Huurverhoging niet boven 7 procent KVP EN ARP CONTRA LINKSE PLANNEN CRM onderzoekt mogelijkheid voor Hilversum-4 NORIT, Minister Van Doorn kreeg zijn zin nbsidie n aan oge huur wennen GESLEEP MET LEGE FLESSEN ZINLOOS I DERDAG 28 JUNI 1973 BINNENLAND PAGINA 7 IVOOR BEPAALDE WONINGEN I HAAG De huurverhoging voor de gesubsidieer- roningen die de laatste vijf jaar tot stand zijn gekomen zes procent van de huur op 31 maart 1974. Voor alle ngen van gemeenten en woningcorporaties die in aan- Ing komen voor huurharmonisatie zal de verhoging meer mogen bedragen dan zeven procent van de huur :e datum. is staat in de Nota inzake het huur- en woonruimtebe- op korte termijn, die gisteren door minister Gruijters Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en zijn :ecretarissen Schaeffer en Van Dam is aangeboden de Tweede Kamer. de niet of niet meer ge lieerde particuliere huurwo- a in het geliberaliseerde gebied i maxima voor de huurverho- I n worden vastgesteld met het te sterke en abrupte huurver- igen te voorkomen. de huurliberajlisatJie zal, de nota, geen verdere uibbrei- fforden gegeven. Woonruimteweg 1947 zal van blijven in de gemeenten waar nog geldt. Een uitzondering zal alleen worden gemaakt gemeenteraad van een van de- meenten daarom verzoekt. De- aatregelen zijn van tijdelijke soepele overgang naar nieuw huur- en subsidiebeleid, ?rmoedelijk niet voor 1 januari agaat, mogelijk te maken, zullen nieuwe overlegstructu- omen, die. aldus de nota, een zullen maken aan de huidige ie, waarbij de huurders niet iken worden bij de vorming 'ét beleid van de verhuurder inzien van het huurniveau, harmonisatieprocedure zal m vereenvoudigd. De huuraan- agen in het komende Jaar zul- oor 1 maart sohrifetlijk aan de Iers moeten worden aangezegd, irhuurders zullen er daarbij op ?n wijzen, dat tot 1 1974 itelijk bij hen tegen de verho- bezwaar kan worden gemaakt. n gebreken, die de be waarheid ernstig schaden, zal urprijs niet worden verhoogd, de gebreken niet zijn verhol- regering zal de mogelijkheid be- in hoeverre een verder gaande erming van de huurder in het echt kan worden ingebouwd. K>pt aldus een verdere bijdra- leveren aan de totstandkoming en sociaal huurrecht, huuradviescommissies zullen nog dienen als adviescollege de minister bij een conflict tus- uurder en verhuurder, nota, zo zei minister Gruijters en, is geënt op drie beleidsdoel- ter versterking van de posi- de huurder, ter verbetering het klimaat tussen verhuurders lurders en als begin van demo ting van het beheer van wo rn gens de VVD-fractie in de de Kamer moet de huurnota lap in het gezicht zijn van de Bsionele partijen. De Fractie een commentaar op de iota. de huurverhoging in de niet- raliseerde gebieden op maxi maal 7 pet. te stellen wordt in feite de huuiharmonisatie ongedaan ge maakt, terwijl de confessionelen op goede gronden Juist een voorstander van die harmonisatie zijn, aldus het commentaar. Volgexxs de fractie wreekt zich nu het feit dat de drie bewindslieden op het ministerie van volkshuisvesting allen afkomstig zijn uit de linkse partijen. De partij vindit dat het voor een gezond volkshuisvestingsbeleid onver mijdelijk is dat de huren van de oudere maar nog in redelijke staat verkerende woningen niet nog meer achter gaan lopen bij de huren van nieuwere woningen. De maatregel zal tot gevolg hebben dat de door stroming wordt belemmerd en dat woningbouwcorporaties en particu liere huiseigenaren onvoldoende huur opbrengst krijgen om hun woningen behoorlijk te onderhouden. Het oude woningbestand dreigt daar door te verpieteren, aldus de WD- fraotie. Kamerlid heeft bezwaar tegen zeilen in Mozambique DEN HAAG Tijdens het weke lijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer heeft het PPR-kamerlid Coppes bezwaren gemaakt tegen deelname van Nederlanders aan de wereldkampioenschappen zeilen, die in de tweede helft van augustus in de Portugese kolonie Mozambique worden gehouden. Coppes denkt, dat het meedoen van Nederlandse zeilers door Portu gal zal worden opgevat als een feite lijke erkenning van haar koloniale overheersing. Hij vreest, dat Portu gal er