EIDSCH DAGBLAD WINKELIERS KRIJGEN HARDE KLAPPEN Dollar iets omhoog Röntgenologen benadeelden ziekenfondsen MORGENMIDDAG BEGIN FRANSE KERNPROEVEN vandaag Klant koopt minder dan vorig jaar ek' Politieke bordelen TOYOTA 1.575.290gulden aan prijzen toor winnaars in de Algemene Loterij Nederland. LEIDSCH DAGBLAD VAN DER VEIDE Citroen ANDAG 9 JULI 1973 OPGERICHT I MAART I860 No. 34062 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN n d| )e Zwitsers zijn beslist niet als het om het 'plaatsen van \rsborden gaat, getuige dit 'e, genomen op de Furka- \aaruit blijkt maar weer eens el nut het lezen van beeld- 1 is kan hebben voor de auto- ist. Het verhaal is wel dui- er ivordt gewerkt dus is de smaller en mag men niet m. Soms zijn er explosies, die )al ten gevolge hebben .Een us merkte op, dat er nog één \ontbreekt: een verpletterde og en zonnig EINDHOVEN De officier van Justitie in Den Bosch, mr. J. Pey- nenburg is vanochtend begonnen met een onderzoek naar de feiten over twee röntgenologen van het Eindhovense St. Joseph-zieken- huis, die de ziekenfondsen voor by na zeven ton zouden hebben benadeeld. De röntgenologen heb ben vorig jaar onjuiste en te hoge rekeningen gestuurd naar zieken fondsen en particuliere ziektekos tenverzekeraars. De zaak is aan het licht gekomen bij een onder zoek dat de accountantsdienst van de Ziekenfondsraad heeft in gesteld. Vier Eindhovense ziekenfondsen hadden om dat onderzoek ge vraagd nadat onregelmatigheden waren geconstateerd in de decla ratie van de twee röntgenologen. Een broeder van het St. Joseph ziekenhuis die röntgenologisch moest worden onderzocht had bij voorbeeld zelf vastgesteld dat de rekening niet klopte. Onder meer hebben zij nota's in gediend voor onderzoeken, die zij op eigen initiatief hebben ver richt. Volgens de overeenkomst met de ziekenfondsen mogen zij echter alleen in opdracht van an dere specialisten bepaalde onder zoeken uitvoeren. Verder is ge bleken dat zij na onderzoek van patiënten met een aanvullende tweede klasse-verzekering zowel bij het ziekenfonds als bij de par ticuliere ziektekostenverzekeraars het volledige bedrag hebben ge declareerd. De beide betrokken röntgenologen die vooralsnog hun werkzaamhe den binnen het ziekenhuis blij ven vervullen, zeggen op dit ogen blik geen commentaar te kunnen geven. Ook dr. J. J. Hirdes. di recteur-geneesheer van het St. Joseph-ziekenhuis zwijgt: „Het is niet aan ons om vooruit te lopen op wat er gaat gebeuren". DEN HAAG Voor ve©l winkeliers is 1973 een rampjaar aan het worden. Het publiek gaat hun deur voorbij, en als het al binnenkomt koopt het veel minder dan vorig jaar. De omzetstatistieken van het Economisch Instituut voot het Midden- en Kleinbedrijf (E.I.M.) brengen deze alar merende feiten aan het licht: in één op de drie branches wordt te weinig verkocht. es kinderen ood na likken an vuurwerk tCELONA Volgens artsen Barcelona de afgelopen tien tenminste zes kinderen gestor- nadat zij hadden gelikt aan vuurwerk, dat uiterlijk op lol- I kinderen stierven aan fosfor- tiging. De "lollies" waren ui lijkheid dunne stukjes vuur- die net als een lucifer tot ont- Ing kunnen worden gebracht. de artsen had het mengsel osfor en Arabische gom een smaak, zodat de kinderen oor een onaangename sensatie afgeschrikt. De winkels waar de hardste klap pen vallen, zijn de kruideniers-met toonbank, melk-, tassen- en schoe nenwinkels, en een hele reeks soor ten kleding- en textielzaken. De gemiddelde kassa-aanslagen daar in de eerste vier maanden van dit Jaar van zeven procent minder tot vier procent meer dan in dezelf de periode van vorig Jaar. En vier procent méér, betekent alleen nog maar dat men maar net in de pas is blijven lopen met de gemiddelde prijsstijging. Zodat er veelal in feite niets extra is verkocht. Niet alleen uit de cijfers van het E.I.M. blijkt deze voor de midden stand en de consumptiegoederen-in dustrie beangstigende ontwikkeling. Vorige week werden cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend over de bestedingen van het publiek in het eerste kwartaal van dit laar. Het publiek bleek 8% pro cent meer geld voor consumptie uit gegeven te hebben dan in de eerste drie maanden van het vorig Jaar. Maarhet had daarvoor een procent minder aan goederen ge kocht. Met het meer bestede geld waren dus alleen maar prijsstijgingen gedekt, maar de eigenlijke vraag naar artikelen was kleiner geweest. In de detailhandel zowel als in