'pbrengst elasting neevaller UW DAGBLAD „Wet staat fluorideren van drinkwater niet toe" teikt de arm van Papadopoelos tot ons land? MEE OP VAKANTIE Uitspraak Hoge Raad: Langer inwis selen zilveren guldens en rijksdaalders Tandarts moet ook eerste hulp verlenen" Nederlander geliefdst RDAG 23 JUNI 1973 BINNENLAND UHAAG - De financiering van de rijksuitgaven wordt jaar vergemakkelijkt door een aanzienlijke meevaller de belastingopbrengst. Door een grotere loonsomstij- ag dan waarmee in de miljoenennota rekening is gehou- b (raming 9 procent; vermoedelijke uitkomst 13 a 14 icent) kunnen de belastingontvangsten op 1673 miljoen jen meer worden geraamd. geraamde bergöfcingsbekont dit jaar is als gevolg van deze odere ontwikkelingen gedaald 16 tot 2 miljard gulden. Dit be ten ruimschoots worden gefi- jrd uit de voorinschrijfrekenin- De opbrengst van 350 miljoen van de onlangs uitgegeven eening kan geheel worden ge- om liquiditeiten te binden. Haak Kabinet is van plan „een gat" miljoen gulden in de begro- laiten zitten. Het gaat hier serschrij dingen ais gevolg van alters bij de Europese Gemeen - om de overschrijding van djoen gulden die is aanvaard in ider van het centraal akkoord i werkgevers en werknemers, eisen die het te voeren beleid naken het onmogelijk nog ver- rmpensatiies aan te brengen", J minister Duisenberg van Pi- in in een nota over de uitvoe- de begroting aan de Tweede het wekelijkse kabinetsberaad het volgende nieuws van jeringsfront gemeld: kabinet hoopt volgende week ladslagingen over de Ooster- -nota af te ronden, komende week moet minister terp van Verkeer en Water- net enkele collega's overleggen formulering van de opdracht in te stellen commissie. Deze ie gehele problematiek te on- n, waaronder de mogelij khe- compartimentering kabinet is gelukking met de van het recente NAVO-be- Kopenhagen. „Er is een basis voor een voortgezette actie", remier Den Uyl gisteravond. Van der Stoel van Bui- Zaken bracht verslag tut vergadering van de ministers tadse ZaJken van de NAVO- Met name vertelde hy over Hatieven ten aanzien van de Msering in bepaalde NAVO- en van een mogelijke nieuwe fiBNVEEN (ANP) De bur- ninistrateur van de gemeen- van Heerenveen, tevens an de afdeling administratie, de politie van Heerenveen ouden en overgebracht naar van bewaring. De man, die at van dienst heeft van meer m Jaar, zou op grote schaal hebben gepleegd, mvang van de onregelmatig- staat op dit moment nog niet rijksrecherche heeft de zaak izoek. De man had by de po- Heerenveen de rang van mmies en verzorgde ook de dingenregistratie. Tevens was et met het innen van trans- ten. begiinsed ver klaring. „We verwachten wat deze zaken aangaat meer te horen", zei drs. Den Uyl. Premier Den Uyl heeft de intrek king van het initiatiefontwerp van de kamerleden Roethof en Voogd (beiden PvdA) over 'n wijziging van de omroepwet „bijzonder jammer" genoemd. Dit wetsontwerp wilde ministeriële controle (berispingen en intrekken van zendtijd) op de omroepen af schaffen en alleen de rechter be voegdheid geven op te treden tegen de omroepen en hun medewerkers. Omdat de kamer een amendement aannam, dat toch bepaalde ministe riële controle wilde invoeren, trokken de initiatiefnemers hun voorstel in. Drs. Den Uyl zei sterk die indruk te hebben dat het kamerdebat over het initiatief onder invloed stond van re cente incidenten van ondergeschikte aard. „De wetgeving mag zich niet laten beinvloeden door incidenten, die vandaag op de voorpagina staan en morgen zijn vergeten" zei de pre mier. De Tweede Kamer geeft geen stilzwijgende goedkeuring aan de in maart Jongstleden tussen België, Nederland en Luxemburg gemaakte afspraak over de datum van ingang van het aan elkaar aanpassen van accijnzen in Beneluxverb andEen groot aantal kamerleden, behorende bot die fracties van KVP en WD, heeft verzocht die at spraak in het openbaar te behandelen. Het kaJbinet-Den Uyl wil