LONINGIN VERDIENT RLITAIRE PARADE Vietnamezen willen naar huis !ij regeringsjubileum ÜDERDAG 28 JUNI 1973 PAST Waarom schreef ik mijn jonnummer op het hotelformu- terwijl het niet werd gevraagd? joedelijk door een onbewuste t voor de gevolgen vam een enerzijds en Nederlandse Piet- leciesheid anderzijds. Bij even- identificatie later zou een te- nnummer gemakkelijk zijn bij verwittigen van naaste familie, onbewuste angst bleef vier da- lang sluimeren. Objectief was »en reden voor. Belfast Europa Hotel is wei- het meest beveiligde van de erse wereld en vermoedelijk het minst rendabele. Sinds de in Noord-Ierland in 1969 aken, is er nooit meer dan tien I ent van de 350 bedden tegelijk ipen geweest. Het statussymbool Belfast blijft echter open. de rooms-katholieke minder- is het een bolwerk van het j stantisme en Britse overheer- Hardop praat men daar niet De reden heeft een sociale ;rgrond: men werkt er, of loopt minst een sollicitatie, verklaart wellicht ook de grie- t gedienstigheid van de 200 personeel. Een klacht van een betekent ontslag. Er staan tien Igers buiten. Wie in het restau- voelt dat letterlijk en figuur- den lijve. met vier sterren op het voorhoofd. Terwijl de nacht langzaam over Belfast valt en men door de grote ramen van het restaurant annex bar alleen nog de afgeschermde lichten ziet van de Britse patrouil les, wordt de spaarzame hotelgast geëntertaind. Zijn drankje wordt hem geserveerd door jongedames in nerveus gesneden broekjes, zwart van kleur met een grote strik op de billen. Een gast maakt een luguber grapje: „In het Belfast Europa Ho tel wordt men verzorgd van de wieg tot het graf. Plotseling zat ze aan ons tafeltje. Waar ze vandaan kwam wist nie mand te vertellen. Van achter een pilaar, dat was het enige. Ze was in de dertig en volslagen dronken. Een hotelgast? Vermoedelijk niet. Maar hoe was ze dan door de veiligheids inspectie gekomen? En wat zat er in haar tas? In Belfast houdt elke tas, doos of kist een potentieel ge- Dronkenschap elaanschuiver ilve de dubbele kelnersbrigade, i stoel-wegtrekker en een stoel-aanschuiver. Beide wachten in voortdu- e spanning. Tijdens het eten ik doodstil zitten om de weg- ;er niet onnodig te alarmeren, tempo van de asbakken-leger ik niet kunnen vertragen. Bij sigaret heb ik geturfd: de leger es keer in actie. Nederlands café slaagt een stomme eskimo er in zeer korte in een ober duidelijk te maken fooi af mag houden. In Belfast Europa Hotel behoort tot de onmogelijkheden. De wil best een fooitje, maar hij it tot de gast hem definitief duidelijk gemaakt dat het be- voor hem is. Dan nóg loopt reg, bereid om het direct weer te geven. De gast is koning. den iet hotel praat men niet Dte wereld daarbuiten. Niet over Discipline IRA, de represaille-maatregelen de protestanten, de doden, de lanslagen, de kogelgaten, of ene wat er die nacht verwacht worden. Wie de veiligheidspost epasseerd waar men, ai loopt twintig keer in en uit, gefouil- wordt wordt een hotelgast Een discussie was niet mogelijk. Ze vertelde zojuist bij de Heilige Maagd Maria een goede fles rode wijn te hebben achtergelaten, om vergiffenis te krijgen voor haar dronkenschap. Ze was bezig te scheiden van haar echtgenoot. Tien minuten na haar komst verborg ze haar hoofd in de zware baard van een Ierse televisiejournalist uit Du blin, die er niet om gevraagd had. De rest van de avond is ze geble- Om veiligheidsredenen waren de meeste gasten ondergebracht op de elfde etage van het hotel. In het afgelopen jaar hadden vijf bomaan slagen alleen lagere etages bescha digd. Vandaar dat het op deze eta ge betrekkelijk safe genoemd kon worden. Het uitzicht was schitterend. In de loop der Jaren hebben honderden Journalisten uit alle delen van de wereld van deze gesubsidieerde uit kijktoren gebruik gemaakt. Een blik naar buiten om de kruit damp op te zien trekken,een blik op het televisietoestel in de kamer om exact te weten wie er