eneraal Van Rijn neemt ontslag Van Mierlo treedt af als fractievoorzitter ermindering gevechtskracht line onaanvaardbaar discipli ier aanvaardt motie nister: onmogelijk ycotters college- d aan te pakken nd verkracht: jaar geëist Parachutist verongelukt Man valt van 13cle etage Gebitsverval schrikbarend Auto's die stilstaan ook belast Bezetters Haags bureau gaan door Lijk vlieger gevonden KERNPROEF-VERBOD BEPLEIT GDAGCVERS K48 98.»98.» 21" bAG 27 JUNI 1973 BINNENLAND HAAG De Tweede Ka- gisteren zeer tegen de minister Van Kemenade in meerderheid uit- i dat de collegegeldrege- het studiejaar 1972—1973, rden uitgevoerd. Dit ge- door de aanvaarding van ie-Van Leijenhorst (CHU), stemmen voor en 63 stern en. Minister Van Kemena- voor de stemming meege- n deze motie "geen enkele te hebben. aanvaarding van deze motie zich uit, behalve de frac- PvdA, D'66, PPR, PSP en de KVP-kamerleden Van Amelsfoort, Du Chatinier, Kleisterlee en Van laar de mening van de mi- niet kunnen worden vol- het verlangen, zoals dat in is neergelegd. Het is z.i. on- om boycotters van de col regeling alsnog tot beta ling te dwingen. De minister deelde de kamer mee de motie niet te zul len uitvoeren. Het PvdA-kamerlid Masman noem de de motie eveneens onuitvoer baar. Zijn collega Wilbers (D'66), zei van de aanvaarding van de ka mer-uitspraak een voortduren te vrezen van chaos en onrust rondom de collegegelden. De kamer nam een tweede motie —Van Leijenhorst aan, waarin de regering wordt gevraagd uitvoering te geven aan de toezegging tot in voering van een studielening voor meerderjarige studenten. Met in gang van het komend studiejaar zal volgens de motie deze studie lening tot een maximum-bedrag van 13500,- moeten worden ingevoerd. De kamer aanvaardde deze motie bij zitten en opstaan. Tegen aan vaarding daarvan spraken zich uit de fracties van PSP en CPN en de PPR-kamerleden Coppes, Van Gor- kum en Waltmans. De kamer verwierp een motie-Van Dijk (VVD), waarin de invoering van een termijnbetaling voor het col- 16 111 JlïlZllïl legegeld in strijd wordt genoemd, J J J met geest en strekking van de col legegeldbepalingen. Tegen deze mo tie spraken zich uit de fracties van de PvdA. D'66, CPN, PSP en de KVP met uitzondering van de KVP- kamerleden Notenboom, Bremen, Aarts "en Krosse. Minister van Ke menade verbond aan de verwer ping van de motie de conclusie dat de meerderheid van de kamer zijn intenties om te komen tot een nieuw stelsel van studiefinanciering niet afwijst. Verwerping betekende z.i., voor hem "het groene licht" om nog dit Jaar te komen met voorstellen, om de collegegelden te brengen, van f 1000,— op f 500,— per Jaar. De officier van justi- rnhem, mr A. J. Kalthoff, ;dag een Jaar gevangenis- aftrek en voorwaardelijke it tegen de 30-jarige Arn- oopman Toon K. K. zou 'ond van 6 februari dit Jaar ;je dat met haar verloofde uto zat te vrijen langs het tal kanaal bij Nijmegen, angerand en verkracht, n nylonkous over het gezicht dikke ketting in de hand, lij het portier van de auto. p de Jongen Paul van T. laide hem een arm om, en em op de achterbank. Ver deed hij oneerbare voorstel- het meisje Maria van K., 100 gulden bood als ze hem wilde zijn. Het meisje be- gillen en verzette zich. K. igde haar en legde zijn haar keel. Toen hij haar bijzijn van haar verloofde racht legde hij twee brief in de auto en ver regen de geschrokken men- lij juist een bankoverval te [epleegd; vandaar de nylon- r zijn hoofd. Toon K. had daad zes glazen bier en liter cognac met cola ge- ueede feit dat K. ten laste egd was een lange reeks van in uit stilstaande