.EIDSCH DAGBLAD INIMALE LOONSTIJGING Late bloedwraak vandaag imte voor reele verbetering in '74 beperkt Zes doden bij trein ongeluk LEIDSCH HÉ DAGBLAD BELGEN ZITTEN ZONDER WATER Meikpoederfabriek in Ede negeert verbod Eerste doctoraal Spaans in Leiden KDAG 3 JULI 1973 OPGER,ruT MAART I860 No. 34057 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ide Geen staat van beleg in Chili SANTIAGO Het Huis van Afgevaardigden heeft een wetsvoorstel verworpen waar in werd voorgesteld de staat van beleg af te kondigen in geheel Chili, ondanks waar schuwingen van de regering dat het land zich op de rand van een burgeroorlog bevindt. Het huis stemde een voorstel om voor drie maanden de staat van beleg af te kondi gen met SI tegen 52 stemmen af. Het wetsontwerp gaat nu automatisch naar de Senaat. Verwacht wordt dat het daar ook zal worden verworpen. De oppositiepartijen zijn van mening dat de regering van president Allende vol doende volmachten heeft on der de noodtoestand om het gevaar van een opstand te bezweren. IG: studenten, ™LING ps zijn on- uvaardbaar 15 5 Ji AMSTERDAM (ANP) Het orJk Overleg van Qrondraden lho\ de beslissing van de regering oor de studierichtingen medi- ml° tandheelkunde, farmacie, bio- lichamelijke opvoeding en neeskutide studentenstops in len ten zeerste af. instellen van een studentenstop het LOG een aantasting van echt op onderwijs. Door deze ling wordt het recht op on- |s het komende Jaar aan meer 500 potentiële studenten ontno- Vooral kinderen uit arbeiders- eien zullen hiervan de dupe n, aldus het LOG. maatschappelijke behoefte aan adeerden, met name op het I van de gezondheidszorg, laat de mening van het LOG ab- beperking van studenten in richtingen, die voor beroepen ie sector opleiden, niet toe. onderzoek Inde haven van is gisteren het Russische ografische schip Akademik ihatow aangekomen om een geologen van de universiteit lolumbia aan boord te nemen een gezamenlijk onderzoek van idem in het noordelijk deel van lantische Oceaan. nhoudend zonnig lost. Minimumtemperaturen onge- water te Katwijk te 5.48 laag water te .1.43 en 14. In de Verenigde Staten is een vijfling geboren. De ouders zijn Karen en Ric Anderson, en zij wonen in Prairie Bush in de staat Washington. Het vijftal, hier in het ziekenhuis gefotografeerd maakt het uitstekend. BRUSSEL Zes mensen zijn gis teravond om het leven gekomen toen de auto waarin ze reden bij het Bel gische Heist-op-den-Berg onder een trein terecht kwam. De auto werd een 300 meter meegesleurd. De 139-jarige bestuurster van de auto kwam om, evenals haar zuster en zwager en de drie kinderen van dit echtpaar. Volgens de politie is de wagen de spoorwegovergang opgere den ondanks de schuwingsslgnalen. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs. Ik word abonnee per 19 juli 1973 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor ihalf geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. SANTA BARBARA Een Ar- meense schrijver heeft gisteren be kend dat hij twee leden van het Turkse consulaat in de Verenigde Staten heeft doogeschoten uit ver gelding voor de uitmoording van zijn bloedverwanten, een halve eeuw geleden, door de Turken. Georgen Janikian, 78, heeft toe gegeven dat hij Mehmet Baydar de Geen selectie met cijfers eindexamen LEIDEN De universiteitsraad heeft gisteravond besloten de minis ter te verzoeken de selectie van as pirant-eerstejaars studenten in elk geval niet op basis van eindexamen- cijfers te laten gebeuren en geen voorrang te verlenen aan z.g. con tract-studenten (studenten die