m fan Robert iVldrich iiandacht risisfilm rok veel n Berlijn Betty Grable overleden vandaag programma Bacteriën gaan nooit met vakantie REINVERSTEKELINGEN OP DE VUIST IN 'THE EMPEROR OF THE NORTH' Tour de France op radio en tv Koos Postema praat met Jan Terlouw Twee nieuwe partijen erbij I ...e/7 gisteren Y eronica-personeel wil nog niet praten over Hilversum III TV morgen] I >m het in de bioscoop op eeti breed scherm mog altijd goed doet. rs door de wereldstad Berlijn, Aldrich heeft geen artistieke pre- swaar als vergane glorie op tenties en van de sociale ellende in oplegger met truck, maar het de Ver. Staten rond 1933 geeft hij wel veel aandacht. Dat was altijd oppervlakkige achtergronden, uurlijk ook de bedoelingjran Wel heeft hij een eigentijds ele- ment ingelast door Lee Marvin voortdurend op te scheppen met een koppige jongeman (Keitih Carradi- 'The Emperor of the North" ne, ook al een zoon van John), die Amerikanen van de 20th Cen- Fox, die de ver sierkunst nog verleerd zijn en al was hun f Lee Marvin rechtsen Ernest Borgnine met echtgenote tijdens het filmbal in Berlijn. deze Berlinale toch al geen gebrek schijnt te hebben gemaakt, maar in met „De revolutie van de zeven dwa- is. Het geldt vooral voor de twee de bioscoop geen genade kon vinden zen", waarin met veel misbaar een bijdragen uit Zuid-Amerika. „Alle bij de censuur. De Brazilianen mis- revolutie wordt voorbereid, die op naaktheid wordt bestraft" is de ver- sen er niet veel mee. De bekende het nippertje niet doorgaat omdat filming van een Braziliaans toneel- Argentijn Leopoldo Torre Nilsson dan juist het bewind weer eens van stuk, dat in de schouwburg opgang schiet eveneens zijn doel voorbij kleur verandert. en mededinging op het Berli- -programma gezet, de publi- t was er niet minder om. De ;e regisseur Robert Aldrich, het allemaal beter denkt te kunnen doen en zo nogal eens roet in het eten gooit. En als de twee „oude heren" elkaar op leven en dood be- iwd met een Berlijnse, was strijden, blijft hij een lachende toe oor komen overvliegen, en ook schouwer, die er niet aan denkt in andere zwaargewicht Ernest te grijpen. ine en de gespierde "grijs- Lee Marvin, verwoede te- Marvin, nauwelijks in de film wandelden Berlijn, de Kurfürstendamm. u. K. Frenkel etmaal in rustig de tijd nemend Toor een gesprek, vindt dat best: „Laten ze me maar alleen m'n gang gaan, zulke rollen liggen me het best. Zo'n beetje tegenwerking prik kelt me en dan leef ik me helemaal uit". Hij ziet er ouder uit dan Er- nest Borgnine, die toch al 66 is, terwijl Marvin nog niet aan de vijftig toe. Maar de grijze stop films al een soort handelsmerk van hem geworden en in het dagelijks leven heeft hij ook een verweerde kop. V, Marvin was hier in 1965 ook, de satirische Western „Cat pelbaard is i"; waarmee hij zijn eerste ar veroverde. Sindsdien is zijn snel gaan rijzen, al had hij een twintigtal rollen achter rug, onder meer in „The Caine MELODRAMA'S iny" en in 1959 bij Aldrich in ack". Zijn grootste succes,boek- Ofschoon Amerika ook zijn tweede lij met Borgnine eveneens bij bijdrage („Duell" met Dennis Wea- ich, namelijk in „The dirty Do- ver> jn ons jand reeds vertoond) buiten het Wettbewerb heeft gehou- „Emperor of the North" speelt den, is er toch een Amerikaans- Zweedse co-produktie die wel mee dingt. Dat is „Georgia, Georgia", gemaakt door de Zweed Stig Björk- man, interessant door het proble- menpakket, dat er in verwerkt is, maar teleurstellend door zijn te gladde aanpak en gebrek aan diep gang. zijn favoriete itablishment-rollen, een werklozenleger van crisisjaren dertig, die bij voor per trein reist, maar dan zon- ervoor te betalen. Als versteke- in, op en onder goederentrei- heeft hij een techniek