Kret over wijken in binnenstad BALLY U0 Leiden wil scholen voor verpleegkunde, beroepskeuze en sportleiders FLEVOHOF daar blijft'n mens gezond bij! ADVERTENTIE Rondom de Pieterskerk op een regenachtige zomerochtend als gisteren. Weinig geparkeerde auto's, gelukkig Bijna geen toeristen. Het studentenleven ligt stil, zelfs de Barrera is dicht. •Na 17 uur eten verkrijgbaar' meldt een briefje. In de Turkse koffiebar drinkt een strips lezend jongetje chocolademelk met slagroom. Ook anijsmelk staat op de kaart. Uit één van de stegen klinkt, dat Chy Coltrane ook hier haar 'dearest friend' heeft zitten. Het klinkt uit boven orgelmuziek, die uit de gesloten Pieterskerk klinkt. Het orgel blijft nog ac tief, verder is de kerk een décor met duizenden kapotte ruitjes. Hoe lang nog? Tussen de stenen rondom de kerk achter de hekken staat hoog het onkruid. Verder bloeien in de wijk zomerbloemen, die een kleurrijke toef maken van dit toch zo karakteristieke stukje binnenstad. Petunia's in mooie bakken of eenvoudige, geverfde conserven blikken en klompen tegen de gevels. Afrikanen, goudsbloemen- in-wording, boompjes zelfs staan in piepkleine tuintjes, ge wonnen door een tegel uit het trottoir te halen. Ze fleuren het aanzicht van een straat helemaal op. De Herensteeg is er sen goed voorbeeld van. Tussen de kinderhoofdjes zitten stukjes asfalt. Er zijn geen kinderhoofdjes meer om de straten gaaf te houden. Waarneer de deur van de Pieterswijk dicht voor alle onnodige ver keer?. Wethouder Kret schrijft iets over de wijk in zijn nota Bouw stenen Binnenstadsbeleid'In zijn zeer lezenswaardige 'geloofs belijdenis' wijdt hij een hoofdstuk aan wijkrehabilitatie. Daar uit vandaag het belangrijkste. HANS MELKERT 3IDEN Op het gebied van de worden aangepakt en gefinancierd. IIDE iderdi schoenen een lust om op te lopen V Van Dalen Donkersteeg 21, Leiden (Foto's Jan Holvast) Nieuwe scholen in Leiden LEIDEN Voor de eerste inrich ting van een openbare, een r.-k. en een prot. chr. kleuterschool in buurt A van de Merenwijk is f 120.000 no dig. Burgemeester en wethouders zullen de raad voorstellen dit krediet te verlenen. Ten behoeve van het klaarmaken voor aanbesteding van het plan voor de bouw van een bijzondere school voor imbeciele kinderen vragen B. en W. de raad een krediet van f 90.000. ADVERTENTIE bloemen,planten, dieren inliet fiaitvan 't land bij het Veluwemeer top-attractie in juli: grandioze bloemen-show Belangrijk is, dat zich inmiddels enkele kleinere delen van de binnen stad ontwikkelingen aftekenen die ondersteuning verdienen en die in het kader van een vast te stellen structuurplan eerder zullen moeten üe monumeöitèlïnota veel woraen gehonoreerd dan omgebo- wordt aangedragen voor de gen. bijvoorbeeld de activiteiten in bilitatie van verschillende bin- tadsbuurten liggen grote raak ten met het te voeren monumen- eleid. Grote delen van de bin- tad behoren zozeer tot de histo- stadsgezichten dat in het ka- het gebied tussen Levendaal wPlantsoen, in de omgeving van c.RM.7 waardoor Vijfde Binnenvestgracht en in de betalingsverplichtingen voor venwijk Noord. rehabilitatie in de binnenstad, enorme geldgebrek op het de- Ha- en ti geworden. Dit komt des te harder tratie voorkomt van verouderde huis- i ook de gemeentelijke finan- jes met de meeste "strafpunten", krap zijn geworden dat het de trachten de bewoners zich te ontwor- stelen aan de neergaande spiraal door zowel in de huizen als ook in de woonomgeving verbeteringen 1, I tste moeite kost, tot investerin- bc te komen die ter bescherming Sb estauratie ILAI m ikelijk zijn. Aldus de nota brengen. Bijna opgejaagd door onge- Uwstenen Binnenstadsbeleid". duldige bewoners zijn enkele (ver- keers-) maatregelen genomen die de ijwel het gehele onroerend goed verbetering van de woohomgeving i handen van enkele