dit Jaar nog geen begin maken met de ver vanging van de Starfighter. Het op de begroting 1973 opgenomen bedrag van dertig miljoen als aanloop voor deze vervanging stelt het kabinet voor te schrappen. Ook de aanschaf van mechanisch luchtafweergeschut wil het kaJbinet uitstellen. Op de begro ting voor dit Jaar zou dat een uitga ven-beperking van 35 miljoen opleve ren. Bovendien wil het kabinet nog op enkele andere posten snoeien in de defensiebegroting tot een totaal van 17,5 miljoen gulden ter compen satie van begrotingsoverschrijdingen elders. De bezuiningsvoorstellen komen per saldo neer op een uitgavenverlaging voor dit Jaar van 81 miljoen gulden. Het kabinet brengt begin vol gende week een nota over het huur- en woonruimtebeleid in de openbaar heid. Deze nota is gisteren vastge steld, zo heeft premier Den Uyl mee gedeeld. De nota behandelt de om vang van de huurverhoging in 1974, dfe procedure voor de huurharmoni- satie, het overleg met en de bescher ming van huurders en maatregelen voor de toepassing van de woonruim- tewet. De premier deelde mee, dat de nota een wetsontwerp aankondigt over aanvulling van de huurwet en de woonruimtewet. Uw dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wilt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons In te zenden. ons niet op te bellen voor opzending of Inhouding vaD de Krant. Tele fonische opdrachten kunnen wij niet aannemen. Als brief verzenden frankeren met 35 ct. Ons HUISADRES ls: Naam: Straat: No. Woonplaats: Wij hebben een Maand Duitse huisvrouwen trékken in steeds grotere drommen over de Nederlandse grens, om in ons land op grote schaal inkopen te doen. Dat is goedkoper geworden dan thuis winkelen door de opwaardering van de Duitse mark ten opzichte van de gulden. Hier controleert een Duitse douanier of deze huisvrouw het niet te bont heeft gemaakt bij het inkopen doen. Postabonnement Ons VAKANTIEADRES ls: van doorhalen wat niet van toepassing la. DEN HAAG De waterleidingbe drijven kunnen aan het waterlei- dingbesluit niet de bevoegdheid ont lenen tot fluoridering van het drink water. Het besluit gaat er van uit, dat de waterleidingwet zich niet ver zet tegen toevoeging van fluor aan drinkwater voor medische doelein den, maar dat uitgangspunt is on juist. De Hoge Raad, voorgezeten door mr. C. A. de Meijere, heeft dit gis teren uitgesproken in het arrest naar aanleiding van het beroep in cassa tie van zes inwoners van Amsterdam. Deze hadden bezwaren tegen fluori dering van het drinkwater wegens medische biologische, ethische en an dere redenen. DEN HAAG Staatssecretaris De Goede van Financiën heeft besloten de termijn van inwisseling van de zilveren guldens en rijksdaalders (die sinds 1 Januari buiten omloop zijn gesteld) te verlengen tot en met 31 december 1973. Dit blijkt uit een be schikking die gisteren in de Neder landse Staatscourant is gepubliceerd. Onlangs heeft het ministerie cijfers meegedeeld, waaruit blykt, dat de meeste zilveren guldens en rijksdaalders nog niet zijn ingewis seld. In kort geding waren ze vorig Jaar door de president van de rechtbank ln Amsterdam in het ongelijk ge steld. Het gerechtshof in Amsterdam bekrachtigde dit vonnis. De procu reur-generaal mr. J. M. Berger bij de Hoge Raad had op 18 mei van dit jaar geconcludeerd tot verwer ping van het beroep in cassatie. In zijn arrest vernietigde de Hoge Raad de uitspraak van het hof. Hij verwees de zaak voor verdere behan deling en beslissing terug naar het hof in Amsterdam. De Hoge Raad overwoog, dat fluoridering van drinkwater het ka rakter heeft van een maatregel van medische aard, zoals ook uit een uitspraak van de Kroon is gebleken. De waterleidingwet verplicht de wa terleidingbedrijven de levering van deugdelijk drinkwater te waarborgen. Zijn taak Is het waterleidingbedrijf uitsluitend opgelegd in het belang van een goede drinkwatervoorzie ning. Het Amsterdamse waterlei dingbedrijf