Luchtramp bij Parijs: 122 doden Hedex, het nieuwe middel bij hoofdpijn. Mitchell verbijstert Commissie EG beperkt uitvoer landbouwprodukten Steiner bekent omkoping voor ruim 50 mille HEDEX* J Dit jaar al negen lucht- rampen Nationale schandaal in bonn-. rouw in Brazilië ft Troepenvermindering verhoogt kans op gebruik kernwapens Nieuw hart voor bank directeur Ontkenningen in Watergate-verhoor DONDERDAG 12 JULI 19^ PARIJS (AFP/DPA/Reuter) Op nog geen zes kilometer van de Parijse luchthaven Orly is gistermiddag een Boeing 707 van de Braziliaanse luchtvaartmaatschappij Varig veronge lukt. Van de 135 passagiers en bemanningsleden zijn er 122 om het leven gekomen. Dertien mensen zijn met verwondingen in ziekenhuizen opgenomen. Voor het leven van een aantal van hen wordt gevreesd. «lie Paulo en Rio de Janeiro naar Pa rijs, meldde kort voor de landing op Orly aan de verkeerstoren dat hij moeilijkheden met de motoren van zijn toestel had en even later dat er brand aan boord was uitgebroken. Hij vroeg om voorrang voor een lan ding. Terwijl de verkeerstoren alle toestel de passagiers met de veilig- was de cockpit nog te bereiken, maar al spoedig stond de gehele Boeing in lichterlaaie, zodat het onmogelijk was meer inzittenden naar buiten te brengen. De eerste redders die bij de plaats van de ramp aankwamen, zagen in het middenstuk luchtverkeer naar Orly stillegde, kwam gezagvoerder Gilberto Arau- Jo Da Silva tot de ontdekking dat de 90 seconden die hij nodig had om de luchthaven te bereiken niet voldoen de waren. Hij besloot met zijn in middels fel brandende machine een noodlanding te maken. Ooggetuigen zagen het straal vliegtuig in een wolk van vlammen en rook omlaag duiken. Gezagvoer der Da Silva wist met zijn branden de zilverkleurige Boeing een drukke verkeersweg bij het voorstadje Saulx-les-Charteux ten zuiden van Parijs en een huizenblok te ontwij ken. Met een oorverdovende slag stortte de machine neer in een groot aardappel- en wortelveld. In een zee van rook trok de boeing een 800 me ter lang spoor door het veld, ontwor telde eenvan rook tro kde Boeing een manningsleden. halve slag om voor het toestel tot staan kwam. Onmiddellijk sloegen Uit de romp metershoge vlammen. Landarbeiders en omwonenden als verkoolde lijken zitten. Tot de geredden behoren onder meer de gezagvoerder, de tweede pi loot eti een stewardess. Een aantal van hen verkeert nog in levensge- Tot de slachtoffers van de vlieg ramp behoort ook de Braziliaanse politicus Filinto Muller, voorzitter van de regeringspartij "Arena", die met zijn vrouw en een zoon reisde. Een woordvoerder van Varig heeft gisteravond in Parijs meegedeeld dat de ramp aan 122 mensen het leven heeft gekost. Twaalf zijn in zieken huizen opgenomen. Aan boord van de verongelukte Boeing bevonden zich 118 passagiers en zeventien be- PARIJS Dit Jaar hebben zich negen ernstige vliegtuigon gelukken voorgedaan: Op 22 Januari stortte in Nige- rië een Boeing 707 neer. 176 do den. 30 Januari: een Egyptisch passagiersvliegtuig van het ty pe UJoesJin 18 verongelukt bo ven Cyprus. 38 doden. 19 fe bruari: bij Praag stort een Toe- polew 154 van de Russische Aeroflot neer. 66 doden. 21 februari: een Israëlische straaljager schiet boven de Si- naï een Libisch passagiers vliegtuig neer. 108 doden. 5 maart botsing bij Nantes tus sen twee Spaanse passagiers vliegtuigen: 68 doden. 3 maart: een Bulgaarse Iljoesjin 18 ver ongelukt bij Moskou: 25 doden. 1 Juni: kort voor de landing in Nieuw Delhi vliegt een In diaas passagiersvliegtuig tegen een hoogspanningskabel: 48 do den. 3 Juni: op de Parijse lucht vaartshow stort een Russische Toepolew 144 op een voorstad. 