ok basis moet fieespreken in esluitvorming Rijnsburgs corso naar Leiderdorp ust verwacht veel gasten Blinde en dove man krijgt toch pensioen Beroepingswerk onfeilbaar leergezag Gegevens bevolkingsregister kunnen naar kerk toevloeien rtJHRMAN BESTE Steeds meer bier drinkers Na jarenlange juridische strijd hAG 6 JULI 1973 HT Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden (toezegging) A. Vlietstra te Doorn spijk, te St. Pancras J. Hanegraaf, kandidaat te Tuil, beroepen voor de streekgemeente Midsland en Hoorn (Terschelling), toezegging drs. Th. Boas, kandidaat te Leiden. Bedankt voor Lunteren P. Alblas te Huizen. MeJ. L. C. J. Kopmels, kandidate te Amsterdam, wil bijstand in het pastoraat verlenen in Amsterdam of omgeving, in zieken- of bejaarden tehuis. Geref. Kerken Beroepen te Hoorn A. J. G. Dron- kert te Geesteren. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Biezelinge J. A. Com- pagner, kandidaat te Apeldoorn. Geref. Gem. in Nederland Beroepen te Terneuzen M. van Beek te Opheusden. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Zeist T. J. Prins te mentaliteit werkelijk aan- .et grondvlak te raadplegen besluitvorming te betrek- |bij de huidige wijze van in de hervormde kerk mo- let grondvlak te antwoorden, k met het grondvlak te com- twee vragen blijken voortdu- hebben geleefd bij de voort commissie (VK), de struc- ilssie (SK) en de commis- eker der Kerk (SKS) van de tóe algemene kerkvergade- KV). Beide vragen staan dan het zojuist verschenen eind- van de AKV, waarin de Her- Kerk wordt aangeraden de te blijven leggen op de me- ntwoordelijkheid van ieder „Eindrapport Algemene gadering van de Nederland- ormde Kerk 19701973", sa- door de voortzettings in de AKV, wordt op geantwoord: ids Ja! Hadden wij aan- het gevoel dat in synoda als classicale kringen de storend element (wei een gevaar) werd be- allengs groeiden de vele tot begrip en waardering en sfeer van wederzijdse worden gewerkt, waarin kennelijk als nuttige ge- irtner zij het met name theologische vragen werd DEN HAAG Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Za ken vindt het niet onbetamelijk als de overheid bepaalde gegevens over burgers verschaft aan ker ken en genootschappen op geeste lijke grondslag. Het Tweede-Ka merlid Franssen (PvdA) had dit de minister gevraagd. Krachtens het besluit bevol kingsboekhouding 1967 kan de overheid deze gegevens niet aan de kerken weigeren, (het gaat om verhuizingen en andere mutaties van mensen die in het bevolkings register te boek staan als lid van de kerk.—red.). De gegevens wor den kosteloos of tegen een ver laagd tarief verstrekt. De minister noemt deze verstrek king een „bescheiden handreiking teneinde de geestelijke taak van kerken en genootschappen iets te vergemakkelijken." Franssen had gesuggereerd dat de voorschriften zodanig worden gewijzigd, dat iemand kan verbie den dat zijn persoonlijke gegevens aan anderen dan aan overheidsin stellingen worden verstrekt. Daar wil de minister niet aan. Wel wil hij de zaak nader bekijken als het rapport van de staatscommis sie persoonlijke levenssfeer (ofte wel privacy) daartoe aanleiding geeft. (Wie zijn privacy wil bescher men tegen toenadering van de kant van de kerk, waarvan hij alleen maar een papieren lidmaat wenst te wezen, doet er beter aan, op het gemeentehuis zijn per soonskaart te laten veranderen: godsdienst geen. Dat verandert aan zijn godsdienstigheid waar schijnlijk niets, maar houdt wel allerlei acceptgirokaarten, wijk- blaadjes en een enkele huisbe zoeker buiten de deur. Hij be spaart de kerk, waar hij toch niets mee te maken wenst te hebben, gemiddeld f. 25 administratiekos ten per jaar. En als hij die "gro te" stap niet aandurft, moet hij de kleine „ongemakken" maar dra gen.