EIDSCH DAGBLAD andbouw groeit iet mee met de ifereldbevolking Moordpartijen in Afrika )verval in scène gezet Werkloosheid in bouw het hoogst vandaag Jm Zestig gulden boete voor actiegroep MOB LE1DSCH DAGBLAD Britse pater beschuldigt Portugezen ISDAS 10 JULI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34063 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN /OORBURG (ANP) De over- op het postagentschap aan het osteinde in Voorburg op de btend van 29 Juni van dit Jaar, aarbij 27.000 gulden werd buit- maakt, blijkt te zijn gepleegd iet medewerking van de 20-Jari- in het agentschap aanwezige inkelbediende G. van der K. uit oorburg. Zij overhandigde haar vriend, de 23-Jarige betonvlechter Mari- nus V. uit Leidschendam, het geld. Om het allemaal echt te doen lijken gaf hij haar een tik met een gummiknuppel. Het meisje had de man de avond te voren al in het toilet van het agentschap verstopt. De recherche in Voorburg heeft toen de winkelbediende werd ontslagen uit het ziekenhuis, waarin zij ter ob servatie was opgenomen. Het geld is nog niet terecht. Zij sluit niet uit, dat er in ver band met deze pseudo-overval nog meer arrestaties volgen. Het postagentschap aan het Oosteinde is dit Jaar al twee keer eerder overvallen. s .,:r" kJ' 1 moet helpen is nog geen s lenDk de resultaten van het twee- wjtvrikkelmgsreceimium (voor de zeventig) stellen teleur. ei es, ntwikkelingslanden hadden per tel(rter procent meer landbouw- d iten moeten leveren, s dat slechts twee procent 972 was er zelfs een daling iö~5n procent. Al met al sterk de bevolkingsgroei bij Boerma, directeur-generaal Voedsel en Landbouw Orga- van de Verenigde Naties zei dit vanmorgen in Lely- de opening van een veredeld De laatste weken heeft a regelmatig gewaarschuwd en steeds nijpender wordend Itekort in de wereld. KI Jfej; STAD De "groene revolu- Licht herstel bij industrie lleen droogte en andere slech- ersomstandigheden zijn _sge ening oorzaak van de geringe rïjgb Iproduktie, Er is ook te wei- Beapdacht besteed aan essentië- als bevloeiing, bemes- lerverdeling van het grondbe- rhoging van landbouwkredie- voorlichting en dergelijke N.dr. Boerma. Stati 1 in de wereld zal de produc- van de landbouw omhoog Jrc i. In de rijke landen gaat het vooral om meer efficiency, ontwikkelingslanden totale produktie. Ir. Boerma DEN HAAG In de industrie is een licht herstel van de con junctuur merkbaar. Deze verbete ring gaat echter niet gepaard met een uitbreiding van het per soneel. De vraag neemt weliswaar toe maar van een duidelijke da ling van het aantal werklozen is nog geen sprake. S kenvelden ite plaatsen droog weer met Itelden, maar ook perloden met linlmumtemperatnren ongeveer tlma morgen van 19 graden aan 25 In het zuidoosten van het Overwegend matige wind uit tot west. (Opgemaakt om 12.40 uur) Aan het eind van de vorige maand waren 74.110 mannen en 18.640 vrou wen werkloos. Ten opzichte van eind mei betekent dat bij de mannen een daling van 3.150 en by de vrouwen een styglng van 1.210. Het voor sei zoen gecorrigeerde cijfer van de ge registreerde arbeidsreserve steeg in juni met 1.300 tot 123.900. Dat is 3,1 procent van de afhankelijke beroeps bevolking. Hetzelfde percentage werd genoteerd in Juni 1972. In het rayon Leiden waren eind Juni 2052 mannen en 396 vrouwen werkloos. Voor de mannen betekent het dat 3,82% van de afhankelyke beroepsbevolking. Het zwaartepunt van de werkloosheid ligt nog altyd in de bouw ondanks de daling in juni van 665 naar 580 werklozen. In juni 1972 was het aantal werkloze bouw vakkers 321. Mogelijk zal het extra werkgelegenheidsprogram dat het ko mende najaar start enig soulaas bie den. Voor woon- en wykverbetering o.a. in Leiden zullen gedurende één jaar 1000 tot 1400 man (vooral bouw vakkers) aan de slag kunnen. Ook in de sector kantoorpersoneel is de werkloosheid aan de hoge kant 295 mannen staan ingeschreven bij het GAB. In de metaal bleef de zaak stabiel: 108 werklozen eind Juni te genover 110 eind mei. BLE1SWIJK Een frontale botsing tussen een vrachtwagen en een personenauto op Provinciale Weg 22 heeft