Johan Ivijne in Rotterdam naar marathon-titel VERWARRENDE GELIJKENIS BROERS HOERBURGER.. vestigt nieuw vijfkamprecord Ed de Noor lander op dree Brit Jones winnaar dankzij verstandig gelopen race Mickc V Wissel] k' Jb "SÊÊSk Tweede op tienkamp in Kopenhagen MAANDAG 9 JULI}, Flinke mep op neus van Arnold zorgde na bokswedstrijd voor klein verschil Naar aanleiding van de transfer van de broertjes Van de Kerkhof naar PSV schreef ik twee weken geleden over heit verschijnsel „voeit- balbroers", door de eeuwen en de landen heen. De gebroeders Kesslei- had ik toen natuurlijk ook nog moeben noemen, en de heer Sajet uit Hilversum herinnert me nog aan de gebroeders Hoerburger. Hij schrift: „Ook het Nederlands elf tal heeft zo een koppel geteld: An- Anton (die nog in leven is), of wel Arnold was. Totdat de laatste met boksen een flinke mep op zijn neus had giekregen, waarna bij goed op letten een klein verschil merkbaar was. Een enigszins wrang mopje. Een tijd na het overlijden van Ar nold (zeven jaar geleden) kwam iemand Anton tegen, wie hij vroeg: „Verrek ben jy nou dood of je broer?" Door Nico Scheepmaker bon en Arnold Hoerburger (VOC), Rotterdam. Deze broers leken zo zeer op elkaar dat het voorgekomen is dat slechts een van de twee in het Nederlands elftal werd gekozen, or hen geen bezwaar Personeelsverwisseling De heer M. Sajet is, uiteraard niet de eerste de beste: sinds 1955 ere lid van de KNVB, oud-voorzitter van het bondsbestuur (oa) een in sider kortom. Maar ja, voordat ik geloof dat twee broers stiekum al lebei een helft spelen in het Neder lands elftal moet er veel gebeuren, dus heb ik toch maar even mijn het vooroorlogse en was. De rust mee, de ander daarna. Dat heeft nog nooit iemand, opgemerkt. In de sportbladen stond gewoonlijk een foto van hen, met als onder schrift „de gebroeders Hoerburger". Ze hadden vaak een tram- of spoorabonnement en hoewel ik ja renlang zakelijk met de heren te doen heb gehad wikt ik nooit wie ir-vooroorlogse voetbal ir. Ad 1 Emmenes opgebeld. Hij bevestigde dat Arnold en Anton Boerburger al lebei sprekend op elkaar leken en er ook alles voor deden om de schijn in stand te houden. Zij kleedden zich precies indentiek en droegen in hun voetballerstij d allebei grote later tegelijk weer klei- linkshalf (Arnold), de ander (Anton) rechts half het waren meer acrobaten dan voetballers, herinnert ir. Van Em menes zich, die in later jaren, in de kantoorvoetbalbond of zoiets, nog wel tegen ze gevoetbald heeft en ze toen ook met geen mogelijkheid uit elkaar kon houden. Het verhaal over het spelen van de een voor de ander in het Nederlandse elftal ken de hij wel, maar of het legende of historie was, wist hy niet. Arnold was degeen, die achtmaal in het Nederlandse elftal gekozen werd, in een overigens glorierijke periode. Ik heb de statistiek er even voor u op nageslagen: in de acht wedstrij den die hy in 1910, 1911 en 1912 meespeelde, won hij in totaal met 173 van België (vier wedstrijden), met 97 van Duitsland (twee wed strijden) en hij verloor met 01 en 40 van Engeland. De keer dat Anton meegespeeld zou hebben na de rust, moet een van de keren zijn geweest dat Amton als re serve fungeerde: zoals