Naar sociale bouw HONDERDVUFENZEVENTIG JAAR GETROUWD iflet eindeloos walmen wan de MOB-affaire Hele 'toer9 voor bussen op dag van Tour de France (TV BONT ZOMER PRUZEN Initiatieven van PAK en VVD WOENSDAG 27 JUNI 1973 "VAN EGMOND BREESTRAAT INTERNATIONALE BONTMODE BREESTRAAT 173 TEL. 01770-23337 LEIDEN Sarras ani naar Leiden LEIDEN Circus Sarrasani staat van 16 tot en met 19 augustus in Lei den, op het terrein van de Groen- oordhal. Met een tent doorsnee van 52 meter is Sarrasani één van de grootste circussen van Europa. De 200 mensen en 150 voertuigen rei zen per trein. Bijna 5000 personen kunnen de voorstelling zien. LEIDEN Het raadslid Pieter Taffijn (VV D) heeft vragen aan burgemeester en wet houders gesteld over de btw op bouw en renovatie von woningwetwoningen. Hij vraagt in de eerste plaats of het college bereid is af stappen van schijnbaar of blijkbaar nutteloze wijze van schriftelijke vragen stellen en de minister van Volkshuisvesting of de staats secretarissen persoonlijk te bezoeken, eventueel samen met een afvaardiging van Gede puteerde Staten. "Indien het College deze vraag be- vestigend beantwoordt, is het dan ook bereid1 te verklaren geen ge noegen te nemen met eem eerste af wijzing en im een dergelijk geval op nieuw gesprekken te beleggen?" vraagt Taf fijn verder. Hij wil voorts weten of het college bereid is deze problemen voor te leggen aan de leden van de Tweede Kamer en wel speciaal aan de leden van die fracties die in de regering zijn ver tegenwoordigd en via hun partijpro gramma's hebben laten weten spe ciale aandacht te schenken aan de sociale woningbouw? "Is het college van mening dat een eensgezinde uitspraak van de Leidse gemeenteraad inzake deze kwestie enig gewicht in de schaal zal kunnen leggen bij de onderhan delingen met het 'de) ministerie(s)?" aldus vraagt Taffijn. Ook de PAK-fractie stelt vragen over de volkshuisvestingsproblemen in Leiden. Niet echter aan B. en W. maar rechtstreeks aan de minister van Volkshuisvesting. De oppositie pleit voor een uitzonderingspositie voor Leiden, zoals die ook aan de grote steden wordt gegeven. De PAK-fractie gaat er van uit, dat de woonfunctie in de binnenstad gehandhaafd en waar nodig hersteld moet worden. Men wil om dit te bereiken hulp van het ministerie, door een snelle totstandkoming van de wet op de stadsvernieuwing door verbetering van de onteigeningspro cedure, en door een betere coördi natie van Volkshuisvesting met CRM bij de subsidiëring van monu menten met woonfunctie. Bovendien vraagt de PAK-fractie om uitbrei ding van de subsidiemogelijkheden, voor het opknappen van huizen en wijken en voor die sociale begelei ding van bewoners wier huis wordt opgeknapt. Wat de oude stadswijken betreft, vraagt het PAK eveneens om een duidelijke verruiming van de finan ciële mogelijkheden. Het wijst erop, dat een rapport van de Nationale LEIDEN Gisteren heeft de St.-Barbaraschool van het Le vendaal een sportdag gehouden in het Leidse Hout. De klasse- ivinnaars waren: jongens klas 1 Marco v. d. Lehn 2. Fred v. d. Geest 3. Dick van Seggelen4 Ton van Tongeren, 5. Matty Polman. Meisjes klas 1 Najat Enzine, 2. Zineb Enzine, 3 Betty v. d. Weert4. José Verhagen, 5. Jenny Giezeman. Totaal-win naars: kampioen 1. Marja Seger 106 p., 2 Monique Schiffers 98 p., 3 Alfred Ruitenbeek 95 p. (Foto Jan Holvast) HORLOGES De beste Wereldmerken heb ben wij voor U. Seiko, Eterna, Certina, Prima, Jung- hans. Citizen, AWE-Ancre. Voor f 39,50 heeft U bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker dameshorloge voor slechts f 79,50. Eigen ateliers, dus le klas vak-service. UW HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Woningraad duidelijk maakt, dat de inkomens van Leiden-noord en het Haagweg - kwartier gemiddeld zo laag zijn dat er een flinke subsidie moet komen om de opknapbeurt voor 516 huizen, die technisch moge lijk is, te kunnen verwezenlijken. Naar de mening van het PAK, heeft de huurharmonisatie niet