Geen woorden, maar daden Sihanoek weigert gesprek met Henry Kissinger Voedsel-programma voor noodsituatie ROEANDA MOET GEZOND WORDEN JULIUS STEINER WORDT V ERHOOR1I IN SANATORIUM Kom óók helpen In het bos! UW DAGBLAI Ministers in Helsinki willen concrete maatregelen: Amerikanen boos over brief Amin GRAANVOORRADEN GEVAARLIJK LAAG Militairen hebben genoeg van economisch wanbeleid MEE OP VAKANTIE 2 VRIJDAG 6 JULI t>AG HELSINKI Op de conferentie over Europese Veiligheid en Samenwerking in Helsinki hebben de ministers van Buiten landse Zaken van Engeland en Amerika, Sir Alec Douglas Home en William Rogers, gepleit voor wat minister Van der Stoel "geen woorden maar daden" noemde, dat wil zeggen geen fraaie beginselverklaringen maar concrete maatregelen om "de gewone man" van de ontspanning te laten profiteren. Ondanks de rede van de Russische mihister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko, dinsdag aan het begin van de conferentie, en de tekst de Russische ontwerp-verklaring over Europese Veiligheid, is mr. Van der Stoel niet zonder hoop dat in de tweede fase van de conferentie, die waarschijnlijk eind september in Ge- néve zal beginnen met onderhande lingen in commissies, toch resultaten zullen worden bereikt. Ook tijdens de zeven maanden lange voorbereiding van de conferen tie in de Finse hoofdstad, toen de mandaten voor de commissie werden opgesteld, konden resultaten worden behaald, zo verklaarde minister Van der Stoel tegenover Nederlandse journalisten. Zowel Rogers als Sir Alec leg den sterk de nadruk op de noodzaak menselijke contacten tussen oost en west te bevorderen. Mr. Van der Stoel, die waarschijnlijk vrijdagoch tend als 3 na laatste spreker in het algemene debat aan het woord zal komen, noemde de maatregelen om het wederzijdse vertrouwen te be vorderen van groot belang als com plement op de wederzijdse en even wichtige troepenvermindering in midden Europa. Onderhandelingen over wederzijdse troepenverminde ring beginnen eind oktober in We nen. Gedragscode Gromyko aldus Home, heeft ge zegd dat de conferentie een Europe se gedragscode moet opstellen. "Dit is een opvatting waarop niets valt aan temerken. De pertinente vraag is wat dit moet betekenen in het leven van de gewone Europese men- "De volkeren van onze landen zul len ons niet dankbaar zijn of geluk wensen wanneer wij nog meer plech tige verklaringen toevoegen aan die welke reeds in de internationale ar chieven liggen, en'die slechts in zo verre verschillend zijn dat er ande re handtekeningen onder staan". "Wanneer wij op deze conferentie het bestaan van de gewone mensen niet verbeteren, zal ons terecht wor den gevraagd wat wij met onze scho ne woorden en diplomatieke volzin nen hebben bereikt. De beginselen zijn waardeloos zonder de praktijk". Rogers noemde als een der doel stellingen van de conferentie "het uitwerken van specifieke en zinvol le manieren om menselijke contac ten, de vrijer verspreiding van infor matie en het verbreden van de cul turele en opvoedkundige samenwer king te vergemakkelijken". Volgens Rogers zijn in verscheide ne landen, "onder andere het mijne" de burgers vrij om naar elk deel van de wereld te reizen als zij dat willen, maar hij erkende dat "elk land zijn eigen voorschriften heeft". beginselen waardeloos zijn, aldus Sir Alec. Hij voegde eraan toe: "Wij moeten zoeken naar middelen opdat we er zeker van kunnen zijn dat onze kin deren en de hunne niet behoeven te leven, zoals wij, onder druk en be dreigingen". De Britse regering stelt voor, dat in Europa de kranten in elk land vrijelijk kunnen rondgaan, dat de televisie van ieder land overal in de wereld te zien zal zijn en dat er meer dergelijke maatrege len worden genomen om de "kwali teit van het leven" te verbeteren. WASHINGTON (AP) In een boodschap ter gelegenheid van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag (4 juli) aan president Nixon heeft de Oegandese president Idi Amin zijn Amerikaanse ambtsgenoot „een spoedig herstel van de Watergate-af