Afhankelijk eigen leven van staat leiden" Mila Schoen gebruikte toch weer pantervellen Ribli verovert leiding in IBM-toernooi DE KERKEN IN DE D.D.R. Jin 11*1 Kerken cijfers m KOFFERS PAKKEN Amsterdam verkeert in dezelfde toestand als destijds Ninevé u [RIJDAG 20 JULI 1973 Duitse Democratische Republiek (Oost-Duitsland) neemt ider de Oostbloklanden een aparte plaats in wat de situatie m de kerken betreft. Vrijwel nergens kan de kerk zo ongehin- jvoo ïd haar eigen leven leiden als in de DDR, al is zij natuurlijk ■pali ch sterk afhankelijk van de staat, bijv. voor haar contacten of i et kerken in het buitenland, die zonder overheidstoestemming et mogelijk zijn. )e staat grijpt niet in in het ker- 05 jjke leven (geen goedkeuring no- voor benoemingen, geen nume- clausus voor theologiestudenten, prob gedige vrijheid voor het houden kerkdiensten en gemeente-bijeen- ïsten)en ook wordt de kerk een ne gelegenheid tot dienstverle- l buiten de eigen gemeente gege- b.v. in ziekenhuizen en inrichtin- voor gehandicapten. Maar dat s betekent niet, dat er geen span gen tussen kerk en staat zijn. de regering uit haar politieke iso- lent komt, vreest zij verwatering ideologie door de toenemen- eten met het westen, en het bekend verschijnsel in de ïmundstische landen, dat een der- j|i fke vrees zich uit in verscherping ^*de strijd tegen het geloof in God. is in de D.D.R. al niet anders in Oost-Europa. Toch gebeurt daar op een minder aggressieve e. Er is b.v. geen sprake van van hogerhand opgelegd ontslag christenen uit bepaalde functies van arrestaties van predikanten kerkelijke ambtsdragers, die iets riendelijks gezegd hebben over 'erheid of sommigen van haar «stemming pdanks deze tegemoetkomende onlangs op de synode van van Evangelische Kerken I rapport uitgebracht, waar- mder omwegen wordt gesproken J "de groeiende ontstemming on- I de christelijke bevolking" over a, die de (op zichzelf ter- de duidelijke afbakening Ihet geloof wenselijke) uitdaging het dialektisch materialisme de jaren aangenomen heeft. Dat aldus het rapport, vooral van r volksontwikkeling. agelijks brood'' over schorsingen behoren helaas tot het "dagelijks brood" van de kerk- het rapport, zeker begrip voor, dat het aanttal studenten aangepast moet worden aan de behoefte aan academici, en dat om redenen van historische rechtvaardigheid het aantal echte arbeiders- en boerenkin deren onder de studenten extra groot moet zijn. Maar ze hebben er geen begrip voor, dat aan de ene kant een kameraadschappelijke en vriend schappelijke verhouding tussen christenen en marxisten wordt toe gestaan en anderzijds de religieuze binding dan toch duidelijk negatieve consequenties heeft. Nadat enige voorbeelden zijn gege ven van discriminerende beoordeling van christenen, gaat het rapport verder: 'T>at alles wordt echter de laatste tijd nog overtroffen door een reeks gevallen waarin leraren het juist achten, ouders er tegen te waarschuwen, hun kinderen deel te laten nemen aan erkende religieuze handelingen als godsdienstonderwijs, catechisatie en belijdenis, omdat daaruit nadelen voor hom verdere loopbaan zouden voortkomen.... De hier gekenmerkte voorvallen zijn telkens weer onderwerp van ge sprek met vertegenwoordigers van de staat geweest. Helaas was het de kerk niet in alle gevallen mogelijk, zorvguldig onderzocht materiaal op tafel te leggen. Als een kerkelijk ambtsdrager kwesties voorgelegd worden die b.v. het gedrag van lera ren betreffen, is hij meestal niet in de gelegenheid de feiten tot in de de tails door te lichten. Hij heeft geen recht, een onderzoek in te stellen... een gesprek mét de leraar te eisen; ja zelfs verzoeken de betrokkenen zelf dikwijls,in hun eigen belang geen gebruik van het voorval te ma ken. In de bovenvermelde