Predikant als communist: is dat mogelijk? Kerkdiensten Leiden en omgeving ZATERDAG 14 JULI 1 ERD Het gebeurde in het begin van de vijftiger jaren dat op een zondagmorgen een predikant be zoek kreeg van een hoorcommissie. De gemeente waar ze vandaan kwamen, trok hem nog al aan en het gesprek vlotte bijzonder; niet te lastig. De hoorders vertelden dat ze er meer op uit waren geweest, dat er de volgende dag beroepen zou worden en ze lieten doorschemeren dat er wel kans was op een beroep, zoals men dat wel eens meer en wat al te gemakkelijk doet. In ieder geval zouden ze hem maandagavond opbellen. Maar, hoe laat hij die avond ook opbleef, er kwam geen telefoon. De volgende dag kwam die wel. 's Avonds zouden er nog eens een paar broeders op be zoek komen. Die vertelden dat de hoorcommissie vergeten had het voornaamste te vragen. Men wilde weten hoe het politiek met hem ge steld was. Weer twee dagen later werd hij opgebeld. Het beroep was een feit geworden. Maar deze gang van zaken had de betrokken predi kant zo kregelig gemaakt, dat zijn lust om naar die gemeente te gaan helemaal over was gegaan. Er zijn in de kerken een heleboel smakelijke verhalen in omloop over het beroepingswerk en de hoorcom- missies die daartoe worden uitge zonden. Daarin steekt een heel stuk kerkelijke humor. Ze zijn vaak te mooi om ze niet weer over te ver tellen, maar Je moet niet gaan na zoeken of het precies zo gebeurd is. Voor de echtheid van het boven staande kunnen we echter instaan, want we hebben het verhaal van beide kanten gehoord en de lezingen waren tamelijk gelijkluidend. We kunnen er uit leren dat de politiek een niet onbelangrijke rol speelt in het kerkelijk bedrijf. We mogen dan roepen: het gaat om het evangelie en om het evangelie alleen, maar dat evangelie moet wor den vertaald in deze tijd en het is onmogelijk daarbij buiten de poli tiek om te gaan, en dit zowel natio naal als internationaal. Zowel het evangelie alsook de politiek zullen gestalte moeten krijgen in de samen leving. Daar kunnen ze beide niet van tussen. Het bovenstaande verhaal leert ons ook dat er kerkelijke gemeenten zijn waar de politiek blijkbaar een zó be langrijke rol speelt, dat de politieke kleur van een predikant belangrij ker, of tenminste even belangrijk wordt geacht als het evangelie dat hy te verkondigen heeft. Ook om gekeerd hebben we bij een predikant wel eens de vraag gesteld of niet de politiek bij hem zozeer boven lag dat daardoor het evangeliedienaar zijn in de verdrukking moest komen. Verzet In het dagblad „Trouw" lazen we de vorige week een interessant ver haal van een discussie over politiek in verband met de kerk. Het was een samenvatting van wat er in een nummer van de „Junge Kirche" had gestaan. In de landskerk van Hes- sen-Nassau zit men met zes Jonge Politiek speelt rol in de kerk predikanten die lid zijn van de Duit se Kommunistische Party (DKP). By de laatstgehouden verkiezingen hing er bij hen voor de ramen van de pastorie een vuurrood verkiezings biljet. Openlijk kwamen ze er voor uit waartoe ze wilden behoren en via dat biljet spoorden ze hun ge meenteleden aan op die partij te stemmen. Wanneer er een affiche van één der andere politieke partijen had gehangen, zouden hun gemeente leden dit waarschijnlijk zonder meer hebben geaccepteerd. Nu kwamen de parochianen in verzet. „Wat zoekt onze dominee toch bij