EIDSCH DAGBLAD Ceatano in Engeland aangekomen 'Meester-inbreker' bekent superkraak vandaag ■ypreek over Mozambique STOr öSüSH COLLRBORÏÏIÜ HITH FASCIST PORTUCRL Uitgebreide veilig- DUITSER WON MILJOEN MET ROULETTE Man stak na ruzie woonhuis in brand Elektronische „muur" tussen VS en Mexico Vrouwen VAN DER VELDE Citroen IS heidsmaatregelen LEID5CH DAGBLAD PETER OTTE VLUCHT NAAR DE BAHAMA'S BRANDWEER STICHTTE BRAND NDAG 16 JULI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34068 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN )pen brief aan Vaticaan 16 PAGINA'S Sportief, welbespraakt en een aardig figuurtje, twaalf meisjes die aan deze voorwaarden volde den streden gisteravond in de Bonte Koe om de titel Miss Kaag 1973. Jacqueline Jacké voldeed het beste aan deze voorwaarden al was de voorsprong waarmee zij haar naaste concurrenten ver sloeg maar gering PAGINA LEIDEN Het bloedbad in Wiriyamoe schijnt geen uitzondering te zijn. In na burige dorpen zou ook op grote schaal zijn gemoord PAGINA 4 In het Haagse Gemeentemuseum wordt in een expositie teruggeke ken op 150 jaar bad- en strand leven in Scheveningen. Een terug blik met een wat trieste onder toon, want van de glorie in de jaren twintig en dertig is in deze badplaats weinig meer te beken nen PAGINA 5 Luis Ocana kon zich toch weer niet bedwingen. De temperament volle Spanjaard joeg achter Zoe temelk aan, die vlak voor finish- plaats Luchon was weggevlucht. Ocana wilde in Luchon winnen. „Omdat", verduidelijkte hij, „ik nu wilde bewijzen dat ik net als toen de sterkste was". Voor Frankrijk telde de overwin- nin van Ocana in de dertiende Tourrit nauwelijks. Er was een ramp gebeurd: Raymond Pouli- dor moest opgeven PAGINA 9 Het is al heel vaak geschreven, maar klaarblijkelijk nog niet voldoende, dat verontwaardi ging in dit land nogal „selec tief" is. Er bestaan in dit land nu zo'n zeventien actiegroepen of comité's die alle op een on recht in de wereld de aandacht vestigen, van rassendiscrimina tie tot politieke vervolging. Het merendeel van deze groe pen benadrukt terecht schrik barende situaties en verdient de steun van de openbare mening. Helaas vertoont de kaart blinde vlekken. Om één of andere re den is de onderdrukking van de vrije meningsuiting in de Sowjet Unie nooit reden geweest voor protestacties in Nederland. Komt dat misschien omdat de motor van dergelijke acties im mer ter linkerzijde moet wor den gezocht? Het lijkt er veel op, maar dan is dat toch een stuk verloochening van pro gressief denken en voelen. Men is immers dan pas werkelijk progressief, als men zich niet neerlegt bij de verstarring en de knevelarij van een samenle ving door weinigen. In die zin is de Sowj et-Unie evenzeer een reactionair land als Portugal of Zuid-Afrika. De traditionele proef om dat te bewijzen (hou ding tegenover intellectuelen, auteurs, hippies, langharigen) is daarvoor veelzeggend genoeg: het rode lakmoes in Moskou verkleurt daarbij ijzig «mei. De dreigende Kremlin-taal aan het adres van atoomgeleerde Sacharow, de moedige en vrij heidslievende topman van het Russische comité voor de rech ten van de mens, heeft actie voerend Nederland nog niet in beweging gezet. Goed. het is zo mertijd en bij traditie gaat in dit land de revolutie met va kantie (net als de kruidenier op de hoek. alleen langer), maar of er straks bruin gebrand en al wat staat te gebeuren, valt ernstig te bezien. Met sinaasappelen is het oppas sen geblazen, maar ka\daar mag gewoon: misschien hoog stens niet omdat dat gerecht zo kostbaar is en derhalve verwer pelijk als „een verderfelijk ge recht van de plutocratische bourgoisie". Of woorden van gelijke strekking. WENEN Een onbekende Duit ser heeft aan de roulettetafel in het Casino van Riezlern in Vorarl- berg, Oostenrijk, een miljoen schil ling eewonnen. Volgens het in Wenen verschijnen de blad Kurier beschikte de speelzaal daardoor niet meer over kapitaal en moest naar de bank. De Duitser in casseerde zijn winst, nam een taxi naar München en vloog van daar naar Monaco, waar hij ook een D^k- Je wilde wagen. Riezlern wordt