Bewijzen voor massamoord n Mozambique ontbreken' Bouw recreatieflats aan Sneker Meer aanfluiting TWEEDE KAMER: WEL ZENDTIJD VOORLICHTING CONSUMENTEN lennie ten Brink ient klacht in egen dagblad trechter kent oodslag PPR-kamerleden verontrust over schoner' kern wapen in Europa Protest van kampeerders: ortugees verwijt aan Nederland: Vlaardinger profiteerde van bute boeking van spaarbank Kikker- invasie bij de Hunze Vierdaagse Nijmegen van start: tippelen en blaren pjSPAG 17 JULI 1973 BINNENLAND PAGINA 7 TS-BANDENSERVICE Jbr Zoeter* oudscweg 7 l eiden Tel. (01710) 4 J5 90 DEN HAAG Vertegenwoordi gers van de twee grootste fracties in de Tweede Kamer hebben zich uitgesproken voor het verlenen van zendtijd via radio en TV ten behoeve van consumentenvoor lichting. Zij doen dit naar aanleiding van de weigering van de STER om zendtijd beschikbaar te stellen aan de Consumentenbond. De KVP-Kamerleden mevrouw Gardeniers- Berendsen en Kros- se vragen de ministers Lubbers (Economische Zaken) en Van Doorn (Omroep) of zij mogelijk heden zien voor de „noodzakelij ke" consumentenvoorlichting. Zij opperen de suggestie het eventueel In de zendtijd van de Rijksvoor- "chtingsdienst te doen. De PvdA-Kamerleden Kolthoff en Voogd scharen zich achter het voorstel van mevrouw Van Vee- nendaal-Van Meggelen DS'70 om zendtijd die nu wordt besteed ran de bekende OQ-spotjes ter be schikking van de Consumenten bond te stellen. HAAG De Portugese ambassade in Den Haag rwijt de regeringspartijen en leden van de regering dat zonder bewijsmateriaal beschuldigingen over massa- oord in Mozambique voor waar aannemen. Volgens een rklaring van de ambassade is er „tot op de dag van van- g geen bewijs geleverd voor de beweringen van pater tings en de Spaanse priesters van Burgos, die nu onder- reven worden door de uitgewezen Nederlandse witte ters en kennelijk door het Angola-comité. e< em; vijftie l 1 of kui kar de leiders van de regerings- tjjen en zelfs enkele leden van de erlandse regering zijn bereid onbewezen beschuldigingen te paarden. etzelfde geldt voor de „25 beken- katholieke Nederlanders" die in brief aan de commissie Justitia jax hebben geprotesteerd tegen duidelijke „schending van de van de mens" in Mozam- aldus de Portugese verkla- ambassade herhaalt dat het Wiriyamoe (waar volgens het pater Hastings in de 400 mensen door Portugese liren zijn vermoord) niet be- geen massamoorden ien gepleegd in Mozambique, e zijn volgens de ambassade nksel van „Marxistisch-katho- priesters die uit Mozambique uitgewezen omdat ze in meer of nindere mate betrokken waren [uerrilla-activiteit van het Fre- wat ze toentertijd ontkenden, weet iedereen dat ze zich nog s, meer dan ooit, met deze acti- bezighouden, en zonder enig te slaan op morele overwegin- hun doeleinden willen berei- ambassade meent, dat de be- Idigingen nu geuit worden om iering van het 600-jarig bestaan het Brits-Portugees bondgenoot- in de war te sturen. „Als"* de ïuldigingen van pater Hastings zouden zijn, hadden ze zeker •uime tijd deel uitgemaakt van opaganda van het Frelimo". uitnodiging van de Portugese issadeur in Nederland, dr. Car- ugusto Fernandes, zal een aan- eede kamerleden de komende Portugese gebieden in Afrika tweede-kamerlid H. P. H. ns (WD) is gisterochtend okken, evenals enkele Neder- le Journalisten. Zijn fractiege- mr. A. Geurtsen vertrekt bin- :ort, het anti-revolutionaire twee- amerlid M. W. Schakel op 13 stus. nodiging wegens gebrek aan tijd af geslagen, maar de mogelijkheid open gelaten dat iemand anders van zijn fractie zou gaan. De WD-fractie- leider H. Wiegel had eveneens, mede in verband met zijn bezoek aan China, de uitnodiging van de hand gewezen, maar laten weten dat Waal- kens en Geurtsen zouden gaan. Het tweedekamerlid P. Jongeling had geantwoord dat hij, noch zijn fractiegenoot dr. A. J. Verbrugh, dit jaar de gelegenheid hadden naar Angola of Mozambique te gaan, maar de uitnodiging niet afgewezen. De voorzitter van de tweede ka merfractie voor Buitenlandse Zaken P. Dankert (PvdA), en het vroegere socialistische tweedekamerlid mr. A. Stemerdink, thans staatssecretaris van Defensie, hebben de uitnodiging nog niet beantwoord, aldus de Por tugese ambassadeur. De PPR-fractie in de Tweede Ka mer heeft verklaard „met verwonde ring" kennis te hebben genomen van de uitnodigingen, omdat „het enige Nederlandse tweedekamerlid dat in staat is zonder tussenkomst van tol ken met de autochtone bevolking te spreken, namelijk de heer De Gaay Fortman, niet is uitgenodigd". Bas de Gaay Fortman heeft tijdens zijn verblijf in Zambia „de originele