Wijnkoper bottelt nog steeds zelf De liefelijkheid van Albert de Klerk is niet te evenaren agenda Kinderfeesten in t Haagwegkwartier PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 7 JULI IS Tijdens het bottelen wordt regelmatig een glas gevuld om te zien of de wijn geen depot (bezink sel) heeft. Dit gebeurt door het glas tegen het licht te houden. LEIDEN Albert de Klerk is een eenzijdig kunstenaar. Zijn mu ziekliefde is gericht. „Anonimo" was het eerste woord op het pro gramma. Ware het orgelconcert in de Marekerk naamloos aange kondigd geweest, als van een Anonimus, de vermelding van Heriaanse Sonata's van Colonna (uit Purcelli's tijd) en Cassanoves (een eeuw later» samen met een van de drie werken, die Mozart schreef „für ein Orgelwerk in einer Uhr", zou met zekerheid De Klerk als vertolker hebben ver raden. Muziek als deze betovert en ob sedeert hem. Hier is een komplete vereenzelviging. De psyche van hun klank is de zijne. Hij is daar in zonder meer plaatsvervangende componist. Het meesterschap in de uiterlijke verklanking is onafwend bare voorwaarde, maar alleen de liefde bewerkt de verbindende beto vering .De Klerk is charme, smaak, en speelsheid liefst in een beperkt no- tenbereik. Heroïsme, geweld, kracht zijn niet zijn gebied. Werkman en speelman zijn niet te scheiden. Geen seconde. Liefde: geen evenaart hem in lieflijkheid. En lieflijkheid regeert de register- keuze. Een soms ook donkere lief lijkheid als in Mozart's bijna schrij nende f moll Adagio-Allegro - Ada gio (K.V. 594». Donkerheid ook mee- bepalend in Prelude en Fuga in e van Bach's geniale vroeggestorven voorganger Nikolaus Bruhns, waarin een thema een chromatisch neer- schrijdend crucifixus-motief schil dert. Donkerheid niet klein-menselijk maar als spel van licht en scha duw. Soms wil De Klerk spel alleen zoals in Scarlatti's Sonate 287 met fluit en trombone als uitkomende stemmen. Onfeilbaar. De erkentelijk heid voor dit alles, de lyrische be wogenheid in het auditorium was 'n onmiskenbaarheid, die stand hield bij De Klerk's eigen Ricercare: „Hommage Sweelinck". Een hom mage naar de geest van de onver getelijke leraar Anthon v. d. Horst Kinderen die naar toneelspelende kinderen kijken zijn mateloos geboeid. Toneelspelend# kinde ren, die voor kijkende kinderen spelen, geven het beste wat ze hebben. In het "jeugdpark in Zuid-west werd nisteren een jeugdtoneelvoorstelling gegeven. Een gebeuren dat een hoop glunde rende gezicht opleverde. Zaterdag Ondanks de waanzinnige prijzen die op veilingen voor wijnen worden betaald, ondanks het gebruik van wijnen louter als belegging en on danks artikelen in tijdschriften, waarin wordt beschreven hoe van aardappels, bieten en brandnetels, een naar zeggen voortreffelijke Kartoffel '72 kan worden gemaakt, is het echte wijnbottelen en verzor gen nog niet geheel verloren ge gaan. Verleden week bottelde men bij slijterij Overbosch in Voorschoten nog op een moderne, zeer zorgvuldi ge wijze vyf vaatjes tawny port. Port die ongeveer 8 weken gele den uit de Havenstad Oporto aan de rivier de Douro de reis naar Voorschoten was begonnen, en nu zover tot rust was gekomen dat bottelen verantwoord was. Anders dan vroeger, toen in de houten vaten aan de onderkant een spongat werd geslagen waarin een houten kraan paste. Voorzichtig zonder de kraan eenmaal dicht te doen voor het vat leeg was, omdat anders de wijn een te grote schrik zou krijgen, werd bij het licht van een kaars, die achter de fles stond zo'n vat leeggemaakt. Totdat de bottelaar het depot, het zaksel, in de fles zag verschijnen, hetgeen voor hem het