga doen weet mt^m log niet. Ik denk dat ik in Leiden de kat uit de boom ga kijken. *eet nog niet hoe het gemeente tour daar is". kt uurwerkenmuseum is in de (hoek) woning van de arts aan de Clematislaan en achter in zijn tuin ondergebracht. Vier jaar geleden stelde lüj z'n collectie open voor het publiek. Er kwamen groepen kenners en verzamelaars. Maar Sellink wilde meer. Hij wilde ook andere mensen van z'n verzameling laten genieten en de accommodatie van 't museum een beetje geriefelijker maken. De arts ontwierp een plan om tus sen zijn huis en de ruimte achter in de tuin een verbinding te maken met een ingang aan de zijkant. Ernaast zou 'n patio moeten komen met, voor de sfeer, een open haard. Op die ma nier wilde Sellink bereiken dat zijn gasten de collectie zonder hinder van de weergoden zouden kunnen bekij ken. Omdat hij wist dat de verbouwing in elk geval met toestemming van zijn buren moest worden gerealiseerd, legde hij het plan aan hun voor. De buren hadden geen enkel bezwaar. Sellink toog daarop met het plan onder de arm naar het gemeente bestuur om te probieren een vergun ning los te krijgen. Maar het ge meentebestuur weigerde, want het plan was in strijd met het bestem mingsplan. De arts tekende beroep aan bij de gemeenteraad. Maar ook deze was weinig willig. Weliswaar deden enke le raadsleden hun best het plan er door te krygen - door o.a. de sugges tie dat de tuin van Sellink in de oor spronkelijke staat zou moeten wor den teruggebracht als de arts zou vertrekken - maar het merendeel was onvermurwbaar. Goedkeuring aan het plan van de arts zou immers precedenten kunnen scheppen.... Grootste collectie Geen bezoek meer aan het klokken museum in Oegstgeest. De deur gaat op slot. Erg jammer, want het mu seum is een bezoek waard. Er han gen echte Hollandse klokken. Staart klokken, unieke klokken waarvan geen tweede exemplaren bekend zijn, een klokje uit 1656, een klok met een eeuwig durende kalender: zoveel Hollandse k lokken dat Sellink er prat op mag gaan over de grootste collectie in ons land te beschikken. Binnenkort verschijnt van Sellinks hand een Engelstalig boek over Hol landse „uurwerkmakeryen" getiteld "Dutch Antique Domestic Clocks". Met dit boek wil de arts meer be kendheid geven aan de Hollandse kloken, vooral in het buitenland. De catalogische waarde ervan is evenwel een stukje teruggebracht. Want het unieke particuliere van unieke Hollandse uurwerken wordt opgeheven. N.a.v. het bericht in uw blad d.d. 10 Juli 1973 "Zestig gulden boete voor aktiegroep MOB" het volgende: Zoals bekend mag worden veron dersteld uit voorafgaande artikelen in uw blad, speelde in Leiden vanaf medio 1972 het conflict rond het Leidse M.O.B. o.l.v. J. Teuns, kin derpsychiater. Dit conflict tussen enerzijds het bestuur van de stich ting M.O.B.waarin drie hooglera ren van de universiteit zitting had den en anderzijds de directeur «Teuns» en zijn staf, ontstond door dat Teuns en zijn staf het M.O.B. steeds wilden uitbouwen tot een breed opgezet instituut dat aan meer lagen van de bevolking hulp kon bieden, terwijl het bestuur de plannen van de, naar zijn idee, te voortvarende Teuns niet wilde helpen verwezenniyken, met als belang rijkste argument dat de staf Teuns te veel hooi op zijn vork nam. De medische aktiegroep toenter- tyd kwam tot een andere conclusie: de universiteit had geen belang by en interesse voor een bureau dat zich met een eigen progressief beleid pro beerde in te zetten voor geestelijke gezondheidszorg op grote schaal. De belangen van de universiteit waren gediend met een klein handzaam in stituut dat geen macht op zichzelf zou zijn. Het streven van de univer siteit is alles aan zich te trekken en de gezondheidszorg zo ondergeschikt te maken aan onderwijs en weten schap. Het heeft geen zin om heel het ver loop van het conflict uiteen te zet ten. daar dit al vaker in uw blad is gepubliceerd. In ieder geval was het op 1 maart 1972 zover gekomen dat de staf Teuns, die al sinds 1 novem ber 1971 ontslagen was en draaide op hun W.W.