irosskost reed tenslotte 4] leen nog op zijn courage JAN KREKELS: ONGELIJKE STRIJD Pijnen kampioen achtervolging DE TOUR IN CIJFERS liarly heeft ons een mooie koersdag bezorgd Houtrust-vrienden geven de moed op (DAG 6 JULI 1973 MULHOUSE Jan Krekels, derde in de eerste bergrit waar in door de sprinters om prijs en premie werd gevochten, noem de het een ongelijke strijd. "Ik kon er niet tegenop. Godefroot, en Guimard hebben hulp in de eindsprint, ik moet het allemaal alleen doen. Wanneer iemand in de laatste fase wegsprint, heeft Godefroot De Witte en Mendes, die hem er naar toe brengen, Guimard kan op Martinez en Ho- ban rekenen, maar ik sta er al leen voor. Toch ben ik niet on tevreden. Ik had niet gerekend op een derde plaats in een berg rit, hoewel ik gisteren bij die sprint omhoog ook best mee kwam. Ik rijd echt niet slecht, maar het is natuurlijk in mijn voordeel dat er niet te snel berg op wordt gegaan. Als ik wat ver lies, kan ik met hetdalen weer wat terugwinnen". Ben Janbroers was het eens met de klacht van Krekels. "Wij kun nen er weinig aan doen. Ik ben al redelijk tevreden als ik bij de groep kan blijven. Dat kost mij moeite in de fina le als er verschrikkelijk hard wordt gereden. Ik en ook een paar anderen hebben dan de macht niet meer op te schuiven naar de kop van het veld om wat voor Krekels te doen. Zelfs niet na een dag waarop toch niet echt hard wordt gefietst. Het was niet echt zwaar. Misschien zijn er in deze bergrit tien of twintig man afgereden, dat is toch niks. Voor mij mag het zo nog wel even doorgaan. Ik wist dat er kort na de start een goede pre mie te verdienen was. Toen de vlag omlaag ging, schoot ik met een weg. Het lukte en, ik wilde doorgaan voor de eerste premie sprint, maar dat vonden de man nen achter mij zeker te gek, na goed tien minuten was ik al weer teruggepakt". Matthièu Pustj ens constateerde met tevredenheid dat hij op de eerste echte col uit de ronde ook zijn eerste punten voor het berg- klassement had veroverd. "Voor de moraal is dat verschrikkelijk goed. Na die cols had ik het wat moeilijker, maar de vorm begint langzaam terug te komen. Het is in mijn voordeel dat er nog steeds betrekkelijk rustig wordt gereden". "Ik denk dat het tot en met zaterdag zo blijft", vond Joop Zoetemelk. "In deze ronde wordt erg voorzichtig gereden. Men neemt niet graag grote risico's. Pas na de rustdag, in de Alpen, zal er waarschijnlijk weer wat gebeuren. Ik vind het best. Van mijn steenpuist heb ik al weer minder last, zondag, zal het ver moedelijk over zijn en dan kan ik op volle kracht mijn kansen verdedigen". Tino Tabak vindt het nog steeds een merkwaardige koers. "Er is geen enkele vorm van samenwer king tussen de ploegen. Ieder rijdt voor zijn eigen kans, voor iedere'prijs moet worden gevoch ten. Vorig jaar toen Merckx met zijn Molteni's de ronde beheer ste wist je dat 't vrijwel onmo gelijk was om v/eg te komen, maar als ze Je lieten gaan, kon je wat pakken. Dat is er tot nu toe in deze ronde niet bij en dat maakt het voor iedereen veel moeilijker. Ook als er niet hard wórdt gereden, is er toch span ning in het veld. Iedereen zit iedereen te beloeren. Ik vind 't een gekke ronde". ,HOUSE Verontschuldigingen: ik moet toch weer aam van Eddy Merckx