kansen geven. Deze maatre- Dit houdt in geien (enkele straten zijn voor ver- de renovatie, de restauratie, de keer afgesloten door het plaatsen malige begraafplaats Zijlpoort aan de oostelijke zijde, langs de Heren singel. Deze begraafplaats kan In de loop der Jaren de functie stadspark krijgen, waarbij de aanwezige kapel een andere functie kan vervullen (indien blijkt dat het gebouw in vol doende goede staat is) De aanwezigheid van de Zijl poort met brugverbinding naar de Lage Rijndijk. Zowel de poort zelf als de omgeving ervan lenen zich om, met restauratie van het poortge bouw (waarvoor reeds enige Jaren geleden een krediet door de raad is gevoteerd) aangesloten te worden aan genoemd stadspark. Daarbij kan vooral de zuidelijke zijkant van de poort en het erbij gelegen plateau met wal aan de Oude Rijn gebruikt gesteld wordt bestudeerd. Deze wijk wordt omsloten door de Herensingel de Haven en de Oude Herengracht. De ontsluiting heeft plaats noordelijk via de smalle He- renpoortsbrug naar de Herensingel, oostelijk via de Zijlpoortsbrug, wes telijk via de Grote Havenbrug, Zui delijk is de wijk indirect ontsloten via de Grote Havenbrug en de Klei ne Havenbrug plus Scheluwbrug, die in andere wijken liggen. Indien het gebied in bovenstaande zin ontwikkeld wordt, vormen de aanwezige bedrijven (vooral in de Ververstraat en Zijlstraat) voors hands geen onoverkomelijke belem mering, mits rekening gehouden wordt met het noodzakelijke bedie nende verkeer. Reeds thans is dat het geval. etrnng van het onroerend goed die particulieren zal moeten ge iden, gesteund (vooral finan- Leidtf) door de plaatselijke, provinci al vooral rijksoverheid. Indien het wegdek) eijn 1 voorlopige aard en moeten een fol- low-up krijgen in de vorm van een verdere verbetering. Het is niet on mogelijk dat dit dan weer tot ge niet geschiedt - zoals op het VO|g heeft, dat de woningen door de de eerstkomende Ja- bewoners zelf nog meer worden op- J geknapt en dat daardoor een woon- buurtje ontstaat met een type huisje 57055 alnW foifc schijnt vast te staan - de genadeslag toegebracht wijkrehabilitatie binnen de sin- dat met tenzij andere wegen •toch tot verbetering te fjf™- i mogelijkheden - met inschake- van particuliere instellingen en ïjaJirneminge] het financieringspro- door Jongere mensen zeer positief worden gewaardeerd. Iets dergelijks doet zich voor in de omgeving Vijfde Binnenvestgracht. maatregelen die het verstorend ef- de wurgen- fect van het verkeer en Parkeren _~v„ .„.„.cieringspro- hebben opgeheven. Het is ons bekend Pi ontkomen. Met neme richt dat deze maatregelen enerzijds het zich hiervoor thans op de Pieters- fev°ls de dafr pezige waarop wordt gestudeerd rover in het kader van de te hten onderzoekrapporten van dsedlfttng E.S.S. meer gezegd kan op het tendens om zowel in als rondom de huizen het woonmilieu te verbete ren. Anderzijds zijn dergelijke maat regelen vooral indien zij gevolgd van°de ^bestem- kunnen worden door verdere verbe teringen (bijv. nieuwe rioleringen verbetering van de bestrating) de *1 zal afhangen van de kansen oorzaak of aanleiding kunnen wor- het inmiddels aangeboden bebou- den voor verdere verbetering in de esplan Herengracht Zijlsingel, daar aanwezige huizen. wijk - Zuid) zal krijgen. Het indien ook met relatief geringe f? Probleem ligt daar niet in financiële middelen in deze en feit dat op kaalgeslagen gebied dergelijke wijkjes steun verleend lUT^togabeleid (zowel landelijk als lo- kunnen de realiseringskansen ^ers "steeds "verder'doorvretend I worden aangeslagen. verval en zich op de weg van herstel moeilijkst is Juist de infra- ttuur. Tot het plan behoren na- 'Ik ook de wallekanten van de ^acht Oost en Nieuw Rijn als- Er wordt naar gestreefd dergelijke initiatieven zo mogelijk alle mede werking te geven, zij het in het be- 3e