^ech achtervolgt grootste igarettenmaker ter wereld taatssecretaris: ook uren Leiden omhoog jongens of meisjes, itish-Americans avonturen brengen nog geen succes udentenflats worden duurder Aage bekent aandeel in paaskraak V en D LEIDSCH DAGBLAD DERDAG 12 JULI 1973 op elke vijf sigaretten, die gemaakt worden in landen de sigarettenproduktie een particuliere aangelegen- s, komt uit de 140 fabrieken van British-American ceo (BAT). British-American is in zijn ruim zeven- ige bestaan uitgegroeid tot 's werelds grootste sigaret- >ncern, met directe belangen in 54 landen. De verkoop- •s van BAT zien er rooskleurig uit. Alleen al de Ame- nse dochteronderneming Brown and Williamson ver- tte zijn marktaandeel in de Verenigde Staten in de af- »en tien jaar van 9% naar 1 7,5%. Als het om omzet- s gaat, steekt BAT concerns als 1CI en Unilever naar 'oon. ght: KD/Observer J Dobson (56 jaar, Jaarsalaris I gulden) pijprokende presi- ;cteur van de British Ame- tevreden en zich lijk opzicht gelukkig voelend jeten zijn hij allerminst. Hij de hoek gedreven en Want zijn reus- jconcern lijdt aan een kwaal hij maar geen afdoende kan vinden: BAT is ver- de tabak, kan, als het moet, vandaag in miljard gulden uit uit kortlopende beleg- om er die verslaving [te kopen. Maar hij heeft tot met 1 zijn geld weinig bereiken. Bij BAT ontbre- blijkbaar het nzicht, en het koopmansgeluk anders succes in te heb- in de sigarettenbranche. BAT wel gedwongen om boeken in nieuwe branches, de tabaksomzet zit niet groei meer. "Da tabaks- jft achter bij de bevol- nei", zegt Dobson. "Er wordt chuwd dat sigaretten onge- Gijn, en als de consumptie [roeit, zien de egeringen iuw een mogelijkheid in voor iwe belastingheffing", te poging tot brancheverrui- perd gedaan in 1964. BAT Tonibell. een consump- 2623f concern. Vier jaar later 'onibell met verlies worden ES verscheen BAT voor de keer op een nieuwe markt, iksgigant kocht het cosmeti- n Yardley. BAT telde daar miljoen gulden voor neer; touwtrekken, want er waren e gegadigden. Het voordeel T in Yardley zag, was dat ook buitenlandse belangen n wat wij zelf konden in- was onze ervaring op bui- markten", zegt Dobson. wing was blijkbaar niet ge il te slagen in de cosmetica- Weliswaar heeft BAT nu nog eens Germaine Monteil ben overgenomen het Britse parfumerie- en cos- inern in handen, het winst- laaruit is na veel investerin- chts 7,5 mijloen gulden op n 300 miljoen. Het volgende waagstuk bracht al evenmin het beoogde succes: In 1970 stapte BAT de papier- en verpakkingsindustrie binnen. Men betaalde 600 miljoen gulden voor de papierindustrie Wiggins Teape, op twee na de grootste van Engeland. BAT had daarin reeds langer een aandeel vn 32 procnet gehad. „Wij kozen het moment om Wig- gens Teape te kopen helaas vlak voordat de bodem uit de papierhan del viel", zegt Richard Dobson nu bedrukt. Zo heeft BAT intussen wel het een en ander aan verscheidenheid be- reikat maar veel hout snijdt dat niet. Jawel, in 'n uitsplitsing van de ac tiviteiten bezien, neemt de tabaksec tor daarvan nu nog maar 71 pro cent in. Doch van de meer dan 15 miljard gulden Jaaromzet van het concern komt nog altijd 88 procent uit de tabaksector, en de tabak is zelfs goed voor 97 procent van de winst Men kan de operaties dus bepaald nog niet geslaagd noemen. Winkels Intussen zag BAT wel iets in de aankoop van winkels. Men legde 240 miljoen gulclen neer voor een min derheidsbelang in het Duitse