ontwik die hem ongrijpbaar maakt. staat bekend als A-nr. 1, de Diana Sands is de mooie titelrolver- eer van het Noorden, en zijn tolkster, een negerzangeres, die met haar manager en verzorgster, even eens kleurlingen, in Stockholm neerstrijkt voor een aantal optre dens. Georgia houdt zich niet bezig ibegel'eiders, die opdracht heb- met het rassenprobleem, haar werk het kosteloze vervoer met alle gaat vóór alles, maar haar begeleid- delen tegen te gaan. Eén van ster die als een moeder voor haar tstische uitspattingen zijn zo'n w« lfi voor hem geworden, dat hij 11 ïand naast of boven zich duldt, geldt natuurlijk ook 35J son gebruikt daarbij praktijken, die is, haat blanken en laat zich on- middellijk inpalmen door uit het Amerikaanse leger in Vietnam ge deserteerde negers, die de beroemde zangeres voor hun karretje willen spannen. Georgia wordt verliefd op Jonge blanke persfotograaf. ik onmenselijk zijn: hij ze, gooit ze van de trein af niet om of afbrengen. Ernest Borgnine o'n type alle bruutheid en mee, die hij zich sinds zjin Marty" in zijn meeste eveneens een Amerikaanse deser- ïn heeft eigen gemaakt. Zijn ge it met Lee Marvin op een rij- e goederentrein, waamree de als opwindende climax besluit. teur. Deze schande is te groot haar verzorgster, die Georgia dan ook maai- resoluut de keel dicht knijpt. brok Hollywood-suspense, die Misplaatst melodrama, waaraan in ADVERTENTIE SANTA MONICA (Californië) Op de leeftijd van 56 jaar is gisteravond de destijds beroem de filmactrice, zangeres en danseres Betty Grable overle den. Zij was de bekendste 'seks bom' in de Tweede Wereldoor log en vooral populair bij de Amerikaanse troepen. Betty Grable is aan longkanker overleden. Betty Grable bereikte de top van haar filmloopbaan in de Jaren veer tig. Zij begon deze loopbaan in 1930. In 1943 trouwde Betty Grable met de trompetist en leider van een dansorkest, Harry James. Dit huwe lijk, dat in Hollywood als een ideaal huwelijk gold heeft 22 jaar stand gehouden. Beiden hadden in de we reld van het amusement een fortuin verdiend. Vóór haar huwelijk met Harry James is Betty Grable nog getrouwd geweest met de indertijd ook beken de Amerikaanse filmacteur Jackie Coogan. Dit huwelijk heeft evenwel nog geen jaar geduurd. In de Jaren vijftig wex-d de Ameri kaanse actrice Marilyn Monroe als het ware de opvolgster van Betty Grable. 'Braiidpunf met thema- uitzendingen HILVERSUM (ANP) In de ko mende zomermaanden zal KRO's ac tualiteitenrubriek „Brandpunt" vier uitzendingen wijden aan één bepaald thema. Deze thema's zijn de proble men van de agrarische bevolking (op 7 juli)de problematiek van de woon wagenbewoners (op 21 Juli), de pro- nen van de oudere werklozen op ugustus) en de relatie tussen legex maatschappij (op 18 augustus). Deze thema-uitzendingen op zater dagavond zullen steeds een uur duren. Dinsdag tv. Nederland II: 18.25 uur samenvatting étappe Rou- baix-Reims. Radio: Hilversum III: tot 19.00 u. direct verslag van étappe Roubaix —Reims. 23.02—23.10 uur nabeschouwing étappe RoubauxReims. Gastver- slaggever is Joost de Draaier. Woensdag: Nederland II: 18.25 uur samenvatting étappe Reims- Nancy. Nederland I: 22.25 tot 22.50 uur Studio Sport met filmoverzicht. Radio: Hilversum III: 10.40 tot 10.45 uur voorbeschouwing van de vierde étappe van Reims naar Nancy over 204 kilometer. Tussen 13.00 en 19.00 uur direct verslag van étappe Reims-Nancy. 