even in Vastase tegen debutant gevaar Molina buitenlands geld reisverzekering en Jipcho uit enia verbaast [elsinki laat ons er maar voor zorgen: APPIE HAPPIE Koemans boekt knappe zege op Blommendaal de bank voor iedereen ERDAG 28 JUNI 1973 Tennistoernooi De Mnnnik pNDEN De organisatoren van Wimbledon mogen zich ge- jkkig prijzen dat Ilie Nastase zich niet bij de prof-boycot heeft «ngesloten. De grote favoriet voor de herentitel dit jaar stal jsteren op het rumoerige tweede centrecourt weer eens de ïow in zijn ontmoeting met de volslagen onbekende Colum- Jaan Molina, die wel een tweelingbroer van de Roemeen leek Izijn. ir het idool van de Britse kost- oolmeisjes dreef de clownerie na vlot gewonnen eerste set (62) dat hij zichzelf toch uit zijn i centratie haalden en zijn links- idige tegenstander tartte tot zijn Ie spel te komen. Waardoor Nas- tweede set met 79 vcr- 'Ide en in de derde naar een ach- itand van 24 werd gedreven. )or et Kienhuis kwam nog bij dat de Roemeen 76 in de tweede set weer last an een oude rugblessure, irdoor zijn concentratie nog werd aangetast. En die had donkere tennisster, die onlangs ierland uit de Davis Cup wierp forse zege op Tom Okker, h wel degelijk nodig tegen deze rkwaardige debutant Molina. De umbiaan voelde zich kennelijk irtreffelijk thuis op het snelle istapijt van Wimbledon en vooral hevige topspinservice, springend de grond geslagen, stelde Nas- voortdurend voor problemen, partij groeide steeds meer uit tot een furieus duel op hoog niveau, zinderend van spanning, waarin de zeventig topprofs, die niet wensten te spelen, volkomen werden verge ten. Zo gaat het meestal als er plaats komt voor de Jongere gene ratie. De jeugd die knokt om het leven om zich internationaal een plaats te veroveren, waardoor Wim bledon altijd weer wordt verjongd en de moeite waard blijft om gezien te worden. Ook op deze grauwe, nevelige en benauwde dag stroomden de toe schouwers weer in drommen toe. Vooral rond baan 1 toen de mare de ronde deed dat de gedoodverfde favoriet in gevaar was. Maar Nas- tase heeft intussen wel voor menig heet vuur gestaan. Geholpen door de steun van zijn knappe Franse vrouw Dominique, aan wie hij tus sen de rally's door steeds zijn klachten spuide, won hij toch in vier sets met 62, 79, 75, 61. Onder het bijna hysterische gegil van de Britse college girls zette Nastase de 2—4 achterstand van de derde 6et toch nog, hoewel met veel moeite, in winst om. Waarna Moli na de strijd wilde forceren, hetgeen, zoals het zo dikwijls gaat, een ave rechts resultaat had. De Colum- biaan beging onder meer de fout in LEIDERDORP In het tennis toernooi van De Munnik kwam Ro nald Blommendaal, die eerder deze week al met Arnie v. d. Capellen had afgerekend, gisteren uit tegen de Voorschotenaar Henny Koemans. Het werd een interessante en goede party. In de eerste set ging het gelijk op tot 44. Toen moest Blommendaal zyn service prijsgeven, waarna Koe mans de set naar zich toetrok (6-4). Blommendaal kwam goed terug in de tweede set, die hy met 6-2 op zyn naam schreef. In de beslissende reeks bleek Koemans. die toen zeer goed op dreef was, de sterkste: 63. Jan Theunissen kwam gisteren te gen Ruysenaars op het gravel. Na de eeste set zag het er naar uit dat Ruy senaars voor een tweede verrassing in dit toernooi zou gaan zorgen. Op de eerste dag van "De Munnik" scha kelde hij immers Jean Monod de Froideville uit. Maar na de eerste set (6—3 voor Ruysenaars) begon Theu nissen zich beter te concentreren. Dit had duidelyk resultaat. Na een moei lijke winst in de tweede set met 75, won hij de derde royaler: 63. Eveneens in drie sets won de twee handige Haagse speler Eddy de Vries van A. de Bueger. Als De Vries gev last krijgt van zijn nog altijd zwakke rug kan hy voor menig geplaatste speler in dit toernooi wel eens een onoverkomelijk obstakel vormen. In het herenenkel C verloor Ro- senmtiller