aan een vijfen twintig-jarige telefoonmonteur uit Loosduinen het leven ge kost. De personenauto, bestuurd door de telefoonmonteur J. C. v. d. L., kwam uit de richting Bleiswijk. Toen hij de vrachtwagen, die bestuurd werd door de heer J. N. uit Bodegraven, tot op driehonderd meter genaderd was, week de automobilist om onbekende redenen plotseling uit naar de linker weghelft. Na lichtsignaal van de vrachtwagenchauffeur keerde hij op zijn eigen baan terug, maar even later week de auto toch weer uit naar links. De Bodegravenaar kon hem niet meer ontwijken, de wagens botsten met de linkervoorkanten op elkaar. De personenauto is totaal vernield en de bestuurder was op slag dood. De vrachtwagen kwam in de berm terecht en verloor zijn lading pijpen en plaatijzer, de chauffeur bleef ongedeerd. Een mevrouw met een groene DAF, die de politie heeft ge waarschuwd, moet getuige van het ongeval zijn geweest. De Rijkspolitie van Berkel verzoekt haar, zich te melden. Hillegomse wethouder gaat weg HILLEGOM Wethouder Jac. van der Vinne (onderwys, personeel en cultuur) heeft de raad van Hillegom in een brief laten weten te willen af treden als wethouder. Van der Vin ne nam zijn besluit, omdat hij zich niet kan verenigen met het aanvaar den door de raad van de motie betref fende grondverkoop in het nog niet vastgestelde bestemmingsplan Els- broek Zuid 2, die werd ingediend door de CCP-fractie. Van der Vinne: "Naar mijn oordeel wordt in deze motie iets van het college gevraagd, waaraan niet kan worden voldaan en daarom stel ik mijn functie beschik baar". DEN HAAG De Haagse recht bank heeft vanochtend de leden van de "Aktiegroep Leids MOB" die op 29 februari van het vorig Jaar ge durende korte tijd de Inspectie van Geestelijke Volksgezondheid (Ter- weepark, Leiden) bezet hielden, ver oordeeld tot een boete van zestig gulden. De actiegroep poogde met de bezetting de overheid te dwingen de staf van kinderpsychiater Teuns, die na een Jarenlang conflict met het bestuur van het Leids Medisch Opvoedkundig Bureau was ontsla gen, in Leiden te laten doorwerken. Op het moment dat de staf van Teuns op last van het MOB-be- stuur zijn werkruimte moest veria- Geen visum voor hoogleraar ir; onder: 20.57 iter te KatwUk 12.3 Vanochtend om zes uur zijn de eerste van de 1487 deelnemers aan de Apeldoornse vierdaagse van start gegaan. Burgemeester mr. Dijkmeester had gisteravond de 20ste wandeltocht voor ge opend verklaard. De deelname van 360 buitenlanders betekent een nieuw record. Mr. Pieter van Vollenhoven heeft aangekondigd vrijdag bij het aankomstdefilé aanwezig te zullen zijn. LEIDEN De regering van Zuid- Afrika heeft prof. dr. H. Berkhof, hoogleraar theologie in Leiden, een visum geweigerd. Prof. Berkhof was door theologische werkgroepen in Zuid-Afrika uitgenodigd om lezingen te komen geven. Deze werkgroepen staan dicht by de regering-Vorster en men was daarom nogal optimis tisch over de kansen voor prof. Berkhof om een visum te krygen. Prof. Berkhof is lid van het Cen traal Comité in de Wereldraad van Kerken, die de woede van de rege ring in Zuid-Afrika op de hals haalde door steun te verlenen aan bevrydingsbewegingen in het zwarte werelddeel. ten, had hij nog de zorg over enke le tientallen patiëntjes. De Haagse rechtbank schrijft in haar vonnis dat de actiegroep de ka mer van dr. Buis, de inspecteur, van de Geestelyke Volksgezondheid in Zuid-Holland, wederrechtelijk Is binnengedrongen. Zij acht het aan nemelijk dat het afbreken van de behandeling, zoals deze door de staf van Teuns werd verricht, voor een aantal van diens patiënten nadeel zou berokkenen. Maar de actiegroep heeft, volgens de Haagse rechter, niet in haar oordeel betrokken de vraag in hoeverre de voortzetting van het werk van de staf-Teuns an dere MOB-belangen (waaronder bijv. die van andere patiënten dan die van dr. Teuns) in gevaar zou bren gen, gezien de beperkte financiële middelen. Van twee der 15 bezetters werd de dagvaarding nietig verklaard. Het is de derde keer dat de zaak van het Leids MOB voor de rechter is gekomen. In december sprak de Haagse politierechter de bezetters vry omdat de materiële wederrech telijkheid aan het strafbare feit had ontbroken. In hoger beroep ver klaarde het gerechtshof de dagvaar dingen nietig. Nederlaag De linkse regering van premier mevrouw Bandarannalke op Sri Lanka (Ceylon) heeft in een tus sentijdse verkiezing een zware neder laag moeten incasseren toen de recht se oppositie haar meerderheid met 3.500 stemmen vergrootte. Overigens wordt de tweederde meerderheid van de regering in het parlement hier door niet aangetast. 