Uoemenveilingen willen in en federatie samenwerken |ielle aanpak sanering Rijn en Maas nodig Filmlawine in ontwikkelcentrales leker vijftien doden p Nederlandse wegen GEVANGENE PLEEGDE ZELFMOORD Beleid op elkaar afstemmen ■man van vermoorde jinnie gearresteerd Kabinetswisseling redde functie voor generaal Meijnderts Niet alle avond scholen duurder Staatsschuld gestegen met 1.4 miljard Stephan kwatn in beeld Speedboten op kleine wateren is funest aterleidingbedrijven schrijven regering: fpAG 20 JULI 1973 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) De Ne derlandse ontwikkelcentrales wor den op het ogenblik overstelpt met enorme hoeveelheden kleurenfilms Vooral na de terugkeer van de bouwvakkers komen dagelijks en kele honderdduizenden films in de centrales binnen om ontwikkeld te worden. Volgens een woordvoerder van Agfa in Den Haag is het opval lend dat steeds meer fotoliefheb bers in kleur fotograferen. Men houdt dit Jaar rekening met een toeneming van circa tien pro cent in het gebruik van kleuren films. De Agfa-Gevaert ontwikkelcen trale in Arnhem ontvangt dage lijks circa 100.000 kleurenfilms dia en smalfilms). Om te voor komen dat de duizenden ama- teurfotografen te lang op hun resultaten moeten wachten, wordt hier thans in contenudienst ge werkt. De vakantiedrukte in de ont wikkelcentrales zal nog wel enige weken voortduren en volgens een Agfa-woordvoerder zal men in sommige gevallen dan ook reke ning moeten houden met vertra gingen. Normaal gesproken heeft men in drie of vier dagen de kleu renfilm uit-en-thuis. maar het kan nu voorkomen dat het een week (of nog langer) duurt. De heer C. J. van Leeuwen, hoofd persdienst van Kodak, zei desgevraagd, dat op het ogenblik bijna 75 procent van alle aange boden films in kleur worden ge maakt. Volgens een recent onder zoek in de fotohandel zal dit per centage over enkele Jaren de 80 procent bereiken. Wel wordt ver wacht, dat er dan een verzadi gingspunt is bereikt. Ook bij Kodak met Agfa veruit de grootste filmindustrie in ons land heerst op het ogenblik een drukte van belang. Bij vele duizenden tegelijk arriveren da gelijks kleurenfilms ter behande ling. „Een nieuwe ontwikkeling is dat steeds meer mensen gemaak te dia's op papier (zogenaamde dia-print) laten afdrukken", aldus de heer Van Leeuwen, die voorts een bijzondere groei in de afzet van de minicamera's heeft kun nen constateren. De heer Van Leeuwen gaf ook nog wat recente cijfers over de filmindustrie. De omzet in zwart/ wit- en kleurenfilms in 1972 be droeg ruim f 500 miljoen, waarvan 65 procent afkomstig was van de kiekjesmaker, die probleemloos wil fotograferen. Elk Jaar worden in ons land honderd miljoen op namen (zwart/wit en kleur) ge maakt. De Nederlandse bevol king beschikt over ruim drie mil joen camera's. ALMELO In Almelo heeft een 20-Jarige man uit Enschede zich in het Huis van bewaring opgehangen. Sinds 13 Juni zat hij in voorlopige hechtenis in verband met een dief stal met geweldpleging die hij in En schede zou hebben gepleegd. Op 14 augustus zou hij terecht moeten staan. Zijn noodlottig einde kwam zeer onverwacht, want de Jongen had zelfs aangekondigd giste ren beroep te zullen aantekenen te gen zijn voorarrest. DEN HAAG De twaalf bloemenveilingen die lid zijn van de kring bloemveilingen van de vereniging „De Neder landse Bloemisterij" hebben in beginsel besloten over te gaan tot een federatieve structuur. Met het uitwerken van de doelstellingen van de nieuwe federatie is nu begonnen het kan ongeveer een half jaar duren voordat deze kan starten. een frontale botsing op de Maasroute bij de afslag Sprang Capelle kwamen gisteravond drie ■sonen om het leven en werden er drie zwaar gewond. Op de foto: de twee vernielde auto's. (Vervolg van pag. 1) 0 HAAG Het verkeer heeft tenminste zestien mensen- eëist. De ernstigste ongeval- zich voor in Wassenaar «a 1), bij Sprang-Capelle i-Brabant en in het Over- Nieuwleusen. frontale botsing tussen twee ip de provinciale weg bij Capelle kwamen gisteravond Isman C. H. Mcdonald, zijn i Nederlandse echtgenote A. ionald-Schuwer en de 15- fin »n van de vrouw uit een 1 iuwelijk om het leven. De jongeman overleed in een zieken huis in Waalwijk. De