^riezen redden de eer in laatste race f lonkballers loeiteloos aar hun lende titel *17 lichtpunt in Lelystad follanders zegevieren in Regenboogstrijd op Kaag met record-verschil terke Nederlandse pitchers doen Italië de das om Henk Elzernian TOUIAANDAG 9 JOLI 1973 rden, tn lr. ïtbal- lders ten. RMOND De Friese Regenboogzeilers hebben zaterdag, op de laatste „echte" Btrijddag van de Kaagweek, aangetoond met ruwer weer inderdaad tot veel betere taties te kunnen komen. De Friezen, die tijdens de voorgaande (vrijwel windstille) >n in het geheel niet aan de „bak" waren gekomen legden nu op de wat „wildere" erplassen via Luut Hof en Jack de Wilde, beslag op de eerste twee plaatsen. De ige puntenoverwinning op die laatste dag viel echter in het totaal-klassement bijna dig weg. De Hollanders zegevierden uiteindelijk met een recordverschil van 42 2/4 1 Holland 88 1 /4 pnt, 2 Friesland 130 3/4 pnt. duidelijk op revanche belus- Oorderlingen", de eer moest te "gered" worden, manoeu- 3i zich al direct na het start- in de meest gunstige posi- - gevierde Karei van Asselt (1, 2, 2, 4» WARMOND De prijsuitreiking vlak voor Egen Rolf van den Bau- van de 53ste "Kaagweek" liet zater- men (1,3,5,5). dag lang op zich wachten. Door een Bij de individuele Regenboogzei- stroom van protesten kon de heer J. Iers bleek Hein de Goederen de >e Hollanders werden, op één Vollebregt, voorzitter van de Kon. sterkste. Met twee eerste plaatsen, Ned. Watersportvereniging "De een tweede en een opgave, hield hij Kaag"', pas om half acht een aanvang met moeite favoriet Bouw van Wij y±.f ekwaam afgestopt, der, Jan Metzelaar, de win- van de derde race, wist zich nemen met dit feestelijke gebeuren dat, om half zes plaats had moeten vinden. De sfeer onder de wedstrijd- zeilers, die nog een nachtwedstrijd een serie „pretWedstrijden" de boeg hadden, leed er echter beslist de Fries I/uut Hof. Evenals bij teamwedstrijd, eerder die dag ge niet onder. kopgroep van vier te neste- naar moest, vechtend tegen erkaai" toch ook een stapje doen. Luut Hof kwam als eer- het enerverende "kruisrak-ge- naar voren, gevolgd door Met- in hevig duel met Jak de Wil- iJlrich Jager. Pas na enige tijd het ook de Fries De Wilde, Metzelaar te laveren, zodat De Rotterdammer H. van Gent, ipositie van Hof nu helemaal heeft de afgelopen dagen in de Vrij- Een aangeslagen heid-klasse zijn superioriteit ondub- aar viel overigens in het ver- belzinnig bewezen. Met Superieur eerste plaatsen op rij liet hij de negende plaats. Ook de verzamelde concurrentie ver achter strijder van het eerste Jager, wist het van voren bolwerken. Door een man- J jan Onvlee i de 6pinakerval werd gedwongen zelf al zeilende in ^iet verder dan v. d. mast te klimmen om de enigszins te herstellen. Dat maar meer dan een tiende en plaats zat er voor de onfor- e Fries toch niet in. Ook an Wijk, de eerste dagen suo» met twee eerste en een der- its, ging het niet bijzonder Valk toonde izch bij de Solo' Uitslagen Holland - Friesland (teamwedstrij den Regenbogen)Vierde race: 1. L. Hof (Fr.), 2. J. de Wilde (Fr.), 3. P. Kempeneer (Hol.), 4. B. de Vries (Hol.), 5. B. van Wijk (Hol.), 6. H. Röfekamp (Fr.), 7. G. F. ter Beek <Fr.), 8. H. C. de Goederen (Hol.), 9. J. Metzelaar (Hol.), 10. U. Jager (Fr.). Stand zaterdag: 1. Friesland dinhxvan", veroverde