waren huisconcern Horten. Er werd onge veer evenveel neergeteld vóór de zeggenschap in het supermarktbe drijf Kohl in de Verenigde Saten. En voor goed 20 miljoen kocht BAT zich in een Braziliaans winkelcon- Daarbij bleef het niet. Men drukte maar meteen zeer fors door in de distributiesfeer Eind vorig jaar werd voor 510 mil joen gulden het Britse International Stores concern overgenomen, met zijn 934 verkoop- produktie- en dis tributiepunten. Thans loopt er en bod van 70 miljoen op de Pricerit- supermarkten (130 winkels). Pricerite wordt gekocht omdat deze zaak winkels heeft in 52 gemeenten, waar International Sores niet zit. „En het zou ons ons anders mis schien wel een Jaar of drie kosten om in die plaatsen met nieuwe ves tigingen te beginen", zegt Dobson. Deze uitspraak lijkt overigens meer gedaan namens een wereldconcern dat het geld nu eenmaal makkelijk op tafel brengt, dn dat hij voor komt uit slim detailhandels-inzicht. Dobson geeft dat graag toe: "Ik ben in geen jaren een winkel bin nen geweest, behalve dan zo nu en dan om een overhemd te kopen". Daarom moeten de topmannen van het machtige wereldconcern nu voor hun nieuwe projecten alle vertrou wen gaan stellen in vaklui die zij daarvoor van buiten aantrekken. Al leen hebben de ervaringen in de consumptie-ijs- en de cosmetische branche wel aangetoond dat succes daarmee niet altijd verzekerd is. Doch BAT heeft nu eenmaal weinig anders dan erg veel geld. Waarvan nu zo langzamerhand al aardig wat is gestoken in een branche waarin juist danige verschuivingen en tak- tiekveranderingen gaande zijn. Dob son weet daarover weinig anders te zeggen dan dat hij maar liefst nog meer winkels zou kopen Je houdt het bijna niet voor moge lijk, maar zelfs een kapitaalkrachtig als BAT voelt zich ook nog Team voor begeleiding buitengewoon onderwijs Leiden Volgens de directeur van de Schooladviesdienst zou een bege leidingsteam moeten worden inge steld om de samenwerking tussen de verschillende soorten buitengewoon onderwijs in Leiden (l.o.m.-school. mythylschool etc.) te bevorderen. Dit team zou moeten bestaan uit een schoolarts, een jeugdspychiater (van uit de GG en GD), een psycholoog, een orthopedagoog-didacticus en een schoolmaatschappeiijk werkster (vanuit de schooladviesdienst). Hier mee zou een bedrag van f 240.000 ge moeid zijn. Dit valt op te maken uit een preadvies van het Leidse ge meentebestuur waarin de beleidslijn voor het buitengewoon onderwijs in Leiden is neergelegd. Halve eeuw huwelijksauto bestuurd LEIDEN Hij rijdt nooit meer zelf auto, maar zou het best nog wel eens willen proberen. Zijn vrouw vindt het echter niet goed, evenmin als zijn pleegzoon en diens vrouw. Bruidegom W. van den Wijngaard (72) kan erom lachen. Hij en zijn vrouw nemen het leven van de vro lijke kant op. Op 25 Juli zijn ze 50 jaar getrouwd, de heer en mevr. v. d. Wijngaard-Boehle, Medusastr. 19. Bijna zijn hele werkzame leven is de bruidegom chauffeur geweest. Hij heeft wat hij noemt „luxe" en „groot" gereden en veel landen in Europa kenden voor hem geen verkeersge- heimen. Dagen achtereen heeft hij achter het stuur gezeten, met een uurtje slaap zo nu en dan. „Ik had fijn werk, maar wel hard. Je durfde niet ziek te worden. Wie een week ziek was, werd ontslagen". Nu zit hij het liefst thuis. Zelfs als zijn vrouw een weekje vakantie neemt. „Ik heb alles al gezien", zegt hij nuchter. gehandicapt iti zijn keuzemogelijk heid voor de koop van