zitting Detail van het fraaie interieur van de na de tweede wereld oorlog gerestaureerde Sint Laurenskerk te Rotterdam. Jhten het niet-toelaten van .jke kinderen tot het op de uni studie voorbereidende on er het weigeren van acade- opleiding of het terugnemen gegeven vergunningen en voor kerkelijke kwesties. Zo kon in 't gemeld. rapport ook medegedeeld worden, Ondanks de spanningen, die zich ten- heeft de synode zich openüjk achter dat met ingang van 1 juni j.l. de bij- gevolge van de politieke ontwikkeling zullen zijn bezinningsdagen voor kinderen dus ook in de D.D.R. voordoen, blijft het eerst gebeurd de zomermaan- jongelui en de bezinningsdagen het voor het regiem pleiten, dat al den betekenen „aamnemelingen" definitief dergelijke dingen openlijk uitge- ontvangen alles, wat het rapport hier zegt, ge steld én opdracht gegeven, dit ook de gemeenten te laten weten. In het Remonstrants Weekblad is melding gemaakt van „Enige veran deringen in het ledenbestand van de Remonstrantse Broederschap", in het bijzonder van de duidelijk dalende tendens: per 1 januari 1969 telde de broedercshap nog ruwweg 19.000 le den, per 1 januari 1973 is dit aantal geslonken tot rond 16.000. Er wordt een voortzetting van deze achteruit gang verwacht. In de drie grote steden is gemiddeld 40 pot. van de leden ouder dan 65 jaar. Het ledental neemt toe door bevestiging van jonge leden of door toetreding op beginselverklairng. In 1968 traden nog ca. 350 mensen toe, ln 1972 waren het er 115. terwijl aan de broederschap per Jaar door over lijden, bedanken en verder vertrek ca. 750 leden ontvallen. Blijkens het onlangs verschenen „Jaarboek 1973" van de Geref. Kerken in Nederland, is de groei van de Geref. Kerken aan leden in 1972 achtergebleven bij die van de Neder landse bevolking in haar geheel. Per 10.000 inwoners bedroeg de bevol kingstoename 90. binnen de Geref. Kerken echter 44. Dit groeicijfer van 0.44 is het ge volg van de toename van het toaal aantal lidmaten van 'per 1 Jan. 1972) 875.942 met 3.892 (0,44 pot.) tot 'per 1 Jan. 19731: 879.834. In de voor gaande twee Jaren was de groei als volgt: in 1971: 5.563. d.i. 0,64 pet. 'Ned. bevolking 1,13 pet); in 1970: 5.401, d.i. 0,62 pot. De stichting Oecumenische hulp aan kerken en vlubhtingen heeft in haar contactperiodiek „Werelddiako- naat" een aantal voorbeelden opge- men van projecten in Azië en Afri ka, die steun blijven behoeven, ook al is het vakantietij d. Oecumenische hulp koppelt daar de opwekking „Pak nog even een pen voor uw koffers pakt en gireer een stukje van uw vakantdewelvaart voor hen die daar nog in geen Jaren aan toe Vorig Jaar is dit Niet juichend, maar sober en stil trekken christenen van ver scheid sine kerken dertig dagen lang door Amsterdam. Zij willen vasten en bidden voor de hoofdstad van ons land. Anderzijds kunnen bepaalde kwes ties opgehelderd worden door ge sprekken met het staatssecretariaat als "religieuze handelingen" in de sproken e der wet gelden en dus niet bij de praat kunnen worden met de be- autoriteiten behoeven te worden aan- voegde instanties. mogelijk, ook uitge- zijn toen bijzonder positieve reacties Dertig zgn. "vastenmarsen" vor men een essentieel onderdeel van de Aktie Omkeer, die thans t/m 26 augustus in Amsterdam wordt ge houden. De aktie vloeit voort uit een initiatief van de bekende dominee Jan Willem van der Hoeven uit Je ruzalem. die de hoofdstedelijke ker ken heeft opgeroepen tot vasten en gebed. Verscheidene pastores hebben al besloten aan de oproep gevolg te ge ven. Het aktiecentrum is gevestigd in de hervormde Willem de Zwijger- kerk, Olympiaweg 14. Bij de voorbereiding van de aktie zijn o.m. de pastores P. F. Th. Aal- ders (Herv.), R. C. H. Boiten <Oude- zijds 100), G. F. Ch. Goslinga 'Ge