Miserabel werk van beginners voor mannen me randogrootse rol i „Last Ta ZONDIGE ZORRO Terence en Bud: knokken op zee is niet zo leuk als op het land GaatVeiligVeel Langer Mee ERA AMSTERDAM "Alle begin is moeilijk, dus dat kan Je maar be ter overslaan", schijnen sommige beginnende cineasten te denken. Ze pakken dan maar even een onder werp aan, dat een ervaren meester, niet zou misstaan. Er zijn dezer da gen vijf nieuwe CRM-films gelan ceerd en een groot gedeelte daar van muntte uit door al te hoog ge grepen bedoelingen, waaraan de ma kers bepaald nog niet toe waren. Alleen de animatiefilm "De geboor te van een berg" was een presta tie, die volwaardig kon worden ge noemd. Maar die was dan ook van de in Amsterdam werkzame Israë liër Einan Cohen, die voor de ani matie bovendien assistentie had ge kregen van de Joegoslaaf Ante Za- ninovic en van Bill Karsten. De vi sie van een buitenlander op ons Ne derlandse ijveren kwam er in een oorspronkelijk verhaal en een origi nele stijl volledig uit. met getrans formeerde bekende Nederlandse schilderijen als aanknopingspunten. Veel hoger in de bol hadden de makers het van "Ondergang der Monumenten" onder leiding van Leo Hofman. Een noodlotssymfonie met opvallend bizar tekenwerk. De filmtechniek schoot echter nog te kort voor een complete illusie. Ook de dramatisering was te zwak, om over meer dan "spielerei" te kun nen spreken. Middelbare scholieren hebben tij dens een Arnhemse filmweek een scenarioprijsvraag gewonnen. 't Was maandag" met weerbarstige oude mannetjes op gammele fietsen had met zijn schutterige hantering van de camera wat aardige anekdo tische trekjes, maar voor het film pje aan een echte pointe kon toeko men was het al afgelopen. Twee langademiger werken gingen volkomen de mist in. Samuel Meye- ring beschouwde het modieuze insti- Door Piet Ruivenkamp tuut van de sensitivitytraining, Whit- more heeft dat al eens op fascine rende manier gedaan in "Here co- mes everybody". Dat wekte in elk geval de indruk van een argeloze observatie van zo'n groepsconfron- tatie. "Latsi in training" van Meye- ring was te kneuterig om zover te komen. Alleen al het psychologische vakjargon dat simpele zielen ge bruikten deed de geloofwaardig heid snel tot het nulpunt zakken. Schepping Een ander onderwerp, ook niet mis: de schrijver en zijn creativiteitspro- bleem. Fellini nam voor zijn schep pingscrisis in 8 Vt tenminste nog een filmregisseur, maar Henk Meulman liet bijna een uur lang 't onbehagen van een beginnend schrijver over de toeschouwer heen komen. Precieus gezever van een jongeman achter zijn schrijfmachi ne. Hans Dagelet in de hoofdrol, dat wil zeggen, hij deed het duffe rondscharrelen, een commentaar stem zorgde voor het hoger gestem de ik. Maar ook dat persoontje zal niet tot publiceren komen. Een goeje remedie voor deze schrijver: pak voor de blote billen van moe, zo over de knie. Meulman liet Ed van der Enden een soort lusteloze, blauwige beelden schieten, die niet tot navolging prikkelen. Het resul taat kwam neer op het werk van 'n amateur, die vergat de knopjes op zijn camera op de Juiste manier te bedienen. Alle begin is moeilijk, de voortzet ting trouwens ook, want Meyering is al eens beter op dreef geweest. Hoop doet leven. Men denkt soms en hoopt slechts: slechte starters we ten hun aanvankelijke onmacht soms opzienbarend te doorbreken. Ierland in de eerste lorlog, waar de erfvijand, En- nog meedogenloos de zweep hanteert, is het decor waar- sich het verhaal van „Ryan's afspeelt. Een belangrijk ln de film (van David Lean), e wordt gedragen door grijze luchten en het itueerde Ierse volk, nog bijna ieuws in zijn angsten, maar neloos in het held willen zijn, lief willen hebben. Het ver- dat van de mooie dochter van pskastelein, die een verhou- ingaat met 'n Engelse majoor. HO De Spanjaard Luis Bu- eeft met „Le charme discret lourgeoisie" een erg verfijnd lisch werkje over de gegoede kheid afgeleverd. Hij laat een elegante high-society men- irlei vrij banale dingen bele- dirigeert ze