Waar een wil is, is ook een weg HERVORMDE GEREF. SYNODE: Kerkdiensten Leiden en omgeving Rijnstreek Toen de twee synoden van de hervormde en gereformeerde kerken de vorige week in Utrecht tesamen vergaderden, vertelde prof. dr. J. Plomp uit Kampen, zo tussen neus en lippen door, dat hij o.a. ook*in een, naar wij begrepen hervormde commissie zit die bezig is met vragen die door de kerkorde worden opgeroepen en dat aan hem is opgedragen een ontwerp voor een nieuwe re dactie van artikel 2 van de hervormde kerkorde te maken. Dat artikel omschrijft wie tot de her vormde kerk kunnen worden gerekend en dat is In het huidge artikel nog al ruim genomen. Zelfs kinderen van doopleden, al zijn ze zelf niet gedoopt, kunnen daaronder vallen. Wie enigszins op de hoogte is van de verschillen die er zo voor de dag komen wanneer er sprake is van „sa men op weg" van deze beide kerken, weet dat men dan ook stuit op de vraag wie er tot een kerk kunnen worden gerekend. Nu is dus een ge reformeerde hoogleraar bezig met het ontwerp van een nieuw artikel voor de hervormde kerkorde. Prof. Plomp vond het een hele opgaaf en hij had zich reeds bij voorbaat verzekerd van de bijstand van een hervormde theo loog. Dit is maar een kleinigheid, zult u waarschijnlijk denken. Er zijn toch belangrijker vragen aan de orde. Dat is ook wel zo. Toch vonden we deze mededeling tekenend in het geheel dat we hebben beleefd. In de eerste plaats kunnen we daaruit zien dat er een intensiever contact is tussen beide kerken dan zo uit de officië le mededelingen blijkt. Er zijn zo langzamerhand heel wat vragen die bside kerken aangaan en het is blijkbaar de gewoonte geworden om eikaars hulp in te roepen wanneer men dan nodig oordeelt. In de tweede plaats leert ons deze mededeling dat de samenwerking, die van onderop, uit de gemeenten, is gekomen, ook reeds is doorgedrongen tot de hogere regionen van beide ker ken. Daarover behoeven we ons niet te verwonderen, want er zijn allerlei zaken waar men elkaar nu eenmryil niet meer kan missen. Bovendien zijn beide kerken steeds meer op el kaar gaan gelijken, ook op die pun ten waar er vroeger merkbare ge schillen waren. Ook in de Geref. Kerken zit men met de vraag wie tot haar behoren. Ook zij hebben te ma ken met een groep randkerkelijken, om niet te spreken van buitenkerke lijken. En zo is dat artikel twee van de hervormde kerkorde ook voor hen niet van belang ontbloot. Hangijzer Twee dagen zijn beide synoden dan bijeen geweest. De eerste dag ging het over het belijden van de kerk in deze tijd. Op de tweede dag zou men kerkordelijke vragen van een samen gaan bespreken. Aan de nota die ds. F. H. Landsman daarover geschre ven had, was toegevoegd een ontwerp statuut voor een gemeenschappelijke synode. Wie op de eerste dag een groot vuurwerk had verwacht, kwam bedrogen uit. Het punt van belijden van de kerk en in verband daar mee de functie van de belijdenis en de handhaving daarvan, is toch één van de hete hangijzers geweest tus sen deze beide betrokken kerken. De hervormde kerk had wel dezelf de belijdenisgeschriften als de geref. kerken, maar deze waren, tot dat de nieuwe kerkorde van kracht werd, praktisch buiten werking gesteld. Een synode, die niet meer was dan een bestuurslichaam dat te handelen had naar de reglementen, kon met die belijdenis niets doen. En na de invoering