Ocana kan zich toch weer niet bedwingen POULIDOR UIT TOUR DE RONDE IN CIJFERS iPORT bruikt ANDAAG oedende oban: „Ik :b geen imsl en< ersr fPing Temperament wordt Spanjaard teveel NEDERLANDS SUCCES IN KALMTHOUT FRANKRIJK VERLIEST ZIJN LAATSTE HELD Stones in Innsbruck 2,26 meter PAGINA 9 indag 16 juli 1973 33 -3171 De 34-Jarige Amerikaanse auto- Pete Revson won zaterdag verrassend de Grote Prijs van Enge land in Silverstone. Al in de eerste van de 67 ronden deed zich één van de gevaarlijkste massale botsingen van de laatste Jaren voor toen de Zuidafrikaan Schekter in een bocht in moeilijkheden kwam eti zijn wa gen begon te slingeren. Zijn achter liggers moesten uit volle macht remmen, waarbij negen wagens ern stig werden beschadigd. Wereldkam pioen Emerson Fittipaldi die met veel geluk kon ontwijken meende na derhand dat het een wonder was dat niemand zwaar gewond was ge raakt. PAGINA 10 Emerson Fittipaldi Er viel weinig te beleven tij dens de dit weekeinde in Den Haag gehouden Nederlandse atletiekkam- pioenschappen. Dat kwam vooral ook door de overvloedige regenval, die de titelstrijd tot een modderballet devalueerde. Geen wonder dat vele kampioenskandidaten er maar de brui aan gaven. Hordenloper Jan Willem Boogman ging er na de fi nish zelfs maar bij liggen. Tenslotte gebeurde er toch nog iets opval lends: de finalisten op de 1500 meter heren weigerden te lopen uit solida riteit met twee van hun collega's die door de wedstrijdleiding van de fina le waren uitgesloten. PAGINA 11 Enith Brigitha was met een flonkerend Europees record op de 100 meter rugslag (1.06.12) de grote uitblinkster tijdens de nationale zwemkampioenschappen in Meppel. Tijdens deze wedstrijden dienden zich enkele zeer beloftevolle ta lenten aan zoals José Damen en Jacqueline Faber. Het grote pro bleem is hoe deze talenten moeten worden opgevangen en begeleid. Dat zal de moeilijke taak voor de ambi tieuze bondscoach Bert Sitters zijn. Voor een Leids succes zorgde Alex van Belkum van De ZiJl LGB die op de 100 meter schoolslag onder de 14 Jaar tweede werd. Jan Willem Boogman PAGINA 13 Enith Brigitha LUCHON Luis Ocana, zo zeggen de mannen, die het kunnen weten, omdat ze vroeger zelf op het ranke rijwiel de bergen af- suisden, Luis Ocana daalt erbarmelijk slecht. André Darrigade, loerend naar de monitor in Luchon terwijl de gele trui de Por- tillon afzakte: „als hij zó blijft sturen hoeft er niet eens een re genbui aan te pas te komen om hem tóch te doen vallen". T ROMEU "De Brit Barry heeft positief gereageerd bij pingonderzcek na de negende van de Ronde van Frankrijk, Nice. De cou- be eelt geen tegen-expertise riode ilhelm m, die de elfde etappe van end vs ellier naar Argeles won, kreeg •00 tot rafminuten op zijn conto. Hij ports als laatste geklasseerd in lende etappe, kreeg 100 Zwit- rank boete en liep ilijke schorsing 'op. thttien Jaar rijd ik wedstrij- i nog nooit heb ik bewust do- lebnükt", Barry Hoban ld en liet het merken ook. ie totale affaire nog vrede kunnen hebben", hij eraan toe, "als de hele