nieuwe pro jecten. BAT is inderdad nogal vleu gellam. Verovering De British-American heeft namelijk een grote aandeelhoudr-van-het- eerste-uur. De Imperial Group. Die heeft 26 procent van de BAT-aan delen in handen. Vroeger heette de Imperial Group nog Imperal Tobacco. Samen met American Tobacco vormde Imperial destijds de BAT. Doel: verovering van de afzetmarkten in het buiten land. Oude afspraken met Imperial heb ben er toe geleid dat er vrijwel overal ter wereld BAT-sigaretten worden verkocht. Van het merk Bi cycle in Nigerië, tot Lulu-sigaretten in Jordanië. Maar géén BAT-merken in het Verenigd Koninkrijk. Engeland is de markt van Imperial. Nu worden die afspraken uiteinde lijk in onderling overleg opgezegd. En Richard Dobson is dan ook van plan duidelijk aan te kloppen bij de Britse roker, die er tien miljard si garetten per maand doorjaagt. Hij wil dat doen door op de Engelse markt zijn Amerikaanse menthol- merk Kool, en zijn Duitse merk HB Kronenfilter te introduceren. Hoewel, men zal in Engeland ook geen zware concurrentieslag begin nen. Dobson zegt fijntjes: „Ik ge loof niet dan mijn aandeelhouders voorstanders zijn van een erg dure aanval op de Britse markt". Men is een tijd geleden ook nog bezig geweest om belangen te ver werven in de voedingsmidelenindu- strie. Doch dat heeft men maar weer laten varen. Want Imperial had daar ook juist belangstelling voor. en kocht o.m. Ross Foods, Golden Wonder Crisps, HP Sauce en Smedleys. „We willen liever geen frontale bot sing met Imperial", zegt Richard Dobson peinzend. De grote vrees van het BAT-bestuur is, dat Imperial op een kwade dag die 26 procent aandelen op de ef fectenbeurs gooit of. .erger nog, ze in één keer doorverkoopt. En, hoe gi gantisch groot BAT ook is, de mo gelijkheid van een overval is in dat geval niet uitgesloten. Reeds eerder zijn er tekenen ge weest dat iemand bezig was iets dergelijks op touw te zetten. Daarom is Dobsonbereid tot lke onderhandeling met Imperial, die er toe zou kunnen leiden dat het 26- procent belang zou worden ver kleind tot een procent of tien. Want andere mogelijkheden om het ge vaar te bezweren, heeft hij niet. Een extra aandelenuitgifte bijvoor beeld, is technisch niet uitvoerbaar gebleken. Sausfabriek Richard Dobson, president-directeur van het wereldconcern British-Ame rican Tobacco, zit in het nauw. Hij m o e t de BAT-belangen van de tabakasbranche overbrengen naar andere sector. Maar, hoewel hij gevreesd is bij concurrenten in 54 landen, over de hele aardbol ver spreid. durft hij nog geen sausfa- DEN De staatssecretaris van Volkhuisvesting en Ruim- Ordening heeft burgemeester en wethouders van Lei- gedragen om binnen drie weken de huurders van de orlogse gemeentewoningen in kennis te stellen van de 1, die uit het harmonisatieplan voor 1972 en 1973 voort- *n. Een uitzondering vormen de complexen, waarvoor op- t is gegeven voor een verbeteringsplan. B. en W. hebben meentelijke Woningstichting opgedragen de nodige stap- doen. tssecretaris heeft aan het be an de woningbouwvereniging ïdracht" bericht, dat noch het noch de minister bevoegd is elijke verhoging van de huren •oorlogse woningen, waarvoor subsidie geeft, achterwege te te verhogen, zegt de staatssecretaris het volgende: Voor zover de huurverhoging voor de categorie na-oorlogse woningen, waarvoor het rijk nog subsidie geeft, ingevolge een harmonisatieplan meer bedraagt dan 6%, wordt de hogere huur niet