Aleksander Metreveli W imbledon-f inale in Bouw van Wijk opnieuw als eerste geklasseerd I" Keyzer vermijdt risico tegen Van de Capellen irii Training zonder Van Staveren Oosteuwpese ontknopingop gedevalueerd Wimbledon toernooi „leidse hout Koerstips Friezen missen harde wind in Kaagweeh UPPIE HAPPIE Supercup tlJDAG 6 JULI 1973 WIMBLEDON De finale herenenkelspel van het gedeva- ieerde Wimbledon 1973 is een Oosteuropese aangelegenheid •worden. Toto leedwezen van de 15.000 toeschouwers op het f 3.4; entrecourt en vele miljoenen Britten daarbuiten overmeesterde f l.6i e Tsjech Jan Kodes de als derde geplaatste Hoger Taylor in ;n inspannende vijfsetter, en de Rus Metreveli ontdeed zich op rertuigende wijze van de Amerikaanse vrijbuiter Alex Mayer, f ïilodes kan nu proberen na de legendarische Jaroslav Drobny e tweede Tsjechische Wimbledonwinnaar te worden, Metre- J Ia eli heeft nog nooit een landgenoot voor hem in de finale ge- ad. 10—41e 9500, ^.oger Taylor en Jan Kodes heb- het centrecourt gedurende 3 en 33 minuten beziggehouden, de stand 54 in de derde set voor y-lor, met Kodes "opslag te vol- werd de partij op een drama- !h moment onderbroken wegens 6385 tregen. loofdscheidsrechter Mike Gibson eek met zijn hand over het gras sprak door de microfoon tot de schouwers, die smachtten naar de ste Britse journalist sinds 1936: spijt mij even erg als u, maar u toch ook niet dat een van de spelers uitglijdt en zich bles- rt". Taylor heeft het oponthoud i 25 minuten niet kunnen ver ken. Na 9—8, 7—9. 7—5, 4—6 en I heeft hij in de "verlenging" geen ae meer gemaakt: Kodes drukt r naar 57. De Tsjech had daar- r acht minuten nodig, leksander Metreveli is de eerste Ier uit de Sow jet Unie die de fi- het herenenkelspel op Wim- ^jdon heeft bereikt. De 28-jarige irgier (Metreveli komt uit Tiflis) voor dt partij: "Dit is waar- ijnlijk de enige kanis van mijn ml 5n en ik ben van plan die te ge- r~ ge student uit Wayne (New Yersey) had te kampen met een wisselvalli ge opslag, het wapen waarmee hij favoriet Ilie Nastase uit de strijd sloeg. Metreveli strafte de fouten van de jonge Amerikaan bepaald gena deloos af met zijn franjeloze, maar wel uiterst effectieve spel. De Rus serveerde daarnaast zelf als de bes te: in de derde set stond hij bijvoor beeld maar vier punten af, en dat in één enkele game. Lange rallies wa ren in de 100 minuten durende par- tijd zeldzaam. Ondanks de verlam mende temperatuur van 32 graden celsius lag het tempo echter vrij hoog. Het einde voor Mayer, die 14 dubbele fouten sloeg, kwam op het tweede matchpunt. toen Metrevelt hem met een backhand rechttoe- rechtaan kansloos passeerde: 63, 3—6, 6—3, 4—6. Voor het tweede achtereenvolgen de jaar is Betty Stöve doorgedron gen tot de finale van het gemeingd dubbelspel. Of zij echter met haar partner Francoise Durr, evenals in 1972 met Ril'lie Jean King, gaat win nen staat lang niet vast. De eind strijd zal wel gaan tegen King/Ca- sals, het Amerikaanse duo dat toch zeker meer mogelijkheden heeft. Stöve/Durr wonnen in de halve eindstrijd van het weinig gerenom meerde koppel Bonicelli/Fernandez lUru./Col.)7—5, 8—6. Bij Sparta Rotterdam Op Arie Janusz Kowalik tken". De enigszins stuurse Rus- i' één, die tijdens,dit [evalueerde Wimbledon achter volgens heeft gewonnen van Mat- (Gb), Giltinan (Aus), Cooper 3250 Jis), Feaver (Gb) en Connors 'i, heeft in de zinderende hitte het centrecourt zijn zeven Jaar 5450,-féere tegenstander geen schijn kans gegeven. De ongeplaatste "Sandy" Mayer, een 21 jari- gister middag aanwezig. Of zestien man Er op het Kasteel nooit weg waren, sterk, trainend een nieuw voetbalseizoen, boordevol zelfvertrouwen. De bruinste: Nol Meutstege, Jerzy, Sadek, Willy Kreuz, Nol Heijerman, Bert Jansen, wisten zich bespied door Freek van der Lee, oud Spartaan en trainer van HOV die voorspelde dat zijn eerste training op 26 Juli minstens zo intensief zou zijn. Heijerman, de man die volgens ei gen zeggen het minst aankwam; Hans Venneker en de speler, die het tempo als eerste niet kon vol gen: Jerzy Sadek. Leo Steegman. hij wenste zijn Spartanen niet te sparen, hij klakte met de tong en had de zweep voortdurend in de hand. Jan Klijn- jan had de bui zien aankomen. Kon hij het niet aanzien ploegmakkers te zien transpireren? Minuten voor Steegmans eerste in structies schalden, verliet hij, Petit- Jean van Sochaux, met zijn vriend Ting, Spangen. Pim Doesburg, Joop Mom, Dries Visser, Hans Venneker, Stef Wal beek, Gerrit ter Horst, Hans Verel, Jan van der Veen, Ad van der Lin den, Kees van de Munnik, Wim A propos: Janusz Kowalik komt pas tijdens het weekend terug van zijn vakantie in Amerika en Arie van Staveren, die Sparta met de burger rechter heeft gedreigd, weigert het hem aangeboden contract nog steeds te tekenen. Wat die rechter betreft, Sparta wenst zich daar vooralsnog niet druk om te maken. Omdat de club, die makelaar Barin voor Van Sta veren blijkt te hebben opgeschar reld onbekend is en omdat het transferbedrag dat men aan de Brusselse man, die Klijnjan naar FrankriJk bracht, heeft opgegeven, lemroron js gebaseerd op het salaris dat de linksbuiten vorig jaar bij Sparta verdiende. LEIDEN Tijdens het steeds ge zelliger wordende tennistournooi van de "Leidse Hout", kwam Hans Key zer gisteren tegen Arnie v. d. Ca pellen in het veld. Keyzer, die be kend staat om zijn vaste manier van spelen, waarbij hij bijzonder weinig risico neemt, won in sneltrein vaart de eerste set met 60. V. d. Capellen veranderde de tweede set prompt zijn manier van spelen. In plaats van nog langer op de base- lijn af te wachten, liep hij toen veelvuldig naar het net, en met af en toe subliem spel wist v. d. Ca pellen de tweede reeks met 75 bin nen te halen. In de derde en beslis sende reeks kwam v. d. Capellen, ondanks zijn goede spel met 4—1 achter te staan. Keyzer moet toen hebebn gedacht, dat hij de partij reeds in zijn zak had zitten, want tegen de verwachtingen in wist v. d. Capellen tot 44 terug te komen. Keyzer. die hierdoor wakker werd geschud legde toen iets meer diepte in zijn slagen en vermeed elk risi co, wat tot gevolg had dat hij de derde reeks met 64 op zijn naam wist te schrijven. Op baan 4 van het tennispark "De Leidse Hout" speelde de als eerste in de H.E. Veteranen geplaatste Joop v. d. Berg tegen V. Berge He negouwen. De eerste set werd door laatstgenoemde met 62 gewonnen, doordat hij op knappe wijze elk risi co vermeed en de felle v. d. Berg de fouten liet maken. Bij een ach terstand van 2—1 in de tweede set begon v. d. Berg echter zijn re turns zuiniger te spelen en liep door naar 5—2. Op dat moment begon de conditie echter een woordje mee te spreken en de goed spelende v. Berge