Piep, zegt de hond, maar niet in het voorhuis PROGRAMMA WARMONDS KAAGWEEK Hendrik Valk in Leidse Lakenhal Treubstraat krijgt gasverlichting agenda Ravage op rijksweg raadslid marcelis wandelpad langs korte vliet snel verbeteren Bestrating Pasteur- straat is gevaarlijk LEIDEN Ja jongens, de baas gaat met vakantie. En wat doen we met Fikkie, Nero, Astor, Minetje. Boris en Poekie? Het asyl zit vol, dus daaraan hoeven we niet te denken. Het pension zit hoogst waarschijn lijk ook vol en misschien is dat wel erg duur. Buurvrouw is bang van de kat en wil niet bijsprin gen in vakantie-tijd. Wat doet de baas dan met z'n troeteltje, z'n grote trots? Met de hond die altijd van die gekke capriolen uithaalt en die altijd zo vrolijk komt aankwispelen als baasje thuiskomt, met de kat die uren lang in de zon kan liggen dro men en die altijd zo parmantig door het hoge gras in de tuin stapt? De baas laat z'n beestje even uit de deur en tippelt met de hele familie op de tenen naar de auto. Roetsj, weg zijn ze. Het schuldgevoel over dit achter gelaten familielid raken ze wel weer kwijt in de Marseillaanse zon en na de vakantie nemen ze wel weer een ander dier. Een gesprekje met de pen ningmeester van het Leids die- renasyl. P. J. Eikerbout, maakt duidelijk dat het, zoals iedere zomer, treurig is gesteld met de dieren. Het asyl zit over- en overvol en de penningen zijn vrijwel op. Eikerbout: "We hebben de laatste weken zo'n vijftig poe zen en een gelijk aantal honden binnengekregen. We krijgen van de gemeente tweeduizend gulden subsidie voor het hele Jaar en van de omringende gemeenten ook nog een honderd of vijf. En daarvan moeten we alles doen. Het overige geld is afkomstig van donateurs en dat hebben we hard nodig. Nu, in de vakantietijd, krij gen we ontzettend veel dieren binnen en van de meeste weten we niet wie de eigenaar is. Gis teravond is er nog een hond ge vonden. Scholieren hadden het dier een hele tijd achter een auto zien rennen en ze hebben het autonummer genoteerd. Dat is dan een van de weinige eige naars die we kunnen opsporen. De bazen laten hun dieren vaak ook gewoon in het flatgebouw rondlopen als ze zelf weggaan. Een groot probleem voor ons zijn de kosten, die we voor de dierenarts moeten maken. Er komen veel dieren binnen, die 'n tijdje hebben rondgezworven. Zo'n dier heeft al snel een in fectie of een ziekte opgelopen. We zijn per jaar al zo'n acht a negenduizend gulden per jaar kwijt. Aan de dierenarts. Boven dien zijn daar de loonkosten van de asylhouder en zijn vrouw en van de vakantiehulpen. Wij zijn eigenlijk afhankelijk van de dierenbescherming, maar dat bestuur is de laatste tijd zo vaak gewisseld. Ze wisselen, als of ze een schone Jurk aantrek ken. Je kent niemand van het bestuur, je weet niet met wie Je contact moet opnemen. We ho pen nu maar op extra veel gif ten van dierenliefhebber". Ondertussen blijft het pro bleem van de ontrouwe dieren- bazen bestaan. Het mooiste zou zijn als een fanatieke dieren liefhebber een soort ruilsysteem begon. Iedereen die een dier heeft, geeft vakantieperiode op. Met de eigenschappen van het dier komen die gegevens in een kaartsysteem en de dierenbazen kunnen dan onderling wisselen. Als de één op vakantie is, neemt de ander logee's in huis en om gekeerd. Een ideetje voor iemand? Nog even iets anders: giro van het Leids dierenasyl is: 14650. Het aantal bazen dat hun huisdier min of meer in de vuilniszak stopt stijgt schrikbarend. Het dier dat het hele jaar bij het gezin hoort wordt in de vakantietijd gewoon buiten de deur gezet. (Foto Dirk Ketting) WARMOND De Kaagweek in Warmond, een jaarlijks feestelijk ge beuren rond de zeilwedstrijden op de Kagerplassen, gaat dinsdag weer be ginnen. Het programma ziet er als volgt uit: Dinsdag 3 juli: 19.30 uur muzikale rondgang door het dorp en show op het pleintje bij de Pomp door Mat thias. 