14 doden, onder wie acht bewo ners. 11 Juli: een Braziliaanse Boeing 707 verongelukt bij een noodlanding bij Orly, 122 doden. Een woordvoerder van het zieken huis van Longjumeau heeft ver klaard dat gezagvoerder Da Silva er het ernstigst aan toe is en in levens gevaar verkeert. De tien geredden die in dit ziekenhuis zijn opgenomen, zijn allen leden van de bemanning en op één na Brazilianen. Onder de slachtoffers van de vlieg ramp is ook de wereldkampioen zei len in de finn-klasse, de Braziliaan Joerg Bruder, zo heeft een woord voerder van Varig meegedeeld. Ziekenbroeders wachten met hun brancards bij het wrak van de verongelukte Braziliaanse Boeing 707 tot zij de slachtoffers kunnen ophalen. Bij het ongeluk kwamen 122 van de 134 in zittenden om het leven. „Zuinig zijn met eigen voorraad" BRUSSEL De Europese Com missie in Brussel heeft gisteren al le tegemoetkomingen bij de uit- voercertificaten geheel of gedeelte lijk stop te zetten, zodra de wereld marktprijs voor dit produkt 2 pro melkpoeder en veevoeder cent boven de EG-prijs ligt, of i Overstroming op Celebes: 30 doden DJAKARTA Minstens dertig mensen zijn om het leven gekomen door overstromingen op zuid Soela- wesi, eertijds Celebes. Volgens het persbureau Antara werden driehon derd huizen weggespoeld en be vloeiingswerken en te velde staande rijst, beschadigd. Volgens berichten die de provin ciehoofdstad Oejoeng Pandang op 2 800 kilometer ten noordoosten van Djakarta bereikten, bezweek zater dag een dam onder de druk van door dagenlange regen aangezwollen wa ter. Een muur water van ruim twee meter hoog stortte zich op de plaats Bantaang op 160 kilometer van Oe joeng Pandang, aldus Antara. waarin melkpoeder verwerkt is, af geschaft. Bovendien heeft nisterraad van de EG gevraagd, stoord wordt, haar te machtigen om, zonodig, de Het verzoek uitvoer van graan (door het instel len van heffingen) tegen te gaan. De commissie heeft die maatrege len genomen in verband met de Amerikaanse beperking van de uit voer van soja-bonen. De commissie meent dat het bij deze situatie nood zakelijk is dat de gemeenschap zui nig omspringt met de eigen voor raad aan eiwitrijke stoffen. Daar om is besloten de uitvoer van melk poeder niet langer door middel van restituties te stimuleren. De wereldmarktprijs voor melkpoe der ligt momenteel op ongeveer 86 gulden per 100 kg onder de prijs in de EG. Bij uitvoer naar de wereld markt werd dit verschil tot nu toe door de EG terugbetaald, zodat Europese producenten konden con curreren met de wereldmarktprijs. Hieraan is nu dus een einde geko- de Juridische bevoegdheid om te nen ingrijpen wanneer door het weg vloeien van graan naar de wereld markt een tekort dreigt te ontstaan graan op de wereldmarkt is voor een deel het i de commissie zal gevolg van misoogsten in de wereld. in Brussel, besproken worden, commissie wijst niet gaat om groot belang voor de veevoe- op dat het hier dersituatie) deze eiwitrijke stof moet daadwerkelijke gaan vervangen door graan (vooral uitvoerbeperking. Ze vraagt alleen maïs). RIO DE JANEIRO (AP) Bra zilië heeft gisteren drie dagen na tionale rouw afgekondigd voor de voorzitter van het congres, een we reldkampioen zeilen, een vooraan staande televisieomroeper en een aantal andere belangrijke persoon lijkheden die zich bevonden onder de 122 slachtoffers van de vliegtuig ramp nabij Parijs. In Brasilia werden de vlaggen half BONN De voormalige Christen Democratische afgevaardigde Julius mocratische Steiner, hoofdrolspeler in het West- Wienand auitse parlementaire omkopings- parlementaire onderzoekcommissie Amerikaanse minister van Defensie: WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse minister van Defensie Ja mes Schlesinger, heeft het