NOORD WIJK BESLISSINGSDUEL IN Voordwijk ruikt leel even aan kampioenschap 63Z3BS IK ZAG HET BIER AL STAAN IN NOORDWIJK..." TERUGBLIK VAN RUUD BROKING OPEEN WOELIGE PARTIJ RBC loopt na gelijkmaker van Broring nog uit tot 3-1 l üDERDAG 28 JUNI 1973 PAGINA 15 van Noordwijk moeten voldoen, maar daar maakte hij zich voorals nog niet druk om: "Ik vind het nou niet zo'n ramp dat we in Noordwijk moeten spelen. Een veld is een veld. De spelers zullen mentaal zo sterk moeten worden dat ze geen angst voor uitwedstrijden hebben. Noord wijk heeft zich hier toch ook bru taal genoeg getoond?". Ook voorzit ter Korbee van Noordwijk, die vóór de wedstrijd nog volop zijn gal spuwde over de KNVB en RBC ("Wij zijn door RBC alleen maar tegengewerkt") was rond tien uur gisteravond bijzonder vrolijk ge stemd. "Het ging vanavond erg ge makkelijk. We waren zo rond". Restte de teleursstelling bij de spe lers, en dan vooral bij Gerard Duyndam, die in de 23ste minuut zo'n trieste aftocht beleefde op een brancard: "Verstraaten maakte een schijnbeweging. Hij leek eerst te gaan schieten, maar wilde toen langs me heen. Ik sprong meteen voor hem, maar daarbij verdraaide ik mijn standbeen, waardoor mijn kniebanden zijn gescheurd". Op de massagetafel in de kleedka mer werd de "Kleine Stip" steeds op de hoogte gehouden van de stand van zaken op het veld. "Toen ik hoorde dat het 1-1 was geworden dacht ik, nou is-ie gebakken. Zo'n stand geef Je toch niet meer uit handen als Je nog maar tien minu ten te spelen hebt". Toen de spelers zich na afloop naast Duyndam op de bank lieten neerzakken behoef de Gerard niet eens meer te vragen naar de uitslag. De gezichten, waar van de teleurstelling viel af te scheppen, spraken boekdelen. Voor al Ben Barten kon zich nog maar moeilijk neerleggen bij de neder laag. "Ik had toch een penalty moeten krijgen toen ik onderuit werd gehaald. Ik kreeg 'n stoot kei hard met de elleboog tegen mijn kaak. Dat was niet meer per onge luk. Die man kwam met zijn hele gewicht op me af". De oorzaak van de nederlaag weet doelmaan Smit aan het ontbreken van een leider in de verdediging: "Ik wil niet zeggen dat Glas het niet goed heeft gedaan maar Van Kesteren is nou eenmaal lekker sterk in de lucht en die schreeuwt nog wel eens dat de bal naar voren moet en dat er niet ge treuzeld moet worden". Feilen, waaraan gesleuteld kan worden door Noordwijks nieuwe trainer John Eelman, gisteravond in Roo sendaal nog als "supporter" op de tribune: "Als ik deze twee wedstrij den zo bekijk dan zeg ik Noordwijk is de betere ploeg. Het bouwt rusti ger en beter op en speelt niet zo on genuanceerd als RBC, dat steeds via die Verstraaten aanvalt. Voor mij is Noordwijk in die derde wedstrijd favoriet". JAN PREENEN ïerard Duyndam wordt weggedragen, vermoedelijk met ge scheurde kniebanden. (Foto Jan Holvast) Roosendaal. De klucht in 'n nog onbekend aantal bedrijven werd gisteravond om tien uur voorlopig besloten met het voorlezen van een communiqué door de secretaris van de sectie zondagamateurs, mr. G. P. Brox: "De clubs zijn overeengeko men dat de beslissingswedstrijd zal worden gespeeld op 9 augustus om 19.30 uur op het terrein van Noord wijk, met dien verstande dat de clubs uitsluitend spelers kunnen opstellen, die op dat moment speel gerechtigd zijn". Daarmee werd voor de zoveelste maal een veran dering aangebracht in het zo ama teuristisch geschreven scenario voor de wedstrijden om het algeheel amateurkampioenschap van Neder land. Nadat om onbegrijpelijke re denen pas na afloop van de eerste wedstrijd afgelopen zaterdag in Noordwijk, een afspraak werd ge maakt over de opzet van de wed strijden, kregen beide clubs begin deze week een telegram van de KNVB, waarin werd meegedeeld dat een „eventueel