al leen sociale onrust tot gevolg maar ook aanzienlijke verkleining van de mogelijkheden voor Leidse woning zoekenden om een goedkoop huis te krijgen. Men zal een huurverhoging van ten hoogste 6% als redelijk erva ren. wanneer die ten goede komt aan het onderhoud van de huizen. "De sociale nieuwbouw is voor het me rendeel van de woningzoekenden on betaalbaar", merkt men op. Alleen doorstroming biedt geen mo gelijkheid om een goede woonruim teverdeling tot stand te brengen, vindt het PAK. Men bepleit snelle invoering van een individueel huur subsidiesysteem en van een door stromingsregeling zoals in "Keer punt 72" is beloofd. Wat nieuwbouw betreft vraagt 't PAK' het mogelijk te maken huur woningen te bouwen, die bezet kun nen worden door doorstromers of urgent - won in gzo ekenden dan wel door een objectsubsidie voor bepaal de categorieën woningzoekenden ge schikt zijn. Het PAK wijst er de minister op, dat de huurprijsvast stelling van woningwetwoningen, door B. en W. uitstekend aan hem is uiteengezet. HAAG Op 29 februari van het vorig jaar bezetten veertien leden van de „AktiegToep Leids MOB" (Medisch Opvoed Bureau) het kantoor van de Inspectie van de Geestelijke Volksgezondheid, gevestigd aan het Tenveepark in Leiden. De in specteur, dr. C. Buis, werd daarbij buiten de deur gezet. Het was de „aatste acte van een even'triest als schokkend bedrijf. I Met de bezetting poogde de actiegroep de overheid te dwingen het vertrek te voorkomen van de bij het MOB ontslagen staf van kinder- 1 psychiater en oud-MOB-directeur dr. S. Teuns. Die staf had op dat noment nog de zorg over enkele tientallen „niet-overdraagbare" latiëntjes. Teuns c.s. was ontslag aangezegd na langdurige conflic- en met het MOB-bestuur over de koers die het bureau in de toe- komst zou moeten volgen. bezetting van de Inspectie heeft de loop der dingen niet kunnen kijzigen. Teuns verdween gegriefd en verbitterd, naar Blaricum; zijn .staf van deskundigen viel uiteen als bladeren in de wind. Maar de van de affaire is nog altijd niet verstomd. Een paar maanden ?eleden trok Studium Generale van de Medische Fakulteit in Rot terdam nog een volledige zitting uit voor de behandeling van de zaak-MOB in een cyclus over gezondheidszorg. En wat ook nog steeds Voortgaat is de reeks van processen die tegen de 14 bezetters worden gevoerd. Gisteren vond voor de Haagse rechtbank de derde afleve ring plaats. Vorig jaar december sprak de politierechter de bezetters 'rijomdat de „materiële wederrechtelijkheid" aan het strafbare feit had ontbroken. In hoger beroep kwam het gerechtshof tot de conclusie dat de dagvaardingen niet deugden. Officier van justitie, mr. Hillen, wil de zaak kort en bondig afdoen, zonder op de aan de bezetting vastklevende MOB-affaire in te gaan. „Het is zeer wel mogelijk dat de bezetters uit hele honorabele motie ven handelden, maar het is duidelijk dat zij geen recht hadden op toegang tot het lokaal waarin dr. Buis werkte. Zoiets kan in een rechtsstaat niet geduld worden". De bezetters horen zijn betoog aan niet een mengeling van ongeloof en verbazing. Af en toe komt er uit hun rijen enig (vreugdeloos) gelach. Zoals bij deze opmerking van de officier: „Als de autoriteiten tenslotte tot het besluit komen dat er in Leiden geen plaats is voor een instituut van de heer Teuns dan dient men zich daaraan te houden". Tussen wat de bezetters bezielde en motiveerde en hetgeen de officier, met het wetboek in de hand, hen nu voor de voeten werpt zijn nauwelijks raakvlakken 'e vinden. De president van de rechtbank, mr. De Mol-Van Otterloo, vindt de baders waarin de officier de zaak wil begrenzen kennelijk te nauw. Hij wil wel wat meer weten over de achtergronden, over dat Peyton- Jlace-lange gevecht rondom Teuns. Zoekend en struikelend pro- ueert hij zich een weg te kappen door dat kreupelhout van raad sels, feiten en ingewikkeldheden. Hij komt er niet altijd uit, maar Jdatzelfde geldt op sommige punten voor de