teken was dat het vat op vijf, zes flessen na leeg was. Nu gaat dat anders, maar in wezen wel gebaseerd op dezelfde grondsla gen. De wijn is door de betere vini- ficafciemebhoden zo helder geworden dat er bijna geen depot meer in het vat achterblijft. Het naar buiten rollen als er nachtvorst kwam. om de port op natuurlijke wijze te kla ren, komt ook niet meer voor. Dat gebeurt nu al in Portugal zelf waar de port kunstmatig licht be vroren wordt. Het bottelen van de prachtige goudbruine tawny dinsdag in de heerlijk koele kelder gebeurde met een moderne bottelmachine die de wijn uit het vat zuigt, zonder dat ze daarbij veel in beroering komt. Via een slang en acht filters komt de portwijn in de fles die ook al weer voor een brandende kaars staat om te zien of er geen depot in de fles komt. Uit extra voorzorg wordt eens in de zoveel tijd nog een glas uit de fles geschonken om goed te kijken of de wijn volledig helder blijft. Daarna wordt een ge heel schone kurk in een bakje met cognac bevochtigd en daarna voor zichtig op de fles gedaan. Nu moet de port nog ruim een half jaar lig gen om weer volledig tot rust te komen Oxydatie Wijnkoper J. M. Versteegen van Slijterij Overbosch zal nooit te lang wachten met het bottelen van port want wijnen dampen ongeveer 5% in, hetgeen nauwlettend moet wor den bijgevuld omdat anders door de lucht in het vat de wijn als het ware gaat oxydereu. Daarom wordt Door Ed de Keuning boven door het bondelgat het vat nauwlettend bijgevuld tot de grote dag van bottelen daar is. En dat is toch net zoals vroeger, toen de he ren van de grote huizen met de wijnkopersknecht naar de kelders gingen om hun eigen geïmporteerde wijtien op fles te brengen, een be langrijk moment. De schone flessen moeten gereed staan, de kurken moeten klaar staan, het bakje cognac, een proef glas, kaars en een laag krukje waarop men tijdens het bottelen kan gaan zitten. De kelder moet eeti gelijkmatige temperatuur heb ben en het mag er bepaald niet tochten. Is dit wel het geval dan kan de wijn schrikken en blind slaan, dat wil zeggen enigszins troe bel worden. Na het bottelen zet de kurker de flessen in rijen op de grotid en laat ze zo staan tot de volgende dag. Daarna worden de etiketten, die in een afgepaste hoeveelheid tegelijk met de wijn zijn afgezonden, op de flessen aangebracht, waarna de port nog een verkwikkend slaapje van een maand of zes wacht, om daar na bij het uitschenken als een schone slaapster te ontwaken. Kleur Port, de enige wijn waar de Engelse koningen een toast mee uitbrengen, verandert van kleur als het in het vat opgeslagen ligt en op die kleur baseert men de beschrijving van de verschillende typen. Die kleur gaat vanzelf over van purperrood in de prille jeugd, waarin rood met blauw dooreengemengd is, maar het zuive- ïat 19 Leiden Soos Mlra 66 Kreatief Sentrum 1- lat 19 Leider kamerbewoners Oegstgeest Jon ar 8—1 uur nam Pieterskerkstraat 1 Leiden Zevi dedagsadventist belstudie 11 uu: Morsweg 114 Schaaksoos 25.30 Bij molen de Valk Leiden Postzei markt 2—5 uur nam. De Vink Leiden Dansen 92 uur Gemeentecentrum Oegstgeest reldwlnkel 113 uur. Zondag Breestraat 19 Leiden Open jeu; spr. J. Zijlstra 10 i Breestraat 19 Leiden Soc. Twenti voor kamerbewoners i Leiden Kreatief a trum, 812 i Maandag café 7.30—10.3 re rood. waaraan de naam Ruby, robijnrood, wordt gegeven, en van rood naar oranje waarin rood zich mengt met geel om Tawny, taan- kleurig, goudbruin te worden. Dan is er nog de witte port die vaji wit te druiven is geperst. Port is altijd samengesteld uit de oogsten van een paar jaren, behalve wanneer