weer onbescha- de narigheid, daarmee be- dat ze niet meer dan buiten- zyn. Onkwetsbaar als ze maar hun oude situatie kunnen ren. Met af en toe halluci- Jj ihtige taferelen erin. W NON In „Halleluja voor vuisten" slaat het duo Te- feill en Bud Spencer er weer los. De duivelse cowboys be ien zo langzamerhand legen- faam te krijgen. De serie ilms" groeit steeds maar aan. Alleen begint regisseur Giuseppe Co- lizzi een beetje zijn vindingrijkheid kwijt te raken, wat de humor in de film niet ten goede komt. Kindermatinees STUDIO Circus op stelten is een Nederlandse kleurenfilm over vijf kinderen die dolle avonturen beleven in een circus. Elke morgen behalve op zondag, om half elf te zien. "CAMERA Een cowboyfilm doet het altijd goed. De westerns zijn daar een voorbeeld van, als amusement voor de kijkers van boven de veer tien. Maar de Jongeren willen ook wels eens naar lekker schieten kijken (denk maar aan uw eigen Jeugd, aan de „Rooie Rogges-films"). De Jonge cowboyliefhebbers kunnen hun hart ophalen bij de film Old Shatterhand en Winnetou. Een verfilming van één van de beroemde verhalen van Karl May. Nachtfilms Camera brengt het komende week einde de oude Western Hang 'em High (Hang ze hoog) nog eens. Met Clint Eastwood, die nog steeds z'n bekendheid uit de t.v.-serie Rawhide met zich meedraagt, in de hoofdrol. De liefhebbers van griezelfilms kun nen vrijdag- en zaterdagnacht in Rex aan hun trekken komen, want daar zijn de bloeddrinkers, moord- lustigen en piepende deuren weer niet van de lucht. Het spookslot van de Vampiers belooft een paar uur lekker rillen. Maitinee's 7.15 J.30 l Luis Bimuél Terug naar de vijftiger Jaren kun nen we in Rex, waar deze week 's middags de oude roek-film Jail- house Rock van Elvis Presley wordt gedraaid. Elvi's faam glittert nog im mer en bü het zien van deze rolprent kan Je nog eens lekker nostalgisch terugzien op Je tomeloze bewondering voor het roek-fenomeen. Elvis the Pelvis Haagse bioscopen BIJOU Charlie Chaplin: Mo dern Times, a.l., dagelijks om 2, 7.30, 9.30, zondag ook om 4.15 uur. CAMERA Last Tango in Paris, 18 jaar, dagelijks om 2 en 8.15 uur. CINEAC Heksen en Bezemstelen, a.l., dagelijks om 9.15, 11.15, 1.30 en 3.45 uur; zondag vanaf 11.15. Avond voorstelling: Steelyard Blues, 14 jaar, dagelijks om 7.30 en 9.30 uur. CORSO Turks Fruit. 18 Jaar, dagelijks om 2.15, 7 en 9.30 uur, zon dag om 1.45, 4.15, 7 en 9.30 uur. DU MIDI What's up doc, a.l.. dagelijks om 8.15 uur, zaterdag en zondag, 7 en 9.30 uur. EURO Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten, a.l., zaterdag, zondag en woensdag om 4 en 8 uur, overige dagen om 2 en 8 uur. FLORA Het eiland van de wrede vrouwen, 18 Jaar, dagelijks om 2, 7 9.15 uur, zondag ook om 4.30 uur. KRITERION A Clockwork Orange, 18 jaar, dagelijks om 2.30 en METROPOLE - Tuschinsky Tom Sawyer, a.l., dagelijks om 2, 7 en 9.30 uur. Zondag om 4.15 uur. ODEON 50 Jaar Disney teken films, a.l., dagelijks om 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. OLYMPIA Breng de Bismarck tot zinken, 14 Jaar, dagelijks om 2 en 8 uur. PASSAGE Een vuistvol karate, APOLLO Tien stalen vingers, 18 18 jaar, dagelijks om 2.30, 7 i REX Pippi in Taka-Tuka-land, a.l., dagelijks om 9.30, 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, zondag vanaf 11.30 uur. Avond voorstelling: Dat we toffe jongens zijna.l., dagelijks om 7.30 en 9.30 uur. STUDIO De gendarme op vrijers voeten, a.l., dagelijks om 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zondag om 1.30, 4, 7.15 en 9.30 uur. STUDIO-2000 Bullitt, 14 Jaar, dagelijks om 7.15 en 9.45 uur. DE UITKIJK Fellini Roma, 18 Jaar, dagelijks om 2.30, 7 en 9.30 uur. Zondag van 1.30, 4, 7 en 9.30 uur. Goede films in andere steden Heat (Andy Warhol en Paul Moris- sey), Asta, Den Haag, Calypso, Am sterdam. Modern Times (Charlie Chaplin), Bijou, Den Haag. Turks Fruit (Paul Verhoeven), Corso, Den Haag; Roxy, Amsterdam. A Clockwork Orange (Stanley Ku brick), Kritterion, Den Haag. The Great Dictator (Charlie Chaplin) Lijnbaantheater, Rotter