—red). de conclusie na ruim twee Jaren AKV-werk is: het gebrek aan effec tieve communicatie in de kerk, waar door de "gewone man" er zo weinig inzicht in heeft en er zo weinig van begrijpt dat hij ook nauwelijks meer geinteresseerd is. Gevolgtrekkingen De aan de twee vragen gekoppel de zeer kort samengevatte gevolg trekkingen in het eindrapport zijn: De kerk blijve de nadruk leggen op de mede-verantwoordelijkheid van ieder lid. Belangrijk is hoe ge poogd kan worden in de toekomst meer en beter "er uit te halen" wat er aan intellect, goede wil, geestdrift en inzet in zit!. De kerk schuwe experimenten niet, integendeel, de synode zou ze moeten aanmoedigen. Bij welslagen van het experiment zou later de kerkordelijke aanpassing kunnen volgen. Uiteindelijk is de kerkorde er voor (en door) de kerk, en niet om gekeerd Voorgesteld is het houden van een min of meer geregeld "ledenberaad" of "mini-AKV", beperkt in onder werp en tijdsduur. Een open dialoog is gewenst met de groepen oecumenisch gezinden over nieuwe kerkvormen. Een radi caal schuld belijden ook t.a.v. de eigen belijdenis is hierbij tegelijker tijd nodig. In dit verband kijkt men in de richting van de kerkenconfe- rentie 1974, waarbij de Nederlandse Hervormde Kerk haar ervaring in 31 yiJK/NOORDWIJK Wam- t prachtige zomerweer blijft flen is die kans zeer groot, dat badplaatsen Katwijk en jk het komende weekeinde geen logiesgelegenheid krijgen is. Nu ziet men voor n van hotels en pensions nog of kaarten hangen met de "Zimmer frei". Bij panticu- i eveneens nog wel gelegen- logies met ontbijt te be en. De verwachting van de ns van de toeristische indus- dat bij voortdurend gunstig e bordjes en kaarten nu wel zullen verdwijnen, wijkse V.V.V.-directeur Wim lachend: "W5 krijgen nu da- nensen aan de balie van het :antoor aan De Grent, die op naar Noordwijk zijn ge in daar voor een week of lan- ies bespreken. Als oorzaken et mooie weer en de gunstige vanwege de opwaardering van se mark, waardoor het ver- Nederland voor de Duitsers kelijk voordeliger is gewor- lorissant geeft graf toe, dat de eerste ien van het hoogseizoen de van hotels, pensions en par- bedden niet zo florissant is g alt|. Sinds zondag is daarin ver- g gekomen. Nu kan worden je ubeerd, dat in de hotel- en feeobor de bedrijven goed be zet tot vol zijn. Bungalows en zomer huisjes zijn voor het merendeel tot eind juli bezet. Vrije kamers met ont bijt zijn bij particulieren in Noord- wijk aan Zee moeilijk te vinden. In Noordwijk-Binnen zijn er echter nog wel beperkte accommodatiegelegen heden. In Katwijk treft men hetzelfde beeld aan. V.V.V.-directeur Chris Verplancke: "Ook bij ons komen da gelijks buitenlanders hoofdzakelijk Duitsers vragen om logies. Niet alleen voor één of twee nachten, maar ook langer. Tot 7 juni hebben we in de particuliere sector naar schatting nog een goeie honderd bed den over en in de hotels en pensdons zijn er eveneens nog kamers te krij gen. Dat alles zal zaterdag wel moei lijker worden. Daarom hoop ik, dat degenen, die nog bedden vrij hebben, dit snel opgeven aan het V.V.V.