drie eerste 3/4 pnt, 2. Holland 29 pnt. Eind- prljzen en een derde plaats. Bij de klassement: 1. Holland 88 1/4 pnt. 2. Schakels zegevierde K. Barnhard, Friesland 130 3/4 pnt. enigszins verrassend. De grote favo- SeriewedstrijdenSpanker (vierde riet, F. D. orade Fred Imhoff kwam race) L Frankema, 2. H. Krij- derde plek in tenberg, 3. S. Hamstra. Eindklas.se- de eindrangschikking: 1, 2, 5, 7. zich. Ook in de nieuwe Franse 420- een vrijwel onbedreig- uit de bus gekomen. T. Dietz, zeilend in zijn boot met die onuitsprekelijke naam "Ksnap- In de Pampus-klasse sloeg Kaagzei ler Leo de Wit in de laatste race toe. Na drie tweede plaatsen eindig de hij nu als eerste, daamee ook di rect de toppositie in het totaal-klas- sement voor ^opdaen^Bertta Ba^TV inent: 1. H. Krijtenberg (2,3,1,2), 2. S. Hamstra, 3. H. Frankema. Vrij heid (vierde race)1. H. van Gent, 2. F. Woerkom, 3. J. J. Zitman. Eindklassement: 1. H. van Gent (1,1, 1.1), 2. B. H. Vink, 3. F. van Woer kom. Schakel vierde race): der verreweg de sterkste met drie over winningen en een vijfde plaats in de zeilend kwam hij weliswaar laatste wedstrijd. Op grote ach ter - pzetten, maar de kop bereik- stand volgde R. van Helvert (2, 2, 3, 8) als tweede. Nationaal kampioen bij de Twaalf voetsjollen, Guido van even kwartier op het water fi- deti Elshout, kwam in zijn klasse uit eindelijk toch nog zegevierend uit de bus. Na een niet zo sterke start (2, 10) finishte Van den Elshout met Luut Hof onbedreigd als k Jack de Wilde zeilde moei de meute uit en werd Bent. Eindklassement: 1. K. Barn hard (1,3,3,1), 2. Gebr. Berkvens, 3. F. H. Imhoff. Yngling (vierde race) 1. G. J. Ritman, 2. R. M. Steens- ma, 3. H. Peulen. Eindklassement: 1. H. Peulen (3,1,1.3), 2. G. J. Rit man. 420-klasse (vierde race)1. T. Dietz, 2. B. de Koning, 3. V. Nijen- huis. Eindklassement: 1. T. Dietz (1,1,3,1), Va. b. de Koning. r. Smits. Flying Junior (vierde race) De beste Hollander eindigde twee overwinningen. Goed genoeg, 1. p. Dekker, 2. A. Vianen, 3. H. achter zich. Het "lijstje" van Van Wijk: 2, 4, 6, 8. Als derde klasseer de zich Bart de Vries. Overigens werd de laatste wedstrijd bij de Re genbogen zaterdag gewonnen door r de eindzege.Schelling. Eindklassement: In de Valken-klasse was de strijd anen (3,1,1,2), 2. P. Dekker, 3. vel zeer spannend. Uiteindelijk ze- Schelling. Pampus (vierde race) Vi- WARMOND De gezelligheid vier de zaterdagnacht (en zondag) hoogtij bij de deelnemers aan de "Kaag- week". 's Nachts kozen ruim 160 zei- lers(ster) het "ruime sop", gewapend met de noodzakelijke warme kleding, maar vooral goed voorzien van diver se "geestrijke'* verfrissingen. De be haalde plaatsen waren eigenlijk niet zó belangrijk. Net zo min overigens als tijdens de wedstrijden die zondag werden verzeild. De speciale naam voor deze races, de "Kaagweek" be sluitend, spreekt in dit verband voor zich: "pretwedstrijden". L. J. A. de Wit, 2. G. Biesot, 3. J. v. Eek. Eindklassement: 1. L. J. A. de Wit (2,2,2,1), 2. G. Biesot, 3. C. D. v Coeverden. Solo A (vierde race)1. D. Coster, 2. P. Baars, 3. R. van Helvert. Eindklassement: 1. MeJ. B. Valk (1,1,1,5), 2. R. van Helvert, 3. P. Baars. Jeugdboot A (vierde race) 1. M. Neeleman, 2. J. Hofland, 3. P. Hoogendam. Eindklassement: 1. M. Neeleman (2,l,uit,l), 2. J. Hofland. 