iet zo verschrikkelijk bot Thandeld. Vrijdagavond is op igische televisie bekend ge- dat bij mij het onderzoekop fcruik van dope positief is niet bij gezegd waar, 1 waardoor. mijn vrouw is dat verschrik- Na de tragedie met Tom on is zij nog altijd bang. Ieder- St nu, zie Je wel, hij heeft zijn wxmen door doping. Maar dat waar. Dinsdag in Nice ben ik roleerd, donderdag in Argeles gewonnen. Ik ben me werke- &n geen kwaad bewust. Vorige zondag, toen wij in Meribel oodweer aankwamen, de fiets naar beneden. Ik *n een verkoudheid opgelopen a*voor een Engels middel, con- 00. ingenomen. Op de verpak- toarvan niet staat dat het middelen bevat. e dagen later word ik, door t aangewezen en gecontroleerd eer 2 dagen later, win ik. Vol vet rapport van onderzoek be- mijn urine een produkt ge- nor-efedrine, wat dat dan moge zijn. Dokter Dumas, ft de controle belast is, heb ik tot een analyse uit te voeren medicijn dat ik heb gebruikt. Nee, Luis Ocana kan niet te best sturen. Maar hij rijdt wel zó hard, dat hij zich dat slechte dalen best kan permitteren en er nog een gro te dosis voorzichtigheid kan bijmen gen ook. Want voorzichtig was Oca na wél, in de rit, die hij vooral wil de winnen, omdat hij er twee Jaar geleden niet in was geslaagd, het geel zegevierend naar Luchon te brengen. Door Fred Racké Heel lang praatte op de rustdag ploegleider Maurice Demuer in op een Ocana, die zélf al eindeloos had herhaald, dat hij zich beslist geen zorgen meer maakte, dat hij zich niet zou laten opjagen, dat hij geen enkel risico zou nemen, desnoods een paar minuten wilde verspelen van de vele, die hij er aan voor sprong had. Demuer: „Maar on danks dat wilde ik hem er nog eens van doordringen, dat hij Juist in déze rit, die voor hem zo'n boze herinnering oplevert, niets avon tuurlijks moest ondernemen." Grilligheid Maurice Demuer, de kenner, die zich drie jaar achtereen niets an ders dan dagelijks zorgen kon ma ken over de grilligheid, de op on juiste momenten opduikende nervo siteit van Luis Ocana, leek in Font Romeu eindelijk te zijn geslaagd in het „temmen" van de ras-coureur, die de Spaanse Fransman ongetwij feld is. Ocana riskeerde tussen Bourg-Madame en Luchon niets, hóefde dat ook niet te doen, want niemand vluchtte verder van hem weg dan ten hoogste vijfentwintig seconden. Ook José-Manuel Fuente niet en ook niet Joop Zoetemelk, die, ja gend op de groene tru en belust op weer een etappe-zege, wel eens wil de zien of de leider zich niet te veel had ingespannen tijdens een Jacht op Fuente, halverwege de etappe. Maar toen, na de verrassende aan- valsstoot van Zoetemelk, werd zijn temperament Luis Ocana toch te veel. Hij zette zich in het spoor van de imponerend voortjagende Neder lander, met de bedoeling om wel de gelijk de rit naar Luchon te win nen. „Omdat", verduidelijkte hij la ter in dat typische, rollende Frans van hem, „omdat ik nu toch in het geel Luchon op de fiets wilde bin nenrijden. Tóen was ik de sterkste, maar ik kon het niet bewijzen. Nu kon dat wél en ik deed het". Jagen Luis