-kan- toor. Garantie geven, dat ze allemaal bezet worden kunnen we helaas niet Wat dat betreft zijn we afhankelijk van de gasten, die komen. Het wordt bepaald niet eenvoudig van 9 tot 24 Juli nog iets te versieren. Ook de ge meubileerde huizen zijn tot eind juli Voorseizoen Rovers en Verplancke zijn van oor deel, dat het voorseizoen dit jaar uit zonderlijk goed is geweest. Vooral in de tijd van de bloeiende bollenvelden en van Keukenhof. Katwijks V.V.V.- direoteur: "Op 30 juni heb ik de ba lans van dit seizoen opgemaakt en daaruit is me gebleken, dat we, wat het aantal gasten betreft, hoger lig gen dan in 1972. Vooral de bussen- tijd was goed en de periode, waarin het International Tuhp Time Music Festival werd gehouden. De eerste weken van het hoogseizoen zijn wat tegengevallen. Ik heb echter goede verwachtingen voor de komende we ken. Zeker als het stralend zomer weer blijft. Door de stijging van de Duitse mark wordt het verblijf aan de kust voordeliger". Aan evenementen ontbreekt het de vakantieganger in Katwijk en Noord- wijk niet. Rovers is bijvoorbeeld erg in zijn schik, dat door de goedie sa menwerking tussen Evenementen commissie, V.V.V. en Huis ter Duin het bekende Franse kinderkoor "Les Poppys" uit het plaatsje D'Asnières" naar Noordwijk aan Zee kooit. Op 20 juli, 's avonds acht uur, zal het concert beginnen in Grand Hotel "Huis ter Duin". Katwijk krijgt op 14 juli zijn KRB- reddingsdemonstraties en op 27 juli de avond- vlootschouw van vdssers- >r de kust. Een ander VAT IK AAN STAD Het Vatikaan heeft gisteren opnieuw de traditionele leer over de onfeilbaarheid van de Rooms-Katholieke Kerk, haar dogma's en het leergezag van de paus bevestigd. Alle dogma's, zo verklaarde de heilige congregatie voor de geloofsleer, dienen te ivorden geloofd vaii- uit eenzelfde goddelijk geloof". Het 19 pagina's tellende document dat de congregatie gisteren uitgaf droeg als titel: "Verklaring ter verdediging van de katholieke leer terzake van de kerk tegen bepaalde dwalingen onzer dagen". In het document wordt niet met name gezegd tegen welke theologen en kerk geleerden de verklaring bedoeld is, maar niemand in Vatikaanse kring twijfelt eraan, dot de Zwitserse theoloog Hans Kueng en zijn omstreden stellingen ten aanzien van bijvoorbeeld het pauselijk leergezag de voornaamste aanleiding hébben gevormd voor de congregatie tot publicering van haar standpunten. Pater Kueng is door het Vatikaan reeds herhaalde molen aangevallen wegens zijn boek "Onfeilbaar heid? Een onderzoek". In dit boek betwist Kueng het door het Eerste Vatikaanse Concilie in 1870 af gekondigde dogma der onfeilbaarheid van de paus. het raadplegen van het grondvlak via het ter beschikking stellen van mensen en recepten kan doen blij ken. De follow-up van veel ook door de AKV geuite verlangens krijgt nu dus haar verstevigde vorm in de op richting van de synodale kerncom missie en haar werkgroepen. Ter- wille van contacten met plaatselijke gemeenten zorge men zoveel moge lijk voor een landelijke spreiding van deze groepen. Het rapport van de structuurcommissie aangaande gemeentevernieuwing en de stich ting gemeentevernieuwing mogen hiertoe als goed gereedschap dienen. De synode, resp. het breed mode- ramen, zou zich over alle aspecten van de follow-up duidelijk moeten uitspreken: reden "slotbrief" harerzijds over de AKV aan de gemeenten als zeer wenselijk en