Van kerst-komeet Kohoutek is geen gevaar te duchten maar steeds kan er voor mensheid ramp in petto zijn: ZATERDAG 7 JUU Ongebruikelijke hemelverschijnselen hebben bij primitieve volken altijd een onheilspel lende betekenis. Zons- en maansverduisteringen zijn bijzonder ernstige zaken, naar aanleiding waarvan stamhoofden, opperpriesters en medicijnmannen overwerk moeten plegen om rampspoe den af te wenden. Dat lukt ze over het algemeen vrij aardig. Van nature duren die ver schijnselen slechts korte tijd en wanneer zon of maan weer ongeschonden aan de hemel prijkt hebben de wonder-mannen hun grote gaven weer eens onomstotelijk waarge maakt. Want er volgt bovendien op z'n verduistering door de bank genomen evenmin een catastrofe als na een normaal regenbuitje. Anders ligt de zaak bij kometen of staartsterren. Weliswaar zijn ook dat geen blijvende verschijningen maar zij zijn toch veel langer zichtbaar en ogenschijnlijk hebben de opper priesters daar niet zoveel vat op. Daarom zijn dit dian ook de grootste onheilsboden die de hemel naar de mensheid zenden kan, ook al hebben zij niets met rampspoed te maken. Bij enkele primitieve volken spelen de kometen of andere onverwachte en ongewone he melverschijnselen een mildere rol, maar dat zijn uitzonderingen. Zij worden dan tot boodschappen over komende voorspoed en geluk. Een bekend voorbeeld is de „ster van Bethlehem" die de geboorteplaats van Jezus zou hebben aangeduid. Men is het er nog niet over eens, of dit een komeet is geweest of een supernova, een gigantische ster-ontplof fing. Maar over het algemeen zijn vooral kometen aanzeggers van pure ellende misoogsten, overstromingen, pest of alle andere bijzonderonaangename zaken, die men zich kan voor stellen. Wetenschap en technologie door P. Bok Als de onlangs ontdekte komeet Ko- Er zijn ook meteorieten houtek omstreeks Kerstmis inder- opzienbarende hemelverschijnsel daad, zoals verwacht wordt, het meest sinds mensenheugenis wordt, zal niet alleen bij primitieve volken (die er niet zo heel veel meer zijn) paniek ontstaan, maar ook bij 'ontwikkelde' mensen enige onrust ontstaan. Loopt dat allemaal wel goed af? In ons blad van 9 juni jl. schre ven wij op deze pagina over de ont dekking van de komeet Kohoutek, die wellicht omstreekst kerst 't licht van volle maan de loef af zal ste ken en met 'n staart van miljoenen kilometers over het uitspansel zal reiken. zeer grote omvang die schijnbaar doelloos langs grillige onbestemde we gen door de kosmos zwerven waar mee de aarde in botsing kan komen. Littekens De aarde vertoont verschillende littekens van dergelijke botsingen in lang vervlogen tijden, waarover geen ooggetuigeverslagen bewaard zijn gebleven. De meest recente grote me teorietinslag was die in Siberië in 1908 in 'n (gelukkig) onbewoond ge bied. Later vond men daar een volkomen platgeslagen en verschroeid bos waar alle leven was vernietigd van veertig komeet kan het toch al wankele evenwicht in de buitenste schil van de zon, waar zonnevlekken en 2 nefakkels optreden aanzienlijk storen. Dan zal de zonnevlekken- spectaculaire maar niet minder rampzalige gevolgen kunnen door andere kosmische gebeurtenissen worden veroorzaakt. Bijvoorbeeld in het volgende geval. Een reuze-komeet scheert vrij dicht langs de aarde. Dat wil zeggen op een miljoen of enkele miljoenen kilometers afstand. Afhankelijk van grootte en afstand kunnen er dan verschillende dingen gebeuren. Uitwisseling de uit hun oorspronkelijke baan wor den getrokken. Afhankelijk van al lerlei omstandigheden kan er dan ook weer van alles gebeuren met de meest rampzalige gevolgen. De ern stigste consuequentie zou zijn, dat de maan in een spiralende baan naar de aarde komt en tenslotte daarop neerstort. Dat zou een kosmische ramp zijn, waarvan geen mens meer het slachtoffer kan worden, stom