Willy reserve was toen René van de Kerkhof te gen Oostenrijk meespeelde. Van Emmenes heeft na afloop van die wedstrijd nog schertsenderwijs aan Willy gevraagd of hij niet stiekum voor René in de tweede helft had meegespeeld en die legende over Hoerburger toen nog eens opge haald. De verschillen in uiterlijk, lichaamsbouw, speelstijl, etc van de Kerkhofjes zijn echter net groot ge noeg om hen vrij gemakkelijk uit elkaar te kunnen houden, en dat schijnt bij Arnold en Anton Hoer burger toch niet het geval te zijn geweest. Want wat in ieder geval wel als waar wordt versleten is, dat Arnold zich na afloop van de inter landwedstrijden tijdens het officiële banket liet aflossen door Anton, die dan met een verrassend goede eet lust weer op de spijzen aanviel, hoe wel hij (voordat hij zich even met veel exuses verwijderd had) ook toen toch al van een g -zonde eetlust blijk had gegeven.... Anton zelf Restte mij nog slechts de meest be trouwbare bron aan te boren: An ton Hoerburger, 87 Jaar oud (het Rotterdamse telefoonboek meldt nog steeds: Hoerburger gebr. Ant Arn). Wat waar is is waar: De broers le ken sprekend op elkaar en werden van jongs af aan door hun moeder steeds gelijk gekleed, wat ze later hebben volgehouden. Niet waar is, dat zij elkaar aflosten op het ban ket: „Zoiets doe je toch niet?", zei Anton Hoerburger. Evenmin waar is dot hij eens in de plaats van zijn broer in het Nederlands elftal zou hebben gespeeld. Dat praatje is in dertijd wel in omloop gebracht, vooral door de Belgen, naar het schijnt De kwestie was deze. Neder. Kesslers land speelde in Haarlem tegen Bel gië (niet in 1908, zoals Anton Hoer burger zich meende te herinneren, maar in 1910). Arnold Hoerourger speelde linkshalf, Nederland won uiteindelijk met 70. Op een gege ven ogenblik raakte Arnold gewond. Anton kwam van de tribune af (overigens gekleed als reserve, hij was meermalen reserve van het Ne derlands elftal en speelde een on officiële wedstrijd mee tegen de Zwaluwen) en hielp Arnolds knie verbinden. Dat was voor de rust. La ter beweerden de Belgen, slecht ge humeurd door de 70 nederlaag, dat Anton na de rust met een pseu- do-verband om zijn knie was inge vallen voor Anton. Had dat dan niet gemogen? Anton Hoerburger vermoedt dat de enige toegestane invaller toen al was ingevallen (het randiboek van de KNBV vermeldt hierover niets). Overigens meent Amton Hoerburger dat er in die ja ren veel mooier werd gevoetbald dan tegenwoordig. Tegenwoordig wordt er niet meer „gevoetbald", maar „geknikkerd". De rechtsbuiten schuift de bal naar de linksbinnen, die weer naar de midvoor, die naar de rechtsbinnen en ga zo maar door. Ze schieten niet op, zegt Anton Hoerburger, die dan ook maar niet meer gaat kijken. En laat ik, nu ik toch bezig ben ook de „gebro ders Kessler" nog maar even uit de doeken doen, want zo eenvoudig zit die familierelatie niet in elkaar, al is het weer simpeler dan bij de Volendanise families Bond, Zwarthoek, Jonk etc. Vier Kesslers hebben in het Nederlands elftal gespeeld: G. A. Kessler (1884) H. A. J. Kessler (1889), H. J. Kess ler (1896) en J. H. H. Kessler (1891). De oudste, G. A. Kessler, of ir. Dolf Kessler trad op als aanvoerder