van de kerkorde wilde men in geen geval de weg op gaan die de geref. kerken hadden gevolgd met de leertucht, waarbij schorsing en af zetting werden gehanteerd. Wel heeft men zich hier met het belijden be moeid door het uitgeven van kleine re en grotere geschriften, waar in toch wel een oordeel (judicium) werd uitgesproken. Vandaar dat men ging spreken van judiciële leertucht. Meer op de medische weg trachtte men het te doen. Wat er in Utrecht allemaal in de discussiegroepen voor de dag is geko men. weten we niet. Er is wel dege lijk gesproken over het handhaven van de belijdenis. Maar, zoals gebrui kelijk, kwam daarvan alleen 'n sa menvatting in de plenaire vergade ring. Toen die samenvatting in de volledige vergadering werd behan deld, maakte het de indruk dat ieder extra op z'n woorden lette. „In de discussiegroepen zo staat er in de samenvatting „werd er over deze vraag zeer genuanceerd gesproken". Van 'dit verschil in standpunt is in de plenaire zitting niet veel gebleken. Het kwam er niet uit. En dat, ter wijl in de huidige geref. synode meer verontrusten zouden zitten dan in de vorige, naar werd gezegd. Losser Op de tweede dag van deze ge meenschappelijke synodale vergade ring zaten de tongen losser. Toen kwamen er ook meer punten van verschil tevoorschijn. Deze beide ker ken zijn een kleine eeuw lang ieder hun eigen weg gegaan. Ze hebben ieder voor zich hun eigen moeilijk heden gehad en daardoor hebben ze hun eigen historie gekregen. Deze dingen kan men niet zomaar met één haal ongedaan maken. De structuur van beide kerken is niet dezelfde. De positie die bijv. de secretaris-ge neraal in de hervormde synode inneemt, is in de geref. kerken on denkbaar. Daar heeft men ook wel, sinds kort nog maar, een secretaris, die men actuarius noemt, maar op de synodevergaderingen hoort men hem niet. Hij voert alleen maar uit wat hem is opgedragen. In de hervormde kerk is het zo, dat die vaste secretaris tot het mode- ramen behoort en al mag hij in de synode zelf dan geen stemrecht heb ben, zijn adviezen worden wel ge vraagd en ook ongevraagd kan hij die geven. Zijn woord heeft een nogal groot gewicht. Het was dan ook niet toevallig dat men aan de oud-secre taris-generaal van de hervormde kerk heeft gevraagd een nota op te stellen. We kennen niemand die zo op de hoogte is van kerkordelijke za ken. In zijn nota heeft ds. Landsman dan ook gesproken van de kerk als insti- tuur, waarvoor de Jongere generatie niet veel goede woa/rden over heeft. De kerk moet, volgens hen, een gees telijke gemeenschap zijn, die geen vaste organisatorische vormen ver draagt. Het gevaar van alle kerkelij ke verordeningen is dat zij verstar rend kunnen werken. Niemand zal dit ontkennen. Toch zal ook een kerk bepaalde re gels moeten hebben, al was het al leen maar om een chaos te vermij den. Deze regels, die alleereerst moe ten dienen om de weg aan te duiden waarlangs de kerk haar opdracht in deze wereld vervullen kan. behoe ven niet altijd dezelfde te blijven. Ze kunnen worden veranderd. Wan neer er een nauwere samenwerking komt tussen de hervormde en gere formeerde kerken, zullen er bepaal de regels veranderd moeten worden. Artikel 2 van de kerkorde is daar van een voorbeeld. Knelpunten Op de tweede dag van het ge meenschappelijk samenzijn van bei de synoden zijn bij die „institutaire aspecten" allerlei