'Eervol achter Zoetemelk lis tweede te eindigen 95 lift Nastase sluipt vermomd rond Dubbelslag van slimme Pijnen LFTAL VAN TON VISSERS MET "REDELIJK OPTIMISME" NAAR DE TOUR KOERSEN IN HILVERSUM Evonne Goolagong vernedert Betty Stove JÏSDAG 27 JUNI 1973 SPORT PAGINA 11 lNDE Nu het zelfs al een „eer om achter Zoetemelk als tweede te eindigen" (woor- i van Ton Vissers) blijkt te zijn, is het ook voorstelbaar, dat de uit acht Nederlanders drie buitenlanders bestaande formatie van Canada Dry-Gazelle vergezeld van „redelijk i imisme" (weer Vissers) het Tour-pad op gaat. Gisteren stelden de beide sponsors hun 1 iipe voor in het Brabantse Leende en bij die gelegenheid werden nog eens een paar de woorden gezegd over de stand van zaken in het vaderlandse profpeloton, sers voornamelijk was de criticus, en hij spaarde daarbij zijn „eigen" renners niet. n mag natuurlijk nooit stellen, dat voor jonge profs het voorseizoen zo zwaar is ge- »st, want dan moet men óók het aantal dagen dat de mannen in de etappekoersen i iben meegedaan maar eens optellen. Je kunt moeilijk zeggen: ik heb de Dauphiné éré of de Midi Libre gereden als je de eerste dag al te laat binnegekomen bent, of af tapt". rs doelde daarmee op renners, de radio een debutant opgemerkt." se Crediet Bank daar nog eens 5000 jo Vrancken en Matthijs db Mecaniciens van de ploeg zijn de gulden bij deed. De renners kunnen ng, die niettemin toch deel uit- Limburger Arie de Vries en de Belg trouwens ook zélf voor him toe- m van de Tourploeg. Die is Georges Six (Gazelle-racemonteur komst op een wat langere termijn Limburgers rijkelijk gevuld. Bert Boom moest vanwege de druk- zorgen. Nog tijdens de Tour opent eken (Roosteren), Krekels (Sit te in Nederland blijven) en als Canada Dry besprekingen over een i, Pustjens (Roosteren), Van chauffeur treedt Piet Janssen uit grotere, sterkere (en internationale) Leeuw (Valkenburg) en Kelle- Tegelen op. De medische begeleiding ploeg voor het volgend seizoen (Born). Voorts starten Jan- is in handen van de Geleense sport- (maar dan ook met renners als bij- Zaandam», Wim Prinsen arts Jesse en tenslotte treedt als voorbeeld Zoetemelk en Kuiper) en Matthijs de Koning assistent-ploegleider op Vissers' met de grote Franse bierbrouwers- erpenzeel). Dit achttal wordt zoon Jeannot. combinatie B.C.N., die veertig pro- aangevuld met de Belg Ludo Twee rennersnamen, die men toch cent van de Franse markt bestrijkt i uit Kersel en met de Portu- wel in de Vissers-ploeg had ver- en Canada Dry in Frankrijk i Herculano Oliveira en José wacht, ontbreken: Jan Spetgens en „voert". Een andere mogelijkheid is ins, beiden afkomstig uit Meal- Cees Koeken. De beide voormalige een samengaan met het Belgische „Oliviera is", zo verzekerde nationale amateurkampioenen ma- Watney (de ploeg van Verbeeck), rs, ..één van de betere klim- ken om verschillende redenen geen dat de dranken in België vertegen- Maar omtrent de capacitei- deel meer uit van de Canada Dry- woordigt. „Maar in beide gevallen", van Martins tast de ploegleider équipe. Spetgens belde maandag- aldus de directie van Canada Dry, opig nog in het duister: „Onze avond Vissers met de mededeling, „zal de bakermat van de ploeg in seur José Vidal heeft me verze- dat hij na een zeer tegenvallend Nederland liggen." dat het een zeer behoorlijke profseizoen (en een dito Oauberg- De coureurs.van_vandaair zuUen al. zeker ook op het vlakke kampioenschap) had besloten met dus VOQr hun kansen y00r v0lgend Baankampioenschappen de tijdritten. En Vidal is ten- één van de beste vakmensen wielersport." wielrennen te stoppen en Koeken seizoen moeten koersen en daarmee kreeg gisteren een aangetekende afgelopen hrinf Ttraarin lif>m nnt^lacr wern or lutant M formatie van Canada Dry-Ga de laatste in Leende verte- brief, waarin hem ontslag werd aangezegd dat hij zijn verplichtin gen op alle mogelijke gebied niet was nagekomen. De laatste „affai re" in Luxemburg, waar Koeken