dam. 2001, A Space Odyssey, (Stanley Kubrick), Cinetol, Amsterdam. Alice's restaurant (Arthur Penn), Cine-D, Amsterdam. The French Connection, (William Friedkin)Hallen, Amsterdam. Repulsion en Cul de Sac (Roman Polanski) The Movies, Amsterdam. Titel: De duivel hale je. Voor naamste rollen: Bud Spencer en Terence Hill. Theater: Luxor. Hill en Spencer zijn immer weer goed voor lekkere, onbegrijpelijke en lachwekkende knokpartijen. In de ze hete dagen is het geen gek idee, om een film eens voor het grootste deel op zee af te laten spelen. En dan een paar eeuwen terug, toen er nog vrolijk en met fluitende kogels kon worden gevaren. Wat is er allemaal aan de hand? Het forse dreunwerk, dat beide he ren zo beroemd en geliefd heeft gemaakt is eeti "must". Die flitsen de acties hebben geen tekst nodig: men doet maar. Boven en onder tafels en stoelen vliegen de meest lastige kerels heen, alsof het alle maal niets is. Toen Spanje z5n koloniën verover de, kwam er een mateloze goud stroom naar het moederland. Dat werd vervoerd per schip en dus was het piratendom een goede toekomst beschoren. Zo heeft in deze film. een van de Spaanse gewesten een nieuwe gouverneur gekregen, die bijzonder hebzuchtig en behoorlijk wreed is. Hij heeft de belastingen onmogelijk opgeschroefd (toen al), en is niet van plan ze aan wie dan ook af te staan. De zeerovers heb ben natuurlijk andere gedachten als ze erachter komen. Ze sluiten zelfs tijdelijk met elkaar een verbond, om samen de buit te verdelen. Maar er ls één kaper, die hier niet aan wenst deel te nemen. Hij heeft dan ook duidelijk ruzie met zijn colle ga's. Via allerlei slinkse, moeilijke en gevaarlijke manieren komen beide groeperingen voor hete vuren te staan. Spencer en Hall zijn berucht om hun gekke trucs. Die komen dan ook geregeld voor in deze film. Maar de entourage is qua authen ticiteit niet erg geloofwaardig, zo dat het wat langdradig is. Kijken we daar doorheen dan is er niets aan de hand. Maar dat kunnen we niet, omdat de film anders niet te volgen is. Beide heren kunnen het veel beter. Het zijn landrotten. PAUL WOLFSWNIKEL „Last Tango in Paris", een 1 Bernard Bertolucci met Brando en Maria Schneider. daarmee iemand een plezier iemand meer naar een voor- ke film krijg, dan noteer ik aag dat Bertolucci een mora- film heeft gemaakt. Mora- omdat Bertolucci eigenlijk gen dat twee mensen elkaar tens kunnen ontmoeten, zon- 2e daarbij onvermijdelijk hun zijn moeten prijsgeven. De srsonen uilt "Last Tango in proberen dat toch. Zij probe un geregelde ontmoetingen apartement, op "neutrale te isoleren uit de rest van Ktaan. Of liever gezegd, de een loutere relatie ad "t mMukt en het is dan juibt die aan zijn liefde voor het Jeanne ten gronde gaat. niet nodig om "Last Tango in Paris" tot op het bot te analyse ren. De boodschap van Bertolucci is facultatief. Liever zie ik "Last Tango in Paris" als een prachtig filmver haal van hopeloosheid, van een koortsig vuur, waarvan tenslotte al leen de sintels overblijven. Paul, een man van middelbare leeftijd vlucht weg van een failliet leven, weg van het lijk van zijn vrouw wier zelfmoord met een scheermes bijna even banaal is als het rendez- vous-hotelletje dat ze jaren met vaste hand bestierde en waar zij Paul even veel lange jaren bedroog. Paul is de mindere in zijn relatie tot de vrouw en zelfs op haar doodsbed confron teert ze hem met zijn onmacht. Deze Paul ontmoet toeval, noodlot? een jong mealsje, Jeanne, dat op haar manier eveneens op de vlucht is. Op de vlucht vooral voor de heroïeke her innering aan de dode vader en voor het aanstaande huwelijk met een kur Peter Sellers is na zijn kortstondige affaire met Liza belli weer bij zijn vrouw teruggekeerd. Hier ziet men het dpaar bij de gisteravond gehouden -première van de eerste btes Bondfilm met Roger Moore in de hoofdrol. vlerkerige verloofde, cineast die de camera hanteert als dor surrogaat voor ontbrekende echte emotie. Naamloos, maar zonder lichtme- lijke compromissen beleven de twee een heel