weg omdat er lang voordien geen mensen meer op aarde leven. Vloedgolven Laten we het nu eens iets minder dramatisch bekijken, en dan blijkt het al erg genoeg te zijn. De ko meet passeert bijvoorbeeld de aarde op veel grotere afstand, waardoor de aarde haar atmosfeer kan "vasthou den". Dan kunnen we heus nog niet opgelucht doorgaan met ademhalen en de komeet als een afgedane zaak bijschrijven in onze dagboeken. Wanneer het een enigszins massale komeet betreft, kunnen de getijden in de wereldzeeën fataal worden ver- 1 de komeet heeft bij mensen, die echt wel iets over de hemelverschijn selen weten en er zeker geen voorbo den voor onheil in zien, de vraag op geroepen of zo'n dolend hemelli chaam van grote omvang geen kwaad kan voor de aarde en de mensheid. Wij willen voorop 6tellen, dat volgens de huidige betrouwbare be rekeningen van de uitzonderlijk gro te en ongewoon dicht bij de zon en aarde komende komeet Kohoutek geen enkel gevaar te duchten is. Zelfs het bericht over de nadering kilometer doorsnee. Zou dit (nog be trekkelijk kleine) exemplaar bv. op de Randstad Holland zijn gevallen, dan zou deze geheel zijn platgelegd: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en alles wat zich in die vier hoek bevindt, met geen enkele over levende die het kon navertellen. Ver buiten dat gebied zouden enorme verwoestingen zijn aangericht en honderdduizenden slachtoffers zijn gevallen. Het is de vraag, of ons land deze ramp, die bovendien het land zelf prijsgegeven zou hebben aan de zee, ooit te boven zou kunnen ko men. Maar het ging hier wel om een forse, maar niet bijzonder grote me teoriet. De littekens op de maan en op aarde van inslagen in een ver ver leden getuigen van veel grotere me teorieten die door de ruimte zwer ven. En die de aarde vandaag, mor gen of wanneer dan ook onverwachts kunnen treffen, zoals een auto die door de vangrails in de middenberm schiet en met formidabele snelheid een tegemoetkomende auto frontaal verplettert. Overigens is de kans op zo'n apo calyptische voltreffer uit de ruim te verwaarloosbaar klein wanneer we in perioden van een paar duizend jaar denken. Veel kleiner dan de kans dat twee kano's, die langs wil lekeurige routes in tegengestelde richting de Atlantische Oceaan over steken, met elkaar in botsing zouden komen. En wanneer u daarvan wak ker ligt, kunt u ook met geen mo gelijkheid meer de deur uit om u in het verkeer te wagen, en kunt u bo vendien niet thuis blijven, omdat er 'n kleine kans bestaat dat een neer stortend vliegtuig op uw dak valt. Een voltreffer door een komeet is al evenmin iets, waarover u zich zor gen hoeft te maken. Bovendien is dan alles in één klap afgelopen, van Watergate tot en met het kabinet- Den Uyl of de olievervuiling van de Talloze Hetgeen overigens niet wil zeggen, dat zoiets nooit het geval zou kun nen zijn, en dat de kosmos nooit on plezierige verrassingen voor de aar de in petto zou kunnen hebben. Over dergelijke verrassingen willen wij u nu eens een keer laten grieze len. Er bestaan vermoedelijk honderd duizenden kometen. Slechts een klein aantal daarvan is tot dusver gesig naleerd ,en slechts enkele daarvan meermalen. Die laatste hebben kor te elliptische banen om de zon en hun periodieke verschijning is daar door meermalen in de geschreven historie gesignaleerd. Maar verreweg de meeste hebben zo langgerekte el liptische banen, dat zij over één om loop vaak duizenden Jaren doen. Aangezien zij slechts waarneembaar zijn in de omgeving van de zon, wanneer zij het zonlicht voldoende weerkaatsen en wanneer hun staart oplicht, zijn hun grootte en banen onbekend. Welhaast zeker zijn er exemplaren bij, die aanzienlijk gro ter zijn dan de zon. De gemiddelde diameter van een komeet komt over een met die van de reuze-planeet Jupiter, maar de massa is veel ge ringer