Voor centrum Galgewaterbrug urgent' Warenmarkt kan terug naar oorspronkelijke plaats WfSEBSÊ Auto van de straat naar parkeergarage s; mossel ^versteege ffV LEIDEN Volgens de nota „Bouwste- - binnenstadsbeleid" is er voor het cen- a een circulatiemogelijkheid van het uto-) verkeer, waarbij de volgende routes savoc ibruikt kunnen worden: In de kern van de stad een verbinding weerszijden van de Breestraat, die Leidijjf voor autoverkeer is gesloten en die ^busbaan in gebruik is. De ene bestaat de route BoommarktAalmarktVla- irkt—Botermarkt (derhalve in oostelijke hting bereden), en vervolgens óf Gange- T_Hoge Woerd óf Karnemelksebrug euwe Rijn, beide uitkomend op de -2 m ,ord—Zuid-verbinding. De andere vla irakt Levendaal Garenmarkt Steen- ^uur Langebrug. (die dezelfde rich- als thans bereden blijft), en vervol- is naar het Kort Rapenburg. Min ^erdoor wordien de volgende doeleinden *eikt: de Pie.terswyk blijft voor verkeer dat wijk verlaat, open in noordelijke rich- (en blyft toegankelijk vanuit het ien) het centrum die omgeving zijn vanuit de richting LOegstgeest bereikbaar; SS de voorlopige zuidelijke verbinding via TrekvlietOud HortuszichtWitte Singel wordt niet vanuit het noorden extra be last; vanuit westelijke richting blijft de stadskern bereikbaar via het Noordeinde; de Korevaarstraat en het Kort Rapen burg komen vrij voor bushaltes; 0 het Rapenburg westzijde vanaf Noord einde tot Nonnensteeg kan wandelgracht worden (eventueel open voor wielrijders) een sluipweg door de stad om vanuit het station de oost-west-route en de noord-zuid-verbinding te onlopen, wordt onmogelijk; 0 de zwakte van de westzijde (door het nog ontbreken van Galgewaterbrug en Churchillbrug) wordt enigszins ondervan gen. Indien nadat bovengenoemde brug gen zijn gebouwd alsnog besloten wordt om de marktroute voor autoverkeer te sluiten, komt de marktroute beschikbaar om daar eventueel de warenmarkten op nieuw te vestigen, zoals in het verleden het geval was (Botermarkt, Vdsmarkt. Aalmarkt) 0 Tenslotte wordt hiermede bereikt dat er voor het sluiten van de Breestraat een goed alternatief ontstaat in dezelfde rich ting. 0 Een lus via de ApothekersdijkStille RynStille MareLange Mare rondom het westelijk deel van de Haarlemmer straat. 0 Een lus via Van der Werfstraat en Voldersgracht achter het middelste deel van de Haarlemmerstraat. 0 Een route via Pelikaanstraat (NZ-- verbinding)Oude VestHavenplein (Het oostelijk deel van de Haarlemmerstraat kan aan het wandelgebied worden toe gevoegd) 0 Een lus via NieuwmarktMiddelweg Kaasmarkt. 0 Een lus via GarenmarktSteenschuur LangebrugZonneveldstraatNieuwsteeg Doezastraat. 0 Een route Langebrug Rapenburg oostzijde (in zuidel. richting)Nonnen- brugKaiserstraat. Daardoor kunnen Ra penburg westzijde tot aan de Nonnensteeg en Rapenburg oostzijde vanaf de Klok- stieeg tot aan de Nieuwsteeg aan het rij- verkeer onttrokken worden. Hierdoor ont staat tevens een goede drempel op het Rapenburg, zodat grote verkeersbelastiing nilet voorkomt en een groot deel zelfs verkeersvrij wordt. 0 De toeleidingsroute vanaf Molen de Valk via Nieuwe BeestenmarktPrinsesse- kade naar resp. Apothekersdijk en Boom- markt (of rechtsaf naar Galgewater enz.), zij het voorlopig nog via de Blauwpoorts- brug. 0 Tijdelijk continueren van de parkeer- mogelijkheden in De Camp totdat de her bouwplannen zijn vastgesteld. 