vastgesteld voordat de huuradviescommissie zich over de on- derhoudstoestand ,van het complex woningen heeft uitgesproken. Dit is tot nu toe voor twee complexen ge beurd. Voor de andere categorie woningen, waarvoor het rijk geen subsidie meer geeft, waaronder alle vooroorlogse woningen, kunnen huurverhogingen plaatsvinden voortvloeiend uit een goedgekeurd harmonisatieplan. Huur ders kunnen tegen dergelijke huur verhogingen bezwaar maken bij de verhuurder. Deze moet dan aan de minister vragen de huur nader vast te stellen. De minister doet dat na daarover advies te hebben ingewon nen van de huuradviescornmissie. De staatssecretaris vertrouwt erop, dat het bestuur de brief ter kennis van de leden zal brengen en dat sa men met hen tot de conclusie zal worden gekomen dat de procedures, die in de nu geldende richtlijnen zijn HAAG De studentenka ïn -flats die door het rijk gesubsidieerd zullen in sep- 8,3% duurder worden. De ge le kale huur van een kamer m op f 84,25 per maand, maatregel is door staatsse- dr. G. Klein, onderwijs en 'happen, verzonden naar de van bestuur van de universi teiten en hoge scholen. Klein motiveert de vehroging met de stijgende kosten van bewoning en het feit dat de studentenhuisves ting anders nog verder komt af te 9taan van de huisvesting van andere bevolkingsgroepen. Op het ogenblik betaalt de overheid al ruim de helft van de kosten van de studentenhuis vesting. De staatssecretaris wil in het ver volg het vaststellen van het huurbe drag losmaken van het maximum van de rijksstudietoelage. Hij wil aansluiting bij de ontwikkeling van de huren van de algemene volkshuis vesting. Hierover zal hij verder over leg plegen met drs. Marcel van Dam, staatssecretaris van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. voorgeschreven, gevolgd moeten wor den. Hij ontraadt het bestuur ten stelligste tot terugbetaling van be taalde huurverhoging over te gaan. Dat kan altijd nog als de voorge schreven procedure is doorlopen. Het achteraf nog navorderen daarentegen is voor de huurders zeer bezwaarlijk. Op verzoek van de staatssecretaris hebben burgemeester en wethouders een afschrift van de brief gezonden aan de andere woningbouwverenigin gen. Het college zegt in een begelei dend schrijven het volgende: „Mede in het belang van uw huur ders raden wij u nogmaals dringend aan om de huren van uw woningen door de minister te doen vaststellen overeenkomstig de voorgeschreven procedure. De motieven van de huur ders, die bezwaar hebben gemaakt tegen de huurharmonisatie, kunt u door middel van die procedure voor leggen aan de minister, eventueel vergezeld van uw (nadere) inzichten met betrekking tot de huurharmoni satie. Wij zijn bereid om redelijke voorstel len uwerzijds, dit met instemming van de Federatie van woningbouw verenigingen en met inachtneming van de wettelijke voorschriften aan ons college ter doorzending worden voorgelegd, te ondersteunen, mits in afwachting van de ministeriële vaststelling van de hum-prijzen de huren worden geheven overeenkom stig het ingediende huurharmonisa- tieplan ten aanzien waarvan in fede- ratieverband een gemeenschappelijk standpunt werd bepaald". briek in Engeland te kopen. En de angstige voorzichtigheid die BAT koppelt aan een plotselinge driest heid zodra een sector "vrij" lijkt te zijn, heeft tot dusver nog geen erg positieve resultaten opgeleverd. Dobson beidt zijn tijd. Maar die tijd lijkt niet in zijn voordeel te