as op voor nfecties Haast je vooral niet Hartewens van velen lang en gezond leven Huisvrouwen geen loon i Prettige vakantie 11 Prettige vakantie TERDAG 7 JULI 1973 PAOINA 15 straff e kande f tje vi verre reizen doet kan veel vertellen, maar als variatie deze oer-oude spreuk zeg ik wie vere reizen doet kan nog meer vertellen. Niet alleen beroepsmatig maar vfral voor vakantie worden er steeds grotere reizen on- nomen. En hoewel de vakantietop nog steeds gedurende zomermaanden ligt zijn de verre reizen over het hele verspreid en nog altijd ondanks de vele en goede voor- ting krijg ik de lichamelijke en geestelijke gevolgen te en en té zien van een onvoldoende voorbereide reis. ctie alleen op verre reizen maar >p de dag- of vakantietochteo A jjben land kan iemand een in- B 8 ziekte oplopen. Zoals bij men in tamelijk ernstig ver- inigd water. En ook met het een kroket of een kop loop Je het risico dat je een m q linfectie oploopt met alle gevol- pan dien. medische en hygiënische toe- st en zijn in vele landen nog metlvan ideaal en daar loopt men ïen veel grotere kans op zu* 1de infectieziekten, klave ,ij komt dat vele toeristen te- dereen beter weten een aantal uurlijk regelen vergeten te nemen, ld onj m komen in ons land, maar op d[n de meeste Europese landen, één neer voor hoewel er af en toe aten toj, wordt geslagen als er pok- vallen worden gesignaleerd in nabuurlanden. Maar dat zijn inet of onvoldonde gevacci- e dow e mensen die uit een besmet Door Ab Rozijn ken tussen beide injecties. Ook zwangeren kunnen zich normaal la ten vaccineren, maar zuigelingen niet. De geldigheidsduur is een half Jaar De gele koorts-vaccinatie is ver plicht in Afrika en enkele landen van Zuid- en Midden-Amerika. De geldigheidsduur is tien jaar. Voor tropische gebieden is het zeer nuttig zich tegen tyfus te laten vaccineren. Hier geldt ook weer twee injecties met een tussenruimte van twee tot vier weken. Ook tegen difterie, polio en tetanus (DPT) is voor een aantal landen een vacci natie of hervaccinatie aan te beve len. Tropi maken lera Jaartoe erschillende landen is echte >aj nrevaceinatie om het Jaar zu akelijk. Door de slechte hygië- 5 toestanden komen in onder- eelwijz^ckelde landen ook nog ge- cholera-epidemieën voor. Cho- ukt ook verder op, zoals onder in Marokko en Irak waar bij natuurrampen onmiddel- dat v e cholera- en gele koortsepide- het 1 uitbreken. Cholera wordt ge- erkt door ernstige diarree lij de patiënt grote hoeveelhe- •njvocht verliest. De gele koorts vooral in de Zuidamerikaanse één Sfo en Afrika voor. De ziekte reden overgebracht door besmette do eten. Zei staat ook hier nog altijd de dat besmette muskieten in down ngen worden meegenomen oost. andere landen en daar dan etwoordelijk zijn voor enige wezen koorts-patiënten. Tegen beide zich laten vacci- reis wil onderne- re landen. Chole- fccinatie is verplicht voor ver- moeteiQ midden-oosten en praktisch Lfrikaanse' landen. 1 moet) injecties zijn nodig met een ïen Bij reizen naar de tropen moet men nog een bescherming tegen malaria overwegen. Volgens opgave van de wereldge zondheidsorganisatie komt malaria nog voor onder andere iti het mid den-oosten, Afrika, Azië en enige landen in Zuid- en Midden-Afrika. Tot nog toe is het niet mogelijk om zich tegen malaria te laten vaccine- De malariamug is de grote boosdoe ner en daarom is het noodzakelijk om het binnendringen van deze mmagen te voorkomen door de ra men goed gesloten te houden en zich te beschermen tijdens de slaap met een