verkeert bovendien in een monopolipositie, terwijl drink water een van de eerste levensbe hoeften van de mens is. De verbrui kers zijn derhalve praktisch aange wezen op de waterleidingbedrijven, aldus de Hoge Raad. De raad overwoog voorts, dat het doel van de massapreventie met zich meebrengt, dat de verbruikers prak tisch gedwongen zijn fluor tot zich te nemen, ook als zij er overwegende bezwaren tegen hebben. Een tweede waterleidingnet naast het bestaande is praktisch niet te verwezenlijken genoemd. De vijf tappunten voor het verkrijgen van fluor-vrij-drinkwater zijn aanzienlijk bezwaarlijker voor wie drinkwater zonder fluor wil heb ben, dan de waterleiding is voor wie genoegen neemt met lg: gefluori deerd water. „De levering van drink water via het leidingnet is in deze 9? tijd als normaal te beschouwen", al dus de Hoge Raad. „De toevoeging van stoffen aan het drinkwater om daarmee een ge heel buiten de eigenlijke drinkwater voorziening gelegen doel te dienen, is een maatregel van ingrijpende aard, aldus de raad. Zo ingrijpend, dat zonder wettelijke grondslag niet kan worden aangenomen, dat een waterleidingbedrijf daartoe de vrijheid heeft by de vervulling van de hem bij wet opgedragen taak. De Hoge Raad kwam tot de bevin- UTRECHT (ANP) Voorzitter M. ding, dat noch in de tekst van de Castelein van de Nederlandse Maat- wet, noch in de wetsgeschiedenis schappij tot Bevordering der Tand- enige aanwijzing is te vinden voor heelkunde, meent dat de achting de stelling „dat de wetgever de wa- voor de tandarts in het algemeen terleidingbedryven deze vryheid zal stijgen als een betere regeling heeft willen geven". De Hoge Raad komt voor tandheelkundige hulp nam aan, dat als fluor tegen tand- aan patiënten met acute klachten, bederf aan water wordt toegevoegd, De tandarts heeft ook een taak als „niet meer kan worden gesproken verlener van eerste hulp, afgezien van een levering van drinkwater als van de vraag of de patiënt mede waarop de wetgever het oog heeft". schuldig is aan het moeten vragen S.v.p. ln oiokletters KOSTEN VAN OPZENDING Voor Nederland. België en Luxemburg gratis. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost Kosten I 1.— per dag De praktijk heelt ons geleerd, dat de bezorging van kranten ld de Zuid- Europese en Noord-Afrikaanse landen nog als eens te wenseD overlaat WIJ kunnen daarom geen verantwoording nemen voor kranten, welke niet tijdig op het vakantieadres worden ontvangen. DEN HAAG (ANP) De Neder landers genieten het meeste ver trouwen en zyn de meest geliefde natie in Europa. Dit is de voor ons vleiende conclusie van een onderzoek dat Parkland Research Europe S.A. in Brussel (dochtermaatschappy van het Britse bankiershuis Hawtin and Partners Limited) heeft ingesteld om het Britse bedryfsleven van ad vies te kunnen dienen over het con tinentale land, dat het meest in aan merking komt voor vestiging van dochtermaatschappij en of agent schappen. Nederland mordt in het rapport van Parkland Research, dat onde auspiciën van de Nederlands- Nederland is geïntroduceerd, aanbe volen als een by zonder geschikte ba sis van waaruit Britse ondernemin gen kunnen trachten in Europa te opereren. Nederlanders worden aan bevolen als geschikte tussenperso nen in onderhandelingen met andere het algemeen zei voorzitter Castelein van die onmiddeliyke hulp. zo zei hy gisteravond in zyn openingsrede van de voorjaarsvergadering van de maatschappij in Utrecht, wy moeten met elkaar toch wel tot een systeem kunnen komen, waarbij de mogelijkheden om pynklachten te verhelpen voor een ieder zo goed mogelyk gewaarborgd zyn, vond hy hy. Hoe dat zal moeten gebeuren is niet zo belangryk, als er maar wordt getracht een oplosing te vinden die spoedhulp mogelyk maakt. De hulp zal volgens Castelein moeten worden verleend tegen normale honoraria en zonder extra koeten. Hy wees erop dat de negatieve groepsbeoordeling van de