van het eerste officiële Nederlands elf tal, dat in 1905 in Antwerpen met 14 (na verlenging) van België won. Hy speelde de eerste drie wed strijden mee, tweemaal als links half, de laatste keer als rechitbuiten. Zijn veel jongere broer Boelie (H. J. Kessler), 12 jaar jonger dan Dolf, debuteerde in de eerste na-oorlogse wedstrijd tegen Zweden, in 1919. Rechtsbuiten, als vervanger van Jan de Natris, die geschorst was wegens vechten tijdens een wedstrijd want dat kwam in die jaren ook al voor. Boelie speelde toen in een elf tal met zijn neef J. H. H. Kessler (D.), die d© eerste wereldoorlog goed doorstaan had, want ook in de voor afgaande wedstrijd van het Neder lands elftal in 1914 speelde hij mee. Deze ir. De Kessler debuteerde als 17- of 18-Jarige in 1909 tegen Bel gië en zou van alle Kesslers de meeste interlands spelen, te weten 21 stuks. Dé Kessler was zes keer aanvoerder en speelde beurtelings linksbuiten (onder andere met Ar nold Hoerburger), midvoor, rechts binnen en linksbinnen. De broer van Dé Kessler was mi H. A. J. Kessler, oftewel Tonny Kessler. Hij debuteerde in 1907 als linkshalf, speelde zijn tweede wed strijd in 1909 als midvoor en besloot zijn internationale carrière wee: linkshalf in 1913. Maar toen was het ook meteen goed raak, want dat was op Houtrust, toen Nederland met 2—1 van Engeland won. Ver moedelijk heeft Tomny Kessler de merkwaardigste carrière achter de rug, die zich voor een interland speler denken laat. Hij speelde in zes jaar tijd alleen maar tegen En geland. De eerste keer verloor hij met 122, de tweede keer verloor hy met 91 (maar maakte wel dat eni ge doelpunt)de derde keer won hy met 21. Als iemand de vooruitgang van het Nederlandse voetbal aan den hjve heeft ondervonden, was hy het wel. Zyn liefde voor Engeland was er overigens niet groter op geworden, in ae oorlog was hy adjudant va Mussert. Trouwens, ook als voetbal ler schynt hy altyd al ruzie met de scheidsrechter en zyn tegenstandeore te hebben gehad en hy overleed tv-n. slotte in een krankzinigen-inrich- ting. ROTTERDAM „Het is gegaan zoals ik alleen maair had durven hopen", zei een opmerkelijk fitte Johan Kijne zaterdag aan het begin van de avond toen hij over de eindstreep was gekomen bij de tweede editie van de Rotterdam-marathon. De 25-jarige Vlaardingse onderwijzer had de loop over 42 km en 195 meter weliswaar niet gewonnen maar zijn derde plaats leverde hem toch de titel Nederlands kampioen op. Johan Kijne, die tussen de Nederlandse langeafstandsloppers het liefst zijn eigen gang gaat, noteerde een tijd van 2 uur 24 minuten en 30 secon den, een nieuw persoonlijk record. Jansen weer in training Geert Jansen ROTTERDAM Onder de ruim drieduizend toeschouwers, die zaterdag langs het parkoers van de tweede internationale Rotterdam-marathon stonden, bevond zich ook titelhouder Geert Jansen, de AAC-er, die in het begin van het seizoen de Ne derlandse records op de uurloop, twintig kilometer en tien Engel se myi verbeterde en een uit stekend Jaar tegemoet leek te gaan, kon zyn marathon-titel in Rotterdam niet verdedigen. Jansen heeft lange tyd last gehad van zyn heup. By een onderzoek door de Utrechtse chirurg Strikwerda is