20.00 uur touwtrekken op de speelweide aan de Burg Ketelaar straat. Woensdag 4 juli: 10.00 tot 17.00 uur expositie van hedendaagse keramiek in het gymnastieklokaal bij de Pomp. 10.00 uur opening kermis op de Baan, en kaarten voor bejaarden in 't Tref punt; 14.30 uur kinderspel in de Dorpsstraat o.m. vlaggetje steken voor meisjes van 6 jr.; zaklopen voor Jongens van 7 jr.; serviesrace voor meisjes van 8 jr.; Wilhelm Teil voor meisjes van 9 jr.; ringsteken per fiets voor jongens en meisjes van 11 Jr. Donderdag 5 juli: Kunstmarkt je op het plein achter het gymnastieklo kaal; expositie in galerie de Pomp; 15.00 uur optreden van de Harleki- no's in de gymzaal Dorpsstraat; 20.00 tot 03.00 uur Groot tuinfeest m.m.v. de groep Securityen en Warmondse blaasgroep „de Bierkauwers" in boer derij Meerrust. Vrijdag 6 juli: 10 uur groot knutsel en kliederfeest achter de gymzaal Dorpsstraat. Ringsteken per fiets in de Dorpsstraat voor kinderen van 12 tot 14 jaar. 15.00 uur ringsteken met versierde auto, voor dames en heren van 17 jr. Oudhollandse Jaarmarkt, rondgang met koets en muziek door het dorp; 20.15 opening jaarmarkt door de burgemeester; 21.00 uur op treden van de Bierkauwers in park Groot Leerust; 20.0002.00 uur dans- festijn met Security in Meerrust. Zaterdag 7 juli: Diverse attracties om. om 14.00 uur een optreden van kindercircus Aleta: 15.00 uur tobbe tje-steken in de Dorpsstraat voor da mes en heren van 17 jr. en ouder. 13.00 tot 18.00 uur Ut Sloepie pre senteert topper no. 4 „Sloepie festi val"; 19.00 uur Stratenloop; 13.00 uur Oudhollandse paarmarkt in het park Groot Leerust: 20.00 uur optreden van „De Maikkers": 20.15 uur Ut Sloe pie presenteert Kaag week-topper no: 5 Rockgroep „Left Side": 20.00 tot 03.00 uur me de groep Security in boerderij Meerrust. LEIDEN Van 6 Juli tot en met 19 augustus wordt in de Singelzaal van de Lakenhal een beknopte keu ze getoond uit het werk van de Arn hemse schilder Hendrik Valk. Hen drik Valk, die in 1897 in Zoeterwou- de werd geboren, woonde tot 1926 in Leiden en in de Leidse regio. In 1926 benoemd tot docent aan "Kunstoefening (de latere Acade mie voor Beeldende Kunsten) in Arnhem, verhuisde hij naar deze stad, waar hij nadien een zeer ak- tieve rol in het culturele leven heeft gespeeld. Helaas is het grootste deel van Valks werk uit zijn Leidse periode verloren gegaan bij de vedwoesting Arnhem in 1944. De Lakenhal streefde er desondanks naar deze periode goed op de expositie tot zijn recht te laten komen, niet alleen omdat zij in Leiden speelde, maar ook omdat Valk in die tijd zijn ei gen stijl vond. Hendrik Valks schilderijen zijn fi guratief, met onderwerpen die min eer klassiek zijn in de schilder kunst: portretten, stillevens, land schappen, taferelen uit het dage lijks leven. Toch doet zijn werk al lerminst konventioneel aan. Valk is Juist een modern schilder, door de persoonlijke manier waarop hij zijn onderwerp in de vormen de schilderkunst vertaalt. Alle indrukken die aanleiding zijn tot een schilderij worden herleid en samen- gevat in e en sober systeem van rechte lijnen en lijntjes en ongebro ken kleurvlakken, die geplaatst wor den tegen een witte achtergrond. Zo schept Valk zich de gelegenheid een harmonie en eenheid van rithme in het schilderij te brengen, die voor hem weergeven wat hem trof in het stukje werkelijkheid dat er de aanleiding toe was. Toen Valk zijn eigen stijl om streeks 1920 In Leiden ontwikkelde, was deze stad een kunstcentrum van de eerste orde. Niet alleen vond men er een opmerkelijke nabloei van de Haagse School, met