be paalde sectoren van de industrie is men zeer bevreesd voor de gevolgen van deze ontwikkeling. Minder ver bruik van bijvoorbeeld kleding en schoenen, of wellicht keuze van zeer goedkope importspullen, kunnen de betrokken fabrieken en de werkgele genheid in grote moeilijkheden bren gen. En juist deze branches hebben het toch al niet gemakkelijk. LONDEN (AP) Jonge Brit se conservatieven hebben aan gespoord tot de oprichting van een Pan-Europees net van door de regeringen gecontroleerde bordelen waar overwerkte poli tici zich erotisch zouden kunnen ontspannen zonder de veiligt- heid van hun land of carrière in de waagschaal te stellen. Het Londense blad van de conservatieve Jongeren sugge reerde dat de meisjes van (poli tiek) plezier zouden moeten wor den gecontroleerd door de diver se veiligheidsdiensten. Alan Moore, de 24-Jarige hoofdredacteur van het blad, wees erop dat de conservatieve regering twee keer in tien Jaar door sex-schandalen op haar grondvesten schudde. B. en W. Leiden: In toekomst Leden van de Nieuwzeelandse marine oefenen in speciale pak ken hoe zij na de Franse kern proef op het protestschip zullen meten ivelke delen radio-actief besmet zijn. rprljsf at.uren ongeveer 8, i f nstreeks 22 graden, aan de kust an zee enkele graden lager. matige wind, ln hoofdzaak AUTOMOBIELBEDRIJF BOAT B.V. Bedrijfsweg - Tel. 01720 -7 55 79 Alphen aan den Rijn Kijk gauw verder In deze krant En knip de bon uit die elke twee maanden kane geeft op een ton. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 25 juli 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor ihalf geld en noteer mij aansluitend als abonnee. edres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. PARIJS De Franse regering heeft te kennen gegeven dat er in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan kernproeven op handen zijn door het instellen van een veiligheidszone die zich uitstrekt tot 60 zeemijlen rond het atol Moeroeroa. Alle schepen en Richard Ross weer beste goochelaar ter wereld PARIJS (ANP) Richard Ross uit Purmerend is in Parijs voor de tweede achtereenvolgende keer we reldkampioen goochelen geworden. Tijdens de vorige kampioenschappen, die in 1970 Amsterdam zijn gehou den, wist hij ook al de grand prix op zijn naam te brengen. Tweede in Pa rijs werd de Oostenrijker Christian. Twee andere Nederlanders vielen eveneens in de prijzen. Hans Kazan uit De Heurne by Arnhem werd eer ste in de afdeling illusionisme, terwijl Alice Will ems uit Heerhiugowaard zich de meest bedrevene toonde van de vrouwelijke deelnemers. vliegtuigen hebben de waarschu wing gekregen vanaf morgenmiddag uit dit gebied te blijven. Het in het Franse staatsblad ge publiceerde decreet luidde dat de admiraal die belast is met het bevel over het testcentrum Moeroeroa, op dracht heeft gekregen "alle noodza kelijke maatregelen te nemen om de in het gebied aangetroffen schepen te verzekeren van hun veiligheid en die van de opvarenden". Berichten uit Tahiti luiden dat de laatste marineschepen die essentieel zijn voor het proef programma de haven van Papeete hebben verlaten, wat heeft geleid tot de veronderstel ling dat de eerste proef nu binnen kort zal worden genomen. Intussen is een radioboodschap ontvangen van het Nieuwzeelandse protestjacht „Fri" waarin werd ge meld dat de boot nu tot Kerstmis in de proefzone kan blijven. De marco nist meldde dat de Fransen een gro te stalen toren hebben opgericht bij enkele bunkers op een der uiteinden van het atol. Dit is ofwel een deto natietoren ofwel een antenne. Het Nieuwzeelandse marinefregat „Otago", dat nu bij het atol in de ge varenzone vaart, speelt een kat-en- muisspelletje met een Frans oorlogs vliegtuig dat het schip voortdurend volgt sinds het fregat de gevarenzon- ne binnenvoer. Het Franse toestel vliegt voortdurend zeer laag over de „Otago" heen. Algemene Loterij Nederland 16 PAGINA'S crematorium regio-Leiden LEIDEN Burgemeester en wet houders van Leiden zijn van mening dat op middellange termijn een cre matorium voor deze regio moet worden opgericht. Er is h.i. geen aan leiding om op korte termijn de op richting van een toegevoegd crema torium te bevorderen. Overigens is bij de plannen tot uitbreiding van de begraafplaats Rhijnhof met een der- den^ crematorium rekening gehou- B. en W. vragen de raad dit stand punt te onderschrijven, evenals de mening, dat de stichting, het beheer en de exploitatie van een cremato rium