"Snel onderzoek naar wreedheden Portugal" Zoon van Krupp in Nederland osten Sm to Onderzoek naar publicatie van rapport Weinreb 974 veer oger Illegale stokerij „ontkurkt rouw van r hoog vallen een ontslag voor meraal Meijnderts VOOR MOB TWEE MILJOEN MINDER Nederland wil in Mozambique: fi Villa gekocht in Bergen (N.H.) (PERDAG 19 JULI 1973 BINNENLAND HAAG De auto zal het LQ d Jaar weer zwaarder worden Rond het Binnenhof ver- -men dat vooral rijders in be- iito's hierdoor een hogere hef- p hun inkomsten krijgen. De regeling is, dat 15% van de jswaarde van de bedrijfswa- het inkomen van de berijder gelegd. Het Kabinet over- om met ingang van 1974 er 20% Rs maken. Voor alle automobl- geldt bovendien dat de benzi- komende maanden en met EINDHOVEN In een boeren schuur in Bladel hebben douane en rijkspolitie gistermiddag op nieuw een illegale jeneverstoke rij ontdekt. De stokerij was niet meer in bedrijf maar werd ken nelijk afgebroken. Alleen een ke tel met destilleeerkolom en en kele vergaarbakken werden nog aangetroffen. Er was in de schuur geen voor raad illegaal gestookte drank aanwezig. De rijkspolitie ver moedt. dat de drankstokers hun bedrijf aan het ontmantelen wa ren om het elders weer op te zet ten. Van de eigenaars ontbreekt tot dusver elk spoor. De boer bij wie zij voor hun activiteiten onderdak had den gevonden kon nog niet door de rijkspolitie worden verhoord omdat hij niet thuis was. Op de foto: de politie in touw om een deel van de klandestiene stokerij naar buiten te ölepen. Sl [belasting zal vermoedelijk de rijn die door het Kabinet Den de consumptieve sfeer wordt Er bestaat een grote kans ijgbaèjaar de prijzen van drank en .foon men niet zullen worden ver- Indirect in deze sfeer ligt ech te verwachten zwaardere be druk op het vermogen. Hierbij ïelijk waarschijnlijk ook be- loeten worden voor tweede wo- het kabinet besluiten om itiecorrectie voor het komend laten vervallen, dan zal dit door de Kamer moeten aangenomen. Het Kabinet lechts de bevoegdheid om de e tot op zijn laagst tot 80% te ilen: DEN HAAG (ANP) Nederland overlegt met gelijkge zinde Westeuropese landen over de mogelijkheid, gezamen lijk druk uil te oefénen op Portugal om een onafhankelijk internationaal onderzoek naar wreedheden in Portugese gebieden in Afrika toe te staan. Dit heeft minister Van der Stoel gistermiddag verklaard. Men zou zich kunnen voorstellen dat de berichten in hoofdzaak waar Van der Stoel hierbij denkt zijn en dat er iets afgrijselijks is ge- dat J aan de Scandinavische landen Zweden heeft ook een internationaal onderzoek bepleit en mogelijk ook de overige twee Benelux-landen. De berichten over een moordpar tij in Mozambique komen uit een bron "die serieus moet worden ge noemd", en hetgeen de officiële woordvoerder van de Portugese re- flat in Geinwijk door gering heeft gezegd kan "moeilijk" ekende oorzaak ontkenning worden genoemd, de vierde etage gevallen. De aldus minister Van der Stoel, jrond aangetroffen bewuste- Deze woordvoerder, dr. Freitor bleek te zijn de 27-Jarige Pinto, heeft namelijk verklaard dat dat de regering guerrilla woedt. beurd". Over de omvang gelmaat van dergelijke gebeurtenis sen bestaat nog onduidelijkheid. Op grond van wat de Portugese premier dr. Caetano heeft verklaard, had minister Van der Stoel echter niet veel hoop dat er een internatio naal onderzoek zal komen. Maar de algemene vergadering van de Ver enigde Naties, die half september in New York bijeenkomt, zal zeker zeer uitvoerig aandacht besteden aan het Portugese koloniale beleid, verwacht de bewindsman. Het zou weinig zin hebben als Ne- de derland Portugal alleen, zonder be- lijkheid bestaat", aldus dr. Pinto, punt, dat de i inlichtingen van de recher- de zaak in onderzoek heeft woont de vrouw samen met die echter