van een ditmaal zich bij zonder goed beheersende Eric de Groot. Laatstgenoemde, die al eerder in het herenenkel B van Bub v. d. Zee in drie sets had gewonnen, deed er ditmaal korter over om een ronde verder te komen. In dertig minuten wipte hij de jonge RosenmüUer uit dit toernooi. In het damesenkel B won M. Meyer tegen de verwachtingen in van Karin Braakman. Vooral als men weet dat Karin dit jaar Overgangsklasse B heeft gespeeld en M. Meyer tweede klasse. Op knappe en snelle wijze wist de laatste de partij met 62 62 in haar voordeel te beslissen. Andere uitslagen: Damesenkel D: M. AlberK. Was- sink 7-5, 2-6, 6-4; F. Mockel—v. Buil 7-5, 7-6; T. v. DiestSiegenthaler 6-2, 6-4; K. Holder—Koemans 6-1, 6-2. Herenenkel D: P. de RooyPont 6- 6-2; RosenmüUerGiiberius 7-5, 6-2; KuiperbakMetz 4-6, 0-6; Geel kerken— Kuyk 6-3, 4-6, 6-3; v. Aken Cransen 6-1, 4-6, 6-0; Dor landt Piasier 6-4, 6-4. TON CRÉPIN Wielrennen De Deense profes sional Ole Ritter heeft gisteravond op de wielerbaan van Kopenhagen het werelduurrecord achter een handels motor gebracht op 76 kilometer en 813 meter. Het oude record stond met 76,683 kilometer sinds 15 september van het vorig Jaar (Rome) op naam van de Italiaan Ettore Gastoldi. Wielrennen Ketting/Shimano heeft gisteren het tweede onderdeel van het Nederlands kampioenschap merken (amateurs), een tydrit over 83,3 km met start en finish in Emmel- oord. gewonnen. De ploeg «bestaande uit de renners Aling, Schür, Schuiten, v. d. Hoek, Van Katwfjk en Lenfe- rink) reed de afstand in 1 uur en 46 minuten. )ok record voor Jos Henneiis IELS INK I Een week (nadat hij het Olympisch Stadion in Helsinki wereldrecord op de 3000 meter eple ohase had teruggebracht tot 9.8 heeft Ben Jipcho laten zien g lang niet aan het eind van' zyn gelijkheden te zijn. De 30-Jarige langendsbewaarder uit Kenia ver- sterde een uitverkocht stadion door a geweldige kracht en gebrekkige rdentechniek. Met zyn 8.14,0 voldeed Jipcho, in inchen winnaar van de zilveren idaille achter zijn .grote" landge- ot Kipchoge Keino, aan de voor- elling die hij een week tevoren na loop van zijn wereldrecordrace had daan. Jipcho zei toen: het was niet bedoeling hier een wereldrecord te laar nu ik vrijwel zonder trai- ag tot 8.19,8 ben gekomen moet tijd van 8.14,0 mogelijk zyn. De 3000 meter steeple chase in Hel- ras het absolute hoogtepunt n de eerste dag van de zg. wereld- elen. Nog nooit in de geschiedenis de internationale atletiek is een de breedte zo snelle 3000 meter spie chase gelopen. Hoewel Jipcho klasse apart was hij arriveerde een voorsprong van 7.2 seconden de eindstreep bleven zeven lo- onder de 8 min. 30 sec. De reed Anders Gaerderud. tot voor week nog met Jipcho houder van wereldrecord met 8.20.8. benader als tweede zyn beste tyd (Euro- es record) tot op viertiende secon- lermens Onder de atleten uit 23 landen (bij 1 13 gouden medaille winnaars van chen) bevond zich ook Jos Her- s, de Nederlandse recordhouder de 3, 5 en de 10 km. De Nijmeegse I iderwijzer, die de afgelopen weken idens twee soloraces op Papendal aar hy tot tijden kwam van 13.49,8 13.40,2, al blyk had gegeven dat I in nationale record (13.32,8) in een met goede tegenstanders zou Koeten sneuvelen, stelde op de 5000 1 £ter zyn record inderdaad scherper, lermens was ingedeeld in de A-loop iet grote namen als die van wereld- ?cordhouder Puttemams, de Ameri can Prefontaine en de Olympische wnpioen op de 5.000 en 10.000 meter asse Viren (Finl.). De wedstrijd erd op superieure wijze gewonnen ioor Emile Puttemans. die na 13.19,6 de eindstreep kwam. De Belg enaderde zijn wereldrecord tot op 6 seconden. Jos Hermens eindigde lak achter Lasse Viren, die 13.28.0 teerde, als zesde in 13.31,2. Komen- zaterdag tijdens de voorronde van strijd om de Europa Cup in Brus- ?1 komt Hermens opnieuw uit tegen tittemans. Het duo ontmoet elkaar ui op de 10 kilometer. '00 meter De