ref.). L. de Ru «Herv.», D. Voorde wind pinkster gemente) en Lind- mer <RK> betrokken, alsmede ver- Christ en andere evangelisatie-be wegingen. Volgens de organisatoren heeft de hoofdstad een dieptepunt van ontkerstening en zedelijk verval bereikt. Zij zoeken de oorzaak daar van primair bij zichzelf, i.e. de ker ken. "Wij hebben status, geld en wel vaart meer gediend dar. de Heer wiens naam wij dragen", aldus de ten behoeve van de aktie in het le ven geroepen Stichting "Omkeer". Zij wil christenen in de hoofdstad vragen "zich te verootmoedigen voor God en de wereld". Stille tocht Het is de bedoeling dat er elke mor gen van 8 tot 12 uur in één wijk een stille, sobere tocht wordt gehouden. Deelnemers moeten bereid zijn een groot gedeelte van een etmaal niet te eten. Voorts wordt "sobere kleding" voorgeschreven. Elke avond (behal ve zaterdag en zon«iag) is er een een kerk in de buurt waar 's morgens de mars is gehouden. Gedurende de laatstie tien dagen wil men 's avonds grote "bekerings diensten" houden in het Vondel park of een daarvoor geschikte over dekte accommodatie. Er zal op bij het sobere karakter van de aktie aange paste wijze ook worden geëvangeli seerd: in een wijk waar 's morgens een "vastenmars" is gehouden, wordt *s middags lektuur verspreid. "Wij willen voor heel Amsterdam toege ven als christenen te hebben gefaald. Wij zijn schuldig aan de situatie waarin de stad verkeert. Maar on danks ons falen, willen wij Amster dammers vragen te bulgen voor Je zus Christus", aldus de stichting. De organisatie Youth With A Mis sion heeft aangekondigd met vijf honderd jongeren 'van uiteenlopen de nationaliteiten) te komen hel pen. De stille tochten ln de ochtenduren zijn geïnspireerd op het bijbelboek Jona. waarin wordt vermeld dat die profeet "een dagreis" de ontredder de stad Ninevé in trok. Ds. Van der Hoeven, die zelf ln avonddiensten ge durende de aktieperiode zal spreken, is van mening dat Amsterdam in dezelfde ernstige toestand verkeert als destijds Ninevé. De aktie is vol gens hem "een laatste oproep aan heel Amsterdam, voordat het onheil en Gods oordeel over de stad los breekt". Ds. Van der Hoeven kwam vorig Jaar in het nieuws door ziin gebedsaktie "Ga op de bressen staan". Hij is conservator van de Graf tuin in Jeruzalem. V er ootmoed i ge n Ds. L. L. Blok, scriba van de Cen trale kerkeraad van Amsterdam - Centrum, tekent bij deze aktie o.m, aan "Voor iemand vanuit de kerken, die niet direct enthousiast is, wordt het moeilijk. Als een predikant hier niet achter gaat staan, omdat hij bezwaren heeft tegen deze methode of taal of iets anders, loopt hij ge vaar verwijten te horen. Ik ben het ermee eens, dat wij ons moeten verootmoedigen. Maar moet dat zo? Is het niet simpel om zo be wust een Jona-figuur te willen zijn? Is Amsterdam het nieuwe Ninevé of Babyion? Er zijn ongetwijfeld ele menten in onze stad. die aan Ninevé doen denken. Maar ook aan Jeruza lem en als ik ln de kerk zit. denk ik aan het nieuwe Jeruzalem. Het staat een ieder vrij om mee te doen of afzijdig te blijven. Ik hoop, dat het waar is en dat er geen pres sie wordt uitgeoefend. Ik hoop dat deze aktiegroep niet vervalt in de fout van zeer veel aktiegroepende fout van de verabsolutering. Zo niet dan kan de groep een teken stellen, dat bevrijdend werkt en dat mis schien grote gevolgen heeft". Holl. tot 070-« rad' Mannequins uitgefloten ROME Twee onthutste mannequins van de Milanese modeont werpster, Mila Schoen, werden gisteravond uitgefloten toen zij in het Romeinse Grand Hotel, waar de Italiaanse modeweek wordt gehouden, in panter- en jaguar jassen op het plankier verschenen. De secretaris-generaal van de Bond van Italiaanse couturiers, Mario Gorazzi, verliet uit protest de zaal. Op de voet gevolgd door