on der contract staan by defensie). Het college van bestuur werd gevraagd de vaste commissies voor weten schapsbeleid en wetenschappelyk onderzoek van de Tweede Kamer van dit besluit in kennis te stellen. In het besluit is de universiteitsraad er o.a. van uitgegaan dat de mach tigingswet inschrijving studenten en de procedures die daarmee samen hangen een ondemocratisch karak ter bezitten. DEN HAAG Land. en tuinbou wers kunnen de BB om hulp vragen als hun bedrijf als gevolg van de aanhoudende droogte in moeilijkhe den komt. Op verzoek komt bescher ming bevolking met het nodige ma teriaal om land- of tuinbouwgrond te besproeien De kosten worden wel in rekening gebracht. Er is volgens het landbouwschap, nog geen sprake van moeilijkheden Vooral in' de pluimveehouderij kan de situatie echtei noodlottige gevol gen hebben. Voor kuikens van een bepaalde leeftijdscategorie zijn dp hoge temperaturen levensgevaar lijk. Het nathouden van de hok ken kan een uitkomst zijn. De directeur-generaal van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, heeft de BB gemachtigd om waar nodig te helpen. Daar zitten vele automo bilisten die in een file on- duldig op het stuur tromme len op te wachten: de vlie gende auto. Hier een krui sing van een Cessna Skymas- ter en een Ford Pinto, vmar- mee op het ogenblik proef vluchten worden gemaakt in de Amerikaanse staat Cali- fornië. De "vliegauto" heeft een actie-radius van vijftien honderd kilometer en een kruissnelheid van ruim twee honderd kilometer per uur. DEN HAAG In het komende jaar zal de ruimte" voor reële loonsverbeteringen minimaal zijn. Over de verdeling van de geringe koopkrachtstijging is een hard gevecht te verwachten. Turkse consul in Los Angeles, en Behadir Demir, de plaatsvervan gende consul, heeft doodgeschoten. Tijdens het proces zei hij tegen de jury dat hij hen had doodgescho ten, maar hij weigerde de dood van beiden toe te geven. "Ik heb twee kwaden uit de weg geruimd" was het enige dat hij zei. Janikian had de twee Turken naar een afgelegen landhuisje gelokt door over de telefoon te zeggen dat hij in het bezit was van een gestolen Turks kunstvoorwerp dat hij wilde teruggeven. Dit kaïn worden afgeleid uft ver klaringen van minister Boersma (So ciale Zaken), gisteren in Den Haag, en de presentatie van een discussie nota van de twee grote werkgevers verbonden over het sociaal-econo misch beleid voor 1974. Nu de mogelijkheden voor een reële loonsverbetering in 1974 gering zyn meent minister Boersma dat ook het komend Jaar de lager betaalden méér moeten krygen dan de hogere inko menstrekkers. HU denkt daarby ook aan een afgrendeling van de prijs compensatie naar boven. De werkgevers vinden dat een ver dere verandering van de inkomens verdeling moet worden bestudeerd, ook al omdat verkleining van de in komensverschillen de inflatie kan stimuleren. Die studie moet worden verricht door een ruim samengestelde commissie van de Sociaal-Econo mische Raad. Sociale sector De werkgevers willen een sterke af remming van de stijging van de so ciale premies. Dat kan worden bereikt door: géén verdere stijging van de aow nu het netto-minimumloon is bereikt; uitstel van de volksverzekering arbeidsongeschiktheid tot na volgend Jaar; 0 het niet verder verhogen van de kinderbysiag voor het tweede kind, terwUl de overige kinderby slaguitke ringen niet langer de loon-, maar de pry sstU gingen moeten volgen (van welvaartsvast naar waardevast); bystand en sociale verzekerings uitkeringen moeten worden losgekop peld van het minimumloon; géén