Italiaan Marcello Fiasconaro "erbeterde gisteravond in Milaan het Wereldrecord op de 800 meter en aracht het op 1 minuut en 43,6 se inden. Het oude wereldrecord stond net 1.44.3 op naam van drie atleten: ?eter Snell (Nw. Zeeland, 3-2-'62, 'hristchurch), Ralph Doubell (Austr, 5-10-'68, Mexicostad) en Dave Wott- fe (VS. l-7-'72, Eugene). De tijd van Fiasconaro betekende plaats van de veilige topspin zijn service hard en vlak te gaan slaan, hetgeen door zijn slimme tegen stander alleen maar met vreugde werd begroet en uitgebuit. Nastase had bovendien na die ge redde derde set zijn niet geringe zelfvertrouwen weer volkomen in de hand. Hij trok zelfs nog een trui aan, waarschijnlijk om zijn gefor ceerde rugspieren te beschermen, maar zeker ook om Molina te tar ten dat hij hem wel aan kon. Molina mocht dan tenslotte nog wat schielijk het veld ruimen, hij zal zich ongetwijfeld later nog wel meer op Wimbledon laten gelden. Behalve zijn wervelende services waren zijn backhand-crossdrives en -volley's dikwijls een groot probleem voor de geroutineerde Nastase, die zich met deze zege alweer bij de laatste zestien plaatste. De Nederlandse speelsters Trudy Walhof (ten de Amerikaanse Janet Newberry) en Marijke Schaar (te gen Julie Heldman) kwamen er in verband met regenval aan het einde van de middag niet meer aan te pas. Alle geplaatste spelers en speelsters hielden zich vrij gemakkelijk staan de. Behalve Nastase moest Jimmy Connors (nummer 3 van Amerika) een set prijs geven en wel aan de Jonge Brit David Lloyd. Het nieuwe Zweedse talent, de Juist zeventien jarige Björn Borg, al als zesde voor het plaatsingsschema uitverkoren nu de profs „staken", bewees ook tegen de Belg Patrick Hombergen zijn koelbloedigheid en fantastische spelinzicht. He familielid van de des tijds befaamde zwemmer Arne Borg heeft alle kwaliteiten in zich een groot kampioen te worden. Margaret Court, die de laatste we ken weinig heeft getennist in ver band met rugklachten, maakte haar rentree op Wimbledon tegen haar landgenote Karen Krantzcke, die goed partij gaf maar de fantasti sche controle van Margaret miste en daarom sneuvelde met 62, 63. Joegoslaaf voor N.N. Donar Groningen De eredivisie basket balclub Nationale Nederlanden-Do- nar heeft voor het volgend seizoen geen Amerikaan, maar een Joegos laaf gecontracteerd. Misco Cermak van Partizan Belgrado. Cermak is 28 Jaar, 1.90 m lang en was tot voor kort aanvoerder van het natio nale Joegoslavische team. Hij speel de 168 interlands. Hij werd twee maal gekozen in een Europese se lectie en maakte in Mexico bij de Olympische Spelen deel uit van de „beste vijf". Het is de bedoeling dat Cermak, behalve als speler ook als trainer van Nationale Nederlan- den-Donar gaat optreden. Hij is in het bezit van een diploma bondsoe- fenmeester van de Joegoslavische Bond. <v-- ,\r> 'f Rabobank Q Rabobank-zo noemen zich voortaan Raiffeisénbanken en Boerenleenbanken MARCELLO FIASCONARO zoon van bariton uit Kaapstad uiteraard ook een nieuw Europees record. Het oude record stond sedert 20 augustus 1972 met 1.44,5 op naam van de Fin Pekka Vasala. Hij leverde die prestatie destijds in Helsinki. Marcello Fiasconaro, die op 16 Juli 24 Jaar wordt, kwam twee jaar ge leden voor de Europese atletiekkam- pioenschappen in Helsinki uit Zuid- Af rika, waar hij rugby speelde. De Italiaanse atletiekbond had hem ont dekt via uitslagen van Zuidafrikaanse atletiekwedstrijden, waarop Fiasco- nora ook uitkwam. De nieuwe we reldrecordhouder sprak toen hij naar Italië kwam nauwelijks Italiaans. Zijn vader werkt als bariton in Kaapstad. Omdat vader Fiasconaro voor zijn zoon nooit de Zuidafrikaan se nationaliteit had aangevraagd, waren er geen problemen om voor Italië te starten. Niks 6£so ee-soee^ SIP WlEe IS 'fJ GOMTRACT VCOC eén TlTELÉBJECWT in maoisom square öAcceus NCUi VoffK

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 17