NIXON LIET WITTE HUIS AFLUISTEREN BOMBARDEMENTEN OP NEUTRAAL CAMBODJA GEHEIM GEHOUDEN Portugal kan oorlog in Afrika niet winne Alle gesprekken staan op band IERSE POLITIE VINDT WAPENS GARAGE POOT Wreedheden in provinciesniet ongewoon Caetano bij Heath Paul Getty betaalt geen losgeld voor kleinzoon ISRAEUERS VEROORDELEI DRUZEN VOOR SPIONAGE Beroepingswerk BUITENLAND (Van onze correspondent) WASHINGTON Alle persoonlijke en telefonische gesprekken die president Nixon in zijn twee kantoren in het Witte Huis voerde zijn sinds begin 1971 in het geheim, en zonder medeweten van de betrokkenen, op de band opgenomen. Dit werd onthuld door Alexander Butterfield, een voormalige assistent van Nixon, die opdracht kreeg een dergelijk afluistersysteem te laten in- Butterfield was vanaf het begin van Nixons eerste ambtstermijn in 1969 tot maart dit Jaar aan de Wit te Huis-staf verbonden, onder meer als archivaris van alle presidentiële documenten. Hij werd gisteren drie uur voordat hij getuigde, onver wacht door de commissie opgeroepen te verschijnen, hoewel hij vrijdag middag al achter gesloten deuren werd gehoord door de advocaten van de commissie. Het afluistersysteem werd door president Nixon goedgekeurd en vol gens Butterfield was de opzet ervan om nauwkeurige documentatie te hebben voor de Nixon-bibliotheek die na zijn presidentschap zou worden ingericht, zoals ook vorige presiden ten dergelijke monumenten voor zichzelf hebben nagelaten. Het vernuftige systeem hield in. dat zodra de president zich van een plaats in het Witte Huis naar een andree afdeling begaf, een van de vijf of zes hem begeleidende agenten DUBLIN De Ierse politie heeft gisteren op een schip dat onderweg was van Montreal naar Nrd-Ierland acht kisten met wapens en munitie in beslag genomen. Volgens de politie waren de wa pens bestemd voor het verboden Ier se Republikeinse leger. De wapens werden vervoerd met hetvrachtschip de „Manchester Vigour" dat zondag avond was afgemeerd in de haven van Dublin. De eigenaars van het schip vertel den na hun vertrek uit Montreal geen andere haven te hebben aangedaan. Een man werd gearresteerd. Zijn identiteit werd niet onmiddellijk vrijgegeven. van de geheime dienst opbelde naar de centrale commandopost, om te zeggen waar de president zich be vond. Op het ogenblik dat Nixon een van zijn kantoren betrad, ging op vier verschillende elektronische con troledozen een lampje branden, zo dat ten alle tijde kon worden nage gaan waar Nixon zich bevond. Zodra het lampje brandde werd echter ook het afluistersysteem in dat kantoor geactiveerd. Het trad automatisch in werking wanneer er gesproken werd, zonder dat er knop pen ingedrukt hoefden te worden, en het schakelde zichzelf uit wanneer geen geluiden werden geregistreerd. Ook de telefoons in de twee Witte- Huiskantoren, in een van Nixons privé-zitkamers, en die in zijn kan toor in Camp David (het presiden tiële buitenverblijf buiten Washing ton) werden automatisch afgetapt. Ook in de vergaderzaal van het kabinet in het Witte Huis waren ver scholen microfoons aanwezig. De ze konden door Nixon zelf worden in- of uitgeschakeld met knoppen die zich onder de tafel bevonden. In de meeste gevallen werd het systeem in deze zaal echter door Butterfield zelf ingeschakeld door middel van een speciale knop die op een van zijn eigen telefoons was aangebracht. De geheimhouding van dit afluis tersysteem was blijkbaar zo groot dat niet meer dan vijf of zes mede werkers in het Witte Huis ervan op de hoogte waren, onder wie Bob Hal- deman. Zelfs John Ehrlichman en John Dean zouden niet van het be staan ervan hebben geweten. Het systeem werd door de technici van de geheime dienst geïnstalleerd. De opname-apparatuur bevond zich in de kelders van het Witte Huis waar deze bediend werd door speciaal aan gewezen agenten van die dienst. De banden me de opgenomen gesprek ken