dagen lerleven ATERDAG 7 JULI 1973 selmeer zich al voorbereidt op de Grootste Gebeurtenis in tijden. In de lieflijke Singel, afgezet met kleine witte huisjes drijven twee prachtig «nagebouwde galjoenen. Vooral de "Van Enkhuizen" is een juweel. "Elke buurtvereniging heeft twee galjoenen voor haar rekening geno men; «een Spaans- en een Geuzen- schip. Begrijpelijk, dat de diverse wijken er een competitie van hebben gemaakt. Om de stalen casco's werd de houten opbouw aangebracht, vol gens tekeningen, die door Monni- ckendammer Henk Jansen (een schoenhandelaar in het leven van vandaag) op papier werden gezet. In totaal worden er veertien sche pen gebouwd, die op 21 juli 's mid dags om vier uur in een heftige slag verwikkeld zullen raken." Biet Huurdeman: "Wie de bevol king een beetje kent. weet dat het er inderdaad heet aan toe zal gaan. Er zullen genoeg splinters vallen." Aan Rini de Boer, een twintiger, is de eer gegund boven uit de mast van "De Inquisitie" te kletteren. Hij is Jan Haring, de man die de geuzenvlag hees en deze nationale daad met een voltreffer uit een Span jolen-musket moest bekopen. Monnickendam heeft zich breed gemaakt voor deze historische "sien", die volgens verwachtingen de toeris tische toeloop tot een ware vloedgolf zal opzwepen. In Monnickendam zelf, zijn de huizen aangepast aan het verre ver leden, waarvan zich elke inwoner in deze dagen zo goed bewust is. De be woners hebben de onkosten voor hun rekening genomen, de winkels worden ingericht naar interieur- schetsen, die aan de vraatzucht der tijd zijn ontsnapt. Ze blijven tot twee uur open om de vele vreemde lingen te gerieven. De kosten van het feest belopen meer dan zes ton, maar door grote bereidwilligheid van grote industrie- en en de bevolking hoeft men een bedrag op tafel te brengen dat maar een schijntje is van die zes ton. "Het normale werk komt bijna stil te liggen in deze dagen. Electriciens en schilders werken zich blauw, voor niets, de huisvrouwen zijn druk met het vervaardigen van vlaggen en kleding." Zeker zeventig porcent van de be volking, dat wil zeggen zeker 5000 mensen zullen in de veertien hoog tijdagen de historische kleding dra gen. "De binnenstad wordt voor ver keer afgesloten. In de eerste plaats om een absolute chaos te vermijden en natuurlijk ook om een onge schonden stadsbeeld te krijgen", al dus Klaas Valk. Op diverse punten rondom de ou de binnenstad zijn de stadstorens na gebouwd en de gehele kern zal onon derbroken verlicht zijn. De provinciale overheid, die vol gens logisch nadenken toch tot enig enthousiasme had moeten komen, toen de plannen van Monnickendam op tafel kwamen, heeft zich buiten het gebeuren gehouden: "Geen sub sidie". Met het vorderen van de histori sche reconstructie groeit de trots van Monnickendam. Gedenkfeesten zijn een reglematige gebeurtenis in ons lage landje, maar de kleine stad aan wat eens de Zuyderzee was, heeft re den voor die trots. "Dat het allemaal mogelijk is, komt ook door het bijzonder feit, dat standsverschil hier niet voorkomt" De dagen tot de tweeëntwintigste juli zitten volgestopt met activitei ten, die wijzen naar het glroierijke jaar 1573. Te veel om op te noemen, vandaar dat wij er maar een hand vol hebben uitgelicht. Monnickendam Ze willen het we ten, de ruim 7300 eigenzinnig Mon- nickendammersvierhonderd jaar geleden ging het oranje-blanje- bleue de mast in van het fregat "In quisitie" onder commando van ad miraal Maximiliaan graaf van Bos- su. De gehate Spanjolen verloren de zeeslag op de Zuyderzee en Hol lands vrijheid begon te gloren. Het zijn die dagen van Jan Ha ring, die zullen herleven in het Noordhollandse Monnickendam. Eigenzinnig als ze zijn hebben de Monnickendammers niemand nodig voor hun herdenking. Die inmiddels is uitgegroeid tot een feest van veer tien dagen, dat vele, vele, tienduizen den 'bezoekers gaat trekken. Van 7 tot en met 22 juli duurt de reconstructie van de woelige dagen van oktober 1573. "The Battle of the Zuiderzee", want reken maar dat de toeristen voer in overvloed voorge schoteld krijgen voor ogen en came ralenzen. Nu al blijft menig Amerikaan en Duitser paf staan als straattafereel tjes schitterend uitzicht bieden op dat roemruchte verleden. Monnickendammers aan het oefe nen; in kledij vol warme kleuren, gangbaar in de dagen dat burge meester - admiraal Cornells Dirks- zoon uit de kleine stad aan het toen nog ruwe water de Spanjaarden versloeg. Je zou zo denken, dat een herden king van de Slag op de Zuyderzee wel een aangelegenheid zou zijn voor alle gemeenten langs de westelijke oever van het IJsselmeer. Maar bij navraag blijkt dat er in eeuwen van vooruitgang, altijd een voedingsbo dem voor onafhankelijkheid bleef be- Klaas Valk: "Tussen de verschil lende stadjes in deze regio bestaat nog altijd 'm ferme animositeit. Dit feest is van Monnickendam. Wat Hoorn, Enkhuizen of Edam doen moeten ze zelf weten." Klaas Valk is een centraal punt in het feestelijk gebeuren, dat vele ac tiviteiten omvat maar waarbinnen de reconstructie van de Zuyderzee- slag het onbetwiste hoogtepunt vormt. Hij is yice-voorzitter van het cen traal comité. Voorzitter is de burge meester. Perschef Piet Huurdeman. "Vorig jaar september zijn wel al begon nen met de voorbereidingen. Op dracht nummer één was het activeren van de bevolking. De plannen kon den alleen maar doorgang vinden als de gehele bevolking van Monnicken dam achter deze plannen stond. Ik kan je vertellen, dat het antwoord geweldig is geweest." Klaas Valk, die straks als admi raal Bossu 'n hoofdrol zal spelen in het drama op de woelige baren"Er werden zeven buurtverenigingen op gericht en al snel raakte iedereen dolenthousiast. Het resultaat; op 7 juli zal Monnickendam er uitzien als de stad, die het 400 Jaar geleden was". Als we ons gesprek onderbreken voor het maken van foto's blijkt hoezeer de oude veste aan het IJs- 7 juli: Opening door de com missaris der koningin, het aanbieden van de kaperbrieven door de ver schillende geuzenafgevaardigden. 's- Avonds muziek met onder anderen het Schevenings Vissers Vrouwen Koor. 8 Juli: Verkiezing van de "Vrouwe 1573". 11 juli: Reünie van oud-Monni- ckendammers. 14 Juli: Hijsen van prinseven del bij de Zuiderpoort. 17 Juli: Grote muziekfeesten met diverse korpsen en radio- en te levisiesterren. 20 juli: Een lichtspel op de Gouwzee met ronde- en platboomde vaartuigen. 21 juli: 's Middags Admirali- teitszeilen met meer dan 170 Jach ten. Om vier uur de Slag op de Zuy derzee. 22 juli: Optochten en afsluiting. lonnickendam haalt de Spanjolen weer binnen -■ Door Tom Olink

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13