2302- 23.10 uur nabeschouwing van de étappe Reims—Nancy. Gastver- slaggever is Koos Postema. Enkele van de bekendste films waarin Betty Grable optrad waren 'Follow de fleet', 'Down Argentine way' en 'Pin-up girl'. Betty Grable maakte in toaal 42 films, die ruim honderd miljoen dol lar hebben opgeleverd. Bijgaande fo to toont Betty Grable op oudere leef tijd. Vanavond op de tv HILVERSUM (ANP» Koos Pos tema ontvangt vanavond in zijn pro gramma „Een groot uur u" (vanaf 21.35 uur op Nederland 2) de schrijver en politicus Jan Terlouw. Terlouw is de opvolger van Hans van Mierlo als fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer. Terlouw kreeg dit Jaar bovendien voor de tweede achtereenvolgende maal een „Gouden Griffel" voor het beste jeugdboek „Oorlogswinter". DEN HAAG (ANP) De kiesraad heeft twee nieuwe politieke groepe ringen ingeschreven. Dat zijn de Tips Duindigt Wassenaar Acht draverijen en twee rennen staan er woensdagmid dag op het Duindigt-programma. De eerste start is om half drie en de tips zijn: Tunesië-prijs: T. Looper, Lars Buitenzorg en Loek Areta.Ma- rokko-prys: P. Kosmos. Jacon B en Kitty Six O.Sahara-prijs: Kees Verkerk, Jupiter B en Iron. King- way-prijs: Sweet Memory, Quilio en Josino. Lybië-prijsJellina P. Kom- tesse D en Kaballus. Egypte-prijs: Geatonka, Ironie en Hornblower. Prijs der 3-jarigen: Lady, Lex Are- ta en Lento H. My Lover-prijs: Di rect Show, Paganini en Gratissa. Soedan-prijs: Keen Speed, Jona Buitenzorg en Gert Jan. Algerije- prljs: Kamiel, Kitty H en Jos N. Wielrennen Beroepsrenner Cees Koken, die vorige week ont- en de groepering Vrije Democraten. Het verzoek van de heren M. Koning ing. en F. Schilt om bij deze regis tratie de aanduiding V.D. te voegen slagen werd door Canada Dry heeft is afgewezen, omdat die aanduiding onderdag gevonden bij Vic- verwarring zou wekken met de WD. De partij Vrije Democraten is geves tigd te Dordrecht. Drie maanden na ontvangst van het verzoek van de heren Koning en Schilt hebben de heren E. Schuyer en F. Egter van Wissekerke als voorzitter en secretaris van een in Oegstgeest gevestigde politieke groe pering ook om registratie gevraagd. Maar omdat deze groep zich even eens "Vrije Democraten" noemt, is hun verzoek afgewezen. Wielrennen Jan van Katwijk, heeft gisteren in Made een wed strijd voor profs getonnen. In de eindsprint versloeg hij Cees Stam en Cees Priem. NEDERLAND I 18.45 Kiri de clown (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 De geheime schatten van de Rode Zee, tv-serfe (NCRV) 19.30 Op het Europese wildspoor, natuurfilm (NCRV) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Zo vader, zo zoon, spelprogramma (NCRV) 20.45 Spitsbergen, filmreportage (NCRV) Voor het eerst in de poolgeschiedenis is een ex peditieteam bestaande uit de Nederlanders Hein en Loek Rijven, Fred van Olphen en Hein Doeksen erin geslaagd van oost naar west over Spitsbergen te trekken. Door het slechte weer raakten de deelnemers in tijdnood en moesten ze op rantsoen. Met bevriezingsverschijnselen krab belden ze de laatste dertig kilometer langs glet sjerplaten en over ingestorte ijsbogen naar hun doel: Ny-Aalesund. 21.10 Voortvluchtig: Belinda, tv-film (NCRV) 22.00 Hier en Nu (NCRV) Journaal (NOSi 22.50 NEDERLAND II 18.25 18.45 18.55 19.05 19.10 19.30 20.00 20.20 21.10 Tour de France (NOS) Kiri de clown (NOS) Journaal (NOS) Kük Es An: tussen zeven en acht: Klaart je Tip en Balthasar (VARA) Stratemakeropzeeshow (VARA) Het geheim van de blauwe sprinkhaan (VARA) Journaal (NOS) De Onedin Lijn, tv-serie (VARA) Wie Wat Waar, een vraag en antwoordspel (VARA) Een groot uur: U (VARA) Gasten in Koos Fostema's programma zijn Jules de Corte, de cabaretière Mar Jol Flore en de Fran se zanggroep Les Troubadours Journaal (NOS) Het interessante een tv- programma is natuurlijk altijd het eindrésultaat, maar bijna net zo interessant is het om na te gaan hoe een programma tot stand kwam. In Marty Feldman's Comedy Machine werd even een tipje van de sluier opgelicht over de creatie •van de bretels