kunnen bevrijdend pijn voor stadswinkelcentra" TIVOLI Verloren generatie "li ïl: II GOED KOOP Verbinding rijkswegen komt in elk geval ter ontlasting Leidse wegen FLEVOHOF Vreemd9 rUU KSDAO 17 JULI 1973 ADVERTENTIE bloemen,planten, dieren i"gj)e tuinsteden met hun royaile, maar voor recreatie vaak >o doelmatige groenvoorzieningen bezitten noch de aan- ckkelijkheid van het woonmilieu van de stad noch de rust charme van het platteland. Door deze nieuwe stadsuit- eidingen is een strenge scheiding tussen wonen en wer- tot stand gebracht. tuinstedelijke, gedeconcentreer- ffoonvorm betekent geringe woon- sjbtheden, die ongunstig zijn voor •loitatie van het openbaar ver- De scheiding tussen wonen en en fcen veroorzaakt een geweldige van de verkeersbewegin- ex?l leming testrai eide factoren tezamen leiden tot (noodzaak veel grond te reserve- verkeersruimte ook in de pwljken waardoor de stad nog uit elkaar wordt getrokken, nog geen auto heeft en niet het heeft in de binnenstad te wer- te wonen, is afgezien ere motieven om daartoe •sieii lkbafiite te wel gedwongen een auto aan schaffen. Uit Duitse onderzoe- yan enige Jaren geleden is ge- dat het voornaamste motief eigen personenauto te kopen dagelijks sneller naar zijn werk ainnen komen. In de gedeconcen- henst^de stad is trouwens voor vrywel verplaatsingen de auto het in aanleg meest geschikte ver weermiddel. Zonder twijfel ook voor plaatsingen naar de binnenstad, geen vervoermiddel, dat met de tot-deur-service van de perso- luto kan concurreren. de gevolgen zyn van de toe- ende motorisering voor het ver- naar en in de binnenstad be niet te worden geschetst. De is: verdraagt het stadscentrum ,'°|jles? Kan de binnenstad nog het rum zijn van de gedeconcen- :de, eindeloos uitdijende stad? onder de geschetste omstandig- de city het middelpunt bly- Iwest deren erven, itten idag fvan het economisch, cultureel al leven? De twijfel of dit mo ral zijn groeit. Het ziet er naar dat het stedelijk centrum zijn :83, tenis als concentratiepunt ^an 113 vaD omische, culturele en sociale be- igheid bezig is te verliezen door- het reizen van en naar het cen- te hoge offers aan tijd en kos- ertrek vraagt, te grote risico's en psy- i ihe belasting en te veel ongemak ei irzaakt, te veel onzekerheid of men zijn reisdoel op tijd zal zo nodig zijn reis van- naar volgende adressen in de kan voortzetten. rondvajishart ier en meer blijkt dat er in de gemeentebesturen en ge- itelijke diensten stromingen zijn, Dnder de indruk van de proble- Zuidwslek, zoals wij hier voren hebben ast zoetst geneigd zijn zich neer te q bij de denaturering van de irastad. Zij bepleiten zelfs een j Indering van de concentratie Toegai da activiteiten in het stadscen- Zulk een beleid is niet alleen ht op de belemmering van de ging van nieuwe bedrijven, kan bankgebouwen, hotels, enzo- 8 doch bevordert ook passief i/ED itlef het vertrek van activitei- t laar buitenwijken, die voorheen het stadshart sneller deden kloppen, zoals het krantenbedrijf, de groot handel en instellingen als een Ka mer van Koophandel. Het comple ment van dit beleid is de bevorde ring ook in financieel opzicht van het wonen in de binnenstad, ten einde verschraling van het leven in de binnenstad te voorkomen. Hoewel wij eveneens behoud van de woon functie voor de binnenstad essen tieel achten, valt het ons op dat een zijdig ten aanzien van die functie over het gevaar van verschraling wordt gesproken en dat men niet eveneens spreekt over de verschra ling, die in het stedelijk leven ont staat indien op grote schaal