TIVOLI Studie op bestemming Prytaneum DOORSTROMINGSEFFECT KOOPHUIZEN "Groot deel werkloosheid in Leiden terug te voeren tot mentaliteit en fout systeem iernliarcl gen de wapent zich maatschappij Internationaal centrum of NBBS? r zi- ZnZZTï s szr rond f 5,'oo°- s-wo- s ■SS*- "an ULljlNSDAG 10 JULI 1973 LEIDEN ADVERTENTIE reatt LEIDEN De Leidsche Vereem- ng van Industrieëlen is mede-op- 3caIi achtgeefster van een onderzoek, het Amsterdams bureau Ogilvie/ irktonderzoek BV in augustus in gaat houden. Ogilvie zal 600 laggesprekken in Leiden gaan verdeeld over alle wijken van stad. De geïnterviewden zullen 'n Twioot aantal vragen worden voorge- enst rd. Daarbij zijn ook een aantal, die TU1 an over het bedrijfsleven. Het ge- de uitkomsten zal kortweg beeld moeten schetsen van de be- idheid van bedrijven, het oordeel n het publiek over het bedrijfsle- st g i, de minder goede kanten Sï, gBSp ekut i ai lrijfsleven, de bekendheid van de de verwachtingen van het pu- ,n de LVI. ildus meldt "Industrie Rijnland", kwartaal uitgave van de LVI. Het dcaitfd wijdt verder een beschouwing de Leidse werkloosheid, die wij 'jJjAls in de Leidse regio een bedrijf it dan kan de personeelschef of tl?enaar van het 6luitende bedrijf n verzekerd zijn, dat direct na bekend worden van het nieuws telefoontje komt van een gelijk- rtig bedrijf: Als het personeel sfens zelfde werk of nagenoeg hetzelfde werk wil dan houdt bedrijf X zich warm aanbevolen. „Stuur ze maar langs". De telefoontjes blijken bitter weinig uit te halen. Een enkel geval wil wel eens lukken, maar over het algemeen kan het bedrijf, dat om mensen zit te gillen, rustig doorgaan met gillen. Beschikbare arbeids plaatsen worden niet bezet. Vinden de mensen van het sluitende bedrijf elders werk? We hopen het hartgron dig. Tegenover openstaande arbeids plaatsen bij nagenoeg alle LVT-le- den kan men dan vernemen, dat 4 tot 4.5 procent van de mannelijke be roepsbevolking in "het Leidse" (ruim 2400 man) werkloos is, dat een kwart van dat aantal de status heeft van "minder geschikt", mensen, die moeilijk of niet te plaatsen zijn op grond van leeftijd, gezondheid of mentaliteit en derhalve permanent "in de WW lopen". Driekwart van de categorie der minder geschikten, zo verzekerde ons een overheidsfunc tionaris en kenner van de Leidse problematiek, is dat op grond van hun mentaliteit. Drie tot vierhon derd personen wier devies is: "Waar om werken voor een geeltje meer"? en dat nog glashard uitdragen ook iin woord en daad. De bedrijven kennen de heren, die met duidelijke tegenzin hun witte kaart (introductie) van het Gewes telijk Arbeidsbureau komen laten zien. Een verplicht nummer om weer een nieuwe trekkersperiode in te gaan, want in de meeste gevallen wil len de bedrijven zich er niet aan wa gen in zee te gaan met mensen wier ongemotiveerdheid er duimendik bo venop ligt. Het spel wordt soms ook even doorgespeeld tot voor een keu ringsarts of zelfs tot de eerste "werk'-dagen in de fabriek of op de bouwplaats, waar met weinig ver heffende tafereeltjes ontslag wordt afgedwongen. De zwaar teleurstellende gen, die men heeft gehad met men sen, die door het Gewestelijk Arbeids Bureau waren gestuurd heeft zelfs tot gevolg gehad, dat een aantal be drijven bij voorkeur geen vacatures meer probeert te vervullen via het GAB. Het risico, dat men "er weer zo een uit de kaartenbak" krijgt toe gestuurd met alle ergernis van dien, heeft bedryven de richting uitge stuurd van uitzendbureaus of men laat desnoods maar wat produktie- capaciteit onbenut. Allerminst een gunstige ontwikkeling, waar de LVI zeker geen adhesie aan zal betuigen, want bij een behoorlijk overleg voor af