en daaruit viel veel te leren. Men ging ervan uit dat de mannen in de tijd van koningin Victoria hiet hun broek op hun enkels liepen, een onhandige, maar nu een maal door de gewoonte voorge schreven dracht. Door een toe val (in dit geval regen) kwam men tot de ontdekking dat het handiger was de broek via „bretels" op te hijsen. Nemen we nu een ander voor beeld van het tv-programma van gisteren. Avro's Televizier magazine liet Ria Bremer aan beoefenaars van uiteenlopende beroepen (grondwerkers, tuin lieden, buschauffeurs, landbou wers enz.) vragen hoe zij zich gisteren koel wisten te houden. Een door warme koffie te drin ken, de ander door in de scha duw te gaan zitten, een derde door te douchen, een vierde door gekoelde dranken te drin ken en een vijfde (een neger) door met blote borst zijn be roep uit te oefenen. Hoe komt zo'n programma nu tot stand? Ik denk als volgt. De medewerkers van Televizier Magazine komen bij elkaar en iemand zegt: „ik puf van de hitte". Hij krijgt bijval van de anderen. Dat brengt iemand op het idee dat als zij het alle maal warm hebben, ook andere mensen het wel warm zullen hebben. „Het is een algemeen menselijk probleem", zegt Jaap van Meekren. Hij heeft het nog niet gezegd of iedereen weet: dan is het dus een intern (het item) vo:r Televizier Ma gazine .„Iemand van ons moet de paden op, de lanen in, om de mens te vragen hoe hij zich tegen deze hitte wapent", zegt Cees van Drongelen. „Ik zie het mij niet doen", zegt Jan Scholten. en htf wiste het zweet van zijn aanschijn af. Iedereen kijkt nu verstolen naar Ria Bremer, die er als vrouw nu eenmaal het luch- tigst bij kan lopen zonder dat het indecent wordt. „Goed, ik ga. al", zegt Ria, en dan begint het nadenken over de juiste vraag. „Hoe houdt u zichzelf koel", is de uiteindelijke formule waar op men elkaar vindt, want ten eerste kan het antwoord didac tisch uitvallen (warme koffie, koele limonade drinken), en ten tweede is de vraagstelling positief omdat niet de hitte, maar de door iedereen begeer de koelte ter sprake wordt ge bracht. Bleef nog de vraag voor de kijker thuis in hoeverre d^ niet ondervraagde personen die we gisteren te zien kregen zich aan de nieuwe richtlijnen hiel den. De medewerkers van Tele vizier Magazine waren in hemdsmouwen Kro-omroeper Hans van Willigenburg volgde een oud recept van Friedrich Schiller en droeg de kraag van zijn overhemd over zijn col bertjasje heen. Joe Frazier, in derdaad, die volgde de raad van zijn huidgenoot op en bokste tegen Joe Bugner met ontbloot bovenlichaam, waar door hij won. Instant-resultaat van didactische televisie. Televizier-Magazine was overi gens ook ter plekke op het mo ment dat de heer Folkertsma ondertiteld als „aangestelde hoofdredacteur") zijn entree maakte in de redactielokalen van de Haagse Post, en er .was van de KRO een goed pro gramma over de verpleegkunde gezien vanuit de verpleegkun dige. Maar over deze serie avond (Ashton, Peyton Place) kan niet geschreven worden zonder aandacht te besteden aan een nieuwe serie die geïn troduceerd werd: „Een man '-an gezag", met Anthony Quinn als burgemeester. Het meest opvallend vond ik dat "n slechterik Hess heette, en aanvankelijke liefje miss Churchill. Mijn eerste indruk was dat we te maken hadden met een soort Ironside, waarin Quinn de rol van Burr speelt, maar dan lopend. De seri ewerd in 1971 in Amerika geïntrodu ceerd. In de pocket „The television years" wordt over „The man and the city" gezegd: „drama series met politici als helden hebben nooit veel succes gehad op de televisie, en deze serie vormt daarop geen uitzonde ring, ondanks de aanwezigheid van Anthony Quinn als burge meester Tom Alcala". Blijk baar vond de KRO de tijd nu rijp voor een serie waarin een goeie Amerikaanse politicus de held is. NICO SCHEEPMAKER De Britse romanschrijfster, Nancy Mitford is na een langdurig ziekbed in de ouderdom van 68 Jaar overleden in haar in Versailles. Zij was de oudste van de zeven kinderen van Lord Redesdale, een excentrieke aristrocaat, die de „Uncle Matthew" was in „The pur suit of love", het in, 1945 verschenen boek. waarin zij haar buitengewone het jeugdbelevenissen beschreef. Nieuws. 