werden niet uitgetikt, maar op geslagen in archiefkasten en regel matig gecontroleerd door geheime agenten. Nog voordat Butterfield zijn ont hutsende verklaring had afgelegd werd door de senaatscommissie een brief ontvangen van Fred Buzhardt, een van de huidige advocaten van het Witte Huis die belast is met Wa- tergate-zaken. In deze brief beves tigde Buzhardt het bestaan van het afluistersysteem (het functioneert nog steeds)en hij voegde er aan toe dat ook president Johnson zich van dergelijke apparatuur had bediend. Butterfield zei in zijn getuigenis dat het systeem echter pas in het voor jaar van 1971 werd geïnstalleerd en corrigeerde daarmee Butterfield die zei dat het in april of mei 1970 was geweest. Het Witte Huis heeft zich in de af gelopen maanden bediend van vaak stuntelige reconstructies van ont moetingen en gesprekken van de president met Dean en andere assis tenten. om vooral Deans getuigenis te weerleggen. De vraag rijst nu waarom het Witte Huis geen gebruik maakte van deze banden om nauw keurig aan te tonen wanneer deze ontmoetingen plaats vonden, en wat er gezegd werd. Leden van de Londense -politie leiden een demonstrant weg van het gebouw waar de Portugese premier Caetano dineerde met zijn Britse collega Heath. ADVERTENTIE TRIUMPH VALKENBURG Z.H. - LEIDEN WASHINGTON Het Ameri kaanse ministerie van Defensie heeft toegegeven dat de Verenigde Staten begin 1970 in het geheim bombarde menten in Cambodja hebben uit gevoerd. Het land genoot toendertijd een neutrale status. Minister van Defensie James Schlesinger zei gisteren in een brief aan de Democratische senator Stuart Symongton dat de luchtaanvallen op communistische bolwerken bij de grens met Zuid-Vietnam met toe stemming van de regering plaats vonden, maar dat zij „met het oog op de gevoelige operationele en di plomatieke situatie geheim werden gehouden". De verklaring van Schelsinger volgde nadat een voormalig officier voor de senaatscommissie voor de strijdkrachten had gezegd dat hij had meegedaan aan het op brede schaal vervalsen van rapporten over de luchtacties, zodat de voornamelijk uit "duiven" bestaande senaatscom missie voor Buitenlandse Betrekkin gen er geen lucht van zou krijgen. Op het ogenblik voeren de Ver enigde Staten openlijk luchtaanval len boven Cambodja uit om de re gering van premier Lon Nol bij te staan in haar verzet tegen de Rode Kmers. Met het oog op het verzet van het Amerikaanse congres tegen de inmenging van de Verenigde Sta ten in Cambodja heeft president Nixon er onlangs in toegestemd de activiteit van de luchtmacht voor 15 Augustus va-n dit jaar te staken. Oud-luchtmachtmajoor Hal Knight cnithulde voor de senaats commissie dat om politieke redenen opdracht tot vervalsing van de rap porten over Cambodja was gegeven. Hij had besloten de commissie te ver tellen wat hij wist omdat naar zijn mening de militaire leiding niet het recht mag hebben documenten te vervalsen. Generaal George Brown, stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, verklaart daarentegen in een brief aan de commissie dat de door ma joor Knight aangehaalde rapporten niet vervalst genoemd kunnen wor den, aangezien ze niet bedoeld wa ren diegenen -te meisleiden die van de bombardementen dienden te we ten. De woordvoerder van het Penta gon, Jerry Friedheim, vond evenmin dat de beschuldigingen inzake ver valsing op waarheid berustten. Hij zei dat de luchtacties de goedkeuring hadden van hoge militaire en bur gerlijke autoriteiten in Washington. Volgens Friedheim waren de lucht aanvallen noodzakelijk om de terug trekking van een half miljoen man Amerikaanse troepen uit Zuid-Viet nam te beschermen. Amerikaanse militaire functionarissen hadden al vaak de klacht geuit dat de Vietcong uitvalsbases in Cambodja gebruik ten voor hun acties in Zuidvietnam maar dat de Cambodjaanse rege- Het is mogelijk dat pater