muskietengaas. Er zijn diverse nieuwe kinine-pre- paraten die als voorzorgsmaatregel ingenomen dienen te worden. In de tropische landen kan men nog door enige andere infectieziekten^ getrof fen worden. Nuttig Daarom is het nuttig zich voor de reis wordt aangevangen uitgebreid te laten informeren omtrent de daar voorkomende ziekten en de vooraf te nemen maatregelen. Bovenstaande is allerminst een re den om niet naar deze landen te reizen, want een goed geplande reis waarbij men ook de adviezen op volgt met de noodzakelijke vaccina ties maken de kansen op een tropi sche infectieziekte zeer gering. UTRECHT De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen vinden het onzin nig om zich een huisvrouwen- loon te laten betalen, zoals her haaldelijk door de econome, me vrouw drs. M. BruynHundts, wordt voorgesteld. Mevrouw Bruyn is van mening dat de belastingbetalers over een aantal jaren een soort staatshuis- vrouwenloon moeten financieren. Zij ziet het als een uitbreiding van van de sociale voorzieningen. Plan Mevrouw Bruyn zou alle huis vrouwen met één of meer kinde ren beneden de 16 jaar van de beloning willen laten profiteren. Hieraan zouden ook ongehuwden en echtparen zonder kinderen door middel van premieheffing moeten mee betalen. Mevrouw Bruyn, die kortgele den in het blad "Economische Statistische Berichten" van het Nederlands Economisch Instituut een plan voor de financiering van het hulsvrouwenloon ontvouwde wil zelfstandig wonende alleen staanden nog wel enige aftrek van de premiekosten geven maar zij gunt deze ongehuwden merk waardig genoeg geen huisvrou- wenloon. Alleenstaanden dagtaak nog eens voor hun volle dige huishouden opdraaien. En daardoor vaker gedwongen zijn om een hulp in de huishouding te nemen, waarvoor zij dan geen enkele tegemoetkoming zouden ontvangen. De 77 plaatselijke afdelingen van de Nederlandse Vereniging van Hulsvrouwen die het plan van mevtouw Bruyn ter discus sie stelden kwamen tot de slotsom dat de huisvrouw weliswaar be hoefte aan meer sociale zeker heid heeft maar dat het huis houden zo in het gezinsleven is geïntegreerd dat het de grenzen van de economie te boven gaat. En dat betaling van werk dat uit liefde wordt gedaan daarom pure nonsens is. Door het toenemen van het aantal grote autoroutes neemt het vele uren achtereen doorreizen hand over hand toe. Deze verre tzonne) reizen, kunnen niet alleen lichamelijk mar ook grote psychische proble men veroorzaken. Met zo'n vakantieganger werd ik deze maand gecon fronteerd. Hij was net in anderhal ve dag naar de Franse Rivièra ge reden. doodmoe maar voldaan over zijn prestatie. De vakantie was uit stekend geweest, zonder maag darmstoornissen of erge zonnever brandingen. Tenslotte vond hij het nodig om in één dag terug te rei zen. Een persoonlijk record. Hij kwam behouden thuis aan, maar bij het uitladen kreeg hij acuut hevige pijn in de borst en er werd groot alarm geslagen. Na hem nagekeken te hebben werd hij in een ziekenhuis opgenomen met een acute hartaanval. Zo eindigde een vakantie zeer onaangenaam, het geen niet nodig was geweest indien niet alles zo supersnel moest. We leven in zo'n haastige maatschappij dat we in onze vakantie ook vaak alles snel en gehaast willen en moeten doen. Ook de wandelingen, bergtochten, excursies of waterfiet sen moeten fanatiek en snel gebeu ren. Met alle onaangename gevolgen voor ons ongetrainde hart- en aat- stelsel. Rust Geef uw lichaam en geest de ver diende rust, die het toekomt na vijftig weken hard werken. Ga dus