wer- STAKING IN URUGUAY BEËINDIGD MONTEVIDEO President Bor- daberry van Uruguay heeft beloofd dat hij zich zal inzetten voor vrije krachtige, authentieke vakvereni gingen. Hij deed zijn belofte nadat de onlangs verboden vakcentrale CNT een einde maakte aan een al gemene staking uit protest tegen de militaire machtsovername, die ruim twee weken heeft geduurd. Na een geheim overleg met rege ringsvertegenwoordigers beschreef de CNT het intrekken van het sta kingsparool als een tactische ma noeuvre. De strijd tegen het régime zal langs andere wegen worden voort gezet. De CNT meent dat de staking de arbeidersmassa's bewuster heeft gemaakt en zowel in binnen- als buitenland schade heeft toege bracht aan het imago van het re gime. Een regeringsaanbod voor vrijla ting van duizenden onlangs gearres teerde vakbondsleiders en demon stranten, herstel van vakbondsrech ten en herziening van arbeidsover eenkomsten, in ruil voor een garan tie van de CNT dat er een half Jaar niet gestaakt zal worden, heeft de CNT afgewezen, aldus de bekend making. Tegen 52 CNT-leiders is 'n arrestatiebevel uitgevaardigd. De staking, die werd uitgeroepen, na de ontbinding van het parlement heeft het economische leven in Uru guay vrijwel stilgelegd. Centrum Rome dicht voor autoverkeer ROME De historische binnen stad van Rome wordt met ingang van 28 Juli grotendeels afgesloten voor particulier autoverkeer. zo heeft de gemeenteraad van Rome de ze week besloten. Het verkeer ver oorzaakt niet alleen ernstige lawaai en stankoverlast, maar ook trillin gen die het Colosseum en de Triomf boog van Constantijn bedreigen, zo hebben deskundigen gewaarschuwd. Het eerste stadsdeel, dat na uitvoe rige discussie bij wijze van experi ment voor autoverkeer wordt afge sloten, is de wijk die wordt begrensd door de grote winkelstraten Via del Tritone en de Via del Corso en door de Via della Dataria, waar het Qui rinaal, het presidentieel paleis, staat. Het rijverbod geldt niet voor on der meer autobussen en dienstdoen de artsen, en evenmin voor mensen die in de wijk wonen of werken. Bedreiging voor Maas Het leven in de rivier de Maas wordt met de ondergang bedreigt wanneer niet spoedig iets zal worden gedaan aan de steeds zwakker wordende stroming in de rivier, zo is gisteren door een Belgische milieugroep bekendge maakt. De "groep van industriëlen van het maasbekken voor de be scherming van het milieu" wenst een reeks dammen in de rivier,om edat de watertoevoer de afgelopen 30 Jaar met 20 procent is g Opzettelijk tekort De staat Flo rida heeft de vijftien grootste olie maatschappijen in de VS de be schuldiging voor de voeten gewor pen dat zij hebben samengespannen het huidige olietekort te veroorza ken. De autoriteiten van deze staat kondigen aan bij een federale recht bank op grond van de antitrustwet- ten een klacht tegen deze maat schappijen in te dienen. iilBliiillr PARIJS Aan het eind ixrn deze maand zal in de Franse hoofdstad de nieuwe mode voor de komende winter aan het publiek worden getoond. Het huis Dior lichtte een dezer dagen al een tipje van de sluier op met deze foto: een creatie geïnspireerd door oriëntaalse dracht bestaande uit een Zouaven-pantalon van breit- schwanz Perzisch lam en een jakje van otterbont. LEEUWARDEN De spectacu laire inbraak in het warenhuis van Vroom en Dreesmann in Leeuwar den in het paasweekeinde van 1971 is rond. De 31-jarige Haagse beroeps inbreker Aage M. heeft gisteren in Leeuwarden