Knieval van emde inflatie de regering nauwelijks Milieugroep bezet dijk in IJsselmeer ?ERKGEVERS ZUN GEKANT TEGEN DE JNULLUN" Jacobus deed een plas en kwam in cel UW DAGBLAD Heeft u al een NS-gezinskaart? \foderen Moeder betalen-de kinderen gratis mee! MEE OP VAKANTIE Lawaai- overlast: geen huur- verhoging Nieuw cejitraal akkoord zal veel moeite kosten tmsen op een nieuw centraal een reeks afspraken tus- rerkgevers en vakbeweging op ial niveau onder het toeziend jan de regering met als voor- gt doel de beteugeling van de jde inflatie moeten zeker loog worden aangeslagen. conclusie lijkt gerechtvaardigd tn de recente nota's van 5n vakcentrales over het rl974 en mogelijk voor 1975 i sociaal-economisch be uast elkaar legt. De tegenstel- tussen de sociale partners, ingescherpt door het ernstige conflict over de inkomensverdeling in ons land, zijn op het eerste ge zicht niet te overbruggen, al moet men natuurlijk wel bedenken dat het gaat om discussiestukken. Met andere woorden: er zit in de verlanglijstjes van enerzijds de vak centrales en aan de andere kant de werkgeversverbonden nog een dui delijke onderhandelingsruimte. Of, zoals een werkgeversbestuurder on langs zei: „„Je moet natuurlijk niet beginnen met wat weg te geven." Het zo moeizaam tot stand geko men centraal loon- en prijsakkoord voor dit Jaar had aanvankelijk als uitgangspunt de „nullijn": niemand zou dit Jaar aan een werkelijke in komensverbetering toekomen. Maar omdat de regering-Biesheuvel de wensen van de vakbeweging onvol doende honoreerde werd de nul- later stadium Weerstand De weerstand tegen de centrale loon- en prijsafspraken voor dit jaar kwam voor het overgrote deel van de vakbeweging, vooral omdat de machtige Indusfcriebond-NVV weinig voelde voor een centraal ak koord. Dat leidde zelfs tot 'n hefti ge conflictsituatie binnen de groot ste vakcentrale. Na het vertrek van drs. H. ter Heide als NW-voorzitter heeft waarnemend vooorzitter A. de Boon verdere oppositie tegen het centraal akkoord kunnen afgrende len. Intussen zijn de vakcentrales be gonnen met de al eerder aangekon digde evaluatie van het centraal akkoord voor dit Jaar. Met andere woorden: in hoeverre hebben werk gevers en regering zich gehouden aan de afspraken? De resultaten van dit onderzoek zullen begin vol gende maand bekend worden, maar het staat vast dat het belang van dit onderzoek nogal gedevalueerd ls. Dat is vooral het gevolg van de in grijpend gewijzigde politieke situa tie. Het ligt voor de hand dat het kabinet-Den Uyl meer oog zal heb ben voor de wensen van de vakbe weging dan de regering-Biesheuvel, die met tegenzin een aantal conces sies aan de vakcentrales heeft ge daan om de situatie aan het front van lonen en prijzen niet helemaal uit de hand te laten lopen. En dus is het nogal onwaarschijnlijk dat de vakbeweging zich zal afkeren van een nieuw akkoord. Was er vorig Jaar vooral weerstand bij de vakbeweging tegen een cen traal loon- en prijsakkoord, nu zijn er duidelijke aanwijzingen dat de werkgeversbonden zware eisen zul len stellen. Zo staan de werkgevers op een geüjke behandeling van lo nen en prijzen en dat betekent ook dat de huidige prijsmaatregel zal moeten worden afgebouwd. Bij voorbaat hebben de werkgevers al de filosofie van de „nullijn" ver worpen. Volgens hen is het niet realistisch om ervan uit te gaan dat de werknemers zullen afzien van een inkomensverbetering. Zo'n op stelling leidt direct tot afwente lingsprocessen, waardoor de inflatie een nieuwe inpuls krijgt. Verder is er nog een lange reeks tegenstellingen