voor de ont ploffing heeft gezorgd en hoeveel slachtoffers er zijn gevallen. En op het nachtkastje een lijstje met spe ciale telefoon- en telextarieven om het nieuws «thuis te kunnen bezor gen. dag leek alles anders. Het verschilde in niets van een ho tel in Den Haag of Rotterdam. Ge roezemoes in de lobby van wachten de mensen. De dronken dame van de vorige nacht stond te telefoneren in één van de vier cabines. Even Door Ton Schuur mans In de grote hotels van Bei- Jast doet men alsof de rumoerige wereld huiten niet bestaat. Wie niet in de kranten leest zou mak kelijk vergeten dat er huiten vrij- moeilijk is met vijftien gasten. De spanning steeg steeds ten top wan neer de hotelmanager de lobby be trad, wat regelmatig gebeurde. Deze typische Engelsman was altijd zó glad geschoren, dat ik steeds het idee kreeg dat hij zich 's morgens stond te schaven in plaats van te scheren. Vorig jaar had hij een groot feest met een goochelaar aan gelegd voor het personeel „wegens het voortdurende werken onder gro te spanning". Ook de hotelgasten werden bij het feest uitgenodigd. Een voornaam deel van het perso neel kreeg volgens een ooggetui ge de hoogte, waardoor het feest minder plezierig dreigde te eindigen. De gladde manager was zo veront waardigd dat hij op een goed mo ment de hele feestzaal leegschold, met uitzondering van de paar gas ten. In de grote zaal van het hotel ver gaderde de Rotary-club van Belfast. In een andere zaal werd alles in gereedheid gebracht voor een con gres dat de volgende dag zou wor den gehouden. Het congres zou worden bijgewoond door een voormalige Noordierse mi nister. Vandaar dat een patrouille soldaten, onder leiding van een kor poraal, met behulp van een hond speciaal getraind om dynamiet op te sporen het hele hotel inspec teerde. Het karwei duurde ongeveer Ernstig later vertrok ze. Even in de richting van de receptie doen uitsteken naai Alleen de discipline onder het ho- kijken was reeds voldoende om een waarvan hij het nun telpersoneel was voelbaar aanwezig, functionaris pijlsnel zijn hand te hoofd wist, hoewel De gezichten van de militairen stonden zeer ernstig. Niet omdat ze wat gevonden hadden, maar de mi litairen in Belfast lijken allemaal zo te kijken. Voor hen is het oorlog, de buitenstaander ziet er ten on rechte vaak soldaatje-spelen in. Maar het was wel een lachwekkend gezicht toen de soldaat met de hond met zijn lange semi-automati- sche wapen klem kwam te zitten tussen de draaideur. In de publieke bar van het hotel, genaamd „The Whip and Saddle" (de zweep en het zadel) werken twee meisjes in vrolijke groene kleertjes. Patricia is een volbloed Ierse, Satrwah is een Egyptisch meisje, wier ideaal het was de we reld te verkennen. Sarwah kwam naar Belfast om met eigen ogen te zien of het niet alle maal overdreven was, wat er van werd verteld. Ze werkte eerst in het Wellington Park-hotel, elders in Belfast. Bom Ze was er twee weken receptioniste, toen ze voor een situatie kwam te staan, die je bij Schoevers nooit zult leren. Ze zat achter haar bu- je sleutel, reautje, toen er twee gemaskerde er uit zijn mannen binnenkwamen. Ze legden ut niet zo een flink pak onder haar bureau en wel dagelijks gewelddaden wor den gepleegd. Overal staan sol daten en alleen heel kleine kin deren hebben nog geen eerbied voor hen. zeiden: „Dit is een bom. Over enige minuten zal die ontploffen. Wat deed Sarwah? Ze belde eerst alle gasten «ongeveer veertig) op in hun kamers en verzocht ze zo snel mogelijk het hotel te verlaten. Toen ze na tien minuten zelf het hotel uitrende sloeg het geweld van de explosie de gehele voorgevel van het hotel eruit. Het andere meisje, Patricia, verliet enige tijd geleden na haar dienst tijd het hotel om naar huis toe te gaan. Een woedende menigte viel haar plotseling aan. Volgens de grootste schreeuwer was ze met een Britse militair naar bed geweest. Nog voordat ze iets kon zeggen was ze kaalgeschoren, met