door hem eind Juli weer met een bezoek ..vereerd". UTRECHT (ANP) Een twee ver diepingen tellend woonhuis aan de Lekstraat in Utrecht is in de afgelo pen nacht finaal uitgebrand. De brand is waarschijnlijk aangestoken. Het echtpaar dait het pand bewoon de was al geruime tijd in een schei dingsprocedure gewikkeld. Gister avond kwam de al lang smeulende ruzie tussen de beide echtelieden tot een uitbarsting toen de man, J. H. J., weigerde de huissleutels af te geven nadat het huis aan zijn wederhelft De vrouw had toen het pand met be hulp van enige familieleden stormen derhand "genomen", waarna manlief met enige getrouwen het huis ging belegeren. Even nadat het bleg ver na middernacht was afgebroken, zag men de man op een damesfiets de straat uitgaan. Tien minuten later stond het huis in brand. De man is spoorloos. BELFAST Het Britse leger treft voorbereidingen om vrouwen voor de militie te recruteren teneinde de strijd aan te binden tegen vrouwen die voor het Republikeinse leger bom aanslagen plegen. Zij zullen vrou wen moeten aanhouden die doen als of zU zwanger zijn maar die bom men in hun kleding verbergen. WASHINGTON De Verenigde Staten zyn bezig met het aanleggen van een „elektronisch hekwerk" langs de 3.200 km lange grens met Mexico om drugsmokkelaars en Ille gale immigranten vanuit Mexico te weren. De afscheiding ziet er niet uit als een doolopend hekwerk, maar bestaat uit gevoelige elektroni sche apparatuur, ondergrondse dra den en infrarood materieel (waar door nachtelijke waarnemingen mo gelijk zijn), die waarschuwen wan neer een Individu of een voertuig de grens overschrijdt, zo is uit goed- ingelichte bron In Washington ver- Met het systeem is al drie Jaar geëxperimenteerd, onder meer langs een 104 km lang stuk grens bU Ca- lifornië, waar Mexicanen die In de Verenigde Staten werk zoeken vaak proberen illegaal de grens over te komen. WASSENAAR Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 LEIDEN Zoeterwoudseweg 23 tel. 1441 tel. 33741 den. Óverwegend matige wind uit (opgemaakt 12.40 uur) 17 juU later (e Katwijk te 4.16 en 16.40 aagwater 0.14 en 12.33 uur. Zon •40 uur, onder 20.51 uur. Maan op our. onder 06.49 uur. HILVERSUM (ANP) Vijl- aljltwintig vooraanstaande katho- ;en van Nederland vragen zich waarom het Vaticaan niet in it openbaar protesteert tegen de irldente schending van de rech- i van de mens" in Mozambique, een open brief vragen zij aan rdinaal Maurice Roy, president o de pauselijke commissie llen ustitia et pax" de paus te eken" in het openbaar iet getuigenis te leggeh". eiten In de brief, die ondermeer werd aan dertekend door 6 ministers, d-premier De Jong, kamerle- en hoogleraren, wordt gezegd het achterwege blijven van openlijk protest gemakkelijk [repen of uitgelegd kan worden een stilzwijgende steun "aan onrechtvaardige politiek", t omdat de RK kerk een in- ied heeft in Portugal rtugese gebieden in zuidelijk ika. Zonder de positieve vloed van diplomatie en kontak ten met plaatselijke bisschoppen te ontkennen, schrijven de onder tekenaars dat het onrecht een dergelijke omvang kan aanne men, "dat zwijgen niet meer ge oorloofd is". "Zorg voor de veilig heid van personen wordt vaak als motief opgegeven voor het achterwege blijven van openlijke kerkelijke protesten. Wy zouden: aldus de open brief- ons noch tans kunnen voorstellen dat bis schoppen, priesters en plaatselij ke bevolking, wanneer zij tot pro test komen tegen een onrecht vaardige politiek, meer be schermd zijn, wanneer zij zich gesteund weten door de hoogste instantie in hun kerk". Gisteren is kardinaal Roy tele grafisch ingelicht over de inhoud van de open brief, waarvan af schriften zijn gezonden aan mgr. Gremillon, secretaris van Jus- titia et Pax, aan kardinaal J. Vil- lot, hoofd van het staatssecreta riaat, ais ook aan de Nationale Justitia et Pax-commissies. Het inititatief tot deze open brief werd genomen door dxs. H. A. A. Mourits, studiesecretaris van de programma-adviesraad van de KRO, die daarbij werd gesteund door de Nederlandse af deling van de kathojieke vredes beweging "Pax Christi". Tot