behoren tot de taak van het ge west Leiden. Dit is ook de opvatting van het dagelijks bestuur van het huidige gewest. Het gewestbestuur acht het momen teel niet opportuun de mogelijke op richting van een crematorium binnen één van de gemeenten aan de orde te stellen. Er is een onderzoek ge weest. Het gewestbestuur zal perio diek informatie blijven inwinnen over de capaciteit van de begraafplaatsen in dit gebied. Het Economisch Technisch Instituut Zuid-Holland komt op grond van be rekeningen op 1000 crematies per Jaar in het "voedingsgebied" Lei den in 1980. Dit aantal is voor het ETI aanleiding om te adviseren op middellange termijn in deze regio een toegevoegd crematorium te ope nen. dat later een enkelvoudig cre matorium dient te worden. De Spanjaard Luis Ocana sloeg gisteren in de Tour de France tij dens de halve etappe, die 's mor gens werd verreden zijn slag. Hij reed zijn ploeggenoot José Catieau uit het geel en verdedigde de trui 's middags op weg naar Meribei- Les-Allures met succes. Joop Zoe temelk klom op naar de tweede plaats met een achterstand van 2.51 min. Het Nederlands honk balteam werd in Haarlem voor de tiende maal Europees kampioen. Oranje versloeg Italië met 62, vooral dank zR een home-run van Hamilton Richardson in de eer ste innings. Op Wimbledon ver» overde Billïe King drie titels. In het enkelspel versloeg zR Chris Evert, ln het dubbelspel samen met Rosemary Casals het Neder lands/Franse duo Stöve/Durr en in het gemengd dubbel samen met Owen Davidson het tweetal Ra- mires/Newberry. De Tsjech Jan Kodes won bü de heren via een (6—1, 9—8 en 6—3 zege) op de Rus Alexander MetreveU. Dit en nog veel meer sport op de pagina's 9 t/m 14. Leiden streeft naar drieduizend parkeerplaatsen meer in de bin nenstad PAGINA LEIDEN President Amin van Oeganda houdt Amerikaanse vrijwilligers gevangen PAGINA 4 Deel ontvoerde schoolkinderen weer vrij SALISBURY Van de ongeveer 280 schoolkinderen en personeelsle den van een missiepost ln het noord oosten van Rhodesië, die donder- avond door een groep guerrillastrij ders werden ontvoerd, zijn ongeveer 200 kinderen weer terecht. De ontvoerders houden nog 46 kin deren merendeels negermeisjes tussen de 13 en 18 jaar zes onder wijzeressen, acht verpleegsters en achttien vrouwelijke personeelsleden van de door Duitse Jezuïeten ge dreven missiepost. De 200 kinderen die weer vrij zijn, konden ontkomen tijdens gevechten tussen Rhodesische veiligheidstrijd krachten, die worden gesteund door Jagers en spoorzoekers, en de guerrillastrijders. BAZEL De koers van de aollar is vanmorgen op de Europese wis selmarkten aangetrokken, nadat de centrale banken eerder hadden laten weten dat de Amerikaanse valuta, waarschijnlijk internationale steun zal worden geboden. Na de opening trok de koers in Londen, Frankfurt, Zürich, Parijs en Brussel behoorlijk Het communiqué dat de directeuren van de Europese centrale banken hebben uitgegeven na hun bespre kingen van het weekeinde in Bazel, heeft naar het schijnt een einde ge maakt aan de scherpe koersdaling van de dollar. Het sob"-- communiqué dat de ban kiers na hun beraadslagingen uitga ven, gewaagde slechts van "noodza kelijke technische regelingen" die ter beschikking stonden om ordelij ke voorwaarden op de geldmarkten te waarborgen. Details over wat men van plan zou zijn werden niet gegeven. De VS hadden tot nu toe de indruk gewekt het verzoek van de Federal Reserve Board (het bestuur van het Amerikaanse stelsel van centrale banken) op buitenlandse geldmark ten de waarde van de Amerikaanse munt te ondersteunen door dollars aan te kopen te negeren. Van de kant van de centrale banken wilde men niet zeggen of de Verenigde Staten overtuigd zijn van de noodzaak tot interventie. De "New York Times" heeft van daag gepleit voor een nieuwe Ameri kaanse valutastrategie .Samen met andere regeringen zou gepoogd moe ten worden de koersdaling tot tand te brengen. Omdat het bij deze ope ratie zal gaan om miljarden dollars zal Amerika het niet alleen aankun nen. De Amerikaanse reserves be staan ln de eerste plaats uit goud en verder slechts 12 miljard dollar Amerika zou leningen moeten sluiten in buitenlandse valuta's en de bui tenlandse centrale banken zouden de dollaraankopen moeten hervatten. Zie ook elders in deze krant. WASSENAAR Van Zuylen van Nijeveltstraat 372 LEIDEN Zoeterwoudseweg 23 tel. 1441 tel. 33741

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1