de communis ten?" Ze zullen wel het gevoel heb ben gehad dat ze bij de beroeping een kat in de zak hadden gekocht. De hoogste kerkelijke instanties be moeiden er zich mee en de voorzit ter van de synode van de landskerk van Hessen-Nassau verklaarde dat hij het predikantschap onverenig baar achtte met het lidmaatschap van de DKP. Nu is de voorzitter van de synode van Hessen-Nassau een man die meerdere beslissingsbevoegdheid heeft dan dat gemeenlijk bij de praeses van een synode het geval is. Vroeger kende men hier een bisschop. Toen echter de uit de Duitse kerkstrijd zo bekend geworden Martin Niemöller op deze post werd benoemd, verklaar de hij niet meer te willen zijn dan voorzitter van de synode van deze landskerk. Maar heel de oude struc tuur van deze kerk was daarmee niet ineens veranderd en die voorzitter bleef met een stuk van het vroegere bisschoppelijke gezag bekleed en zo woog die uitspraak heel wat zwaar der dan dat bij ons het geval zou zijn. Na die uitspraak kwam de discus sie over de vraag of een predikant lid kan zijn van de DKP eerst recht goed los en „Junge Kirche" heeft er een heel nummer aan gewijd. Zoals reeds gezegd, waren de zes allen jonge predikanten. Tijdens hun stu dietijd hadden ze behoord bij radi cale studentenbewegingen en dan ligt een lidmaatschap van de DKP gemakkelijk in het verlengde daar van. Eén van de motieven van hun aansluiting was mede geweest „dat in de DKP meer nestwarmte wordt gevonden dan in een kerkelijke ge meente". In feite is dit een aan klacht tegen de gemeente. De pre dikanten hebben er blijkbaar iets verwacht wat zij er niet vonden. Atheïstisch De synodepraeses van Hessen-Nas sau deed zijn uitspraak op grond van het feit dat de DKP atheïstisch is. De Jonge predikanten hebben hem geantwoord dat het atheïsme voor de party bijna van geen betekenis meer is. De partij als zodanig zou niets veranderen als zij hiervan af stand nam. De bekende hoogleraar dr. H. Goll- witzer, die jarenlang in Russische krijgsgevangenschap heeft gezeten en daarover en meteen over het leven in Rusland van na de oorlog een zeer lezenswaardig boek heeft geschreven, is er ook bijgeroepen. Hij verklaart in „Junge Kirche": „De kern van het marxisme is een poli- tiek-maatschappelijke analyse (op lossing). Die is alleen door histori sche omstandigheden verbonden ge raakt met het atheïsme en kan er dus ook weer van losgemaakt wor den. Zover is het echter nog niet, noch in Duitsland en zeker niet in landen waar het communisme de heersende partij vormt. Gollwitzer vindt de ker kelijk banvloek spijtig, „want zij na gelt de DKP vast op haar atheïsme en zij verhindert de communistische christenen en theologen hun op dracht te vervullen. Wanneer de DKP predikanten als lid wil aan- vaarden, kan dit een tactische zet zijn, maar zy heeft daarmee afstand moeten nemen van haar atheïsti sche wereldbeschouwing en van haar „wetenschappelijk socialisme". Zij zal, gezien haar binding aan het Krem lin, bezorgd zijn hoe er mee klaar te komen. Verder maakt prof. Gollwitzer nog enige behartigenswaardige opmer kingen. Hij vindt het lidmaatschap van welke politieke party dan ook, moeilyk te verenigen met het pre dikantschap. Hy zou het nog al een kruis vinden als hy moest wonen in een gemeente waar de dominee lid zou zyn van de Christen Demo cratische Unie, „Maar ik zou toch wel myzelf overwinnen om