0 Verkeers- en parkeervrij maken van de omgeving van de Pieterskerk (Pieters kerkplein en Pieterskerkhof), waardoor ook in de wijk zelf een drempel ontstaat. Dwars door deze circulatie loopt het openbaar vervoer op busbanen. Het is duidelijk dat het hiier gaat om een voorstel met als kenmerken: 0 een compromis tussen de voorstanders van een radicale afsluiting van de gehele binnenstad en de voorstanders van het zo volledig mogelijk openhouden van de bin nenstad, desnoods met dempingen of overkluizingen; 0 een zo systematisch mogelijk opge zette proeve van scheiding van de elkaar belemmerende verkeerssoorten, onder er kenning van het feit dat alle verkeers soorten hun eigen belang hebben voor het levend houden van de stad, maar tegelijk met erkenning van het feit dat met name de auto een aanval doet op de leefbaar heid van een binnenstad. Een bovengenoemd verkeerssysteem zal (met eventuele incidentele bijsturingen) enkele jaren gehandhaafd moeten blijven om de ontwikkeling en de gevolgen, goed te kunnen gadeslaan èn om te voorkomen dat ingrijpende verkeersregelingen te kort achter elkaar zouden worden genomen, waardoor vooral niet-ingezetenen in ver warring zouden raken. In de loop van dit jaar zal bij de be handeling van diverse voorstellen de be sluitvorming tot stand komen inzake o.m. de algehele vernieuwing van de vervallen wallekanten, tezamen met de aanleg van rioleringen in de binnenstad. Een uitvoe ringsschema daarvoor is, als onderdeel van het investeringsschema 19731978. opgemaakt. De verkeerstechnische gevolgen van deze werkzaamheden zullen niet gering zün. Reeds dit jaar blijkt dit bij het sluiten van beide zijden van het Rapenburg. Het zal nog gevoeliger worden wanneer bij voorbeeld Breestraat en Marktenroute of Prinsessekade Steenstraat Turfmarkt van rioleringen moeten worden voorzien. De dienstregeling van het openbaar ver voer moet overeind gehouden worden: de aan- en afvoer van goederen en voorra den voor de bedrijven in de binnenstad moet zoveel mogelijk gegarandeerd blij ven; drukke winkelperioden als de decem bermaand zullen ongetwijfeld hier en daar geraakt worden door de uitvoering van deze werkzaamheden enz. Dat dit geen sinecure is en tot grote voorzichtigheid maant, zal duidelijk zijn. Het is trouwens onmiddellijk begrepen door bijvoorbeeld de bewoners van de Pie- terswijk, aanvankelijk l.vjn. het wijzigen van de verkeersfunctie van de Breestraat. thans ook door het rioleringswerk aan het Rapenburg. heistellingen Afzien van de aantasting van de lebouwkundige structuur, en al in de binnenstad; derhalve in algemeen geen nieuwe doorbra- en/of demping van Isgrachten en singels ten behoe- het (doorgaande) verkeer, .tiffferen van het doorgaande ver uit de binnenstad. 'nstaï0 snel mogelijk realiseren van de eidingswegen. (rachtig bevorderen van de aan- agglomeratieverbindingen. iereikbaar houden van het stads- m voor het doelverkeer (waar de eigen auto van bewoners jeil bedrijven en voor het bedienend jeu 1, film eer). [oncentreren en herindelen larkeerruimte (voor de econc functies van de binnenstad) en de stallingsruimte (voor de woon- rerblijfsfuncties) door o.m. reali- d van parkeergarages en be- rgenoi j parkeren. - Icheiden van de "sterke" en ikke" verkeersdeelnemers, o. door het instellen van aantrek- jke voetgangers- en rijwiclver- lingen naar de binnenstad. Bevorderen van openbaar ujj ter. o.m. door het aanleggen, speciale busbanen in het stads- rum en op de toevoerwegen na- het stadscentrum, alsmede door instellen van voorrangsregelin- het verbeteren van de bus- lagsdl orgen huls» on ^3<X Roel Eerdere instelling van voetgan- sbieden