Hastings' onthulling in de Times niet tot in alle bijzonderheden juist is omtrent het bloedbad dat in december j.l. in het gehucht Wiriyamu in Mozambi que heeft plaatsgehad onder vier honderd mannen, vrouwen en kin deren. Maar de mogelijkheid dat er zich zulke wreedheden hebben afge speeld is volstrekt geloofwaardig als je de gruwelen en het geweld na gaat die twaalf Jaar oorlog de Por tugese koloniën gebracht heeft. Deze lelijke episode in de koloniale geschiedenis is in Januari 1961 be gonnen, toen Angolese boeren in verzet kwamen tegen eeuwen van onderdrukking en geweld en met beestachtige wreedheid huishielden onder honderden Portugese gezin nen. De slachtpartij is beantwoord met represailles die er niet voor on der deden. Uit die episode hebben zich met grote snelheid drie volledige kolo niale oorlogen ontwikkeld in Mo zambique, Angola en Guinee-Bissau (Portugees Guinea), waarin nu 160.000 man Portugese troepen en tuss ende 27.000 en 43.000 guer rillastrijders tegenover elkaar staan. Ofschoon de verliescijfers die de beide partijen opgeven onbetrouw baar zijn, komen redelijke schattin gen voor vorig jaar neer op 1200 a 1500 doden en ernstig gewonden bij het Portugese leger en 3600 doden bij de guerrillastrijders. Het aantal slachtoffers onder burgers valt met geen mogelijkheid te schatten, maar die cijfers liggen stellig hoger. Zoals alle koloniale mogendheden heeft Portugal de gewelddadige Aanval op zijn gezag beantwoord met een combinatie van zware mili taire onderdrukking en halfslachtige hervormingen, die te lauw en te laat waren om het opkomende getij van bevrijding te keren. De leiders van de bevrijdingsstrijd zijn ge schrokken van de aanvankelijke ex cessen van de Angolese opstand en doen hun uiterste best om rasge- voelens tegen te gaan; zij eisen een nieuwe verhouding van onafhanke lijkheid in vriendschap met Portu gal. Gevaarlijk punt Er is nu een gevaarlijk punt be reikt. Aan de ene kant kunnen de Portugezen niet meer hopen deze koloniale oorlogen te winnen met uitsluitend militaire middelen wat sommige hoge Portugese offi cieren ook openlijk erkennen maar zij zijn nog niet bereid om over een echte politieke regeling te onderhandelen. Aan de andere kant zijn de anti-Portugese bevrijdings bewegingen bij lange na nog niet in staat tot een militaire overwinning, maar hun militaire kundigheid en bewapening groeit voortdurend. De moderne wapens van de guerril lastrijders komen uit Rusland en China, want westerse wapens gaan alleen naar de NAVO-bondgenoot Portugal. De meeste westerse rege ringen (uitgezonderd de Scandinavi sche en de Nederlandse) manoeu vreren zeer voorzichtig, uit angst om hun bondgenoot te prikkelen en om het opkomende geweld In zuide lijk Afrika aan te wakkeren - en zy'n doen niets om de oorzaken er van tegen te gaan. De Portugezen zijn er zo langza merhand wel van doordrongen dat de guerrillabewegingen nieuwe soor ten wapens in het veld beginnen te brengen hun sedert vier maanden brengen hu msedert vier maanden flinke verliezen in de lucht toe in Guinee-Bissau; hun volstrekte op permacht in de lucht raakt in ge vaar. Dit nieuwe wapen van de guerrillastrijders (aangeduid als de SA-) kan wellicht tot een keerpunt in de strijd leiden, want helikop ters, langzame verkenningsvliegtui gen en laagvliegende bommenwer pers zijn van het allergrootste be lang in de moderne guerrilla-be strijding Wapens In Mozambique maken de guerrilla strijders nu met succes gebruik van de zeer gevaarlijke Russische 122 mm raketten. Het Bevrijdingsfront voor Mozambique „Frellmo" heeft de afgeflopen weken kans gezien om raketten neer te laten komen in het gebied van dertig kilometer met dubbele afrastering om het enorme Cabora-Bassaproject van stuwdam en elektrische oentrales in de pro vincie Tete. Dit is het wapen dat de Vietcong met zoveel succes ge bruikt heeft in zijn aanvallen op de