14 PAGINA'S Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 25 juli 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor ihalf geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. LONDEN Volgens een katholieke priester die schrijft in de Times in Londen van vandaag hebben Portu gese soldaten in Mozambique „min stens 400 mannen, vrouwen en kinde ren afgeslacht". Een reeks van moor den zou in 1971 hebben plaatsgehad in de streek van Mucumbura en zou de moord op Vietnamese burgers in het dorp My Lai in Zuid-Vietnam in wreedheid hebben geëvenaard. De meest recente moordpartij heeft volgens de priester, pater Adri an Hastings uit Birmingham, in de cember van het vorig jaar plaatsgehad in het dorp Wiriyamu, waarbij 400 dorpelingen op beestach tige wijze om het leven gebracht zouden zijn. Hastings zegt dat zijn gegevens zijn gebaseerd op de berichten die hij heeft gekregen van Spaanse mis sionarissen. De vermoorde dorpelin gen werden er door de Portugese troepen van verdacht dat ze opstan delingen van Frelimo het "Bevry- dingsfront van Mozambique' had den geholpen. In een begeleidend artikel schrijft de Times dat aan Portugals premier Marcelo Caetano „zeker om com mentaar op het bericht" zal worden gevraagd wanneer hij over een week Londen bezoekt in verband met het 600-Jarig bestaan van de Engels-Por- tugese alliantie. Pater Hast'mrs schrijft dat de Por tugese troepen steeds drastischer ge worden zijn naarmate de guerrilla- activiteit toenam, en dat ze „stelsel matige genocide" hebben toegepast op dorpelingen die van steun aan Frelimo werden verdacht. De militairen scheidden de man nen van de vrouwen en plaatsten hen aan de beide einden van het dorpsplein. De slachtoffers werden daarop een voor een uitgekozen. Kin deren aan de borst of op de rug van him moeders werden op hetzelfde moment doodgeschoten als de moe ders. Een soldaat trapte het hoofd van een kind van negen maanden in dat lag te huilen naast '..et lijk van de moeder. Zyn makkers begroetten dit met applaus. Andere soldaten verzamelden mensen in hutten in het dorp en sta ken deze in brand en de mensen stierven in de vlammen., soms wier pen zij handgranaten in de hut voordat zij deze in brand staken. Soldaten sloegen kinderen dood door ze bij de voeten vast te grijpen en ze tegen de grond te beuken. Vader Adrian beweerde dat de vol gende dag tientallen lijken van kin deren tussen de 11 en 15 Jaar werden gevonden aan de oevers van de ri vier Nyantawatawa die geheel iren verminkt. Er waren tekenen die er op wezen dat een verschrikkelijk spel was gespeeld voordat de slacht offers werden vennoord. Niemand heeft het overleefd om te kunnen vertellen wat er „ebeurd is. De pries ter zegt dat een man met gezag voortdurend riep: „Maak ze allemaal dood, zodat er niemand over blijft." Maar na het vallen van de avond zijn een paar overlevenden onsnapt, zo zei hij. De Nederlandse acteur Roel Bos, die als Glenn Saxon in tal van Italiaanse films heeft gespeeld, leidt nu zelf een filmonderneming in Rome. De zakenman-acteur, die op het ogenblik in Den Haag geniet van het pas verworven vaderschap, ziet in de Europese gemeenschap heel wat mogelijk heden liggen voor co-produkties op filmgebied. Iiy gelooft overi gens dat psychologisch goed door dachte films met een wat sub tielere toepassing van geweld en sex in de naaste toekomst veel kans van slagen zullen hebben. PAGINA 5 Afgestudeerden van het hogere beroepspersoneel komen moeilijk aan de slag PAGINA 7 i volgers gelooft niet an Ocana PAGINA 11

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1