grote talenten als Verster, M. Kamerlingh Onnes, en C. van der Windt, maar in Lei den was in 1917 ook de Stijl-bewe ging opgericht, door o.a. de schilders Mondriaan, van der Lek en Van Doesburg (de laatste woonde in Lei den), en de architekten Wils en Oud (die woonde in Noordwijkerhout). Deze beweging, die later een grote internationale invloed zou krijgen, streefde voor de kunst o.a. een zo consequent mogelijke abstractie na. met de zuiverste en soberste middelen. Het werk van Valk was van de aanvang enigszins met dat van de Stijl-kunstenaars verwant, vooral met dat van Van der Lek; hoewel hij nooit echt abstract heeft willen schilderen en dan ook niet ln ging op een uitnodiging van Van Doesburg om met de Stijl-kunste naars te exposeren. Wel moet men aannemen, dat hij van een Stijl man als Van der Lek iets moet heb ben geleerd. De tentoonstelling kwam tot stand in samenwerking met het Arnhems Gemeentemuseum, dat onlangs een groot overzicht van Valks ontwikke ling toonde. Een erehaag voor hun "juf" Hester Houweling (23) die in het huwelijk trad met J. P. Mulder (23) vormden de leerlingen van de christe lijke kleuterschool Marijke Bernhardstraat Leiderdorp) Het huwelijk werd ingeze gend in de Petrakerk aan de SurinamestraatVoor de Ma- rijkeschool was het huwelijk tevens een afscheid van de bruid, ze is met ingang van 1 september benoemd tot hoofd van de Wildzang ook in Leiderdorp. (Foto Jan Holvast) Geen raad in Leiderdorp LEIDERDORP De Leiderdorpse raad zal, in verband met de vakantie op zestien juli (maandagavond) niet bijeenkomen. Deze vergadering was well gepland maar omdat er geen dringende zaken aan de orde waren vond het college van B. en W. het beter een keertje over te slaan DEN HAAG (ANP) Op de rijks- eg Utrecht—Arnhem—Duitse grens vanmorgen een ongeval gebeurd, /aarbij volgens de eerste berichten én persoon om het leven is geko- len en vier of vijf mensen gewond /ei'den. Tot de gewonden behoren wee politiemensen. Het ongeluk gebeurde tegen kwart /oor negen. Een auto kreeg een klap band. Een toevallig hierachter rij- iende politie-surveillance wagen ;topie eveneens om hulp te verlenen. Sen Engelse personenauto bemerkte lit te laat en reed in volle vaart op jolde auto's in. Korte tijd later schoot een vierde wagen er boven op. Volgens de politie is de ravage norm. Enkele auto's zouden in >rand zijn gevlogen. Ook ontstonden door het vakantieverkeer direct Üles op deze autosnelweg. VOORSCHOTEN De Voorscho- tense gemeenteraad kwam bijeen, onder voorzitterschap van loco-bur gemeester .W J. Iestra. Drs. Men- nema (PvdA) zei met verbazing, kennisgenomen te hebben van de mededeling dat burgemeester Van der Haar met hernieuwde vakantie gegaan is en zelfs zondag niet aan wezig is als hoofd van de politie. Mennema kreeg kans de afwezig heid van de burgemeester aan te roeren tijdens het voorstel van B. en W. tot het aanwijzen van een ter rein waarbinnen de jaarlijkse paar denmarkt moet worden gehouden. Raadslid Mennema vroeg zich af, of de politionele maatregelen wel voldoende zijn om de burger zijn vei ligheid te garanderen. Loco-burge meester Iestra sprak in antwoord over de zeer zinvolle opmerking ge maakt door de heer Mennema en welke doorgegeven zullen worden aan het hoofd van de politie. VVD-er Marcelis verzocht naar aanleiding van de grenswijziging met de gemeente Leiden spoedig maatre gelen te nemen waardoor het wan delpad langs de Korte Vliet verbe terd kan worden. Het voorstel van B. en W. tot het in beroep gaan bij de Kroon tegen het onthouden van goedkeuring door Gedeputeerde Staten van de dienweg in het centrum, verkreeg niet de goedkeuring van de PvdA en D'66-fracties. D'66 omdat deze fractie tegen het gehele bestem