na luttele kilometers was afgestapt en irdigd door directeur Roberts? met achterlating van een simpel de Raleigh-fabrieken) gaat dus briefje huiswaarts was gereisd, deed met Engelsen als Bilsland en voor de rappe spurter uit Achtmaal Tison op pad. Vissers: „Roberts de deur dicht. Canada Dry „ont- kend Niettemln kon men glste_ ze. geloof ik. niet sterk genoeg sloeg" trouwens nog twee andere de Tour." Wat het verdere coureurs: Albert van Midden en Ju les Bruessing mogen zich op dezelf de gronden van hun contractuele verplichtingen ontheven achten. maanden, door Vissers nog eens derstreept met een „een flink aan tal renners heeft toch echt geen professionele instelling, ze zijn als amateurs te snel omhooggeschreven en in de watten gelegd" uitwissen. Ze hebben er uiteraard wel zin in. Al wordt er in 't algemeen nauwelijk op opvallende successen nP|ineel betreft: behalve Vidal ook Menno Bloemhof uit La- als verzorger mee en op dat raken de uitersten elkaar, irjmhof (erkend masseur) debu- i als trainer en jarenlang spe- ;an de hockeyclub Laren, in de rwereld. „Maar", verzekerde s, „dat is niet zo vreemd, ook in het verslaggeverscorps naar de Tour gaat heb ik bij j km Staartjes eleurgestelcl KIEL De Europese kam- jen zeilen in de Tempest- Ben Staartjes, is te- irgesteld over de resultaten hij tot dusver heeft ge- ekt in de Kieler Woche. Een tide, een zeventiende plaats in verrichtingen om over naar is te schrijven, maar de Ne- rlander weet toch wel enkele denen voor zijn zwakke optre- n aan te voeren. "We zijn it een nieuwe boot naar Kiel komen", aldus Staartjes, "en ben er nog niet achter waar die niet loopt zoals we wil- Misschien ligt het aan Kur- rshoek en mijzelf. Het was gelopen zaterdag per slot van tening de eerste keer sinds Spelen dat we zeilden". Ben aartjes onderwierp gisteren Ëromp van zijn schip aan een adig onderzoek. „Ik aaide kijken of daar zeeegels za- was de verklaring van de ipest-vedette, "die de boot remmen". jDe tweeling Sjoerd en Erik fllebregt hebben in tegenstel- tot Staartjes, die de hele k? op het water was, de dins- h echt als rustdag gebruikt, fij worden nóg gevaarlijk or Uli Libor in de FD-klasse", perkte de Westduitse bonds- aer Albin Molnar op. De ge- eders doen het inderdaad brassend goed in de voor hen boot: zij zijn wereld- apioen in de 470-klasse. Premies Aldus bleven Vissers weinig moge lijkheden voor de Tourploeg. Met het vermelden van het feit, dat de Limburger Jo van Pol „eerste reser ve" is, kwam de ploegleider zo on geveer ook wel aan het einde van het lijstje beschikbare renners, nu Wagtmans is verdwenen en Ben Koken de gevolgen van een val niet tijdig teboven kwam. Niettemin ver trekt de Tourploeg welgemoed, het geen niet in de laatste plaats wordt bevorderd door het feit, dat Canada Dry én Gazelle samen 10.000 gulden als extra-premies ter beschikking stelden „uit te keren voor goede prestaties" en dat de Nederland- ren tijdens de voorstellingsceremo nie toch wel weer de bekende „vóór-Tour-taal" vernemen: „een etappezege hier of daar zit er toch wel in. Een renner als Krekels heeft dat toch in het verleden óók gepresteerd?" Jan Krekels: kanshebber etappezege(s). ALKMAAR René Pijnen mocht op de eerste avond van de Nederlandse baankampioenschappen voor profes sionals gerust van een dubbelslag spreken. De Brabander stak niet al leen met kop en schouders in de Invalificatieritten voor de achtervol ging boven zijn (vijf) tegenstanders uit, zes uur later won hij op de Alkmaarse piste ook het vijftig ki lometerkampioenschap zonder gang- making. De eerste „baantrui" bij de beroeps- renners werd door de pistier met gro te overmacht binnengehald. Slim profiteerde hy van de zwakke mo menten van zijn concurrenten, waar door René Pijnen met twee ronden voorsprong het nationale tricot niet meer kon ontgaan. Gerard Koel, al viermaal tweede op dit nummer, was ook nu weer op het zilver geabon neerd. Cees Priem, de neo-prof van