tandartsen Juist voorkomt uit gevallen waarbij acute patiënten niet of moeilyk of slechts tegen hoge kosten hulp kunnen krijgen. Sprekend over de tandheelkunde in landen. Pikante noot: alle onder zochte landen bewonderen ons. Al leen de Belgen hebben een afwykend standpunt. Mien heeft nagegaan, hoe de ver schillende volkeren over elkaar den dat de Maatschappy Tandheelkunde vele mogeiykheden zaet om tot ver betering van wat hy noemde de de plorabele gebitssituatie te komen, maar dat de tandartsen voor de ver wezenlijking van die oplossing ai- ken. Het biykt, dat de Duitsers en hankelyk zyn van anderen. Hy de Nederlanders worden geacht meer goede eigenschappen te bezitten dan welk ander volk ook. De Duitsers blyken de hoogste dunk van zichzelf te hebben: zy zeggen drieënhalf maal zoveel goede dingen over zich zelf als slechte. noemde als voorbeelden de drinkwa- terfluoridering en de beperking van het suikergebruik. De tandartsen zelf kunnen volgens hem hun steentje bydragen door een betere praktyk- organisatie en het inschakelen van hulpkrachten zoals mondhygiënistes. Athene/Rotterdam „De ongeveer 3000 Griekse gastarbeiders in Ne derland worden nauwlettend in de gaten gehouden door de Griekse ge heime dienst. Veiligheidsagenten van deze dienst schrikken er niet voor terug om Grieken die niets Spaargeld van het kolonelsregime in Grieken land moeten hebben te intimideren en zelfs te bedreigen". Grieken die in de Benelux en in West-Duiitsland werken. Hem zou hiervoor een budget ter beschikking staan van 2,5 miljoen gulden per Jaar. Aldus meldde ons in Athene één van de leiders van het Griekse on dergrondse verzet tegen de huidige machthebbers in Griekenland. „In alle landen waar Grieken werken is de Griekse geheime dienst actief, zo ook in Nederland. Grieken die zich in de ogen van veiligheidsagenten verdacht gedragen worden met smoesjes (Je moeder is ernstig ziek, ga er maar onmiddellijk naar toe, hier heb je een gratis vliegticket") naar Griekenland teruggehaald waar ze na aankomst onmiddellijk worden gearresteerd en in gevan genschap gemarteld". Volgens onze zegsman in Athene werkt de Griekse geheime dienst ln Nederland vanuit Utrecht, waar de meeste Grieken in Nederland wer ken en wonen. Aan het hoofd ervan staan volgens hem de Grieken Poursanidis en Stamatakls, leden van de Arbeidscommissie voor de Grieken van het Griekse Consul- taat-Gfneraal. ZdJ vallen nog steeds volgens onze zegsman in Athene direct onder Yannis Pa- leologus, ambassaderaad van de Grieken in Brussel. Deze Paleologus is door de Griekse Junta aangesteld om een vaste greep te krijgen op de De intimidatie van Grieken in Ne derland zou onder meer hieruit be staan dat Grieken die zich anti- Junta uitlaten hun paspoort kwijt raken. zy wordjen verplicht aanwe zig te zijn op door de Griekse am bassade in Nederland georganiseer de bijeenkomsten en festiviteiten. Tevens zouden alle Grieken in het buitenland gedwongen worden hun spaargeld bij de Griekse nationale bank om te wisselen in drachmen, wat bij devaluatie van de Griekse munt zeer onvoordelig is. Voor de Stichting Antl-Diktatorlale Komdté voor de Grieken in Neder land zijn deze van de verzetsbewe ging in Griekenland afkomstige me dedelingen geen nieuws. Mevrouw Riek Troost, lid van dit te Rotterdam gevestigde Komité: „Wa zijn blij dat er nu oOk eens vanuit Griekenland geattendeerd wordt op de lange armen van Papadopoulos, Hopelijk wordt hierdoor duidelijk dat de junga niet alleen in Grie kenland moet worden aangepakt. Dat Griekse gastarbeiders in Neder land en andere landen worden geïntimideerd en bedreigd is ons ui teraard bekend. Ook leden van ons komité, Grieken zowel als Nederlan ders, worden regelmatig bedreigd. Meestal telefonisch, maar een enke le keer ook op straat. Zelfs hebben ze al een keer geprobeerd me dood te rijden. Een auto met vier Grie ken erin reed ineens heit trottoir op, Ik kon nog