faire" toegewenst. Hij zei er verder bij dat de Vere nigde Staten zich nu eens moesten concentreren op de hulpverlening aan de ontwikkelingslanden in plaats van op het vermoorden 1 Amin's onafhankelijkheids bood schap aan Nixon werd in Washing ton beschreven als „volkomen onac ceptabel, zowel wat de inhoud als de toon betreft". Volgens een woord voerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken is een krachtig pro test naar de Oegandese regering ge stuurd. Amin schrijft ook: „Het is duidelijk dat u geen vrede in Cam bodja wilt, daar de Amerikaanse po litiek erop gericht is om doelstellin gen van het kapitalisme ten koste van alles te verwezenlijken in ont wikkelingslanden". Met een enkel woord Rode agenten De Zuid Vietname se regering heeft gisteren vier pro minente vakbondsleiders, van wie er inmiddels een in de gevangenis is overleden, ervan beschuldigd com munistische agenten te zijn. De re gering verklaarde dat de drie nog levende vakbondsleiders binnenkort terecht zullen moeten staan. Pham Van-hy, de vroegere voorzitter van de vakbond van particuliere banken, heeft twee maanden geleden in de gevangenis zelfmoord gepleegd. Vol gens regeringswoordvoerder Troec was de ongeveer 55-jarige Hy gedu rende 25 Jaar agent van de commu nisten geweest. Artsen hervatten taak Gisteren is de staking van 6.000 tot de officieuze Israëlische gezondsheidsdienst beho rende artsen geëindigd. Zij heeft een maand geduurd. Een aantal afdelin gen in ziekenhuizen moest worden gesloten en men kon in noodgeval len minder diensten verlenen, maar de staking heeft niet geleid tot het sterven van mensen die anders had den kunnen worden gered. Bijbels museum enige volstrekt niet bijbelse woorden zijn de laatste dagen geuit in de buurt van Nice, toen vernomen werd dat een flink stuk van het terrein van de plaatse lijke petanpue-club (een sport „Jeu de boules" in de buurt van Marseil le) zal worden gevorderd en ingeno men door het bijbelse museum van de schilder Marc Chagall. De spelers van dit balspel waren woest, maar gisteren werd een zeker ontspanning geconstateerd nadat men had verno men dat de meester persoonlijk een tekening zal komen aanbieden, ter ophanging in het clubgebouwtje. Cholera in Nigeria In de in het oosten van Nigerië gelegen stad Ezi- nihitte doet zich thans een cholera- epidemie voor die al aan vijftien per sonen het leven heeft gekost. Men is op grote schaal begonnen de be volking in te enten. De laatste chole- ra-epidemie in Nigerië deed zich voor in 1971. Beschuldigd parlementslid te ziek om te reizen (Van onze correspondent) BONN De parlementaire com missie van onderzoek naar het om kopingsschandaal in het Westduitse parlement zal volgende week woens dag de hoofdrolspeler in deze affaire, Julius Steiner, verhoren. Zij zal daartoe naar een sanatorium aan het Tegemmeer moeten reizen, waar op het ogenblik de door emoties overmande hartpatiënt Steiner wordt verpleegd. Volgens een artsenver klaring is de voormalige christen democratische afgevaardigde niet in staat te reizen of lange tijd een ver hoor te ondergaan. Anders dan bij de hoorzittingen in Bonn zal dit eerste gesprek met Steiner zelf niet in het openbaar plaatsvinden. De parlementaire on derzoekscommissie zal dan van Steiner willen weten, of het juist is, dat hij vorig jaar april een bedrag van 50.000 d.m. heeft aangenomen van de sociaal-democratische parle- mentssecretaris Karl Wienand. Zelf heeft Steiner dit al tegenover een weekblad verklaard, maar 's mans REC Ktenc iloka £n d( same is, d \nist van :tor :och Een Cambodjaanse regeringssoldaat met in zijn linkerhand het hoofd van een gevangene, die na gevechten ten noorden van de hoofdstad Phnom Penh werd afgeslacht en onthoofd. Vol gens een ooggetuige, aten de soldaten zijn lever op. In Cam bodja geloven sommige mensen nog dat zij hierdoor sterk ivor- den. De oorlog in Cambodja duurt nu 3 jaar en wordt steeds wreder. PEKING Prins Norodom Siha- tie ondersteunt" en het viel hem bij zijn aanvallen tegen „de groep Lon Nol