ikylab de bewijs voor an mens in de waarde ruimte AKKOORD V.S.- RUSLAND TEGEN KERNOORLOG Triomf van improvisatie en durf Franse politiebonden eisen krachtige actie tegen de terroristen in vogelvlucht in vogelvlucht ARRESTATIES IN ENGELS SCHANDAAL Duizenden doden in Boeroendi Fiat en Citroën definitief uiteen PARIJS AP) De vakbonden van de Franse politie hebben gis teren strenge regeringsmaatregelen geëist tegen de „commando's'' van uiterst links die donderdag 76 agen ten hebben gewond in een veldslag met brandbommen in de straten van Parijs. Volgens het hoofdbureau van politie waren ongeveer duizend man 0r onze redacteur wetenschappen P. Bok) langdurigste ruimtevlucht uit de hele geschiedenis kwam gistermiddag ten westen San Diego op de golven van de Pacific ten einde om 14.49 uur Nederlandse tijd. De nsvlucht in Apollo en Skylab had 672 uur en 49 minuten geduurd, een klein uur an vier weken. jstronauten waren bij hun aankomst in prima conditie, maar afgewacht moet nu nog Jen, hoe zij zich na een ongekend lange periode van gewichtsloosheid zullen kunnen assen aan de aardse omstandigheden. lerband met deze aien werden de astronauten iet rubber bootjes uit de Apol- aald maar werden zij met hun aan boord van het bergings- Ticonderoga gehesen. Daar tien dagen moest worden uitgesteld, waren uitsluitend te wijten aan het feit, dat een omgebouwde laatste Sa- turnustrap als ruimtelaboratorium werd gebruikt, en niet een construc tie die op het doel was ontworpen:. [den zij slechts wat geringe Het meteorietenschild dat tevens als fan klaarstaande artsen om o- warmtewering dienst moest doen, I te blijven. De eerste indruk werd tijdens de eerste minuut van de lancering weggerukt, waarbij het I zij hun recordvlucht goed idoorstaan. Twee van de as- (en, namelijk de debutanten uit te voeren, zal niemand meer zeg gen, dat het accent van de Amerika nen op de bemande ruimtevaart - - in tegenstelling tot het Russische ac cent op de onbemande een ver keerd uitgangspunt is geweest. Het was de grote verdienste van het Skylab-trio, dat het een voor proefje heeft gegeven van wat over enkele jaren normale operaties zul- Amerika heeft door de gisteren beëindigde recordvlucht zijn aantal recht is gekomen zoals het er nu man-uren ruimte-ervaring vergroot uitziet kan 90 procent van het gehele tot 11519 uur en 36 minuten, ver- Skylab-experiment worden uitge- gaard in 28 vluchten. Daartegenover voerd is uitsluitend te danken ge- kan Rusland slechts 4307 uur 51 mi- weest aan knappe improvisatie en nuten in 18 vluchten stellen. Ameri- een van de panelen met zonnecellen len worden. Misschien dat de finan- wegsloeg en het andere klem zette, cieel gekortwiekte NASA door deze en Weitz hadden aanva-nke- zodat het geen dienst kon doen. Dat ervaring nog wel wat ruimer in zijn st van duizeligheid, vooral de was uitsluitend het gevolg van de on- budget komt te zitten, noemde, die van beroep arts deugdelijke constructie, die nu een- ulst is meegezonden om deze maal aangepast moest worden aan Stand riijke reacties te controleren, het skelet van het laboratorium, een izeligheid was het gevolg van lanceerraket. uwing naar de benen. Het Dat vrijwel alles op z'n pootjes te- lat bij de gewichtloosheid in ate veel minder werk behoef- :oen, moest op aarde weer har- in pompen. srste fase van Skylab er nog twee periodes van acht waarin trio's het ruimtelabo- zullen bewonen -- heeft ingen duidelijk aangetoond. In ite plaats dat bij gecompli- ruimte-operaties eigenlijk nateriaal gebruikt moet wor- it eigenlijk voor andere doel- dan het beoogde is bestemd, tweede plaats, dat ondanks de en vijandige omstandigheden aiimte de mens met een flinke rertrouwen, durf en improvi- eel wat meer kan bereiken sn een Jaar of tien geleden