Congres er gisteren op gewezen dat, wanneer het besluit tot eenzijdige verminde ring van de Amerikaanse troepen sterkte in Europa, de enige mogelijk heid om een plotselinge aanval af te weren "het gebruik van kernwa penen" zou zijn. Schlesinger zei dit in een verkla ring voor de commissie voor de Bui tenlandse betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden. De Ame rikaanse minister van Defensie zei, dat het van essentieel belang is om in Europa naast een kernstrijd macht ook een niet-nucleaire strijd macht te handhaven "om de Sow- J et-Unie niet de mogelijkheid van een avontuur te bieden en de moge lijkheid van een kernoorlog uit te schakelen". "Niemand wil oorlog" zo zei Schlesinger. „Als wij adekwate maatregelen treffen hoeven we geen oorlog te verwachten. Maar een oorlog is minder waarschijnlijk als we zowel nucleaire als niet-nu cleaire middelen tot onze beschik king hebben". "En in een tijdperk waarin een En de Haute Couture verdwijnt? oorlog rampzalige gevolgen zou kunnen hebben, is de zekerheid die geboden wordt door de aanwezigheid van voldoende afschrikwekkende middelen zijn kosten dubbel en dwars waard" aldus Schlesinger. Valse dollars weg- in Suriname De minister beweerde dat de hui dige detente in de betrekkingen tus sen de Verenigde Staten en de Sow- jet-Unie voor een gedeelte het ge volg is van de handhaving van een krachtige NAVO-defensie in Europa. Hij voegde daar echter aan toe dat de ontwikkeling van de detente nog niet tot een stabiel militair even wicht in Europa had geleid. "Het is niet onredelijk te verwach ten", aldus Schlesinger, dat de Ame- heeft hij herhaald van de sociaal-de „zaakwaarnemer" bedrag van vijftigdui Jf- zend mark als omkopingssom hebben ontvangen. De onderzoekscommissie was vod^jj dit verhoor naar de Tegernsee in Bei .1 eren gevlogen. Daar wordt de hart mei patiënt Steiner op het ogenblik een sanatorium verpleegd. De art «n. sen hadden hem de reis naar Boa i to verboden. Volgens enkele commlj i steleden maakte Steiner echter tl) dens de drieëneenhalf uur durend Hj ondervraging een zeer fitte, norma tn i le indruk. Een arts bevond zid jets voortdurend aan Steiners zijde. jVC pers was niet toegelaten, ma kreeg via speciale geluidslijnen fame gelegenheid het verhoor in een bt'opze lendend café of in het afgevaardlj oor; denhuis in Bonn te volgen. Steiner, die gretig op de vragt inging, verklaarde het bedrag va 411 x vijftigduizend mark te hebben vangen voor zijn onthouding bij ji^31 stemming over de motie van watDvei trouwen, die CDU-oppositieled Barzel vorig Jaar april had diend om Brandt, die toen niet me over een meerderheid beschikte, nB het zadel te wippen. Aan de st« van Steiner en een andere CDU) was het toen te danken, dat het kf^_1 binet-Brandt-Scheel de aanslag o leefde. Wanneer Steiner de waarheid het rikaans-Russische besprekingen over geSproken ziet de politieke toekom w- de sociaal-democraat Wienan J al eerder bij „affaires" betrokkfhn wederzijdse en evenwichtige troe- penvermincfering in Europa "inder daad zullen leiden tot een verminde ring van de strijdkrachten aan bei de zijden". Hij zei dat een eenzij is geweest, er somber uit. Maar la: nog niet iedereen is geneigd asran' Steiners woorden een hoog waai terugtrekking van Amerikaanse heidsgehalte toe te kennen. Volgend PARAMARIBO De politie in de Surinaamse hoofdstad heeft in een van de plaatselijke hotels een grote hoeveelheid valse dollars in beslag genomen. In verband hiermee zijn twee in Frans Guyana wonende Spanjaarden die Suriname regelma tig bezoeken, Antonio D.S. en Antonio G.R. aangehouden. Ze bleken in het bezit te zijn van 25.000 dollar aan valse bankbiljetten. troepen voor de