Tamar, 13 toch weer voor tv- camera's rass Rijkspostspaarbank NCRV zendt Joodse familieverhalen uit t(jy} vandaag ...en gisteren Op zoek naar h°ae rente voor uw spaargeld? Maar moet dat geld toch direkt beschikbaar znn? En dat alles bü een uniek-korte opzegtermijn? FLEVOHOF Calimero verdwijnt [^S\MQgrarnma\ TV morgen] attijdsafe DONDERDAG 28 JUNI 1973 Tamar Baruch, de kittige Susan uit „De kleine waarheid", die vorig jaar nog verkondigde dat ze beslist geen actrice wilde worden maar biologe, is binnenkort toch weer op tv te zien. Samen met haar moeder, Lari, speelt Tamar in de door Willy van Hemert voor tv bewerkte verhalen over een Joodse familie tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het zijn op zich zelf staande verhalen uit het boek „Jeruzalem van het westen" van Sieg fried van Praag. Van Hemert koos er twee uit, na melijk „De man met de witte bloem" en „Gemalah". De NCRV zendt ze uit op 28 oktober en 25 november. Willy van Hemert had veel overre dingskracht nodig om Tamar in zijn productie te krijgen. Tamar, ze r naar de tweede klas van het atheneum, dacht aan de fijne va kantiedagen die ze zou moeten mis- Dor repetities en opnamen. Ta- ADVERTENTIE bloemen,planten, dieren... in het hart van t land bij het Veluwemeer top-attractie in juli: grandioze bloemen-show mar wilde deze zomervakantie liever benutten om weer eens paard te rijden dan om in die benauwde stu dio's iemand anders staan te zijn. Maar toen Van Hemert haar uitleg de waar het allemaal om ging kreeg Tamar meer en meer zin in een nieuw tv-avontuur. Moeder Baruch, zeer actief bij de Blaricumse Amateurtoneelvereniging en tot voor kort zonder tv-ervaring, zag haar rol direct zitten hoewel ze wel even aarzelde alvorens Ja te zeggen tegen Van Hemert. Ze legt uit: „Het is een erg triest verhaal over twee families die in Israël terugkijken op het leven in het Joodse ghetto in Amsterdam tijdens de tweede wereldoorlog. Ik heb het boek geprobeerd te lezen maar ik ben er mee opgehouden. Het deprimeerde me enorm. Ik heb geaarzeld over mijn rol omdat ik vond dat Je met zo'n spel weer zo veel verdriet oprakelt bij mensen die het allemaal hebben meege maakt. Maar aan de andere kant vond ik het belangrijk om jongeren er nog eens met hun neus op te drukken. Dit heeft me ertoe doen besluiten de rol te accepteren. Bo vendien heeft Willy van Hemert van het verhaal van Van Praag iets geweldigs gemaakt". Het verhaal waar mevrouw Baruch in speelt „De man met de witte bloem" is vorige week opgenomen. Ze zegt vaak erg triest de studio's uitgekomen te zijn, maar wel met een voldaan gevoel. „De man met de witte bloem" is het verhaal van een Joodse dia mantair-familie die naar Amerika wil uitwijken. De lievelingsdochter Sarah (Clari Baruch) wil echter niet mee. Ze is verliefd en hoewel haar liefde niet wordt beantwoordt weigert ze naar Amerika, te gaan. De familie ziet dan verder ook van Amerika af. Ze worden opgepakt en weggevoerd. De jongeman, waar het Dertienjarige Tamar met haar moeder Clari Baruch: vakantiedagen opgeofferd. meisje verliefd op was, vraagt zich na de oorlog af of de dood van deze mensen zijn schuld is. „Gemalag", hetgeen vrouwelijke ka meel betekent, is het tweede ver- HILVERSUM Het kuiken Cali mero verdwijnt. De TROS brengt het populaire figuurtje vrijdag 6 juli voor het laatst op het scherm. De produktie van de Italiaanse tekenfilmserie, die in meer dan dertig landen wordt uitgezonden, is in verband met de dood van één van de scheppers (de gebroeders Pagot) gestaakt. De TROS zond Calimero sinds januari vorig jaar uit. Calimero is nog wel via de radio te beluisteren. Samen met zijn va der blijft hij tot eind september vaste gast van het programma „Vice Versa Veluwe", zaterdags tussen half twee en drie uur op Hilversum II. Calimero wordt op tv opgevolgd door „De Wombels", een Engelse serie van vijf minu ten over ongewone dieren. 