17.03 Radiojournaal. 17.06 Verzoekplatenprogramma. 18.00 Nieuws. 18.02 Joost mag niet eten. 19.00 Nieuws. 19.02 Lichte muziek, afgewisseld door sport, met om 19.02 Proefdraaien 20.00 Nieuws. 20.02 Dr. Wiener's Meatshow. 21.00 Nieuws. 21.02 De Meurders Methode. 22.00 VARA. 7.54 VPRO. 8.00 VARA. 19.00 E.O. 21.30 TROS. 7.00 Nieuws, 7.11 Ochtendgymnastiek. Dag woensdag! muziek b» Nieuws. '8.11 Dag woensdag lag! ^7.54 Des de huisvrouw. ,w, kleuters. 10.30 Nieuws. 10.3 programma voor de vrouw. 11.30 tua. 11.45 Briannk'iipn.-i-umma. 1. Mededelingen. 12.00 (S) Gevarieerd 0.55-1.00 Nieuw; programma. 12.26 Mededelingen 22.55 Mededelingen. 23.02 Nabeschouwing Ronde van Frankrijk. En om 23.10 informatie over nieuwe langspeelschljven. 24.00 Nieuws. 0.02 Metro's Midnight Music. vervolg. (8.35 14.30 (S) Moderne muziek Maaruwel. Neem daarom desinfekterende Un'rcura zeep mee. Opgewassen tegen alle binnen-en buitenlandse bacteriën. Unicura B.V.-Amsterdam HILVERSUM (ANP) Het Veronica-personeel heeft gisteren una niem besloten geen gebruik te maken van de door de vakbond Mercurius voorgestelde bemiddeling voor een gesprek over het inschakelen van Veronica-medewerkers bij de zender Hilversum III. Het personeel acht dit gesprek voorbarig omdat Radio Ve ronica nog uitzendt. Het heeft Mercurius verzocht deze bespreking uit te stellen tot het moment waarop Radio Veronica in welke vorm dan ook niet meer in de lucht zal zijn. Dit heeft de voorzitter van de Veronica-medewerkers, Rob Out gis teren meegedeeld. rologht: Het Radio Orkest Nieuw».' 12.Me ^^reiiee3je5muitlS2 S£i: IS ^dTVaren iW-fTöV 17.20 Samenwerking met ontwikkel de dag. 13.25 (S) Opnamen VARA's Popgala *-10 (S) goede (io.uu-16.02 N sleke en moderii Dj ;d< 17.56 Nieuws). 17.00 (S) Klas- moderne muziek, (opn.). Mededelingen. 18.00 Nieuws. lag. 18.22 (S) olisten. 19,00 Voor blinden i -.50 (S) Lichte foonmuziek. 19.10 Een gesprek ...„v Lies Gosljn door Katrien de Klein. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 NCRV: 17.00—17.45 (K) Kinderprogr. NOS: 18.45 (K) Kiri de Clown. 18.55 iK) Journaal. 19.05 (K) Van gewest tot gewest. 19.50 (K) Toeristische tips NOS: 20.00 (K) Journaal. 20.20 Stro ming programma over de maat schappij In beweging. 20.45 Naughty Marietta (De ondeugende Marietta), VARA-Dansorkest Actualiteiten, informatie i taar. 19.15 (S) Licht ensemble. 19.3 (S) Geestelijke liederen. r~ 22.30 Zin- Ridiculous New York ngh en spel. fluyt (1). 21.20 Avond- (S) Verzoekplatenpro- zlekmagazlne. 23.55 Nieuws, llllv. III. 240 en 298 7.00 AVRO. 18.00 NOS. Nieuws. 7.02 Steevast. (8.00 Magic Show of Dr. Ma-Ólco. spel. (S) Licht Dlatenprogramma. 23.55 Nieuws. 10.00 Nieuws. 10 platenprogramma. 110.03-10.08 Voorbeschouwing Ronde van Frankrijk. 11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 Radiojournaal. 12.00 (S) Zet 'm op. (13.00 Nieuws. Tussen 13.00 en 19.00 Reportages Ronde van 00 Nieuws. 14.03 De 15.00 Nieuws. 15.03 Cees mÊÊÊÊÊ^Ê. France. K) Klrl de Clown. 1..55 (K) Journaal. NCRV: 19.05 (K) Verslag van de races om de Trapkar-trofee '73 Populair verzoek- 19.30 (K) Eddy Ready Go. 19.50 Mee- (S) Gevar. programma Frankrijk). 14.00 Nieuws. kerk en samenleving. NOS: 23.05 (K) (16.00 Nieuws). 17.00

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5