gebleken dat de benen van de Amster- damer in lengte verschillen. Door dat lengteverschil ging de heup vam Jansen „protesteren". Na een vry langdurige rust heeft Jansen onlangs de trai ning mogen hervatten. „Ideaal is het nog niet maar ik hoop aan het einde van het seizoen toch nog een marathon te kun nen lopen. De Rotterdam-mairaithon leverde evenals vorig Jaar bij de eerste uit- gave een Engelse overwinning op. John Jones, een clubgenoot van Bemie Allen die in 1971 de marathon van Enschede ook op zijn naam bracht en in 1972 met 2.16.34.0 de snelste tijd ooit in Nederland op een marathon gelopen realiseerde, kwam na zes ronden door het KraJlingse bos als eerste op de sicitelbaan aan het Lange Pad. De triomf van Jones (2.22.49) was het resultaat van een zeer verstandig ingedeelde race. De 28-jarige vrachtwagen-chauf feur uit Windsor maakte tot ruim 25 km deel uit van een groepje dat ruim honderd meter voorsprong had op de koplopers Slachmuylders (Bel) en Atkinson (Engeland). Het tweetal- dat goed samenwerkte, werd in de vierde ronde ingelopen door Jones en Kijne, die op him beurt de Nederlanders Verhoef, Steylen, Kalf en Van Sijtveld waren kwijtgeraakt. Aad Steylen, die enkele weken gele den in Liverpool een sterke mara thon liep, verdween uit de strijd evenals Slachmuylders, die nadat hij was ingelopen het niet meer zag zitten. In het groepje volgers be vende zich ook nog de Engelsman Hughes. Demarrage Kijne had na rond 25 km het sein gegeven voor de aanval op de koplo pers. Met zijn demarrage "Dat bleek me later toch te veel kracht te hebben gekost" trok Kijne het groepje uiteen. Jones ging zonder moeite mee naar Hughes moest eevn loslaten. Kijne en de Engels man, die by de Westlamd-marthon half mei in Maassluis juist voor de Nederlander als derde eindigde, ble ven niet zo lang bij elkaar. Tegen de wind in moest Kijne zijn tegenstan der laten gaan. Hughes was dichter bij gekomen en bij het ingaan van de laatste ronde van bijna zeven ki lometer had Jones een comfortabele voorsprong opgebouwd. De afstand tussen hem, Kijne en Hughes was zo groot dat de over winning hem normaal gesproken niet meer zou kunnen ontgaan. Jo nes bleef opvallend gemakkelijk doorgaan maar moest in de laatste kilometers toch nog terrein prijsge ven aan zijn landgenoot Hughes, die nadat hij Kijne had afgeschud zeer sterk naar voren kwam. In het laatste stuk verspeelde Kijne nog ruim 40 seconden aan de Brit. Inmiddels had zich echter achter de koplopers ook nog het een en an der afgespeeld. Cees Verhoef, de Utrechtse student die de afgelopen maanden in Tsjecho Slowakijke twee sterke marathons liep en met 2.22.16.0 de beste Nederlandse seizoen tijd op zijn naam heeft staan, was in het laatste gedeelte van de wedstrijd le lijk teruggezakt. Hij werd uiteinde lijk elfde en zevende Nederlander. I ndruk wekke nd Indrukwekkend was wat Ben van Sijtveld in de laatste anderhalve ronde deed. De Amsterdammer "Na twintig kilometer wilde ik uitstappen want het was vreselijk zwaar" ging in zijn eentje op jacht naar de drie koplopers. Hij raakte Henk Kalf de Engelsman Atkinson, die lange tijd de kop had en in Maassluis als twee eindigde en de Duitser Rog- genbach