beslissingsduel vrijdag (morgen dus) op een nader aan te wijzen terrein" gespeeld zou worden. Vooral RBC was echter niet al te gelukkig met die gang van zaken. Immers, morgen trouwt sterspeler en topscorer Louis Verstraaten en als getuigen bij dat huwelijk funge ren zijn clubgenoten Henk van de Ven (aanvoerder) en Fri Nouwens, de maker van het zo belangrijke tweede doelpunt gisteravond. "Bo vendien", zo deelde trainer Ver munt al eerder deze week mee "hebben wij enkele bouwvakkers in onze ploeg, die donderdag al met vakantie gaan. Hoe moet ik dan een ploeg opstellen?". Gisteravond om tien uur glunderde de oefen- meester van RBC. Hij had dan wel aan een groot aantal verlangens Ochtends waren we met z'n naar het Mastbos gegaan om de stelling en de tactiek te bepalen. (Duyndam), de trainer, vond e 442 moesten spelen om de -2 voorsprong vast te houden. Toen hoorde, dacht ik meteen: dat veer een plaats op de reserve- ink. Want als we met twee spitsen 'oor taud Paauw togen spelen dan zouden dat Jan- 'illem (Bogers) en Appie (Spaan- ïman) zijn en stond ik ernaast. -Q paar spelers o.a. Westgeest, ga de voorkeur aan 4-3-3. De rest *eeg en vond het wel goed. Ikzelf was ook sterk voor 4-3-3, todat dat het systeem is, dat Noord wijk goed ligt en waarmee wc zater dagkampioen zijn geworden. Maar ik heb me niet in de discussie gemengd, want ik wilde niet dat ze zouden denken: hij komt voor z'n eigen standje op. Weer reserve te zijn, dat zat me hoog, dat was een grote teleurstelling voor me. Ik heb de laatste tijd wei nig geluk gehad. Tegen IJsselmeer- vogels kreeg ik last van een been blessure, ik heb toen voornamelijk lopen storen, als ik de bal alleen maar raakte, barstte ik van pijn. Daarna speelde ik nog een oefenwedstrijd mee tegen Foreholte. Het was toen erg warm weer, ik was met mijn hoofd meer bij mijn exa mens (M.O. lichamelijke opvoeding- dan bij het voetballen. Het ging slecht en daarom werd ik de eerste wedstrijd tegen RBC reserve gezet. Alleen het laatste kwartier mocht ik nog meedoen, maar wat kun Je nu in zo'n laatste kwartier doen? Ik verwachte nu eigenlijk ook niet veel meer dan in de loop van de twee de helft te worden ingezet. Tot Gé (Duyndam) die lelijke blessure op liep. Toen ik er in kwam was ik ge laden-tot-en-met. Het ging naar mijn gevoel ook meteen redelijk goed. En Noordwijk kwam met 4-3-3 ook beter in zijn spel, naar mijn idee. Maar die verdediging van RBC was taaj, die gaf niet veel kansen weg. Een paar keer kreeg ik mogelijkhe den. Ik hoorde die verdedigers dan steeds tegen elkaar roepen: laat hem maar komen, laat hem maar komen. Ik dacht: makkers, als Jullie me straks nog één metertje verder laten gaan, dan hengst ik hem er in één keer in. En zo gebeurde het ook pre cies, vlak voor tijd. Ik was er blij met die gelijkmaker. Het kampioenschap 1voor het grijpen. Ik zag het bier RU Dl BRÖRING al staan in Noordwijk. Een week lang. Maar er was net weer afge trapt of ik kreeg het nare voorgevoel dat we er nog niet waren. Kampioen worden bij RBC, dat was ook eigen lijk te mooi om waar te kunnen zijn. Ik voelde dat er nog wat ging gebeu ren. Maar al was ik dan min of meer "voorbereid", de klap van het twee de doelpunt kwam hard aan. Ik vraag me nu nog af, waarom Kees (Karstens) die vent liet gaan. De he le wedstrijd had hij elke RBC-er bo ven op zijn poten gezeten, bijna tot de gele kaart toe. En nou ineens deed hij 't niet. Waarom legde hij die vent niet plat op z'n gezicht? Dat kan hij Juist zo keurig, zonder zo'n knaap zelfs te blesseren. Nou, met de 21 was de zaak wel bekeken, dat het nog 31 werd deed er niets meer toe, hoe wel Je bij zo'n uitslag misschien kan denken dat RBC een makkie heeft- gehad. In de kleedkamer kon Je de teleurstelling op ieders