de ondertekenaars behoren de ministers Agt (Jusitie), mr. Brouwer (Landbouw en Visserij), mr. Van Doom (CRM), prof. dr. Van Kemenade (Onderwijs), drs. Lubbers (Ec. Zaken) en drs. Wes terterp (Verkeer. Verder de ka merleden ir. Cornelissen, mev.r Gardeniers-Berendsen, C. Mer- iens, A. C. M. W. Wijters en dr. ir. De Zeeuw (tevens voorzitter KVP). Uit de universitaire wereld bekenden de hoogleraren prof. Goddijn (Tilburg), prof. Van Laarhoven (Nijmegen), prof. Jescrauwaet Tilburg), prof. v. d. Linde (Nijmegen). m LONDEN (AFP, Reuter) De Portugese premier Mar cello Ceatano is vanmiddag om kwart over twaalf op een afgelegen deel van het Engelse vliegveld Heathrow aan gekomen voor een officieel bezoek van vier dagen aan Londen, in het kader van de viering van de 600ste verjaar dag van het bondgenootschap tussen Engeland en Portu gal. De premier werd op de luchthaven onder meer begroet door de minister van Handel, Sir Geoffrey Howe. Een gro te politiemacht van 4000 man en de stromende regen ver hinderde elke demonstratie. Ceatano heeft vier lijfwachten, die hem dag en nacht bewaken. In Londen is gisteren een "protestmars gehouden te gen het bezoek van de Por- y tagese "premier Ceatano. werd georganiseerd ioor de Anti-Apartheids beweging en werd door tal van organisaties gesteund. De demonstranten zijn van mening, dat Ceatano ver antwoordelijk is voor de ange Portugese oorlog te- I gen de Afrikaanse bevrij ding in de Portugese pro- vincies" in Afrika. Na de begroeting op de luchthaven vertrok de premier met zijn gezel schap naar de Portugese ambassade. De route die hij zou nemen werd sinds de vroege ochtenduren bewaakt door 200 leden van een speciale bri gade van Scotland Yaird, die zich met kijkers op de daken der huizen had den geïnstalleerd. Het het bezoek van de premier is in Groot-Brittanië in verband met berichten over beweerde moorden door het Portugese leger in Mozam bique veel verzet gerezen. Zondag trokken 4000 betogerse door de stra ten van de Britse hoofdstad om te gen het bezoek van de Portugese pre mier te protesteren. De Londense po litie had uitgebreide veiligheidsmaat regelen getroffen om mogelijke on geregeldheden te voorkomen. Verscheidene anti-koloniale groepe ringen hebben aangekondigd dat zy overal waar Ceatano verschijnt zul len demonstreren. De politie houdt in het byzonder de organisatie van Por tugese emigranten in het oog. De afgelopen maand zijn alle Britse luchthavens en havensteden extra gecontroleerd op het binnenkomen latselijk buien 8 perioden, maar ook plaatselijk buien, minimumtemperaturen LEEUWARDEN De meester-inbreker Aage M. heeft dit weekeinde bekend het brein te zijn geweest achter de grootste brand- kastkraak die in Nederland ooit ge pleegd werd. Gisteren bekende hij namelijk, dat hij in de nacht van 25 op 26 septem ber 1972 de Nederlandse Midden- standsbank in Helmond te hebben be zocht, waar hij ruim f 675.000 buit maakte. De kraak werd gepleegd sa men met een aantal anderen, van Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 31 juli 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor .half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. wie hij de namen niet heeft ge noemd. Al eerder bekende hij tegenover de Leeuwarder recherche een veertigtal inbraken met een buit van rond de half miljoen gulden. Van het geld Verkeerschaos in Duitsland, slecht weer in Italië FRANKFORT/BONN (AFP/DPA) Een nieuwe vakantiegolf en wolk breuken hebben dit weekeinde op de Westduitse wegen een chaos veroor zaakt. Uit West-Berlijn, Bremen en Neder-Saksen dromde de vakantie gangers met hun auto's naar het zuiden langs wegen met kilometers lange files en met te grote snelhe den. Volgens voorlopige cijfers wer den zaterdag en zondag op de West duitse wegen zeker 63 mensen slacht offer van het verkeer. Tijdens slecht weer in Italië ls een verkeersbrug over de Stura by Tu- ryn bezweken Juist toen er twee auto's over reden. De wagens ver dwenen met de brokstukken ln de diepte. De vier inzittenden vonden de dood. In dezelfde omgeving begaf een spoorbrug het. Een