nkele vraagtekens bij de lanklacht tegen Portugal 1 P* 'Boterberg' op onze Nederlandse hoofden UW DAGBLAD MEE OP VAKANTIE Schrijfster Nine van der Schaaf overleden DERDAG 19 JULI 1973 nier Heath in de plotselinge aan- pater Hastings inzake Mozambique geen jeiding gevonden het bezoek van Portugese collega Caetano af te ;en. Die vertoeft dan ook "vol- plan", zij het met extra-politie- herming, in de Britse hoofdstad gelegenheid van het 600-Jarig be- het bondgenootschap tus- Londen en Lissabon. Heath heeft kennelijk niet laten intimideren een duidelijk politiek-gerichte de Engels-Portugese banden erbreken of althans te schaden, betekent vanzelfsprekend niet, de beschuldiging die door de oes" op tafel is gelegd, naar het moet worden, grondig onderzoek is allerminst onredelijke eis. Er woedt in het i van Mozambique een strijd het "Bevrijdingsfront Fre- n de Portugese (troepen. On nadrukkelijke verzekeringen Portugese tóp-militairen en sflandse deskundigen, dat Lis as taktiek erop gericht is de te- anders voor zich te winnen, is gezien de mijnen-oorlog van het mo in het Tete-diistrict, tenslot- iet ondenkbaar dat die strijd aan ugese kant uit de hand is gelo- verschrikkelijk bloed- sis gevolg. Maar een publikatie half jaar na datum en juist een paar dagen voor Caeta- aoek is te duidelijk met po- oogmerken doortrokken om soek er voor af te zeggen, rendien zal bij het besluit van «gering-Heath vermoedelijk een ebben gespeeld, dat het hier om jsnog ongecontroleerd vierde- snieuws gaat. De Londense es" had het bericht niet van staf. maar van Adrian Has- die het op zijn beurt ver van drie Spaanse missionaris die het vernomen hadden van collega's, aan wie het was edeeld door overlevenden. Voor lad als de "Times", dat niet i paar man behoeft te kijken a zelfstandig onderzoek in te of althans een poging daar- doen is het ineen zo belang- zaak op z'n zachtst gezegd on- uldig zonder meer te vertrou- ip ongecontroleerde bronnen, elk geval had het Londense blad ing moeten houden met het feit, "oud nieuws" ging, date- uit december vorig jaar. Reden m er nog een of twee moan- vast te knopen voor een jk onderzoek. Het had de re- van de "Times" voorts ver moeten voorkomen, dat het n van de heer Hastings en ipaanse zegslieden pas duidelijk te spreken toen het politiek j uitkwam, namelijk aan de and van Caetano's bezoek. Bhrijft pater Hastings dit toe ien samenloop van omstandig- van bisschoppelijke zijde et gereageerd op de berichten missionarissen. Dat was trou- a1 eerder gebeurd, want ook •ver vroegere massa bij de hogere geeste- :d blijven steken. Mij dunkt, iet met het geweten van be- missionarissen merkwaardig teld. Dat spreekt pas luid, als tiek precies uitkomt. Van één: het gaat de missionaris- de waartieid en dan is er hop ter wereld, die hun het kan opleggen, óf zij wach- paar bloedbaden af om een rel te veroorzaken. Welnu, gebeurd en kennelijk want zij wisten immers van moordpartijen al, dat de ho- elijkheid er het zwijgen doen. Waarom dan wachten imber 1972 tot Juli 1973? Van iloop van omstandighe- dus geen sprake. Het tijdstip gekozen, ingezonden stuk in de schreef het Britse Lager- Patrick Wall over de onthul- van pater Hastings, dat diens togen over de Portugezen door publikaties al geruime tijd waren. Ook hij acht het faardig, dat het rapport op lenblik verscheen, dat het ma- voldoening aan de aamhan- ttn het "Frelimo" zou ver- maximale verwar- ou stichten in de kringen van ?