'Warm'' applaus voor sopraan Elisabeth Schwarzkopf DEN HAAG (ANP) De sopraan mert Elisabeth Schwarzkopf heeft gister avond in een overladen Circustheater waar een temperatuur heerste als in een tropische plantenkas, het publiek tot luide en langdurige bijral gebracht voor haar liederenprogramma. Zij werd begeleid op dit recital, het enige optreden van de sopraan in het Hol land Festival, door de pianist Geof frey Parsons. De luisteraars vormden een ge- meleerd gezelschap: ouderen en jon geren en naar believen gestoken in gala-kostuum, luchtige zomerkledij of spijkergoed. Uitgevoerd werd een programma met werken van Schu bert, Schumann, Brahms, Wolf en Strauss. Voor de pauze werden van Schubert gezongen: An die Musik, Das Lied in Grünen en An Silvia. Van Schumann werden vertolkt: Lied der Suleika, Hochlanders Abschied, Hochlandi- sches Wiegenlied, Der Nussbaum en Die Kartenlegerin. Van Brahms weerklonken: Standchen, Immer lei- ser wird mein Schlummer en Vergeb- liches Standchen. De festivalgangers, van wie zeer velen zich van hun colberts hadden ontdaan, zochten in horden in de open lucht verfrissing. Vrijwel nie mand was de hitte te bar om ook te luisteren naar: Kennst du das Land, Philine, Kleine gleicht von allen schonen en Die Zigeunerin van Wolf. Met liederen van Strauss werd het publiek tot een ovationeel applaus gebracht. haal. Een maatschappelijk werkster belooft haar moeder op haar sterf bed voor het kleine zusje Liesbeth (Tamar Baruch) te zorgen. De maatschappelijk werkster kan uit wijken naar Palestina, maar dan zonder haar zusje. Ze doet het niet en beiden komen ze in een kamp terecht. Naast Clari en Tamar Baruch spe len in de twee verhalen mee Elisa beth Andersen, Liane Saalborn, Ronnie Bierman, Sylvain Poons en rabbijn Soetendorp. Clari Baruch: „Voor mij was dit een geweldige kans. We hebben fijn gespeeld. Die spanning op de vloer maakt dat je veel meer kunt, dat stimuleert Je enorm. Willy van He- prachtkerel. Hij haalt omdat je er zelf zo betrokken bij bent. Mijn hele familie is gedepor teerd. Ik ben zelf ondergedoken. Wanneer ik in een kamp had geze ten, had ik de rol geloof ik niet aangekund". DERTIEN Hoe stond Tamar tegenover haar rol. Was het niet te aangrijpend voor een meisje van dertien om in een dergelijk stuk te spelen? Moeder Baruch: „Het greep haar niet aan. Het had weinig invloed op haar. Bovendien, het is niet voor het eerst dat Tamar hoort wat er in de oorlog allemaal is gebeurd. Wij hebben onze kinderen verteld wat voor verschrikkelijke dingen hebben plaatsgevonden. Nee Tamar zat het meest in over de vakantie dagen die ze voor dit spel moest opofferen". achtergrond-informatie' N.O.S. 13.11 Vara. 13.25 N.O.S. 1700 Vpro. 19.00 KRO 700 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. 7.20 (S) Dag i Aktualiteiten 8.00 Nieuws; 8.11 Radiojournaal en om 8.30 De groenteman. 