met het GAB is natuurlijk ook wel te onderzoeken of er wellicht een ge schikte werkwillige is. Hoewel de mensen van het GAB aan de Herengracht komen is het een onjuiste opvatting helaas stuit men daar wel op in Leiden dat de schuld van het grote j^rcentage on werkwilligheid bij de arbeidsbemid delaars van het GAB ligt. Alle ar beidsbemiddelaars vinden er een stuk werkplezier in iemand aan werk te helpen "Dat is onze taak" maar het is tegelijk een brok frusta- tie als men voortdurend, Jaar in jaar uit, met figuren opgescheept blijft, die per se geen werk willen of waar van men voelt en in veel gevallen zeker weet, dat zij de WW-uitkering beschouwen als een goede nevenin komst. "Als een zogenaamde werklo ze schilder met de verf aan zijn han den op zijn stoel zit te draaien en nog durft te zeggen, dat hij niet veel tijd heeft voor een gesprekje, dan weten wij het wel", aldus een bemiddelaar Er zijn ook wel WW-ers betrapt bij het uitvoeren van betaald werk en er werd ook wel melding van gemaakt bij de uitvoerende (de uitkerende) instanties van de Werkloosheidswet, maar het GAB hoorde zelden iets van de afloop, van controle wordt weinig gemerkt terwijl de cheques prachtig op tijd blijven komen bij de WW-genieters. Wordt een uitkering gestaakt of opgehouden in de geval len, dat tot actie wordt overgegaan, dan hollen de "gedupeerden" naar de sociale dienst van de gemeente om gebruik te maken van de Bijstands wet. Dergelijke verschuivingen doen zich ook voor bij de Ziektewet. Het is een misvatting te menen, dat het misbruik van de sociale wet geving in dit geval de Werkloos heidswet uitsluitend zit in de hoek van de laagste betaalde of bij de los se of ongeschoolde arbeiders. De kunstgrepen en het handig profite ren van het ontbreken van een deug delijk controlesysteem worden ook bedreven door universitair afgestu deerden. die voordat zij serieus werk gaan zoeken "eerst een tijdje een aanklacht van een fout systeem" wensen te zijn. Tot aanbevelingen is de inge stelde stuurgroep nog niet gekomen, maar in kringen van het Leidse be drijfsleven is de verwachting, dat geen al te verontrustende uitspraken te verwachten zijn ten aanzien van structurele werkloosheid in Leiden. Integendeel, die zou wel eens bedui dend minder kunnen blijken te zijn dan altijd is voorgegeven. Nogmaals, het aantal openstaande arbeids plaatsen, zowel in de sector geschoold als ongeschoold personeel, is daar voor te groot. Wat de vraag naar ge schoold personeel betreft: Is niet een groot deel van de problematiek van het Centrum Vakopleiding Volwas senen het Centrum aan de Roo- seveltstraat zit voortdurend met 'n een groot aantal vacante oplei dingsplaatsen te herleiden tot de mentaliteits kwestie? Aanbevelingen in de wettelijke sfeer. Het zou al een heel winstpunt zijn als de WW-uitkeringen worden gebaseerd op de CAO-basislonen, zo dat er ten minste weer een geldelij ke prikkel komt tot werkwiiligheid Aanbevelingen ook voor een be ter controlesysteem; Suggesties voor een onderwij s- patroon, dat aansluit op de Leidse werkgelegenheidssituatie Aanbevelingen om her- en om scholingsmogelijkheden uit te brei den, c.q. beter te benutten (een fonds bijv. waaruit leerlingen in hun omscholingstijd gesuppleerd krijgen) en: Aanbevelingen tenslotte om een mentaliteitsverbetering tot stand te Sensationele nieuwe vinding voor iedere kale man Spoedig geen kale is nu een definitieve oplossing voor hun kaalheid, dank zij de "Skalp". Bij de "Skalp" zijn de haren in een vliesdunne kunsthuid gestoken; zij lijken uit de eigen hoofdhuid te groeien, alsof het een haartrans- plantatie is. U kunt de "Skalp" zelf behandelen, precies als Uw