econo mische bedrijvigheden worden ver dreven. De kern van elke vestigings plaatskeuze is, dat men die plaats zoekt, welke de geringste offers van verplaatsing van goederen en men sen voor de betrokken bedrijvigheid vergt. De reden waarom het stads centrum van ouds voor vele soorten van bedrijvigheden zo aantrekkelijk was, was gelegen in de gunstige lig ging zowel ten opzichte van leveran ciers en afnemers, als ook ten op zichte van het potentieel personeel. Men was niet alleen beschikbaar voor de bevolking in zijn gehele om vang maar ook voor het arbeids potentieel in zijn volledige differen tiatie. By groeiende tydsafstand ver inindent deze beschikbaarheidNu stelt niet elke bedryvigheid deze hoge eisen. Ook is uiteraard de opnemings capaciteit van het centrum beperkt. Er is in h*t centrum daardoor een nooit eindigend selectie- en uitsto tingsproces nodig, dat bewerkstel ligt dat uit het centrum verdwynt: wat beter elders gevestigd kan zyn, wat daar niet langer gewenst is wat daar niet meer strikt nodig is en daarmede plaats maakt voor nieu we activiteiten alsmede voor bestaan de activiteiten, die behoefte aan ex pansie hebben. Detailhandel Illustratief voor dit proces is de ontwikkeling van de detailhandel in de binnenstad. Het is noodzakelyk dat de city winkelcentra van de groot ste steden een deel van hun winkel functie afstoten. De groei van de grote stedelijke agglomeraties maak te een verdergaande functieverdeling met elders gevestigde winkelvoorzie ningen nodig. De komst van goed ge plande stadsdeelcentra, regionale centra en grote solitaire winkeleen heden als superstores en woning inrichtingwinkels zal dan ook Juist bevrydend voor de grotestadswinkel centra kunnen werken. Deze zullen zich daardoor kunnen concentreren op de voorziening in behoeften, waar voor deels de byzondere en niet te imiteren ambiance van de binnen stad en deels een zeer grote klanten kring vereist zyn. LEIDEN In haar laatste bulletin publiceerde de Stich ting Weg het jaarverslag van de Koninklijke Bijenkorf Beheer. Met het oog op de in discussie zijnde vestiging van een Bijenkorf in de Winkelhof in Leiderdorp de tekening ter illustratie nemen wij de meest interes sante delen over. in hethart van t land bij het Veluwemeer Wat essentieel is voor de city, wis selt in de loop van de tyd maar naar onze mening moet het criterium steeds worden gezocht in de vraag hoe sterk de betrokken bedryvig- heid of activiteit is aangewezen op de gehele „markt" van de stad en de stadsagglomeratie en afhankeiyk is van andere activiteiten, die in een stad min of meer uniek zyn en daarom in het stedelyk centrum zyn gevestigd. Al wat behoefte heeft aan een zeer groot of het grootst bereik bare potentieel, hoort in het stede lyk centrum thuis om zyn economi sche, sociale of culturele functie te kunnen vervullen. Alle bedryvigheden, beroepen en activiteiten, die sterk gespecialiseerd zyn horen er thuis. En omgekeerd opent het centrum de mogeiykheid tot specialisatie. Het is niet de aan wezigheid van elk specialisme op zich, die het centrum maakt, maar het is de concentratie van al deze activiteiten, die de aantrekkings kracht van het centrum op het totale potentieel van de stad bepalen. Het vertrek daarvan en het ach terwege biyven van vervanging door andere gelykwaardige activiteiten betekent niet alleen een functionele uitholling van de binnenstad maar heeft ook ten gevolge dat bedryfs- en kantoorpanden in de binnenstad geleideiyk deklasseren en er een beeld van verpaupering optreedt veelal in de historisch gezien