ogenomen. Wat dat laatste ls het Skylab-experiment een le bevestiging van de*erva- dat gebied na de schip- de ruimte van de Apollo-13 1970. .nvankelijke moeilijkheden ke taak in de ruimte zal krijgen, kwart vam alle man-uren van alle ylab, waardoor de lancering Wanneer de meermalen als vliegtuig Russische kosmonauten tezamen. De bemanning met de Apollo landende ruimte-shuttle eenmaal o- rus met de meeste ruimte-ervaring perationeel is tegen het einde van de was de in de Sojoez-11 omgekomen kosmonaut Wolkow: 569 uur 40 mi nuten. Er is nog geen enkele Rus viermaal in de ruimte geweest. volharding door de astronauten. Met behulp van inderhaast ontwor pen en geconstrueerde gereedschap pen en door middel van niet tevoren ingestudeerde technieken en ruimte wandelingen kon vrijwel alles wat er aan het 7,5 miljard gulden kostende project mankeerde weer in het reine worden gebracht. Dat bewijst de waarde van de ka heeft 62 maal een man in de ruimte gehad, van wie 36 verschil lende, Rusland 32 maal van wie 25 verschillende. Amerika heeft tijdens deze vlucht de Russen het duurrecord van een bemande vlucht afgesnoept. Dat stond sinds juni 1971 op naam van de Russen, toen Dobrowolski, Wolkow en Patsajew in de Sojoez-11 569 uur mens in de ruimte. Er wordt dik- 40 min in de bleVen. Zij wijls gezegd, dat de onbemande kwamen om bij de terugkeer in de ruimtevaart met minder kosten even veel resultaten kan afwerpen als de bemaïide, maar een project als Sky lab zou zonder die mens volkomen de mist zijn ingegaan. dampkring. Zoals gezegd heeft de Skylab-Apollo-vlucht 672 u 49 m. ge duurd, ruim vier etmalen langer. Conrad heeft een persoonlijk duur-record 'behaald. Evenals zijn collega LoveHll heeft hi'j nu vier ruim- tevluchten op zijn naam staan. Lo- Wat het Skylab-trio heeft verricht veil had in totaal 715 uur 15 min. Voorproefje jaren zeventig, zullen technici naar defect geraakte onbemande ruimte vaartuigen kunnen gaan om deze te herstellen, of om ze voor herstel aan Tito Na een rondreis mee naar de aarde te nemen. Dat nego-Slavië zijn Koning Bou- Koningin Fabiola op pre- Tito's eiland Brioni in de Adr kan miljarden besparen. Niet alleen voor het wetenschappelijk onderzoek maar ook voor heel prozaische pro- Niet lang Overigens sneuvelt binnenkort het jonge persoonlijke record vam Con- De Skylab-bemanning is terug op aarde na een succesvolle ruimtevlucht van ruim vier weken. Commandant Conrad wuift nadat hij met zijn collega-astronauten Weitz (links) en Kerwin uit de capsule was gestapt. Laatstgenoemde moest door een arts ondersteund worden, omdat hij wat on zeker op de benen leek te staan. De artsen en leden van het bergingsteam droegen gezichtsmaskers om besmetting te voorkomen. Zee aangekomen. Het Belgi- fijtelijke zaken als telecommunica- irstenpaar had eerder Mace- tie, navigatie, meteorologie en prak- de provinciehoofdstad Skopje, tisch nuttig aardonderzoek zoals mi- «,7 pnnf rip WASHINGTON (Reuter) Presi- ging tussen de Verenigde Staten en tweede ploeg naar Skyflab om er 56 <tat Nixon en de Sowjetrussische de Sowjet-Unie, hun bondgenoten dagen te blijven. Zelfs de twee ruim- sntieoorden aan het Ohrid- Bbij de Albanese grens be- Van daaruit voerde de reis lieucontrole, opsporing van grond stoffen, gewassen-controle etc. Wanneer de mens eenmaal deze di- Kroatische parlement hen igavond een officiële recep- bood. de president reet praktisch nut afwerpende pro- die dan meegaat en al een maan- partijleider Brezjnew hebben gis- alle andere staten. o "J** teren een akkoord'ondertekend waar- Het stuk bevat de afspraak dat de te-debutanten van die vlucht zullen regeringen verpltóhten twee nucleaire supermogendheden zich van het gebruik van of dreigen weg te nemen en militaire crisis in met geweld tegen