teer overgo ten en met kippeveren bestrooid, waarna men haar aan een boom bond. Later bleek niet zij, maar haar vriendin met de soldaat te zijn uitgeweest. Absurd Zo heeft bijna elk personeelslid van het Belfast Europa Hotel zijn eigen verhaal, dat te maken heeft met de wereld er bulten. Er wordt echter niet over gepraat. In het hotel doet men alsof het niet in Belfast staat. Soms doet het absurd aan. Zoals de gelegenheid tot het gebrui ken van het zogenaamde champag ne-ontbijt in de kleine uurtjes van de nacht. Het wordt geserveerd op de twaalfde etage, precies onder het dak, door meisjes gekleed in nauw sluitende zwarte badpakjes, waar zelfs een pastoor voyeur door moet worden. s Terwijl op ongeveer een kilometer afstand in de Coronation Street een café werd opgeblazen «zes ernstig gewonden) en elders in Belfast twee protestantse families hun huis in vlammen zagen opgaan, draaiden de serveersters op de twaalfde etage met him billen en siste de bacon in de pan. Het acht man tellende or kest speelde perfect. Een gast zong een lied over Ierland. De champag ne was geen nep. Die nacht schrok ik geweldig. Ik werd wakker van zacht gemorrel aan mijn deur. Ik sprong mijn bed uit. Het gemorrel hield aan. ik zag de klink van de deur draaien. Het klamme zweet brak me uit. De deur ging langzaam open. Ik hoorde een bons, alsof er iets zwaars tegen de automatisch sluitende deur werd geduwd. De doodsangst moet in mijn ogen hebben gestaan. De deur «zwaaide verder open. Het was de ober met het ontbijtwagentje. Van schrik ging ik tegen hem tekeer. Hij maakte duizend-en-één excuses. Hij had wel tien keer geklopt, maar ik had geen antwoord gegeven. Als ik wilde kon ik bij de manager mijn beklag doen. Maar hij keek alsof ik hem net zo goed bij de IRA had kunnen aangeven. Door kap.-ter-Zee J. J. P. de Boer Als het waar is dat er bij het rege ringsjubileum in september geen militaire parade zou kunnen worden gehouden, omdat dat te duur zou zijn, dan is dat een beschamende En wel op de eerste plaats vanwege het feit, dat we, als zo'n parade in derdaad extra uitgaven met zich mee zou brengen, die er kennelijk niet voor hebben. En dat terwijl het gaat om een bepaald niet alle daagse gebeuren, als dit Jubileum van een 25-Jarige regeringsperiode, waarin het ons allemaal in vrede en vrijheid alleen maar naar den vleze is gegaan. Op de tweede plaats is dit een be schamende zaak, omdat er natuur lijk helemaal geen sprake behoeft te zijn van extra uitgaven, in die zin dat er geen extra injectie van geld in de defensiebegroting voor nodig is. Natuurlijk valt er heel gemakkelijk een redenering op te tuigen, waar uit moet blijken hoe duur parades wel zijn. Alleen al de door vooroefeningen, vervoer heen en weer, en uiteinde lijk de parade zelf, gederfde man uren van ai die deelnemers, verte genwoordigen als Je dat zo wilt zien, een aanzienlijk bedrag. Voeg daarbij de kosten van het vervoer van en naar de diiverse legerings- de 1 het 1 voer van de bij zo'n parade betrok ken autoriteiten (om van hun voor de normale produktie verloren ge- gane manuren nog maar niet te spreken), en Je krijgt een bedrag waar je U tegen zegt. Althans totdat je het gaat vergelij ken met wat we nationaal aan an dere dingen, bijvoorbeeld aan drugs, besteden, want dan valt het toch wel een beetje in het niet. Maar goed, het blijft al met al een respectabele som, wat zo'n parade op die manier bezien kost. Inder daad ware het niet, dat ook bij het niet houden van die parade dezelf de kosten op een andere manier en misschien over wat langere tijd ge spreid toch nog steeds worden ge maakt en dat aan het eind van het jaar echt geen overschotje van die waarde op de defensiebegroting over zal blijken te zijn. Dat deze parade dan ook niet ge houden mag worden, zal dan ook wel minder met de kosten te maken hebben dan met angst voor de kri tiek vanuit bepaalde hoek waaraan men bloot zou staan. Angst