waardevolste delen van de binnen stad. De maatregelen, die vereist zyn ten behoeve van de binnenstad be treffen niet alleen het verkeer maar ook de stedelyke structuren. De ste- deiyke structuren, die na de oorlog zyn ontstaan hebben het verkeers probleem verzwaard. Het is dus niet alleen het stadscentrum dat ons in teresseert maar ook de structuur van de rest van de stad en van de agglo meratie is voor een goede functione ring van de stad van belang. Duidelijk centrum Wy moeten voorkomen dat de stad uiteenvalt in een ongebonden geheel van ongestructureerde wyken. Even als de stad moet de wyk een duide- lyk centrum hebben, waarin men zoveel mogelyk alle activiteiten con centreert. Voor de aantrekking van jeugdige arbeidskrachten is dit van belang omdat een centrum van ouds voor deze groep een aantrekkehjke plaats van werkgelegenheid is. Het is ook van belang voor de aantrekking van de gehuwde vrouw als part-time werkneemster omdat voor haar de verhouding tussen reistyd en werk- tyd het zwaarst telt. Ook het wykcentrum moet de grootste aantrekkingskracht op het grootste arbeidspotentieel uitoefenen. Uit dien hoofde zyn wy van mening, dat de schaal van vele wyken te klein is. Volstrekt irreëel achten wy de by sommige levende opvatting dat de woonwyken nog kleiner moeten wor den en alle voorzieningen (winkels, kantoren, ziekenhuizen enz.) klein schaliger moeten worden opdat alles weer voor iedereen lopend of fiet send bereikbaar wordt. Deze gedachtengang negeert het feit dat onze huidige welvaart en bevolkingsomvang slechts mogelyk zyn geworden door specialisatie en produktie-in-het-groot. De eisen, die de specialisatie aan de schaal van de meeste activiteiten stelt brengen mee dat qua aantal inwoners niet kleinere maar eerder grotere wyken dan de laatste decennia zyn gebouwd, nodig zyn. Voorts zullen de nieuwe wyken en de centra daarvan niet alleen met het stedelyk centrum en de oude wy ken goed verbonden moeten zyn maar zy zullen ook onderling rede ly k goede verbindingen van open baar vervoer, in het byzonder ten behoeve van het woon-werkverkeer, moeten hebben. Dit laatste laat thans te wensen over. In stede van een directe verbinding bereikt men de ene nieuwe wyk vanuit de andere nieuwe wyk slechts via de oude wy ken door tweemaal over te stappen. Het openbaar vervoer zal ook in dit opzicht moeten worden aangepast aan de stedelyke structuur, die in het verleden is gekozen. Aan die structuur zelf is xvoor lange tyd niet veel meer te veranderen voorzover het om de bestaande ste delyke bebouwing gaat. Uiteraard is dat wel mogelyk voor hetgeen nog tot stand moet komen, wy willen daarom met betrekking tot de positie van de binnenstad ten overstaan van de groeiende stedelyke agglo meratie nog eens de aandacht ves tigen op de pleidooien die door ver schillende planologen en stedebouw kundigen zyn gehouden voor andere stedelyke structuren zoals de hand vormige stad. Een stadsvorm, die wonen, werken en cultuur concen treert binnen een band van betrek- keiyk geringe breedte, die duidehjk afgegrensd is tegen de open ruimte van het platteland maar tevens een gemakkelijk contact daarmee garan deert. Een stad die een polycentri- sche structuur kan hebben maar door het voortreffelyke vervoers systeem, dat het zowel voor het open bare als het particuliere vervoer mo gelyk maakt een optimaal contact tot stand brengt van alle delen van de geleding met het hoofdcentrum van de stad. Niettegenstaande de jongste bevolkingsprognoses voor ons land matiger uitvallen dan die, waar mee wy ons vertrouwd