gezicht afle zen. Bij Barten. die alles uit de kast had gelopen, bij Glas, die voor mij als linksback een openbaring was, bij Westgeest, die de hele tweede helft van achter naar voren was ge komen. Het was rot. En dan lag Gé daar nog met die ellendige blessure. Harry den Hollander is de hele tweede helft bij hem in de kleedka mer gebleven. Die heeft niets meer van de wedstrijd gezien. Toen ze uit reacties van het publiek opmaakten dat het gelijk was, heeft Gé nog ge probeerd op de tribune te komen, maar dat lukte niet. Bij de deur zak te hij in elkaar. Als Je me nu vraagt wat ik van RBC als ploeg vind dan zeg ik: een goed, sterk elftal, maar niet eentje waar Noordwyk tegenop hoeft te kijken. Overigens niet zulke aardige men sen, dat RBC. Beetje arrogant. Zo van: wij zijn RBC. de zondagkam pioen en wij zullen dat kleine Noord wijk wel even pakken. Nou, ze mo gen van geluk spreken dat ze er zo vanaf zijn gekomen. Ook dat gehan nes van ze met die wedstrijddata deed weinig sympathiek aan. ZIJ wil den meteen dn juni) spelen, wij in Juli. Het werd Juni. RBC heeft naar mijn gevoel ge woon niet ingecalculeerd dat er nog een derde potje nodig zou zijn. Ze maakten bezwaren tegen vrijdag, om dat dan Verstraaten, hun spits, trouwt. Wat maakt dat nou uit? Wij zouden op die dag Duyndam en Van Kesteren hebben gemist. De wed strijd is nu vastgesteld op 9 augus tus. Ik moet er mijn vakantie voor verzetten, maar als ik word opgesteld, heb ik dat er graag voor over. We hebben met de heren van RBC nog een duchtig appeltje te schillen. Reken maar. Als ze in augustus naar ons toe komen, kunnen ze met een eens kijken hoe een goeie ver lichting er uit ziet. Want dat was bij hun toch wel knudde. Een paar armzalige pitjes. Toen de lampjes tenslotte aangingen, zei Kees Kars tens: "Ze steken de kerstboom aan". )ORDWIJK Noordwijk is acht minuten algemeen kampioen van Nederland ge est. Tien minuten voor het einde van de return tegen RBC maakte Rudi Bröring dui- lijk waarom hij associaties-oproept met Willy Brokamp door met'n schuiver Noord- jk op I1 te zetten. Voor de over het gehele veld verspreide Noordwijk-supporters s die al lang afgeschreven goal aanleiding om in stereo een feestpotpourri af te draaien, n langspeler zou het echter niet worden. Met de blessuretijd in zicht dook Fri Nou ns de bal uit een voorzet van Fred Gillis en spectaculair achter doelman Cons tant lit en nauwelijks twee minuten later zorgde Johan de Boon er voor dat de uitslag voor ordwijk nog ontnuchterend hoog werd: 31. knock ouit toen Verstraaten uit een voorzet van aanvoerder Henk v.d. Ven juist overkopte en de voor Jaap van Kesteren als linkervleugelver dediger ingevallen Aad Glas tot twee maal toe vergat dat hij niet langer in de aanval stond en de bal verspeel de. Eerst aan Verstraaten, in tweede instantie aan Gillissen, die op zijn beurt Verstraaten alleen voor Smit "zette". De spits van RBC, in de competitie goed voor 25 goals, trapte echter finaal mis. Toch leek het voor Noordwijk een donkere avond te wor den op het onvoorstelbaar slecht ver lichte terrein toen Gerard Duyn dam in de 23ste minuut op een brancard van het veld werd gedra gen nadat hij aan een duel met Ver straaten gescheurde kniebanden had overgehouden. Met de komst van Rudi Bröring, die Noordwijks aan val uitbreidde van twee (Albert Spaanderman en Jan Willem Bo gers) tot drie man, raakte Noordwijk echter Juist geprikkeld. Kees Kar stens, door Vermunt de motor van de ploeg genoemd, liep zelfs zo over van strijdlust dat hij op een gegeven mo ment door de zwak leidende scheids rechter Van der Burcht tot de orde moest worden geroepen. "Ik ben niet genoteerd. Daar heb ik een te eerlijk gezicht voor", merkte Karstens later laconiek op. In de 27ste