propagandistisch gebruik van maakt. Hij wees erop, dart; de Portugese regering alle kosten voor alle deelne mers aan de wereldkampioenschap pen betaalt. Kamerleden lastiggevallen door Veronica- aanhangers DEN HAAG Enkele tiental len pro-Veronica-demonstranten ten hebben gisteren op het Bin nenhof twee Tweede Kamerle den lastig gevallen. ARP-fractieleider Aantjes, die zich openlijk een tegenstander van de "piratenzenders" toonde, werd bijna platgedrukt door op dringerige Jongeren. Bij het bin nengaan van het Kamergebouw verd hij toegezongen met een gescandeerd„Aantjes, honde- lul". Ook diens fractiegenoot Rool- vink werd aangeklampt door Jongeren. Hij weigerde echter met de demonstranten te spre ken en voelde zich zó bedreigd, dat hij niet langs de voor de in gang staande betogers durfde. Na de komst van de politie kon hij naar binnengaan. Een maal in de hal viel hij woedend uit tegen het VVD-Tweede Ka merlid Keja (een Veronica-voor stander) die namelijk wel :ustig met de demonstranten had staan praten. En Keja was toegejuicht... ADVERTENTIE maagstoomissen De Haarlemse politie zou het alle ouders wel willen toeschreeuwen: Let op je kind, als het bij het water speelt. Gisteren kon men getuige zijn van een „proefredding" in een gracht in de Haarlemse buurt Schalkwijk. DEN HAAG De fracties van KVP en ARP zijn niet van plan zon der meer de nog haastig voor de zo mervakantie ingediende progressie ve plannen van het kabinet-Den Uyl te slikken. In het uiterste geval willen zij ak koord gaan met een tijdelijke verho ging van de benzineaccijns per 1 augustus (hogere literprijs 4.5 cent) voor de daarna resterende maanden van dit Jaar. Grote bezwaren hebben deze christen-democratische fracties, waarop het kabinet mede steunt, te gen enkele aangekondigde uitgaven verhogingen: Dertien miljoen gulden extra voor ontwikkelingshulp; Tien miljoen HAAG (ANP) Minister Iters (Volkshuisvesting) heeft ten de aanvullende huursubsi- verruimen en wat hij noemt gewenningsbij dragen te ge- de verhuur van reeds gerui- lljd leegstaande nieuwe wonin- van woningstichtingen en ge- stete bevorderen. inanciële faciliteiten hebben be ing op de verhuur van hoog- zesduizend van deze woningen. m woningen, die gemid- vier tot vijf maanden lang leeg later gereedgekomen woningen laag worden verhuurd, kunnen ïueel onder de maatregelen plafond van het subsidie wordt »gd tot f 1.800 per jaar (is f 1.260). bedoeling hiervan is om de ikene een tegemoetkoming te ge. zodat hij de gelegenheid krijgt hogere huur in een periode drie Jaar in zijn budget in te ta. teer een huurder van een nieu- ;oning geen zelfstandige woning aat, omdat hij voordien bijvoor- inwonend is geweest, kan faste bijdrage van f 1.800 wor- toegekend. factie van afdeling voorlichting het Leidse stadhuis op deze be daking was vrij lauw. Lelie- "De maatregelen zullen in waarschijnlijk weinig effect *o omdat hier nauwelijks hui zijn die langer dan vier of vijf aden leeg staan. Doorstro- Spremies hebben we hier al 'n jaar, die regeling van een vas- IJdrage van 1800 gulden over jaar heeft minister Gruyters cos overgenomen. De Amsterdamse rechtbank heeft vijf leden van een jeugdbende, die onder de namen "Heli's Angels" en "Knokploeg oost" een terreurbewind voerden in Amsterdam-oost, veroor deeld tot gevangenisstraffen van zes maanden met aftrek, waarvan drie voorwaardelijk tot zes weken waar van drie weken voorwaardelijk. Zij stonden terecht wegens openlijke ge weldpleging, mishandeling, diefstal en medeplegen van mishandeling. De "Angels" sloegen onder meer op een schoolfeest, waarin zij binnendron gen, twee onderwijzers knock out. voor huur- 24 miljoen meer voor de welzijns sector. KVP en ARP gaan wel akkoord met de vermindering van de pen sioenpremie van ambtenaren, het geen de schatkist 57 miljoen gulden kost. De derde christen-democratische fractie stelde zich gisteren scherper op dan KVP en ARP. De CHU-frac- tie wijst elke uitgavenvermeerdering dit Jaar af en vindt derhalve verho ging van de benzineaccijns overbo dig. Namens de fracties van PvdA, D'66 en PPR veriklaairde dr. Dolman zich vanmorgen akkoord met