kwijt en finishte als twee de Nederlander op de vierde plaats. De bronzen medaille in de natio nale titelstrijd ging naar de Gronin ger Henk Kaïlf, opvallend was het optreden van de Zeeuw Cees Mar- kusse, die als vierde Nederlander achtste werd. Het Nederlands kampioenschap voor club teams ging naar het Rot terdamse Metro, dat met John Kij ne (derde), Peter Fritz (negende) en Lex von Someren (zeventiende) drie lopers onder de eerste twintig had. Van de 128 gestarte lopers bereik ten er uiteindelijk 89 de eindstreep. Het grote aantal uitvallers werd veroorzaakt door de plotselinge ver andering van de weersomstandighe den. De uitslag is: 1, John Jones (GB) de 42,195 km in 2.22.49, 2. Lynn Hughes (Gb) 2.23.48, 3. Johan Kyne (Metro) 2.24.31, 4. Ben van Sytveld (AV 23) 2.25.18, 5. Robert Atkinson (Gb) 2.27.29, 6. 6. Henk Kalf (Olympia) 2.28.01, 7. Willy Roggenbach (W. Did) 2.28.28, 8. Kees Markusse (AV '56) 2.32.13, 9. Peter Fritz (Metro) 2.32,23, 10. Hans van Kasteren (Fortuna) (2.32.49, 11. Kees Verhoef (Hellas) 2.35.15, 12. Ben Luierweer (Mara thon) 2.35.43. Nederlands clubkampioenschap: 1. Metro (Rotterdam) 7.36.23, 2. Marathon '55 (Hengelo) 8.32.43, 3. AAC (Amsterdam) 8.41.49. BAZEL Mieke van Wissen heeft gisteren tijdens internationale atle tiekwedstrijden in Bazel het Neder- landsce record vyfkamp verbeterd en gebracht op 4440 punten. Het oude nationale record stond sedert 10 Juli 1971 (Papendal) met 4429 punten op naam van Miep van Beek (ADA). Enkele weken geleden op Papendal tijdens de landen wedstrijd Neder landGroot BrittanniëDenemar ken toonde Mieke van Wissén al aan in een voortreffelyke vorm te steken. Zy eindigde toen als eerste in het individuele klassement met een to taal van 4373 punten, het hoogste totaal dat zy ooit in een vijf kamp maakte. In vergelyking met de wedstryd op Papendal boekte Mieke van Wissen in Bazel winst op de 100 meter hor den (13.3 tegen 13.4), verspringen (6.00 m tegen 5.76 m) en de 200 me ter (23.5 tegen 23.6). Het kogelstoten leverde in Bazel verlies op (11,13 tegen 11,29) en het hoogspringen was gelyk: 1.69 meter. Op de 100 meter horden bleef Mieke van Wissen slechts eentiende seconde verwy'derd van het nationale record dat zy op 16 Juni (Papendal) op 13.2 sec. bracht. De resultaten op verspringen (6.00 m) en de 200 m (23.5) betekende de beste Nederland- De Brit. John Jones (links), op dit moment nog in gezelschap van Johan Kijne, op weg naar zijn fraaie triomf in de zeer zware Rotterdam-marathon. Anneke de Lange (Sparta) zorgde in Bazel ook voor een beste Neder landse seizoenprestatie. Zy liep de 80 meter in 2 min. en 6 seconden. Vrijdagavond had Tilly v. d. Made (PAC) in Zürich 2.06.4 gelopen. An neke de Lange eindigde in Bazel als derde achter de Roemeense I liana Silai (2.02.8) en de Zuidslavische Vera Nikolic (2.03.7). Ilja Keizer (Hellas) bezette de vierde plaats met een tyd van 2.08.4. Elly van Beuze- Mieke van Wissen kom (AV Castricum), de Neder se recordhoudster speerwerpen 54.36 m won in Bazel haar specis mat 47.04 m. De Zwitserse Meta Antenen nog voor een goede prestatie 6.35 m ver te springen. Paardesport De Zwitser» ter Paul Weier heeft tijdens ternationale