knelpunten voor de dag gekomen. De dagbladen hebben ons daarover ingelicht. Er is vrees uitgesproken rondom de vraag in hoever de gemeenten op het plaat selijke vlak bereid zijn toenadering te zoeken. Er is gewaarschuwd voor een geforceerde eenheid, die echter niemand wilde. Er is gewezen op „ge- MUNCHEN Voor de moslems in het zuiden van de Bondsrepubliek Duitsland in totaal leven daar meer dan een miljoen mohammedanen is in München een nieuwe moskee met een 33 meter hoge minaret aan haar bestemming overgedragen. Als zesde grote stad in de Bondsrepubliek bezit daarmee ook München een representatief godshuis voor de aanhangers van de islamitische godsdienst. Het 3 miljoen mark kostende gebedshuis is tot stand kunnen komen dank zij enkele forse giften van zakenlieden en regeringen uit twaalf staten van Afrika en Azië. De hoofdzaal van het gebouw biedt aan 450 gelovigen plaats. mengde gevoelens", waarmee reke ning moet worden gehouden. Het erg ste zou zijn wanneer er weer een nieuwe kerk ontstond in ons land. Er is gewezen op verontrusten en op groepen binnen de hervormde kerk, die niet met elkaar in gemeen schap willen leven. De hervormde toenadering tot re monstranten en doopsgezinden acht te men een zaaJk om waak zaam te zijn. De geref. kerken hebben andere bindingen. De pluriformiteit van de kerk is natuurlijk ook ter zake gekomen, maar dat is iets waar mee men in beide kerken zit: dat er niet gelijk wordt gedacht. Zo zou den we kunnen doorgaan met het opnoemen van allerlei vragen wan neer gesproken wordt over „integra tie", een nauwere binding, welk woord ds. Landsman telkens weer ge bruikte en waar tegenover de geref. prof. dr. D. Nauta liever maar di rect van hereniging wilde spreken. Op een persconferentie vóór de gemeenschappelijke synodevergade ring werd de vraag gesteld of het wel Juist was van een synode te spre ken, want er konden immers geen besluiten worden genomen. Daarop heeft de praeses van de geref. sy node geantwoord dat de letterlijke vertaling van dit oorspronkelijke Griekse woord is: „samen op weg". Het begin is reeds op allerlei wijze gemaakt en wat er in Utrecht, naar hij hoopte, zal gebeuren is, dat men de bereidheid toont samen verder te gaan. Die bereidheid is met eenstem migheid uitgesproken. Enig beslis singsrecht had die vergadering in Utrecht niet. In feite kon men niets aannemen, maar waar een wil is, daar zal ook wel een weg gevonden worden, ook al is dit dan niet direct een korte weg. Applaus Eén van de momenten die ons zal bijblijven van deze Utrechtse bijeen komst, was het spontane applaus na dat prof. dr. A. G. Honing uit Kam pen gesproken had. Hij vond dat men aan de verkeerde kant begon nen was door te gaan spreken over tucht, grenzen van de kerk enz. „Van daag is de inzet: we zijn eigenlijk nooit gescheiden geweest en wan neer we alleen zouden spreken over ZATERDAG 23 JUNI I973 WOORD VAN BEZINNING Deze zaterdag vraag ik uw aan dacht voor een op 't eerste gezicht nogal eigenwijze uitspraak van de apostel Paulus (eerste brief aan de gelovigen in Thessalonika, hoofd stuk 5)„Wij behoren niet aan de nacht nooh aan de duisternis toe; laten we dan niet slapen, zo als anderen doen, maar laten wij waken en nuchter zijn". Dat liegt er niet om. Wat bedoelt Paulus met "slapen, zoals anderen doen?" Hij denkt bij .slapen" aan een manier van