Russen de nood zaak zou wegnemen om deze onder handelingen voort te zetten. RICHMOND Een groep artsen van het Academisch ziekenhuis van Virginia in Richmond heeft de 41- jarige bankdirecteur George Carvich in een operatie van vijf uur een nieuw hart ingeplant. Een woordvoerder van het zieken huis deelde enkele uren na de ope ratie onder leiding van dr. Richard Lower mee, dat de patiënt het goed maakte en al opzat. De naam van de donor is niet be kendgemaakt. Het was de tweede hartinplanting in Richmond in dit bank, waarop hij de "dag week wordt de gewiekste Wiem verhoord, die mogelijk een gel ander licht op de zaak zal werpen althans zal pogen dat te doen. 1 Volgens Steiner is de omkopiiJ zorgvuldig voorbereid tijdens ge- sprekken ten huize van de sociaal-d11111 mocratische burgemeester Baüchle, die toen eveneens Kamerlid was en de buurt van Steiner woont. Wienai heeft daar lang met Steiner gesprtr ken en duidelijk gemaakt, dat 1 voor deze een fiks bedrag aan zou zitten als hij voor Brandts C verdragen zou stemmen. Bij die g genheid, aldus Steiner, zou Wiend zelfs bedragen van 200 250, mark hebben genoemd. Toen een maand later Barzels mfc. j tie van wantrouwen dreigde, hl et r Wienand opnieuw een gesprek m ifess Steiner omdat deze voordien al tek aar nen van afvalligheid had vertoon z Ze waren het daarbij eens gewordi n g over de som van vijftigduizei z mark, als Steiner zich van stemmii net zou onthouden. Deze beweert de on i e koping te kunnen bewijzen aan hand van een afschrijving van jaar. In januari kreeg de eerste pa tiënt, Arthur Gay, een nieuw hart. In het Academische ziekenhuis van Virginia is de zware operatie tot dusver zeven keer verricht. Vier van de zes eerste patiënten overleden la ter. Naast de twee patiënten van dit jaar is alleen Lewis Russell in leven gebleven, die op 24 augustus 1968 werd behandeld. vangst het bedrag had overgemaal x>r per Zuivering op Java Indonesia troepen hebben in de tropische o( 1 wouden bij Poerwodadi op midde Java twee communisten gedood 1 twee andere aangehouden zo mei pron de "Indonesia Raya". o- :>3I fin- De EG heeft op dit moment een voorraad van ongeveer 130.000 ton melkpoeder, daarvan is 60.000 ton bestemd voor voedselhulp. De blijvende 70.000 ton zijn maa voldoende voor de eigen behoeften, van de EG. De Europese Commissie heeft de raad ook om een machtiging ge vraagd haar de mogelijkheid te ge ven om de uitvoer1 van graan te be lasten of de aflevering van uit- Ontslagen De Slowaakse minis ter van Binnenlandse Zaken gene- raal-majoor Egyd Pepich, is giste ren ontslagen en heeft "een ande re verantwoordelijke functie" gekre gen, zo heeft het Tsjechoslowaakse persbureau CTK meegedeeld. Pe pich zal worden opgevolgd door de 49-jarige Stefan Lazax. WASHINGTON Ex-minister van Justitie John Mitchell werd gisteren het vuur na aan de schenen gelegd over de bijna dagelijkse telefoonge sprekken die hij na de Watergate-in- braak met president Nixon voerde, zonder dat daarbij volgens Mitchell de affaire ooit ter sprake werd ge bracht. Mitchell bleef volhouden dat de president niet op de hoogte was van de ware toedracht van het schandaal. Voor de Republikeinse senator Lo well Weicker was dat kennelijk te veel gevraagd. Aan de hand van nauwkeurig bijgehouden dagboeken, waarin Mitchells secretaresse alle bezoekers en telefoongesprekken no teerde, somde Weicker tientallen chell zijn ken. Weicker toonde verder aan dat na talrijke van deze conferenties te lefoongesprekken werden gevoerd tussen Mitchell en Nixon. „En u wilt beweren dat u in geen van deze gesprekken ooit de Water gate-affaire ter sprake bracht?", vroeg Weicker ongelovig. „Dat is Juist", zei Mitchell. „Ik weet