belangrijk beschouwt. "De Hervormde Kerk van Neder land", aldus de voortzettingscommis sie, "heeft haar "Algemene Kerkver gadering" gehad, omdat zij die "Al gemene Kerkvergadering" heeft ge wild. Een moedig besluit! Op een ge geven ogenblik zeggen: Dit gaan we doen!, we gaan alle leden van onze kerk vragen wat ze ervan denken en wat ze ons suggereren, we gaan hen in het beleid betrekken. Voorwaar een uniek gebeuren. Maar de opzet en het tot stand brengen hielden een verwachting in, dat er antwoord zou komen en een onuitgesproken be lofte, dat er naar dit antwoord aan dachtig zou worden geluisterd en dat er waar mogelijk naar zou wor den gehandeld". In het AKV-eindrapport worden ook suggesties gedaan voor het be ter doen verlopen van de vergaderin gen van synodes en classes fen van een evt. volgende AKV/raadpleging van gemeenteleden op grote schaalt. Van de reeds gehouden AKV wordt opgemerkt: "Kleinere en grotere dromen vloei den tijdens de AKV tezamen. Mis schien was dit wel het wezenlijke, dat in en tijdens de bijeenkomsten zelf een gemeenschap groeide, waar in de deelnemers de zin van het tot een gemeente behoren opnieuw leer den beleven en zich van hun meest eigenlijke motieven bewust werden". Wijk AAN ZEE Het eerste rurnier", dat de Katwijkse vereniging voor de badgasten eerde, kenmerkte zich door inzi evechten. Na de verplichte Zwitserse" ronden moesten er lnder dan vijf beslissingspar- ispeeld worden, voordat wed- der Gijs Haasnoot tot de relklng kon overgaan, rijd om de eerste plaats was aan nek race tussen huis- 1 Stuhrman en Van Steen- 1) kruisten in de derde ronde de ens, hetgeen Stuhrman een De tweede partij gaf een groot over wicht voor Van Steenwijk te zien, maar hij overzag een combinatie en beet voor de tweede maal in het zand. De derde plaats was voor Phili- dor-speler Van der Meer, die alleen puntenverlies leed tegen de koplo pers: remise met Stuhrman en een nederlaag tegen Van Steenwijk. Van Duyvenbode, die twee nederlagen van de belde koplopers moest slikken, leg de beslag op de vierde prijs. Naast deze hoofdgroep, waarin 28 vluggeraars elkaar op de 64 velden bestreden, was er nog een groep van ileverde. Daar hij in de vier acht Jeugdspelers. In laatstgenoemde enige steekjes in de vorm emises liet vallen, kon Van „ijk met een felle eindsprint ;endi stuhrman op de eerste :Klerl komen. i msfe eerste van de twee beslis- rtijen om de eerste prijs won lan de kwaliteit, maar Van bezat een ijzersterk loper- te klok besliste deze partij in ordeel van Stuhrman. groep won Olivier van het Leidse Reed met grote overmacht. Hij bracht alle partijen tot winst. De tweede prijs ging naar Leo Schaap, die 5% punt verzamelde, terwijl de troost prijs voor Leo van der Hoek was weg gelegd. Het eerstvolgende snelschaaktoer- nool, dat in de sporthal Cleijn Duin zal plaatsvinden, wordt woensdag 11 Juli gehouden. BRUSSEL Het bierverbruik in de wereld neemt elk Jaar toe met 5 procent, en voor de EG betekent dit dat men m'oet doorgaan de produktie van malt te subsidiëren als zij haar deel van deze omzet wil blijven hou den. Het stijgend bierverbruik in de wereld betekent, aldus maakte de commissie bekend, dat er elk Jaar 400.000 ton mout meer moet worden geleverd, en het Is met de fabricage in de negen landen thans zo gesteld, dat de grens van het kunnen voldoen aan de eigen vraag en de uitvoer thans is bereikt. Voor het geldelijk steunen