echt op vakantie en maak er geen werkweken van. Bereidt uw vakantie goed voor en overweeg tevoren welke route u wilt rijden. Want als u opziet tegen ber gritten dan moet u deze zoveel mo gelijk vermijden. Op het ogenblik is het mode om een zeecruise te maken. Maar als u last heeft van zeeziekte dan zit u zichzelf als u op zo'n reis gaat te dwarsbomen. De vakantie is er niet om het nog moeilijker te maken of jezelf te ergeren. In de vakantie moeten weer nieuwe krachten opge daan worden om een heel jaar hard te kunnen werken. Daarom moeten ook allerlei nare complicaties zoveel mogelijk voorkomen worden. Deze week kwam reeds bij mij de eerste patiènt uit een van de zon nelanden terug met een tien dagen bestaande diarree tengevolge van paratyfusbesmetting. De hygiène is in die landen lang niet zo goed als thuis, maar ook de voedingsomstan digheden zijn slechter. De bacte- riëngroei in een warme streek is veel sneller, dus is het oppassen met kant-en-klaar-slaatjes, kroket ten. vis. enzovoorts. Maar ook op de persoonlijke hygiène moet zeer zorgvuldig gelet worden, zoals goed handen wassen, keukengerei goed afwassen en bij het komen goed doorbakken en gekookte spijzen nuttigen en geen restjes bewaren voor de volgende dag. In de zuidelijke landen moet u ook geen water drinken, maar zorg er voor. dat er voldoende mineraalwa ter om te drinken en uw mond te spoelen op uw kamer is. Krijgt u onverhoopt toch diarree dan 24 uur niets eten en alleen wat slappe thee gebruiken, eventueel vier tot zes no- rittabletten en bij hevige diarree kan de dokter bij u een diarree- stoppend middel voorschrijven. Ook de volgende dagen na de diarree dient u op te passen met het eten en kunt u beter een paar dagen droge rijst met vruchten en wat be- cshuit of meelkoek j es gebruiken. Bij diarree is 't handen wassen ui terst belangrijk en dient zeer fre quent te geschieden. Voorzichtig Wanneer u in het buitenland bent moet u zo nodig met alles meedoen. Wanneer men niet aan de onbeken de gerechten gewend is dan dient u hiermede in de eerste dagen heel voorzichtig te zijn, want ook deze vaak met olijfolie klaargemaakte spijzen laxeren hevig. Daarbij wordt er vaak veel meer alcohol dan thuis gebruikt en hebben onze darmen het toch al zwaar genoeg. Zonnebrand Dit jaar heeft ons nog weinig zon gebracht. Dit betekent dat de va kantie gemakkelijk verpest kan worden door in het begin te lang in de zon zitten. Om bruin te worden en niet te verbranden zult u heel geleidelijk een zonnebad moeten ne men. Het beste is om met een kwartiertje te beginnen en dit ge leidelijk uit te breiden. Doet u dat niet en geniet u de eerste dag te veel van de weldadige zpnnewarmte dan bent u 's avonds rillerig en ziet de huid er rood en gespannen uit en is erg pijnlijk. Dan is het een paar dagen huisarrest en zijn er weer kostbare dagen verloren. Na zwemmen in het zoute water moet men eerst douchen en daarna de huid opnieuw met een zonne-olie inwrijven. Vraag aan de Amerikaanse vrouw wat haar hartewens is en zij zal ant woorden een lang en een ge zond leyen. En vandaar dat weten schappelijke onderzoekers in de V. S. op het ogenblik alles in het werk stellen om de geheimen van de bevolkingsgroepen, die een hoge leeftijd bereiken, te ontraadse- n. Er zijn Indianen, die erg oud wor den en tot op hoge leeftijd in een uitstekende gezondheid verkeren, maar him aantal wordt kleiner, om dat zij zich steeds meer met de Ame rikaanse bevolking vermengen. Hunza's Maar in andere landen zijn nog enkele