gebruiken bij de „nabetrach- voo' van het gebeurde van gisteren. Maar eerst dit: ik be- d2c e tussen Nancy en Mulhouse een verschrikkelijk fijne :rdag. Dat zal het thuisfront verder een zorg zijn, maar Cgev(6 toch vermeldenswaard. Ook in verband met de aan- hran dit stukje. Maar laat ik eerst vertellen hoe zo'n dag jen" in zijn werk gaat. Ravi'taillering Racké cht .218, 7 wplace de la Carrière in Nan- 1 omgeven is door wonder- overblijfselen van het verre 1 grootse verleden van het kei Lotharingen, verzamelde zich S begint zo'n etappe dan al. Met de korte, oriënterende inwisselingen tussen ploeglei- verslaggevers wordt het vandaag?" er uiteraard niets wijzer van, cjniemand zal ooit zeggen: „In 9i7ljnrerking met die en die ploeg lanceren wij ig dé grote aanval op de po- Ocana". Maar er sluipt tzekere spanning door de adije. Want hoe je de zaken ook of keert, het kan altijd on- hts gebeuren, komen we bij Eddy Merckx. tk in de afgelopen vier jaar niet bij voorbaat al, dat er irvi^S niks zou gebeuren, tenzij of ïjote Meester zélf het één en zijn kunnen wilde laten vaak kon je niet anders schouderophalend vertrekken komt, in de stoet perswa- tuiging, dat de wed- wel weer tot in de perfectie roleerd zou worden door de Tei, t-ploeg? Dat het om secon- u gaan, 188 kilometer verder- n een sprint, die de uitde- de dagprijzen zou bepalen? no 1973, is dat toch enigszins Want uit Nancy vertrokken ireerst met het idee, dat men rende belevenis, eeds dichter in het zicht van Bon dag wel weer rustig zou hou- Mensenmassa wijzigden die opinie al en- lometers na de start, toen we ondervonden dat het zo k nóg warmer was dan gis- maar óók, dat het een zwaar rs was, met toch wel veel Die wandeling zou er wél zijn tot aan de ravitaillering. Dus kozen Jan Janssen, die chauffeerde en ik positie op een terras in Granges- sur-VoIogne, drie kwartier voordat de renners er zouden worden be voorraad. We nuttigden te Juister tijd een kop koffie, want als het even kan staat Jansen daarop, en we vonden voorlopig verder dat het knap stom was geweest van Ben 'Janbroers om zo kort na de start te demarreren, terwijl er al vrij snel een tussensprint in het verschiet lag. Om die dagelijkse punten Jé strijdt een aantal coureurs met in de Belg Mare Demeyer voorop jn dat natuurlijk nóóit zal jtoestaan dat een „vreemdeling" daar met voorsprong passeert. Als je dan tóch iets wilit, zoals kenneli./.c deze da* Janbroers, doe dat dan meteen na die sprint als 't peloton even uit blaast. Maar dan bedenk je opeens óók weer, dat diezelfde Janbroers eigenlijk alleen maar op jacht is geweest naar een premie die kort na de start door een plaatselijke Wielerclub in een „vlek" op de Franse kaart te vergeven was. Enfin, de renners naderden en we kwamen overeen, dat het ons niet zou verbazen, als Charly Grosskost, die uit de streek van Mulhouse de Vogezen een legioen supporters heeft wonen, zou probe ren weg te springen. Hetgeen een goede vondst bleek, want toen de karavaan tot binnen het bereik van onze Tourradio was genaderd, bleek Grosskost een voorsprong van an derhalve minuut te bezitten en dus kozen we het wiel van de donkere Charly om hem verder op zijn pad te volgen. En dat werd een schitte- Walter Godefroot wint de sprint van het