)efensie- jegroting ioch lager Vnnie-drie-pinter stal de show TOERISTEN ZORGEN VOOR GOEDE BEZETTING HOTELS Voedselvoorraden door droogte in Afrika zeer sterk geslonken Haagse zal deze week niet uitkomen ^oor-selectie Miss Kaag verkiezing abinet-Den Uyl ERPAG 7 JULI 1973 BINNENLAND PAGINA 7 mie van der Aar uit Hillegom: niet de mooistewel veruit de hartelijkste. HAAG( ANP) De regering handhaaft haar Voor in de defensiebegroting 1973 te verlagen. De dfesbe- ïnde begroting zal op korte termijn worden ingediend. sftjjd •-president drs. Den Uyl diening van de miljoenennota 1974 dit in een brief Kamer, waarin hij voorts lelt dat de regering moet af- Ge an een deel van de voorgeno- naatregelen, met name in de ssector, als gevolg van het pen door de kamer van het ^1 tot verhoging van de accijns bedrag dat op de defensie- |fug 1973 wordt vrijgemaakt |Q A e regering zich voor dit Jaar 'i Wjklelen verschaffen tot dekking uitgaven voor de voorgeno- rijziging van het pensioenbij- De regering is niet jee(£nens wijziging te brengen in Sering beraadt zich nog op de ikheid om te voorzien in dek- een deel van de voorgeno- van de ontwlkkelingssamen- de P ig en voor de inmiddels aan- Migde maatregelen ter bestry- van wonin- orbereiding van de wetswij zi er verlaging van het college- ordt, ondanks het wegvallen voorgestelde dekkingsmidde- J mede hiervoor waren be- voortgezet. Het wetsontwerp goedig mogelijk worden in- t In het kader van de in- inllf 'ordi da; nader worden meegedeeld' op welke wijze de gevolgen van de voor te stellen wetswijziging zouden kun nen worden opgevangen, aldus drs. Den Uyl. Maandag a.s. begint de begrotings marathon van het kabinet-Den Uyl. In snel tempo men heeft zich 14 dagen gegund zal de begroting 1974 worden opgesteld. Premier Den Uyl benadrukte gister avond, na afloop van het kabinets beraad, andermaal dat het geen eenvoudig karwei gaat worden. „We hebben te maken met de problema tiek van de begrotingsoverschrijdin gen. Wij zijn nog een rapport wach- bereikte overeenstem- tende in zake de structurele begro tingsruimte. De vraag zal zijn wat het maximale niveau voor de over heidsuitgaven zal kunnen zijn, wat aanvaardbaar zal zijn op het stuk van de belastingdruk, hoe de ver hoging van de niet-belastingmidde- Naaktstrand is te klein en te vol HAARLEM (ANP) De bezoekers van het naaktstrand in het Noord hollandse Callantsoog vinden het strand te klein en te vol. Ook willen zij erg graag een paviljoen hebben. Bovendien hebben zij veel klachten over niet naaikt-recreërende nieuws gierigen. Dit blijkt uit een onder zoek dat zondag 17 Juni op de stran den in Noord- en Zuid-Holland werd uitgevoerd. Die dag - bevolkt en dampig- ver toefden er ongeveer 350.000 mensen op de stranden, waarvan 180.000 in Zuid-Holland. De mensen bleven die dag maar kort op het strand. De meeste klachten betroffen vuil op het strand, zoals teer, gebroken glas en veel afval. Met het onderzoek werd in 1962 be gonnen. In die tijd is het aantal strandbezoekers het meeste geste gen in de kop van Noord-Holland. Drie kwart van de mensen komt per auto. Honden werden vergiftigd ARNHEM (ANP) Gisteren zijn in Arnhem vier honden na het eten van vergiftigde leverworst dood gegaan. Doodsoorzaak werd door sectie vast gesteld. De hondelijken werden ge vonden in de wijk Klarendal. in een andere Arnhemse wijk werden vori ge maand de lijken van tien vergif tigde katten aangetroffen. KAAGDORP, vrijdagavond - Zo'n twintig kandidates hebben zich gemeld voor de eerste selectie van de Miss-Kaagverkiezing. Daar blijken zeer gerenommeerde krachten onder te schuilen, zoals Miss Noordzee 1973 en Miss Sche- veningen van hetzelfde jaar. Als jury-voorzitter Lou Bromsnor Geels het eerste meisje naar vo ren roept om haar