leven, die erg lijkt op onze allenachtse slaap: niet we ten wat er met Je gebeurt, niets zien, Je van niets bewust zijn; aan een manier van leven die ook erg lijkt op bewustelooshied, of 't Is tijd om wakker te worden op dood-zijn, of op dronken-zijn, niet- meer- weten- wat- Je- doet. Hoe leven zulke slaapkoppen? Ze leven als Lodewyk XVI, de laatste Franse koning van de 18e eeuw die op één van de belangrijk ste dagen van de Franse revolutie in zijn dagboek schreef: „Rien", „vandaag niets gebeurd" (dat dagboek ging vooral over Jacht- successen en hoffeesten!). Slapen is: de verhalen over ro- ken-en-longkanker, roken- en- hartaf wijkingen langs Je heen la ten gaan, en lekker twee pakjes sigaretten per dag consumeren. Slapen is: de inflatie en de geldontwaarding voor kennisge- aannemen, en opgewekt gaan sta ken voor nog meer loonsverhoging. Slapen is: Je huiswerk, Je studie, of je bij-zijn als staatsburger la ten slabakken, en alle „vrije" tijd plaatjes draaien of voor de tv hangen. Slapen is: de 3000 jaarlijkse verkeersdoden en de tienduizenden verkeersgewonden vergeten, en krijgertje spelen op de brommer of in de sportwagen, „mij over komt toch niets". Slapen is: als Je Je schuldig voelt, verdovende middelen slikken Of stickies roken (en dat dan be- wustzijns- „verruimend" noe men!). Slapen is: te maken hebben met geweldige maatschappelijke en e- conomische en politieke vraagstuk, ken, zou de bel voor de laatste ronde van de mensheid nu wer kelijk geluid zijnen de meest bekeken tv-programma's zijn voetbalwedstrijden, shows, e. d. Slapen is: „Je moet dat alle maal niet zo zwaar opvatten", de bel voor de laatste ronde niet wil len horen, je ogen dicht stoppen voor de tekenen der tij dén, doof blind blijven voor de klok van de geschiedenis en het oranje-knip perlicht van Gods boodschap. Het lijkt wel of een soort super- meneer-de-uii tot iedereen zegt: „Ogen dicht en snavels toe!" En daar wordt gretig naar geluisterd; hoeveel lawaai al die miljoenen mensen ook maken, er zijn wat ogen dicht! De terugkomst van Christus is op handende We reld dreigt te bezwijken onder de schuld en het wanbeheer van de mensen en al die „anderen" slapen. Ze zien het niet en merken het niet; ze horen thuis in nacht en duisternis, en liggen bewuste loos in hun welvaartsbed. Nu geldt dat kennelijk niet van allemaal, en het gaat de brief schrijver om de uitzonderingen. „Wij behoren niet aan de nacht noch aan de duisternis; laten we dan niet slapen zoals de anderen, maar wakker en nuchter zijn". Wie zijn die „wij"? Die „wij" waren toen: de chris telijke gemeente van Thessalonika een kleine groep mensen, nèt be vrijd uit het duister va»n het an tieke heidendom. Die „wij" zijn nu: de christelijke gemeente van 1973, uit alle volken en talen en rassen en culturen. Concreet: alle mensen in het verspreidingsge bied van het Leidsch Dagblad die luisteren naar de wek-roep van Jezus Christus. „Wij" bent U hoort niet in 't donker van de nacht thuis. Uit de duistere wol- ken van de wereldgeschiedenis is voor u het licht opgegaan: Jezus de Bevrijder, de Zon der Gerech tigheid. Hij is het Licht van de wereld; wie Hem volgt zal nimmer in het duister dwalen, maar wan delen in het échte levenslicht. La ten we dan ook niet slapen zoals die anderen, maar waken en nuchter zijn. Het is tijd om wak ker te woerden! 