peloton in Mulhouse vóór Guimard en Jan Krekels. jkheden. Niet elkaar te attaqueren, u, vél een route om een peloton larti wandeling toe te staan, om D arentegen uit elkaar te slaan _ev Mulhouse toch weer vele ach- te signaleren. De voorsprong groeide en groeide, en hoe dichter Charly bij de Col de la Schlucht, een berg van de 2e ca tegorie, kwam, hoe dichter de jui chende mensenmassa werd. En hoe meer Charly én wij gingen geloven in de kans op succes voor de man, die in zijn wielercarrière redelijke verrichtingen met afgrijselijke diep tepunten pleegt af te wisselen. Vijf minuten aan de voet van de berg. En de ploegmaats van Grosskost Top van de berg. Twee achtervol gers, Delisle en Menendez, op 4 mi nuten en 30 seconden. Peloton op vijf minuten. Als'ie nu, bepeinsden we, dertig kiometer verder, op de Grand Ballon, nog zoiets van vier minuten ovair heefifc, d)an haalt ie het. De Grand Ballon. Bijna twee minuten op de twee, iets meer dan drie minuten op de rest. Maar Charly klimt moeizaam, daalt ook al moeilijk. We zetten ons met de wagen pal achter hem. „Allez, Charly", brult Jan Janssen zijn vroegere poegmaat toe. Charly greinst nog. Derde bergtop, derde categorie. Nij dig. „Een benenbreker", zeggen de coureurs. Nog altijd die uitzinnig juichende zéér dichte mensenhagen. „Daar krijg je moed van", zegt Jan Janssen, dat geeft courage". Het lij'lkjt erop, dat Grosskost nu alleen nog maar op die „courage" rijdt. Hij schakelt teveel, gebruikt te vaak een te kleine versnelling. Er zit geen „macht" meer achter zijn pe- Voox-sprong geslonken tot bijna één minuut. Als het pelo ton dat achteiwolgende groepje ach terhaalt, bedenken we, dan valt het even stil. En dan kan Charly profi teren, zijn voorsprong weer iets ver groten. Het gebeurt niet. Er ontstaat een jachtgroepje waarvan de oersterke Agostinho het bevel op zich neemt. En bijna uitsluitend op kop rijdt. De voorsprong slinkt tot beneden de minuut. Nóg kan het peloton toe slaan, de achtervolgers inrekenen. Nog kan de Gan/Mercier-ploeg Grosskost redden. Veertig seconden voorsprong, dan weer vijftig. We zien Grosskost wrikken en duwen. We zeggen nog tegen elkaar dat zo'n semi-bergetappe onder het be wind van Merckx nóóit zo'n interes sant verloop kon hebben. Nog twin tig kilometer. We moeten dóór naar Mulhouse, voor de finishreportage. Bij het passeren van Grosskost nog een bemoedigende schreeuw, want je raakt écht op de hand van zo'n durver, zo'n vechter. Op het scherm In Mulhouse zien we de laatste ki lometers op het scherm. Grosskost wordt ingelopen. Moet zelfs in de laatste kilometers nog uit het pelo ton lossen. Komt een paar honderd meter achter de groep volkomen uitgeput binnen. Jan Janssen gaat hem troosten. Grosskost stamelt, dat hij in de laatste kilometers heeft geworsteld met een langzaam leeglopende band. Ploeg Visser verdient wat MULHOUSE De eerste berg rit in, de Ronde van Frankrijk heeft de ploeg van Ton Vissers meer opgeleverd dan de eerste vijf dagen bij elkaar. Het winst- totaal van de Canada Dry-Ga- zelleploeg bedroeg tot donderdag 345 franken (iets meer dan 500 gulden). Janbroers, die even buiten Nancy een premiesprint won, voegde er 500 franken aan toe. Sprinter Jan Krekels, die in de bergen redelijk meekwam enn in