de Lourisbrug, de Kerkplein- len de Oranjegracht (die tevens "0%* kanten heeft die vernieuwd moe- worden). De uitslag van het on- **k naar de financieringsmoge- "-:.d an deze wijk zal vrijwel be- eod zijn voor de wijze waarop te andere wijken zullen moeten de stad zal moeten worden ge vangen in een totaalbeeld van de toekomstige structuur van de gehe le binnenstad. Belangrijke facetten van de Ha venwijk-Noord zijn de volgende: De aanwezigheid van de voor- worden in de recreatieve sfeer: te denken valt aan watersport, aan een restaurant enz. Het poortgebouw zelf kan gebruikt worden als atelier met woning voor een kunstenaar. De aanwezigheid van de Haven, die zich zeker zou kunnen ontwik kelen tot Jachthaven, omdat de ont sluiting in de richting van het plas- sengebied zeer goed is. Hetzelfde geldt ook van een deel van de Heren singel. De gemeentelijke hulpwerf zou van die plaats verwijderd moeten worden om daardoor ook langs de noordelijke rand het stadspark te kunnen voortzetten. De aanwezigheid van winkels, waarvan een vrij groot percentage zich Juist in de sfeer van de zelf werkzaamheid (bouwmaterialen)de recreatie en het tuinieren enz. be vindt. Het winkelbeeld zou zeker zich gaan aanpassen aan de ontwik keling in de richting van de water sport de recreatie en de vrije tijd. De aanwezigheid van een woon buurt, waarin een bevolking huist die er zeer op uit is een aantrekke lijke woonomgeving te oreeren. Ook in de huizen zelf (veel woningen zijn eigendom van de gemeente) wordt veel opgeknapt. De aanwezigheid van de Oude Herengracht die inzake de vraag of dempen al of niet moet worden voor- Indien de aanvankelijke plannen om de oost-west-verbindlng dwars door deze wijk aan te leggen, zouden doorgaan, wordt deze wijk totaal an ders van aard. Dan blijven slechts een stadspark aan de noordzijde van die weg en een rand winkels met wo ningen en de Haven aan de zuidzij de over, terwijl de Oude Heren gracht dan ook nog gedempt zou zijn. Meer dan 100 woningen zouden moeten worden afgebroken, terwijl verscheidene bedrijven verplaatst zou den moeten worden. Tenslotte zou de omgeving van de Zijlpoort sterk worden aangetast door een nieuwe oeververbinding vlak naast de huidi ge brug (waarmee trouwens ook een flink stuk van het huidige kerkhof tot weg zou moeten worden ge maakt). BIJ de bestudering van een geheel andere aanpak kan worden uitgegaan van twee hoofdgegevens: In het kader van het herstel van het vroegere stadsbeeld zouden de vergravingen die het verleden zijn gedaan ten behoeve van de grote vrachtvaart, ongedaan moeten wor den gemaakt. Een program van eisen vooi deze omgeving zou dan bijvoorbeeld de volgende punten kunnen omvatten Omvorming van de voormalige begraafplaats tot stadspark. Verwijdering van de hulpwerf en tot stadspark. Handhaving van de huidige Zijl poortsbrug als ontsluitingsweg voor niet-gemotoriseerd verkeer. Handhaving van de huidige He- renpoortsbrug als ontsluitings- en ver bindingsweg voor niet-gemotoriseerd verkeer. Handhaving van de huidige be weegbare brug (Verversbrug) aan 't oostelijke einde van de Langegracht, ter ontsluiting van de wijk voor wijkverkeer. Handhaving van de Oude Heren gracht als gracht (geen demping). Verwijdering van de Grote Haven brug met overplaatsing naar elders in de stad (Turfmarktsbrug?) Verwijderen van de vergravingen en zwaaikommen in de Haven en aan het begin van zowel Oude Heren gracht als Oude Vest/Oude Singel. Terugbrengen van de oude maten in het Havenbekken. Inrichting van het Havenbekken en omgeving tot Jachthaven. Het maken van een vaste oever verbinding tussen Havenplein en Houtmarkt, waardoor tevens een verbinding ontstaat in het verlengde van de Scheluwbrug en tussen de uit einden van Oude Singel en Oude Vest (met doorvaarthoogte tussen 1.35 en 1.50 meter netto). Het