Ocana wilde niet, zoals een Merckx dat ooit deed, de concur rentie nog verder vernederen. Maar zijn temperament, zijn wat roman tische inslag, zijn soms opborrelen de gevoel voor dramatiek, deden hem besluiten te gaan Jagen op de bloemen, de in Luchon al zovele decennia klaarliggen voor de ware Tourhelden. Daar, aan de voet van het uit een vergaan glorie-tijdperk daterende hotel Majestic, overhan digt men de ruiker sinds jaar en dag uitsluitend aan de groten in het peloton. Of aan de grootste. En Luis Ocana wilde maar weer eens laten zien, dat hij dat was. Dét had Maurice Dumuer dan toch niet kun nen voorkomen. Maar de ploegleider behoeft zich dienaangaande, over dat éven los breken uit de knellende banden van het controleur zijn, geen zorgen te maken. Want de inspanningen, die Ocana zich getroostte om in Lu chon te winnen, daarvan zal ^nie mand gebruik kunnen maken. Dat bleek wel, toen in de beklim ming van de Poret d'Aspet Fuente zich eindelijk had kunnen losma ken. Tóen had de Tour een ander gezicht kunnen krijgen. Tóen kon Fuente, zoals zijn grote voorgangers als Bahamontes, Lorono en Jimenez dat plachten te doen, in zijn eigen tempo omhoog rijden, steeds verder weg van hen, die geen specifieke klimmers, alleen maar krachtige klauteraars zijn. Maar het kwam er niet van. Omdat José-Manuel Fuente niet de regel matige super-klimmer is, zoals men er een reeks in de Tour heeft ge kend. En omdat Luis Ocana ook vandaag nog in blakende welstand bleek te verkeren. Ondanks dat slechte dalen. Dat móg, als je zo goed rijdt. De uitslag van de 13e etappe van de Ronde van Frankrijk: 1. Ocana (Spa-De Muer) 6.51.50, 2. Zoetemelk (Ned-Desvages) 6.52.05, 3. Pollentier (Belg-Schotte) 6.55.24, 4. Van Impe (Belg-Stablinski) z.t„ 5. Thevenett (Fra-Plaud) z.t., 6. Van Springel (Belg-Driessens) 6.55.57, 7. Torres (Spa-Moreno), 8. Martinez (Fra-Caput), 9. Ovion (Fra-Caput), 10. Aimar (Fra-Geminiani), 11. Agos- tinho (Port-De Muer), 12. Martos (Spa-Barrutia), 13. Balague (Spa- Moreno), 14. Catieau (Fra-DeMuer), 15. Lopez Carril (Spa-Barrutia), 16. Deslisle (Fra-Plaud), 17. Fuente (Spa-Barrutia), 18. Genty (Fra-De Muer), 19. Tollet (Fra-Stablinski), 20. Galdos (Spa-Barrutia), 21. La- bourdette (Fra-De Muer), allen in 6.55.57, 22. Damaso (Spa-Moreno) 6.57.00. 23. Houbrechts (Belg-Dries sens) 6.57.17, 24. Danguillaume (Fra- Plaud) 6.57.25, 25. Lazcano (Spa- Barrutia) z.t., 64. Vianen (Ned-Des- vages) 7.09.13, 77. Krekels Ned-Vis sers) 7.16.11, 92. Van der Leeuw (Ned-Vissers) z.t. Oreegeven: Poulidor (Fra-Caput), Verbeeck (Belg-De Kimpe; en He- zard (Fra-Stablinski). Joop Zoetemelk (rechts) en Luis Ocana leverden in de 13de etappe een boeiend gevecht. Een plotselinge demarrage leverde Zoetemelk een voorsprong op die hij ruim twintig kilometer te gen de jel jagende Ocana met succes verdedigde. Maar de Span jaard achterhaalde hem tochZoetemelk: „Ik heb gedaan wat ik kon, hij vermoedelijk ook". KALMTHOUT De Nederlanders Jos van der Vleuten en Harm Otten- bros zijn zaterdag tweede en derde geworden