door een geringe dichtheid. Niettemin kan een grote komeet een massa hebben, welke die van de aar de vele malen overtreft. Het zijn niet allemaal "kleine Jongens". Voordat we het verder over de ko meten hebben willen wij er op wij zen dat dit niet de enige dolende reu zen in de kosmos zijn, die de aarde eventueel zouden kunnen bedreigen. De Arizona-krater in de Verenigde Staten waarvan de omtrek ongeveer 4,8 km en de door snee 1,28 km bedraagt. Het hoogteverschil tussen krater-rand en diepste punt bedraagt 167 meter. Het zwaarste gevonden stuk van de meteoriet, waarvan de inslag deze krater ver oorzaakte, woog 450 kg. Men heeft nog niet kun nen vaststellen, waar de hoofdmassa zich thans in de aarde bevindt en op welke diepte. De schattingen over de massa lopen uiteen van 25.000 ton tot 378 miljoen ton. De meteor riet moet zich in elk geval door minstens 500 meter massieve rotsbodem gedrongen hebben. tiviteit ongetwijfeld sterk toenemen. Het is bovendien de vraag, of de oorspronkelijke betrekkelijk stabiele evenwichtstoestand zich binnen kor te tijd zou kunnen herstellen, of dat de verstoring permanent zou zijn en eventueel zelfs verergeren ook na het voorbij trekken van de komeet. Dat betekent een verhoging van gevaarlijke zonnestra- aantrekkingskracht van de komeet voor een deel worden weggezogen, terwijl de aarde materiaal uit de gas wolk om de komeet aantrekt. Er vindt een uitwisseling van atmosfe ren plaats, zoals dat ook het geval is bij enkele dicht bij elkaar staande dubbelsterren. Zoiets zou het einde van de aarde betekenen, zoals wij die kennen, ling, ondermeer van ultraviolet licht ook het einde van de mensheid, zelfs Dicht langs zon Er zijn echter andere rampzalige dreigingen uit de kosmos. Laten we het eerst eens houden op kometen. Die kunnen gevaar opleveren bij passages langs de zon of de aarde op zeer korte afstand. Bij een passage dicht langs de zon van een werkelijk grote en massale geladen deeltjes. Dergelijke straling wordt gewoonlijk opgevan gen door de Van Allengordels om de aarde en de hogere luchtlagen. Wan neer die echter een langdurig onge woon sterk "bombardement" van de zon te verduren krijgen, worden er onherstelbare gaten geslagen in het natuurlijke "harnas" van de aarde. Een onvermijdelijk gevolg zou dan de komeet-gassen niet gif tig zouden zijn. Zij bevatten in elk geval geen zuurstof, die wel uit de aardse atmosfeer zou worden wegge zogen. Een dergelijke uitwisseling van materiaal veroorzaakt op aarde langdurige gigantische orkanen van ongekende hevigheid en torenhoge vloedgolven die om de aarde zouden alles wegvagen. Door de zijn, dat de hogere levensvormen op sterke aantrekkingskracht van de l aarde zoals de mens onherroe pelijk ten dode zouden zijn opge schreven, en in het gunstigste geval zouden worden gedecimeerd en ver anderen door een fataal percenta ge genetische mutaties. Dat zou een betrekkelijk lang zaam verlopend proces zijn. Meer meet gaat de aarde op vele plaatsen gloeiende lava naar buiten te stoten. De oceanen gaan daardoor koken en verdampen. Dit zou een snel verlo pen apocalyptisch proces zijn, dat door geen mens zou kunnen worden naverteld. Bovendien kunnen maan en aar- sterkt. Getij deverschillen van enkele meters worden dan tot vloedgolven van tientallen meters. Ook als dat het enige gevolg van een nabije pas sage van een grote komeet leidt dit tot een catastrofe. Veel meer dan de helft van de we reldbevolking woont in betrekkelijk lage kustgebieden langs de oceanen en ander open water, en daar bevin den zich ook de meeste industrieel ontwikkelde gebieden met het over grote deel van de produktiecapaci- teit, evenals de grote havens, die een onmisbare schakel zijn in de wereld wijde distributie van goederen. Ook al zou men er in slagen, tij dig meer dan de helft van de wereld