er een zeer goed jaar is, dan wordt een klein gedeelte van de oogst apart gehouden om te bot telen zonder bijmenging van wijnen van een ander jaar. Deze port moet dan binnen twee Jaar op fles wor den gebracht en wordt Vintage Port genoemd. Aangezien deze twee Jaar niet genoeg zijn voor de wijn om al hun vaste stoffen als kalk en wijn steenzuur af te zetten, doet ze dat in de fles. Deze afzetting behoort een vaste korst te worden tegen de binnen kant van de fles, waarbij de port weieens geholpen wordt door ze in flessen te bottelen die een geruwde weg 4 in Oegstgeest binnenkant hebben, hetgeen op de fles aangegeven staat met het Doktersdie nst woord Crusted. Dit laatste gebeurt echter alleen maar met vintage ports die niet binnen twee Jaar bot- telrijp waren en dus nog enige Ja ren in het vat zijn bewaard, waar door ze minder depot in de fles hebben. Leiden Open Jeu Hogewoerd 57 Lelden toneel, film leenstaanden 8 i Apotheken door apotheek Zuidwest. Brahmsl Leiden Tot zaterdagmorgen uur raadplege men de eigen huisa Daarna tot zondagnacht 24 uu tend voor spoedgevallen dokl 22222. Wijkzusters M. Prlns-Snuveri Maredijk 161 (telefoon 23013) ei -"ndljk (telefoon 23515). Dam, Hoge Rijn De laatste Jaren zijn 1947, 1950, 1955, 1960 en 1966 voor de naam Vintage in aanmerking gekomen. Zulke portwijnen mogen tijdens hun rust op fles absoluut niet wor den gekeerd maar moeten liggend worden bewaard met het etiket naar boven, hetgeen trouwens voor alle wijnen geldt. Vóór dat deze wijnen gedronken worden kan het aanbeveling verdienen om de wijn voorzichtig over te schenken in een karaf en daarbij te zorgen dat het depot in de fles achterblijft, het z.g. decanteren. De fles blijft dan wel op tafel staan of in de kamer om aan het etiket, Jaartal en merk te kunnen zien. Vintage port kan tientallen jaren oud worden en toch nog in kwali teit vooruitgaan, hetgeen dan mis schien toch wel mensen er toe brengt om er zijn geld in te beleg gen, wat niet erg is als zo'n fles maar ééns gedronken wordt, want dat is toch zijn mooiste bestem ming. Woud, Hoofdstraat 40 (telefo< Wijkzuster C. van Meurs, Snouck 1 grond je 9 (telefoon 34112). Oei Fran: Wijkzuster: zaterdag (telefoon 070-836816) ter Warmenhoven (telef< beide gevallen b.g.g. telef< Voorschoten Hulsartsen S. Kooy, Schimmelpennincklaan 13 lefoon 2527) en F. Koopmans, Kleffensplantsoen 43 (telefo< 53448) 63378). Zaterdag hulsarta de Gijzel, Sweilandstraat 16 (tele 2866) en zondag huisarts F. Wr kamp, Dorpsstraat 45 (telefoon 222 SOS-dienst SOS-Telefonische Hulpdienst tl (01710)-25202 Voor allen die in n lljkheden verkeren bereikbaar Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leli Aanvragen hulp bejaarden en durig zieken en gezinsverzorging, jfi tel. 49441 'maandag t.e.m. vi een en al bewondering voor Swee- linck's wijze van contrapunteren. Ook de samenwerking met de alt mezzo Elisabeth Cooymans kan niet anders dan lyrisch worden beoor deeld. Niet alleen om de hoogsym- pathieke kwaliteiten van haar inne mende, expressieve, egale, mooi ge welfde, vrij bewegende stemmidde- len, maar ook om het magistrale seconderen door de organist in zan gen van Purcell, Emanuel Bach en De Klerk. Van laatstgenoemde de len uit diens kantate Super Omnia. Daaraan waren enige by dragen voorafgegaan tot illustratie van zan gers uit de Spaanse gothiek van rond 1300, waarbij van een Anonimo "Ay trista vide corporal" muziek in im- provisatietrant bij een wagen- of mysteriespel volgens een ook de toenmalige omstanders vertrouwd patroon. K. en O. zij dank voor de voor bereiding van deze magnifieke uit