verraders". noek, het verbann en staatshoofd van Cambodja, heeft onderhandelin gen met Henry Kissinger om eet einde te maken aan de oorlog in die Sihanoek op het vliegveld be groetten waren ondermeer plaatsver- de hand ge- vangend voorzitter van de militaire commissie, de plaatsvervangende president Li Hsien-nien en Li Teh- sjeng, Hsoe Hsiang-hian en Teng Hsiao-eng. uitspraken zijn tot nu toe op minst tegenstrijdig te noemen. Steiner zegt dit vorstelijk te hebben ontvangen voor zijn onthouding, toen vorig Jaar CDU-oppositieleider Barzel eei tie van wantrouwen tegen de ring-Brandt indiende. Dankzij stem van Steiner en van een ti (nog onbekend gebleven) kon Brandt, die niet meer meerderheid in het parlement| schikte, toen op het nippertje zadel blijven. Ook gisteren heeft de onderaf^61*1* commissie in snikheet Bonn zicfn- 151 de zaak-Steiner/Wienand bezig)fcad houden, 's Middags werd de ff malige SPD-afgevaardigde enn gemeester van het plaatsje SLpfL klingen (Baden-Würtemberg) T- v Joachim Bauchle en zijn vrouuome hoord sleutelfiguren in dit cfeg w0. pingsdrama, omdat in maart "tda huize van dit echtpaar WienaiLché: initiatief van Bauchle een ge^ n< gedeeltelijk onder vier ogen,; evei Steiner heeft gehad. iopgej In maart van dit Jaar heeft Sfcigspi een verdrag tot samenwerkin^ppeli de Oostduitse ministerraad afflarva: ten. Dat verplichtte hem tegepkom yale betaling gegevens uit de p" in van de CDU aan Oostduitsland ft ku leveren. Dit gebeurde met 'rale" deweten van de Westduitse \prk e heidsdienst, maar wat Steine?°rbei zijn bezoeken aan Oost-Berlijneau cies had uitgevoerd, wisten ookan d' hoorzittingen niet te vertellen. Ltv- President - Dirigent Pre^ena Kenneth Kaoenda van Zambia in Loesaka de dirigeerstok terins n en leidde de landmachtkapel ii van uitvoering van zijn favoriete fa de die "Tyende Pamodzi' of Taa^ig h samen voorwaarts gaan'. De mL^ heeft een couplet waarin als oro- land van de Afrikanen word^ een schilderd dat ze de rivier de Za kran Zuid-Afrikaner Ier Tc Verbetering De Britse minister zei dat de Euro pese vergadering zal falen als niet alle 35 deelnemende landen wegen vinden tot het verbeteren der le vensomstandigheden van de "gewone Europeaan". Als men hier niet naar zocht en streefde dan had het ook geen nut een topconferentie te gaan houden en kon men beter nu al naar huis gaan. Voorts was de tijd gekomen, aldus Sir Alec om de uitdrukking "koude oorlog" eens uit het woor denboek te schrappen. "Als wij er niet in slagen op deze bijeenkomst het leven der gewone Europeaan te verbeteren dan zal men ons, en terecht de vraag gaan stellen wat al onze verklaringen en diplomatieke zinsneden nu eigenlijk wel hebben bereikt". En daarom zal de Britse regering voortgaan aan te dringen op een praktische benade ring. Zonder deze zullen alle grond- GENèVE De Verenigde Naties treffen in samenwerking met de voornaamste graanexport-landen voorbereidingen voor een voedsel programma dat van kracht moet worden als er een tekort aan voedsel op de wereld ontstaat. Dat heeft de directeur-generaal van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de VN (FAO) ir. A. H. Boerma, verklaard tijdens de Jaarvergadering van de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties in Genève. De graanvoorraden in de wereld, hebben thans het laagste punt sinds twintig Jaar bereikt. Er zijn geen te kenen dat er in de naaste toekomst verbetering komt in de voedselsitua tie, aldus ir. Boerma. Er moet 'n contigenteringsprogramma komen voor het geval dat de huidige si tuatie slechter wordt. Er is weliswaar geen tekort over de gehele wereld en evenmin is er een tweede ramp die gelijkenis ver toont met de situatie ten zuiden van de Sahara, maar het komende Jaar, zal de toestand in ieder geval precair zijn en kunnen er gemakkelijk te korten ontstaan in verscheidene de len van de wereld, aldus ir. Boer- De wereld is derhalve gerechtigd te vragen welke bescherming op kor te termijn kan worden geboden te gen tekorten als gevolg van het mis lukken van