bekend. De buit bedroeg ongeveer 170.000 gulden aan geld en sieraden. Volgens mr. H. Niemijer, officier v. Justitie te Leeuwarden, was Aage M. de „machinist" van de kraak. Hij heeft de thermische lans gehanteerd, waarmee de kluisdeuren werden weg gesmolten. Aage heeft nog 'n aantal andere kraken bekend, maar daar over wilde mr. Niemeijer hangende het onderzoek nog niets meedelen. De drie andere daders van de kraak in Leeuwarden zijn al veroordeeld. VTM weigerde HP-advertentie AMSTERDAM De directie van Vry Nederland heeft een advertentie geweigerd van de Haagse Post, zoals die deze week ook zal verschijnen in enkele landelijke dagbladen. In de advertentie wordt melding gemaakt van het feit dat de Haagse Post kan blijven verschijnen. De ad vertentie bevat tevens een bon om zich te abonneren. Commentaar van Bonaventura, uitgeefster van HP. „Het standpunt van VN is bijzonder vreemd, omdat het juist VN is geweest die vorige en deze week uitgebreid aandacht heeft besteed aan de Haagse Post en de zin en de noodzaak van de continuïteit van dit opinieblad". Voor brand veiligheid f 250.000 LEIDEN Burgemeester en wet houders zullen de raad voorstellen een krediet van f250.000.— beschik baar te stellen voor het treffen van de allernoodzakelijkste brandveilig heidsvoorzieningen in een aantal ge meentelijke schoolgebouwen en ge bouwen van bijzondere scholen voor kleuter- en lager onderwijs. Van de 127 gebouwen voldoen er 108 niet aan de thans door de brand weercommandant gestelde eisen. Voor 83 gebouwen komen de finan ciële consequenties voor rekening van de gemeente. Met uitvoering van de plannen zal wellicht f 1.500.000- zyn gemoeid. H. G. '28) uit Wassenaar kreeg twee jaar cel. Rainer S. (35) uit Den Haag drie Jaar en negen maanden, evenals zijn 45-jarige plaatsgenoot A. van O. Aage M. werd 11 mei van dit Jaar door Haagse politiemannen gearres teerd in zijn woning in Scheveningen, waar hij zich in een schuilplaats in een dubbele muur had verborgen. Leeuwarder rechercheteam verhoord, Eén dag later werd hij door het. maar hij ging nu pas door de knieën. Jachtontwerper G. de Vries Lentsch (89) overleden AMSTERDAM (ANP) De Jacht ontwerper en -bouwer G. de Vries Lentsch, die in Oegstgeest woonde en maandag op 89-jarige leeftijd is overleden, is vandaag te Amsterdam in alle stilte begraven. Hy verwierf in binnen- en buitenland grote be kendheid met de bouw van Jachten en bedryfsvaartuigen op de werven te Nieuwendam, Amsterdam. Alphen aan den Rijn en Vianen. De heer De Vries Lentsch bouwde o.a. het koninklijke jacht Piet-Hein en de boot De Groene Draeck voor Prinses Beatrix. In de door hem ontworpen regenboogklasse wordt nog steeds wedstrijd gezeild. De heer De Vries Lentsch was rid der in de orde van Oranje-Nassau en erelid van de Hiswa. Vallende schoorsteen doodt man ZEVENHUIZEN (ANP) In Ze venhuizen (gemeente Leek) is gister avond de 30-jarige S. Steenbergen uit Roden onder een gedeelte van een schoorsteen terecht gekomen en op slag gedood. De man was bezig zijn boerderijtje te slopen. Toen hij op de zolder een dakspant wegtrok, kwam de schoorsteen in beweging. Het slachtoffer viel naar beneden en kwam terecht in de kamer, waar een gedeelte van de schoorsteen op zijn hoofd terecht kwam. Wij vragen enkele die gedurende de vakantie enkele weken onze krant willen bezorgen. Goede beloning. Leeftijd vanaf 15 jaar. Aanmelden: Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13