«en en him Britse gastheren. Times" nam trouwens nog en- todere ingezonden brieven op, de heer M. A. Faul uit faie. Het rapport van Has ten een Engelsman, die nog <en voet in Afrika gezet heeft, >or ogen draaien, ben er niet van onder de in- aldus Faul. Bijna twintig Jaar in zuidelijk Afrika geleefd isd. Er zijn dan ook tal van 8 die het stuk ongeloof waar- toen. Zo is het gebied van Mu tt. waarin het dorp Wiriya- gelegen, al een Jaar onder meer effectieve controle van Prelim o geweest. Uit deze zijn vele overvallen op Rho- Mdernomen. Benomen, aldus gaat Faul ver- W een Portugese kolonne be- Bebied is binnengedrongen en 0 bloedbad heeft aangericht, to enige slachtoffers door de aan de dood wisten te ontko- ten ligt het voor de hand, dat Echtelingen zeker hun heil 'Socht zullen hebben in door de Zij zouden naar het Frelimo zijn ge gaan. Maar ofschoon de massamoord al zeven maanden geleden zou hebben plaatsgevonden, heeft he»t Frelimo er nooit met één enkel woord mel ding van gemaakt, terwijl zo'n ge beurtenis toch een brok propaganda zou zijn geweest, dat op een presen teerblaadje werd aangeboden. Vervolgens staat de heer Faul stil bij de lijst van namen, die door de „Times" in een hoofdartikel als een bevestiging van de berichten werd ge zien. Onder die namen zijn er vele in het Nguni (Misipho, Keresiya, Chu- ma), maar het dichtst bijzijnde Ngu- ni-volk woont meer dan 360 kilome ter verderop, in Rhodesië. Ook zijn er namen in het Nyanja, maar de stam die deze taal spreekt woont 240 kilometer verder, in Malawi. Of schoon er, aldus de heer Faul. in de steden vermenging van stammen plaatsvindt, doet zich dat op het platteland niet voor. Die namen van mensen, die honderden kilome ters ver weg wonen, plaatsen de schrijver dan ook voor een volsla gen raadsel. Verder bespreekt de heer Faul de manier waarop de slachtoffers om het leven zijn gekomen: door schie ten. verbranden in hutten, slaan en trappen, openrijten van de buik, ont hoofding enz. In uw eieen artikelen, aldus richt hij zich tot de "Times", over het bloedbad van maart 1951 in Lari, Kenia, over de opstand in An gola in 1961 en de Kongolese slach tingen in 1960-1964, vindt u al deze maar methoden terug, bedreven door de schap. Mau Mau, de MPLA (Angolees Be- Het is niet toevallig, Door C. J. Rotteveel vrijdingsfront), de Loemoemnbisten en de "Jeunesse". De barbaarshe den. zoals die zich in Wiriyamu zou den hebben afgespeeld, zijn volko men identiek aan de hier genoemde, In het bijzonder in Lari, en het bloed bad. als het plaatsvond, heeft alle kenmerken van die van de .nationa listische" bewegingen, zoals die hier boven genoemd werden. Ik twijfel er niet aan, aldus de heer Faul tenslotte, dat de heer Has tings het ernstig bedoelt. Maar wel twijfel ik eraan, dat zijn bronnen zo vlekkeloos zijn als u denkt dat ze zijn. Vooral als de missionarissen, die voor het nieuws zorgden, in door het Frelimo beheerste gebieden wo nen. Wie weet, misschien "coacti fecerunt", dJ. waren zij gedwongen dat "nieuws" te verspreiden. Nog een ander ingezonden stuk in de Times" behandelt Hastings' beschuldigingen. Het is zeker merkwaardig, dat een woordvoerder van het "Frelimo" in Dar es Sa laam, de hoofdstad van Tanzania, verklaarde over de slachting in Mo zambique niets te hebben geweten voordat de "Times" met de onthul lingen van pater Hastings kwam. Eenzelfde verklaring legde de Freli- mo-commandant in de provincie Te- te afook hij wist nergens van. In bedoeld ingezonden stuk, van de hand van brigade-generaal M. Cal vert, Aldershot, wordt gewezen op de menselijke aanpak van de Portuge zen als zij een guerrillastrijder ge vangen hebben genomen. Zo