3. P. van Buren. (Vaurien vierde race): 1. F. H. Hoek. 2. W. van La tum. Eindklassement: 1. W. F. Lub- berink (1,2,4,4), 2. F. H. Hoek, 3. W. van Latum. Twaalf voetsjollen A. (vierde race)1. G. van den Els hout, 2. J. Hofland, 3. A. W. Reyers, Eindklassement: L G. van den Els hout (2,10,1,1), 2. A. W. Reyers, 3. Mevr. M. E. Plantenga. 470-klasse (vierde race)1. L. van Overmeire, 2. A. Hoynck van Papendrecht, 3. Verberne. Eindklassement: l.A. Hoynck van Papendrecht (1,4,5,2», 2. L. van Overmeire, 3. Verberne. Valken (vierde race)M. Tromp, 2. K. van Asselt, 3. A. Büller. Eind klassement: 1. K. van Asselt (1,2,4, 2), 2. E. Rolf van den Baumen, 3. M. Tromp. Randmeer (vierde race)1. H. Prohn, 2. J. N. J. Koot, 3. M. E. Blank. Eindklassement: 1. H. Prohn (1,1,3,1), 2. M. E. Blank, 3. J. N. J. Koot. Regenbogen (vierde race): 1. L. Hof, 2. H. C. de Goederen, 3. U. Jager. Eindklassement: 1. H. C. de Goederen (1,1,op,2), 2. B. van Wijk, 3. B. de Vries. 16 m2 Streep (vierde race)1. J. van der Kooy, 2. J. de Ruijter, 3. G. R. Seppen. Eindklas sement: 1. J. de Ruijter (2,1,4,2), 2. R. Breur, 3. J. van der Kooy. Laser (vierde race)1. R. Meijer, 2. K. M. Hoogeweegen. Eindklassement: 1. K. Meijer (1,1,1,1), 2. K. M. Hoogewee gen. Solo B: (vierde race): 1. C. v. Grieken, 2. C. H. M. Hoek, 3. MeJ. J. H. Wolters. Eindklassement: 1. C. van Grieken (1,1,1,1) 2. C. H. M. Hoek, 3. MeJ. J. Versluys. Eurpe: K. Kalma. 3. H. Kuyper. Eindklasse- vierde race): 1. R. Klaassen, 2. H. ment: 1. A. Hablé <1.1,7,4), 2. W. F. Loermans, 3. J. Weterings. Eind- Nagel, 3. H. Kuyper. Jeugdboot b klassement: 1. H. Loermans (1,1,1, (vierde race)1. H. Huisker, 2. MeJ. 2), 2. R. Klaassen, 3. A. Berger. Y. Doedijns, 3. MeJ. T. Bos. Eind- Stern (vierde race): 1. W. F. Nagel, klassement: 1. H. Huisker (2,1,3,1), 2. R. de Bok, 3. H. Botter. Twaal- voetsjollen B (vierde race)1. K. v. der Rest (1,3.7,1), 2. G. Burger, 3. Jongh. Eindklassement: 1. K. van der Rest (1,3,7,1), 2. Burger, MeJ. R. Houweling. De Fries Ulrich Jager be zig met een nood-reporc- tie. Zeilend is hij in de mast geklommen om een mankement aan de spin- akerval te verhelpen. a te' lARLEM Coach Ron Fraser gooide zijn petje in de stra- blauwe lucht, waarna het een prooi werd voor de ijverig scharrelende jeugdige supportertjes. Hamilton Richardson, twee bekers, voor de beste slagman en de meest waarde- speler, poseerde uitepst gewillig voor de amateur-foto- ?n. Het was duidelijk, Nederland was voor de tiende maal ipees honkbalkampioen geworden; Italië was weer versla- En dat betekende toch wel een verrassing voor de Ita- se Amerikaanse coach, Bill Arce. lacké stri 1 voor Ise cluitj( irlijk, ik wist hoe sterk het uids team was, maar de reiding van de Italianen was speelden zulke goede edstrijden, dat ik ze een goe- gaf. Maar ja, het gebrek pitchers is natuurlijk fu- /efrt. pitchers. Nederland had ze dit toernooi. Woensdag toon- toeke Remmerswaal zijn ea ten. Hij kreeg er, ondanks dat hij in dit toernooi ien innings gooide (zes tegen ^en vier tegen Spanje) de roor de beste werper voor en te was de Jeugdige Hagenaar ukkig. enders was zondagmiddag de 'de pitcher. Het was niet zo wtuigend allemaal, maar hij he zaken toch goed bij elkaar, trswaal: „Ik was eigenlijk t ik niet behoefde i te vallen, toen ik stond in te gooien, ging het helemaal