aantal Duitse en Amerikaanse mode-redactrices. De Italiaanse ontwerpsters hadden op aandrang van de internationale modepers onlangs een overeenkomst geslo- voor hun bontmantels geen huiden meer te gebruiken van dieren, die volgens het wereld Natuurfonds dreigen uit te ster ven. Overigens had Mila Schoen be halve met de panter jassen ook met de rest van haar nieuwe win tercollectie weinig succes. Wel interessant waren de zwar te mouseline doorkijkcocktailjur- ken. Creaties waarin vrouwen wel van hun figuur kunnen onthullen maar er nog steeds mysterieus genoeg in blijven. Overigens deed Mila Schoen wel het kleurenfestival dat voor de Italiaanse couturiers naast de Marilyn Monroe-look het belangrijkste gegeven voor de nieuwe wintermode geworden is. Naast olijf groen gecombineerd met kerriegeel zorgde Mila Schoen nog voor vele andere verrassende kleurencombinaties. Ze liet haar mannequins by vrtf wijde kansel- bruine pantalons lavendel blauwe tuniekjasjes dragen en lanceerde een hele reeks witte wollen na middag jurkjes met ingezette lichtgrijze en donkergrijze drop ruiten. Haar zwarte mantels met raglanmouwen en grote trench coatkragen garneerde zij iets on der de taille met ingezette hori zontale paarse, oranje en hazel- nootbruine banen. Kleurenmodekoning Capucci voelde zich helemaal in zijn ele ment. Hij lanceerde voor de ko mende winter een hele collectie simpel gedrapeerde renaissance jurkjes in kleurencombinaties als zacht zeegroen met abrikoos, lavendelblauw met zwart en zon- nebloemgeel met dennegroen. Ca pucci, die zich meer een kleding- architect dan een modekoning voelt, deed met zijn eenvoudige op de vrouwen van schilder Bot ticelli geïnspireerde modellen niet mee aan de nieuwe Marilyn Mon roe-look in tegenstelling tot de ontwerper Ognibene die voor een come-back van de nauwe tot op de knie vallende kokerrokken zorgde. Het waren voor het merendeel effen gabardine koker rokken die hij met rechte geruite jasjes met aangebreide boorden combineerde. De beroemde Romeinse bont werkersfamilie Fendi liet ten slotte zien hoeveel mogelijkheden er zyn om kleding met alledaags bont te combineren. Want wat had u van een jersey rok met een spencer van eekhoorntjesbont ge dacht. Fendi die twee Jaar gele den nog de meeste pantermantels van heel Rome toonde, hield zich nu voor het grootste deel bi) vos, chinchilla, persianer en hermelijn. En in plaats van mantels waren korte jasjes en met bont gevoer de regenjassen verreweg in de meerderheid. JOS HAGERS Rag de Graaff kampt met inzinking AMSTERDAM Ab van den Berg is na zijn kansloze nederlaag in de eerste ronde van de meestergroep van het IBM -toernooi tegen de Tsjech Jansa aardig het het terugkomen. In de tweede ronde maakte hij remise te gen Eddy Scholl en in de derde ron de brak h yaf in een eindspel met remise-tendensen tegen de boom lange Deen Jacobson. Romanisjin, die van de geduchte Hecht won, gaat in de meestergroep op kop. In de tienkampen is de stand na drie ronden voor de Leidse deelnemer dn de hoogste groepen niet onver deeld gunstig. In de reserve-groep heeft Rag de Graaff kennelijk met een inzinking te kampen: 0 uit 2, en ook zijn derde partij zal vrijwel zeker in een nedertaag eindigen. In de C-groepen is er evenmin reden tot Juichen voor de Leidse schakers al Is daar de situatie op de ranglijst minder catastrofaal. Geertsma won in de derde ronde en komt waar schijnlijk op 1,5 uit 3. LEIDEN Vlucht vanuit Com- piegne, Leidse postduivenvereniging 5„De Vriendenclub": 1, 3, 5, 6 en 7. J. Gijsman, 2. Jac. Siera, 4. W. Vijl- brief, 8 en 10 Gebr. v. d. Voorn, 9. R. Noordermeer. Vlucht vanuit Strombeek, „De Vriendenclub"; 1. W. Mark, 2 en 8. R. Noordermeer, 3. J. v. d. Kwaak, 4. W. Vijlbrief, 5 en 6. Jac. Siera, 7. A. Piket, 