maken van een vaste oever verbinding tussen Houtmarkt en Ma- resingel (over het huidige grondge bied van de Gemeentelijke Reini gingsdienst) uitkomend tussen Julia- nastraat en Waldeck Pyrmontstraat, waar ruimte is om een kruispunt aan te leggen van enige capaciteit. Het laat zich aanzien dat de kosten die aan deze werken verbonden zijn «aangevuld met een voetgangers brug op de plaats van de huidige Grote Havenbrug) zeker niet groter zullen zijn dan die welke door de aanvankelijk voorgenomen werken, zouden zijn veroorzaakt. In het oude plan zaten zeer kostbare werken zo als: een nieuwe Zijlpoortsbrug met verbindingen, een nieuwe Heren- poortsbrug, een nieuwe Ververbrug of een dam door de Oude Heren gracht, het dempen van de Oude He rengracht, het verwijderen van de Grote Havenbrug met totale recon structie van het gehele gebied; sane ring van Havenwijk Noord. Uit de aard der zaak mogen bo venstaande gedachten niet worden beschouwd als een afgerond voorstel. Daarvoor zijn de voorstudies nog in een te pril stadium. Daar staat echter tegenover dat de toekomst van een thans steeds verder vervallend wijk je ermee gemoeid is. Voor het voorbereiden van de be stekken ten behoeve van wallekant- vernieuwing aan de Oude Vest, Oude Singel, Houtmarkt, Haven en Oude Herengracht is het nodig, tijdig te weten wat de verdere plannen in die hoek zijn. Het kan bepaald geen kwaad, indien de discussie over die omgeving reeds thans op gang wordt gebracht door het bovenstaande pu bliekelijk aan de orde te stellen. LEIDEN B. en W. zullen de raad voorstellen over te gaan: tot het oprichten van een school voor de opleiding van hogere ver pleegkundigen tot het oprichten van een school voor de opleiding van school- en beroepskeuzeadviseurs tot het oprichten van een school voor de opleiding van sportleiders. Deze schoien zullen worden voor gedragen by de regionale commissie Zuid-Holland van het Centraal Or gaan voor het gemeentelijk voortge zet onderwijs voor opneming in het deelplan van scholen ten behoeve van het scholenplan 19761977 1978. Wat betreft de opleiding voor ho gere verpleegkundigen kan worden meegedeeld, dat de gemeente Lelden reeds vanaf 1969 initiatieven in deze richting heeft ondernomen. De opzet van de opleiding is het geven van een basisopleiding ver pleegkundige van hoog niveau. Van de afgestudeerden mag worden ver wacht dat zy in principe op het ge hele terrein van de gezondheidszorg als verpleegkundige kunnen worden ingezet. Verder wordt gedacht deze opleiding op te nemen binnen een onderwysgemeenschap voor ver pleegkundigen o.a. met het oog op de doorstromingsmogeiykheden. Gelet op de voortdurende be hoefte aan school- en beroepskeuzo- adviseurs leek het B. en W. wenseiyk ook in deze richting verdere initia tieven te ontplooien. De geplande op leiding zal in de eerste plaats be doeld zyn voor toekomstige schooi en beroepskeuze-adviseurs, maar naar alle waarschyniykheid zal zy ook voor schooldecanen mogeiyk- heden bieden in de vorm van spe ciale cursussen. Voorts ligt het in de bedoeling aan deze opleiding appli catiecursussen te verbinden. Van bevoegde zyde is geadviseerd de opleiding in nauwe samenwerking met de universiteit te ontwikkelen. De docenten zullen voornamelyk uit die kring afkomstig moeten zyn De school, die beoogt middelbaar beroepsonderwys aan sportleiders te geven, betekent voor de gemeente Leiden een geheel nieuw initiatief. Hoewel een exacte toekomstverwach ting niet kan worden geschetst zal de vraag naar op middelbaar niveau opgeleide sportleiders ongetwyfeld toenemen. Van de zyde van de Ne derlandse Sportfederatie werd het zinvol geacht in afwachting van ver dere gegevens de betreffende oplei ding reeds voor plaatsing op de deel plan 1976—1977—1978 voor te dragen. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3