concours hippiqi Aken het springconcours c Grote Prijs van de stad Akc wonnen. Weier bleef met "Fink' in de barrage zonder fouten. De te Nederlander was Jan Maathi met Dolman op een gedeelde plaats eindigde. KOPENHAGEN Edward de Noorlander is tijdens een in ternationale tienkamp, die dit weekeinde in Kopenhagen werd gehouden, als tweede geëindigd. De Rotterdammer verzamelde in zijn eerste tienkamp, die hij dit seizoen afmaakte, 7386 pun ten. Dit is de beste Nederlandse seizoenprestatie. Hans Sme- man eindigde in Kopenhagen als vijfde met 7280 punten. Eltjo Schutter, die na de eerste dag nog op de vijfde plaats stond, bereikte in Kopenhagen als tiende een nieuw persoonlijk re cord van 7028 punten. vyf- en tienkampinterland tegen België, die zaterdag en zoaidag in Brussel werd gehouden, gewonnen. De meisjes wonnen de vyfkamp met 11.333 tegen 10.650 punten. De jon gens zegevierden op de tienkamp met 18.952 tegen 18.534 punten. De individuele prestaties luiden (resp. 100 m, ver, kogel, hoog, 400 m, 110 m horden, discus, polshoog, speer, 1500 m): De Noorlander: 11.1 - 6.73 - 13.72 - 1.98 - 51.5 - 15.1 - 38.60 - 4.20 - 51.53 - 4.36.6; Sme- man: 10.9 - 6.97 - 13.29 - 1.83 - 50.6 - 14.6 - 37.19 -4.20 - 53.67 - 4.56.4; Schutter: 11.1 - 7.30 - 11.23 - 1.92 - 49.6 - 15.4 - 33.69 - 4.00 - 35.89 - J eugdinterland De Nederlandse Junioren hebben de Frans v. d. Ham (AV Schoonhoven) eindigde op de tienkamp als eerste in het individuele klassement met een totaal van 6717 punten. Hy vol deed daarmee ruimschoots aan de li miet voor de Europese jeugdkam pioenschappen, die van 24 t.m. 26 Tienkamp: (resp. 100 m - ver - ko gel - hoog - 400 m - 110 m horden - discus - pols - speer - 1500 m, to taal) 1. Frans v. d. Ham (Ned.) 11.5 - 6.57 - 12.04 - 1.75 - 50.9 - 16.7 - 38,30 - 4,25 - 40,52 - 4.29.7 - 6717 pnt; 2. John de Noorlander (Ned.) 11.6 - 6.62 - 11.85 - 1,80 - 52.7 - 16.2 - 31,52 - 3,80 - 44,46 - 4.26.4 - 6527 pnt; 3. Duchateau (Belg.) 6264 pnt. Vyfkamp: (resp. 100 m horden, ko gel, hoog, ver, 200 m en totaal); 1. Ria Ahlers (Ned.) 15.1 - 10,44 - 1,75 - 5.51 - 26.6 - 3841 pnt; 2. Mirjam v. Laar (Ned.) 15.9 - 10,64 - 1,75 - 5,19 - 25.8 - 3771 pnt; 3. Anja Smits (Ned.) 15.2 - 10,26 - 1,61 - 5,55 - 26.3 - 3721 pnt. De Canadese atlete Glenda Reiser heeft tydens wedstry'den in Victoria (VS) het wereldrecord op de myi voor dames verbeterd, zy maakte een tyd van 4 minuten 34.9 secon den. Het oude record stond op naam de Westduitse Ellen Tittel irlijl Stratenloop De oud-Leidsc atleet Rob Strtl4 genwoordig uitkomend voor Bussumse Tempo, heeft zaterd u Warmond een stratenloop over6rke meter gewonnen. In deze loop, ganiseerd door de Leidse verei De Bataven, kwam Strik met i seconden voorsprong op de D terdammer Van de Zon (AVR)[t de eindstreep: 25 min. gen 25.55.2. Van de Leidse cluljjgj nishten Arie van Tol (Bataveij, Gé Mulders (AV Holland) voorste gelederen. Van Tol derde in 26.54.7 en Mulders |U]^ 3.58.0. Ook Gerard van de (AV Holland) en Leo Moo (Bataven) zaten vooraan. Vflfertl] Ham werd zesde in 27.42.0 en l dg z zevende in 28.17.0. Naald) Marrewyk (Olympus '70) met 27.30.0 beslag plaats.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 12