auto's in i rond Arnhem en Ede. Zorg lende hij de auto's en haal- DEN HAAG De voorzitter van het comité verenigde chefs van staven luitenant-generaal Wilem van Rijn (57) heeft defen sieminister Vredeling zijn ontslag aangeboden. In zijn ontslag brief zegt hij: „Ik wil mijn naam niet verbonden zien aan een vermindering van de gevechtskracht en de discipline". Minister Vredeling toonde zich Van Rijn het aanzien van de Neder- door de ontslagaanvraag van de chef landse strijdkrachten ook in het van het comité verenigde chefs van buitenland de discipline en de staven duidelijk verrast. "Van Rijn gevechtskracht geschaad, terwijl in heeft mij nadrukkelijk gezegd dat de komende tijd niet op een herroe- zijn besluit niets met het zgn. gene- ping mag worden gerekend. raalsconflict te maken heeft", zei hij gisteren. Hij heeft het ontslag, per 1 oktober, aanvaard. In zijn brief zegt generaal Van Rijn dat, hoewel hij open staat voor aanpassing van het leefklimaat in de strijdkrachten aan dat in de burger maatschappij, zijns inziens enkele beslissingen de grenzen van het toe laatbare hebben overschreden. Hierdoor zijn of worden volgens Ook merkt hij op, dat terwijl een inspanning als voorgestaan door de minderheid van de commissie-Van Rijckevoorstel naar zijn mening reeds te gering zou zijn om aan de NAVO verplichtingen te voldoen, "het thans Op de eerste dag van de debatten rond de piratenzenders en het verdrag van Straatsburg had Radio Veronica gezorgd voor een klein model van het zendschip, dat was volgestopt met voorlichtingsmateriaal. Een handjevol jongelui is komen kijken op het Haagse bin- TEXEL Gistermorgen is op Texel een Duitse parachutist boven het vliegveld, waar geregeld para chute gesprongen wordt, door moei lijkheden met zijn parachute om laag gestort en om het leven geko men. Het slachtoffer is de 27-jarige W. Straub uit Kleestad, die logeerde op een camping op Texel. Het on geluk gebeurde doordat de parachu te niet open ging. De man, die zijn eerste sprong maakte, opende te laat zijn noodparachute. In het vliegtuig, dat hij net verla ten had, stond nog een leerling ge reed om te springen. Op het laatste moment zag deze hier echter van af. De rijksluchtvaartdienst en de dienst luchtvaart van de rijkspolitie stellen een onderzoek in naar de juiste toedracht van het ongeval. Dit is het vierde ongeluk in twee dagen bij het parachutespringen op Texel. Maandag en dinsdag brak een parachutist een been. Ook moest een vliegtuig waartnee parachutis ten de lucht ingaan maandag een staande auto's zullen onder de motor- noodlanding maken vlakbij Misdrijf? Amsterdam (ANP) De Amster damse recherche stelt een onder zoek in naar de omstandigheden waaronder de 54-jarige J. P. uit Bloemendaal de dood heeft gevon den. Zijn zwaar verminkte lijk werd gistermorgen omstreeks half twaalf gevonden op een meter of vijflten af stand van een flatgebouw in Amster dam-west. Volgens de politie moet de man, directeur van een Amsterdam se nv, van de galerij op de twaalfde of dertiende verdieping op straat zijn gevallen. Hij kwam daarbij op een hek terecht waardoor een Éirm werd afgerukt. Zelfmoord wordt niet uitgesloten geacht, maar gezien de aard van en kele verwondingen wordt ook ge dacht aan misdrijf. Volgens de re cherche zou een wond in zijn rug j A niet een mes kunnen zijn toege- duhMUfc'8 geworden dat ln de lro- brachti terwlJ1 een verwondlng aan °*""0 a "c"anr,,ri" een van zijn schouders op een schot wond leek. Zo mogelijk zou nog van daag sectie worden verricht. UTRECHT (ANP) De Neder landse maatschappij tot bevorde ring der