c.q. straten, vooral in Hofilem van de binnenstad. et verbeteren van het leef- en ifsklimaat in de binnenstad, >4500. s Lek ging. ,|M !»i ijaai f' d vaart 5] •tot bouwstenen Eindelijk ligt er dan het ei-van- Kret: de nota Bouwstenen Bin nenstadsbeleid. die een totaal visie inhoudt op het punt van stadsontwikkeling en verkeer waar het de binnenstad be treft. Het in verhouding water- hoofdige gebied tussen de sin gels, waarvoor de luchtfotogra- fen Henk Westering en Piet de Nijs vijf kolommen breedte no dig hebben. Het gemeentelijk "binnenstads team" heeft er vele, vele blad zijden voor nodig, waar op pa pier is gezet wat lang is bestu deerd en onderzocht. De nota mondt uit in een aantal doel stellingen. We weten nu uit gangspunten voor een totaal beleid. Raad en burgerij de nota is aan beiden opgedragen zul len het hunne moeten inbren gen, waarna Leiden antwoord moet geven op een aantal vra gen: wat willen we met de bin nenstad en wat kan ze verdra gen, wat kunnen we (bestuur lijk en financieel) aan en waar liggen de prioriteiten? Al met al een nuttig praatstuk. Wie mee wil praten, doet er goed aan de vandaag en in de komende dagen te publiceren gedeelten uit de nota goed te lezen. HANS MELKERT IDEN Wat het afzien van de ysting van de stedebouwkundige 1 tuur betreft meldt de nota, dat aanleiding van bezwaren tegen loorgaande karakter een variant [gewerkt voor de noord-zuid-ver- ing door de binnenstad. Deze ligt het westen en doorkruist [S.L.F.-terrein aan de Lange- om via een brugverbinding poor de Koningstraat uit te Aangezien deze straat is ge- voor de ontsluitingsweg van- Merenwijk via de Gooimeer- _s deze variant in feite een tering van het ontwerp, is in behandeling genomen de i cwaterbrug met de aansluitin- ■1 Morsweg—Morssingel enerzijds .'oordeinde, Galgewater, Noord plein, Trekvliet, Witte Singel, [weg anderzijds. Zolang de Gal- rek bo terbrué nog niet is gerealiseerd, druk op de omgeving Blauw- .ug, Prinsessekade, Bostelbrug dan nodig is, omdat de ande- «gelijkheid (nl. via Morsweg, i Ichtbrug, Haagweg) voor iede- utomobilist de grote weerstand ipt van tweemaal de ouderwet- oorwegovergang kruisen. jzien het nog vele Jaren te duren alvorens hiervoor oplossing is gevonden (hoogspoor -jÊn, Alphen) is de aanleg van de ewaterbrug met het oog op het binnenstadsverkeer urgent. A tbrug, Terzake van de zuidelijke tangent zal op een wat langere termijn een beslissing moeten volgen, aangezien de studie op dit punt slechts lang zaam vordert. Er zijn drie varian ten ingebracht, één via de Schel penkade, Stadhouderslaan, één via een tracé parallel lopend aan de spoorbaan (via Andries Schotkade) en één als reeds eerder voorgeno men: via de Drie Octoberstraat of Stadhouderslaan. De voorgenomen doorsteek via Oud Hortuszicht biedt echter voor geruime tijd solaas, aangezien daardoor de stadswijk Zuid West een meer gespreide ontsluiting krijgt op het gehele zuidelijke deel van de bin nenstad (route Telderskade, Trek vliet, Witte Singel). Ook voor wiel rijders is dat een zeer korte en ef ficiënte route. Tenslotte zal een beslissing geno men moeten worden inzake de Oude Herengracht. Deze gracht vormde in het Wegenplan een onderdeel van de "Tweede Noord-Zuid-verbinding" die o.m. ook via de Uiterstegracht werd gedacht. Gezien de enorme pro blematiek die zich aan het zuidelijk einde van deze verbinding voordoet, nl. een doorbraak door de Hoge Woerd vanaf de Nieuwe Rijn naar de Geregracht, ligt het voor de hand te constateren dat