hadden ge maakt heeft dat weinig invloed op het beeld van de verdergaande ver- stedelyking van ons land. Voor de toekomst van ons land en de leef baarheid van onze binnensteden, van onze hoofdcentra, is het van belang dat wy niet alleen streven naar ver betering van hetgeen wy hebben maar ook de beste keuze doen voor de toekomstige stedelyke structuur. Uiteraard zyn de problemen van de binnenstad, het stedelyk vervoer en de stedelyk structuren niet alleen overheidsproblemen. Ook voor het bedryfsleven en met name voor de detailhandel ligt op dit gebied een taak. In het byzonder ten aanzien van de formulering van het program ma van eisen ter bereiking van een evenwichtige verhouding tussen de stedelyke winkelgebieden zal de detailhandel een belangryke bydrage moeten en kunnen leveren. Wy ho- yen dan ook dat bovenstaande be schouwing voor beide partyen een stimulans zal zyn het ter zake zo dringend noodzakeiyke overleg tus sen overheid en bedryfsleven op korte termyn tot stand te brengen". top-attractie in juli: grandioze bloemen-show Met taxi naar apotheek LEIDEN De gezamenlyke apo theken uit Leiden en omgeving (Lei derdorp, Oegstgeest en Voorschoten) heben een taxiregeling in het leven geroepen. Deze regeling maakt het mogelyk dat men zich tussen 23.00 urn 's avonds en 7.00 uur 's morgens op kosten va/n de apothekers met een taxi van „Eltax" laat brengen naar de dienstdoende apotheek. Om van deze service gebruük te kunnen maken moet op het recept een aan- wyzing van de voorschry vende arts staan dart. het gebruikmaken van deze vorm van vervoer noodzakelyk Ds R. Steenstra neemt beroep aan LEIDEN Ds. R. Steenstra, die beroepen was in de as. vacature van ds. C. H. Byi en die met ds. A. Lamping zal komen te werken in de hervormde wykgemeente Vredes- kerk'Staalwyk, heeft dit beroep aangenomen. Ds. Steenstra, die reeds in Leiden woonachtig is. werd in 1935 geboren en was in 1965 enige tyd als vicaris werkzaam by de Hervormde Gemeente Wassenaar. In mei 1967 werd hy als predikant voor buitengewone werkzaamheden aangesteld als vlootpredikant. Nu ds. Steenstra dit beroep heeft aangeno men is in feite weer voorzien in de vacature van ds. P. Kloek, wiens werkzaamheden in deze gecombi neerde wykgemeente voor een deel werden waargenomen door ds. Byi, die zondag 5 augustus in de Vredes- kerk afscheid zal nemen van her vormd Leiden. LEIDERDORP/LEIDEN Sinds de ingebruikneming van het St. Elisabethziekenhuis 20 december van het vorig jaarmochten er 248 piepjonge landgenoten het le venslicht aanschouwen. Daarbij waren 31 Leider derpertj es en 69 inwoners van de grote buur Lei den, zo meldt de „Leiderdorper" het vo orlichtingsblad van de ge meente. io. ook il DEN In "De Nederlandse tente" schreef de Leidse Wel- aad-directeur dr. J. H. Kamp- dit artikel. -kgema kringen van het opbouwwerk Haart ide steden spreekt men met be- 12 i heid over de „verloren ge le". De bevolking in de oude i, zowel in de buurten binnenstad als in de buurten vorige eeuw begin deze die als een gordel om de stads- (vaak buiten de singels) gesi- zijn, dreigt verloren te gaan. dr. L. G. Laimbooy Wat rblijft in de oude binnenste zijn minimumloners en ge- ■eerde relatdef-annen". frustratie van de opbouwwer- wordt ontleend aan de frustra te dag aan dag manifester wor- vogëls dj de bevolking in de oude ste- De opbouwwerkers haken in bij van verzet van de bevolking GBLA de bedreiging van hun woon- Sefmogelijkheden. De opbouw- LEID rs (wat bouwen zij eigen op?) slechts vorm geven aan het van bewustwording, dat zon- ook wel