de afdaling zelfs een door 'n lekke band opgelopen achter stand goed maakte, voegde er met zijn dex-de plaats nog eens 900 franken aan toe. VIJFDE ETAPPE De tijden werden aan het begin van de wielerbaan opgenomen. Gerard Vianen had daar een voorsprong van vier seconden) 1. Godefroot (Bel-Schotte) 5 uur 12 minuten 19 seconden, 2. Guimard (Fra-Caput) z.t., 3. Krekels (Ned- Vissers) z.t., 4. Van Roosbroeck (Bel- Driessens) z.t., 5. Verbeek (Bel-De Kimpe) z.t., 6. Van Springel (Bel- Driessens) z.t., 7. Teirlinck «Bel- Stablinski) z.t., 8. Martinez (Fra- Caput) z.t 9. Vianen Ned-Desvages 5.12.15, 10. Gilson (Lux-Driessens) 5.12.19, 11. De Geest (Bel-Driessens) z.t., 12. Tschan (Wdl-Plaud) z.t., 13. 13. Vanneste (Bel-Stablinski) z.t., 14. Pollentier 1 Bel-Schotte) z.t., 15. Gai- da (Ddl-Driessensz.t., 16. Grande (Spa-Barrutia) z.t., 17. Besnard (Fra-Stablinski) z.t., 18. Pintens (Bel—Driessens) z.t., 19. Largeau (Fra-Desvages) z.t., 20. Hoban (GB- Caput) z.t., 24. Ocana (Spa-De Muer) z.t., 25. Thevenet (Fra-Plaud) z.t., 26. Zoetemelk (Ned-Desvages) z.t., 40. Tabak (Ned-Stablinski) z.t., 49. Sche pers (Ned-Driessens) z.t., 53. Martins (Port-Vissers) z.t.. 65. Janbroers (Ned-Vissers) z.t., 78. Oliveira (Port- Vissers) z.t., 91. Pustjens (Ned-Vis sers) z.t., 93. Van der Leeuw (Ned- Vissers) z.t., 97. Vrancken (Ned-Vis sers) z.t., 108. De Koning (Ned-Vis sers 5.22 43. 123. Keileners (Ned-Vis sers) 5.39.03. Opgegeven: Gomez Lucas (Spa), Parenteau <Frai en Peffgen (Wdl). Grosskost werd uitgeroepen tot de strijdlustigste renner. ALGEMEEN KLASSEMENT 1. Catieau (Fra-De Muer» 26 uur 11 minuten 58 seconden, 2. De Geest Bel-Driessens) op 1.18, 3. Mortensen (Den-De Muer) op 1.34, 4. Guimard (Fra-Caput) op 1.39, 5. Van Springel (Bel-Driessens) op 1.48, 6. Ocana (Spa-De Mud") op 1.59, 7. Zurano (Spa-Moreno) op 2.27, 8. Van Roos broeck (Bel-Driessens) op 2.50, 9. De- lepine (Fra-Caput) op 3.36, 10. Zoe temelk (Ned-Desvages) op 4.04, 11. Poulidor (Fra-Caput) op 4.21, 12. ex aequo: Verbeek (Belg-De Kimpe) en Mendes (Port-Schotte) op 4.25, 14. Perin (Fra-Caput) op 4.26, 12. Van Impe (Belg-Stablinski) op 4.28, 16. Thevenett (Fra-Caput op 4.38, 17. Agostinho (Port-De Muer) op 4.42, 18. Vasseur (Fra-De Muer) op 4.57, 19. Van Neste (Belg-Stablinski) op 4.59. 20. Tollet (Fra-Stablinski) op 5.05, 30. Vianen (Ned-Desvages) op 8.29, 46. Martins (Port-Vissers) op 10.02, 71. Tabak (Ned-Stablinski) op 18.17, 88. De Koning (Ned-Vissers) op 20.33, 90. Krekels (Ned-Vissers) op 30.42, 98. o.a. Pustjens (Ned-Vissers) op 22.46, 103. Janbroers (Ned-Vissers) op 23.32, 105. Van der Leeuw (Ned- Vissers) op 23.51, 112. Schepers (Ned- Driessens) op 32.04, 115. Oliveira 1 Port-Vissers) op 35.41,118. Vi-ancken (Ned-Vissers) op 38.39, 123. en laat ste Keileners (Ned-Vissers) op 52.36. PLOEGENKLASSEMENT Vijfde etappe 1. Schotte (Godefroot. De Witte en Mendes) 15.36.51, 2. Desvages (Vianen, Largeau, Zoetemelk) 15.36.53, 3. Driessens (Van Roosbroeck, Van Springel, Gilson) 15.36.57 (20 punten. 