tussen werkgevers en vakbeweging met als voornaamste: de verdeling van de ..groeiruim- te". De vakbeweging wil de gemeen schapsvoorzieningen uitbreiden. De werkgevers daarentegen willen een rem zetten op de stijging van de kosten in de collectieve sector en zo ook meer ruimte scheppen voor de groei van de particuliere bestedin gen; de inkomensverdeling. De vakbe weging staat op een verdere ver kleining van de inkomensverschil len. De werkgevers vinden dat er al behoorlijk is genivelleerd en dat er eerst maar eens een gedegen studie over de effecten van de nivellering moet komen door een commissie van onafhankelijke deskundigen. Botsing De conflictstof voor een nieuwe botsing tussen vakbeweging en werkgevers ligt hoog opgetast. Be langrijk is natuurlijk wat het kabi net-Den Uyl gaat doen. Daarvoor is het wachten op Troonrede en mil joenennota. Direct daarna komt de analyse van de „wijze mannen" van de Sociaal-Economische Raad met het commentaar van de SER daar op. De kansen op een nieuw centraal akkoord lijken voorlopig dus niet groot. Aan de andere kant: nie mand zal de verantwoording willen nemen voor het uitblijven van de inflatiebestrijding. want daardoor zullen vooral de zwakkeren in onze samenleving worden gedupeerd. Vast staat dat het bereiken van een nieuw akkoord heel wat moeilijker zal zijn dan het vorige Jaar. ADVERTENTIE f egering op de knieën voor de vakbeweging. parlement buiten spel. I waren enkele van de zwartgallige commentaren op het baal Akkoord over de beteugeling van de loon- en 11 spiraal tussen werkgevers- en werknemersorganisaties iet kabinet-Biesheuvel dat eiind oktober vorig jaar tot d kwam. NTIEr Peter Riemersma uister van Sociale Zaken, drs. stond later wat triom- in de Tweede Kamer het te verdedigen. Het was dan Daar gelukt de sociale part- één noemer te krijgen. De ie het kabinet ervoor had be- inwilliging van een reeks van de vakbeweging; kosten Ijoen gulden, werd "hoog' ge- Eigenlijk "te hoog" vond van Financiën Nelissen. Hij d ook een bedrag van 150 ongedekt. Met o.a. dat nu de nieuwe regering. )vaT van de regering voor beweging werd gevolgd door jiig enthousiast "Ja-knikken" Twee Kamer. De fracties ARP, CHU en WD gin- omdat zij het toetim a- t steunden. itie onder leiding van •man Den Uyl zei "ja", de vakbeweging op zo- haar zin had gekregen, it had Den Uyl nog een klip te omzeilen .Het voor- het akkoord had geleid tot euk in de vakbeweging. De irgfletond van het NVV (voor al MArie Groenevelt) lag dwars, koos géén partij... rnalige vijfde regeringspartij stond smalend aan de kant jen, dat het hele akkoord Herstelde. "Een vodje papier", sinister De Brauw ervan, r nu uiteindelijk van het Akkoord terecht gekomen? Sling nummero één; de be- van de geldontwaarding, is 17-jjks uit de verf gekomen, akkoord zou de reële loon- dit Jaar 1% procent hebben a. Mét akkoord blijft deze beperkt tot één procent. :ent, dat een bedrag van lerden miljoenen guldens blijft voor de overheid, de wensen van de vakbe- ;aald kunnen worden... crete toezeggingen die het Biesheuvel vorig jaar heeft prijs voor het zo begeer- ard zijn (nog) niet allemaal wrd. snomen mag worden, dat de 'met alle beschikbare mid- heeft bevorderd, dat per 1 van dit Jaar de tweede ag voor erkende Jongeren den ingevoerd in die regio's imte en mankraoht beschik- zïjh. Het komt er echter De nieuwe regering-Den ft onlangs aangekondigd af van dit „lapwerk" en aan te sturen op invoering van de dag per 1 augustus 1974, n in heel Nederland, augustus van dit Jaar wordt leerlingenschaal bij het