de rege ringsplannen. Wel uitte hij bezwa ren tegen de bezuinigingen die het kabinet heeft aangebracht in be staande begrotingen om overschrij dingen te compenseren. Hij noemde de vermindering met 45 miljoen gul den voor het vormingswerk voor wer kende Jongeren. VVD-woordvoerder Van Aardenne was zeer bezorgd over het financiële beleid van het kabinet. Hij en ook andere sprekers hielden vooral staatssecretaris De Goede voor, dat het kabinet in de begroting een 'gat' laat zitten van 550 miljoen gulden. Treiterend herinnerde hij De Goede eraan, dat hij zich heeft opgewor- DEN HAAG (ANP) Noch ter bestrijding van de vervuiling noch ten behoeve van de terugwinning van grondstoffen heeft het zin de consument weer met lege flessen te laten lopen, zegt de Consumenten bond in een beschouwing over de inzamelacties voor weggooiglas. De ze nieuwste actie wordt gerecht vaardigd met milieumotieven (de glasrommel verdwijnt uit het milieu) en met een grondstoffen-motief (de toch al schaarse grondstoffen wor den opnieuw gebruikt). De consu mentenbond zegt de indruk te heb ben, dat deze actie meer op emo ties steunt dan op feiten. Glas be dreigt ons milieu namelijk niet. Het is gemakkelijk te vernietigen: de directeur van een groot reinigings- bedrijf heeft medewerking aan de actie geweigerd, omdat hij voor de goede verbranding van huisvuil Juist veel prijs stelt op een hoeveelheid glas in dit vuil. Alleen glas, dat her en der wordt neergegooid langs de wegbermen, op stranden en an dere oorden van vermaak vormt een groot bezwaar. Dit probleem wordt echter niet opgelost door inleverac- ties, maar alleen door een straffere aanpak van de weggooiers. Ook de grondstoffenvoorziening van glas (zand, kalk en soda) is geen probleem van urgentie. De opbrengst van de glasactie is bestemd voor de actie tot behoud van de Waddenzee, maar ook dat, vindt de Consumentenbond onzin. Dat behoud is namelijk niet in de er- ste plaats een kwestie van geld, maar een kwestie van politiek. Wie pressie wil uitoefenen, moet bij de politieke partijen terecht en daar aandrongen op wettelijke maatre gelen. En zijn die genomen, dan be hoort de financiering uit de belas tinggelden te gebeuren. Alles bij elkaar is er volgens de consumentenbond geen enkele re den om de mensen met al die lege flessen te laten slepen. De bond heeft trouwens ook een kritische opmerking over de weggoodflessen en alle andere weggooiverpakking. De industrie doet het voorkomen, alsof die weggooiverpakkingen er zijn ten gerieve van de consument. Te vaak wordt echter verzwegen, dat diezelfde consument in de eer ste plaats extra moet betalen voor die weggooiverpakkingen en dat hij moet gaan betalen om alle rom mel, die hij moet weggooien, ver wijderd en zo mogelijk vernietigd te krijgen. DS'70-fractievoorzitter Drees con stateerde, dat de beleidsveranderin gen van het kabinet vooral ten goe de komen aan de hogere inkomens. Hij wees op de maatregelen ten gun ste van toekomstige academici. Het voorstel om de benzine-accijns te verhogen noemde Drees: "Een van de zwakst toegelichte belastingvoor stellen van de laatste tien Jaar". In 't algemeen kwalificeerde hij de haas tige voorstellen van het kabinet als "stuntwerk". COC klopt aan bij regering UTRECHT (ANP) Het hoofdbe stuur van de Nederlandse vereniging tot integratie van homoseksualiteit COC heeft zich voor het eerst in haar 27-jarig bestaan gericht tot de regering. Dat wordt gedaan, "omdat de uitgangspunten van het kabinet met betrekking tot een fundamente le vernieuwing van de samenleving ons hoop geven dat van u een actief beleid mag worden verwacht om de emancipatie van de mens in allerlei opzichten te bevorderen". Het COC wijst er op, dat ons land wat betreft de groeiende acceptatie van het gedrag van sociale minder heden in een geïsolerde positie dreigt te geraken. Die verworvenheden mo gen onder Buitenlandse druk niet verloren gaan, meent het COC. In de brief wordt voorts aandacht gevraagd voor het COC-voorstel voor regeling van alternatieve relaties. Ook wordt van de nieuwe regering een actief beleid verwacht om een eind te maken aan de