iemand krijgt dan de keus, aldus generaal Calvert die dit uit eigen waarneming weet, tussen terugkeer naar de Jun gle of bij de Portugezen blijven. Ne gentig procent kiest voor het laatste! Het is een Angelsaksische opvatting, dat een oostand alleen onderdrukt kan worden door de guerrillastril- ders dood te schieten. De Portugezen trachten ze naai hun zijde over te halen en de grie ven, die de oorzaak van de rebellie zijn. weg te nemen. De Portugezen raai Calvert verder, dat een groot aantal van de terroristische organi saties uit de gehele wereld in 1972 bijeen kwam in een Jezuïetencolle ge in de nabijheid van Rome. Onder hen waren ook vertegenwoordigers van het IRA (.Ierland) en het Fre limo. Er is een geheime groep van de Jezuïten, die zich aan de kant heeft geschaard van de voorstanders van wereldtenrorisme. "Ik ben van me ning, dat de aantijging van pater Hastings (zo mooi op tijd, en poli tiek en niet religieus gericht) on één lijn kan worden geplaatst met enige van de wilde beschuldigingen van zekere benevelde Ierse priesters in Ulster, die emotioneel zozeer de rich ting kwyt zijn, dat zij denken dat het doel de middelen heiligt". De heer Calvert onderstreept dat hij niets tegen de Jezuïeten heeft Ik bewonder ze en koester hoogach ting voor Ignatius Loyola, van wiens geschriften ik er enige als verplich te leerstof voorschreef toen ik com mandant van guerrilla-scholen in drie continenten was. Maar. aldus Calvert, ik schaam me ,dat een cou rant van uw reputatie zich leent voor zulke onbewezen propaganda tegen een land. dat in zijn bestril- ding van een door de communisten gesteunde opstand aan zijn gren zen, qua sympathie, menselijkheid en mededogen voor zijn vijanden, de na-oorlogse houding van Amerika, Engeland, Frankrijk, Nederland en zelfs België inzake bedwingen van rebellie verre te boven gaat. Ik meen met gezag te kunnen spreken, aangezien ik gedurende de laatste jaren in verband met mijn boek "Het patroon van de guerrilla- oorlogvoering" alle guerrilla-gebie den van de wereld bezocht heb, dit in mijn kwaliteit van "research fel low" (universitair onderzoeker) van de universiteit van Manchester. Per soonlijk ben ik van mening, dat Portugees Afrika de enig werkelijke brug tussen blanke en zwarte Afri kanen kan zijn op grond van Por- gals ingeworteld multiraciaal stand punt, dat in geen enkele andere staat van Afrika een precedent vindt" Tot zover brigade-generaal Cal vert, wiens gunstig oordeel (audi et alteram partem, hoor ook de ander*» partij,) evenzeer gehoord mag wor den als de beschuldigingen van de heer Hastings. Dit alles neemt niet weg, dat de mogelijkheid van een ontsporing open blijft. De Portugezen hebben dn de provincie Tete, aan de grens van Mozambique met Zambia, met een harde tegenstander te ma ken, die op grote schaal gebruik maakt van Russische en Chinese Vooral de Chinezen hebben hun invloed aanzienlijk weten te verster ken en de Sowjetrussische zeggen schap in de kringen van het Frelimo verdrongen. Samora Moises Machel, president van "Frelimo". vertoefde vorige herfst verscheidene weken met een grote delegatie in Peking als geëerde gast van de Chinese rege ring. Er werd een overeenkomst ge sloten voor een gezamenlijk comité in Tanzania, guerrillastrijders van het Frelimo zouden in China wor den opgeleid en Chinese "adviseurs" zouden het Frelimo heioen met "tac tische problemen". Bovendien ver kregen de Afrikanen de toezegging van een toevloed van wapens en fi nanciële middelen. Weliswaar ver brak het Frelimo de banden met Moskou niet. maar