tandheelkunde heeft in een resolutie opnieuw haar ernstige be zorgdheid uitgesproken over het al maar toenemende gebitsverval. In het bijzonder bij de Jeugd is er sprake van een deplorabele gebits gezondheid. Als maatregelen worden aangebolen: het geven van een wet telijke basis aan de fluoridering van drinkwater, invoering van tandheel kundige gezondheidsvoorlichting en ojA'oeding en op korte termijn in voering van de preventieve ver strekkingen voor ziekenfondsverze kerden, zoals onlangs door de zie kenfondsraad werd aanbevolen. De resolutie is aangenomen tij dens een in het afgelopen weekein de gehouden besloten vergadering, van de maatschappij en gisteren ter kennis gebracht van de minister van Volksgezondheid en Milieuhygië ne. Als een van de belangrijkste oor zaken van het toenemende gebits verval noemt de maatschappij de buitensporige consumptie van tand bederf bevorderende versnaperin gen. Daarom verdient het aanbeve ling, dat de regering in overweging mende tijd een dergelijke inspanning zelfs niet zal worden gehaald' Persoonlijk Van Rijn heeft naar verluidt aan zyn principiële besluit nog een per soonlijk tintje gegeven door vooraf te kennen te geven dat hij niet in aan merking wilde komen voor bevorde ring tot "vier sterren generaal". Het is gebruikelijk dat een luitenant-ge neraal in deze functie vlak voor zijn pensioen wordt bevorderd tot de hoog ste rang: generaal zondermeer. Die bevordering zou anders binnenkort zijn afgekomen. Wie Van Rijn zal opvolgen is voor lopig nog een open vraag. Mogelijk wordt dit, gezien de in het verleden toegepaste roulering van deze func tie, nu een luchtmacht generaal. DEN HAAG (ANP) Ook stil- Persoonlijke ruzies in fractie D'66 DEN HAAG Hans van Misrlo Hij noemde het "een onverbiddel- legt het voorzitterschap van de lijke voorwaarde" voor herstel bij fractie van D'66 in de Tweede Ka- de volgende verkiezingen, dat de mer neer. Hij blijft wel lid van de Tweede-Kamerfractie goed functio- Tweede Kamer. Van Mierlo wordt neert. opgevolgd door de 41-jarige Jan Om dat laatste mogelijk te ma- Terlouw. Zeer nadrukkelijk heeft ken itrekf hij zich terug als frac- zowel Van Mierlo als Terlouw ver- ifcievoorzitter. "Beginnende partijen klaard, dat deze overdracht van het voorzitterschap geen wijziging es uit dat van waarde was. houdt van de politieke koers ij een poosje had geleefd d'66. pbrengst begon hij een nieu- diefstallen. De officier van «rist dat hij een risico zou niet onvoorwaardelijke (isen. Maar, vond hij, deze over tien jaar net zo ge- zijn als nu. aak op 10 Juli. In een bewogen verklaring, heeft Van Mierlo gisteren uiteengezet dat ontkende, dat hij gaan vaak te gronde doordat ze in- niet tijdig zulke ingrepen doen", van dacht Van Mierlo. Hij zei van zichzelf: "Ik ben een menselijke sta-in-de-weg voor succes van D'66" met dit het hier een strikt persoonlijk be> sluit betreft. Hij heeft het vlak na de totstandkoming van het kabinet- Den Uyl genomen. besluit de verkiezingsnederlaag die D'66 vorig najaar heeft geleden toegeeft. "Dat heb ik al veel eerder gedaan, daar heb ik deze gelegen- heid niet voor uitgezocht". Ook zag :Na,Jde Van Mierlo zichzelf niet "het zin" kende schip" verlaten. "Het gaat goed met D'66. Er is een opwaartse lijn", zei Van Mierlo. Partijvoorzitter Jan ten Brink van D'66 zei, dat het hoofdbestuur het betreurt dat er geen andere oplos sing voor de wrijvingen in de frac tie gevonden kon worden. "We zijn er ook een beetje kapot van", zei Ten Brink. op zichzelf onnodige spanningen, die reeds enige Jaren in de fractie leefden, waren blijven