discriminatie van homofielen in het bedrijfsleven, bij woningtoewijzing, üi de medische we reld en in het leger. Anarchist vindt straf te laag Den Haag De 31-Jarige anarchist geworden reserve eerste luitenant Gerard Schut uit Vlaardingen vindt de straf van negen dagen gevange nis en ontslag uit militaire dienst, hem opgelegd omdat hij heeft gewei gerd aan herhalingsoefeningen mee te doen, te licht. Hij noemde het woensdag voor het hoog militair ge rechtshof onrechtvaardig dat andere militairen voor minder ernstige da den als het organiseren van een an- ti-groetdag een hogere gevangenis straf hebben gekregen dan hij voor zijn dienstweigering. Gerard Schut, projectleider van een jongerencentrum in Vlaardin gen, had vorig jaar zijn oproep voor herhalingsoefeningen verscheurd, was door de marechassee opgehaald en had in de kazerne geweigerd zich te laten inschrijven en keuren. Hij had negen dagen in arrest gezeten en was door de krijgsraad in Arn hem veroordeeld tot deze negen da gen gevangenisstraf en ontslag uit militaire dienst. Mr G. Fikkert, die het HMG pre sideerde, vond het „onfatsoenlijk" dat Schut zich niet aan zijn eed als reserve-officier had gehouden. Schut verklaarde dat hij geen be roep op de wet gewetensbezwaren had gedaan omdat die wet geen dienstweigering op politieke gronden erkent. Hij zei niet langer als mili tair mee te willen werken aan de be scherming van het bezit van de ka pitalistische klasse. Het HMG zal op woensdag 25 Juli uitspraak doen. Na aandrang uit parlement Den Haag Minister Van Doorn (CRM) heeft zich onder druk van de Tweede Kamer bereid verklaard een grondige, zeer serieuze en voortva rende studie in te stellen naar de technische en financiële mogelijkhe den van een vierde radioprogramma. Aanvankelijk had de bewindsman tijdens het debat over de „piraten zenders" Veronica en Radio Noord zee gezegd dat hij een Hilversum 4 voorlopig „niet gewenst" achtte. "De regering staat hier bepaald niet positief tegenover, temeer om dat nu eerst de zend/tijd van Hilver sum 3 met zes uur per dag zal wor den uitgebreid. Bovendien is uit een recent onderzoek gebleken dat na 's middags 2 uur de luisterdichtheid snel omlaag gaat", zei hij. Zijn toezegging om nu toch een studie in te stellen naar de mogelijk heden voor een Hilversum 4 betekent echter niet dat hij er een warm voorstander van is. Een vierde pro gramma zal volgens de bewindsman afhangen van de afwegingen op fi nancieel gebied. Hij wees erop, dat een dergelijke nieuwe zender steeds extra verhogin gen van de omroepbijdrage tot ge volg zal hebben. Tijdens het "Veronica"-debat bleek er in de Tweede Kamer verschil van mening te bestaan over de opvulling van het "gat" dat zal ontstaan wanneer de "piratenzenders" zullen zijn verdwenen. Voor het inpassen van de Veronica-formule binnen het huidige omroepbestel voelde de CRM-minister weinig. Daarnaast toonde hij zich ook een tegenstan der van het creëren van een uitzon deringspositie voor Veronica. Commentaar De stelling dat het onbillijk zou zijn Veronica een andere positie te geven dan de rest van de omroepver enigingen, die zich door allerlei af spraken moeten houden aan de eis een volledig programma te maken, gaat volstrekt voorbij aan de behoef te van de luisteraars. Radio Veroni ca zegt dit in een commentaar op het betoog dat minister Van Doorn (CRM) in de Tweede Kamer over het optreden tegen zendschepen. Op de door de NOS geleverde cij fers over luisterdichtheid ontbreekt een pagina waarop te zien is dat radio Veronica als enig radiostation in Nederland een stijgende luister dichtheid heeft. De stelling van de minister dat een vierde radiozender aanzienlijk meer zou kosten dan de door radio Veronica genoemde 2.5 tot 3 miljoen bestrijdt Veronica. Een vierde station zal volgens haar geen enkele consequentie hebben voor de luister- en kijkbijdragen. Een vierde radiozender zou zekex voldoen, de omzet kunnen halen om zichzelf financieel te bedruipen. KATWIJK AAN ZEE Veel kinderen van badgasten hebben gistermiddag voor het strandpaviljoen „Willy" deelgenomen aan strandfeesten, waarvan de schatgraverij een van de