öderwijs verlaagd van 37 kleuters per klas. Op 1.8.'72 deze schaal 37,5 en op gering heeft inderdaad af- van de invoering van een de ziekenfondsver- het voorstel de kinderbijslag t tweede kind per 1 Januari bevriezen is in de ijskast fertieveling van tachtig, mil- ütóen uit het Arbeidsonge- tösfonds naar de schatkist nciering van kosten voort- uit de wet Sociale Werk ing is inderdaad achterwege In het licht van het ont- "gat" in het Arbeidsonge- idsfonds, dat later aan het Bekomen, kan dit nauwelijks 1 een concessie van de rege len gezien. verhoging van het btw-ta- vier naar vijf procent is frgegaan. Het kost de schat- Jaar de grootste hap: twee honderd miljoen gulden. De nieuwe regering heeft al aangekondigd, dat dit tarief én het hoge tarief van zestien procent volgend Jaar onge wijzigd blijven. Een concessie-bij- voorbaat aan de vakbeweging kan men zeggen. 7. Over de financiering van allerlei voorzieningen voor buitenlandse werknemers is nog niet veel te zeg gen. Het vorige kabinet had aange kondigd een landelijk heffing van vijf procent te overwegen. Toege zegd was in het Centraal Akkoord, dat het kabinet hierop zou terugko men bij de behandeling van de Nota Buitenlandse werknemers (die dateert van Januari 1970!). Het antwoord van het kabinet op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer (die dateren van deoember 1970!) laat nog op zich wachten. Medewerking Naast deze concrete toezeggingen van het kabinet-Biesheuvel in het Centraal Akkoord verwachten werk gevers en werknemers op nog enke le punten medewerking van de re gering. Het nieuwe kabinet heeft de ambte naren laten voelen, dat het de ver wachting op het gebied van de overheidssalarissen niet heeft be schaamd. Het zgn. Haagse akkoord in de industrie heeft model gestaan voor voor de ambtenaren: van de compensatie boven 25.000 gulden. De verwachting over heid bij verhoging van overheidsta- rieven is eveneens uitgekomen. In de regeringsverklaring heeft minis terpresident Den Uyl het tenmin ste beloofd. Ook is er al een nieuw werkgele genheidsprogramma gelanceerd (een injectie van 250 miljoen gulen) ter bestriding van werkloosheid in zwakke regio's en de bouwnijver heid. Het kabinet heeft dit punt nader uitgewerkt door er de grote stedien en Leiden aan toe voegen. Een omstreden punt betrof de door het vorige kabinet voorgestelde se lectieve investeringsregeling.Het be drijfsleven maakte bezwaar tegen de voorgenomen heffing op ver schillende investeringen. Liever zag men het zwaartepunt liggen bij een vergunningenstelsel. De nieuwe mi nister van Economische Zaken, drs. R.F.M. Lubbers, heeft al laten door schemeren dat het kabinet die kant op wil. Bovendien spraken werkgevers en werknemers in het Centraal Ak koord de verwachting uit, dat de regering zou streven naar nauw overleg met verenigingen van zelf- en an- Toch dik het overwegen waard. Zo'n kaart kost maar f 50.-. Daar krijgt u een héél jaar voordeel voor. Plus één dag gratis reizen voor 't gezin. Haal de folder aan 't loket. voordelig uit met NS Discjockey Rinaldo (Riks Wubbels) uit Zwolle heelt in de Go-In-bar het wereldrecord platen draaien en aan elkaar praten verbeterd. Het oude record stond op 126 uur en vanochtend kon Rinaldo na 126l/z uur opgelucht en vermoeid de microfoon aan de kant leggen. LELYSTAD (ANP) Een „schuit- vol" leden van de Vereniging tot Be houd van het IJsselmeer (VBY) hebben vanochtend de in aanbouw zijnde dijk EnkhuizenLelystad be zet. Zij hebben de punt van de dijk aan de Enkhuizense kant in bezat ge nomen en willen daarmee