eigen, complete relatie. Zon der een terug, maar ook zonder een toekomst. En wat oorspronkelijk op een bijna onwerkelijke harmonie leek, brokkelt af tot machteloze potsier lijkheid in een verveloze ballroom, waar het tweetal een allerlaatste tango van eigen makelij danst. Een wedstrijd is weer eens voor beide partijen in een nederlaag geëindigd. "Ik ken hem niet eens", stamelt het meisje steeds weer opnieuw, als ze de man oud nu plotseling ineenge frommeld ziet liggen op het balkon, waar hij niet vanaf durfde te sprin gen, "iik ken hem niet eens". De film ontleent voor een groot deel zijn kwaliteiten aan de bezeten heid, waarmee Marlon Brando de rol van Paul speelt. Hij is hier niet ge dwongen om een typetje te maken, zoals hij dat in de Peetvader moest. Brando is een heel groot acteur die in de loop der jaren een stuk "be speelbaarheid" heeft gekregen, waar mee een regisseur van het kaliber van Bertolucci geweldige dingen kan doen. Brando is in deze film de on evenwichtige dwangneuroticus die al leen tegenover een onbekommerd jong meisje een korte tijd een quasi- mannelijkheid kan veinzen. Maria Schneider speelt die begerenswaar dige stoeipoes Jeanne, op zoek naar eerlijkheid, maar zonder antwoord als het ontluisterend demasqué van haar naamloze partner komt. Maria Schneider speelt die rol onbevangen en ontwapenend. Mij stemde haar bijdrage aan het verhaal blij en droef tegelijk. Bertolucci laat tenslotte Parijs zelf de derde grote rol spelen. Morsig en o zo moe. Het is de asfalt en steen geworden eenzaamheid en nergens voel je dat zo sterk als in de vroegte en de eerste metro hoog boven een Seinebrug het schrale morgenlicht openreit. HAN MULDER Marlon Brando en Maria Schneider tijdens een van hun ontmoetingen in "Last Tango in Paris". ADVERTENTIE /MM De Conti TS staalgordelband is gemaakt B/Sf I II III voor ervaren rijders die véél kilometers Till B B maken en die onder alle weers-en verkeers- omstandigheden maximale veiligheid eisen. Waarom rijdt U er nog niet op...? Uw garage zal 't zeker bevestigen. Continental Rubber b.v. Amsterdamseweg 45-47 Amersfoort - Tel. 03490-12934* Film: Zoïto, de pornoridder. Theater: Rex. De bekende kinderheld Zorro trekt niet alleen ongelooflijk vlug zijn zwaard, hij stapt ook ongelooflijk vlug uit zijn broek. In de televisie serie is dat nooit zo goed naar voren gekomen, maar Zorro kan bepaald wel iets meer dan hard paardrijden en domme politieagenten overmees teren. In Rex wordt deze week een poging gedaan om onze eenzijdige indruk van deze held weg te ne- Terwijl de titels nog over het scherm glijden laat Zorro al eien, wat een bekwaam minnaar hij is. Dat hij zelfs in bed zijn masker en zijn hoed ophoudt lijken de da mes met wie hij omgaat helemaal niet erg te vinden, integendeel, zij kreunen en zuchten verrukt. Zorro doet dan ook erg zijn best, al moet gezegd worden, dat hij weinig va riatie brengt in zijn liefdesspel. oor de vele en zeer langdurige bedscènes echt vervelend worden duikt gelukkig Iedere keer weer een groepje soldaten van de boze gou verneur op en dan volgt een flinke vechtpartij of een echte Zorro-ach tervolging en dat wordt een film lang volgehouden. De beproefde formule van veel ge weld en veel sex is Jammer genoeg wel erg losjes toegepast. Een ver haal is er nauwelijks: Zorro snelt van het ene bed naar het andere en levert tussendoor een paar gevech ten; de motivering van een en an der blijft gemakshalve maar achter wege. De gevechten zijn alleen maar komisch te noemen omdat niemand echt de moeite neemt om Zorro aan te vallen en de bedscènes..fanta sieloos, er is geen ander woord voor, met uitzondering dan misschien de keer dat Zorro in zijn zwarte hel denpakje de tobbe wordt ingeduwd, waar hij ook weer vele lang-.- mi nuten met twee blote kreun-Juf- tfrouwen door het schuim datelt. Maar een porno-ridder .nee. JAN VAN WIERINOEN nan Cohen ontwikkelde een oorspronkelijke visie op het ontstaan van ons Nederlands polder- lidschap.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9