van de maltproduktie zijn zowel nationale geldbronnen als gelden van het land bouwfonds van de EG ingeschakeld, aldus dé mededeling. Deze werd verstrekt in antwoord hoogtepunt is het bloemencorso "Flo's kleurenpracht aan zee", dat op 11 augustus 's middags en 's avonds door de badplaats rijdt. Charles J. Belmoai, directeur van het Duitse kantoor van het Nationaal Bureau voor Toerisme in Keulen, heeft de evenementenprogramma's van Katwijk en Noordwijk nog in ruime mate over geheel Duitsland kunnen verspreiden. Hij verwacht dat zaterdag, als de nieuwe vakantie- stroom in Duitsland losbreekt, veel Duitsers naar de Nederlandse kust zullen komen. Festival Het in Katwijk gehouden Interna tional Tuhp Time Music Festival is in Amerika goed aangeslagen. Bud Thoelke van Concerts Abroad in New York, dat de komst van de Ameri kaanse bands en koren heeft ver zorgd. hoopt, dat het in 1974 weer kan worden gehouden. Hij schreef ons alle lof voor de opzet te hebben en wil Verplancke voorstellen dit festival volgend jaar te houden van 15 tot en met 19 april. Er zal dan zeker een nog grotere deelneming zfjn. Wanneer de hoogseizoendrukte ach ter de rug is zal Kaïfewijks V.V.V.-di recteur Verplancke zioh beslist wel met deze zaak gaan bezig houden. Dit jaar is gebleken, dat het organi seren van zo'n muziekfeest geen een voudige zaak is en haast een te zware opgave voor de V.V.V.-mensen om zich daarmee te belasten. Men heeft wel de nodige ervaring opgedaan. Daarvan kan men misschien volgend jaar of anders in 1975, profijt trek ken. Nieuwe uitgaven Europese automuse Speurtocht in de autogeschiedenis, door B. H. Heldt. Uitgeverij Stichting VAM, Voorschoten. Decadente dromers, symbolisti sche schilders uit de Jaren 1890. uit geverij De Haan, Bussum. Archeologie en historie. Opgedra gen aan H. Brunsting bij zijn zeven tigste verjaardag. Redactie: W. A. v. Es, A. V. M. Hubrecht, P. Stuart, W. C. Mank, S. L. Wynia. Uitgeverij Fi bula-van Dishoeck, Bussum. Een bezoek aan Denemarken. Glo be-reeks. Uitgeverij Helmond, Hel mond Uitgeverij J. H. Kok, Kam pen. Zeilen, varen en roeien, door H. op de vraag van een Westduits lid Marlow. Globe-reeks. Helmond/Kok. van het Europese parlement, dat ook had voorgesteld dat de EG geen steun meer moest verlenen aan het opvoe ren der moutproduktie en tevens de Charles Dickens, door L. Du Gar- negen regeringen moest overhalen de Peach. Globe-reeks. Helmond/ ditzelfde te doen. Kok. UTRECHT De 42-Jarige Paul A. M. van den Berg uit Heemskerk, die in 1945 na het ontploffen van een landmijn in de buurt van Amers foort blind en do of werd, heeft recht op militair invaliditeitspensioen, hoe wel hij geen militair was toen het ongeluk gebeurde. De centrale raad van beroep in Utrecht heeft dit gisteren beslist na een Jarenlange Juridische strijd tus sen Van den Berg en het ministerie van Defensie. De toen veertienjarige Van den Berg vond op 10 Juni 1945 bij Amers foort een paar landmijnen en wees ze aan aan twee leden van de Bin nenlandse Strijdkrachten. Van den Berg bleef toekijken bij het demon teren. Eén van de mijnen ontplofte waar door de twee BS-ers en een boeren knecht om het leven kwamen. Van den Berg werd zwaar gewond. Hij kan nog maar twee dagen per week werken en heeft al eerder een be roep op de ambtenarenrechter ge daan voor een militair invaliditeits pensioen. Zijn beroep werd steeds niet ontvankelijk verklaard. Na Jarenlange