misschien ook voor de reaktie van de WDM, die het er wel eens niet mee eens zou kunnen zijn, dat haar leden, op wat anders mogelijk een vrije dag zou zijn, voor zo'n parade in het geweer zouden moe ten komen. Angst misschien zelfs voor buiten landse lachjes om zoveel van onder helmen vandaan komend mannelijk haarschoon. Toegegeven, mogelijk zitten al die reakties en nog meer er inderdaad echt in, maar wat dan nog. Om Schotten in kilts wordt op het eerste gezicht ook wel eens gegie cheld, maar dat lachen vergaat snel bij nadere kennismaking met deze ruige individualisten, die tot de best gemotiveerde soldaten in de wereld kunnen worden gerekend. En als de kneep juist daarin zou schuilen, dat wij net wat die moti vatie betreft, niet al te zeker van onze zaak zouden zijn, des te meer reden, om er nu maar eens heel snel aan te beginnen om die weer wat op te vijzelen. Blijft relevent de vraag of het hou den van militaire parades geacht kan worden tot de normale verrich tingen van een krijgsmacht te be horen. Om de buitenwereld te laten gelo ven in de waarde van onze krijgs macht, en dat is het waar het bij de geloofwaardigheid om draait, moeten we er op de eerste plaats als Nederlandse volk zelf in geloven. En daarvoor is het wederom niet voldoende om als militairen zelf te weten, dat deze waarde in de vorm van een bepaalde gevechtskracht er is, maar moeten we die ook bij tijd en wijle aan ons volk en via het volk aan de buitenwereld willen to- Alleen al om ook nu weer, net als voor 25 Jaar ook middels een para de gebeurd is, demonstratief te ge tuigen. dat onze krgsmacht te al len tijde bereid is om zich met wegcijferen van persoonlijke belan gen in te zetten voor de haar. als het ware onder 't Koninklijke zegel, door de regering verstrekte op drachten, is het nodig dat een bij voorkeur ten overstaan van de Ko ningin zelf gehouden parade van de krijgsmacht bij dit Jubileum wordt gehouden. De loyaliteit van onze krijgsmacht welke iedere regering broodnodig heeft om haar beleid uit te kunnen- voeren, en waar iedere wettig tot stand ge komen regering recht op heeft, vindt bij ons haar ophangingspunt in de figuur van de Koningin. En zo niet, dan staat ons hele be stel op losse schroeven De regering in Saigon heeft onlangs een nieuw economisch ontwikke lingsprogramma aangekondigd, dat sterk afhankelijk zal zijn van Ame rikaanse hulp gedurende enige ja ren. De boeren in een Zuldvietnamees dorp, dat ik bezocht, waren er ech ter niet van onder de indruk, bui tenlandse hulp is iets voor de rege ring", zei een hunner. „Alles wat ik nodig heb is, dat ik weer in vrede naar mijn akkers terug mag gaan". Had deze boer dan geen voordeel gehad van vroegere buitenlandse hulp? Vlak bij waar wij stonden was een mooie bron aangelegd van ongeveer tien meter diepte, die af geschermd was met een stevig be tonnen muurtje. De boer zei dat „ze" die bron hadden aangelegd, maar hij was er helemaal niet dankbaar voor. Hij wees met zijn vinger over de velden. Daarginds, waar zijn oude huis lag, daar was genoeg water en waren geen bron nen nodig .De regering en de Ame rikanen hadden hem geëvacueerd uit zijn oude dorp, omdat er daar Vietcongstrijders waren. Alles wat De vluchtelingen in Zuid- willen vn de eerste plaats terug bij vroeg was permissie om naar tinam geloven niet zo erg vn de naar hun eigen velden om die buis terug te gaan. ■iLwe economische plannen die weer te bebouwen net zoals voor „Naar huis terug"; dat is het voor- regering heeft opgesteld. Zij de strijd begon. naamste voor veel dorpsbewoners in Zuid-Vietnam. En dat zeggen niet alleen de vluchtelingen die in kam pen wonen, of de boeren die door de oorlog gedwongen zijn naar nieuwe dorpen te verhuizen. Nee, dat zeggen ook de boeren die geluk hadden en in hun dorp konden blijven, maar wier land ligt in ge bieden, waarover de twee partijen strijd leveren. De regering verbiedt hen terug te gaan naar die gebie