voortbestaan", aldus Van Mierlo. Hij wilde niet nader aanduiden wat deze spanningen inhielden. Wel zei hij dat ze samenhingen met zijn persoon en karakter en met zijn taakopvatting als fractievoorzitter. Van Mierlo zei dat hij veel in 't partijpolitieke vlak had geopereerd, Bter Van Doorn (CRM) vindt reinig vrees hoeft te bestaan overheersende plaats van besturen in de lokale ka- j). Het samenstellen, voorbe- n overbrengen van de p'ro- 's wordt door het gemeente- In handen gegeven van een instelling die geheel ver- delijk zal zijn voor de inhoud uitzendingen. De minister daardoor vaak de frnetievergadenn- dt dit op vragen van de KVP den Kleisterlee, Gardeniers, en en Van der Sanden. ffindsman wijst erop dat de abelomroep nog in een expe- le fase verkeert. Mocht blij- toch een (semi) over- roep dreigt te worden dan zal Van Doorn voorzieningen )m dit tegen te gaan. gen niet leidde en dat er als gevolg daarvan ''een vervreemding" tus sen hem en de fraotie was opgetre den. De aftredende D'66-fractiëleider zei voorts zijn besluit te hebben geno men om de kansen die er voor D' Het hoofdbestuur is akkoord gegaan met de voorgenomen verkiezing van Jan Terlouw als nieuwe politie ke leider. Terlouw verklaarde, dat het de moeilijkste taak is die hij in zijn leven is tegengekomen. Terlouw is zoon van een Neder lands Hervormd predikant. Hij etu- rijtuigenbelasting warden gebracht, neemt beperkingen in te voeren, Dit zal geschieden zodra d'e techni- voor alle reclame via tv, radio en sche voorbereidingen daartoe zijn ge- pers voor artikelen die het tandbe- troffen. Minister Duisenberg en derf veroorzaken, staatsecretaris Van der Stee (Finan- De maatschappij meent dat de ciën) hebben dit aan de Tweede Ka- reclame geregeld onjuiste bood- mer meegedeeld in de memorie van schappen overbrengt bij het aanprij- antwoord op het voorstel tot verho- zen van zoetigheden, maar ook bij ging van de benzine- en olieaccijns. de aanbevelingen voor mondhygieni- De beide bewindslieden ontkennen sche middelen, zoals tandpasta's, daarin ais zou "de gewone man" in mondwaters e.d. het bijzander door deze accijnsver hoging worden getroffen. In de me morie van antwoord wordt berekend, dat het direkte effeot van de verho ging van de benzine-accijns op de prijs-index van de gezinsconsumptie "zeer gering" zal zijn. Op jaarbasis bedraagt dit effeot 0,1 procent. De bewindslieden noemen het gunstig dat als gevolg van de voorgestelde maatregel degene die minder kilome ters rijdt ook minder door de lasten verzwaring wordt getroffen. Naar hun mening is de verhoging niet in strijd met het verkeers- en vervoersbeleid dat de regering voornemens is te voe ren. Hans van Mierlo en Jan Terlouw UTRECHT (ANP) Het is niet mogelijk de beleidsgroep planmati ge sanering tehuizen bestand kinder bescherming uit te breiden met een vertegenwoordiging van de Belangen vereniging minderjarigen, die eind vorige week het nationaal Bureau Kinderbescherming in Den Haag heeft bezet om de eis opne ming in de beleidsgroep kracht bij te zetten. De beleidsgroep is wel bereid een situatie te scheppen, waarbij permanent overleg tussen be langenvereniging, nationale federa tie en overheid mogelijk wordt. Dit heeft een woordvoerder van de beleidsgroep gisteren medegedeeld naar aanleiding van een maandag avond tussen vertegenwoordigers van de beleidsgroep en de belangenver eniging minderjarigen gevoerd ge sprek. In deze bijeenkomst werd ge poogd tot een vergelijk te komen. Leeuwarden (ANP) In de Wad denzee tussen Terschelling en Vlie land is gistermiddag het stoffelijk overschot gevonden