elk ander land de hele wereld te vermijden. Het uit zullen onthouden, zich het recht artikelen bestaande akkoord voorbehoudend van militair optreden heeft betrekking op de oorlogsdrei- met hun 1344 uur Conrad overtref- ten, maar zeker de veteraan Bean hst gevaar van een nucleaire oorlog Jecten van de onbemande ruimte- vlucht achter de rug heeft vam 244 vaart veel goedkoper kan maken dan uur 36 minuten. Hij komt dan in to- i thans door reparaties in de ruimte taal op ongeveer 1588 uur. zou het een reden tot vol kurmen noemen, dat presi- ixon en partijleider Brezjnew voor besprekingen bijeen «eest. Wamt zo'n tweezijdige l kam de mogelijkheid vam 'erwoestemde botsing tussen irs van enorme nucleaire - in niet geringe ma/te ver- ra. Anderzijds zijm er toch ook machten, die deze bij een- met verontrusting hebben lagen. Men denke daarbij aam ien China. Daarbij dient men -Europa" niet alleen het vrije deel te verstaan, maar ook ra achter het ijzeren gordijn. 1 is daar het bezoek vam aam Amerika toegejuicht, thter de Oosteuropese scher fden ook andere geluiden ver- Om het kort samen te vat- vreest ginds een „super dat zegt genoeg. Want in «ische stadje Jalta (Krim) in februari 1945 de toen- politieke kopstukken vam de Roosevelt, Churchill en Sta- f het treffen van een regeling 1 problemen, die tijdens de Wereldoorlog gerezen waren, een nog altijd gangbare le- I da-ar „een verdeling van de tot stand zijn gekomen, een J die echter volgens sommi- éiedkundigen naar het land tfen verwezen moet worden, te probleem van Jalta was hen niet de verdeling in in- °es. maar de expansiedrift Sowjet-Unie. Met name de President De Gaulle, beledigd t uitblijven vam een uitmodi- 1 echter „de legendevorming "ta" hebben aangewakkerd. *ij. to het spraakgebruik be- Jalta" nog altijd een geheime tussen top-mogendheden grenzen van hun politieke en een „super-Jalta" zou dus C0Q op het vereeuwigen vam de bestaande toestamden in Oost- Europa en het mummificeren vam verhoudingen, waarin zelfs Oost europese communisten (Tito en Ceau- sescu) niet wensen te berusten. In Oost-Europa leeft nog altijd en niet alleen bij de niet- en anti-com munisten verzet tegen de rol vam „houthakkers en waterputters", die het Kremlin de Oosteuropeamen heeft toebedeeld. Begrijpelijk is dus hum vrees, dat een ontmoeting tussen Nixon en Brezjnew hun huidige lot met tientallen Jaren zal verlengen. Washington, zo zegt men ginds, laat ons in feite in de steek en geeft ons prijs aan het Sowjetrussische impe rialisme. En Moskou, wetende dat het te dezer zaJke van Amerikaanse zijde weinig of niets te duchten heeft, zal de verleiding niet kunnen weerstaan de touwtjes nog strakker aam te ha len en de Oosteuropese volken nog harder onderdrukken dam tot dusver. Maar ook in West-Europa zijn velen niet gerust op het resultaat van het Amerikaans-Russisch overleg, dat men in verband brengt met de „Wa- tergate-affaire". Wamt een president, wiens binnenlandse positie door een dergelijk schandaal verzwakt is, zal des te eerder de neiging hebben een tegenwicht te zoeken in een buiten lands .succes", dat tem koste gaat vam de Europese bondgenoten. Zoals de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Alec Douglas-Home, het tijdens de conferentie van NAVO- mmisters in Kopenhagen uitdrukte: „De moeilijkheid is gelegen in de om standigheid, dat er twee paarden aan de politieke wagen trekken: „ont spanning" en „veiligheid". Die moeten naast elkaar blijven lopen, maar het gevaar dreigt en de Russen zouden niets liever willen dat „ontspan ning' 'harder trekt dam „veiligheid". Nu heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rogers, op diezelfde NAVO-vergadering in Ko penhagen geruststellende woorden gesproken toen hij zei, dat „voor de Verenigde