den, hoewel ze soms maar een paar honderd meter van hun dorp af liggen. „Als we maar terug kunnen gaan zal alles weer goed worden", zeggen de boeren. Hun land is goed; ze weten hoe ze het moeten bebouwen en ze willen graag hard werken. Maar wat hebben zij aan hulp? Het ontwikkelingsplan van de rege ring stelt, dat de landbouw de grondslag moeten vormen van de toekomstige welvaart van Zuid-Viet nam. Maar het gaat om het pro bleem wanneer de boeren naar huis terug kunnen gaan uit de weg. De regering in Saigon wil dat niet als het betekent dat de betrokken boe ren in een gebied komen te wonen waar de Vietcong het voor het zeg gen heeft. De belofte van toekomstige hulp maakt weinig indruk op de boeren omdat hun vroegere ervaringen er mee slecht waren. Het oude 6ysteem van hulpverlening in de dorpen werd geleid door militairen en mannen van de Centrale Inlichtin gendienst. Veel van deze giften wa ren 6lechts in theorie hulpgelden, maar werden in feite gebruikt voor militaire en politieke doeleinden. Een van de laatste leidinggevende figuren van de CIA wilde vooral dingen volvoerd zien, die snel ge construeerd konden worden zoals voetbruggen en betonnen paden om te bewijzen, dat de regering „het goede voorhad'. Andere projecten die in theorie ver standig waren zoals kleine coöpera ties om kippen en varkens te fok ken, zijn ineengestort, nu de Ameri kaanse adviseurs naar huis zijn ge gaan. Dergelijke coöperaties werden aan de boeren opgedrongen en niet door hen zelf geschapen. Het is daarom niet verwonderlijk, dat de boeren vaak ontkennen ooit iets van de regering te hebben ge kregen. „De regering ons helpen", vroeg een man die bezig was met een groep vrienden zijn huis te herbouwen. „Neen, maar ik heb de regering geholpen. Ik heb twee zoons aan het leger gegeven". De andere mannen knikten instem mend. De boeren die niet in hulp geloven geven misschien volkomen onbe wust de woorden van de Viet cong weer. De boeren kunnen som mige vormen van hulp zoals de ver betering van de waterhuishouding in de Mekongdelta, niet waarderen, hoewel zij er veel nut van zouden kunnen hebben. De communisten zijn bezorgd dat zij er niet meer onafhankelijk door kunnen optre den. Het ontwikkelingsplan van Saigon doet een band ontstaan tus sen Zuid-Vietnam en het westelijke kapitalistische stelsel, vooral omdat dit buitenlandse investeringen bin nenbrengt. Het is duidelijk dat de Vietcong dat niet kan accepteren. En als alles volgens de plannen van Saigon verloopt zal het Westen zich in Zuid-Vietnam doen gevoelem op een andere, meer zichtbare manier. Het plan beoogt, dat er tegen 1980 Jaarlijks een miljoen toeristen het land zullen bezoeken. Zuid-Vietnam heeft vrijwel geen faciliteiten voor dit soort toerisme, maar de plan nenmakers zeggen, dat die gebouwd kunnen worden, met buitenlandse hulp. Het massatoerisme brengt elders in Azië reeds veel geld to het laadje. Dat dit beeld aantrekkelijk is voor economen, die denken aan het ver krijgen van buitenlandse deviezen, is duidelijk. Maar mensen die in de ruimste zin te maken hebben met de ontwikkeling van Zuid-Vietnam koesteren twijfels. Hebben de Zuid- vietnamezen aan beide kanten al die Jaren gevochten om hotelhou ders en bedienden te worden voor een miljoen buitenlanders? Wil een klein land wel zo afhankelijk wor den van het bezoek van een massa toeristen uit het buitenland die zich zeker in de ogen van de Vietname zen vaak vreemd en aanstootgevend zullen gedragen? De Vietcong wil er natuurlijk niets van weten en op een of andere manier moet men toch met de gevoelens van aanhan gers daarvan rekening houden. Want als er niet een of andere po litieke overeenkomst wordt gesloten tussen de regering in Saigon en de communisten is het moeilijk in te zien hoe de boeren naar hun lande rijen terug zullen keren of hoe toe risten veilig op het strand zullen kunnen vertoeven.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 13