ook deze concep tie niet zonder meer past in de doel stelling, waarbij aan het stadsbeeld geen schade zal worden aangericht. Ook al hierom rijst de vraag waar om de Oude Herengracht, ook al wordt deze wel als minder belangrijk voor het stadsbeeld gekwalificeerd, zou moeten worden opgeofferd aan het verkeer indien daarmee niet een optimaal resultaat wordt geboekt. Overwogen wordt o.m. een vaste oeververbinding met een geleiding van het verkeer op de oost-west-ver binding naar de Maresingel (via een nieuw aan te leggen brug tegenover de thans veel te smalle). Een andere verbinding kan dan gemaakt worden tussen Houtmarkt en Havenplein (ter hoogte van de zgn. "koude hoek") waardoor een rechtstreekse verbinding ontstaat met de Sche- luwbrug. De noord-zuid-verbinding door ae binnenstad en de sitigelroute langs de binnenstad zullen minder door gaand verkeer te verwerken krijgen naarmate de verder gelegen routes snellere en meer ongestoorde ver bindingsmogelijkheden opleveren. Dit houdt in dat het inbouwen van veel weerstanden op de omleidings routes of het opzettelijk smal houden van deze wegen (bijvoorbeeld opzet telijk tweestrooks teneinde minder verkeer aan te trekken) tot gevolg heeft dat het verkeer in grote getale sluipwegen zoekt. De conclusie moet zijn, dat ver wezenlijking van deze doelstelling langs indirecte weg moet worden gevonden Verwezenlijking langs di recte wég zou betekenen dat de bin nenstad voor veel waarvan het cen trum Juist leven moet, onbereikbaar wordt gemaakt en daardoor achter uit zou gaan. Van groot belang zijn uit de aard der zaak de "werken in het weste lijke stadsdeel". Zij vallen echter buiten het bestek van deze nota om dat zij in zeer sterke mate samen vallen met andere werken, die niet door Leiden kunnen worden uitge voerd en toch van grote betekenis zijn. Met name geldt dit voor de spoorwegwerken, waarover intensief contact gaande is met de minister van Verkeer en Waterstaat en de di rectie van de NV Nederlandse Spoor wegen. De oostelijke gordelweg bestaat uit de verbinding De Sitterlaan - Buggravenlaan - gebied de Waard - Sumatrastraat - Merenwijk. Van deze weg is in een eerder stadium gemeld dat de plannen in voorberei ding zijn. a. ontsluiting van het gebied De Waard, dat zonder deze ontsluiting niet tot ontwikkeling bleek te kun nen komen en grote verliezen ople vert; b. ontsluiting van de Merenwijk in de richting van andere stadswijken; c. ontlasting van de route die als alternatief voor de hand ligt en daarvoor op den duur niet mag die nen: de noord-zuid-verbinding door de stad. Het ligt daarom in het voornemen, zo spoedig mogelijk met een plan te komen. Leiden kan zich realiseren dat het gevaar aanwezig is dat gedurende de eerstkomende Jaren de oost-west-ver bindingen die nog immer node ont breken tussen de kust en het ach terland, zullen blijven lopen over Ledds grondgebied. Dat zal met na me het geval zijn op de routes Haagweg - Churchillaan - Voorscho- terweg - Europaweg of Kanaalweg, en Leidse Invalsweg - Stationsplein - Schuttersveld - Willem de ZwiJ- Hoewel dit in ieder geval betekent dat de binnenstad met dit doorgaan de verkeer niet zal worden belast be tekent dit toch dat het beleid dat in Leiden wordt gevoerd sterk in na delige zin doorkruist wordt door de vertraging die hier optreedt. -Bij het bereikbaar houden van 't centrum voor het doelverkeer, gaat het het meest om het gebied dat wordt omsloten door de noord-zuld- verbinding, de oost-west-verbinding, de route Turfmarkt - Kort