zonder vooringenomenheid naar zyn predi king te luisteren". Ook het lidmaat schap van de DKP vindt prof. Goll- WOORD VAN BEZINNING Bedenkt al wat welluidend is Ds. Martin Niemöller, die bekend is geworden door zijn strijd tegen het nationaal-socialisme, trachtte wat minder gewicht te geven aan het voorzitterschap van de synode van Hessen-Nas sau toen hij op deze post werd benoemd. Maar nog steeds was dit niet tot de kerk doorgedrongen toen de voorzitter van de synode de uitspraak deed dat het predikantschap onverenig baar was met het lidmaatschap van de Duitse communistische partij. witzer niet juist en dit, hoewel hy het met haar kritiek op het kapi talisme in hoge mate eens is. Maar dat is geen theologische kwestie, zo voegt hy er aan toe. Heilsleer Een dominee die lid is van een communistische party en daarvoor reclame maakt, zy het dan ook al leen door een raambiljet. Stelt u zich dat voor in ons land. En toch staat het christendom, krachtens zyn evangelische aard dichter by het communisme als maatschappeiyk stelsel dan by het kapitalisme. Een vroegere vriend van my was gewoon te zeggen: ik geloof niet in het communisme, omdat ik geloof in het egoïsme. In dat laatste be hoef je niet te geloven. Dat zie Je aan alle kanten rondom Je en Je be merkt het by jezelf. En dat, terwyl de by bel ons ernstig waarschuwt te gen de zelfzucht, de wortel van alle kwaad. In het communisme moet Je echt geloven, wil Je Jezelf er by aan sluiten. Dat geloven krygt nu be paald geen steun vanuit de landen waar een communistisch regime het alleen voor het zeggen heeft. Daar maken ze geen scheiding tussen het communisme als maatschappeiyk stelsel en het communisme als ideo logie, zoals het gewoonlyk genoemd wordt; het communisme als heils leer. En daartoe behoort nu eenmaal ook het atheïsme tot nu toe. Op die communistische ideologie wordt de laatste tyd blykbaar weer meer nadruk gelegd. De jeugd aan vaardt deze niet meer, tenminste in de communistische landen zelf en het lykt wel dat in die landen met het éénpartyenstelsel het oude dwangsysteem weer zal worden toe gepast. Zelfs in een land als Joego slavië voelt men deze druk weer meer. De pure dictatuur kan zich te allen tyde wederom laten gevoelen. En wanneer die ideologie van het communisme, waarvan nog altyd het atheïsme een onderdeel is, meer naar voren wordt geschoven, wordt tege- lyk het christelijk geloof als een vreemd en onverteerbaar element gevoeld, dat kleingehouden en be streden moet worden. In Tsjechoslowakye was er ge durende de lente die dit land be leefde een gesprek tot stand geko men tussen een aantal mensen van de kerk en van de communistische party. Dat gesprek was ineens af gelopen en er is nu misschien geen land waar de kerk onder zo'n zware druk staat. Dit alles maakt dat we er niet in geloven dat het commu nisme steeds losser komt te staan van haar atheïstische wereldbeschou wing. In theorie mag er een abso lute scheiding zyn tussen kerk en staat, maar wat dit in de praktyk betekent, is voor geen enkele kerk erg aanlokkelyk. We komen nog even terug op de raad van prof. Gollwitzer, die het lidmaatschap van welke politieke party dan ook, moeilyk te verenigen vindt met het predikantschap. Hy bevindt zich in dezen in gezelschap van niemand minder dan onze vroe gere hoogleraar, wylen prof. J. R. Slotemaker de Bruine, die het tot minister