hoog tepunten vormde. De bedoeling is dat deze feesten gedurende het hoogseizoen geregeld georganiseerd worden. (Foto: Jaap van Duijn) Nog voor het debat over de "piratenzenders" deze week in de Tweede Kamer was de uitslag eigenlijk al bekend. De brieven bus van de Tweede Kamer werd dan wel overspoeld met honder den brieven van Veronica-fans die in alle toonaarden aandrongen op het blijven van hun favoriete ra diozender, maar al voor het debat stond reeds vast dat de "pira ten" toch zullen moeten verdwij- Door Rien v. d. Anker Niet dat de Kamerleden geen enkel oor hadden voor deze want Juist door alle acties, brie ven en telefoontjes, was tijdens 't debat niet de belangrijkste vraag of het Verdrag van Straatsburg nu wel of niet moet worden ge ratificeerd, maar: hoe vullen we het "gat" op dat zal ontstaan na het verdwijnen van Veronica en Radio Noordzee? Voor CRM-minister Van Doorn en tevens bekend tegenstander van de "piraten", was dit nauwe lijks een groot probleem. Hij was van mening dat het "gat" al lang en breed was opgevuld door zijn toezeggingen dat Hilversum 3 binnenkort 24 uur zal gaan uit zenden, dat geprobeerd zal wor den om zoveel mogelijk een hori zontale programmering in te voe ren (op elk uur dezelfde "disc- Jockey") en dat er meer aan dacht zal worden besteed aan pop-muziek. Meer dan nu in ie der geval. Een goed standpunt voor een in teger mens als Van Doorn, al is het begrijpelijk dat zijn tegen standers, onder wie vooral de VVD'ers Van Dijk en Geurtsen, en ook de KVP'er Van der San- den, nou niet zoveel vertrouwen hadden in die toezeggingen. Voor hen blijft hij een ex-NOS-man, die geheel achter de Omroepwet staat en die daar geheel naar denkt en handelt. Daarom was 't niet zo gek dat Geurtsen met een amendement kwam om Vero nica toch een kans te geven om dat deze zender er al was voor dat er sprake was van een Ver drag van Straatsburg. Mevrouw Van Veenendaal (DS '70) stelde per motie voor om dan maar de omroepwet te wijzi gen dat er toch plaats komt voor Veronica. En Van der Sanden stelde voor om gewoon de huidige Veronica- golflengte 538 te "pikken" voor 'n nieuwe Hilversum 4, die dan op zijn minst "heel veel" op Veroni ca moet lijken. Dat laatste idee is overigens niet nieuw, want na het Verdrag van Kopenhagen, waarbij de golfleng ten op de middengolf over 104 landen werden verdeeld, hebben niet minder dan 230 landen al eerder een golflengte "gepikt". Een daarvan is zelfs Vaticaan stad. Maar al die leuke ideeën pasten allemaal niet in 't denkraam van Van Doorn. Een vierde Hilver sum is volgens hem voorlopig niet gewenst en het Verdrag van Kopenhagen zal pas in 1975 wor den herzien. En dat anderen "pik ken" hoeft voor Nederland nog geen reden te zijn om dat ook te doen. meende hij. Nee, Van Doorn bleef bij zijn ou de standpunt. Wel toonde hij zich voorstander van een zender met een licht karakter, maar dan wel binnen het huidige bestel. Met alle plezier wilde hij er bij de huidige zendgemachtigden op aandringen om meer popmuziek te gaan uitzenden. Iets, dat hij overigens als minister gemakke lijker kan zeggen dan ken. Hij begeleidde zijn toezegging overigens wel met de opmerking dat de door de Kamer zo graag gewilde uitbreiding van zendtüd van Hilversum 3 een "uiterst kost bare zaak" is.En dat het daar om onvermijdelijk is dat hij vol gend Jaar met plannen zal moe ten komen om de omroepbijdra gen met ingang van 1 Januari 1975 te verhogen. Gelukkig werd voor dit plan netje een stokje gestoken door de Kamerleden Voogd (PvdA), Van der Sanden (KVP), Schakel, (ARP) en Van der Lek iPSP». In een motie stelden zij de mi nister voor hej; "dure plannetje" wel uit te voeren, maar zonder verhoging van luistergeld. Van Doorn sputterde nauwe lijks tegen. Hij vond het blijk baar best. Die extra miljoenen guldens zullen toch ergens van daan moeten komen. Wó&r. zien we later dan wel weer. moet hij gedacht hebben. Maar met zijn dreigement over de verhoging en de daarop vol gende motie had hij wel zijn zin gekregen. Alles blijft in wezen bij het oude. Althans in Hilversum

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7