de aan dacht vestigen op de gevolgen die de aanleg van de dijk op het ruimte lijk beleid in Nederland zal hebben. Onder de bezetters zijn de voorzit ter van de VBY, ir. M. Bierman en secretaris Roeland Heeck. „Sluiting van het dijkgat zonder parlementair debat, een sluiting die met stilzwijgen zou worden aan- dere organisaties v< van vrije beroepen. Doel van dat overleg zou moeten zijn, degenen die niet onder een c.a.o. vallen toch zoveel mogelijk te binden aan ge maakte afspraken over loon- en prijsstijgingen. Minister Boersma heeft onlangs ge zegd. dat hij dat overleg ter hand neemt. Tenslotte de lonen en prijzen. De vakbegweging heeft de toezegging dat de loonstijging bij het afsluiten van de c.a.o.'s de 3.5 procent niet teboven zou gaan gestand gedaan. Minister Boersma noemde het on langs uitermate belangrijk. De prijsstijging is lelijk uit de hand gelopen. In het centraal Akkoord was afgesproken te streven naar een maximale prijsstijging van 5,75 procent. Het staat vast dat die stij ging bijna twee procent hoger zal uitkomen, ondanks de eind vorig Jaar genomen prijsmaatregel. Dat kan overigens de werkgevers moei lijk worden aangewreven, omdat hier vooral de stijging van de in voerprijzen in het geding is. Boven dien is het eenvoudiger om de lo nen te beheersen dan de prijzen in de hand te houden. Auto van bank overvallers teruggevonden DEN BOSCH De gele Alfa Ro meo, waarmee gistermorgen de over vallers van de Rabo-bank in Den Bosch vluchtten, is in de loop van de morgen teruggevonden in de Voltastraat, dicht by de veemarkt. Nadat twee gemaskerde en met pis tolen gewapende mannen twee em ployés van de bank hadden overval len, renden ze met de bult een tas met ongeveer vierhonderddui zend gulden naar de auto. Deze stond met draaiende motor klaar. Later hebben enkele mensen drie mannen uit de auto zien springen, van die een met een zwarte das en met een -pakje in geel papier. De kentekenplaten van de Fiat, waarmee de overvallers voor de over val kwamen aan rijden en die van de Alfa Romeo waarmee zij vluchtten, zijn dinsdag op woensdag in Breda gestolen. De auto's zijn in de nacht van zondag op maandag in Ant werpen en in Turnhout gestolen. vaard, zal tot gevolg hebben dat de discussie over het al dan niet inpol deren van de Markerwaard wordt „ingedamd" tot praten over de vorm van inpoldering", zegt een woord voerder van de VBY. „De doelstellin gen voor het ruimtelijk regeringsbe leid worden hiermee ondergeschikt gemaakt aan wat een uitvoerende dienst als Zuiderzeewerken wil of kan, zegt de VBY. De vereniging wijst bovendien op de financiële gevolgen die sluiting van de dijk zal hebben voor de ko mende tientallen Jaren. De kosten zullen in de miljarden lopen die voor een nog groter gat in de rijksbegro ting zullen zorgen. Dus, zo vindt de vereniging, ook in dit opzicht heeft de huidige generatie de plicht vol gende generaties niet op te schepen met onze problemen. HAGENAARS WILLEN PLAN FIETSROUTES DEN HAAG (ANP) De „Werk groep Dooievaar", waarin een aantal Haagse architecten samenwerkt, heeft gisteren een petitie met 8.500 handtekeningen aangeboden aan de Haagse wethouder voor vervoersza- ken, waarin bij het gemeentebestuur wordt aangedrongen op het ontwik kelen van een „fletsroutenplan" voor Den Haag en omstreken. De werk groep had ook een opzet voor een dergelijk plan gemaakt. Volgens de werkgroep gebeurt vijf tig procent van de interne per so on s- verplaatsingen in Den Haag per (brom) fiets. Omdat de huidige ver keerssituatie het fietsen steeds ge vaarlijker maakt