heeft gebracht. Hy waar schuwde in zyn colleges de studen ten zich niet zo maar in de prak tische politiek te storten en dat zeker niet te doen wanneer ze terecht kwamen in een gemeente met één predikant. Dat zou een belemme- Een helaas vroeg overleden vriend van mij ging eenzaam door het leven. Tenminste, dat zou je zo aan de buitenkant zeg gen. Hij was ongehuwd, had een beetje wonderlijke, eigenaardige manier van optreden, hij was, wat men noemt, geen lid van de familie Doorsnee. Deze vriend ging iedere zomer naar de Italiaanse meren en dat was dan meestal het Gardameer. Daar bracht hij zijn vakanties door en hij hield er van om veel te wandelen en veel te lezen. Wanneer hij een boek uitgele zen had, dan smeet hij het in 't meer. Weg ermee, allemaal maar ballast om weer mee te rug te nemen naar Holland. Zijn hospita want hij was meestal bij dezelfde dame in pension zei op een morgen te gen hem: „Hebt u vannacht die Duitsers weer horen zingen en schreeuwen; het was gewoonweg schande". Hij had ze inderdaad wel gehoord, die schreeuwende menigte van vakantiegangers, maar het waren geen Duitsers, maar rasechte Hollanders. Hij zei dit echter maar niet, want hij wilde zijn volk hoog houden, hoewel het zichzelf verlaagde. Nu zou ik niet willen beweren, dat alleen Hollanders ontzettend schreeuwerig lawaai kunnen ma, ken, maar zij kunnen het wel. Ik heb dit meerdere malen in het buitenland geconstateerd, vooral wanneer zij reizen in groepsver band. Een paar Jaar geleden in Baden-Baden, kwam er een stel Hollanders aan en die gingen de eerste de beste avond "passagie ren". Ze kwamen lallend en schreeuwend het hotel weer in. Wat deze mensen thuis niet zou den doen, dat doen zij in de vreemde. Je vraagt Je af: wat is daar toch de oorzaak van? Zyn deze mensen zó gedrukt geweest in hun dagelijkse arbeid, dat zij zich bijzonder luidruchtig moeten uiten wanneer zy vrij zyn? Is 't een ontlading van de spanning van de arbeid? Mogelijk. Maar dan is er wel een betere ontla ding. In Verona woonde ik enkele Ji ren geleden een uitvoering by ij de prachtige opera: Rom lia. Het viel my op hoeveel Ita lianen in bepaalde gedeelte* meeneurieden. Nu zijn Italianei muzikaler dan de Nederland! die het beslist niet algemeei zijn, maar toch zouden de Neder landers wanneer zij willen zlngej zich wat meer beheerst moete; laten horen. Dat is ook christelijker. Want d woorden die hierboven staan ziji gekozen uit Pilippenzen 4:8, "Al wat welluidend is, bedenk dat". Er zijn zoveel mooie geh den te horen en er zijn ook zov< mooie geluiden te maken. Het natuurlijk heel gewoon wanne men bij het zien van de vel schoonheden in de natuur en cultuur komt tot een lied. Laat dat lied dan echter door die schoonheid ingegevt zijn en niet door teveel aan wl) of nog sterker en niet door dwaze zich onwinden omdat toch lol moet hebben. Er is vd schoons te horen. De toeristisch1 oentra zorgen ook dat publiek, dat daarop pri stelt, aan zijn trekken komt, nu, laten wij als Nederlanders la ten zien dat wij het schone het welluidende op prijs In de monotonie van machiiu i van motoren langs de en in de fabrieken, het moes in de straten der grote st den en het geloei in de havens is het een veraóL ming om eens iets schoons te ren. Maar dan moeten wij schoonheid niet overstemme ij. door onze drank gedempte ste en door wilde kreten, die o alleen maar