mingsplan is en de PvdA omdat de realisering van de dienweg een luxe is, die Voorschoten zich niet kan veroorloven (o.a. afbraak van twee woningen). Mr. Begeer (VVD) meende dat de gemeenteraad de morele plicht heeft om stappen te ondernemen, waardoor de dienweg er wel komt, omdat er afspraken zijn gemaakt met bedrijven. Wethou der Koetser (WD) voor het eerst, na zijn ziekte weer in de raad kon zich volledig aansluiten bij de woorden van de heer Begeer. Het voorstel werd met meerderheid aan genomen. Gasverlichting^ De openbare verlichting op de Treubstraat zal met gaslicht ge schieden. Voorzitter Iestra deelde mede dat eerst met de helft van de lantaarnpalen begonnen wordt en daarna bekeken zal worden of in derdaad 30 palen nodig zijn. Vooral de VVD-fractie zal weinig roman tiek in gaslantaarns zitten e»n was ZATERDAG 30 JUNI 1973 Zaterdag Gemeentecentrum Oegstgeest, We- Zondag 8 juli: 9.00 uur Groot con cours hippique op het terrein van de manege „Pegasus": 10.00 tot 17.00 uur expositie van hedendaagse keramiek in het gymnastieklokaal bij de Pomp; 12.00 tot 18.00 uur Oudhollandse jaar markt in park Groot Leerust. Diverse attracties o.m. om 15 uur zang door koor in klederdracht uit Endepoel; 20.00 tot 03.00 uur grote talentenjacht „Kaagcocoims 1973" in samenwerking met C.N.R. grammofoonplaten en Muziekexpress. Presentatie: AVRO's Top Pop-presentator Ad. Visser. Boerderij Meerrust; 20.15 uur „Poco Moto" in jeugdsooiëteit „Flop house"; 19.00 uur Oudhollandse jaarmarkt in park Groot Leerust; 20.00 uur optre den van de ,3aker Street Jazzband"; 20.15 uur Ut Sloepie presenteert Kaagweek topper no. 6 „Dutch Rhytme and Steal Orchestra". Verder alle dagen kermis op de Baan. Een oude Jain Plezier zal de gehele dag rondrijden om bejaarden naar de jaarmarkt te brengen. Fietsroute iii Deze derde, door de werkgroep Fiets ontworpen, fietsroute, brengt ons naar het Katwjjkse strand. Deze route begint op de Rhynhofweg dit is een zijweg van het Haagse Schouw; ook kunt u de Rhijnhofweg bereiken vanuit Oegstgeest via de Rijnzichtweg en het Rustenburgerpad. De Rhijn hofweg is een rustige weg langs tuin derijen en gaat over in de Valken- burgseweg. Valkenburg ligt aan de andere kant van de Rijn en is bereik baar met het voetveer. Wij fietsen echter rechtdoor en blijven het bre de pad volgen dat ons later door een Rijnsburgse woonwijk naar de Oegst- geesterweg voert. Op het kruispunt slaan we wel linksaf richting Kat wijk. Na een paar honderd meter komen we op het fietspad over de Sandt- laan, en steken we de Rijn over. We nemen na de brug de eerste weg rechts aan het einde van deze Baron van Wijckersloothstraat gaan we linksaf, we komen dan uit op de Overrijn, langs deze laan staan hoge populieren aan het water dat ean zij tak van de Rijn is. Aan het eind van de Overrijn gaan we linksaf over de Roskambrug en gaan vervolgens rechtsaf de Rijnstraat in. Bij de stop lichten rijden we 100 m rechtdoor en gaan dan linksaf .richting Panbos. We nemen na de Willem de Zwijger- laan de eerste weg rechts; dit is de Nieuwe Duinweg, die ons door het Panbos leidt. De Nieuwe Duinweg gaat over de Sec. Varkevisserstraat. Wij rijden deze uit naar het Vuur baakplein, bij de witte vuurtoren en komen uit op de Katwijkse boule vard. We kunnen linksaf de Zuid Bou levard op en eventueel verder naar Wassenaar of Scheveningen. Rechts- af gaan we naar de Noord Boulevard en eventueel verder naar Noordwijk. LEZERS SCHRIJVEN Hierbij wil ik er op vestigen dat de Pasteurstraat met de nieuwe bestra ting wat betreft de doortrekking van de stoep levensgevaarlijk üs voor mijn kinderen en die van anderen omdat de kinderen denken dat dit ook stoep is wat niet waar is dan zijn mijn kinderen