van een der vliegers van de Engelse Phantom- straaljager, die maandagavond ter hoogte van Vlieland in zee stortte. Aan de hand van een grote olievlek heeft de marine waarschijnlijk ook de plaats gelocaliseerd, waar het toestel is neergekomen. De stoffelijke resten van de piloot, die nog vastzaten aan een parachute, zijn overgebracht naar de vliegba sis Leeuwarden. Fluor en drinkwater De fluoriderings van het Amster damse drinkwater gaat voorlopig ge woon door. Dat heeft het gemeente bestuur bekend gemaakt. De Hoge Raad heeft pas de toevoe ging van .fluor niet in overeenstem ming verklaard met de bestaande bepalingen over de kwaliteit van het drinkwater. De door tegenstanders van fluoridering aangespannen zaak werd terugverwezen naar het Am sterdamse gerechtshof, dat nu deze principiële uitspraak in een vonnis moet vertalen. De gemeente wil dit vonnis af wachten en in de tussentijd met het ministerie van volksgezondheid over leggen wat er aan de lastige situatie gedaan kan worden. als regeringspartij liggen, niet in de deerde wis- en natuurkunde in weg te staan. Hij trok een vergelij- Utrecht. Dertien Jaar werkte hij in king met de FDP in W.-Duitsland. het kernfusie-onderzoek. In werd hij Kamerlid voor D'66. De Tweede Kamer koos hem onlangs, als voorzitter van de vaste commis sie voor de kernenergie. Terlouw is gehuwd en heeft drie 1971dochters en een zoon. DEN HAAG (ANP) De Neder- controleurs op haar grondgebied ver- AD VERTEN TIE landse regering meent, in tegenstel- zet. cUwS^ler-aIlercBeSte kguze ling tot de Amerikaanse, dat voor controle op de naleving van een ver drag waarbij ondergrondse kernproe ven worden uitgebannen, geen in spectie ter plaatse nodig is. De staats secretaris van Buitenlandse Zaken Nederland is teleurgesteld dat in het reeds jaren durende ontwape- ningsoverleg in Genève de laatste tijd bod van kernwapenproeven, noch voor ontwapeningsvraagstukkendr. over een verdrag over het uitbannen JARKENSEILET jan de schouder IOO gram tF» PALINGWORST 150 gram JONGE TUINBONEN GOLDEN DELICIOUS een fijne handappel H. Kooijmans zal dit standpunt donderdag en vrijdag in het Geneefse ontwapenmgsoverleg uiteen zetten. van chemische wapens. Dit is, gezien de Amerikaans-Russische besprekin gen over een beperking van de stra- een wereld-ontwapeningsconferentie bijeen te roepen, waaraan alle kern- mogendheaen zouden moeten deel nemen. De Nederlandse regering, aldus acht de vooruitzichten op een derge lijke conferentie niet erg bemoedi gend omdat zij niet optimistisch is over de Chinese deelname. Zij zal echter all het mogelijke doen om 3 T/M ZATERDAG U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2 en 3 van Uw damesblad. I vatbingen de techniek zo ver is ge vorderd, dat de naleving van een ver drag over ondergrondse kernproeven met seismologische middelen kan worden gecontroleerd. Amerika heeft tot nu toe steeds gestaan op een wel iswaar beperkt aantal controles ter plaatse, de Sowjet-Unie heeft zich altijd tegen de aanwezigheid vaa prestige-overwegingen. ropa (MBFR) wel begrijpelijk, maar Nederland betreurt toch dat het ont- wapeningsoverleg in het kader van de Verenigde Naties op de achter grond is geraakt. waarvan zij weet dat de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie er niet aan kunnen voldoen, als een verplichting geen kernwapens te gebruiken tegen landen die niet over deze wapens be schikken, en de terugtrekking van al- De Sowjet-Unie heeft, mede uit le buitenlandse troepen en W8$GZ1S voorgesteld van vreemd grondgebied.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7