de voornaamste steun komt nu toch uit Peking. Voor het Kremlin was diie ontwik keling bepaald onaangenaam, waar op het de Oostduitsers te hulp riep, die Machel en ziin naaste medewer kers eveneens voor een bezoek invi teerden. In april vertoefden Machel en vier leden van het centrale comité van Frelimo in Oost-Duitsland. waar zij gesprekken hadden met Honec- ker en andere leden van de Ooetduit- se "too". Het resultaat was. dat. nu ook de Oostduitsers ten nauwste bij de strijd in noordelilk Mozambique betrokken zijo. In feite hebben de kaanse tegenstanders te maken Portugezen dus niet meer met Afri- maar is er een worsteling gaand tussen Portugal aan de ene en Pe king/Moskou (Oost-Duitsland) aan de andere kant Het doel van de communistische belangstelling is duidelilk. De Por tugezen bezetten in Angola en Mo- zambiaue het voorterrein van zui delijk Afrika, dat wegens ziin enor me bodemschatten en zijn voor Eu- Als brief verzenden frankeren met 35 ct. Ons HUISADRES ls: Naam: Straat: Woonplaats: Kwartaal WU hebben een Maand doorhalen wat niet van toepassing la. tot Op 11 juli j.l. werd in Lon den op een bijeenkomst van het Kon. Instituut van Internationale Zaken het woord gevoerd door Lord Caradon (links), die als voornaamste spreker op trad. In het midden: pa ter Adrian Hastingsrechts de uitgeweken Portugees Mario Soares, die op uitno diging van de Labourleider Wilson in Londen vertoeft. ropa uiterst belangrijke strategische ligging de vijanden van de vrije we reld de grootste belangstelling in boezemt. Van hun kant gebruiken de Portugezen het 6vsteem van de "aldeamentos". versterkte Afri kaanse dorpen om de bevolking zo veel mogelijk bescherming te bieden. Bovendien zijn er speciale gewapen de groepen gevormd, die voor negen tig procent uit de zwarte bevolking zijn gerecrubeerd. Het feit. dat Por tugal de zwarte bevolking van wa pens voorziet wijst op een redelijke mate van onderling vertrouwen. Een ander punt van belang is de bouw van de Cabera Bassa-dam, waarachter zich in het komende an derhalf Jaar een groot meer zal vor men. Het Frelimo zal dat water moei lijk kunnen oversteken en gebruik moeten maken van landwegen in ge bieden, waar de bevolking loyaal staat tegenover de Portugezen. De leiders van de guerrillastrijd weten dat maar al te goed. Vandaar dat kenners van zuidelijk Afrika in de komende achttien maanden een enor me krachtsinspanning van het Freli mo verwachten om zijn positie nog zoveel mogelijk te versterken. Tegen de hierboven geschetste ach tergrond beoordele men de berichten over een gebied als Mozambique. In elk geval mag hierbij van Portugal verwacht worden dat het deze strijd met Frelimo/Peking/Moskou op een zodanige wijze voert, dat de vijande lijke propaganda, die zich tot het uiterste zal roeren, geen vat krijgt. Onzerzijds mag een nuchtere beoor deling verwacht worden. Het doet dan ook vreemd aan, dat premier Den Uyl zijn diepe verontwaardiging over het bloedbad in Mozambique uit sprak. maar tegelijkertijd om een internationaal onderzoek vroeg. Staat de uitslag van dat onderzoek al bij voorbaat voor hem vast? Ge zien zijn verontwaardiging: blijk baar wel. Maar waarom dan nog een onderzoek? Postabonnement Ons VAKANTIEADRES ls: van straat no plaatsnaam: S.v.p. in DloUettera KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland Beigie en Luxemburg gratia. De overige Europese landen uitsluitend per lucntpost Kosten Lper dag De praktijk neeft ons geleerd dat de oezorging van kranten in de Zuid- Europese en Noord-Afrikaanse landen nog al eens