Henegouwen moest tot grote spijt van v. d. Berg de partij opge- belpartner Ton Crépin wonnen zij vlot de eerste set van het gelegen heidsduo Meyer Pasma. Nadat het laatst genoemde duo beter in zijn spel was gekomen won het de twee de reeks met 64 waardoor de strijd weer geheel open was. In de derde set liepen v. d. Capellen en Crépin door nakr 30. Hierna hoefden zij echter niet verder meer te spelen, omdat Meyer/Pasma om nog steeds onbekende reden de partij ge wonnen gaven. Gisteravond werd er nog meer ge dubbeld en wel tussen het Roomburg duo Schol ten/Tiele en Zaadnoordijk/ Leent. In deze bijzonder aantrek kelijke partij, die gekenmerkt werd door vele spannende momenten en goed spel van vooral Dick Zaadnoor dijk moesten Tiele en Scholten het met 64 in de tweede set laten af weten. 61, 64 voor Zaadnoordijk /Leent. Grappig is misschien te we ten, dat deze wedstrijd waarschijn lijk de eerste in het district is ge weest, die met kunstlicht in de open lucht is gespeeld. Verder verloren gisteren in de GDC Kikki Oost en de Katwijker Parle- vliet op het nippertje in twee lange sets van Voskuyl en Koen Heringa 86, 75. Terwijl in do H.D.C. Hans Schuller met Eric de Groot op overtuigende wijze van Strietman en Vermeer wonnen met 62, 62. TON CRéPIN Honkbal Op het congres van de Confederation Europeen de Baseball Amateurs CEBAdat gisteren in Haarlem werd gehouden, ls besloten West-Duitsland een schriftelijke be risping te geven naar aanleiding van het terugtrekken uit het dertiende toernooi om het Europese honkbal- kampioenschap. Tevens heeft Neder land het recht gekregen een claim in te dienen voor de gemaakte onkosten en gederfde inkomsten. De Russische schaakgroot meester Leonid Stein, die gisteren in Moskou plotse ling is overleden. Stein werd 39 jaar. (Archieffoto) Daviscuptennis voor Z. Afrika LONDEN Zuid Afrika zal vol gend jaar spelen in de Zuidameri- kaanse zone van het toernooi om de Daviscup. De heer Blen Franklin, voorzitter van de Zuidafrikaanse tennisbond, heeft dit woensdag ver nomen van de Amerikaan Walter Elcock, de voorzitter van de verga dering van Daviscup landen, die mo menteel wordt gehouden in Londen. Na een schorsing van twee Jaar werd Zuid-Afrika vorig Jaar weer officieel tot het toernooi toegelaten, doch er gingen geruchten dat het land wegens de apartheidspolitiek wéér zou worden uitgesloten. Waterpolo Het Nederlandse jeugdzevental is gisteren het inter nationale waterpolotoernooi te Boe dapest met een nederlaag begonnen. Nederland moest in West Duitsland met 4—3 zijn meerdere erkennen. Voorts speelde Groot Briibtamniië ge lijk tegen Spanje (6—6) en verslóeg Hongarije de zwakke Zweedse ploeg met slechts 4—3. Hilversum De Stichting Neder landse Draf- en Rensport kan zon dagmiddag op de Hilversumse baan een dure dag krijgen. Mocht Jan van Dooyeweerd in de draverij om de „Gouden Zweep" met Eland winnen, dat is het voor de derde achtereenvolgende maal dat de Haagse eigenaar Gard van der Els- hout deze prijs in ontvangst mag nemen van prins Bernhard. Verleden jaar zegevierde voor hem Hardy Regina en het jaar daarvoor Eland. Gaat de Gouden Zweep nu voor de derde achterenvolgende maal naar Van Elshout, dan moet de Stichting NDR voor het volgend jaar een nieuwe (kostbare) zweep aanschaffen. Maar voor het zover is moet Jan van Dooyeweerd met Eland met enkele