eigen haar. De nieuwe bevestigingsme thode garandeert 'veilig' dragen onder alle omstandigheden. Absoluut probleemloos. Voor Uw haarprobleem heb ik een oplossing en ik geef U gaarne discreet en gratis advies in mijn aparte af deling. Op ver zoek ontvangt U folders met prijsinformatie. Uitsluitend ver krijgbaar bij Specialist; HANS v.TONGEREN Hierboven een tekening van het nieuwe gebouw waarin de mensa vermoedelijk in de zomer van het volgend jaar zal worden ondergebracht. Het Prytaneum (rechts) zal dan voor een groot gedeelte vrijkomen. Over de bestemming vandit oude gebouw wordt nu hard gepeinsd. (Foto's Jan Holvast) do. 7 HAAG/LEIDEN Dertig- dat deze hem west !e Bernhard uit Leiden wapent len houden, tegen de maatschappij. Vaak "En dat hij een fietsketting op zak, maatschappij is hij ook in het bezit van een zelf. wapen. [aarle de politierechter 12 uiïht staat wegens mishandeling, wordt gediscrimineerd en di naar eens afgelopen zijn". Spanji "U werd alleen niet binnen ge- omdat u geen lid was", n toch was het pure discrimina- BLA i LEIDEN Het prytaneum aan het Rapenburg krijgt een andere bestemming. Volgend jaar zomer zullen de mensa en bijbehorende diensten, die nu in dit gebouw zijn onder gebracht, verhuizen naair een splinternieuw gebouw aan de Kaiserstraat waardoor het oude gebouw gedeeltelijk leeg komt te staan. Inmiddels worden de verschillen de mogelijkheden bestudeerd die het vrijkomen van het Prytaneum gaat bieden. In de Interim-Commissie, van de voormalige manege en de dekenfabriek Beuth. Op 6 september zo wordt verwacht, zal de eerste steen worden gelegd en september "En dat is de schuld voor de gek wil- Ze liepen dan "gek te doen" zoals verdachte omschreef en daaronder eze viel dan de winkelruit in de Leidse stelt de Jongeman Breestraat in de vernieling. Schade achthonderd gulden, in deze maatschap- Betaald? nensen die ongewa- De gasfitter had daar helemaal it is nodig in deze tijd" vertelt pend door het leven gaan en die het niet aan gedacht. Maar de officier p nniit.iprpfhhpr vnor wip hi1 toch goed gaat", zegt mr. Balke- van Justitie mr. Beer deed dat jongeman met lang overtreding toch goed gaat", zegt mr. Balke- stein. Bernhard, die nog een straf van drie weken moet uitzitten wegens de vuurwapenwet, geverfd haar en een wit gepoe- gezicht sloeg op 2 oktober vorig ken in Leiden een man in het ge- omdat deze hem niet laat wetèn dat het hem niet n kondigt aan dat er nog wel zal gebeuren. wèl. Het zou mogelijk zijn om zonder meer gevangenisstraf op te leggen, en meestal komt van vergoeden van de schade weinig terecht. Daarom stelde de officier voor om twee weken voorwaardelijke gevan- De politierechter veroordeelt hem genisstraf op te leggen met proeftijd studentensociëteit wilde bin- tot een geldboete van 50 gulden. ;n. Ach, nou Ja, als Je toch niets be- ïr dat was geen discrimina- ter te doen weet, dan trap Je een stelt politierechter mr. Balke- winkelruit in elkaar. Kun je lachen. 2 jaar en als extra voorwaarde dat binnen vijftien maanden de f 800 schade moet zijn vergoed. Daar de politierechter het mee eens, Universitaire Sociale Voorzieningen volgend Jaar zal het gebouw in ge bruik kunnen worden genomen. In het nieuwe gebouw zullen be halve de mensa waar keuzemaal tijden zullen worden verstrekt de administratie en directie worden on dergebracht. Op de eerste verdieping van het „voorgebouw" zal een wacht- annex ontmoetingsruimte komen (met koffiebar en gelegenheid om een sobere lunch te nuttigen). De resterende ruimte zal worden ge bruikt door werkgroepen van de universiteit. De zuivere bouwkosten bedragen 1,3 miljoen gulden. Optie In het Prytaneum wordt teel