Rapen burg - Noordeinde - Witte Singel en de route Witte Singel - Zoeterwoud- sesingel - Jan van Houtbrug. Binnen dat gebied, waar elke vorm van doorgaand verkeer onmo gelijk moet worden gemaakt, moet de bereikbaarheid voor het doelver keer gegarandeerd blijven. De ver keerstechnische oplossing hiervoor, bestaat in het zgn. lussensysteem, waardoor het doelverkeer telkens, wel de stad kan worden ingebracht, maar ook weer wordt teruggeleid, naar de omleidingswegen. Een belangrijke lus is die via de Prinsessekade - Apothekersdijk - Mare. Deze roept nog één beslissing op: over het al dan niet dempen, van de Korte Mare. Bij het leggen van de dam zijn voorzieningen ge troffen die het mogelijk maken, 't water open te houden indien dat ge wenst of vereist wordt (b.v. voor de recreatievaart). Een andere overwe ging in het al of niet handhaven uit een oogpunt van stedelijk schoon. Een andere belangrijke lus is die via het Noordeinde stadinwaarts) het Kort Rapenburg (zuid-noord) en het Galgewater (weer terug naar de randwegen). Via de Bostelbrug. staat deze lus in verbinding met de reeds genoemde. Een vraagstuk is voorts in hoever re de zgn. marktenroute beschikbaar moet blijven voor het doelverkeer. Er is nu eenmaal tussen deze rou te en de Witte Singel geen verbin dingsweg waarop (zelfs het doelver keer) verzameld kan worden, of 't zou het Rapenburg moeten zijn. Hoewel deze gracht voor keerscirculatie nog altijd van niet geringe betekenis is, is er groot be grip voor de bezwaren die aange voerd worden tegen het gebruik van deze gave historische plaats voor autoverkeer. Aangezien dergelijke bezwaren echter gelden voor zowel de gehele Pieterswijk als voor vrij wel de gehele Academiewijk, zal moeten worden volstaan met een verkeer en tegelijk met een circula tieplan dat het gebruik als sluipwe gen zinloos zal maken. Een andere belangrijke lus is die via Garenmarkt - Steenschuur - Lan gebrug - Zonneveldstraat - Nieuw steeg - Doezastraat. Aan de noordzijde is een lus via de Van der Werfstraat - Voldersgracht van grote betekenis terwijl aan de oostzijde de Nieuwstraat en de Kaasmarkt onderling te verbinden zijn door het openhouden van de Middelweg. Indien bovengenoemde wegen on derling met elkaar worden verbon den door gebruik te maken van bin nenstadsstraten die zich daarvoor nog het meest lenen, ontstaat een circulatiesysteem binnen de tangen ten. Hiermee wordt bereikt: 0 het kunnen laden en lossen in de verscheidene winkelstraten. 0 het bereik van de woningen en be drijven, 0 het bereiken van de parkeergele- genheden nabij het winkelcentrum. LEIDEN Volgens de nieuwe bin nenstadsnota is het in verband met de twee hoofdvoorwaarden voor het functioneren van de binnenstad uit het oogpunt van bereikbaarheid, (kortparkeervoorzieningen op gerin ge loopafstand en kortparkeren in voorzieningen die gesitueerd zijn aan wegen met een voldoende aan- en afvoercapaciteit) onverstandig en ook irreëel de parkeergelegenheden langs de stadssingels te leggen. Het maken van parkeervoorzieningen van enigs zins bruikbare omvang buiten de singels zou gezien het grote gebrek aan plaats eveneens tot gevolg heb- 1 ben dat in de oudere woonwijken op grote schaal gesloopt zou moeten 'ij worden. In de binnenstad van Leiden zijn voldoende mogelijkheden aanwezig om te werken aan de twee belang rijkste alternatieven voor het auto verkeer, n.l. het bevorderen van het openbaar vervoer en het instellen van zoveel mogelijk fietsverbindin- gen. Het stallen op eigen