te wensen overlaat. Wy kunnen daarom geen verantwoording Qemen voor kranten, welke diet tydig op net vakantieadres worden ontvangen Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons In te zenden. de krant. Tele- Nine van der Schaaf is deze week op 91-jarige leeftijd overleden. Nine van der Schaaf, dichteres en romanschrijfster, werd op 29 april 1882 in Terharne geboren waar haar vader timmerman was. Na haar schooljaren was er geen geld voor een verdere opleiding, zodat ze, zestien Jaar oud. naar Den Haag werd gezonden als dienstbo de. Haar werkgeefster betrapte haar bij het lezen van gedichten en stelde haar in de gelegenheid de kweekschool te doorlooen. Na de onderwijs-akte te hebben be haald vertrok ze als onderwijzeres naar Ameland. Ze kwam sterk on der invloed van het opkomend so cialisme en daarmee verbonden dichters. Vooral Albert Verwey maakte grote indruk op haar. In 1906. ze was toen vierentwintig Jaar oud, debuteerde ze met ..San tos en Lypra", verfijnde neoro mantiek. Deze symbolische perio- PPR-kamerlid: energieplan moet nationaal DEN HAAG Het PPR-Tweede Kamerlid Jansen heeft minister Lub bers, Economische Zaken, gevraagd om het electriciteitsplan in het par lement te brengen. Volgens het Kamerlid moet de be sluitvorming van het energiebeleid niet provinciaal maar nationaal ge beuren. Hij vraagt de minister om te be vorderen dat het jaarlijkse elektrici teitsplan van de samenwerkende elek triclteitsproductiebedrijven (SEP) zal worden behandeld en goedgekeurd door de Kamer. de, waarin ze ook verzen schreef, duurde tot 1920. Daarna werden haar boeken realistischer. In „Priesoh Dorpsleven" (1921), later herdrukt als „Heerk Walling", heeft ze al eigen ervaringen neer gelegd, en „In de stroom" (1956), dat als haar laatste grote werk kan worden beschouwd, ls vrijwel geheel autobiografisch. Tot haar belangrijkste werk be hoort echter het twintig Jaar eer der gepubliceerde boek: „De liefde van een dwaas". Haar werk ont stond dikwijls onder uiterst moei lijk omstandigheden. De Vereni ging van Letterkundigen benoem de haar tot erelid. De laatste Ja ren woonde ze wat afgezonderd van het literaire leven in Sant poort. Veronica wil machtiging als C-omroep DEN HAAG (ANP) De Veroni ca omroepstichting (VOS) heeft gis teren besloten om zendmachtiging als C-omroep aan te vragen. Het bestuur van de VOS ziet daar toe ..alle aanleiding, nu al meer dan 125.000 aanmeldingen voor het lid maatschap binnen zUn". Het VOS- bestuur vindt, dat het volledig in staat is om zelfstandig aan de ver plichtingen, die de omroepwet stelt, te voldoen. Dit houdt in het verzor gen van totaalprogramma's voor ra dio en televisie. De VOS is bereid zijn ledenadmi nistratie voor elke vereiste controle open te stellen. Mr. W. BordewiJk zal optreden als voorzitter van het al gemeen bestuur. Rob Out als alge meen direkteur. Langzamerhand krijg ik het mis- trus sinensis: sinaasappelen worden selijk gevoel dat de hele EG-bot er- geëxporteerd door ondermeer Span- berg op onze Nederlandse hoofden Je, Italië, Marokko, Algerije, Israël, rond met het de Verenigde Staten, Brazilië. Zuid- rust. We rennen vettige welva^rtevingertje schuwend geheven in de richting van één of ander regime, dat volgens on ze torenhoge normen stoute dinge tjes doet. Gemakshalve vergeten we, als we onze grote waffels opentrek ken tegen onderdrukkers derheden en verkrachters Rechten van de mens, dat het Ko ninkrijk der Nederlanden tot voor enkele decennia een stevig partijtje heeft meegeblazen in het orkest der koloniale mogendheden en