niet zo geweldig". Nol Beenders dus de winnende pit cher in het tweede duel tegen Ita lië, dat door Nederland met 62 werd gewonnen. De 10.000 toeschou wers zagen een lang niet zo span nend duel als woensdagavond. Ne derland opende meteen sterk. De allereerste bal van werper Armellino was niet zo best gericht. De worp raakte Hans Augustinus, die daar door een vrije loop naar het eerste honk kreeg. Charles Urbanus plaatste daarop een stootslag, waar door de Italianen, voor de zoveelste maal, werden verrast. Daarna kwam „Big Hammie" aan slag. Na een uitstekende klap, goed rekening houdend met de wind, vloog de bal over de omrastering: 30 voor Ne derland. In die eerste slagbeurten blééf Ne derland steeds gevaarlijker. Met stootslagen en infield-hits kwamen er steeds weer mensen op de hon ken, maar gescoord werd er voor lopig niet meer. Pas in de 5e in nings kreeg werper Armellion het werkelijk moeilijk. Honkslagen van Urbanus en Richardson, gevolgd door een schitterende stootslag van De basis voor de overwinning op Italië legde Hamilton Richardson, die met twee man op de honken een homerun sloeg. Breed grijnzend zien we hier Nederlands beste slagman langs een rij van juichende teamgenoten onderweg naar de thuisplaat. Fred Beckers die met korte stop Arnold Smith in deze wedstrijd uit stekend op dreef was. Toen Armel lion daarna vier wijd gooide en Ne derland vier-nul scoorde, verving Bill Arce zijn pitcher. Silva kwam het van hem overnemen, maar hij kon niet voorkomen, dat Nederland uitliep naar G—0. In feite was de wedstrijd toen beslist. Silva hield de Nederlandse hitters overigens aardig in bedwang. Tot ieders verwonde ring, ook die van Fraser, kwam in de achtste innings evenwel „oude" Glorioso op de plaat, in de negende innings nog gevolgd door Scerrato. In de gelijkmakende vijfde slag beurt konden de Italianen tegensco- ren. Nol Beender gooide tweemaal vier wijd en toen Castelli een twee- honkslag gaf, konden Argentieri en Rinaldi scoren. 6—2. Daarna bleef het, hoewel Beenders het in de laatste innings niet zo gemakkelijk had. Maar Ron Fraser toonde alle vertrouwen in hem en liet hem dus op de heuvel staan. Tevreden De Amerikaanse coach was best te vreden met dit resultaat. „Het ni veau van het Europese honkbal gaat steeds vooruit. Ik vind het Jammer dat ik geen tijd meer zal hebben voor het Nederlandse team. Ik ben ook coach van het Ameri kaanse amateurteam en heb daar door geen tijd meer om naar Ne derland te komen. Maar als ik me even kan vrijmaken, probeer ik het toch. Want ik houd zo langzame»* Uitslagen Frankrijk Zweden 5—6; Neder land Spanje 102; Italië Bel gië 17—1; Spanje Bel gië 113; Nederland Italië 62. De eindstand in het toernooi om het Europees kampioenschap is: 1. Neder, land 6 6 0 12; 2. Italië 6 4 2 8; 3. Spanje 6 2 4 4; 4. België 6 0 6 0 Classificatiepoule: 1. Zweden 3 2 1 4; 2. Frankrijk 3 12 2. De individuele prijzen werden ge wonnen door: beste slagman Hamil ton Richardson (Ned) 0.619 (21—13) beste werper Wim Remmerswaal (Ned); Waardevolste speler Hamilton Richardson (Ned)Homerunkoning Giorgio Castelli beste coach Ron Vrasex OtedJ. Lelystad Omdat de nationale kampioenschappen zwemmen dit jaar voor het eerst in drie moten zijn gehakt, dienen na Lelystad (afgelopen zaterdag) allereerst Meppel en Vlaardingen te