minuut luid de hij bijna de gelijkmaker in toen hij uit een vrije trap dc bal listig over het "muurtje" lobte en de op lopende Bröring de bal Juist voor langs het doel tikte. Een andere op vallende figuur op dat middenveld was Ben Barten, die steeds minder opportunisme in zijn spel doet en met lineaalrechte dieptepasses her haaldelijk Bogers en Spaanderman in stelling bracht. "Ik ben altijd te zenuwachtig geweest. Ik had het vertrouwen niet om de bal wat lan ger in bezit te houden. Maar de laatste tijd ga ik steeds rustiger spe len". Vooral ook door het herstel van Glas en het offensievere optreden van Hans Westgeest zou een plotse ling veel stroever combinerend RBC langzaam worden teruggedrongen. Vooralsnog bleven reële scorings kansen echter achterwege, omdat Bogers (zaterdag nog veel te rap voor aanvoerder Van de Ven) en Spaan derman in snelheid tekortschoten en Van de Meeberg stompt de bal weg. Rudi Bröring (derde van rechts) heeft een vergeefse sprong ge maakt. (Foto Jan Holvast) de toevoer van ballen vanuit middenveld te traag verliep. Gevaar lijk werd het voor RBC in feite pas toen rechtervleugelverdediger Hans Westgeest de barricaden bestorm de, zonder enig probleem langs Van Dijk glipte en tenslotte de bal op de vuisten van doelman Van de Mee berg knalde Vervolgens, in de 36ste minuut, legde hij op het middenveld de basis voor de zo belangrijke ge lijkmaker (die voldoende zóu zijn geweest voor het kampioenschap door een aanval te onderbreken en Rudi Bröring weg te sturen naar 1 1. Nadat Ben Barten een solo op krachtige wijze had zien eindigen in het strafschopgebied, kwamen de Roosendalers nog verbluffend sterk terug. Profiterend van een foutieve taktiek van Noordwijk zorgden zij er voor dat de feestgezangen al weer snel verstomden. was er dan de troost dat irdwijk het op 9 augustus op ei- terrein in ieder geval nog een keer proberen, de verslagenheid was n Preenen aiet minder groot om. "Krijgen we kans ooit weer? Zo dicht bij het kans ooit weer? Zo dicht bij het apioenschap en dan toch nog ver- Het leek allemaal beklonken Het doelpunt van Bröring, dat trdiüijk acht minuten voor tijd 1—1 bracht. (Foto Jan Holvast) toen Noordwijk na het achterhalen van RBC een ring van spelers rond het doel legde en zonder zich te be denken iedere bal hoog de tribunes inschoot. Trainer Vermunt van RBC zag daarin echter Juist de on dergang van Noordwijk: "De ploeg had op balbezit moeten gaan spelen. Tevoren heeft zij toch duidelijk aan getoond dat zij de bal in de ploeg kan houden. Door de bal steeds maar weer de tribune in te jagen raakte RBC juist geïrriteerd". Het was dan ook onbegrijpelijk, dat een ploeg die o.m. IJsselmeervogels en SHO superieur. Ja bijna hautain wegtikte en op af stand hield, nog zo in de fout sprong. Interim-trainer Arie Duyndam: "Ik had Juist gezegd dat er op balbezit gespeeld zou worden zonder dat er risico's genomen zouden worden. Maar ja, er is wel meer niet naar wens gegaan. We zouden de eerste twintig minuten RBC laten spe len en dan het initiatief nemen, maar die taktiek was al na zeven minuten zinloos". Toen al was Noordwijk gedwongen RBC het spel uit handen te nemen, omdat Louis Verstraaten zich in zijn af- scheidsduel met de openingstreffer had aangediend. Cees Spaanderman, die de naair FC Brugge vertrekken de Brabander vaak zo nauwlettend in het oog hield, was in die zeveqde minuut juist iets te laat terug van een uitstapje naar het middenveld, waardoor Verstraaten bij een voor zet van de op het laatste moment in gezette Fred Gillisen ongehinderd kon inkoppen: 10. Noordwijk, even als zaterdag op eigen terrein, zo moeizaam startend, ontsnapte in het eerste half uur aan een snelle

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15