Staten niets belangrijker is dam het instandhouden van de At lantische betrekkingen, omdat Euro pa het gebied is waarbij wij op zeer vitale wijze betrokken zijn". Dit mag dan waar zijn, maar het is toch wel vreemd alls mem tegelijkertijd ver neemt, dat Nixon en Brezjnew een "cultureel akkoord" gesloten heb ben, waarvan een blad als de "Wa shington Post" betwijfelt of het ook maar enige waarde heeft. Wamt ter wijl deze overeenkomst werd gete kend ging het Kremlin rustig voort met het belemmeren van alle nauwe re contacten tussen beide landen. Helaas, president Nixons herverkie zing van vorig jaar en thans zijn moeilijkheden in de Watergate-affai re hebben zijn onderhandelingspositie bepaald niet sterker gemaakt, of schoon de Sowjet-Unie zat en zit te springen om de economische hulp die alleen de Verenigde Staten in staat zijn haar in voldoende mate te le veren. Juist die "wamhopige behoefte aan economische bijstand" (de uit drukking is van een gezaghebbend man als senator Henry Jackson, De mocraat) zou een hefboom kunnen zijn om de dictatoriale methoden van het Kremlin tegenover alles wat "op positie" is te verzwakken en "een paar insnijdingen te maken in het ijzeren gordijn". Onder Brezjnew lei derschap, zo schreef het Amerikaanse weekblad 'Time" kortgeleden "heeft de Sowjet-Unie haar economische wedijver met de Amerikanen beëin digd. Inplaats daarvan tracht het Krem lin „vrede en voorspoed" te berei ken door dè Westerse technische en industriële kennis voor zijn karretje te spannen". Maar wat heeft Was hington als „ruilobject" gevraagd, resp. gekregen? Zolang dit niet dui delijk is, kan men zich indenken, dat er elders wantrouwen bestaat. Dit geldt niet alleen voor West- en Oost- Europa, maar ook voor China. De Chinees-Russische achterdocht duurt onverminderd voort. Het Kremlin ducht een Chinese invasie in het Si- birilsche vacuum terwijl Peking bang is voor sterkere Sowjetrussische druk aan de gemeenschappelijke grenzen, ten eerste als uitvloeisel van militaire ontspanning in Europa en ten tweede door Westerse economische steun bij de exploitatie van de enor me Siberische bodemschatten, waar door het Westen, als het bij die ex ploitatie eenmaal ten volle betrok ken is, bij een Russisch-Chinees conflict verplicht zou zijn Moskou bij te springen. Tegen deze achtergrond behoeft men zich niet te verbazen, dat het officiële Chinese persbureau Hsin- hoea met instemming bepaalde uit spraken op de recente NAVO-confe- rentie in Kopenhagen heeft geciteerd, zoals die vam secr.-generaal Luns, dat "wij het ons niet kunnen ver oorloven voorbij te zien aan de kolos sale, nog steeds groeiende militai re macht van de Sowjet-Unie en haar bondgenoten van het War schaupact". Peking is dus pro-NA- VO! De bedoeling is duidelijk: we derzijdse evenwichtige vermindering van de strijdkrachten in Europa be tekent voor de Sowjet-Unie dekking in de rug voor het geval het tot een botsing aan de grens met China zou komen. Op die Chinese publikatie van NAVO-uitspraken heeft Mos kou scherp gereageerd met de be schuldiging, dat Peking "belang heeft bij het instandhouden van de span ning in Europa om des te gemakke lijker zijn uitdagende politiek tegen de Sowjet-Unie te kunnen voortzetten". Hetgeen weer eens aantoont hoe in gewikkeld de wereldpolitieke verhou dingen in feite zijn. Rl. voor de eigen defensie of om ver plichtingen tegenover de bondgeno ten na te komen. Het akkoord is het tweede dat Ni xon en Brezjnew hebben bekrach tigd bij hun inspanningen om de oor logsdreigingen te verminderen en de kernwapenarsenalen af te breken. Donderdag zetten de twee staatslie den him handtekening onder een ver klaring waarin zij verklaarden alles in het werk te zullen stellen om in 1974 een nieuw bewapeningsbeper- kingsakkoord