worden afgewacht, alvorens van een al dan niet geslaagd experiment te spreken. Niettemin lijkt de zwembond, wan neer louter op Lelystad wordt afge gaan, zijn doel te hebben voorbij geschoten. Immers: met verscherpte limieten tijdens de kringkampioenschappen stelde de zwembond wat de natio nale titelstrijd betreft de kwaliteit boven de kwantiteit. Lelystad, waar een veel te zwaar beladen lange af stand-programma moest worden af gewerkt. was alleen daarom al in strijd met dat loffelijk streven van de KNZB. Deelnemers, die in de prille ochtend uren in de Noord-Oostpolder arri veerden en 's avonds om half zeven te water doken, dienden zich in het winderige bad de Houtrib te lang rillerig te concentreren op hun wedstrijd. Bovendien had het feit dat de Jongsten tegelijkertijd met de deelnemers uit oudere leeftijdsgroe pen in één serie werden ingedeeld de beste tijden van het seizoen waren bepalend voor die selectie een fnuikende invloed op de wed strijdmentaliteit, zoals bezorgde trainers links en rechts verzekerden. Nochtans komt de deelnemers van de slotserie op de 1500 meter vrije slag heren, de eer toe voor een ui terst boeiende finale te hebben ge zorgd. Naardense Ton van Klooster was daarvoor verantwoordelijk, maar nog meer Henk Elzerman, de favoriet bij de beneden de zestien- Jarigen. Het pittige ZIAN-vechtertJe keerde tot de veertienhonderd meter vlak na, tegelijkertijd of zelfs voor Van Klooster. Pas na het 28ste keerpunt gleed de Naarden-zwem mer weg van Henk Elzerman. Bijna drie meter, 2,2 seconden, liep de tterke finisher Van Klooster op die laatste honderd meter nog uit op Haagse Henk Elzerman wat hem het kampioenschap opleverde. De tijd van de ZIAN-zwemmer 17.03.2 betekende ondanks de omstandigheden die verre van ideaal waren (veel wind en dienten gevolge veel golfslag) een verbete ring van Elzermans beste seizoen- tijd, die tot voor zaterdag 17.05.- was. Eddie de Wit van Zian be vocht bij de beneden de zestienjar- gien niet alleen een verbetering van zijn seizoentijd (17.38.8: 17.19.4) maar tevens de tweede plaats. In het geweld dat Henk Elzerman en Ton van Klooster vooraan ont ketenden bleven Renée van der Kuil <SZC) en Frits Jan Edelen van VZC ver achter. Van der Kuils trainer, Theo Romeyn: „Renée kan veel beter. Deze tijd is teleurstel lend". Niettemin, waarschijnlijk bij gebrek aan concurrentie in hun leeftijd, brachten de schiedammer en de Vlaardinger het met hun res pectievelijke tijden van 17.34.9 en 18.02.3 tot een eerste en tweede plaats bij de beneden de achttien jarigen. Ter illustratie: VAn der Kuil zwom dit seizoen al 17.12.6, waar Edelijn lY.47.4 liet afdrukken. Henk Elzer man lijkt zich wat de 1500 meter vrije slag betreft zeker te hebben gesteld van een plaats in de ploeg die naar de Europese Jeugdkam pioenschappen in Leeds wordt afge vaardigd Deze limieten voor Leeds en Bel grado zijn trouwens voor Hansje Bunschoten al evenzeer primair ge weest waat het de 800 meter vrfje slag betreft. Hansje, dfae al 9.11.5 zwom, Joeg ver voocde rest van het veld uit naar eerste plaats. Bij 9.19 liet ze de klokken stilstaan, wat al evenweer een bevestiging was van de niet ideale omstandig heden. Astrid Verver van PSV tenslotte, werd met 9.32.4 de eerste dame. GEB STOLK

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13