voering. KEES VERHOEF kerkelijke opleidingsschool zin- rerzorging. Rilnsburgerweg l Humanitas woensdag 9.30-1 Release Rijn 20a, tel. 24555 Ma t/m Wets winkelt je Juridisch adviesbureau rechtskundige bijstand. Ai Volkshuis Apothekersdijk 33 Open tijden d'i. 10-11 uur voorm. r Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlngs- en informatief gemeenschap Zuidwest. Tel. 33921 en 61944. Boottochten Kort Galgewater: Vertrek I tocht naar Kagerplassen, 10 en uur, naar Braasem ermeer en fauna 10.15 uur. Haven (op zondag Spanjai brug): Vertrek Molencruise, 2 Niet op zaterdag. Beestenmarkt: Stads rondvaart Jeugddorp De jaarmarkt, die gisteren ter gelegenheid van de Kaagweek, in Warmond werd gehouden, trok een hoop volk. Er heerste een gezellige „onder-ons" sfeer, de mensen kuierden op hun gemakje langs de ouderwets ingerichte stalletjes en kraampjes. Leiden Van 10-16 uur 1 tieactiviteiten voor kinderen jaar in het Jeugddorp Zuidwest de Voorschoterweg (naast zwen „De Vliet")kleien, verve •poffertjes bakken, hutten bouta^ enz. Iedere vrijdagmiddag sp« ient kindervoorstelling. Toegangsi f 1,-; 10 rittenkart f 7,50. Informatiebureau werki Kindercentra Leiden Haarlem! straat 73b (telefoon 30360). Geop LEIDEN Op dinsdag 10, woens dag 11 en donderdag 12 juli organi seert het comité van het Haagweg kwartier voor de Jeugd, die vakan tie heben kinderfeesten en een kin derkennis. Het gebeuren viindt plaats op het grasveld van de Toussaintkade. Het begint 's morgens om tien uur en zo tegen een uur of elf 's avonds houdt houdt men ermee op. Twee organisatoren, de heren Jan sen en Blansjaar zitten vol met ver halen over wat er allemaal gaat ge beuren. Zo kunnen de kinderen mast- Iklimmen, hindernis-fietsen, skelte ren, zalkopen, te veel om op te noe men. De kermis heeft als een van de leukste attracties het rad van avon tuur. Iedereen Is van harte welkom, alhoewel de jeugd van 5 tot 14 Jaar centraal staat. Het eld dat binnenkomt, is bestemd voor een op een later tijdstip te hou den kindermiddag. Vele mensen hebben him mede werking al toegezegd. "Ze staan er frontaal achter", zegt de heer Blans jaar tevreden. Vooral is hij erg blij met de medewerking van de groep de Mantano'5, die gedurende de drie dagen gratis en de hele dag zullen optreden. VOORSCHOTEN De bewoners van de woningen, liggende in de wijk Adegeest (met uitzondering van het gedeelte Oude Adegeesterlaan tussen de Prins Bernhardlaan en de Nassau- kade), aan de Leidseweg (het ge deelte tussen Raadhuislaan en Voor schoterweg), Voorschoterweg, Hof weg (het gedeelte ten oosten van de Voorschoterweg), Prof. Boerhaave- weg, Krimkade, J. P. Coenstraat, Vondelstraat, Marnixstraat, en Be- resteynstraat kunnen op 18 Juli (woensdag) van de grofvuilophaal- dienst gebruik maken. De bewoners van de woningen, lig gende in de wijk Noord-Hofland, aan de Hofweg (het gedeelte tussen Voor schoterweg en de Leidseweg), Leid seweg (het gedeelte tussen Voor schoterweg en de Vinkweg) en de Vinkweg kunnen op donderdag 19 Ju li van de grofvuilophaaldienst ge bruik maken. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave: Leidsch Dagblad B.fe: Witte Singel 1 - Leiden Postbus 54 - Giro 57055 tie 01710-25041 Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement 19; ®>oi Kwartaalsabonnementf 27; tr, c Per Post f29, Losse nummers 0; nan Abonnementsgelden bij voorui We betaling te voldoen By autom tische overschrijving geen adn EQh< nlstratie- en incassokosten. Nabezorglmg tot 20.00 uur Zaterdag tot 18.00 uur Telefoon 01710-30500. okkc H Dude

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2