belachelijk maken de ogen van anderen en ook onze eigen ogen, wanneer tenminste prijs stellen op het m ken vaa een normale goede 1 druk op anderen. In Gods sch< natuur- en cultuurwereld past leen maar het welluidende. DR. K. DRONK El di fes ti Ned' idel geroea (robe st schep, iet 1 n de •redlka1,111 Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Vreeland, toezeg ging: drs. T. Boas, kandidaat te Leiden, die bedankte voor de streek- gemeente Midsland-Horn op Terschei ling. Benoemd tot studiesecretaris van de Raad van Kerken te Utrecht (ge combineerde opdracht) dr. J. Schip- rende afstand scheppen met een deel van de gemeente. Maar even gevaariyk is het wanneer een ge meente persé een predikant wil heb ben van een bepaalde politieke kleur. We kunnen de dominee waarmee we begonnen dan ook volkomen begry- pen dat hy voor dat, voor hem vry aanlokkelyke beroep bedankte. S. J. M. HULSBERGEN GEREF. KERKEN CHRISTEL. GEREF. KERKE Examens: Aan de Rijksuniv teit te Utrecht slaagde voor kandidaatsexamen theologie J. Rebel te Hilversum. GEREF. GEMEENTEN BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen te Groningen-Noori van der Laan te Bilthoven kant in bijzondere dienst)te de Exloermond, kandidaat: Schaap te De Bilt, die dit heeft aangenomen. ai stelle4 k' J. Vroeglnde- Bron (zat. 6.30 u.). Benthuizen Geref. Gem. 9.30 leesd., 15 u. kand. Vreugdenhll, Zoe- Ieperen. Wijkgebouw "De Hoek- een" 10 u. Dovend., 10 u. Pfarrer Fr 'attjes, uit Hoengen (bij Aken) dienst i de Duitse taal. Geref. Kerk Vredes- erk 9.30 u. ds. B. J. W. Schelhaas, v Verburg, v. Wasse- Triumfatorkerk 9.30 u. ds. H. Hor- Sole Mio Kand. i Hoofdstraatkerk ds. J. Wilschut, Dordrecht, 19 u. Hoofdstraat kerk ds. R. S. Elgersma. Herv. Gem. 10.30 u. Vlnkenlaankerk dr. J. G. B. Jansen, 10 u .Oude Kerk (Hoofdstr.) dr. F. C. Kamma (Oegstgeest), 10 u. De Rank (Golfbaan) Duitse dienst, Hartebrug 8, 10.45, 12 e dond. 19.30 i >1, Gles- schelhaas, v. Enter, Chr. Geref. Kerk Ent, 5 u. ds. H. C. Koningskerk 9 u. ds. H. Bethehemkerk 10 u. dhr. A. G. Hui- Be vrij dlngskerk 9 u. wore bekend gemaakt, 7 u. Vicaris (proefpreek). Vredeskerk 10 u. ds. mr. J. v. Leeu wen, Moordrecht. Egllse Wallone (zat. 14 Juli) 18 u. Pasteur D. Rips. Academisch Ziekenhuis 10 u. ds. J. E Brederveld. Dlaconessenhuls 10.30 u. ds. H. W. Hemmes. Werkplaats Rapen - Leonarduskerk Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19 10.30 u. Aarlaudervecn Herv. Gem. 10 u. ds. G. van Hoegee, 7 u. dhr. A. J. Dek ker, Leiden, Geref. Kerk 10 en 6.30 u. ds. J. Hartman te HUlegom, Chr. Ge ref. Kerk geen opgaaf, RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30 en 10.30 u., Ter Aar Dorps huls Aardam 9 en 12 u. Rijn Herv. Gem. G. J. v. Embden, 6.30 l Slledregt, v. Bilthoven, Geref. et. Kerk vrljgem. 9.30 ds. H. J. J. Fee Roukema, 7 u. ds. G. Rouke- Ger. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 u. 3d., donderdag 19 juli 7.30 u. ds. J. v Oude Kerk (Hoofdstraat) kand. J. Pronk (Amsterdam), 19 u. Vlnken laankerk dhr. J. W. Hoffenaar (Voor hout), RK Kerk St. Jeroen zat. 16 u. i ds. A. W Drechsler, Den Haag, RK Kerk (In tuinbouwschool) zat. 7 en zondag 1030 u. Sassenhelm Herv Gem. 10 u dhr. Hoffenaar te Voorhout, 1830 u. ds Streef land te Noordwijkerhout, Geref. Kerk 930 u. ds. J Hoogenkamp, Herv. - - - - - h. vd. Jcand. N ter Hoeven te Amsterdam, 17 u ds. G C v.d. Kamp te Hlllegom, RK Kern "H.H Engelbew. zat 7 Juli 19 mis, zon 8 Juli h. missen 730, a.