-uitkering. daadwerke lijk vertrekken moest uit het pand waarin zij al die Jaren hun opbou wende werk hadden verricht. Daardoor kwamen er 80 patiëntje op straat te staan, van wie 33 z.g niet overdraagbare. D.w.z. dat zij «liet door een andere therapeut over genomen konden worden zonder dat er ernstige schade aan de persoon lijkheid van de patiënt werd aan gericht of op zijn beurt de tot dan toegegeven therapie te niet werd ge daan. De nieuwe directrice van het M.O.B. wilde dan ook geen ver antwoordelijkheid voor deze patiëntje dragen. En er was niemand die dat wilde. De aktiegroep M.O.B waarin men sen zaten die zich al sinds 1969 met deze zaak hadden bezig gehouden, vond 't feit dat de 33 niet-over-draag bare patiëntjes op straat zou den komen te staan, de druppel die de emmer deed overlopen. Tot dan toe hadden zij zich op alle mogelijke legale manieren ingespannen om de staf Teuns voor Leiden te behoudeti. Daarom besloten zij op 29 februari 1972 het kantoor van de in specteur van de geestelyke volksge zondheid (Buis) te bezetten, vanwe ge zijn belangrijke rol in het conflict en mede omdat de inspectie, waar herhaaldelijk deze zaak aanhangig was gemaakt, niets had gedaan om te voorkomen dat de patiëntjes zon der behandeling zouden komen te staan. Het doel van de bezetting was: het behoud van de staf Teuns voor de regio Leiden af te dwingen als protest tegen de gehele gang van zake waarbij een conflict op be stuurlijk niveau uitgevochten werd op een manier waarbij de patiënten belangen in discrediet kwamen. het onder de aandacht brengen van ieder die het wil verstaan dat als Je als doodgewone burger in de ze maatschappij ziet dat aan Je mede burgers onrecht wordt gedaan Je geen enkele kans hebt om daar iets aan te doen, omdat Je Je te pletter loopt tegen een muur van ambtena rij en bureaucratie. De aktiegroep heeft deze stap wel bewust als laatste middel aange grepen en wist zich hierin gesteund door de handtekeningen van 2500 Leidenaren, die wilden dat Teuns zou blijven. De bezetting duurde een paar uur, maar de gerechtelijke nasleep is nu al anderhalf Jaar bezig. De ge vestigde macht probeert op deze wijze het conflict wat was voortgeko men uit wantoestanden in de gees telijke volksgezondheid in de sfeer van de misdaad te trekken. Als we het dan zo nodig over misdaad moeten hebben dan zou niet de bezetting maar het M.O.B.-conflict met al zijn verdachten ter sprake moeten komen. Uiteindelyk zyn wy na lx vry- spraak en lx nietig verklaren van de dagvaardiging veroordeeld tot een boete van f60,-. In het vonnis van de rechter staat: dat de bezetters niet in hun oordeel hebben betrokken dat de belangen van een aantal andere patiënten bij voortzetting van het M.O.B. in gevaar zouden komen, gezien de beperkte financiële midde len. Een totaal onbegrijpelijke uit spraak. Want wat kunnen we hieruit concluderen? 1) de rechter heeft van de hele af faire niets begrepen. 2) bedoelt hij dat als er aan het M.O.B.-Teuns subsidie was verstrekt dat er dan voor andere patiënten in andere instituten minder/geen geld beschikbaar zou zijn? Als hij dit laatste bedoeld, wat wc toch moeten aannemen, dan heeft de rechter een raar idee over aktiegroe pen. Immers wij voeren aktie omdat er een noodsituatie bestaat, zoals ieder kan opmaken uit bovenstaan de, wij vragen de verantwoordelijke figuren 't waarom van de ontslagen en krijgen geen antwoord maar wij hebben nooit gepretendeerd te kun nen oordelen over de verdeling van de subsidiegelden. Uiteindelijk willen we stellen: wij zijn als burgers in volle eer en gewe ten opgekomen voor de belangen van onze medeburgers. Daarom horen wij niet voor een rechtbank gedaagd te worden, laat staan veroordeeld. Wij zullen dan ook hoger beroep aantekenen tegen dit vonnis. MOLLY VERDEGAAL Jan Albert de Gravenlaan 32 Zoeterwouda

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3