Frisol, spurtte naar de derde plaats. Titelverdediger Piet de Wit kon zich op deze avond in het geheel niet onderscheiden. Hij was er ook al in de beginfase niet bij, toen Koel, Pijnen, Priem, Ottenbros en Harrie Jansen voor de eerste maal de overige vijftien deelnemers dub belden. Ook Cees Stam die alleen wegsprong, kon zich nog bij dit vijftal voegen. Dat lukte Leo Duyndam later niet. Attente Priem reed met Pijnen en Stam het gat dicht, wat tevens een springplank voor een nieuwe ronde betekende. Zonder de ingelopen Duyndam, maar met Koel. Jansen, Ottenbros en Cees Zoontjens was het wedstrijdbeeld door een nieuwe „toer" bepaald.Knap sloeg Pijnen daarna toe. Bij de laatste aanslui ting ging hy met Harric van Leeu wen aan het wiel door. Wat hij en kele ronden voor het einde fher- haalde met Cees Zoontjens. waar door niemand hem meer kon be dreigen. „Ik ben niet voor dit kampioen schap naar Alkmaar gekomen", grijnsde Pijnen. „Ik heb me spe ciaal ingezet voor de achtervolging. Maar het ging zo gemakkelijk, dat ik dit niet kon laten glippen". Want eerder bevestigde de Braban der, dat hij veel voor dit zware nummer had gedaan. De race over RENÉ PIJNEN vijf kilometer reed hij in 6.23 31, wat bijna twintig seconden sneller was dan Cees Priem, die de chrono meter op 6.42.65 liet stilstaan. Henk Benjamins bleef daar met 6.44.10 dicht bij in de buurt. Dat René Pijnen morgen in Am sterdam als de halve finale en de finale worden gehouden, zijn tweede 1973-trui zal gaan behalen, daar twijfelt niemand aan. In het omlijstingsprogramma snelde Gaby Minneboo achter de motor weer naar een overwinning. De eer ste ronde kwam alleen op zijn naam, omdat Jan de Jong in het tweede duel vijf meter voorsprong had. Minneboo riskeerde echter in een eindsprint niets, omdat zijn to tale zege toch al vast stond. HANS COOLEGEM LONDEN II Nastase liep gisteren op Wimbledon zwaar vermomd rond als een soort zwerverstype. De Roemeen had een donkere bril en een oude hoed op gezet en een soort walrussnor aangeplant. Hij hoefde op deze dag niet te spelen en wilde niet steeds worden aangeklampt over de affaire rond de ATP- profs. Er waren maar weinigen die hem herkenden, behalve iemand die de „rebel" spottend ontmaskerde met „dag meneer Stan Smith". Chrysler-prijs: 1. Lord Axklt (M. Vergay) (1.25.8): 2. Lion van de Lente; 3. Litana. Tot: w. 1.70; pl. 1,20. 1,90, 1,60; kopp. 6.70; trio 82.00. Cadillac-prijs: 1. Margus (J. Hen- drikx) (1.27.5); 2. Marco IJmuiden; 3. Mater Matuta. Tot.: w. 3.30; pl. 1.50, 1.60. 3,90; kopp. 6.60. Citroën-prijs: 1. Korstina (W. Hau- ber) (1.24.1); 2 Juweline J; 33 Lelie Bloemlust. Tot.: w. 37,00; pl. 9,10, 3,20, 3,60; kopp. 32,00; trio 2756.50. Chovrolet-prijs (le afd.): 1. Katja Song (H. Pools) (1.26.7); 2. Lucy Eloemlust; 3. Lodewijk B. Tot.: w. 4.20; pl. 2,20. 3.00. 2.00; kopp. 18.80. DAF-prijs: 1. Henry Belwin (B. van Klaveren) (1.2.4); 2 Ivanova Heather. 3. litis Hollandia Tot.: w. 2.50; pl. 1,40. 2.40. 2.70; kopp. '9.40; trio 135,40. Sprinters-prijs der 5-jarigen: 1. Ja cob R (M. Bouwhuis) (1.17.8); 2. Jacky Spencer; 3. Jaspis du Bois Tot.: w. 1,80; pl. 1,10, 1.20. 1,30; kopp. 4,00. Criterium der amateurrijders: 1. Ja maica Boy (T, van Eyden) (1.22.5); 2. Kaballus; 3. Inspirit. Tot.: w. 4.10; pl. 1.80. 1.40, 5,10; kopp. 6,90; trio 338,50. Chevrolet-prijs (2e afd): 1. Karin W (B. Leeuwenkamp) (1.26.1); 2 Life Pigh H; 3. Killing Feet. Tot.: w. 14.50; pl 3.10, 2,00. 3.20; kopp. 6,70. Chrysler-prijs (2de afd.): 1. Larens Trots (P. Smit (1.25.2); 2 Jarvis; 3. Linda Hollandia. Tot.: w. 1,80; pl. 1,10, 2.30. 1.20: kopp. 12.60: trio 65,20 Dalmler-prijs: 1. Ixiaan (J. Hoejen- bos) (1.25.3); 2. Jane Mao: 3. Hero Marijke. Tot w. 8.60; pl. 2,50. 1.60. 2.80; kopp. 15,80. Totale omzet f 302.865.