te voltooien dat de of fensieve kernwapens beperkt. De twee leiders hebben gisteren af gesproken dat zij elkaar onmiddellijk zullen raadplegen als het gevaar van een kernoorlog tussen hun landen of met andere landen dreigt. De presidentiele adviseur, Henry Kissinger, verklaarde tegenover journalisten dat het akkoord een aanval van Sowj et-Rusland op China onmogelijk moet maken. In de A- merikaanse pers is onophoudelijk gespeculeerd dat de Sowjet-Unie op een dag wel eens een kernaanval op China zou kunnen doen om het klei ne maar snel groeiende kernwapen- LONDEN (AFP) De politie heeft gisteren in Londen twee vrou wen aangehouden die ervan worden verdacht een rol te hebben gespeeld in het seks-schandaal waarbij de af getreden minister van de Britse luchtmacht, Lord Lambton, en de eveneens afgetreden voorzitter van het Hogerhuis, graaf Jellicoe, waren betrokken. De twee vrouwen, de gehuwde Jean Horn en de ongehuwde Helga Abray, worden beschuldigd van prostitutie. De voornaamste figuren in het schandaal, de call-girl Nor- ma Levy en haar echtgenoot zijn naar Zuid-Frankrijk uitgeweken. In politiekringen verluidt dat binnen kort nieuwe arrestaties te verwach ten zijn. arsenaal van dat land te vernietigen. Kissinger zei dat er bij het opstellen van het akkoord nauw overleg is ge weest met de NAVO-bondgenotem en dat geen lid van de alliantie zich zor gen behoeft te maken. Inmiddels hebben Europese diplo maten zich bezorgd uitgelaten over de wel erg nauw wordende betrekkin gen tussen Moskou en Washington. In diplomatieke kringen in Londen meende men dat Europa hierdoor wel eens voor een Russisch-Ameri kaans monsterverbond zou kunnen komen te staan. De Amerikaanse minister van Fi nanciën, Shultz, en de Sowjetrussi sche minster van Buitenlandse han del. Patolitsjew, hebben gisteren in Washington een overeenkomst on dertekend die voorziet in grotere sa menwerking tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie op handels gebied en in verbetering van de voor zieningen voor commerciële doelein den in Moskou en Washington. Be sloten is onder meer bespre kingen te beginnen over de oprich ting van een Amerikaans-Russische Kamer van Koophandel. De Sowjet- Unie heeft zich bereid verklaard in Moskou vertegenwoordigingen toe te laten van een aantal grote Ameri kaanse commerciële en financiële ondernemingen als Pullman, Occi dental Petroleum, Chase Manhattan bank, General Electric, Internatio nal Harvester, Caterpiller Tractor, Hewlett-Packard, Engelhard Mine rals and Chemicals, Bank of America en First National City Bank. President Nixon en partijleider Brezjnew zijn vrijdagavond laat nog in het westelijke Witte Huis van de Amerikaanse president in San Cle mente aangekomen. Ze zullen daar hun toegesprek voortzetten. Zondag keert Brezjnew weer naar Washing ton terug. Maandag vertrekt hij naar Frankrijk waarme edan zijn bezoek van acht dagen aan de VS is be ëindigd. Vijftien Jaar De 25-jarige Howard Douglas uit Leuven is gisteren in het Griekse Alexandroepolis tot een ge vangenisstraf van 15 Jaar veroor deeld. HIJ werd schuldig bevonden aan het bezit van 62 kilo hasj. Dou glas werd in maart van dit Jaar ge arresteerd nadat hij vanuit Turkije Griekenland was binnengekomen. De politie had een tip gekregen. Executies Drie negers die toege geven hebben dat zij grote hoeveel heden wapens naar Rhodesië had den gebracht om blanken te doden zijn gisteren in de gevangenis te Sa lisbury opgehangen, een vierde ne ger is terechtgesteld wegens moord op zijn broer. linkse „stoottroepen." die valhelmen op hadden en gewapend waren met metalen staven bij de gevechten be trokken. Zij werden van nie-uwe bommen voorzien vanuit vrachtau to's. De pollie noemde de strijd van donderdag de hevigste