moeten er in de steden fietsrouten komen die moeten aansluitend op vrije fietspaden naar recreatiegebieden, natuurgebieden en andere steden, aldus de werkgroep Dooievaar, WOERDEN Oude Jacobus uit Woerden zal naar alle waarschijn lijkheid nooit meer een plas doen achter een Haagse telefooncel. Hij deed het op 16 oktober vorig Jaar en kwam er een halve dag voor in de cel te zitten. "En daar ben ik toch zo van ge schrokken" zegt de 69-Jarige gepen sioneerde veehouder voor de Haagse rechtbank. "Ik begrijp niet dat mensen Je daarvoor laten vervolgen". "U zou zich die morgen nogal vreemd gedragen hebben", verduide lijkt politierechter mr. D. Mulder. "Volgens een getuige verliet u een bushalte aan het Veluweplein, keek u schichtig om u heen en liep u een beetje eigenaardig "Nogal wiedes", valt Jacobus hem In de rede", ik had hoge nood". "En achter een telefoonecl zou Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als D wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan one in te zenden Als brief verzenden frankeren met 35 ct. u opzettelijk uw mannelijkheid heb ben laten zien, die in kennelijke staat van opwinding verkeerde". "Allemachtig", zegt Jacobus. "Dat laatste is in drie Jaar niet meer voor gekomen. Heus meneer de president ik moest alleen maar nodig. Is dat nou zo erg. Er was trouwens geen mens op de weg". 'En die meneer dan". 'Die zag ik pas toen ik aan het plassen was. Hij bleef staan en ik zei nog: ga weg, er is toch niets te zien. Hij ging, maar even later stond er bij de bushalte een politie wagen. Ik moest mee. Zouden ze me voor de kruidendokter aanzien, dacht ik nog, want ik wist dat ze die zochten, maar nee hoor. Voor een plasje moest ik mee en zat ik een halve dag in een koude cel. "Weet u waarom die meneer zo n belangstelling voor u had", vraagt mr. Mulder. "Nee, maar dat zou Ik wel heel graag willen weten, zegt Jacobus. "Die meneer blijkt zelf al herhaar- delijk te zijn veroordeeld wegens het plegen van onzedelijke handelingen. Begrijpt u het nu". "Die meneer". Ja. "Ik acht het tenlaste gelegde dan ook niet bewezen en vraag vrij spraak" zegt officier van Justitie mr. Hill en. "Heeft u daar nog iets op te zeg gen", vraagt mr. Mulder. "Nou nee. Ja toch. Dank u wel. Nou ga ik toch nog met een prettig gevoel naar huls. Al vind ik wel dat ik behoorlijk gestraft ben" ant woordt Jacobus en hij schuifelt de rechtzaal uit. Ons HUISADRES ls: Naam: »v, lV, ,n Wy hebben een Maand Postabonnement doorhalen wat niet van toepassing is. Ons VAKANTIEADRES ls: van AMSTERDAM Bewoners van 2*fiats in Amsterdam-west hoeven de styaaj huurverhogingen van 1970 en 1971 no. niet betalen omdat zij ernstige ge- niflAfsnaam- luidshinder hebben van het razende Plaatsnaamsnelverkeer op de Einsteinweg. In S.v.p. tn blofcletters een ProefProces dat de eigenaresse van de flats. Patrimonium, tegen de KOSTEN VAN OPZENDING onwillige huurders had aangespan nen, heeft de kantonrechter de huur- Voor Nederland Beigie en Luxemburg gratis. ders gelijk gegeven. De overige Europese landen uitsluitend per lucütpost Kosten I i,— per dag De acht^rkant va" de flats ligt op De pndrtUk beett om geleerd. dat de bezorging Kranten in de Zuid- Man van de ïïelwce ^STromen Europese en Noord-Afrikaanse landen nog al eens te wensen overlaat. kunnen er niet eens ongestoord sla- wy Kunnen daarom geen verantwoording nemen voor kranten, welke niet *>en' Pat-r'monium overweegt om MJcUg op het vakantieadres worden ontvangen. gaaix beslissing 111 hoger beroep te

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7