betreft doorgetrokken stoep aan het spelen en dan komen er auto's ed. overheen rijden de stoep van Pasteurstraat is doorgetrokken naar de overkant. Leeuwenhoek- straat wat gevaarlijk is voor de kin deren omdat ze denken dat ze daar ook op mogen spelen maar daar gaat verkeer over, dit stuk moet verdwij nen terwiHe van de kinderen, daar weer gewoon stenen maar geen te gels. P. Betgen, Pasteurstraat 48, mede bewoners. BIJ de molen De Valk Leiden Postze- ventlsten, bijbelstudie 10 Breestraat 19 Leiden Soc. Twentwel Breestraat 19 Leiden Zondag Zijlsingel 2 Leiden Evangel iecen. trum, spr. J. Zijlstra, 10 uur voorm. Antoniusclubhuis Dansen, 8-11 uut Breestraat 19 Lelden Open Jeugdca- fé, 8-10.30 uur nam. i Oegstgeest Soc. voot kamerbewoners en alleenstaan- Maandag Hogewoerd 87 Lelden i leenstaanden, 8 uur nam. Hogewoerd 57 Leiden Toneel, film en discussie Tr Breestraat 1 fé 7.30—10.30 t Doktersdiensten de eigeif hulsarts. agnacht 24 uur uit- spoedgevallen dokters- Wijkzusters E. v.d Marienpoel stra at 17a (telefoon sluitend telefoon 22222.Wiji Berg. Mar 34 (tel. 25819) Leiderdorp Huisarts F. Kemme, Merelstraat 184a (telefoon 44 Wijkzuster M. v.d. Kley. Burgen laan 110, Leiden, (telefoon 33773). Oegstgeest Hulsarts J. B. Hi holtz, Wilhelminapark 2 (telefoon 51390). Voorschoten Huisartsen J. Vrij en- hoek, Mozartlaan 55 (telefoon 6421) en F. Swen, Veurseweg 20 (telefoon 2356) Wijk r Zulddam, Curielaan 41, (te- Voorhout (telefoon 02522-10140) Wassenaar Huisartsen E. Ooster- baan (telefoon 3056) en M. van Tolin gen (telefoon 8303). Tandarts B. Ha zenberg (telefoon 5535). Apothekers t zondagsdienst wordt waargenomen theek in Lelden en Apotheek ten. Tevens zaterdag tot 6 i geester apotheek. Wilhelminapark. Voor Wassenaars apotheek, SOS-dienst (01710)—25202 Voor alle lijkheden verkeren bereikbaar elke maandag acht uur van. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp bejaarden en lang- i gezinsverzorging. Mare kerkelijke opleidingsschool zinsverzorging. Rijnsburgerweg 86, tel. Humanitas Dienstverlening Humanitas, Lange- voorm. tel. 26277. Release t bovendien disd t/m i met uitzondering van Wetswinkeltje Volkshuis Apothekersdijk 33 Openings tijden dl. 10-1 uur voorm. do. 7-5 Koord-studio ne vragen. Hooigracht 52a, telefoon 46109. Gemeenschap Zuidwest Hulpverlenlngs- Kinderopvang 73 B, Werkge- 2-4 u. do. 7-9 i: Boudewijn S, z.v. H. Koerts en J. A. M. Hillenaar - Ncolette A., d.v. N. M. E. L. Galjé (den Haag). Getrouwd: L. Groenestein en E. VI. Gaastra - G. J. Remmerswaal en B. J. Wijerlng - A. R. Feijen en M. de Jong - J. Bijl en C. G. Hogewoning - J. J. Noordermeer en T. C. M. Looije- A. J. H. Koot en J. E. van Oud- Overleden: A. H. Polderman geb. Draaljer - W. D. Geest (Maas- Wijnen (den Haag). jr de meerkosten van de gasverlichting. Water Mr. Goosens (D'66) was tegen de voorwaarden voor aansluiting en wa- erlevering door het waterbedrijf. "Die regeling lijkt opgesteld door een slecht gehumeuerd koloniaal, die de wet oplegt aan de inlanders, en die inlanders zijn wij". Goosens stemde tegen de regeling en wethou der Pels (PvdA) sprak tot hem: "Je krijgt nog wel water", waarop Mr. Goosens terug kaatste: "Dat is nu precies de teneur van het hele stuk". LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Witte Singel 1 - Leiden Postbus 54 - Giro 57055 Telefoon redactie 01710-21507 Hoofdredacteur Han Mulder Maandabonnement f 9,28 Kwartaalsabonnementf 27,45 Per Post f29,85 Losse nummers f 0,40 Abonnementsgelden bij vooruit betaling te voldoen. Bij automa tische overschrijving geen admi nistratie- en incassokosten. Nabezorging tot 20.00 uur. Zaterdag tot 18.00 uur. Telefoon 01710-30500.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 2