terrein moet in de binnenstad bevorderd worden, zowel bij bewoners als bij bedrijven. In tal van straten (zowel in de bin nenstad als in de oudere woonwij ken) moet het stallen en parkeren op straat sterk teruggedrongen wor den ten behoeve van het woon-, leef- en verblijfsmilieu. Het betaald parkeren moet sterk bevorderd worden. Voor langpar- keerders is met de grootste moeite nog maar een gering aantal vrije plaatsen te vinden. In de praktijk - en dat is ook in Leiden het geval - is het hebben van een blauwe zone een kreupel hulpmiddel, dat vol zit van overtre dingskansen en dat bestaat bij de gratie van een controleapparaat dat voorbestemd is te falen omdat slechts een overvloedige man kracht-formatie een optimaal resul taat tot gevolg zou hebben. De nota pleit dan ook - in navolging van an dere steden die eerder een blauwe zone hadden en daarom ook al eer der een andere weg insloegen - voor het geleidelijk inkrimpen en tenslot te geheel wegnemen van de blauwe zone. Daarvoor in de plaats dient te ko men een systeem van betaald par keren in al die gebieden waar het parkeren sterk in trek is. De midde len die daarvoor bestaan, zijn be kend: parkeermeters, terreinen met betaald parkeren, parkeergarages, betaalde ontheffingen (de laatstge noemde komt in discussie: zij is im mers ontheffing van de blauwe zo ne en zal zichzelf dus geleidelijk overleven) Gedacht wordt aan een parkeerga rage op de Langebrug, op de plaats van de huidige brandweerkazerne. Elke andere plaats zou ingrijpen in de stedebouwkundige structuur van de wijk. Zloatig een dergelijke ga rage niet kan worden gerealiseerd, moet overwogen worden het Pie- terskerkpleón voor parkeren beschik baar te houden. Uitgegaan is van betaald parkeren op het terrein van de Dcelenkazer- ne bij vertrek van Defensie. Ook kan worden uitgegaan van een par keergarage op de plaats van de hui dige Rotogravure (welk complex niet van de gemeente is) Gedacht is aan een parkeergara ge op het terrein waar thans nog 't bedrijf van de fa. Sanders (Leven daal hoek St. Jorissteeg) staat. Niet te voorzien is of in de komen de vijf jaren in De Camp werkelijk kan worden herbouwd. Bij terug dringen van het aantal parkeer plaatsen door herbouw dient over wogen te worden of een gelijk aan tal niet is terug te winnen in Noordwest west (een parkeergarage achter de Steenstraat of in de omgeving Markststeeg is niet on mogelijk, geizen de aard en staat van de bebouwing aldaar. Ten over vloede: uiteraard is daarbij niet ge dacht aan amoveren van de voorma lige Bethlehemkerk) Gedacht is voorts aan een parkeer garage in het gebied tussen Mare- kerk en Voldersgracht (omgeving Runderstegen, Clarasteeg of omge ving Mirakelsteeg) Eraan egdacht wordt indde eerst komende vier Jaren 25% van het parkeren op straat terug te drin gen Tegenover de bijna 1200 van de urim 4700 beschikbare plaatsen staat dan een totaal van 3000 plaatsen, te stichten in parkeergarages. Hiervoor zullen meer dan 5 Jaren nodig zijn. De totale toename van het aantal parkeerplaatsen zou hierdoor 1800 plaatsen zijn. ADVERTENTIE Verlovingsringen De ruimste keuze. De beste merken. Blijvende seWice. Gratis graveren, desgewenst handgravu v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 Wethouder Kret, Wilt u piano of orgel spelen Vraag de 80 pagina's tellende kleurenkatalogus. een wereldcollectie orgels, piano's en.» eigen muziekscholen Tevens filialen te Groningen, Heerlen en Middelburg.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3