kunnen te to nen, zit de plaats van handeling, een tegen uitspanning De Bonte Koe aangebouwde tent, bepaald nog niet vol. Maar als de diverse schoonheden zich eenmaal in het strijdgewoel hébben gestort, vol doet de belang stelling weldra aan de verwachtingen. De 20 meisjes strijden deze avond voor twaalf finaleplaatsen. Zjj moe ten daarvoor twee karweitjes opknap pen: 1) op corecte wijze een zeiljack en dito broek aantrekken, een rubber bootje aan een paal bevestigen en in dat bootje gaan zitten 2) een mi nuut praten over een door de voor zitter te bepalen onderwerp. Door Ruud Paauw Ene Joke Mag nee moet het spit af bijten. Ze biedt weinig imponerende handelingen. Weliswaar laat ze al bukkend een decolleté zien, waarbij horen en zien Je vergaat, maar haar paalkmoop lijkt me niet Je dat. Ze oogst ook geen hoge cijfers van de Jury, waarin behalve Geels zitting hebben: Gé Hof enk, Cor Grootenhuis, Wil Hordijk, Hans Beekman en LD- Journaliste Henriëtte van der Hoeven, Zes kandidaten komen en gaan zon der dat er ook maar een rimpeltje in de vijver komt. Dan verschijnt een coryfee: Louise Schefferli, die kenne lijk schoonheidstitels verzamelt zoals een ander postzegels. Ze is al Miss Flower en Miss Noordzee, Haar ma noeuvres met zeilkledy en paal zijn middelmatig. Maar de Jury overhan digt haar toch een groot aantal pun ten. Kennelijk werkt hier hetzelfde mechanisme als bij kunstrijden: aan kampioenes geef Je gewoon méér. Of misschien is de Jury enigszins de klut kwt geraakt door de maat 96 bovenwijdte van Mis Noordzee. Dat is inderdaad niet niks. Het Leidse meisje José Oosterhout is de Jongste van het hel stel: 15 Jaar, Ze brengt een nogal slordige act. Maai- lady-speaker Aukje Boersma zegt vergoelijkend: „Ze is pas 15, als ze wat ouder is, kan het nog heel wat worden". Twee vlakbij mij zittende J ongens-in-de-moeilij ke-leef tijd be amen het enthousiast. Maja van Rhenen, Miss Scheveningen 1973, betreedt met schoenen en al het vaartuigje. Een fout waarop de Jury scherp let. „U stapt zeker niet vaak in de boot", zegt Lou Geels hoofdschuddend. En dan komt het. Naar voren treedt Annie van der Aar (23) en ze heeft volledig lak aan al dit afgepaste glad heid van de mooie meiden. Ze toetert in de microfoon van Aukje Boersma, dat ze „een rasechte Hillegomse" is en dat ze het allemaal „doodeng" vindt. Op geen stukken na is Annie de mooi es te, maar ze is wel veruit de hartelijkste. De zeilbroek zit haar zeer ruim. Ze laat de zaai even zien dat er nog een compleet elftal neefjes en nichten bij kan. Met dat zeiljack aan ziet ze er uit als een vrouwelijke Joris-drie-pinter. Ze doet twee stappen en de broek zakt haar tot grote vreugde van de zaal tot op de enkels. Annie (pompbedien- ster van beroep) oogst met dit stukje recht-voor-zijn-raap-theater de hoog ste score. Later zegt ze: „Ik heb me laten overhalen hier aan mee te doen. Maar ik hoor hier eigenlijk helemaal niet. Ik voel me echt een tutje, hoor". Dan volgt het tweede karwei voor de kandidaten: een minuut praten over een onderwerp dat Lou Geels uit een lijst kiest. Het wordt een tamelijk wanhopig halfuurtje. Want nu niet de „maten" maar de hersens en de mond moeten het werk doen, vallen velen pijnlijk door de mand. Mary Stolk, zo te zien een boeiende blondine, moet praten over leefmilieu en brengt er niet één woard over uit. Mirian Waterloo krijgt het onderwerp „vakanties" voorgeschoteld. Ze produceert zegge en schrijve drie zinnen, die boven dien onderling geen enkele samen hang vertonen. Jurylid Henrietta van der Hoeven tilt er verbolgen het bord- Je met het cijfer 1 voor omhoog. Loui se Schefferli, de coryfee, laat haar licht schijnen over Turks Fruit. Ze doet dat heel behoorlijk, dat moet ge zegd. Ze komt tot deze conclusie: „Ik