oogsten in de voor ons liggende onzekere maanden. Boer ma zei dat hij op het ogenblik op ministersniveau onderhandelt met de voornaamste graanexportlanden, om inlichtingen te krijgen of hun oogst voldoende is om de vraag in 1973—1974 te kunnen dekken. Te vens wordt op het ogenblik overleg gevoerd over de noodzaak van een contigentenprogramma voor het ge val er plotseling over de gehele we reld een voedseltekort ontstaat. Ir. Boerma verklaarde dat de wereldvoedselsituatie aanleiding geeft tot ernstige bezorgdheid. Als de oogstomstandigheden in bijzonder belangrijke produktiegebieden als Noord-Amerika, het Verre Oosten, en de Sowjet-Unie weer in ernstige mate verslechteren, is er grote kans dat er over de gehele wereld een graantekort zal ontstaan. Dat zou zelfs nog kunnen gebeuren in het sei zoen 19731974 dat onlangs is be gonnen. Volgens ir. Boerma dienen de gro te graanexportlanden onder de hui dige onzekere omstandigheden maat regelen te treffen om de positie van de ontwikkelingslanden te bescher men. De directeur-generaal van de FAO gaf de graanexportlanden in overweging een gezamenlijke ver plichting aan te gaan betreffende voortzetting van de voedselhulppro gramma's op een niveau dat zolang de dreiging van een wereldvoedsel tekort voortduurt ten minste even hoog moet zijn als in de afgelopen jaren. Sihanoek verwierp het denkbeeld van onderhandelingen met Kissin ger nadat hij in Peking was verwel komd door premier Tsjoe En-lai na een buitenlandse reis. Op de vraag of hij een uitnodi ging zou aanvaarden om de adviseur van president Nixon te ontmoeten zei Sihanoek tegen Journalisten „ab soluut niet, wij zullen onze strijd voortzetten er is geen tijd voor overleg." Kissinger heeft woensdag bekend gemaakt dat hij later in Juli of in augustus een bezoek aan Peking zal brengen. „Een Pax Americana" riep Sihanoek tegen Journalisten terwijl hij diplomaten en leden van zijn re gering begroette. „Het is nu te laat," zei hij, „het heeft geen zin (om met Kissinger te praten) Ik weet wat hij zal zeggen - compromis en verde ling. Wij vechten door tot 1976.... 1980.... zelfs 1984. Hij doelde hiermee op de Jaren dat er presidentsverkiezingen wor den gehouden. Sihanoek zei dat hij Kissinger verschillende keren heeft uitgenodigd om hem te ontmoeten, maar „nu is het te laat. Er zal geen verdeeld Cambodja komen." Het volksdagblad, dat in Peking verschijnt, had een hoofdartikel op de voorpagina waarin Sihanoek werd gelukgewenst met zijn „volledige suc ces" tijdens de reis door Afrika en Europa. In het artikel werd gezegd dat China „zijn standpunt over de voorgestelde vijf punten voor een op lossing van de Cambodjaanse kwes- De Sowjet-Unie, Frankrijk eti Australië waren vertegenwoordigd door diplomaten bij de begroeting van Sihanoek. De V.S. en Engeland waren afwezig. Brits-IJslands overleg De minister van Buitenlandse Sir Alec Douglas-Home, heef ta teren in Helsinki met zijn IJslU^ ambtgenoot Agustsson gesproj^ n over de "kabeljouw-oorlog" tuss( beide landen. Op een persconi tie zei Dougals-Home later dal den het er wel over eens ware^^ op een of andere wijze het oi hervat diende te worden. Zij^n9 den er echter niet uitkomen hoe our?2 yeeft elsch Bel Vereniging Milieudefensfr(fe tel. 020-251 (XP levort Ichart <in\ Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformui dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden. Als brief verzenden frankeren met 35 ct. Ons HUISADRES is: NAIROBI In Roeanda, waar gisteren een staatsgreep werd ge pleegd, is een uitgaansverbod uitge- kondigd, dat 's avonds en 's nachts van kracht is. Het verbod is afgekon- digd door het opperbevel van de Na- Primitief tionale Garde, waarvan de comman dant de leider is van de staats greep. normaal voort te zetten en maakte bekend dat Roeanda zich aan zijn huidige internationale verplichtin gen zal houden. De staatsgreep is zonder bloedver gieten verlopen en de president Gre- goire Kayibanda behield zijn ambt, maar het is niet duidelijk of hij nog over enig gezag