Amerikaanse vliegvelden en zwaar verdedigde knooppunten. Bovendien beginnen de guerrilla groepen nu allemaal hun landmijnen met steeds dodelijker doeltreffendheid te gebruiken. De militaire overmacht van de Por tugezen begint te tanen. De Portu gezen zijn bij lange na nog niet aan een nederlaag toe en de guer rillastrijders hebben bij lange na nog geen overwinning in zicht, maar dit ds niet het soort strijd dat in een impasse eindigt. We kunnen gerust stellen dat de toekomst er nog aanmerkelijk beroerder uitziet dan alles wat we tot dusver te zien hebben gekregen - tenzij er zich een enorme verandering voltrekt in Portugal zelf. Zo'n verandering vereist evenwel een leider zoals De Gaulle, die met grote cstoutmoedigheid tussenbeide heeft kunnen komen om Farnkrijk uit zijn Algerijnse verwikkelingen te bevrijden. Het is jammer voor de Portugezen, maar Salazars opvolger Caetano is geen De Gaulle. Als hij plotseling zou gaan proberen om vier eeuwen Portugese overtuiging van een historische rol in Afrika om te draaien, dan zou Portugal vrijwel zeker geen De Gaulle maar een Franco opleveren, een militaire leider die van de koloniale slagvel den zou opduiken om een nieuwe dictatuur te vestigen. De man die in de coulissen klaar staat voor zo'n beweging, is de zeer voortvarende generaal Kaulza de Arriage, bevel hebber van de Portugese troepen in Mozambique. Trieste vooruitzichten Terwijl Portugals koloniale oorlogen zich in Afrika ontwikkelen tot steeds grotere omvang en triestere vooruitzichten, lijden zij dn Portu gal onvermijdelijk (net als Vietnam in Amerika) tot groeiende ontevre denheid; de gewone bevolking heeft schoon genoeg van de oorlogen. Dat blijkt onder andere uit de ge vallen van dienstweigering; veel Portugezen gaan liever werken in andere Europese landen. Meer dan 80.000 Jonge Portugezen wonen clandestien in andere Europese laai den om aan de dienstplicht te ont komen. Van de totale bevolking van Portugal van acht miljoen werken er anderhalf miljoen in het buiten land en er emigreren Jaarlijks 120.000 Portugezen. Slechts een kwart daarvan gaat naar de Afri kaanse koloniën, waar de meesten maar een jaar of twee blijven. Portugals Nationale Bisschoppen conferentie heeft zich, voor het eerst, uitgesproken tegen dictatuur en vóór „politiek pluralisme" - een eufemisme voor een nieuwe politie ke verhouding met de koloniën. Ka tholieke intellectuelen zijn feller, terwijl de ondergrondse communis ten hun sabotagecampagne voort zetten. De lasten van de oorlogen drukken steeds zwaarder op Portugal. Onge veer de helft van de overheidsuitga ven wordt aan het leger uitgegeven; dat brengt een niet in de hand te houden inflatie met zich mee en berooft het land van de middelen om sociale en economische hervor mingen uit te voeren die noodzake lijk zijin om de emigratie af te remmen - een verwoestend verlies voor het produfctiepotentieel van het land. Engelands besluit om Caetano uit te nodigen voor een officieel bezoek op dit tijdstip is onjuist om twee redenen: het geeft de verzwakte premier steun ten koste van de pro-Europese oppositie en het on dersteunt de Afrikaanse opvatting dat Engeland en zijn NAVO-part ners medeplichtig zijn aan de mis daden van Portugals koloniale oor logen. Juist deze politiek speelt de com munisten en andere anti-westerse Geen vragen over Mozambique LONDEN (AP) De premiers van Groot-Brittamnië en Portugal, Heath en Caetano, zijn begonnen met be sprekingen over Afrika en andere ge bieden zonder dat daarbij een woord viel over de slachtingen in Mozam bique waarvan het Portugese leger wordt beschuldigd. Terwijl Heath en Caetano (niet Ceatano, zoals wij gisteren schre ven) besprekingen voerden kwam „de groep van 24", een anti-koloni- satiecoromissie van de Verenigde Natiies bijeen om de zaak Mozambi que te bespreken. De groep van 24 heeft pater Adrian Hastings, die het