verdere uitbreiding van de AWBZ (bUzondere ziektekosten). Inflatie Centraal staat voor de werkgevers de inflatiebestrUding. Zij menen dat de loon- en prUsstygingen moeten worden vertraagd. Ook willen zij dat het prijscompensatiemechanisme (het compenseren van de prysstygingen in RADEN MAAR ROTTERDAM (ANP) De Maas stede lyke politie waarschuwt de Rotterdamse huisvrouwen voor een man die onder de dekmantel van het telefoonspelletje .Raden maar" van de KRO-radio bij hen wil bin nendringen. Een dergelijke poging van de onbekende mislukte gisteren dankzij het feit dat zijn "slachtof fer" precies op de hoogte was van de gang van zaken bij het program ma. De man belde de huisvrouw 's morgens op met de mededeling, dat zij was uitgekozen voor 't spel letje. Hy vroeg, of hy die middag langs kon komen om opnamen te maken. De vrouw voelde onmiddel lijk nattigheid. Ze antwoordde, dat dit niet gebruikelijk is bij "Raden maar" .Op de verklaring van de man, dat voor de vakantieperiode een uitzondering werd gemaakt, ging ze verder niet in. De politie raadt nog naar de bedoelingen van de onbekende. Val van twaalf meter overleefd ROTTERDAM (ANP) De 17-Ja rige Ernise van de Raaf uit Rotter dam overleefde gisteren een val van 12 meter. Bij het ophangen van wasgoed op het dakterras van haar zolderkamer verloor ze haar even wicht en stortte naar beneden. Ze kwam terecht op een houten platje. Het meisje is met rug- en hoofd klachten naar een ziekenhuis ge bracht. de c.a.o.'s) wordt beperkt. Zo zouden prysstygingen, veroorzaakt door sty- ging van de invoerprijzen, niet langer moeten worden vergoed. Andere punten uit de werkgevers nota: de voorgenomen heffing op inves teringen in het westen moet achter wege biyven; géén verdere verzwaring van de belastingdruk. Wanneer die toch noodzakeiyk is dan verhoging van in directe belastingen 'BTW. accUnzen). De uitspraak van de regering dat er geen BTW-verhoging zal komen vin den de werkgevers voorbarig: een verbetering van de pensioe nen van de werknemers loopt ernstig gevaar by voortduring van de inflatie. 12 PAGINA'S Om als Nederlander echt ont wikkelingshulp te verlenen zal 't misschien noodzakeiyk zyn dat drijven worden overgeplaatst naar die landen waar ze een eer ste aanzet kunnen geven tot in dustrialisatie. Dat zei gisteren minister Boersma van Sociale Za ken (foto) toen hu sprak over de problemen rond de ontwikkelings samenwerking en buitenlandse werknemers PAGINA 7 President Nixon heeft zijn pers chef laten meedelen dat hy van plan is zyn visie te geven op de getuigenverklaringen in de Wa tergate-af faire. Hij zal dit echter niet doen voor de senaatscommis sie, die de zaak onderzoekt, de se rie hoorzittingen heeft afgerond. PAGINA 4 Treinverstekelingen op de vuist in crisisfilm van Robert Aldrich PAGINA 5 Haagse Post Strikt juridisch gesproken heb ben de redacteuren van de Haag se Post geen been om op te staan. Zij kunnen zich als ontslagen be schouwen, omdat zij geweigerd hebben om "redelijke opdrachten" te aanvaarden van de nieuwe hoofdredacteur, de zo omstreden heer Folkertsma. Artikel 31 van de CAO wordt correct gehanteerd. Minder juridisch gesproken, maar veel meer sociaal-econo misch, is de harde manier, waar op de werkgever, de uitgevers maatschappij Bonaventura aan stuurde op een noodsituatie, een zaak, waarvan de consequenties op dit moment nog niet zijn te overzien. Het beleid van de direc tie heeft tot nu toe zeer polari serend gewerkt en dat is zeer on gewenst voor het sociale klimaat in dit land. Conflictmodellen kun nen we missen