9. Vissers (Krekels, Martins, Jan broers) z.t. (121). Algemeen ploegenklassement 1. De Muer 79.51.54, 2. Driessens 79.54.14, 3. Caput 79.55.06, 12. Vissers 80.58.43. PUNTENKLASSEMENT 1. Van Springel 65 punten, 2. Gui mard 63, 3. Verbeek 51, 4. Van Roos broeck en Zoetemelk 45, 6. De Geest 43, 7. Vianen 40. BERGKLASSEMENT 1. Grosskost 32 punten, 2. Torres 28, 3. Agostinho 14, 4. Delisle 10, 5. ex aequo: Menendez en Grande 8, 10. Pustjens 5. DEN HAAG In een brief aan het college van burgemeester en wethouders en de gemeenteraad van Den Haag hebben de Vrien den va<n Houtrust iaiben weten dat zij geen gebruik kunnen ma ken vam het huuraanbod om Hout- rust te gaan bespelen. De vereniging, die zich heeft in gespannen om weer tot een tweede prof. voetbalclub in Den Haag te komen, vindt dlait de hum-som van Houtrust van .te grote invloed is op de exploitatierekening, die voor drie jaar was opgezet. De exploi tatierekening van een tweede prof. voetbalclub vertoonde een tekort van honderdduizend gulden. Volgens de brief hadden de Vrienden van Houtrust al toezeg gingen van het Haagse bedrijfs leven tot 400.000 gulden. Een wer vingsactie voor 2000 leden, die elk een bedrag van f 100 zouden moe ten betalen, is niet volledig ge slaagd. In totaal hebben 960 per sonen zich gemeld en de honderd gulden betaald. De Vrienden van Houtrust heb ben dan ook besloten hun pogin gen te staken. Woorden die in het niet verdwijnen. Maar hij heeft het verdiend, deze Grosskost. Dat men hem toespreekt op de manier waarop men tegen een vedette redeneert. Hem, Charly Grosskost, resten woorden en de prijs voor de strijdlustigste renner. Meer niet. Maar hij heeft óns een machtig mooie koersdag bezorgd. Tour-sterren naar Chaam BREDA Het staat nu reeds vast dat de winnaar van de Tour de France op 25 juli acte de presence zal geven in de Acht van Chaam. De Belgische wielermanager Jean van Buggenhout heeft hiervoor toe stemming gekregen van zijn inter nationale collega's. Ook kreeg hij de toezegging, dat zeker vijf van de tien bestgeplaatsten in het alge meen klassement van de Tour de France naar Chaam zullen komen. Voetbal De Spaanse kampioens club Atletlco Madrid heeft een op volger voor de onlangs ontslagen trainer Max Merkel gevonden. Het is de Argentijn Juan Sarlos Lorenzo, die het laatst oefenmeester was vam San Lorenzo de Aknagro uit Buenos Aires. Lorenzo heeft zelf endge tijd voor Altletico Madrid gespeeld. Roeien Laga heeft zich gisteren op de Theems in Loden tijdens de Henley-regaltta geplaatst voor de derde ronde. De Delftse acht versloeg Imperial College uit Londen met vijf lengten in de recordtijd van 6 minu ten en 36 seconden over d'e 2120 me ter. AMSTERDAM René Pijnen is gisteravond in het Olympisch Sta dion te Amsterdam Nederlands kam pioen op het nummer achtervolging voor beroepsrenners geworden. De 26-jarige Zuidhollander versloeg in de finale de vier jaar jongere Cees Priem. Pijnen maakte de goe de tijd van 6 minuten 13.5 seconden. Priem, die 11a de eei-ste ronde reeds enkele tientallen meters achterlag, werd na 3500 meter (in 4.23.5) inge lopen. Het is de derde nationale titel voor Pijnen en de tweede van dit Jaar. Op 26 Juni werd hij in Alkmaar reeds kampioen op de 50 kilometer. Ook in 1969 won hij dit onderdeel. In het achtervolgingsnummer over 5 kilometer is René Pijnen de op volger van Jaap Oudkerk. Op de foto: René Pijnen met de bloemen tijdens zijn ereronde in 't Olympisch Stadion.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13