inzittenden van de andere auto, een gezin uit Waalwijk bestaande uit man, vrouw en dochter werden ern stig gewond. De botsing gebeurde toen de Engelsman een vrachtauto ging inhalen. Het ongeluk van Nieuwleusen was een gevolg van een voorrangsfout. Twee auto's kwamen daardoor in botsing. De 3-Jarige Derk Kuiper uit Ommen en de 30-Jarige mevr. R. Hengsteboer-Buis uit Ruinen waren op slag dood. De moeder van het Jongste slacht offertje, die als bestuurster de voor- spraak gemaakt te hebben langs te komen. De vrouw had daarom haar dochtertje bij haar moeder gebracht en Van G. in de auto meegenomen. Mr Duyx, officier van Justitie in Den Bosch verklaarde dat het re chercheteam van de rijkspolitie over duidelijke stille getuigen beschikt dat de man in de kamer van het slachtoffer is geweest. De man zegt uit Schijndel van de kermis te zijn weggegaan om zijn vrouw te bezoeken, maar reeds om tien uur weer naar Schijndel te zijn teruggekeerd. Volgens zijn vrienden zou de man veel later zijn terugge- lewurgd gevonden heeft keerd op de kermis dan hij tegen- Hij beweert met haar de af- over de politie heeft toegegeven. EL Sedert woensdagmid- m2. Jat de 23-Jarige H. van G. Ddel zich iH arrest, verdacht rd op de 24-jarige Hannie i in Veghel. De man is haar imnu lote met wie zij drie Jaar ge lige weken gehuwd is ge- huwelijk werd op 23 de- 11 ontbonden, maar inmid- truit het dochtertje Ma- oren. ontkent ten sterkste iets noord op zijn vrouw te ma- lebben. Niettemin heeft hij Seven dat hij haar gister- de vrouw werd woensdag- rangsfout beging, raakte gewond evenals haar zoontje Gerrit (8). In de andere auto werden de echtge noot van het tweede slachtoffer, zijn dochter Mart Je (2) en twee andere inzittenden gewond. In Beekbergen kwam in de nacht van woensdag op donderdag de 25- jarige J. G. H. Bussink uit Apel doorn om het leven, toen de auto waarin hij zat tegen een boom bot ste. De chauffeur werd gewond in een ziekenhuis opgenomen. Het on geluk was een gevolg van een mis lukte inhaalmanoeuvre. De 15-Jarige Marja Beuse uit Pur- merend is donderdagavond in Nun- speet, waar zij met enkele vriendin nen op vakantie was, verongelukt. Het meisje stak zonder op te letten met haar fiets een voorrangsweg over en werd gegrepen door een per sonenauto. De 74-Jarige D. Meinsma uit Rotterdam ls gistermiddag in Maasdam (bij Dordrecht), toen hij geen voorrang verleende, met zijn fiets tegen een vrachtauto gebotst en om het leven gekomen. De 42-Jarige J. Kuiper uit Emmen is gisteravond bij een verkeersonge val in Odoorn (Drenthe) omgeko men. Zijn auto botste bij een inhaal manoeuvre tegen een andere wagen en kwam tegen een boom terecht. De 28-jarige PTT-besteller D. C. van Oort uit Buurmalsen kwam gis teravond om het leven toen hij in Beesd met zijn bromfiets tegen een stilstaande vrachtauto reed. Vannacht kwam de 35-Jarige Duit ser H. Zimmer bij een auto-ongeluk in Egmond aan Zee om het leven. De man reed, vermoedelijk onder in vloed met zijn personenauto tegen een links van de weg staande boom. Hij overleed op weg naar het zieken huis. De twaalf veilingen hebben vorig Jaar gezamenlijk voor f 641 miljoen omgezet, op een totale Nederlandse veilingomzet van bloemen en plan-, ten van f660 miljoen. De grootste van de twaalf is de veiling Aalsmeer met een omzet van f258 miljoen ge volgd door Honselersdijk met f203 miljoen en Rijnsburg met f 80 mil joen. De kleinste is Hilversum met f 750.000. In de kring bloemveilingen heeft dit twaalftal tot nu toe overleg ge pleegd over gezamenlijke problemen, naar van besluitvorming over een voor allen geldende gedragslijn was slechts in beperkte mate sprake. Omdat men daar iets aan wilde ver- Anderen heeft een werkgroep, be staande uit deskundigen van het Raadgevend Bureau Berenschot en van de Kring Bloemveilingen zelf, sen aantal maanden besteed aan het verrichten van een structuur onderzoek. Deze werkgroep heefteen aantal kenmerken van de nieuwe federatie geformuleerd, die nu door de kring zijn aanvaard. De bedoeling is dat de twaalf vei lingcoöperaties ieder onder leiding sn verantwoordelijkheid over de sigen veiling behouden, maar wel gezamenlijk bepaalde bevoegdheden delegeren aan hun centraal orgaan, de „kring" nieuwe stijl. Dat centraal orgaan zal een beleid vormen voor het geheel en de leden-veilingen zul len verplicht zijn er geregeld over leg mee te plegen om hun plaatse lijk beleid te kunnen toetsen aan en te kunnen afstemmen op het lan delijk beleid. Voor interne zaken waaronder ook investeringen gerekend worden zullen de veilingen echter geen goedkeuring van het centraal orgaan nodig hebben. Wel zal die goedkeu ring vereist zijn voor belangrijke be slissingen, die het landelijk beleid mede bepalen en die invloed kunnen hebben op andere vellingen. Door deze laatste bepaling wil men de vei lingen binden aan te maken afspra ken inzake het aan het algemeen beleid overlaten van bepaalde onder werpen. Gedacht wordt bijvoorbeeld Buurt stuurde raketamateur politie op dak aan het invoeren van uniforme vei- lingvoorwaarden, van een uniforme wijze van dienstverlening aan de handel en van uniform fust. Er is ook een werkgroep aan het werk gezet die de ontwikkeling in de bloemisterij op middellange termijn moet bezien. Zij moet nagaan welke produktie ln 1980 is te verwachten en hoe de veilingen daarop het best kunnen inspelen. De kring bloemenveilingen „oude stijl" heeft al de taak, voor alle twaalf veilingen geldende minimum prijzen vast te stellen. DEN HAAG De kabinetswisse ling heeft luitenant-generaal Meijn derts behoed voor eervol ontslag. Het inmiddels vrijgegeven rapport van de oommissie Langemeijer trekt in haar conclusie dat de verklaring die door de heer Meijnderts is afgelegd een grondslag biedt om alsnog een goede samenwerking tussen alle be- GRONINGEN Bewoners van de West-Indische kade in Groningen hebben de politie gevraagd om bij amateurraketbouwer H. R. Noord hof de brandstof te onderzoeken waarmee de kleine raketten door hem worden afgevuurd. De buren vrees den een nieuwe lancering van de miniatuurraketten. Noordhof, die lid is van de Dutch Rocket Research Group, kreeg voor zijn raketten on langs een gouden plak en is natio naal kampioen. De buurt kan nu weer rustig gaan slapen. Hun vrees dat de heer Noord hof met gevaarlijke explosieven zou werken is ongegrond. De raketten blijken te bestaan uit karton, plas tic en hout. Voor de lancering wordt ongevaarlijke brandstof gebruikt. DEN HAAG Minister Van Ke- menade. Onderwijs en Wetenschap pen, komt terug op zijn besluit om het cursusgeld voor alle avondscho len te verhogen. Voor de avond avond-m.a.v.o., h.a.v.o. en de avond-v.w.o. én voor de avond en dag-avondscholen l.b.o. en m.b.o. zal het cursusgeld niet wor den verhoogd. Hiermee komt de bewindsman te gemoet aan de wensen van het Twee de Kamerlid mevrouw Smit-Kroes (V V.D.) die over de drastisch voorge nomen verhogingen van 30 tot 40 pet. al haar verwondering en afkeu ring had uitgesproken in schriftelij ke vragea. De minister vindt een verhoging van cursusgelden voor deze categorie opleidingen niet verantwoord. Hij schort de verhogingen op totdat de beleidsbeslissing de bekostiging van het onderwijs en de individuele bij drage daaraan in de loop van 1974 gereed zal komen. trokkenen tot stand te brengen. Vooropgesteld dat de nieuwe minister van Defensie dit vertrouwen heeft. Minister Vredeling heeft hier inmid dels g-unstig op gereageerd. Onder het bewind van oud-mi nister De Koster was het aanblijven van de generaal niet mogelijk ge weest, doordat de vertrouwensbasis ontbrak. Het optreden van een nieu we minister van Defensie maakt het mogelijk om „met een schone lel" te beginnen. De heer Meijnderts heeft tegen de commissie verklaard dat hij de be zwaren van de minister (De Koster) en de legerleiding tegen hem zeer goed kon begrijpen. Hij noemde die gegrond en zal in de toekomst her haling voorkomen. De commissie te kent er bij aan dat Meijnderts al eerder ls gewaarschuwd voor zijn te grote openheid. DEN HAAG Minister Duisen- berg. Financiën, heeft de Tweede Kamer het verslag over de stand van de staatsschuld aangeboden .Deze is met 1,4 miljard toegenomen tot cir ca 36,5 milljrad. De gevestigde schuld was met iets meer dan 2 miljard tot 26,6 miljard gestegen. Dit is het re sultaat van enerzijds nieuwe staats leningen en aan de andere kant af lossing van de oude. De vlottende schuld daalde