-ju (hoogmis), 11 (waaronder kindercrè- kapel kerkhof, 19 u. Av. Kerk 10 u„ Ger Geref. Gem. 10 en 6.30 u. leesd., Evang. dr. P. Swagerman, burg 10) 11.15 i Geref. Kerk Zulderkerk Lammenschansweg 15) 10 u. kand. Bijleveld, Oegstgeest, u. ds. Kronemeljer. Petrakerk (Surinamestraat) 10 u. ds. 930' Th. Dlkkes, Verg. v. gelovigen, 10 u. eredienst, 6.30 u. Woordverkondi ging. Boskoop Herv. Gem. 9.30 t school Voorstraat 110, 9.45 u, Soefi-be- kap. Jongkind. In de Gezinsmis pas weging Universel (kerk voor allen). toor vd.. Bosch, RK Kerk Maria ter Rnnrtlaan, Katwijk 3 u. bijeenkomst Zee zondag 7.30, 9 hoogmis, 10.30 u. belangstellenden, 4 u. Universele Holl. gezongen H. mis, 12 ds. J. H. Mooij uit Gouda, Maranatha-sc Oude Vestkerk (Oude Vest 133) 10 de G.B. ds. W. L. Heijmans, Chr. Geref. Opstandlngskerk Pr. Marijkestraat Kerk 9.30 u. leesd., 6.30 u. ds. R. Slof- M. Hanemaaijer, 6.30 u. Kan- stra, Geref. Gem. 9.30 en 6 u. ds. A. Bac, Vrijz. Prot. 10 u. dhr. P. v.d. Laar- Kerk (Hoofdstraat) 10 en 6.3 ïn, Scheppingskerk .laan) 9 en 10.30 u. ds. G j Menswordingkerk (Gaarmees- terstraat 2) vrijd. 19.30 u. Av. mis b.g.b Eerste vrijdag r- didaat L. Romein te Vlaardlngen 1. ds. Maaskant, 5 u. kand. Bijleveld, Beloftekerk (Robijnstraat) 10 u. ds. Martha-Stlchtlng "Rijnstroom" g. leijer, 5 u. ds. Maaskant. ivrljdlngskerk ds. H. L. G( leenschappelljke Bruunstr.) ds. Los Oudshoorn Oudshoornseweg 10 u. ds. H. L. Goudt, Santpoort, (ge- Pinks ter gem. 9.30 u. dhr. Th. Ver- RK Kerk (dorp) mis), 12 u. Eucharistieviering. Lelmuiden Herv. Gem. J. H. d. Vree, Geref. Kerk 9.30 e l 10.30 u. Duinoordschool, Huls ter Duinstr. 31, geen dienst. Noordwijkerhout. en De Zllk Herv. Gem. 9 u. ds. J. Streefland (HA). 10.30 u. ds. J. Stree.fland (HA), 7.30 u. Zo mer zondag av. zang, RK St. Jozef zat. av. 7 u, 8, 10, 11.30 en 19 u. RK St. Vlk tor zat. av. 7 u. 8, 9.30, 11 en 18 u, RK Kapel St. Bavo 8.15 en 9.30 u., RK Ka- pel Rijndijk geen dienst, Geref. Kerk u. ds. I. J. Wisse, v. Rijnsburg, Ger Kerk 9.30 u. ds. H. Rooze 5 u. ds. Rooze, Geref. Kerk vrijgem. 8.30 3 u. ds. J. v.d. Haar. Voorhout Herv. Gem. 10 u. ds. Berg, Geref. pred. t Herv. Gem. Dorp 10 u. kand. W. Hofs en zendeling A. P. v.d. Broek. 17 u. Dienst in Geref. Kerk ds. Vanhaelen, Mijdrecht. Hulp en Heil 10 ds. J. H. Versluis, Den Haag, Aula pel Sancta Maria 1 10 u, RK H. Hart in De Zilk z Gezinsdiensten "Jeugdhaven" 10 u. dienst. Venema, 10 r"- Mierennest" dhr. Kromhout. Gerei. Gem. 10 en 4.30 leesd. Geref. Kerk (vrijgem.) 10 Baptistengem (Oude Rijn) 10 u. ochtendd. (woensd. 8 u. bijbelstudie) Evang. Luth. Gem. 10.15 u. dienst. Rem. Doopsgezinde gem. (Lokhorst- kerk) 10.15 u. ds. E. P. Meijering. ds. W. Tom Gez. dienst in de Ad- 8.45, 10 en 11 u., Ontmoetingscentrum zat.middag 5.30 en zondag 10.30 u. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 u. ds. Broeyer te De Bilt, 6.30 u. ds. Joh. Stehouwer te Alphen a.d. Rijn, Geref. 1 11.30 Oegstgeest Herv Gem. Groene Kerk 10.30 u. ds. W. J. H. Baart, en pas r H. J. Kooijman (Oecumenische d.) 7.15 u, 8.45 Dorp 9 u. ds. P. Reedijk, 10.30 u. geen dinest, 17 u. ds. J. B. Vanhaelen, Mij drecht, Aula Noord-Hofland 10 u. ds. Reedijk (let op gewijzigde aanvangs tijd. Geref. Kerk (vrijgem.) 