gevechten sinds de studentenopstand van 1968. Volgens functionarissen waren de linkse elementen die bij de strijd be trokken waren „zeer goed getraind in straatgevechten". Zij vochten tegen politie-agenten die een bijeenkomst van een uiterst-rechtse groep be waakten. De bijeenkomst was als protest bedoeld tegen de immigratie van Afrikaanse negers en Noordafri kanen in Frankrijk. „Wij eisen" aldus de politiebonden, uiterst krachtig optreden en de on middellijke arrestatie van al de ge wapende commando's en het oprol len van de anarchistische splinter groepen waarvan de activiteiten en de doelstellingen die Instellingen van het land schade doen" De politie heeft gisteren, nadat de onlusten voorbij waren, invallen ge daan in de hoofdkwartieren van de trotzkistisch-communistische bond en van de rechtse Nieuwe-Orde-be- weging. Enige tientallen personen werden gearresteerd. GENEVE (AP) Een nieuwe reeks stammen-onlusten zou ln Boe roendi de afgelopen weken weer en kele duizenden mensenlevens hebben geëist zo deelden functionarissen van de Lutherse Wereldfederatie gisteren in Genève mee. In de afgelopen vijf weken zouden voorts 14.000 vluchte lingen zijn uitgeweken naar Tanza nia. Volgens waarnemers zijn de nieuwe vluchtelingen er aanzienlijk slechter aan toe dan die van vorig Jaar. On der die 14.000 bevonden zich heel wat ernstig gewonden. Het afgelopen Jaar werden naar schatting 80.000 perso nen vermoord tijdens botsingen tus sen de drie miljoen tellende Hoetoe- stam en de 600.000 leden tellende re gerende stam der Toetsi's. die m het land feitelijk de lakens uitdeelt. Mislukte vlucht KRONACH (AP) Slechts één dag na de ondertekening van het normaliseringsverdrag tussen Oost en West-Duitsland zijn een Oost- duitse grensbewaker gedood en zijn metgezel gewond geraakt bij een po ging om naar het westen te vluch ten. De Beierse grenspolitie deelde mee dat een van de soldaten op slag gedood werd toen hij op een mijn stapte in de ondermijnde zone op Oostduits gebied. De andere vluch teling werd tijdens de ontsnappings poging zwaar gewond toen hij door Oostduitse soldaten ln een vuurge vecht werd neergeschoten. De gewon de soldaat zakte enkele meters voor de Westduitse grens ineen. PARIJS Citroën en Fiat hebben thans definitief besloten him indu striële samenwerking te beëindigen. Uit het gisteren verschenen Jaarver slag van Citroën blijkt dat de twee autofabrieken na maandenlange on derhandelingen met wederzijdse in stemming hebben besloten de over eenkomst van 1968 te verbreken. Er zal op sommige gebieden nog wel worden samengewerkt maar krach tens nieuwe overeenkomsten, aldus het verslag. Fiat heeft in het afge lopen Jaar 1.368.216 personenauto's gemaakt en Citroën 736.551. Er ont stond verschil van mening toen Fiat aandrong op verdere integratie. Ci troën was daartegen omdat zij el- gen handelsmerk en identiteit wilde behouden. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Vreeland (toezegging): drs. T. Boas, kandidaat te Lelden, die bedankte voor Ommelanderwijk- Zuidwending- Meeden. Te Waddinx- veen, buitengewone wykgemeente in wording als bijstand in het pasto raat: H. J. Voors te Vught, die dit beroep heeft aangenomen. Te Leus den (toezegging»: J. Weernekers te Vroomshoop. Aangenomen naar Utrecht, Wijk Tuindorp- Nleuwe- kerk: J. Irik te Oegstgeest. Naar Am sterdam, predikant voor buitengewo ne werkzaamheden (studentenpredi kant): S. E. Hof te Delft (voor heen Lutherse Gemeente). GEREF. KERKEN VRIJGEM. Bedankt voor Bergentheim: D. Noort te Buitenpost. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Mijdrecht: H. de Graaf te Maarssen, die bedankte voor Rijnsburg. Bedankt voor Zwijndrecht H. W. Eerland te Hilversum- Oost.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 9