actiegroep, wier kennis |van de feiten na anderhalf jaar ook enigszins blijkt te zijn ver bleekt. De vraag komt ter sprake of de bezetting, zoals ze nu werd uitgevoerd, de laatste mogelijkheid was. Kon er niets anders worden pdaan? Verdediger mr. A. A. M. Hesseling legt uit dat de zaak al aren speelde, dat de actiegroep had meegewerkt aan behoeftepei lingen en het maken van rapporten, dat de bezetting op 29 februari uaatsvond omdat Teuns op 1 maart zijn praktijkruimte uit moest. Maar een der raadsheren vraagt de bezetters: "Had u dr Buis met kunnen opbellen om te vragen of u een kamertje in de Inspec tie mocht bezetten. Misschien had hij dat wel goedgevonden en dan nad u in elk geval geen strafbaar feit gepleegd". De actiegroep is :o verbluft over deze zienswijze dat zij bijkans vergeet te reageren. De officier vraagt een boete van zestig gulden dezelfde eis als in aecember toen de zaak in eerste instantie diende. Verdediger mr. iesseling is het daar niet mee eens en verzoekt om vrijspraak. De Jezetting acht hij niet meer dan "een klein ongemak" voor inspec teur Buis. En hij wijst nogmaals met klem op het feit dat de actie- ?roep niet opkwam voor eigen gewin maar voor de belangen van anderen. Hij zegt ook dit: "Mijn cliënten staan nu voor de derde «er-terecht, zij krijgen het gevoel recidivisten te zijn". De botsing tussen rechtbank en verdachten eindigt vrijwel op de- p de manier als een aantal maanden geleden bij het gerechtshof ten der bezetters houdt de rechter het volgende voor: "Het is best mogelijk meneer, dat wij een strafbaar feit hebben gepleegd Maar vat wij ons afvragen wat die autoriteiten dan hebben gedaan die 'n Leiden gesold hebben met een stuk geestelijke volksgezondheid Pi) de belangen van patiënten, eenvoudig niet hebben zien staan Hoeven die mensen zich dan helemaal niet te verantwoorden?" uitspraak over veertien dagen. RUUD PAAUW Wilt u piano of orgel spelen Vraag de 80 pagina's lellende kleurenkatalogus. Het echtpaar Blikman heeft alvast maar 'n klein voor- De heer en mevrouw Van Es uit de Lombokstraat hebben een 65-jarig huwelijk achter de schotje genomen. Zaterdag vier- rug en ze kunnen het nog steeds uitstekend met elkaar vinden de het met vrienden en beken- (Foto Jan Holvast) Het echtpaar Van de Mee heeft maar weinig tijd om uit het raam te leunen. Voor fotograaf Jan Holvast wilden ze het wel even doen, maar meestal hebben ze bezoek van kinderen of kleinkinderen. LEIDEN De romance tus- se Johanna van der Tuin en Johannes van de Mee begon bij een boom. Ze kenden elkaar wel van gezicht, maar het werd wa re liefde, toen Johanna Jan steeds maar vanuit een boom in het water van de Herensingel zag duiken. "Je was wel verle gen, je durfde me niet eens zelf te vragen. Je stuurde Je nicht naar me toe", grapte de inmid dels 83-jarige overgrootmoeder. "Ja, maar jij liep altijd met vriendjes", antwoordt de niet minder krasse 84-jarige Van der Mee en er ontspint zich als nog een kleine echtelijke onenig heid, die eindigt in een gegrin nik. gureerd heeft in deze krant. Sinds 35 Jaar woont het echt paar aan de Oude Rijn. de thuishaven voor de jubilaris wanneer hij terugkomt van één van zijn vele vistochtjes. Zijn ecthgenote voelt niet zoveel voer het turen naar het dobbertje, zij gaat liever een flink stuk wan delen. Het echtpaar Van de Mee trouwde op 9 juli 1913. Hij werk te al die tijd, tot z'n zeventigste verjaardag, als lompensorteer der in Den Haag, mevrouw Van de Mee werkte een tijdje in een blekerij aan de Hoge Rijndijk. Ze woonden in de Sophiastraat, in de Os en Baardenlaan en aan de Potgieterlaan, waar ze nog steeds wonen. Hun kinder, klein- klnder en achterklein kindertal is in die zestig Jaar gestegen tot een totaal van 86. Een kind, een kleinkind en een achterkleinkind zijn overleden. De hele familie zal op de feestdag wel even langs komen, oma Van de Mee heeft voor iedereen wat in huis. Ook een feestelijke dag wordt het, bij D. van Es en mevrouw R. van Es-Kruyt. Deze echtelie den, (beiden 88 jaar oud) gaan hun 65-jarige huwelijksdag vie ren en dat zal van de kinderen en kleinkinderen nog heel wat bezoek geven aan de Lom bokstraat. Ui Draai \i\f het licht Iï3gj maar aan.. Een lamp uit de,De Lichthai' mag gezien worden. Grootste keus laagste prijzen. 