zo dronken werd ffen dat hij gisteravond niet den verhoord. lijk misdaden zijn mening dat'dit niet het geval maar dergelijke dingen komen in 'n oorlog voor". Weliswaar is er geen Juridisch be- Itie acht het niet uitgesloten wiis voor wat er g^eurd. maar, al dus minister Van der Stoel wij zijn toch tot de conclusie gekomen dat wij er helaas van uit moeten gaan Wij zijn scheiden, Lissabon bekend (de imissie Langemeijer Portugese minister van Buitenlandse Zaken, Rui Patricio heeft het in Ko- penhage tijdens de Navo-vergadering en tijdens de Europese veiligheids conferentie in Helsinki nog verno- Maar, hoe zeer wij belang hechten aan een onderzoek, "minstens even groot belang hecht Nederland aan een oplossing van het probleem zelf, namelijk dat er een einde komt aan de oorlog en de inwoners van Afri kaanse gebieden het recht op exter ne zelfbeschikking wordt verleend", aldus minister Van der Stoel. De kinderen van prinses Beatrix en prins Claus zullen met in gang van 1 augustus een nieuwe kinderverzorgster krijgen. Me juffrouw C. van Hoytema zal de plaats innemen van juffrouw H. Lagendijk. De nieuwe kinderverzorgster heeft een vierjarige opleiding voor kinderverzorging en -opvoeding gevolgd in Amsterdam. Aan het eind heeft zij de akte N 20 behaald. Juffrouw Lagendijk keert op eigen verzoek terug in het oiider- wijs. DEN HAAG In opdracht van het Openbaar Ministerie wordt er 'n onderzoek ingesteld naar de wijze waarop het interimrapport van het instituut voor Oorlogsdocumentatie over de zaak-Weinreb in handen van onbevoegden is gekomen. De ministers van Onderwijs en Jus titie achten het niet uitgesloten dat het verdere onderzoek in de zaak be moeilijkt kan worden door „de onre gelmatige publikatie van gedeelten uit het bewuste rapport". Minister Van Kemenade antwoordde dit op schriftelijke vragen van de tweede- kamerleden Voogd en Van Mierlo. De minister deelde mee dat de con clusie dat Weinreb een uiterst gevaar lijke bedrieger en fantast is, werd getrokken uit de vele tot nu toe be schikbaar gekomen documenten en getuigenverklaringen. De onderzoekers hebben ook een aantal keren mondeling en schrifte lijk contact met Weinreb gehad, maar daaruit werd deze conclusie niet getrokken. Protest bij minister: UTRECHT Staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid heeft gis teren een beschikking ondertekend, waarin een nleuWe subsidieregeling voor de medische opvoedkundige bu reaus is vervat. De regeling houdt in een vergoeding van 80 pet. van de personeelskosten van de bureaus. Dit is gisteravond meegedeeld door de Nederlandse Vereniging voor Ambulante Geestelijke Gezondheids zorg in Utrecht. Het bestuur van de NVAGG verwijt de heer Hendriks d»fc hij geen enkel overleg heeft ge pleegd over deze nieuwe regeling, op basis waarvan bovendien ongeveer twee miljoen gulden per Jaar min der beschikbaar zal komen voor de mob's dan bij de oude regelingen. De NVAGG heeft gistermiddag de staatssecretaris telegrafisch verzocht de regeling op te schorten tot na een onderhoud met het bestuur. De re geling wordt een funeste beperking voor de werkzaamheden van de mob's genoemd. In een eveneens gis termiddag verzonden brief wordt met Twee doden bij auto-ongeluk HENGELO (O) (ANP) In Henge lo zijn gisteravond twee mensen om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten vermoedelijk door te hoge snelheid uit de bocht vloog en met de rechterkant tegen een boom botste. De passagier rechtsvoor, de heer J. J.A. Olderink (32) uit Enschede en de passagier op de achterbank, de 33-jarige H. G. Wetidricht, eveneens uit Enschede, werden daarbij zoda nig gewond dat zij ter plaatse over leden. De bestuurder van de auto bleef ongedeerd. BONTZAKEN UITGEBRAND AMSTERDAM (ANP) Twee bont zaken aan de Keizersgracht 135 te Amsterdam