10.30 en Llsse Zondag 15 juli Herv. Gem. Pauluskerk 10 stein, Sliedrecht, Geref. Kerk 10 u. ds- Vegter, 7 u. ds. W. E. Verdonk (HA) .d. Haar, Leiden. Warmond Herv. Gem. 10 dr. J. Balke- Oskamp, Oegstgeest. Herv. Gem Brug- Kerk 9.3 Amersfoort, RK St. Rijndijk (zat. 7 u.) f Bernarduskerk 1. M. v. Harmeien. St. Michaelkerk Rijndijk (7 u.) en 11.30 u.. RK Kerk der Engelbew. dorp (zat. 7 u.) 8. 10 en 11.30 u. Hoogmade Herv. Gem. 10 u. Kerk 10 en 5 u. ds. H. D. d. Wit. Chr. D. H. Bles- leesd., Ge- G. (^stLnga, Geref. Geref. Kerk Vrijgem. geen opgave, Ge- kerk 9.30 u ds. J v.d Heuvel, 6^30 Salvatorlkerk W. d. Zwijgerlaan 10 P. Schoonenboom, RK Kerk (zat. 7 u.) leesd., Aktie Kruistochten Ned. ds. H. J. Oldemans te Hilversum. - - - w u. kand. D. VerweiJ te Driebergen. D'ÓS Herderkerk Ten IK- BK Kerlt 7 »-3° W. Tom te Har- heiligendienst derwijk. 6.30 u. ds. C. v.d. Tas te 1 Chr. Science (Steenschuur 6) 10.3 Geref. Gem. ,1.30 en 5.30 u. leesd. Zendingswerk Micldernachtsgroep. Katwijk a.d. Rijn Ned. Herv. Kerk Dorpskerk 9.30 u. ds. J. d. Vreugd, v. Plas, v. Linschoten, 18.3 7, zondag 10 en 11.30 H.H .Engelbew. Parochie 5 Leiderdorp, 6.30 u. ds. Gras, ref. Kerk Vrijgem. bulten verb. 8.45 6.30 u.) 8. 10 en 11 u., Haag- i J. Cziria, 630 zemer te Ter Aar, Rem Geref. Gem. 10 u. dhr. F H. Fockema Andreae, RK Kerk Meerkreuk (zat. 7 u.) 8.15, 9.45. u. ds T. H. Oostenburg, 7 u ds. A. d Leeuw, Chr. Geref. Kerk 9.3" i te Bilthoven, Ont- moetlngskerk 10 u. ds A. Schouten, 5 u ds G. Brouwer, Chr. Afgesch Gem. 930 en 5 u. ds A. P Verloop, Oud Ger. Gem. in Ned Zuidkade 158 10 en 6.30 u leesd. Rem Ger. Gem geen dienst. RK Ontmoetlngskerk 8.30, 1145 en 6.30 u (zat. av 7 u.) St Vlctorkerk, 10 Geref. kerk J. Stehouwer, Alphen ad. Rijn, Kerk 930 en 7 u. ds J Bos te I RK Kerk (zat. 7 u.) 745, 9 en 10.' Zoeterwoude Herv. Gem 9.30 en 4.30 u. ds. P. Sneep. Zoeterwoudsesingel ur (dond. 7.30 u. bai Kerk v. Jezus Chr. der laatste dagen (Steenschuur 6) l(ï.30 Jehova getuigen (Hogewoerd 175) 2.30 u. Vestestraat 3. 10 en 3 u. Pinkstergem. (Oude Rijn 3) 3 u. dhr. Geref. Gem. Kerkgebouw school Hooftstraat 240 9.30 en 4 u. leesa. Rem. Geref. Gem. geen geen kerkdienst in de Mgr. Bekkers - Lierestraat. Zee Ned. Herv. Kerk Katwijk Nieuwe Kei ds.. L. Boer, Oude Kerk 8.30 1 Vroeglndewey, badd., 10 u. ds. Jac. Rijn, 7.30. 930 en 11.15 i IRijnsburg Herv. Gem. Grote Kern Rijn, Rem. Geref. Gem. geen opgaaf 930 u. ds I. J Wisse (H.D) 5 u. ds. E ontvangen, RK Kerk (zat. 7 u.) 7.30, 9. Bouman, Doorn, Bethelkerk 9.30 u. ds 10.45 en 7 u. G. Panhuisen, Den Haag, 5 u ds. Wis- Geref. Kerk Petraweg 9.30 u. ds. 1. Linde Koll. 1 Diaconie, 2 Alg. Kerk Herv. Gem Dorpskerk K. Oppenheimer, Lelden. RK St de Vos. oppasd., 6 u. ds'. J. Catsburg, Ich- Nieuwkoop, Geref. Kerk RK Kerk (zat. 7 u.). 1 RK St. Bonlfacluskerk (zat. 7 u.). RK Pius X Kerk (zat. 7 u.). RK H. Geestkerk Ridderveld De oppasd., 6 i JP JHHI ds. C. vd.. Berg, Pnlëlkerk 9.30 u. ds. J. Catsburg, Vin- doeleinden, Camping "Koningshof" Jac. d. Vos, Groen v. kenlaankerk ds. R. S. Elgersma, 17 u. 1030 u. dhr H. Binnendijk, Gerei ds Pijlman, bei- ds Franken, Geref. Kerk 9.30 ds Huizebosch, 6.30 u ds. Cziria Zevenhoven Herv. Gem 9.30 u ds. Kerk Meerburg (zat. 7 H. Bogers te Alphen i Kerk 930 u. en 6.30 u ds. ~A niet of ds C. Ch Griffioen, te den, Rem. Geref Gem. geen i ontvangen, RK Kerk (zat 7 u.),

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4