vind het jammer dat Monique van der Ven zich voor 6000 gulden in de boot heeft laten nemen. Als ik in mijn blootje moest filmen, zou ik heel wat meer vragen". Bernadette Termeulen verslikt zich grondig in het onder werp ,4e ideale man": „Ik ben ge trouwd en ik heb een ideale man, daar kan ik verder niks over zeggen". De favoriete Annie-drie-pinter moet pra ten over „aanranding". Ze doet het zo hardvochtig dat Geels aan het eind opmerkt: „Ik zal u nooit aanranden, hoor, Juffrouw". Daarna wordt het klassement van de voor-selectie opgemaakt. Annie van der Aar prijkt nog bovenaan. Een der kandidates is er niet over te spreken dat er helemaal niet in bikini's is ge showd, hetgeen beloofd zou zijn. Ja, zegt de Jury, maar er waren vijf meis jes die geen bikini's bij zich hadden en toen hebben we dat maar wegge laten. „Dat willen we nu voor de fi nale bewaren". Te vrezen valt dat An nie dan haar toppositie kwijt zal ra ken. Want als er vleselijk gemilime- terd gaat worden, zal ze veel tekort schieten. Prins Bernhard heeft gisteren de nieuwe behuizing van Kodak Nederland BV in Bunnik geopend. Tijdens de rondgang door het bedrijf trok een oude platencamera de aandacht van de Prins. GOLF De Nederlander Jan Dorrestein is gisteren als tweede ge ëindigd in een internationaal prof- golftoernooi in Bayonne. De Hage naar, die na drie ronden nog de lei ding had, moest zich gewonnen ge ven aan de sterke Fransman Ga- raialde. Deze kwam in de slotronde tot 65 slagen, waarmee hij zijn to taal op 271 bracht. Dorrestein fi nishte op 274 slagen. WATERPOLO Het Nederland se Jeugdteam heeft gisteren tijdens het internationale waterpolotoernooi in Boedapest opnieuw een nederlaag geleden. Na het verlies van donder dag tegen West-Duitsland moest men nu de zege met 3—6 aan Span je laten. De overige uitslagen zijn: Hongarije West Duitsland 43, Zweden Groot Brittannië 7—5. SCHAATSENRIJDEN Wegens drukke werkzaamheden zal dokter Ab Rozijn zich het komende seizoen niet beschikbaar kunnen stellen voor de medische begeleiding van de dames kernploeg (schaatsen). De Amsterdamse doctor in de medicij nen Le Nobel zal de werkzaamheden van dokter Rozijn AMSTERDAM (ANP) De direc teuren K. Stolk en A. H. Spain van drukkerij Boekhoven-Bosch in Utrecht en NRC-Handelsblad in Am sterdam hebben gistermiddag beves tigd dat Bonaventura-directeur H. ten Brink hen telefonische heeft be richt dat zij er rekening mee moe ten houden dat de komende week de Haagse Post niet zal verschijnen. Ook de plaatsvervangene chefs zet terij van het NRC-Handelsblad waar HP gezet pleegt te worden, ver klaarde de opdracht te hebben ge kregen van zijn directie het werk schema van de zetterij aan te pas sen aan het niet verschijnen van HP. Het stakingscomité van HP heeft deze daad scherp veroordeeld als zijnde "in scherpe tegenstelling met de verbale bereidheid van de direc tie tot overleg". "Door al deze acti viteiten probeert de directie HP om zeep te helpen. Een weekblad dat niet wekelijks verschijnt ligt al gauw uit de markt", aldus het comité. De personeelsraad van de Amster damse Elsevier uitgeverijen heeft de directie van de uitgeversmaatschap pij Bonaventura voorgesteld het ont slag van de redactieleden van de Haagse Post in te trekken en hen *n noodhulp in het len er uit komt te 2 n van 50 le beroofd CHT In Utrecht hebben gistermiddag de 52-Ja- oagazijnbediende J. G. Ruijs tas met f 43.500 in a f 6700 in cheques, 'eer Ruijs bracht het geld voor groothandel in tikelen naar de Algemene Nederland aan het Janskerk- Utrecht. Het geld zat in een :offer. Op het Janskerk- magazijnbediende door 'annen aangevallen. Een van Kg hem met een gummiknup- hij de geldtas moest losla twee gingen er vandoor in Citroen DS die vlakbij ge- stond. de mannen hem aanvielen aJs toen hij de auto achterna heeft de heer Ruijs 'overval I' geroepen maar niemand rea- De politie zoekt getuigen t gebeuren. Md. terslt°! 