bevolking te evacueren naar berg land of hoge plateaus, dan nog zou na afnemen van de torenhoge springvloeden de mensheid beroofd zijn van praktisch alle technische apparatuur waarop de moderne sa menleving is gebouwd. Inmiddels is het een onmogelijke taak om de helft van de wereldbevolking te voe den en laven en behoeden voor epi demische ziekten in gebieden, die geen voldoende behuizing en voorra den hebben en geen maatschappe lijke voorzieningen. Een 11a korte tijd door honger, dorst en ziekten gedecimeerde mens heid valt dan onherroepelijk terug in het stenen tijdperk en de gehele worsteling van duizenden jaren naar het ontwikkelingspeil van vandaag moet opnieuw beginnen. Er zijn ongetwijfeld mensen, die dit in zeker opzicht zouden toejui chen: de mensheid kan er dan wat beters vain maken. Maar dat is een foute redenering. Vrijwel alle kennis omtrent de wereld van vandaag zou in deze verwoestende catastrofe ver loren gaan, en zonder de ervarings kennis is de kans groot, dat telken male in de "nieuwe" geschiedenis de zelfde foute wegen worden ingesla gen. Warm en koud Ook bij deze komeet passage, waarbij een deel van de mensheid de ramp overleeft, is de mogelijkheid groot dat de kous niet af is met ver woestende getijden. De tegen ge vaarlijke zonnestraling beschermen de Van Allengordels worden onge twijfeld aangetast. Wat dit voor ge volgen heeft hangt af van de mate waarin. Bovendien kan ook in dit geval de maan uit haar oorspronke lijke baan worden getrokken, zich geleidelijk van de aarde verwijde ren of er naar toe spiralen. In het laatste geval is het verdwijnen van de komeet slechts een uitstel van executie. In het eerste geval zou de omwente lingssnelheid van de aarde om de ei gen as geleidelijk vertragen zouden de getijden op den duur vrijwel ge heel verdwijnen en zou het weer re volutionaire veranderingen onder gaan, doordat de dagen en seizoenen langer worden. Dit heeft een verho ging van de maximum en verlaging van de minimum temperaturen tot gevolg. De mens is nu eenmaal een broos wezentje, dat zich alleen maar binnen zeer enge grenzen van ondermeer temperatuur in leven kan houden. Het is de vraag, of hij zich betrek kelijk snel, dat wil zeggen in enkele generaties, aan de nieuwe omstan digheden kan aanpassen. Bovendien hebben de zojuist ge noemde verschijnselen tot gevolg, dat door de sterkere temperatuursver schillen op aarde (sterkere verwar ming aan de dagzijde en sterkere af koeling aan de nachtzijde door de langere duur van een etmaal) de atmosferische bewegingen toenemen. Er ontstaan zeer sterke, wellicht per manente orkanen, terwijl ook de aardkost zich aan het nieuwe ther mische patroon moet aanpassen. Dit laatste leidt weer tot verhoogde vul kanische activiteit en stijging van het aantal zware aardbevingen. Nee, plezierig ziet het er voor de aarde en de mensheid beslist niet uit zelfs bij een "mildere" ramp. Op termijn U zult nog even moeten doorbij ten, want we zijn nog niet aan het eind van ons apocalytische latijn. We hebben nog een "ramp-op-ter mijn" voor U in petto. Tussen de banen om de zon van de planeten Mars en Jupiter (en ook nog wel binnen en buiten die banen) bevinden zich de planetoiden. Dat zijn ontelbare duizenden grote en kleine rotsblokken, die ofwel ont staan zijn door het uiteenvallen van een planeet (onwaarschijnlijk) of wel kosmisch gruis zijn, dat nooit tot een planeet is samengeklonterd. De grootste planetoide is Ceres met een diameter van 687 kilometer, ruwweg een twintigste van die van de aar de. Vele planetoiden hebben een dia meter van meer dan honderd kilo meter, maar de meeste zijn kleiner, Het beroemde "Tapijt Bayeux", dat dateert uit 1 elfde eeuw en dat de ontstel tenis toont, die een komei in het jaar 1066 tewet bracht. Kometen hadden die tijd geen naam, w; eeuwen later zou