taal, het Uyamja. alsmede enige dialecten van die taal geleerd, zodat het hem mogelijk zou zijn rechtstreeks ge sprekken met de bevolking in Mo zambique aan te gaan", aldus de PPR-fractie. De Portugese ambassadeur ver klaarde dat indien dr. De Gaay Fortman Angola en Mozambique wil bezoeken, hfj zich tot hem diende te wenden, en dat de kwestie dan zou kunnen worden besproken. Het PPR-kamerlid Waltmans heeft minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) gevraagd te bewerkstelligen dat de uitvoering van het vrijhan delsverdrag met Portugal wordt op geschort tot na beëindiging door Portugal van haar „koloniale" oor log binnen Afrika. Het kamerlid meent dat de minister hiertoe actie moet ondernemen bij de Raad van Ministers van de Europese Gemeen schap. ERS RECHT De 49-jarige Utrech- B. heeft zich maandagavond politie in het Gelderse Buren nu ld met de mededeling dat hij wetto morgen zijn 51-Jarige vrouw *rta B. -van Mourik heeft neer- ren. Bij huiszoeking vond de i de vrouw doodgebloed in bed. overleden aan steekwonden in aanleiding is nog niet bekend. heeft de politie verteld dat een echtelijke ruzie zijn vrouw «n scherp voorwerp had ge GRONINGEN De directeur van Bonaventura, H. ten Brink, heeft bij de Groningse officier van Justitie een klacht ingediend tegen het Nieuwsblad van het Noorden. Het blad had onder de kop: „Een „patser" krabbelt terug" een geschre- van portret gegeven van Ten Brink nadat hij door de Haagse Postaffaire in het nieuws was gekomen. In het portret geven veertien mensen „die Hennie ten Brink gekend hebben of nog regelmatig met hem omgaan" anoniem hun mening over hem. Af gezien van deze weinig vleiende uit latingen schrijft de auteur van het verhaal o.a. ook: „Zijn grote liefde voor sterke drank en mooie vrouwen moet hier wel even worden vermeld". De aanklacht zou berusten op het smadelijke karakter van het verhaal. Drs. J. van Luyn, waarnemend hoofdredacteur van het aangeklaagde blad, heeft meegedeeld dat hij geen commentaar zal leveren zolang de dagvaarding nog niet binnen was. Wel is er een brief van de juridische adviseur van de heer Ten Brink op de redactie binnengekomen. gaardingen De 20-ja- ïe F.r.a. uit Vlaardiilgen heeft balie "«nhMag een proces verbaal kregen om dat hij 19.000 van de mille die abusievelijk op zijn fc&rbankboekje waren gestort W uitgegeven. A. ontdekte in december tot zijn verwondering dat zijn spaarreke ning ineens met f 20.000 was aangegroeid. In een laatste vlaag van eerlijkheid belde hij de spaar bank en informeerde voorzichtig of zijn rekening wel klopte. Het antwoord was geruststellend. Daar op nam A. ijlings 19 mille op, waarvan weinig over ös gebleven. De spaarbank ontdekte nu pas de vergissing en klaagde de jongen aan wegens verduistering. SNEEK (ANP) Een actiecomité van 50 gezinnen die al jaren op een camping aan het Sneeker Meer hun vakanties en weekeinden doorbren gen heeft bij provinciale staten van Friesland met klem geprotesteerd tegen de voorgenomen bouw van 60 recreatie-appartementen aan de overs van het meer, vlakbij hun camping. Volgens de huidige plan nen moeten op privé-tenrein daar over ©en jaar 60 appartementen zijn verrezen (gemiddelde koopprijs een halve ton) en een grote aanleg steiger met twee zijarmen. Met de bouw zou in augustus worden be gonnen. In de brief aan provinciale staten waarvan een afschrift is gestuurd aan de Tweede Kamer schrijft het actiecomité dat het nieuwe recreatie project de landschappelijke waarden van het Sneker Meer zal aantasten en dat ten behoeve van woningen 't recreatieve genoegen van velen dreigt te worden vergald. Woord voerder van het actiecomité G. J. Hageman, districtsbestuurder van de Agrarische en Voedingsbond NW en oud-statenlid in Friesland „De recreatieve bestemming van dit ge bied, waar tot nu toe vrijwel ieder een kon genieten dreigt nu te worden voorbehouden aan enkele kapitaal krachtige mensen, die overigens voor hun goede geld nog vrij weinig te rugkrijgen ook". Een minder groot bezwaar van het actiecomité geldt het feit dat de fcthans bestaande camping bij reali sering van het plaat zal moeten wij ken. De provincie heeft toegezegd dat men op andere „passende" penvermindering ook aan de orde te stellen het terugdringen van de kernbewapening in Europa. Voorzitter van produktschap voor vis en visprodukten DEN HAAG (ANP) De heer B. A. de Jonge te Driebergen is bij koninklijk besluit benoemd tot voor zitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Hij volgt de heer drs. D. J. van Dijk op, die is afgetreden wegens het. bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De