met 611 miljoen tot 9,8 miljard door de afneming van het uitstaand schat kistpapier. De buitenlandse schuld daalde ln 1972 tot 60 miljoen. Dit is 14 mil joen minder dan eind '71. De 23-Jarige Stephan van Leeu wen heeft miljoenen tv-kijkers de indruk gegeven op zoek te zijn naar zijn Marijke. Tijdens Spel zonder Grenzen verscheen hij uitvoerig in beeld met een bord "Marijke, kom terug naar Holland". Waarna hij zich voordeed als Brit en het trieste verhaal over het zoekraken van zijn geliefde vertelde. Marijke bestaat echter niet. Dc enige reden waarom hij in beeld ver scheen was dat hij voor een uitzend bureau wilde bewijzen op alle moge lijke manieren met reclame in beeld te kunnen komen. Het leverde hem duizend gulden op. ARNHEM De Heidemaatschappij vindt het varen met snelle motor boten. eventueel gecombineerd met waterskieën op wateren met een be- beperkte oppervlakte funest, .Men heeft de neiging", aldus de Heide maatschappij in haar tijdschrift. ..dit soort activiteiten te verwijzen naar rustiger gebieden in verband met de grote overlast aan andere watersporters". Dit is volgens de maatschappij echter zeer ongunstig, omdat Juist de kleine wateren vaak wetenschap pelijk waardevol zijn. Ook doen zij vaak dienst als regeneratiekernen. DEN HAAG De 21-Jarige Ita liaan Roberto Present! is gisteren na een autobotsing met Prins Bern- hard zwaar gewond geraakt. De Prins die in zijn sportauto Ferrari in een fille reed werd aangereden door de Italiaan op weg van Porto Ercole naar Orbetello. De Prins heeft slechts een paar lichte schaafwonden. Pre sent!. electriciën in Orbetello, is met een schedelbasisfractuur en in coma opgenomen in het plaatselijk zieken huis. ADVERTENTIE gel; (ANP) De waterlel iën vragen de regering 'erkelijke aanpak van de 'an de Rijn en de Maas. Zij rust over het tempo waarin wordt uitgevoerd. Ook het Jammer dat in de re- Waring van het kabinei ?een aandacht wordt ge- aan de problematiek rond •hng van het oppervlakte water. De waterleidiingbedrijven heb ben dit gisteren geschreven aan mi nister Westerterp van Verkeer en Waterstaat en aan minister Vorrink van Volksgezondheid en Milieuhy giene. Wat betreft de Maas willen de be drijven, (verenigd in Vewin, vereni ging van Nederlandse waterleidingbe drijven, en Riwa, rijncommissie wa terleidingbedrijven), financiële steun van het rijk aan industrieën, gemeen ten en zuiveringssschappen als die bij de uitvoering van saneringsmaat regelen geld te kort komen, waardoor vertraging zou kunnen ontstaan. Sinds het verschijnen van het sa neringsrapport in 1971 en de urgen tienota 1972 is uit analyses van vorig jaar komen vast te staan, dat het Maaswater weer vuiler is gewor den. Er zitten meer fosfaten en stik-. stof verbindingen in. Ook werd in de cember vorig Jaar een toeneming vastgesteld van de vervuiling door zink en cadmium, aldus de waterlei dingbedrijven. Volgens het Vewin en Riwa moet voorrang worden verleend aan de sanering van de volgende vervul lingsbronnen en verontreinigingen, zware metalen en olie, de chemische industrie van de Staatsmijnen ln Ge leen, de Koninklijke Papierfabriek in Maastricht en de gemeenten Maastricht, Venlo en Roermond. Het ls volgens de waterleidingbe drijven nodig, dat in de Rijn de hoe veelheid en de aard van de geloosde stoffen voortdurend wordt gemeten. Zij bevelen permanente inventarisa tie aan. De resultaten daarvan kun nen dan jaarlijks worden gepubli ceerd. Vewin en Riwa dringen er verder bij de regering op aan, hogere eisen voor de kwaliteit van het Rijnwater wettelijk vast te leggen, eisen zoals die onlangs zijn verschenen ln een memorandum van de Rljn-water- leidingbedrijven. De bedrijven hopen dat hoger gelegen Rijnstaten dat voorbeeld dan zullen volgen Tenslotte vragen Vewin en Riwa of do regering van plan is gesloten koelsystemen of gelijkwaardige sys temen verplicht te stellen bij de bouw van energiecentrales. Dit was afgesproken op de internationale mi nistersconferentie ovei de Rijn. de ze conferentie is vorig Jaai op Ne derlands Initiatief in Den Haag ge houden. De waterleidingbedrijven willen hierover een duidelijke uit spraak van de regering.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7