bij een wielerwegwedstrij d in het Belgische Kalmthout. Er wa ren 65 deelnemers. De 190 km lange rit werd gewonnen door de Belg Wil ly Scheers. DE UITSLAG: 1. Wüly Scheers <B) 4 uur 45 minu ten; 2. Jos van der Vleuten (Ned.) op 50 meter; 3. Harm Ottenbros (Ned.); 4. Noel vain Tieghem (B); 5. Freddy Maertens (B); 6. Serpenti (Ned.); 7. Karstens (Ned.). LUCHON Voor Frankrijk tel de zondag de overwinning van Luis Ocana in de dertiende Tour- rit nauwelijks. Er was een ramp gebeurd, Raymond Poulidor had moeten opgeven. De oudste man uit de Ronde, 37 Jaar, miste enkele kilometers na de top van de Por- tet d' Aspet, die hij in het voorste gelid had beklommen, een bocht, liep bij zijn val, die een paar me ter lager eindigde, een flinke hoofdwond op en werd per hef- schroefvliegtuig vervoerd naar het ziekenhuis van Saint Gaudens. Frankrijk heeft zijn laatste Tour heid verloren en de ploeg van Luis Caput zijn tweede toprenner na dat Cyrille Guimard al een week eerder de strijd had gestaakt. Raymond Poulidor, vrijdag luid bejubeld als tweede achter Ocana, in de tijdrit, bevond zich op het moment van zijn ongeluk in de groep van Ocana, Torres, Fuente Thevenet, Van Impe, Zoetemelk, Van Springel en Mar tinez. De veteraan, die in 1962 de buteerde, in 1968 na een val op weg naar Albi (botsing met een motorrijder) de strijd moest sta ken en in 1971 niet deelnam, le verde strijd met de sterken tot domme pech hem uitschakelde. „Ik reed vlak achter hem", ver telde zijn ploeggenoot Mariano Martinez, „toen hij plotseling in een bocht naar links zijn fiets niet meer onder controle had. Het leek mij dat hij de macht over het stuur verloor doordat zijn voor band zacht was geworden. Hij mis te de bocht helemaal en had het geluk dat zijn vaart geremd werd door een stenen muurtje, waar hij eerst tegen en vervolgens overheen schoot. Verder weet ik niets, ik ben doorgegaan". Ton Vissers, ploegleider van Ca nada Dry, die wegens zijn Portu gezen Martines en Olivelra be trekkelijk dicht in de buurt was, vulde aan: „Poulidor zag er af schuwelijk uit. Zijn hele gezicht zat onder het bloed. Hij kon on mogelijk verder". Onmiddellijk overgebracht naar de ziekenwagen bleek dat de lie veling aller Fransen 'n grote snee over zijn voorhoofd had opgelo pen. Hij had pijn aan zijn rug en haalde moeilijk adem in de schok- toestand waarin hij, onmiddellijk na zijn val, verkeerde. In het zie kenhuis van Saint Gaudens bleek echter dat hij aan zijn val geen al te ernstige gevolgen had overge houden. Het rontgen-onderzoek heeft geen bot- of beenbreuken aangetoond. Op vrijwel dezelfde plaats ver dween nog een van de oudere cou reurs uit de strijd, namelijk de Belgische kampioen Frans Ver beeck. Verbeeck voor wie in de Ronde geen eer meer te behalen was; zijn ploeg bestond zondag nog slechts uit drie man; nam zoals gewoonlijk in de afda ling veel risico en een van de eer ste bocht na het hoogste punt van de Portet d'Aspet werd hem noodlottig. In een ziekenhuis te Luchon bleek dat Verbeeck, die klaagde over pijn in zijn rug, kneuzingen aan zijn ribben had opgelopen. Voor Frankrijks lieveling, de 37-jarige Poupou, kwam er in de 13e etappe een triest einde aan de Tour de France. Hij kwam in deze etappe lelijk ten val en moest met onder meer een flinke wond aan het gezicht de strijd staken. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Ocana (Spa-De Muer) 81.48.43, 2. Fuente (Spa-Barrutia) op 14.56, 3. Thevenet (Fra-Plaud) op 15.32. 4. Zoetemelk (Ned-Desvagesop 24.57, 5. Van Springel (Belg-Driessens) op 28.53. 6. Perin (Fra-Caput) op 29.06, 7. Van Impe (Belg-Stablinski) op 29.14, 8. Lopez-Carril (Spa-Barru tia) op 32.03, 9. Agostinho (Port-De Muer) op 34.18. 10. Delisle (Fra- Plaud) op 34.56, 11. Martinez (Fra- Caput) op 34.38, 12. Ovion (Fra- Plaud) op 36.02, 13. Martos (Spa- Barrutia) op 40.30, 14. Mortensen (Den-De Muer) op 40.35, 15. Aimar (Fra-Geminiani) op 43.35,16. Catieau (Fra-De Muer) op 44.29, 17. Mendes (Port-Schotte) op 44.52, 18. Hou brechts (Belg-Driessens) op 46.32, 19. Torres (Spa-Moreno) op 47.35, 20. Galdos (Spa-Barrutia) op 49.27, 21. Gandarias (Spa-Geminianl) op 53.14, 22. Labourdette (Fra-De Muer) op 57.08, 23. Martellozzo (Fra-Plaud) op 1.00.36, 24. Danguillaume (Fra-Plaud op 1.01.53, 25. Zubero (Spa-Barrutia) op 1.02.17, 26. Martins (Port-Vissers) op 1.02.26, 39. Oliveira (Port-Vissers) op 1.31.40. 58. Vianen (Ned-Desva ges) op 1.53.35, 78. Van der Leeuw (Ned-Visser) op 2.25.54, 78. Krekels (Ned-Vissers) op 2.26.19. PLOEGENKLASSEMENT 13e etappe: 1. De Muer (Ocana, Agostinho en Catieau) 20.43.44, 2. Plaud 20.46.18. 3. Barrutia 20.47.51, 4. Moreno 20.48.54, 11. Vissers (Mar tins, Oliveira en Krekels) 21.12.48. Algemeen ploegen klassement: 1. De Muer 247.37,42, 2. Barrutia 247.53.47, 3. Caput 247.53.49. 11. Vis sers 251.18.09. Puntenklassement 1. Van Springel (Belg) 141, 2. Zoe temelk (Ned) 121,, 3. Ocana (Spa) 103, 4. Van Impe 'Belg) 75. 5. Van Roosbroeck (Belg) 72. 6. Martinez (Fra) 71, 7. Vianen (Ned) 70. 8. The venet (Fra) 63. Bergklassement: 1. Fuente (Spa) 159 pnt„ 2. Tor res (Spa) 152, 3. Ocana (Spa) 149, 4. Lopez-Carril (Spa) 80, 5. Ex aequo: Thevenet (Fra) en Van Impe (Belg) 74, 7. Zoetemelk (Ned.) 53, 12. Pust- jens (Ned) 25. Diep üt/let" 17JULI-15e ETAPPE-137 km INNSËRUCK De Amerikaan D wight Stones, sinds woensdag wereldrecordhouder hoogspringen met 2.30 meter, heeft gisteren voor de beste prestatie gezorgd tijdens inter nationale atletiekwedstrijden in Inns- brilck. Stones sprong 2.26 meter, zes centimeter hoger dan zijn landgenoot Reynaldo Brown. Wereldrecordhouder kogelstoten Al Feuerbach (21.82) won in Innsbrtick met 21.20 meter. Bij de dames sprong oud-wereld recordhoudster Ilona Gusenbauer 1.89 meter hoog De belangrijkste uitslagen zijn ver der: heren. 200 m: 1. Williams (VS) 20.7; 400 m: 1. Newhouse (VS) 456. 1000 m: 1. Labenz (VS) 2.19.1, 2. Dyce (Jam) 2.19.2; 110 m horden; 1. Foster (VS) 13.7; discuswerpen: 1. Powell (VS) 61.21; 400 m horden: 1. Bolding (VS) 49 8. .?ol),R,CJ'JctAJu ,GGs,7

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9