9. N. Nievaart, 10. S. Pracht wordt naar het zich laat bereikt door Westerveld en Münning- hoff; eerstgenoemde brak af in een gewonnen stand, terwij lMünninghoff in record-tempo verloor door een fou tief kwaliteitsoffer. Alleen Van Reek van Philidor speelt constant stark: 2,5 uit 3, al kostte het in de derde ronde wel moeite om remise te hou den. Kemperman in de E-groep speelde een bijzonder fraaie winstpartij en kwam zo op 2 uit 3. Barendse is dui delijk van slag: 0 uit 3 is geen resul taat. ADVERTENTIE D/\NBENJEBUJ CATJE20NMOOIE, SPORTIEVE FDN6ERS HEBT. Fa. GUYT Drieplassenweg 1, KATWIJK AAN ZEE Telefoon 0171&—13494 Fa. ROEST Lange Voort 11, OEGSTGEEST Telefoon 52174 De Kempenaerstraat 19, OEGSTGEEST - Telefoon 50901 AMSTERDAM De Jonge Hongaar se grootmeester Ribli, enkele Jaren geleden winnaar van het Niemeyer- toernooi, heeft na de 3e ronde de lei ding veroverd in de grootmeester- groep van het IBM-toernooi. Met wit versloeg hij de Tsjech Smejkal, die op de 40e zet de tijd overschreed. Diens positie was toen evenwel al hopeloos. Szabo stal de show, zoals gebrui kelijk, maar de voorstelling viel als een baksteen. Tegen de slimme Ar gentijn Quinteros bracht de felle strijder een kwaliteitsoffer ten ein de tot aanval te komen. Maar de of ferande was veel te optimistisch. Daarvan werd hij pijnlijk overtuigd. Langeweg won op leuke manier van Marovic en klom naar 50-pro- cent. Slecht verging het Jan Tim man, die tegen Donner uitkwam. De grootmeester kreeg in het midden spel vat op de stand, won een pion en daarna een toreneindspel. In die fase ging Timman nogal onzorgvul dig te werk. Dat Petrosjan-Spasski een fluwe len spiegelgevecht zou worden lag voor de hand, maar dat Andersson - die van Radulov min of meer een pion ten geschenke kreeg - dit klei nood niet in winst kon omzetten ver raste '4 - 4). Planic-Ree werd een vecht-remise. Kavalek en Enklaar besloten tot In de meesterafdeling heeft Hecht verloren tegen Romanishin. De Jon ge Rus blijft grote indruk maken. Keene deed de Leeuwardenaar Scholl blijvend kwaad, terwijl Torre, de Philippijn, verloor tegen de Tsjech Jansa. Die kwam aldus naast koploper Romanishin. Belden hebben 2-Va uit 3. Zij konden wel eens hoge ogen gooien. Morgen speelt Donner tegen Ribli, zaterdag heb ben allen vrij. Uitslagen GROOTMEESTERGROEP 3E RON- Andersson (Zwe.)— Radulov 'Buig.) V4-4. Langeweg «Ned) Marovic (Joeg.) 1-0, Planinc (Joeg.)— Ree (Ned.) 4-4, Timman (Ned-.)Don ner (Ned.) 0-1, Ribli «Hong.)—Smej kal 'TsJ.) 1-0; Kovalek (VS)-Enklaar (Ned.) Va-1.-, Petrosjan (Su.)— Spasski (Su.) 4-4. Szabo (Hong.) Quinteros (Arg.) 0-1. STAND. 1. Ribli 2Va, 2/6. Planinc, Petrosjan, Quinteros, Spasski, Donner 2, 7/9. Marovic, Langeweg. Ree 14, 10. Tim man 1 - af gebr.. 11/13 Andersson. Szabo, Radulov. Kavalek 1, 14/15. Smejkal 4 en 1 agebr., 16. Rnkiaar MEESTERGROEP 3E RONDE. Sosonko (Ned.) Kovaoevic 'Joeg.) afgebr., Hartoch 'Ned.)— Belling «En geland) 4-4, Hecht (W. Did.)—Ro manishin 'Su.) 0-1, V. d. Berg (Ned.) Jakobson (Den.) afgebr., Keene 'Eng.)— Scholl (Ned.) 1-0, Torre (Fill.) —Jansa 'Tsj. SI.) 0-1. STAND. 4. Jansa, Romanishin 24,3.Kova- cevic 1% en 1 afgebr., 4/6. Hecht, Keene, Torre 14, 7/8. Sosonko, Har toch 1 en 1 afgebr., 9. Soholl l, 10. V. d. Berg 4 en 1 afgebr.. 11. Bel- iin 4, 12. Jakobsen 0 en 2 afgebr. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedpnkt voor Goedereede: C. van de Bergh te Katwijk aan Zee. GEREF. KERKEN Beroepen te Rlnsumageest: A. Ad dis, kandidaat te Eng wierum. Bedankt voor Ureterp: G. Haaka- ma te Klundert. CHR. GEREF. KERK Beroepen te Urk: G. Bouw te Scha. veningen. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar VlaardlngenQ. Rietdijk te VeenendaaL

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11