net opzij springen". Onderzoek In een gisteren aan minister-presi dent Den Uyl en minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken ver stuurde brief doet het Anti-dikto- riMe Komité een dringend beroep op het kabinet om ook aan de bui tenlanders in Nederland de vrijhe den en zekerheden van onze demo cratie te bewijzen. Het komité dringt aan op een door de Neder landse regering in te stellen onder zoek naar de activiteiten van Griekse veiligheidsagenten in ons land. „Indien uw bevindingen over eenstemmen met de onze, dan ver wachten wij dat u goede maatrege len neemt om de situatie rond de Arbeidscommissie en de Griekse vereniging Hellas te saneren", aldus het komité in de brief aan Den Uyl en Van der Stoel. Het Komité eist dat het in 1966 (vóór de coup) tussen Griekenland en Nederland afgesloten wervings akkoord wordt gewijzigd: „Clausules in dit akkoord zijn invalshoeken voor de lange armen van Papado poulos". Volgens het komité proberen leden van de geheime fascistische vereni ging ENOEL him greep op de Griekse arbeiders te verstevigen door lid te worden van Hellas en de Griekse Arbeidscommissie. Leden va Ennoul controleren ln bedrijven waar Grieken werken en brengen de geheime dienst rapport uit over verdache personen. Ook zijn zij vaak agent van de Griekse Bank in Nederland. Hellas wordt gesubsi dieerd door de Stichting Buiten lands» Werknemers die met door het ministerie van CRM opgestelde riohtilijnen werkt". Verbazing „Het zo te dol zijn", aldus het ko mité in zijn brief, „dat Griekse ter reurorganisaties kunnen draaien op financiële tegemoetkomingen door de Nederlandse staat. Dit noemen wij indien het juist is een op z'n zachtst gezegd, onbegrijpelijke tolerantie van een parlementaire demokratie. Ons vertrouwen in de werking van zo'n demokratde staat ook op het spel, niet alleen van ons, maar van alle Nederlanders die het vertrouwen van buitenlandse gemeenschappen uit diktatuurtan- den hebben weten te winnen die vaak van de ene ongelooflijke ver bazing in de andere vallen". In de brief wordt ook ingegaan op de vrije verkiezing van leden voor de onlangs geïnstalleerde Migran- tenraad in Utrecht. Volgens het Komité hebben Poursanidis, Evan- gelidis en Grigoriou zich niet ont zien om de Grieken die ter stembus gingen tot in de stemhokjes te be geleiden en hun stem te controle ren. Grieken die op een democrati sche kandidaat stemden, zouden door de .controleurs" zijn geno teerd. Wij vroegen de Griekse Arbeids commissie ln Utrecht om commen taar op bovenstaande aantijgingen. De man die wij aan de telefoon kregen, Stamatakls, verwees ons echter naar de Griekse consul in Rotterdam. Deze bleek niet bereid in te gaan op ons verzoek om en gesprek over één en ander. „U bent van harte welkom om hier een kop je koffie te komen drinken en ik wil u alles over Griekenland vertel len, maar over dit soort politieke dingen zal ik niets zeggen", aldus de consul. Een woordvoerder van de afdeling voorlichting van de gemeente Utrecht zei ons wed gehoord te heb ben dat er WJ de verkiezing voor de migTantenraad „incidenten met de Grieken" zouden zijn geweest. „Het fijne weten wij er echter niet van, omdat we nu eenmaal geen Grieks verstaan". DEN HAAG De recente ruzie in de Sociaal-Economische Raad, ont staan doordat de vakbeweging het oneens was met het ontwerp voor het z.g. voorjaarsrapport over de econo mische situatie, is voorlopig bijgelegd. Na een urenlang beraad is gister middag komen vast te staan dat de SER dit rapport tijdens een extra vergadering op 3 augustus zal be handelen. Meer dan een afzwakking van de tegenstellingen binnen de SER is echter niet bereikt. Het rapport zal niet volledig unaniem zyn. Een ver tegenwoordiger van de vakbeweging verklaarde dat er flinke verschillen van inzicht zyn blijven bestaan, voor al op deze punten: de inkomensnivellering.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 7