juist de1 komeet wèl een naam krij gen: de komeet van HaUi Deze Engelse astronoom, 1 leefde van 1656 tot 1742, onI dekte de ware aard van meten. Hij voorspelde, dat kometen, die in 1531, 1607 1 1682 te zien waren, 1758 opnieuw zou moett verschijnen. Dat gebeurde ii derdaad in 1758/1759. ij werd toen naar Halley vi noemd, hoewel die inmiddt was overleden. Op deze reproduktie va het tapijt is de komeet w Halley, die in 1910 voor h laatst werd waargenomen 1 in februari 1986 weer mc verschijnen, boven in h midden ingeweven. waarschijnlijk tot enkele meterj Het is denkbaar, dat een vai ontelbare rotsblokken door een serende komeet (die dan hek niet dicht bij de aarde hoeft U men) uit zijn baan wordt getro en naar de zon spiraalt. De Bi- baan kan die van de aarde sni, Bevindt de aarde zich net op dat punt wanneer zich daar oo planetoide bevindt, dan volgt herroepelijk een botsing. Gaat om een kleine planetoide dan ki allemaal meevallen, het een grote is, betekent dit een wellicht fatale catastrofe. Het merkwaardige is, dat dit ces misschien door een vroegen meet-passage al aan de gang der dat we er erg in hebben. Dan is het echter een langzaan lopend proces, waarvan in ieder val wij, kinderen en kindskini nog geen zorgen hoeven te In uitzonderlijke omstandigh kan het echter een snelverlt proces van pakweg een of twee zijn. Het ziet er niet naar uit, d komende kerst-komeet dit op gang zal brengen. We zullen nu maar ophoud* voorspiegelen van alle onheil ons uit de kosmos kan bedreiger zijn nog niet uitgeput. We het nog kunnen hebben over plosie van de zon en dergelijkt plezante zaken, maar dan geen rustig uur meer kunnen pen. U moet bij dit alles denken aan de twee kano' Atlantische Oceaan. Daar ligt U ka; l wat ian zcpJ unnen 1 lies b! J ook niet wakker van? AI eerder? Overigens is het een vraag, of dergelijke kosmische pen onze aarde in prehistorisch den al eerder hebben getr< L Zondvloeden komen in alle mou ke religies voor, evenals onheill gende sterren en globale ran Er zijn door de moderne wetens merkwaardige gebeurtenissen li ver verleden achterhaald wai men de oorzaken nog niet d(x zoals het heel ver verplaatsen polen, het plotseling uitsterven aanvankelijk overheersende dier ten en nog veel meer. Sommige van die merkwaardig beurtenissen zouden althans ter le verklaard kunnen worden vluchtige ontmoetingen van de de met een ander hemellichaam Er zijn handige Jongens mei vlotte pen, en soms bepaald nie tenschappelijk ongeschoold, die ke supposities tot boeiende I weten bij elkaar te schrijven: rampen in het verleden, van beschavingen, zelfs beaj^ van intelligente wezens vanuit in het heelal. Al die beschouw hebben één ding gemeen, wal eigenlijk alleen de Duitsers send woord hebben gevonden: eininterpretieren. Dat wil 5 der raadsel zo voorstellen, dl past in een tevoren opgesteld! rie en angstvallig alle feitelijï gevens verzwijgen, die met deze|| rie in strijd zijn. Een voorbeeld is het knappè van de Amerikaan ImmanuelT| kowsky onder de titel "Worlds if lision", dat in Nederlandse veij "Werelden in botsing" heet. een adembenemend boek, moet er wel een fors aantal 1 tjes zout bij nuttigen. Tot slot een geruststellii valt met de komende kerst-H alleszins mee en we kunnen alleen maar hopen, schouwspel aan te beleven. Vier foto's op verschillen tijdstippen van een protul rans of zonnevlam, een verschijnsel van zonnevlt ken die met een verhoog stralingsactiviteit van de gepaard gaan. Op gelij schaal zou de aarde een N letje zijn van 3 millimel doorsnee. Deze protuben overspande op 4 juni mat maal een afstand van 1.6 ra joen km. De tijdstippen r opname waren van links na rechts 16.03 uur. 16.36 1 16.51 uur en 17.03 uur. door de van hier afgebet evolutie bedroeg derhal slechts een uur.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 12