naar buiten komt. Lelde Pbouwwwerkers staan midden 57055 t proces, maar staan er ook admlnl! ^°°s naasL omdat zij de fac- dle de verpaupering van de steden veroorzaken niet kun- 710-2151 beïnvloeden. oude buurten verpauperen fy- maatschappehjk-sociaal. In 1 a bijvoorbeeld moet 50% van de atf dng wonen in woonbedreigde I wel omdat de woningen 1 er goed, slecht of zeer slecht of wel omdat de woonomgeving bij voff ontdoende is (groen, verkeer, By autouizon, gebrek aan sociaal-cul- geen ai s voorzieningen). De ipeerder- tkosien van deze bevolkingsgroepen be kt zij in deze buurten zal moe- 'Ujven, want een nieuwbouw- 8 of onbetaalbaar of onaantrek- :*n een huisje met een tuintje bereikbaar ideaal. Enige tien- 1 Jaren hebben zij afscheid ge- van de succesvollen uit de Zij leven verder met de ouden van dagen, de mindervaliden, de laagst betaalden. Weggesaneerden, in hun ogen asocialen, gastarbeiders etc. zijn in hun buurten neergestreken. Zij ervaren hun huis een omgeving als steeds minder voldoende, omdat de kwaliteit absoluut en relatief af neemt. De strijd tegen de woonver- paupering heeft vanzelfsprekend de volle aandacht. Reorganisatie en versteviging van maatschappelijk so ciale en culturele voorzieningen en medisch-sociale voorzieningen wor den welwillend toegejuicht, maar primair gaat het om de woning en de woonomgeving. Muidi 10 UUI Wanneer men de maatschappelij ke achterstand wil inlopen vooral door de maatschappelijk-culturele voorzieningen en diensten te verster ken, dan spant men het paard ach ter de wagen. Dat beseffen de op bouwwerkers donders goed. De strijd tegen de fysieke verpau pering Is d elaartste tyd fel. De meeste buurten hebben aotiecoimiités, huurderscomiiités, straatcomdtés Strijd tegen huurverhoging, huur- harmonisatie gaat niet om de cen ten alleen, maar dient gezien te worden als verzet tegen een bewust beleefde bedreiging. De bevolking is zich bewust van de vicieuze cirkel. De cirkel van lage lonen, slechte woningen en niet aangepast onder wijs. Men beseft dat Je beter kunt wonen wanneer Je meer verdient: Je verdient meer wanneer Je meer op leiding hebt gehad. Nu heb Je een laag inkomen, dus woon Je slecht, Je kinderen moeten naar school waar niet veel mogelijkheden zijn, dus worden zij "opgeleid" voor de laagst betaalde banen. Zij blijven ook weer wonen waar zij vandaan komen. In Leiden bereikt slechts 25% van de kinderen in de oude buurten het la gere beroepsonderwijs (landelijk 40%). Hier begint opnieuw de cir kel. Dit besef is de onderstroom van heftig protest en agressieve acties tegen woningnood (bezetting huis- vesbitngbureau) tegen huurverho ging, tegen verkeersmaatregelen, te gen huurharmonisatie. Wie zegt dat er voor deze bevolkingsgroepen wel vaart is, en dit denkt af te meten aan de bereikbaarheid van consumptie goederen (tv, kleren, eten, vakanties, caravan, huisraad etc.) snapt er niets van. Velen ontlenen aan dit "hebben" een gevoel van eigenwaarde. "Als ik dit of dat zelfs niet heb, ben ik ner gens meer". Laat men ophouden de nigrerend te praten over de tv en de auto voor de deur van de laagst be taalden. Terug naar de frustraties van de bevolking en de opbouwwerkers. De opbouwwerkers beseffen dat zij op een of andere manier het weggetrok ken kade» (die wonen in nieuwbouw wijken), zowel de local leaders als middle-class bestuurders (midden groepen in maatschappelijke en cul turele organisaties) moeten vervan gen. Zij kunnen vaak niet meer zijn, en worden daardoor verdacht dpor stadsbestuurders en nog zitten de regenten. Zij schreeuwen