zijn vanochtend door brand verwoest. Zij waren gevestigd in het souterrain en op de bel-etage. die beide volledig uitbrandden. Op de hoger gelegen etages be vond zich slechts een bewoner die tijdig door de brandweer kon worden gewekt en het pand veilig kon verla ten. Van de voorraad bontjassen en pelsen ging het grootste deel verlo- vele cijfers en berekeningen aange toond in welke mate de nieuwe re geling nadelig is voor de 51 mob's in het hele land. Daarvoor zijn de meest recente cijfers (die over 1972) van de 29 grootste mob's verzameld. De subsidie zoals die tot nu toe geldt komt zowel van het rijk (het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne) als de gemeenten en de provincies. De gemeenten krijgen de subsidies echter volledig vergoed van het ministerie van Volksgezond heid. Deze "omweg" wordt in de nieuwe regeling opgeheven. Een aantal pro vinciale besturen meent dat deze subsidiëring een taak voor het rijk is en streeft ernaar de subsidie af te bouwen, waardoor de onzekerheid voor de mob's toeneemt. Het NVAGG is van mening dat de door de mob's geboden hulp, aan gezinnen met kinderen waarin zich relatie, leer of opvoedingsmoeilijkhe den voordoen, zou moeten worden ondergebracht in de algemene wet bijzondere ziektekosten. Röntgenologen willen teveel berekend geld terugbetalen EINDHOVEN Terwijl de offi cier van Justitie in 's-Hertogenbosch nog een strafvervolging overweegt, hebben de twee Eindhovense röntge nologen P. K. en F. van Z. al te ken nen gegeven het geld dat zij in 1972 teveel hebben berekend te willen terugbetalen. Ziekenfondsen en particuliere ver zekeringen werden in dat Jaar door hen voor 675.000 gulden benadeeld. Volgens de directie van het Eindho vense St. Jozefziekenhuis zijn beide röntgenologen wel ln staat de 435.000 gulden die zij te veel aan honoraria berekenden terug te betalen. Maar de 240.000 gulden die de rönt- genologische afdeling teveel bereken de levert wel problemen op, omdat dit geld grotendeels is uitgegeven aan salarissen voor personeel en aan röntgenfilms. Als automatische terugbetaling van de 675.000 gulden uitblijft, zullen de Eindhovense ziekenfondsen het in ieder geval terugvorderen. Er loopt nog een onderzoek naar de rekenin gen van de röntgennologen over de afgelopen vijf Jaar. HAAG De hoogstwaarschijnlijk met af. De commissie Lange- ïft althans aan minister- Den Uyl geadviseerd de i luitenant-generaal tts, commandant van het 12 n subsidie igratie d-Afrika Emigranten naar Zuid- wllem in het algemeen niet subsidie van het rijk hoeven lfu. Minister Boersma, Soci- #u, heeft dit geantwoord op tan het CH-Tweede-Kamerlid Hij verklaarde dat er een •tatie wordt gehouden op de tóe en subsidiëring van emi- ttiviteiten. In de regerings- werd op deze maatregel 'werking van dit voornemen ^vinden na overleg met de organen en met immigra- peiten. zal slechts op grond van fs&ende persoonlijke belan- aan een emigrant overheids- 'd&o gebcriaik Eerste Legerkorps niet ontslaan, heeft destijds de commissie onder Den Uyls voorganger Biesheuvel voorzitterschap van procureur-ge- raal van de Hoge Raad, mr. G. E. Langemeijer opgedragen te bekijken of ontslag van Meijnderts noodzake lijk was. Biesheuvel deed dit omdat hij het niet eens was met zijn defensie-mi nister De Koster die in de „gene- raalsruzie" de kant koos van de ge nerale staf in Den Haag. De ruzie ging over mogelijk bezui- ning bij defensie. Later werd Meijn derts er ook van beticht "te klappen" uit het geheime overleg van bevor deringen en benoemingen. Op het hoogtepunt van de ruzie stelden de vier Haagse staf-generaals onder wie Meijnderts directe chef luitenant-generaal G. IJsselstein, minister De Koster voor de keus: hij eruit of wij eruit. De Koster had toen de neiging Meijnderts te laten