'V0" ?-fci Oude traditie: de verlangens van de departementen overschrijden verre de begrotingsruimte. KOBALT IN LUCHT BOVEN RIJNMOND ROTTERDAM Uit het onderzoek naar de schapensterfte in het Rijn mondgebied is gebleken, dat de Che mische Industrie Rijnmond niet al leen verantwoordelijk is voor de aanwezige hoeveelheid koper in de lucht, maar ook voor een gering percentage kobalt. De monsters die van het gras van de omliggende wei landen zijn genomen, zijn in Petten gecontroleerd. Deze komen overeen met de emissies van de chemische industrie. De schapen overleden enige tijd ge leden aan het koper, dat zich op 't gras had afgezet. Volgens de direc tie van de Dienst Centraal Milieube heer is de aanwezige hoeveelheid ko balt in de lucht ter plaatse ongevaar lijk. Het is slechts een geringe hoe veelheid. Het chemische bedrijf heeft inmid dels, zo blijkt uit het zojuist versche nen kwartaalverslag van Rijnmond toegezegd, de gevaarlijke emissie, tot de helft terug te brengen. In no vember a.s. zal een installatie wor den aangebracht, waarmee al het ko per en kobalt uit de afvoer in de lucht gehaald kan worden. DEN HAAG De vakantieaccom modatie in ons land is op het ogen blik .goed bezet. De hotels en pen sions zijn over het algemeen tevre den toet het aantal gasten. In enkele kustplaatsen zijn de hotels en pen sions 'bijna vol. Op de Veluwe en in Limburg is ech ter in de hotels en pensions nog vol doende plaats voor hen, die er als nog op- uit willen trekken. De bun galows en appartementen zijn in heel Nederland vrijwel volledig be zet. De Recron meldt dat er op het kamperterreinen een behoorlijke be zetting i*;, maar dat er ook hier en daar no® wel een plaatsje te bemach tigen is. Op de vier Friese Waddeneilanden ia geen plaats meer voor kampeer ders, hotelgasten, en mensen, die er gens een kamer willen huren. Op de eilanden zijn nu ongeveer 70.000 gas ten. Het Jbeeft volgens de Rijkspoli tie geen emkele zin op het komende weekeinde naar Ameland, Vlieland, Terschelling of Schiermonnikoog te komen. Er is geen slaapplaats meer te vinden. Recreanten! die in de open wateren van Oostelijk Flevoland gaan baden of zwemmen, hebben grote kans een hinderlijk Jankende maar overigens ongevaarlijke* huiduitslag op te doen. Het water is besmet door larven van een. voornamelijk op watervo gels parasiterende platworm, die zich ontwikkelfen tot waterslakken. Snel afdrogem en omkleden schijnt het beste middel te zijn om uitslag te voorkomen pf te beperken, zo blijkt uit de UScst op de waarschu wingsborden di(ï de Rijksdienst voor de IJsselmeerpo\ders langs het water heeft laten plaatsen. In Apeldoorn zijn gisteren twee zwembaden buiten gebruik gesteld. Terwijl waterpoloërs van AZW aan het zwemmen waren produceerde de chemische installatie zoveel chloor dat zich wolken boven het water vormden. Spelers en toeschou wers moesten hoestend en proestend bet bad verlaten. In het zwembad De Sprenkelaar, werkte de verwarmingsinstallatie niet Juist op het ogenblik, dat men de inhoud van het bad had ververst. Gevolg was dat de temperatuur van het water beneden de vijf graden celcius lag. Daarom werd besloten 't bad tijdelijk te sluiten. De Nederlandse Spoorwegen heb ben gistermiddag last gehad van treinvertraging ten gevolge van een blikseminslag in de bovenleiding bij Haarlem. Gedurende bijna drie kwartier was tussen Haarlem en Leiden slechts beperkt treinverkeer mogelijk. De bliksem sloeg gisteren in de boerderij van veehouder C. K. Ots in Callantsoog. Het woonhuis met de veestallen gingen verloren, evenals 20 ton hooi en de landbouwmachi nes. De schade