9.00 (S) Omroeporkest: semi-klassieke muziek. Gods volk NEDERLAND I 18.45 Kiri de clown (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Beertje Colargol (VPRO) 19.20 Zwijgen is goud: collage van stomme filmfragmenten (VPRO) 19.45 Popeye, tekenfilm (VPRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.21 Berichten uit de samenleving (VPRO) 20.35 Beeldje voor beeldje voor beeldje tv-scrie over de tekenfUm (VPRO) 21.00 De Dick Cavett-show (VPRO) De Amerikaanse presentator Dick Cavett ontmoet in dit programma de acteur Anthony Quinn die bij de meeste bioscoopbezoekers vooral beroemd werd door zijn rol van Zorba de Griek. 22.00 De wind blaast waarheen h(j wil: filmverslag van een spectaculaire klimpartij (E.O.) 22.15 Horen en zien: orgelconcert (E.O.) 22.45 Millie, tv-film uit de serie This is the life (E.O.) 23.15 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.15 Watergate 18.45 Kiri de clown (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Een wonder op vleugels: programma over de kolibries (VARA) 19,45 Simon Carmiggelt leest uit eigen werk (VARA) 20.00 Journaal (NOS) 20.20 Als de Zeeuwen nu niet „hoh" zeggen, dan Vandaar: reacties op de uitzending van 9 juni j.l., omlijst door amusement (VARA) Rechtstreekse uitzending vanuit Zeeland, waarin Joop van Tijn en Jan Wolkers praten met mensen uit de streek, die gereageerd hebben op de uitzending van 9 juni J.l. De eerste drie kwartier van dit avondvullende programma bevat een documentaire over de Wester- schelde, de industrialisatie van de oevers en de her verkaveling van natuurgebieden als „De Poel". Daarna wordt op de reacties van kijkers ingegaan, met even tueel aanvullingen of commentaren. 22.30 Den Haag vandaag (NOS) 22.40 Journaal (NOS) 22.45 Watergate. Voor mensen die van huis-, tuin- en keukenprogramma's als "Studio Vrij" houden, of van maffe Tarzan-films waarin Johnny Weismuller nog op 44- jarige leeftijd in een zwem broekje moest rondstappen, was het gisteren een glorierijke te levisieavond. Maar voor een gewone Jongen als ik bleef het een nogal grijze avond, zonder veel vertier. Opeens krijgt dan de politieke uitzending van de Rooms-Katholieke Partij Ne derland nog enige kleur, dank zij de voorman van deze partij, leraar Beuker. Ik geef geen oordeel over de wenselijkheid of onwenselijk heid van zijn opvattingen, maar het verbaasde me wel dat hij enerzijds Veronica prees omdat het programma de luisteraars nimmer politiek beïnvloedde, en anderzijds het verbod van deze zender aan merkte als een aanval de vrije meningsuiting. Het mooie van Veronica was toch Juist, dat het geen meningen uitte? Wat de fluor idering betreft, meende de RKPN-voorzitter dat men zich aan de uitspraak van de Hoge Raad diende te houden, alleen bij Veronica schenen wettelijke uitspraken weer te moeten wijken voor de wil van de kiezers. Hij sprak ook zijn bedenkingen uit over de nachtuitzendingen, die Hil versum wil gaan maken, maar dat zal wel alleen op de kosten slaan, want Veronica maakt al Jarenlang nachtuitzendingen. De heer Joop Smies. specia list-onderwijszaken van de Rooms-katholieke Partij Ne derland. maakte melding van het feit dat de leerlingen op de scholen „boeken te lezen krij gen die absoluut beneden ons beschavingspeil liggen", zonder overigens namen of titels te noemen. Hij zal de roofns-ka- bholieke burger-schrijver G. K. van het Reve wel bedoeld heb ben. U ziet, we leven in een verwarrende wereld, en de woordvoerders van de RKPN lijken aie verwarring niet klei ner te zullen maken. NICO SCHEEPMAKER programma. 