eerst melding maakte van de slach tingen in Mozambique, uitgenodigd om naar New York te komen voor nadere besprekingen met de commis sie. Aan het eind van deze week zal Hastings naar New York vliegen. Premier Caetano kwam gisteren aan in een Londen, waar controver siële onderwerpen als het Portuge se beleid in Mozambique, Angola en Guinee, waar Portugese troepen te gen plaatselijke vrijheidsstrijders vechten, het gesprek van de dag wa- De gemoederen waren zo verhit geraakt, dat de regering Heath hon derden politiemannen en recher cheurs in burger, van wie vele tegen de Engelse traditie in gewapend wa ren, op de been bracht om Oaetano's veiligheid te garanderen. Zondag demonstreerden 5000 men sen tegen Caetano's komst. De La- bouroppositie wilde dat het bezoek zou worden afgezegd en linkse groe peringen in Engeland hebben een oproep .gedaan om de 600 jaar oude alliantie tussen Engeland en Portugal te beëindigen. LONDEN „Als mijn kleinzoon werkelijk ontvoerd ds, zal iik weige ren een losgeld te betalen, wamt dat zou de ontvoerders alleen maar aan moedigen". Dit heeft de Amerikaan se miljardair Paul Getty in een vraaggesprek met de Daily Mail ver klaard. Na zijn ongerustheid te hebben ge uit over de verdwijning van zijn kleinzoon in Rome zei de grootvader: „Ik houd van die Jongen die zeer beschaafd is en die lijkt op alle jon geren van zijn leeftijd". ring niet bij machte was hier af doende iets tegen te doen. De belangrijke figuren in het Amerikaanse congres waren van de aanvallen op de hoogte en het Ame rikaanse publiek zou ze hebben goedgekeurd, als er bekendheid aan was gegeven, zo luidde de conclusie van woordvoerder Friedheim. TEL AVIV Een Israëlisch* litaire rechtbank heeft gisteren vangeniisstraffen, variërend van tot twaalf Jaar, opgelegd aan vljj den van de Druzem- gemeenschap jsfil: Migdal Sjams in het door Israël tofd: zette gebied van de Golan-hoogU na 1 werden schuldig bevonden aanspi iet ge voor Syrië. In totaal zijn 62 leden van 1 noemde gemeenschap beschul van deelneming aan een netwerk spionage en sabotage voor Syrië, aantal van hen is al berecht. NED. HERV. KERK Bedankt voor Herkingen en melsdijk: B. Schroten te Langen GEREF. KERKEN Aangenomen naar Delft: J. W. nuit te Vlissingen, naar Leeuwar M A. J. G. Dronkert te Geesteren. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Eemdijk: W. Stijf-ho te Wittewierum. GEREF. GEM. Beroepen te Werkendam: Ridder te Nunspeet. etei Watergate-architect overleden -|jk bekende Italiaanse architect Mogetti is zaterdag op 66-jarige tijd als gevolg van een hartai overleden. Hij maakte een zeill op zee met vrienden. Mogetti i! xy van de ontwerpers geweest van Watergate-gebouw in Washin Hij heeft ook de effectenbeurs te )mn ronto ontworpen en het Olymi |aui dorp van de spelen van 1960 te B Ege, Perzische olie Het Perzische zijl binet is bezig met een herzii ien van de ontwerpovereenkomst het consortium van Westerse maatschappijen dat de Iraanse serves exploiteert. Doel is het de volledige zeggenschap over olieindustrie te geven. Lancering mislukt Amerika niet in geslaagd de weersat Noaa-3 in een baan om de aan"' brengen. De tweede trap var Thor-Delta-draagraket werkte 'c^ nog onbekende oorzaak 50 seco lt te kort. De Noaa-3 is een uitersf"111 perfectioneerde satelliet die weersvoorspellingen moest gaai verzorgen voor 80 landen. i Gesprek in Rhodesië De Rho sche premier Ian Smith zou van een gesprek hebben met bis Abel Moezorewa, voorzitter Afrikaanse Nationale Raad. rewa heeft het gesprek aangevA om een oplossing te vinden vo<rER geschil met Engeland over d dige krachten in de kaart en draagt er toe bij het terrein voor rassenge- weld in zuidelijk Afrika te vergro ten. Observer-dienst Portugal voert op plaatsen in Afrika tegen bevrijdingsb gen: in Mozambique, gola en Guinee-Bissau

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4