procedures over woog de raad in de uitspraak onder meer, dat het verzoek van de Bin nenlandse Strijdkrachten weliswaar slechts het aanwijzen van de plaats van de landmijnen betrof en dat hij niet had hoeven blijven toekijken bij het demonteren, maar dat het verzoek aan de BS in ieder geval kan worden beschouwd als het te werkstellen van een burgerwerk kracht zoals de wet voorschrijft. Banco, door Henri Charrière (Pa pilion). Uitgeverij Meulenhoff, Am sterdam. Portret van een moeder, door Nel Veerman. Uitgeverij J. H. Kok. Kam pen. LEIDEN Het Rijnsburgse bloe mencorso "Sterrenbeelden" zal dit jaar ook Leiderdorp aandoen. Dat besluit werd genomen door het be stuur van de Stichting "Rynsburg's Bloemencorso". De route gaat dus nu door Rijnsburg, Oegstgeest. Leiden en Leiderdorp. Het corso rijdt traditie getrouw op de eerste zaterdag in au gustus. De corsowagens zullen dit Jaar niet warden tentoongesteld in de Groen- oardhal, zoals vorig Jaar het geval was. Ze zullen na afloop naar de Verenigde Touwfabrieken aan de Zijl- oordkade rijden om daar in één van de hallen te worden neergezet tot 5 september. Op die dag zullen ze, op nieuw met bloemen opgesierd, in Den Haag te zien zijn ter opluistering van de feesten ter gelegenheid van het 25-Jarig regeringsjubileum van ko ningin Juliana. Op 15 september gaat het corso in zijn geheel naar Ham burg. Daar wordt dan de Nederlandse dag van de Internationale Garten- bau Ausstellung gehouden. Op 4 augustus rijdt het Rijnsburgse bloemencorso dus niet van de Plan tage over de Zijlsingel naar de Groen- oordhal of Rijnsburg, maar via de Hoge Rijndijk, Leiderdorpse brug. Persant Snoep weg, Van der Valk Bouwmanweg en Splinterlaan naar de VTL. Evenals andere Jaren zal men de dertien praalwagens en vijf en twintig personenauto's, die fraai met bloe men zullen worden getooid, van na- bij kunnen bewonderen in de hallen van de bloemenveiling "Flora" in Rijnsburg. Daartoe is vrijdag 3 augus tus gelegenheid 's middags van hal* zes tot 's avonds elf uur en zaterdag 4 augustus, de corsodag. van 's mor gens tien tot twaalf uur. Sterrenbeelden Om één uur 's middags vertrekt "Sterrenbeelden" uit Rijnsburg. waai een rondgang door het feesitende dorp wordt gemaakt, om twee uur is de bloemenstoet in Oegstgeest, om half drie op het Stationsplein in Lei den en om kwart over 3 in de Bree straat. waar voor het stadhuis wordt gedefileerd. Daarna wordt gepau zeerd in de Doelenkazerne, vanwaai om vijf uur wordt vertrokken naar Leiderdorp, waar men tegen half ze ven hoopt te arriveren. Er zullen aan het corso 21 muziek- korpsen deelnemen, wa&rvan er zijn die meer dan één traject voor hur rekening nemen. Het namelijk de ge woonte, dat op bepaalde punten de korpsen worden vervangen door "ver se krachten". De Rijnsburgse bloe menmeisjes zullen in nieuwe toiletjes fleur geven aan deze bloemenstoet De opening van het corso zal vrij dagmiddag 3 augustus in tegenwoor digheid van vele genodigden geschie den door mr. P. A. Teunissen. voor ziter van de Vereniging "De Neder landse Bloemisterij". Bouwers Joop Visser, de Leidse corsobouwer zal dit jaar behalve het corso ooi de wagens voor de 3 oktoberoptocht "Herkent u deze melodie" maken. Visser, die tot eind vorig Jaar sa menwerkte met Willem Ziegelaar heeft nu een nieuwe compagnon in de Hazerswoudenaar Chris van Durer (38).

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11