aansnellende trein kon nog net op tyd tot stil stand worden gebracht. Ook in andere plaatsen in Noord-Italië had men te lyden van zware regenval, x, storm en hagel. dat hij in Helmond buit maakte wilde hij een langdurig verblijf in het bui tenland bekostigen. Bovendien wilde hij daarmee de advocaten betalen voor zijn 3 vrienden die gepakt wer den na de paaskraak in Leeuwarden bij V en D. Aanvankelijk was de groep van Aage van plan de V en D-zaak in Helmond te beroven, maar Aage ont dekte dat de Middenstandsbank ge schikter was om te kraken. Toen zyn vrienden waren gearresteerd en hij werd gezocht, bracht Aage een paar keer een nachtelijk bezoek aan de bank om zijn voorbereidingen te tref fen. Met behulp van een meegebrach te sleutel wist hij het pand binnen te komen. Met een sleutel die hij in een bureaulade vond als voorbeeld maakte hij een reservesleutel. Boven dien zocht hij in die tijd de mensen uit die hem bij de kraak zouden moe ten assisteren. Nadat de inbraak gron dig was voorbereid, werd zondag 24 september 1972 het benodige mate riaal naar Helmond gebracht. In de nacht van 25 op 26 september kwam men met behulp van de valse sleutel binnen. Een ijzeren traliehek voor de kluis werd doorgezaagd, nadat de rui ten waren afgedekt met een dikke laag schuimplastic. Bovendien nam hij maatregelen om te voorkomen dat rook uit de kluis naar buiten zou trekken. Nadat alle voorbereidingen waren getroffen, „prikte" Aage met de ther mische lans een gat ln de kluisdeur. Nadat er een gat in de deur was gemaakt, wist hij met behulp van een snijbrander enkele metalen stangen aan de binnenkant door te branden. Vervolgens heeft hij ongeveer een uur gewacht om de kluisdeur te laten af koelen. Toen is hij met zijn collega's naar binnen gegaan en trof er een kist met 1 675.000,- aan. die moeilijkheden zouden kunnen veroorzaken. Tydens de protestmars van zondag door de Londense straten deelden te gen demonstranten pro-Portugese pamfletten uit. Volgens berichten in de Britse pers van vandaag werden deze vlugschriften namens de Portu gese ambassade in Londen verspreid door medewerkers van een uitzend bureau. De directeur van dit bureau heeft dit bevestigd, maar de ambas sade ontkende dat men wie dan ook opdracht had gegeven pamfletten uit te delen. ARNHEM Met de verdwyning van de Duitse playboy Peter Otte uit Doe- tinchem kan deze gemeente voorlo pig naar zyn nieuwe zwembad flui ten. Otte, die er met enkele miljoenen van door ging toen zyn bouwmaat schappij failliet werd verklaard, zou het zwembad in Doetinchem overeind zetten voor acht miljoen. Zijn bouwmaatschappy Interpool biykt in Duitsland enkele gammele zwembaden te hebben afgeleverd. Verschillende Duitse gemeenten heb ben schadevergoeding geëist. Doetin chem zal opnieuw moeten beginnen. Het voorbereidingskrediet van drie ton is verloren. Jongen(17) uit auto beschoten DEN HAAG De 17-Jarige Ray mond Stuward uit Den Haag heeft gisteravond laat een schotwond in het rechterbeen opgelopen toen in de Haagse Hobbemastraat uit een ry- dende auto op hem werd geschoten. Een 16-Jarige Jongen en een meisje die met hem meeliepen werden niet geraakt. De jongen vluchtte een an dere straat in, vanwaar hy met een ambulance naar een ziekenhuis werd gebracht. Na behandeling van de schotwond kon hy naar huis. PARIJS De brandweer van het Franse stadje Cleres wilde zo graag proberen hoe de gloednieu we brandweerauto het deed, dat vier leden van het corps zelf een brand hebben'gesticht. De gemeenteraad van het stad je heeft naar aanleiding van het incident besloten dat de nieuwe auto zal worden verkocht. De le den van de brandweer moeten het nu weer doen met him oude wagen. PARIJS In Parijs is een man ge arresteerd die op straat probeerde twee gestolen schilderijen van Pi casso en Brueghel aan een Ameri kaanse toerist te verkopen. Dit heeft de politie zondag meegedeeld. De schilderyen die gestolen waren uit het huis van prof. René Gutmann, een persoonlijke vriend van Picasso, vertegenwoordigden een waarde van naar schatting 1,4 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1