wordt op enkele ton nen geschat. andere rechtsbasis te geven. Hier door zullen de werkzaamheden van een voor beide partijen aanvaardba re bemiddelaar kunnen beginnen, al dus de raad, die gisteren in Amster dam de situatie rond de Haagse Post besprak. De raad betreurt de uitkomst van de procedure rond de benoeming per 1 juli van de heer J. Folkertsma tot hoofdredacteur van HP. Zij vindt zowel de staking van de redactie, als het daaropvolgende ontslag van de zestien redacteuren een "emotio nele daad". Twee binnen 24 uur Buitenlanders overleden door drugs AMSTERDAM (ANP) Binnen 24 uur tijds is de Amsterdamse recher che geconfronteerd met twee Jeugdi ge buitenlandse bezoekers, die op hotelkamertjes dood werden aange troffen als gevolg van overdose ring met een verdovend middel. Donderdagavond was het de 24-Jari- ge Amerikaanse student J. N. G. uit New York. die in een hotel aan de Nieuwendijk dood werd aangetrof fen, gistermiddag vond een hotelhou der aan de Warmoesstraat op een van zijn verhuurde kamers de 25-ja- rige Fransman P. J. M. uit Parijs levenloos op de vloer. De man was daags tevoren ingeboekt. Hij had de Injectiespuit nog in de hand. aldus deelt de recherche mede. Blijkens zijn paspoort had 't slacht offer vele reizen naar Pakistan ge maakt en was in Amsterdam o.a hulp tegen verslaving gaan zoeken, bij de Jellinek kliniek. Op beide lijken wordt sectie ver richt om de doodsoorzaak met stel ligheid te kunnen vaststellen. BRUSSEL De wereld zal machteloos zyn als zich een nieu we droogteperiode zou voordoen als die ben zuiden van de Sahara in Afrika, omdat de voedselvoor raden zfjn geslonken, aldus ver klaarde gisteren in Brussel de di recteur-generaal van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Nakies in Rome, dr. A. Boerma. „Als zich een nieuwe droogte periode van deze omvang zou voordoen, zullen de middelen voor hulp op korte termijn ontbreken. De voedselvoorraden kunnen niet uit de oogsten van dit Jaar wor den aangevuld daarvoor zullen enkele goede oogstjaren nodig zyn", aldus dr. Boerma. Boerma die een bezoek brengt aan de Europese commis sie in Brussel noemde de hui dige nationale landbouwpolitiek en de ontwikkelingspolitiek on toereikend. De ontwikkelingslan den moeten volgens hem gemak- keiyker toegang tot Europese af zetgebieden hebben en de ont wikkelingspolitiek zou meer ge richt moeten zyn op het bevorde ren van de landbouwproduktie waar dat mogelyk is. De directeur-generaal van FAO sprak tegen dat zyn organi satie de omvang van de droogte in Afrika pas laat had beseft. De voedselaanvoer is volgens hem goed op gang, en de enige proble men zyn het vervoer, de binnen landse ontwrichting en stappen op lange termyn om de landbouw op nieuwe leest te schoeien. Het is nodig, zei hy, de landbouwpro duktie van de ontwikkelingslan den efficiënter te maken omdat de expansie achterop raakt, zoals wordt geïllustreerd door een da ling met één procent in plaats van een groei van vier procent in 1972. Boerma sprak ook de vrees uit dat by de verdwyning van de Amerikaanse overschotten, de in stabiliteit van de wereldprys toe neemt. De komende tien Jaren zullen gekenmerkt worden door sterke fluctueringen in aanbod en pry zen, meende hy. Dr. Boerma zei dat FAO is ge porteerd voor internationale goe derenafspraken ter beheersing van de situatie. De EG-commissaris verant- woordelyk voor de Landbouw. Boerma's landgenoot ir. P. Lar- dinois, zei dat de EG een reeks van dergeiyke internationale af spraken zal voorstellen op de GATT-onderhandelingen die la ter in het Jaar in Tokio beginnen Canada, Australië en Nieuw-Zee- land zyn ook voor zulke afspra ken. maar de Verenigde Staten tot dusver niet, volgens Lardinois.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7