-. Iemand die een vermomming merk waardig genoeg overbodig vond was de Australiër John Newcombe, de enige prof die zich op de gewijde tennisgrond durfde te wagen. Maar de enorme drukte van „Ladies hoeden uit het Victoriaanse tijdperk tot lage doorkijktoiletten of simpele spijkerbroeken. In Londen en dus ook op Wimbledon kan men nu eenmaal alles aantrekken (of uit trekken) wat men wil zonder dat Day" werd deze trouweloze eveneens iemand er aanstoot aan neemt. nauweUjks herkend. De oud-Wim bledon-kampioen lek overigens geenszins onder het niet te kunnen spelen gebukt te gaan. Door Piet Kienhuis Hij dronk opgewekt een biertje en sloeg hier en daar het damesspel gade. Newcombe heeft na een lange pauze de laatste tijd geen beste vorm getoond, zodat hij er niet bij ster rouwig om zal zijn dat Wim bledon hem dit Jaar aan de neus voorbij gaat. Een warme Ladies Day deed overi gens het brandende conflict rond de kleine zeventig profs op de achter grond raken. De meest uiteenlopen de kledij werd door het veie vrou welijk schoon geshowd. Uiteenlo pende van antieke lange Jurken en Terug echter naar het tennisspel. Waar overigens lang niet iedereen hier in de eerste plaats voor komt. Wimbledon is immrs bijna nog meer een sociaal gebeuren. Overi gens vielen er op deze eerste da mesdag nog maar weinig verrassin gen te bespeuren. De geplaatste da mes, voor zover zij geen vrijaf had den in de eerste ronde, handhaaf den zich allen, hetgeen onder ande ren helaas ten koste ging van onze Betty Stöve. Grillig De Nederlandse kampioene had het. evenals onlangs in Parijs, erg slecht getroffen door te loten tegen Evon ne Goolagong, de 23-jarige Wimble- don-kampioene van twee Jaar gele den, die ditmaal als derde Is ge plaatst. Hoewel de Australische in- boorlinge zeker niet haar beste vorm toonde, moest de Nederlandse in ruim drie kwartier het veld rui men met tweemaal 63. Het spel van Betty Stöve vertoonde ook dit maal grillige ups en downs, prachti ge momenten afgewisseld door on begrijpelijke ballen in het net of meters buiten de lijnen. Zelf vond zij dat zij niet slecht had gespeeld. „Evonne geeft Je weinig kans naar het net te komen door de laag geslicede ballen. Ze serveert uitstekend", was Betty's commen taar. „Natuurlijk Jammer dat ik het met de loting weer zo slecht heb getroffen". Onze kampioene had, evenals Jan Hordijk, een dag eerder, veel te stellen met de snelle grasbaan. Bet ty is niet bepaald lichtvoetig en kwam dikwijls tyd te kort om de bal te bereiken. Zij verspeelde in de eerste set haar service na 2-1, her stelde dit liefst meteen door Evon- ne's opslag te veroveren, maar ging in de volgende game weer door de knieën via een dubbele fout. In hoofdzaak door eigen grove mis sers ging het in de tweede set snel naar een nederlaag. Er kwam nog wel even een opleving na 4-0 tot 4-3. in hoofdzaak door onattent spel van de Australische, maar daarna ging ongeveer alles bijna roekeloos mis. Betty Stöve zal, nu de Zuid afrikaan Bob Maud zich bij de boy- cotters heeft geschaard, in het ge mengd dubbel uitkomen met de Westduitser Fassbender. Flitsend Marijke Schaar handhaafde zich keurig door tweemaal 6—3 tegen de Tsjechische nummer 1, Maria Neu- mannova, die op het flitsende back- h and loze spel van Marijkë niet het antwoord wist. Onze landgenote krijgt het in de volgende ronde on getwijfeld zwaar tegen de Ameri kaanse Julie Heldman. Voor de Britten was het opnieuw een goede dag. De als drie geplaats te Roger Taylor speelde, na op nieuw een stormachtige begroeting van het thuisfront, sterk aanvallend en gaaf tegen de Duitse nummer 2, Harald Elschenbroich, die met 6-3, 6-2, 6-2 kansloos ten onder ging. En Virginia Wade, nummer 6 geplaatst, vocht sterk tegen de vinnige Au stralische Fromholtz: 3-6, 6-2, 6-1. De belangrijkste uitslagen zijn: da mesenkelspel. eerste ronde. Evonne Goolagong »Aus>—Betty Stöve (Ned) 6-3 6-3, Billie-Jean King (VS)-Lucia Bassi (It) 6-0 6-2, Chris Evert VS)-Fiorella Bonicelli <Uru> 6-3 6-3, Francoise Dun' (Fra)- Christine Coleman <GB) 6-3 6-0. TijTiilBlÉirtiliiT"' BETTY STÖVE

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 11