natuurvolken zichzelf geble ven. Het meest bekend zijn misschien wel de Hunza's. Volgens Britse eth- nologen afstammelingen van de Griekse soldaten van Alexander de Grote, die nu aan de voet van de Hi malaya wonen. Er zijn Hunza's die 140 Jaar wor den en die tot hun dood toe nog ad- gelijks op het land werken. Onder zoekers van de Amerikaanse Acade mie van Wetenschappen, die een bezoek aan een nederzetting van de Hunza's brachten, stelden vast dat hartziekten en kanker onder de Hunza's niet voorkomt. Geen vlees Men schrijft dit toe aan de uit zonderlijke voedingsgewoontes van de Hunza's, die vrijwel geen vlees eten en hoofdzakelijk van gedroog de vruchten, abrikozenolie, groente, bessen, noten, honing, boter, melk en kaas leven. Het dieet van de Hunza's komt merkwaardig genoeg vrijwel overeen met dat van de bewoners van het bergdorpje Vilcabamba in het bin nenland van Ecuador. De oudste bewoonster is er 115 jaar en de oudste man José Toledo stierf vorig Jaar op 142-jarige leeftijd. Men leeft er van landbouw en de Jacht, en er is een kleine kunstnijverheids- industrie. Maar het, op ruim 2000 meter liggende, dorpje is zo geïso leerd dat men weinig kontakt met de buitenwerld heeft. De plaatselij- t ke natuugrenezer en 'selfmade" dok ter Adon Pineta kan zijn patiënten dan ook niets anders dan huismid deltjes voorschrijven, zoals coca-bla deren en het geneeskrachtige bron water waarover het dorp beschikt. Er owrdt echter zelden een be roep op hem gedaan. De leefwijze van de bewoners van Vilcabamba vertoont veel over eenstemming met dat van de Rus sische Kaukasus, die zoals bekend, ook een opmerkelijke ouderdom be reiken. Zonder bril Bij een onderzoek onder een groep boeren boven de negentig Jaar bleek dat 40% van de mannen en 30% van de vrouwen nog zo goed konden zien dat zij zonder bril een draad in een naald konden steken. En 40% van hen beschikte nog over een uitste kend gehoor. Een van de oudste vrouwen van de Kaukasus is een charmante da- ma van 130 Jaar die op haar 52ste Jaar haar eerste zoon kreeg. Ze is nog steeds aktief, rookt een pakje sigaretten per dag en drinkt iedere dag voor het ontbijt een glaasje wod ka. Onder de 123 bewoners van deze Zuidrussische landstreek, die de honderd Jaar zijn gepasseerd, komt geen kanker voor en bovendien is men geestelijk nog allemaal in or de. Verse groente, kaas. melk, weinig vlees en veel fruit geldt ook in de Kaukasus als een probaat mideel om gezond oud te worden. Vrouw werd stationschef Dortmund heeft een vrouwelij ke stationschef. De charinante 32-jarige Eva Jahnke is er sinds- kort verantwoordelijk voor dat de treinen uit deze Duitse industrie stad stipt op tijd vertrekken. Ze heeft daarbij de hulp van 36 man nelijke medewerkers die hun nieuwe vrouwelijke cheffin een warm hart toedragen. Eva Jahn ke is overigens niet de enige vrouw met een verantwoordelijke positie bij de Deutsche Bundes- bahn: er ivorden bij onze ooster buren sindskort ook vrouwen tot de verantwoordelijke functie van machinist opgeleid. Comfortzuil voor ae camping Een Duitse fabriek fabri ceert een comfortzuil, die op kampeerterreinen kan wor den geplaatst. Daarop kun nen de elektriciteits-, water en gasleiding van vier cara vans worden aangesloten. Ook dan is de zuil nog niet aan het einde van zijn kun nen, want er zijn per cara van nog twee aansluitingen beschikbaar: "de een voor het afvoeren van waswater en de ander voor de ont vangst van drie televisiepro gramma's".

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15