hun frustraties des te harder uit, omdat zij weten dat alleen revolutionare structurele veranderingen nog heil kunnen brengen. Kortom: machthebbers over structuren, het gaat niet over mor gen, maar over vandaag. Windt u niet op over hoe opbouwwerkers het zeggen maar over de inhoud van hun frustraties. „Uit een onderzoek dat de regering heeft laten verrichten door het Eco nomisch Bureau voor het water- en wegvervoer is gebleken dat het open baar vervoer in de stad veel goed koper kan. Men sprak over een be drag van f40.000.000. Toch wel een aardig bedrag om over naar huis te schryven, al is de gulden niet zo veel meer waard. Dit betreft dan alleen het openbaar vervoer in de stad, zal het buiten de stad wel efficiënt gebeuren? Mis schien is er nog wel een Economisch Bureau die dat voor de belasting betaler uit kan zoeken, of is het soms nodig dat alles handen met geld blyft kosten? Je krygt wel het idee en dat dergelyke bekendmakin gen alleen maar zyn om te laten merken dat er zo nu en dan nog wat tegen de inflatie gedaan wordt. Men gaat dan gauw weer over tot de orde van de dag, totdat de Alge mene Rekenkamer weer eens een boekje open doet over de geldsmyte- ry by de overheid. Weer spreekt men dan schande over dergelyke geldver spilling. Werken andere openbare be drijven zo efficiënt? Het valt te be- twyfelen, zolang het niet uit eigen zak betaald moet worden doet men maar raak. Alle economische bureaus zullen eens ingeschakeld moeten worden, zyn er niet veel afgestudeerde economen die geen baan kunnen krygen. Zeer pro ductief werk kunnen ze dan doen. Heel Nederland is er nog mee ge baat ook! Alle verhogingen die de regering nu in petto heeft kunnen dan wel achterwege blyven. Mis schien dat we dan eens de goede kant opgaan. L. G. NIJSSEN, Prinsenweg 11, Voorschoten. Bloemencorso LEIDEN Op het tuincomplex van „Ons Buiten" in Noord wordt zaterdagmiddag 18 augustus een bloemencorso gehouden. LEIDEN Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat is van mening dat het gedeelte van de nog niet gerealiseerde ryksweg 11 tussen de rykswegen 4 en 44 zal moeten worden aangelegd. De minister antwoordt dit op vra gen van de tweede kamerleden Port- heine en Koning (VVD). De minis ter zegt letteriyk dat onafhankelyk van de voorkeur die zal worden uit gesproken voor de aanleg van de provinciale weg 6 dan wel de ryks weg 11 de aanleg van het gedeelte van ryksweg 11 tussen de rykswegen 44 en 4 urgent is. Het tracé van dit gedeelte zal spoedig vastgesteld wor den. Het tydstip van de aanleg ervan is afhankeiyk van de financiële arm slag, die straks by het vaststellen van de begrotingen aan het ryks- wegenfonds wordt gegund. De aanleg zal de binnenstad van Lei den voor een belangryk deel van ver keer kunnen ontlasten. Het verkeer tussen Utrecht of de Rynstreek en het kustgebied moet in de huidige situatie zyn weg voor een deel dwars door de binnenstad van Leiden kie zen of zyn toevlucht nemen tot voor het plaatselyk verkeer bestemde we gen als Kanaalweg, Voorschoterweg, Churchilllaan, de Willem de Zwyger- laan, de Schuttersveldweg en de Oegstgeesterweg. In hun vragen we zen de WD kamerleden erop, dat deze wegen niet zyn aangelegd voor en berekend op het huidige verkeer, dat ze te verwerken hebben. Ryks- en provinciale overheden beraden zich erover of het nodig is dat zowel provinciale weg 6 als ryks weg 11 moeten worden aangelegd en zo niet, welke van de twee dam de voorkeur geniet. ADVERTENTIE Tivoli onderscheiden voor kwaliteit

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3