14.30 (S) gevarieerd pro- 18.02 Joost mag niet politieke analyses, reportages, zending. 17.10 (S) muziek. 17.3" 00 18.00 (S) Licht orkest met solisten. 18.30 Nieuws. 18.41 350 nieuws, feiten en achtergronden iès- sociaal-maatschappelijk terrein. 18.58 Nieuws. 19.02 verzoekplatenprogram- muzlekprogramma (22.00. 24.00 Nieuws en actualiteiten. 1 18.50 22.55 Mededelingen) 0.55-1.00 Nieuws. berichten. (19.00 Aktuall- kind? - pedagogi- 22.0 de kleuters. 10.10 (ged.S) Arbeidsvlta- ziek. (Si verzoekplatenprogramma. teitenrubrlek.) 19.50 Den Haag en toeristisch magazine. 22.25 daag. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Holland B :z ÏOTQ. on nn Pootiv» i sportprogramma Nieuws. 22.40 (S) 22.30 De Staalkaart. 23.20 klassieke muziek (opn.) 23.55 Nieuws. Hllv. III 240 en 298 m en FM-kana- (K) Joum. AVRO: 19.05 (K) De rlge aarde (The violent Earth), tv- llngssamenwerking. 12.15 Blik op Eu ropa - informatief programma over Europese integratie. 12.30 Uitzending (S) Lichte 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) klassieke en moderne mu ziek (gr.) (7.30 Nieuws. 7.41-7.50 Echo) 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 7.00 E.O. 11 Avro. 18.00 N< 7.00 Nieuws, jonge slecht, praatje. 13.00 dag. 13.25 toeristische uit alle delen se- tenprogramma -zijn Nieuws. 11.<r Gymnastiek voor de huisvrouw. 8.45 Moeders wil is wet. 9.45 eer rie gesprekken over kerk en kerk in onze tijd. 10.00 (S) Aubade: sieke muziek (gr.) met om 10.30 Nieuws. Nieuws. 11.00 Voor de zieken. 11.5! Mededelingen. 12.00 (S) Kro's pauze> programma met om 12.22 Wij var het land; 12.26 Mededelingen t.b.v, tuinbouw: 12.30 Nieuws: Ncrv. 14.09 Vos 15.00 S. 21.00 Vpro 7.02 (S) muziek voor 8.00 Nieuws. 8.02 (S) koffie. (9.00 Nieuws) (The Persuaders), tv-film. 22.40 |K) AVRO-Schaaktoernool 1973. NOS: 23.00 (K) Joum. TELE AC: 23.05— 23.35 Recht op de Burger af les 14. Nederland II P P NOS: 18.45 (K) Klrl de Clown. 18.55 BIJ Barend. 13.00 (K) Joum. TROS: 19.05 (K) Calime- (S) Popcorn. 14.00 ro, tekenfilm. 19.10 (K) Flipper, tv-se- Nieuws. 14.03 De Meurders Methode. 15.00 Nieuws. 15.03 de Amerikaanse lie land- 12.41-12.50 Echo. en om 13.00-13.05 Raden maar. 14.00 (S) licht platen- Avro Schaaktoernooi. 18.00 Nieuws. Earth, speelfilm uit 1952. NOS: 22.50 (K) Uit de Kunst Festival. 23.50— 23.55 (K) Joum ADVERTENTIE Inlichtingen? Bij de Rijkspostspaarbank zit elke spaarder altijd safe. Daar vindt hij de aantrekkelijke beleggingsrekeningen waarop hij hoge rente Die hoge rente is j I kan maken tegen gunstige voorwaarden. Bel de RPS (020) 73 1271, toestel 124. U kunt ook één van de 2500 postkantoren binnenlopen voor informatie. Of het gratis telefoonnummer 0017 draaien. Maar natuurlijk kunt u ook meteen even deze bon invullen. Dat js zo'n aantrekkelijke voorwaarde van deze RPS beleggingsrekeningiu kunt gemakkelijk tussentijds opnemen. Uw geld blijft dus direkt beschikbaar, maar dan moeten we wel enige korting toepassen. Bovendien kuntu moeiteloosviapost-en bankgiro uw spaargeld naar ons overmaken. Dat is puur gemak! Slechts 24 maanden is de bijzonder korte opzegtermijn voor deze hoog-rentende beleggingsrekening van de RPS. Tel deze drie gunstige spaar-elementen bij elkaar op: 7% bij en u weet welke uw spaarbank is. slechts 2 jaar en toch direkt beschikbaar, Dat is de RPS!

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 5