als kiespijn, of ze nu van de heer Groenevelt af komstig zijn of van de leiding "an een groot uitgeversconcern als Bonaventura. En verscherping van de arbeidsverhoudingen in dit door inflatie en te weinige groei aangetaste 'and ligt door het HP-conflict op de loer, vooral nu het overlegorgaan van de drie vakcentrales zich achter de werk- weigerende redacteuren heeft op gesteld. Kranten zijn geen broodjes of blikken kattevoer. Opinieweekbla den zijn het zo mogelijk nog min der. Als er tussen een hoofdre dacteur en zijn staf zo'n groot wantrouwen bestaat dat er geen enkele basis van samenwerking mogelijk is, dan moet één van de twee verdwijnen. In dit geval zijn er twee aan elkaar verwante ar gumenten, waarom de directie de benoeming van Folkertsma nog eens had moeten bezien. Ten eer ste: de president-directeur van de maatschappij dr. v. d. Brink (niet te verwarren met directeur Ten Brink) heeft nog onlangs gezegd dat zijn concern behoefte had aan en blij was met een radicaal-pro gressief weekblad als de Haagse Post. Ten tweede: de redactie meende dat de achtergronden van de heer Folkertsma (tot 1 Juli hoofdredacteur van het behou dende Elsevlers Weekblad) niet de maatschappelijke en politieke Instelling deder. veronderstellen om juist de HP leiding te geven. Er is ook gisteren weer van de zijde van de directie gezegd dat de affaire niet op scherp ls ge speeld om snel van het niet grote verliezen werkende weekblad af te komen. Bonaventura zij het voordeel van de twijfel gegund, maar dan moeten van haar op korte termijn nieuwe initiatieven komen. Het is met bladen die door de nood gedwongen niet of ver minkt verschijnen, als met het stokken van de zuurstoftoevoer naar de hersens: de beschadiein- gen die er het eevolg van zijn. zijn blijvend en onherstelbaar. BRUSSEL Alle waterleiding* maatechappU'en in België hebben een beroep op de bevolking gedaan om zo zuinig mogeiyk met water om te springen. Ze verklaarden maandag dat als de huidige droogte biyft aan houden, er vanaf morgenavond een algemeen waterprobleem dreigt te ontstaan. Vorige week al had men in Leu ven en omgeving met watergebrek te kampen. De bewoners van de stad en de omgeving van Leuven hebben zondag enkele uren zonder water ge zeten. Gisteren kon men weer vol doende water leveren, maar toen was er weer watergebrek in zuid oost Vlaanderen. Proefdraaien in verboden uren EDE D« meikpoederfabriek Co- berco in Ede trekt zich niets aan van het verbod van de gemeente Ede om met de nieuwe installatie proef te draaien buiten de door de gemeente vastgestelde uren van zeven uur morgens tot zeven uur 's avonds. De gemeente Ede had die tijdstippen voorgeschreven na felle protesten te gen en klachten over geluidshinder en neerslag van melkpoeder van Co- berco. Na die protesten van omwonenden en enkele raadsleden dreigde het gemeentebestuur Coberco met slui ting indien men buiten genoemde uren toch zou proefdraaien. Direc teur J. J. Oosting heef' thans mee gedeeld dat men na directieberaad over deze affaire heeft besloten e blijven doordraaien Hij zegt dat proefdraaien In een continuebedrijf als Coberco uitsluitend tussen de door de gemeente vastgestelde tijden geen enkele zin heeft. LEIDEN/ALPHEN A. D. RIJN Als eerste in Lelden heeft N. M. Verberg uit Alphen aan den RUn na hier zyn studie volledig te heb ben gedaan het doctoraal examen in de vakgroep Spaanse taal- en letterkunde afgelegd. Op 1 Juli is hy als wetenschappelyk medewerker by de vakgroep aangesteld.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 1