benoeming van de heer De Jonge geldt voor de lopende zittings periode van het bestuur van dit pro duktschap, die eindigt op 1 februari 1975. De heer De Jonge is als secretaris van de Industriebond CNV belast met onder meer de visserij-aangele genheden. Kamerlid wil uitspraak over woonbelasting DEN HAAG (ANP) Het liberale kamerlid De Beer heeft minister president Den Uyl „kort en. goed" een uitspraak gevraagd over de vraag, of er nu een woonbelasting gaat komen ja of nee. Het kamerlid heeft deze vraag ge steld naar aanleiding van een pu- blikatïe van staatssecretaris Schaefer (Volkshuisvesting) over de invoe ring van een woonbelasting. De heer De Beer wijst er in schriftelijke vragen op, dat noch de regeringsver klaring, noch in de huurnota wordt ingegaan op een woonbelasting en vraagt welke betekenis nu moet worden gehecht aan de mening van de staatssecretaris. Tweehonderd mortiergranaten gevonden VENRAY Ruim 25 springladin gen zullen nodig zijn om het erf van het landbouwbedrijf van M. Swm- kels in Venray bomvrij te maken. Door een toeval werden zaterdag bij graafwerkzaamheden 60 mortiergra naten in het erf ontdekt. Gisteren vond de explosievendienst van de Ko ninklijke Landmacht er nog 143. Drie moesten vanwege acuut gevaar direct tot ontploffing worden gebracht. Alle mortiergranaten zijn van Duitse herkomst. standplaatsen zijn tenten op kan slaan. De heer Hageman es. schrijven overigens bij het afschrift aan de tweede-kamerleden dat gemeente en provincie waarschijnlijk weinig meer aan het gewraakte plan kunnen doen. Het project is kennelijk niet in strijd met de bestaande bestem mingsplannen omdat er van de kant van de provincie geen „tegengas" is gegeven ondanks het feit dat het project met de nodige reclame en ruchtbaarheid is aangekondigd. Inmiddels liggen over deze kwestie momenteel twee bezwaar schriften bU de Kroon: een van de afdeling Sneek van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en een van een Sneker gemeenteraadslid, aldus de heer Hageman. Michelin Dunlop Phoenix DEN HAAG Tweedekamerleden van de Politieke Partij Radikalen hebben verontrust gereageerd op de Amerikaanse aankondiging aan te sturen op veiliger en accurater kern wapens in Europa. Fractieleider Bas de Gaay Fort man en zijn medestander Waltmans willen de Nederlandse regering hier over ondervragen na afloop van de zomervakantie van de Kamer eind augustus. De PPR-kamerleden willen onder meer weten of de nieuwe wapens de kans dichterbij brengen op het snel en automatisch gebruiken van atoomwapens in welk soort gewa pend conflict dan ook. De Nederlandse regering moet volgens De Gaay Portman en Walt mans zo spoedig mogelijk contact op nemen met de NAVO-bondgenoten om haar verontrusting over een mo gelijke verlaging van de atoomdrem pel in Europa kenbaar te maken. Tevens willen de kamerleden we ten welke de Amerikaanse reactie is op het streven van de Nederlandse regering om bij de onderhandelingen in Wenen over de evenwichtige troe- BORGER In het Hunzedal in het Drenthse Borger zijn de kinderen in actie gekomen om zoveel mogelijk kikkers te redden van een verkeers dood. De jonge kikkers trekken bij hon derden vanaf de rivier de Hunze de brede groenstroken over in de rich ting van de woningen. De meeste ha len dit niet. Een deel keert veilig terug naar de river maar tientallen morden doodgereden bij het overste ken van de wegen. De jeugd probeert ze nu vóór de verkeerswegen op te vangen om ze weer terug te brengen naar de rivier. NIJMEGEN (ANP) De 57ste Nijmeegse vierdaagse is gister avond in het Goffert-stadion of ficieel geopend met de traditio nele vlaggenparade. Was het in het verleden vaak zo dat het spel met de vlaggen het hoogtepunt was, de laatste jaren heeft het sportieve element in de opening een steeds grotere plaats gekre gen. Gisteravond was het zelfs een complete show. met een op treden van Nederlands meest vooraanstaande trampoline springers. De vlaggenparade werd voorafgegaan door een dropping van vier parachutisten. Gisteren meldden zich bij de startbureaus van de Nijmeegse Vierdaagse ongeveer 14.200 wan delaars, die vandaag gerechtigd waren op pad te gaan voor de eerste dag, die het legioen door de Betuwe voerde. Het aantal lo pers dat voor-ingeschreven had. bedroeg overigens 13.337. Op de laatste dag van de inschrij ving was het vanouds weer gezel lig druk in Nijmegen (zie foto boven). Tot de deelnemers behoren onder meer de Maastrichtse drieling Hannie, Eldy en Giny Pluymakers (13 jaar) zie foto hiernaast.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7