'De Lichthai' HAARLEMMERSTRAAT 293, LEIDEN tegenover de Overdekte. LEIDEN Door de Tour de Fran ce kan a.s. zondag de dienstregeling van vele buslijnen niet volgens plan worden uitgevoerd. Lijnen moeten worden stopgezet. Het betreft zowel de lokale lijnen opererend in en om Leiden als de interlokale tussen Den Haag, Wassenaar. Leiden Voor schoten en Voorburg en die, welke in Leiden het centrum aandoen. NZH-lijnen: Lijn 13/14 Ringlijn Station-Lei den N.-Kooipark-centrum Leiden ZW station. De lijn wordt opgeheven, dcch gependeld zal worden tussen 't station en de Hooigracht via de noordelijke route en het Kooipark en in Zuid-West tussen de Koningin- nelaan en de Aaltje Noorderwier- laan. Lijn 15 Leiderdorp-centrum-Sta- tion-Morskwartier. Het traject tus sen station en Morskwartier wordt opgeheven. De route via Breestraat en Levendaal vervalt. Gereden wordt via Willem de Zwijgerlaan en He rensingel naar de Lage Rijndijk. Lijn 30 Leiden station. Valkenburg Katwijk: Het tra peet tussen Leiden en Valkenburg wordt opgeheven. Lijn 31 Leiden Meerburg-Leiden Station - Oegstgeest - Rijnsburg - Katwijk: De route via Breestraat en Levendaal vervalt. Gereden wordt via Willem de Zwijgerlaan. Heren en Zijlsingel naar de Hoge Rijndijk. Lijn 41 Leiden Z W.-Station Oegst- geest-Rijnsburg-KatwiJk: Het tra ject Leiden Z.W. station via 't cen trum wordt opgeheven. Lijn 40/42 Leiderdorp Station-, Oegstgeest-Rijnsburg/Voorhout - Noordwijk: De route via centrum, en Professorenwijk vervalt. Gereden wordt via Willem de Zwijgerlaan, Heren- en Zijlsingel naar de Hoge Rijndijk. Lijn 43 Den Haag H.S.—Wasse naar-Leiden: De route door Was senaar vervalt. Gereden wordt via de Bezuidenhoutseweg in Den Haag, Zijdelaan, Rijksstraatweg tot aan het Rijnzichtviaduct te Oegstgeest. Lijn 45 Leiden-Voorschoten-Was- senaar-Wassenaarse Slag: Het ge hele traject wordt opgeheven. Ge tracht zal worden een pendeldienst in te stellen tussen Wassenaar Jo- han de Wittstraat en de Wassenaar- se Slag. Lijn 46 Den Haag-Veorschoten- Leiden-Oegstgecst: Het traject Den Haag SS-Voorschoten-Leiden wordt opgeheven. Lijn 60 Leiden Merenwijk-Sta- tion Oegstgeest-Voorhout - Noord- wijkerhout: De route via Breestraat en Hooigracht vervalt. Gereden, wordt via de Willem de Zwijgerlaan en het Kooipark naar Merenwijk. Lijn 90 Den Haag HS-Wassenaar- Katwijk-Haarlem: De route door Wassenaar Lange Kerkdam-V. OI- denbarneveldtweg-Zuijlen van Nye- veltstraat-Katwijkseweg) vervalt. Ge reden wordt via de Rijksstraatweg tot het Rijnzichtviaduct te Oegst geest. Daarna wordt de route van lijn 31 gevolgd tot de Molentuinweg en dan de eigen route via Kat wijk naar Haarlem. Lijn 91 Den Haag HS-Wassenaar -Katwijk: De route door Wassenaar vervalt. Gereden wordt in Den Haag via de Zijdelaan naar de Rijks straatweg. Deze weg wordt gevolgd tot het Rijnzichtviaduct te Oegst geest, waarna via de route van lijn 31 naar Katwijk wordt gereden. Ook de meeste op Leiden gerich te lijnen van Centraal- en Westne derland en de N.A.L. ontkomen niet aan een routeverlegging. Voor de ooor het centrum van Leiden rijden de lijnen geldt in principe dezelfde omlegging als voor de N.Z.H. lij- De lijnen 2-12-13 van Centraal Nederland rijden komende van en gaande naar het station via Willem de Zwijgerlaan en de Herensingel naar de Lage Rijndijk. De lijnen 4, 8 en 9 van Westne- derland en 1 van de N.A.L. zullen via de Willem de Zwijgerlaan, He ren en Zijlsingel naar de Hoge Rijn dijk worden geleid. Lijn 4 rijdt daarna via de Leider- dorpse oprit over de rijksweg om via de afrit bij Zoeterwoude zijn nor male route te vervolgen.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 3