daarbij een paar bloedige soli op zyn naam heeft gebracht. Afrika e Australië. Als we dit lystje bezien, dan val len op: Spanje, ook beslist geen heil staat volgens onze opvattingen, en Brazilië, waar ze van die aardige methoden schijnen te hebben voor min- het opruimen van Indianen. We zwij gen dan maar over de grote boosdoe ner, die "en vogue" is, de U.S.A., waar ook een heleboel dingen gebeu ren die ons luid oohhhhü doen roe pen. En, vindt U port ook zo lekker? Enfin, ik kan een ieder recht in de ogen blikken, want Russische kavi aar eet ik beslist niet! Op acties zoals de Outspan boycot wordt over het algemeen door Zuid- Afrikaanse Outspan sinaasappel, die, Afrika weinig weêrwerk gegeven. Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens ls De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. Eén i als je de aktivdsten onvoorwaarde lijk geloven wil, dagelijks besproeid worden met het bloed van de niet- blanke Zuidafrikaners. Typerend voor de domme hoogmoed waarmee we ons op dit dankbare onderwer- stortten, is de lay-out van Ronny Vink's kolom in het Leidsch Dagblad van 10/6. Daarin volgt na een twee tal artikeltjes over de Outspan een stukje proza, waaruit blijkt dat het tussen de buitenlandse gastarbeiders gingen en stoelt Hierdoor laadt de Republiek de denking op zich dat er binnen zijn grenzen inderdaad dingen gebeuren, die het heilig licht van de Neder landse verontwaardiging niet kun nen verdragen. Een oorzaak voor dit stilzwijgen ligt waarschijnlijk in de wat hooghartige en calvinistische volksaard, die de Suidafrikaner er van weerhoudt in te gaan op de zijns inziens domme en lasterlijke aantij- de Nederlandse bevolking ook be paaldelijk nog geen rozengeur en maneschijn is. En, oh ironie, de be doelde misère speelde zich af in de Leldse buurt, die Transvaal heet! een deel op zijn overtuiging dat de zaak der apa»-' eid te complex is om door het buitenland beoordeeld te kunnen worden. Dat is erg Jammer, want een open discussie zou kunnen bij dra- gecontroleerde gebieden. Om terug te keren naar de Ci- gen tot een beter begrip van de situ atie en wellicht kunnen leiden tot een andere waardering van de apart heid als een gegeven in de Zuidafri- kaanse samenleving. In algemene zin verschaft de Re publiek van Zuid-Afrika door zijn "Departement van Inligting" in vele landen een gevarieerde en goed ver zorgde documentatie. In Nederland verschijnt o.m. een maandelijkse uitgave onder de naam "Koerier van Zuid-Afrika". In dit blad wordt veel aandacht besteed aan hetgeen er in Zuid- Afrika voor de niet-blanike bevolking gedaan wordt. En dat schijnt niet mis te zijn. In een ander, recente lijk versohenen boekje vinden we heöl nuchter vermeld wat de kern van de apartheid is en wat de rege ring van de Republiek als haar taak ziet: „De basis van de Zuidafrikaan- se politiek en het bestuur is het be leid van afzonderlijke ontwikkeling, dat leidt naar soevereine onafhanke lijkheid voor de uiteenlopende natio nale Bantoe eenheden (noties) in Zuid-Afrika. Het voorziet in een aan tal zelfbesturende, politiek onafhan kelijke naties, die vrij zullen zijn zich ten behoeve van bepaalde ge meenschappelijke doeleinden met de Republiek te associëren Indien zij dat wensen". Een eindje verder komt nog een stukje politieke filosofie om de hoek kijken: „Afzonderlijke ontwikkeling ls gebaseerd op de overtuiging dat elk der uiteenlopende naties van Zuid-Afrika een natie krachtens erf recht is en dat niet één van hen on dergeschikt noch inferieur is aan de ander". Dit ds een uitspraak