gevaarlijke tegen standers afrekenen. Vijftien paar den komen er aan de start. In de eerste band starten negen paarden, Henriette Signal de sue cesvolle merrie van de Noord-Hol lander Piet Strooper is hier favo riet. De merrie op een na de snelste aller tijden heeft dit seizoen al acht overwinningen op haar naam staan. Maar op de 2440 meter zijn ook paarden als Ireland, Jello en Inez zeer kansrijk. Eland start met Gudo van Bonni, For Ever, Felix, Flamin go Six, en Christiaan de Wet op 2465 meter. De eerste start is zon dagmiddag op Hilversum om half twee en Prins Bernhard hoopt om even na half vier de „Gouden Zweep" uit te reiken. WARMOND Ook op de tweede dag van de "Kaagweek" heeft het Hollands Regenbogen-zeilteam de Friese afvaardiging duidelijk achter zich gelaten. De toch al niet zo sterke ploeg uit het "hoge" noorden miste opnieuw de harde wind, die de "Friezen" nu eenmaal nodig hebben om tot goede prestaties te komen. De "Hollanders" daarentegen, ging het op de rustige Kagerplassen met recht "voor de wind". Bouw van Wijk ver overde, evenals in de openingswedstrijd de eerste plaats, ter wijl Hein de Goederen zich met een tweede plek knap revan cheerde voor zijn eerder behaalde, matige zesde positie. Door Gertja Onvlee der moeite en gaf in het verdere ver loop van de wedstrijd dde positie niet meer prijs. Achter Van Wijk ontwikkelde zich een interessant "team-gevecht" tus sen de .Noorderlingen" Ter Beek en Hof en de "Hollanders" Metze- laar en De Goederen. De tweede plaats van Ter Beek was geduren de lange tijd nog een vrij zekere Ook de drie resterende "Hollan ders" behaalden redelijke klasserin gen: 5, 6, 7. De totaalstand halver wege, er worden vier wedstrijden ver zeild, luidt nu: 1. Holland 38J4 pnt., vooral door het "afstoppende" werk l willen de 'Triezen" niet voor de beste Fries, moest echter Regenboog-équipes va Bouw van Wijk Hoewel de uitslag weinig twijfel laat aan het niet genur ge krachtsverschilwas er toch teamleider) "Hollander" liep in zijn "Maas" snel in op Ter Beek. Knap varend gisteren lukte het hem de 'Tries" voorbij te komen en in de laatste fase van de race gaf hij die zwaar bevochten zen" via G. J. ter Beek direct het startschot de leiding, maar snel kwam Holland terug. Bouw Wijk passeerde na het ronden van de eerste boei de koploper zon- uiteindelijk terecht bij Ter Beek al Hof, die weinig moeite hadden met het "voorblijven" van de derde "Hollander" J. Metzelaar. De gis teren voor het eerst meevarende Ul- rich Jager uit Sneek, wegens tragi sche familieomstandigheden later, aangekomen op de Kaag. eindigde op de achtste plaats, terwijl de voor H. van Dijk uit Bolsward ingevallen Hennie Röfkamp (Sneek) voor de tweede maal in "successie" als laat ste de finishlijn passeerde De Pampussen maakten het giste ren op de Kagerplassen wel heel erg bont. Tot twee maal toe moest het gehele veld worden teruggeschoten en zelfs de derde start, een uur la ter, was beslist niet vlekkeloos. G. Biesot in zijn "Westerkim" had zijn zenuwen het best in bedwang gehou den en won de race voor L. J. A. de Wit, die ook in de eerste wedstrijd al een tweede plaats behaalde. Bij de 12 Voetsjollen was het me vrouw M. E.Plantinga, die verras sen als eerste uit de bus kwam, ver vóór Nederlands kampioen Gui- do van den Elshout. De titelhouder eindigde overigens niet bij de eerste drie.Ook Fred Imhoff kwam dit keer bij de Schakels niet in aan merking voor een ereplaats. Van afstand zag hij K. Barnhard als nummer één door de finish gaan. In de individuele Regenboog-klasse maakte Hein de Goederen zijn dag helemaal succesvol door een knap pe overwininng. Bart de Vries digde als tweede en de derde plaats in dit veld van 24 was voor M. Behrend. Uitslagen 2. M. Neeleman, 3. J. W. van Goe- verden .Vaurien: 1. F. H. Hoek, 2. W. F. Lubberink. 