niet hoe vaak u met de president getele foneerd hebt maar dan weet u mis schien dat wanneer de president op belt het gespreksonderwerp door hem wordt bepaald". Volgens Mitchell was de inbraak maar een keer in een gesprek met Nixon ter sprake gekomen, en dat was enkele dagen erna, toen Mit- de Watergate-affaire in aanwezig heid van de president ter sprake te brengen. Senator Weicker was niet enthou siast over Mitchells versie van zijn contacten met de president en bena derde het onderwerp vanuit een an dere hoek. „Op 17 april verklaarde de president", zei Weicker, „dat hij op 21 maart vernomen had dat er grond was voor ernstige beschuldi gingen Jegens stafleden van het Wit- ring voor het eerst hoorde van ern stige beschuldigingen Jegens stafle den met geen woord werd gesproken over de Watergate-affaire?". „Dat is juist, senator". Senator Weicker was kennelijk verbijsterd. Na afloop van de zitting zei hij tegen verslaggevers: ,Er zijn twee mogelijkheden. Of het was een vooropgezette strategie om Wa tergate niet te bespreken, zodat er geen verslag van dat gesprek zou te Huis. De president zei dat hij op bestaan. Of ze hadden elkaar niets Nixon aanbood bijeenkomsten op 1 Mitchell met voor het „niet in de hand houden" i de herverkiezingscom- van zijn staf - missie, waar de Watergate-affaire en de door de commissie te ontwik kelen tegen-strategie werd bespro- i wie op dat ogen blik James McCord bij de inbraak was gearresteerd. Daarna, zei Mit chell, had hij met opzet vermeden basis daarvan een nieuw en diep gaand onderzoek aan het instellen was". „Dat is Juist", zei Mitchell. „Volgens uw eigen verklaring", ging Weicker verder, „had u op 22 maart een bijeenkomst met Halde- man, Ehrlichman, John Dean en de president". „Dat is Juist, senator". „En u heeft verder verklaard dat op die bijeenkomst, een dag nadat de president volgens zijn eigen verkla- te vertellen, omdat iedereen alles van elkaar afwist". Mitchell was zo in zijn wiek ge schoten door de scherpe ondervra gingen van Weicker, dat hij vlak voor het verdagen van de zitting hoorbaar in de microfoon mompel de: „dat is een fijn proces dat hier gevoerd wordt". Inmiddels is bekend geworden dat het Witte Huis zes advocaten in dienst heeft om verschillende i ten van de Watergate-affaire behandelen. De senaatscom schijnt geen genoegen te nemen ij Nixons brief van enkele dagen g den, waarin hij categorisch ooit voor de commissie als te verschijnen, of om perse documenten, de affaire betref fa] vrij te geven. Voorzitter Sam Ervin voerde gl teren opnieuw voorbeelden uit] Amerikaanse geschiedenis presidenten die wel vrijwillig senaatscommissie waren nen en hij vroeg Mitchell of i geen oplossing wist voor het i ma. Mitchell suggereerde dat president er misschien toe bewoi zou kunnen worden om de voorzit en vice-voorzitter (de Republikei senator Howard Baker) voor sprek op het Witte Huis te ontv gen. ADVERTENTIE Hoofdpijn komt voor in vele vormen. Kloppend. Stekend. Achter de slapen. Vlak onder de schedel. En elke vorm van hoofdpijn maakt ons het leven lastig. "Want ons hoofd gebruiken we elke minuut van de dag. Gelukkig is er Hedex. Speciaal ontwikkeld om hoofdpijn te bestrijden. Maar Hedex tabletten hebben nog een prettige eigen schap. De aktieve pijn verdrijvende stof in Hedex laat de maag namelijk ongedeerd. De lege maag verdraagt Hedex goed. Hedex wordt snel in het lichaam opgenomen. Bestrijdt hoofdpijn dus met bekwame spoed en effektief. Logisch dat Hedex groot en klein prima helpt. In een nieuwe tabletvorm die makkelijk inneemt. Dus bij hoofdpijn neemt u Hedex. Voor eigen best wil. veroorzaakt geen maagklachten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4