die het uit de mond van een progressieve Neder lander ook zeer goed zou doen. Het trieste van de zaak is. en onlangs hebben in Leiden buitenlandse gast arbeiders dat weer eens letterlijk aan den ïyve ondervonden dat deze ge dachte bij de gemiddelde man of vrouw weinig leeft. Trouwens voor bijna ieder mens geldt, dat ""es wat anders is, zoals huidskleur, ras, ge loof en zelfs de andere voetbalclub, op zyn winst met wantrouwen be keken dient te worden. En komen er teveel Turken, Ma rokkanen of andere wat donker ge kleurde mensen in ons straatje wo nen, dan beginnen we te morren dat de buurt zo achteruit gaat en in ex treme gevallen eindigen we met het houden van een soort pogrom. Nie mand zal desondanks durven ont kennen dat we het beste voor heb ben met onzp gastarbeiders of bij voorbeeld onze Rijksgenoten van overzee. Zo geloof ik ook dat de Zuidafrikaanse overheid en het wel denkende deel van de bevolking, binnen het kader van hun opvattin gen over de verhouding met de niet-blanken, oprecht zijn ln hun streven die levensomstandigheden van de Bantoes te verbeteren en voor hen eigen onafhankelijkheid te waarborgen. Volgens onze opvattingen ls de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek onaanvaardbaar, maar het lijkt mij onwerkelijk en onrechtvaardig ze los te zien van de historische ach tergronden. Daaruit komen twee aspecten naar voren. In de eerste plaats, de vestiging van de blanken (Nederlanders) aan de Kaap ln 1652 die volgens de toen heersende mo raal volkomen gerechtvaardigd was En ten tweede de botsing met de Bantoevolkeren, nadat deze ver scheidene eeuwen geleden van uit centraal Afrika naar het zui den waren getrokken. Na beëindiging van de grensoorlogen in de achttien de en negentiende eeuw, behielden de Bantoes en de blanken ongeveer de blanke en Bantoe-thuislanden, waarin Zuid-Afrika verdeeld raakte. Na de vorming van de Unie van Zuid Afrika in 1910, werden de rechten van de Bantoes vastgelegd ln de wet. Volgens de Wet op Grond van de Bantoes (1913) werd 92 miljoen hec tare gegarandeerd voor bezetting uitsluitend door Bantoes. De Ban toe Trust en Land Wet van 1936 bepaalde dat nog eens 62 mil'oen hectare voor dit doel gereserveerd werd. Het totale Bantoe gebied om vat dus 15.4 miljoen hectare en is vier maal zo groot als Zwitserland. Transkei, het eerste autonome Ban- toegebied werd in 1963 gevormd. In binnenlandse aangelegenheden ls de wetgevende verc"Spring van dit thuisland onafhankelijk. Transkei heeft een eigen vlag en middels de grondwet is er voor zijn bewoners een afzonderlijk Staatsburgerschap ln het leven geroepen. Zuid-Afrika verwierf zijn eigen onafhankelijkheid pas ln 1961, toen de Unie een rer tbllek werd en uit het Britse Gemenebest trad. Hier aan waren Jaren van strijd vooraf gegaan. Het laatst in de Boerenoor log. rond de eeuwwisseling, waarbij OranIe-Vrijstaat en Transvaal hun ln 1854 en 1852 verworven onafhan kelijkheid weer verloren. Het is geen wonder dat de Zuidafrikaner sterk nationalistisch denkt en voelt, voor al als men weet hoe er door de Brit ten met hem gesold ls. HIJ wil en zal zijn identiteit ®n onafhankelijk heid behouden en ziet daartoe te genover de numerieke meerder heid van de Bantoes, de apartheid als de beste mogelijkheid. Apartheid ls voor ons ln beginsel onaanvaardbaar. De vraag is hoe wij Nederlanders ln de gegeven sl- tuatlp zouden handelen. Ik vrees dat we dan met een boycot van onze tul pen te maken zouden krijgen. B.H DE WILDE, Mozartstraat 57, Lelden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9