Zo ongeveer gebeurde het dan, ook die conform de eis veroordeelde. al beriep de 19 Jarige gasfitter uit Leiderdorp bij de Haagse politie- leeft de gedachte om van het ge bouw een internationaal centrum te maken om buitenlandse studenten en wetenschapsmensen op te van gen. Maar tegelijkertijd voelt de reis organisatie Nederlands Bureau voor Buitenlandse Studentenbetrekkin gen er erg veel voor om het gebouw in zijn geheel over te nemen. Het NBBS heeft in het Prytaneum mo menteel zijn hoofdkantoor. De onderhandelingen over de be stemming van het gebouw verke ren nog in een onduidelijk stadium, maar het is aannemelijk dat medio september dit Jaar definitieve voor stellen op tafel zullen komen. Onmiddellijk na de bouwvakvakan tie zal worden begonnen met de bouw van het nieuwe complex aan de Kaiserstraat (25) op het terrein Volgens een woordvoerder van t NBBS heeft de reisorganisatie al en kele Jaren optie op het Prytaneum. Dit is ook de redien waarom het NBBS in dit gebouw nog steeds zijn meeste ruimte die niet voor hoofdkantoor heeft. "We hopen ae mensa wordt gebruikt verhuurd, nog steeds op het hele gebouw te aan het NBBS. Ook een vonnings- kunnen krijgen. Anders hadden we werkcentrum heeft er onderdak. Voor allang naar andere ruimte uitgezien" dit centrum zal naar andere ruimte zo verklaarde de NBBS-woordvoer- De reisorganisatie zou het Pryta neum voor minstens driekwart in gebruik willen nemen. De rest zou dan kunnen worden verhuurd. Op 't ogenblik zijn bij het NBBS twaalf kamers en de zolder van het gebouw in gebruik. Ook heeft de organisatie een filiaal aan de Breestraat (tegen over de sociëteit Minerva). Bij het NBBS zijn ongeveer 45 man in vas te dienst werkzaam. houdt Bernhard vol, die al rechter zich op het gezellige avondje, maal eerder Is veroordeeld. Volgens een ndva^hlatrisch rapport wordt Bern- ontmoeting met vreem- snel agressief omdat hij denkt, waarop hij zoveel had gedronken. "Je kunt toch wel een gezellig avondje hebben zonder veel drank en intrap pen van ruiten", veronderstelde de ADVERTENTIE Tivoli onderscheiden voor kwaliteit LEIDEN In antwoord op vragen van het PvdA-raadislid Waal over het doorstromingseffect van de in de laatste Jaren in Lelden gebouwde eengezinswoningen zeggen burge meester en wethouders: De 98 respectievelijk 35 premie koopwoningen in het Morskwar- tier (Juwelenbuurt) zijn als volgt betrokken: 39 bewoners lieten een huurwoning achter; 7 waren inwonend; 5 lie ten een eigen woning achter; 82 van elders gekomen, waarvan 15 wel en 67 niet economisch gebon den- De koopprijzen varieerden van f 61.400.voor een tussenwoning tot f 72.400,voor een hoekwo ning met garage. De 10 respectievelijk 6 ongesubsi dieerde koopwoningen aan de Apollolaan zijn als volgt betrok ken: 1 bewoner liet een huurwoning achter; 1 was inwonend; 5 bewo ners lieten een eigen woning ach ter; 9 van elders gekomen, waar van 2 wel en 7 niet economisch gebonden. De koopprijzen bedroe gen voorzover bekend rond f 130.000,per woning. De 9 ongesubsidieerde koopwonin gen aan de Blauwe Vogelweg zijn als volgt betrokken: 1 bewoner liet een huurwoning achter; 3 bewoners waren inwo nend; 1 liet een eigen woning ach ter; 4 van elders gekomen, waar van 2 wel en 2 niet economisch gebonden. De koopprijzen bedroe gen voor zover rond f 110.000, per woning. Voorts zJjn met premie vier wo- ningen door zelfbouwers gebouwd achter;. De stichtingsltosten be- op dat wanneer een huurwoning of Een deel van het com nier heten Sn.huurwoning3 JSSTÏ bewoner liet een eigen woning Ia het algemeen merken B. en Hl, nog wordt vereterht, iïtoto iaj» Holvant»

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3