3. W. van Latum. 12 Voetsjollen: Mevr. M.E.Plantinga, 2. F. H. M. Daniëls. 3. A. W. Reyers. 470 Klasse: 1. E. Rietveld, 2. Th. W. Noordeloos, 3. L. van Overmelre. Val ken: 1. K. van Asselt. 2. M. Tromp, 3. E. Rolf van den Baumen. Rand meer: 1. H. Prohn, 2. M. O. J. M. Visser. 3. M. E. Blank. Regenbogen: 1. H. C. de Goederen, 2. B. de Vries, 3. M. Behrend. 16 m2 Streep: 1. R. Breur, 2. J. de Ruijter, 3. J. van der Kooy. Laser: 1. R. Meyer, 2. K. M. Hoogeweegen, 3. R. Boom. Solo B: 1. C. van Grieken, 2. C. H. M. Hoek, 3. MeJ. J. H. Wolters. Europe: 1. H. Loermans, 2. R. Klaassen, 3. G. J. W. Brasser. Stern: 1. W. F. Nagel, 2. D. J. Broertjes. 3. H. Kuyper. Jeugd- boot B: 1. R. de Bok, 2. H. Hulsker, 3. MeJ. T. Bos. 12 Voetsjollen B: 1 K. van der Rest. 2. MeJ. R. Houwe- ling, 3. G. Burger. Holland-Friesland (teamwedstrij den Regenbogen): 1. B. van Wyk «Hol.), 2. H. C. de Goederen (Hol.), 3. G. J. ter Beek (Fr.». 4. L. Hof (Fr.), 5. J. Metzelaar <Holj, 6. P. J. Kempeneers (Hol.), 7. B. de Vries (Hol.), 8. U. Jager (Fr.), 9. J. de Wilde (Fr.), 10. H. Röfekamp (Fr.). Resultaat donderdag: Holland 20 3/4 pnt—Friesland 34 pnt. Totaalstand na twee wedstrijden: 1. Holland 381 u pnt., 2. Friesland 71 pnt. Seriewedstrijden: Spanker: 1 S. Hamstra, 2. R. Borsboom, 3. H. Krij- tenberg. Vrijheid: 1. H. van Gent, i. B. H. Vink. 3. P. J. G. Schreuder. Schakel: 1. K. Barnhard, 2. mej. A. van der Vooren. 3. Gebr. Berkvens. Yngling: 1. F. Vollebregt, 2. G. J. Ritman, 3. I. Peulen. 420 Klasse: 1. T. Dietz. 2. V. Nyenhuis. 3. R. Smits. Flying Junior: 1. A. Vianen. 2. P. Dekker, 3. A. de Jonge. Pampus: 1. G. Biesot, 2. L. J. A. de Wit. 3. C. D. van Coevordm. Solo A: mej. B. Valk, 2. R. van Helvert, 3. J. M. A. Brijnen. Jeugdboot A: R. H Valk, ZÜRICH De UEFA is overge gaan tot erkenning van de wedstrij den om de zogenaamde Supercup, de ontmoetingen tussen de winnaar van de toernooien om de Europacup voor landskampioenen en bekerwinnaars. Dat althans mag worden opgemaakt uit de publikatie van enkele richtlij nen voor clubs "die deze wedstrijden wensen te spelen". De Europese Voetbalunie is niet van plan een officiële beker beschik baar te stellen, noch ontvangen de spelers herinneringsmedailles. Wel ontvangt elke deelnemende ploeg een plakette. De clubs zullen deze wed strijden geheel onderling moeten re gelen, waarbij zü er slechts voor die nen te waken dat zij niet op offlciiële UEFA-data terechtkomen. De defini tieve data moeten vóór 31 augustus van elk jaar bij de UEFA zijn ge meld. Golf De Nederlandse golf pro fessional Jan Dorrestein, heeft na drie ronden de leiding in een inter nationaal toernooi, dat in Bayonne wordt gehouden. Dorrestein heeft 205 slagen. De Spanjaard Vallestoros en de Fransman Garaialde delen de tweede plaats met 206 slagen. Er moet nog één ronde ./orden gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15