beschikt. Radio Ki gali meldde dat het leger in actie kwam tegen elementen die probeer den de eenheid in Roeanda te onder mijnen. Wie deze elementen waren, is niet duidelijk gemaakt. Het radiostation maakte bekend, dat een Nationaal Comité voorvre- dat een Nationaal Comité voor vre- da te regeren. In de straten van Roeanda wordt door troepen gepa trouilleerd, hoewel zich tot dusver geen ongeregeldheden hebben voor gedaan. Het leger dwong buitenland se ondernemingen hun activiteiten Roeanda, dat vanwege zyn bergach tige geïsoleerde ligging wel het "Tibet van Afrika" wordt genoemd, is een van de kleinste en dichtstbe volkte staten van dit werelddeel. Op een oppervlakte van 26.338 vierkante km., wonen 3,6 miljoen inwoners, die hoofdzakelijk leven van nogal pri mitieve landbouw en veeteelt. Be halve enkele textiel, koffie- en thee fabrieken is er nauwelijks industrie. Het geboortecijfer is zo hoog, dat voor de komende 20 Jaar een ver dubbeling van de bevolking wordt verwacht. Ook voor Afrikaanse normen is Roeanda een erg arm en ontoegan kelijk land. Bovendien is het eeuwenlang verscheurd door een stammenstrijd tussen de Hoe toe's (85 procent van de bevolking) en de Toetsl's (14 procent). De Hoetoe's zijn overwegend kleine boeren en de Toetsi's de feodale heren. Daar aan kwam een eind na bloedige stam- menonlusten tussen 1959 en 1961. De door de Toetsi's gesteunde monar chie werd afgeschaft en de Hoetoe's wisten, voor het eerst na een eeuwen lange Toetsi-overheersing aan de macht te komen. Stammen Ook het buurland Boeroendi, dat vroeger met Roeanda het Belgische mandaatgebied Roeanda Oeroendi vormde, wordt geteisterd door deze stammen-tegenstelling. Hier hebben de Toetsi zich als heersende klasse weten te handhaven. Vorig Jaar nog werd een Hoetoe-opstand in Boe- ïoendi uiterst bloedig onderdrukt. Toen Roeanda in 1961 zelfbestuur kreeg won de Parmehoetoe partij van Gregoire Kayibanda 35 van de 44 parlementszetels. Vanag dat tijd stip is Kayibanda president van Roe anda geweest. In 1962 verleende Bel gië aan Roeanda formeel de onaf hankelijkheid. Kayibanda werd in 1965 en in 1968 herkozen met 98 pro cent van de stemmen. Hij stond be kend als een taai, niet te corrumpe ren politicus, die over het algemeen wel populair was en zich zonder lijf wacht in het openbaar vertoonde. Na de onafhankelijkheid duurden de stammen-oorlog voort en leidden in 1963 tot een nieuwe uitbarsting. Duizenden Toetsi ontvluchtten het land, vooral naar Boeroendi en Tan zania. Na een Jaar betrekkelijke rust van tien jaar braken in februari van dit Jaar nieuwe stammen-onlusten uit. De Hoetoe's beschuldigden de Toet si's ervan dat zij nog steeds 'n maat schappelijk bevoorrechte positie in nemen. 30 procent van de afgestu deerden van de universiteiten bij voorbeeld zijn Toetsi's, terwijl deze stam slechts 14 procent van de be volking uitmaakt. Hoetoe's vielen Toetsi-studenten en functionarissen aan. Volgens di plomatieke kringen in Kigali kwa men daarbij zeker 300 mensen om. Officieel werd echter slechts gezegd dat er "een maatschappelijke bewe ging" gaande was. De regering trad niet op tegen de moordpartij. Het bewind van Kayibanda werd door deze stammencrisis ernstig verzwakt. De nieuwe militaire machthebbers hebben laten weten dat ze genoeg hebben van het economisch wanbe leid van de regering en verscheidene Jaren aan de macht zullen blijven, totdat Roeanda politiek en econo misch weer gezond is. Naam: Straat: No. Woonplaats: Wij hebben een Maand Postabonnement Ons VAKANTIEADRES ls: van doorhalen wat niet van toepaj straat plaatsnaam: KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland. Beigie en Luxemburg gr De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost Kosten i l. De praktik heeft ons geleerd dal de Bezorging van Kranten in de L Europese en Noord-Afrikaanse landen nog al eens te wensen overlai Wij Kitnnep daarom geen verantwoording oemen voor Kranten, tijdig op net vakantieadres worden ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4