vallen. Minister-president Biesheu vel stak daar een stokje voor door de benoeming van de commissie Lange meijer. Intussen heeftr een van de vier Haagse generaals, de chef van de ge nerale staf W. van Rijn, ontslag ge nomen. Hij is het niet eens met de voorgenomen bezuinigingen op de defensieuitgaven van het nieuwe ka binet. Het wordt uitgeloten geacht dat minister-president Den Uyl het advies van de commissie Langemeij er niet zal opvolgen. Politieke kringen verwachten daarom dat Meijnderts mag blijven. In het raamkozijn van een grote villa, die goed verborgen staat tus sen hoge bomen en struiken, is een man bezig met een schuurblokje. Hij heeft een spijkerbroek en een blauw hemd aan. Dot is hem dus: de als super-playboy bekend staan de Arndt von Bohlen und Halbach. De 35-Jarige zoon van wijlen Al- fried Krupp, de laatste president van het gigantische Duitse Krupp- concem, dat groot werd door de oorlogen. Door Aad Wage naar Arndt von Bohlen und Halbach ,die men na de dood van zijn vader, voor een Jaarrente van twee mil joen DM uit de zaak kocht, is in Bergen (NH) neergestreken. Naast een bungalow in Beieren, een wo ning in Essen, een villa in Mara- kesj, een haciënda in Argentinië, een landgoed bij Salzburg, heeft Arndt von Bohlen nu ook een stek in Nederland. Twee weken geleden kwam hij met een ploeg Duitse bouwvakkers (want in Nederland waren ze met vakantie) in Bergen om de villa aan de Eeuwigelaan in te richten, die hij van ir. J. A. Haverhals, di recteur van de Hollandse Tapijtin dustrie, had gekocht. Arndt von Bohlen und Halbach is al jarenlang een graag geziene gast op de pagina's van de boulevard pers. De ene maal is zijn Rolls Royce met ingebouwde bar en troon het onderwerp, dan weer gaat het over zijn kunstwimpers en de slan ke knapen in zijn gezelschap. Men fotografeert hem in witlederen smoking, in een oosterse kaftan, in een nertsmantel. Zijn huwelijk met de Oostenrijkse prinses Hetty von Auersberg wordt doorgenomen (een tegennatuurlijk huwelijk, maar er móeten kinderen komen) en steeds wordt vastgesteld dat Arndt von Bohlen und Halbach niet van het „harde staat" is van zijn vader en voorvaderen, maai* „zo zacht als watten". In de tuin van zijn villa in Bergen lijkt Arndt von Bohlen Halbac he lemaal niet op die bonte playboy. Hij is een vriendelijke „doe-het-zel- ver", die best even wil babbelen, als hij maar door kan schuren. En ook mogen hem geen vragen gesteld worden over de Krupp-dynastie. Hij draagt i™*ners ook de naam Krupp niet meer. Ik hoor er niet meer bij. Ook al zou ik in het concern kunnen ko men, dan zou ik het niet doen. Ik heb mijn vader nooit willen opvol gen," zegt hij. We zeggen dat we veel woeste ver halen over hem gelezen hebben. Arndt von Bohlen und Halbach haalt de schouders op en zegt: „Ik ook. U mag er van geloven wat u wilt, mij interesseren ze niet." Waarom naast zijn vele huizen nu ook nog deze villa in Bergen? „Vanwege de rust," antwoordt hij, daarbij sceptisch naar ons kijkend, „ik ben van plan hier drie tot vier maanden per Jaar te komen wonen. Ik wil hier gaan schilderen en schrijven. Een mens moet toch wét doen. Daarom sta ik hier nu ook zelf te schuren." In de veertien kamers tellende villa zal hij vier man personeel installe ren, zegt hij. Ook zdjn adellijke vrouw Hetty zal regelmatig bij hem in Bergen zijn. Verder maar geen vragen, gebaart hij. Het huls moet klaar. Hij wil nog wel snel even poseren voor de villa. „Er zit een krasje op uw op- zetzoekertje," zegt hij tegen de fo tograaf. Die fotograaf later: „Zijn blik vlamde op van chauvinisme toen hij zag dat mijn camera van Duits fabrikaat is. Ik mag verrekken als t niet waar is". Eén teken dus dat Arndt von Boh len und Halbach nog steeds een Krupp is.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7