't Is tijd om wak ker, waakzaam, alert, gespitst en gespannen kien en bewust te le ven, attent op je medemensen en wat zij nodig hebben, met een ge scherpte aandacht voor de bood schap van God de Vader van de Heer Jezus Christus. Die aan dacht moet vooral gericht zijn op wat God zegt over de toekomst van wereld en mensen: wat is er te ho ren en te zien van het aanbre ken van de laatste ronde? Niet suffen en slapen als de anderen, zo van: „Wat merk Je nou van God? Het doet me niks meer!" Maar wakker zijn, attent op de tekenen der tijden: me niks meer!" Maar wakker zijn, attent op de tekenen der tijden: de terugkeer van de Israëlieten naar hun land, het dóórdringen van Jezus' boodschap tot alle vol ken, het vól-raken van de wereld. Mensen, Gods toekomst is al be gonnen, het Rijk van Christus breekt aan: wakker worden! DS. J. ERIK "erv. predikant, Oegstgeest. institutaire problemen, komen we nooit verder dan dat samen spreken. Zo zitten we op de verkeerde rail". Hij vertelde over het zendingswerk waarin hij gezeten heeft en waarin men gedwongen was tot samenwer ken en samengaan. „Oecumene is geboren uit gemeenschappelijke ver kondiging van het evangelie". De ac tie „Kom over de Brug" noemde hij de grootste oecumenische gebeurtenis in ons land. „Door wat Je samen doet, ben Je tot een eenheid geworden". Iri de zending was het een ver wij tegen beide synoden dat mei wachtte dat men 't samen deed, ter-! wijl dit bij de zendende kerken zei! niet mogelijk bleek. „Daarom kun nen we nu beter maar beslissen samen het evangelie te verkondigen waar de wereld op wacht". Dat spon- tane applaus na die woorden vonden! we eveneens tekenend. Het gaf de| geest aan waarin heel deze s komst gehouden is. DS. J. M. H. HULSBERGEN Wuubrordkerk 9 u. ds. J. A. Eekhof, Zenten, Dorpscentrum 9 Stolk, Scheveningen. kinderd., Chr. Sch. Middelw. 10 u. kinderdiens ten, Geref. Kerk (Dorp) 10 en 7 u. ds. E. Verburg, H.A. (Zuid) 10 - oek. 11.45 u. Oecumenische studen t cl.. 5 u. ds. G. C. Post. Marekerk 10.30 u. ds. G. C. Post. Maranathakerk 10 u. ds. H. R. J. Re- ijonga, Leiderdorp. 9-30, n en au. Konlngskerk 10 u. dhr. J. Henzen, Hartebrug 8 10.45, Leiderdorp. Petruskerk (zat. i Plnkstergem. (Oude Rijn 3) 3 u. dhr. J. Eikerbout. Evang. Centrum (Zijlsingel 2) 10 u. Evang. J. Zijlstra dlnsd. a.s. 8 u. ev. J. Zijlstra. RK Kerk H. Antonius (zat. av. 7 u.). Moorarecnt), iy u. as. j. xn. «eems- veruuxig, n.tx. iu «t - kerk. Geref. Kerk 10 u. ds. HeemBkerk, D. Kronemeljer, Lelden. Ned. Prot. M. Quist v. Rijswijk. Boskoop Herv. Kerk 9.30 u. ds. A. d. Leeuw. 18.30 u. ds. H. Oostenbrug, Geref. Kerk 9.30 en 17 u. ds. C. v.a. is, Maranatha-school, Hu. ds. C. v.d. is, Chr. Geref. Kerk. 11 u. ds. H. J. Quist v. Rijswijk, 19 u. ds. M. J. mlsestraat) 10 leesd., dlnsd. (Gem. centrum) 10.30 u. ds. 1 Moordrecht, F 10.30 u. ds. R. Boeke v. Rotter dam Zoeterwoude Herv. Gem. 10 u. ds. Schoch, RK St. Janskerk, Zuidbuurt- seweg (zat. 7.30 u.) 7.30, lOj kerk dhr. P. v.d. Laarse, Plnkstergem 9.30 u. dhr. Th. Verwoerd, Verg. v. ge- samenkomst lo in de openbare school. Voorstraat 100, (zat. av. 7 u.) 9. 12 en 6 u, Bonaventu- (Zat. 7 u.) 8.46, 1Ó'.30, 12 e 9-30 9.45 u, Soefl-beweging,' Universel (kerk rakapel (zat. *W» Schouw (zat. u.) 9.30 (gemeensch. longeren d.. 10.30 u. ds. J J.fjnping (Gemeensch. dienst). Vrijz. Hervormden Apeldoorn gel, 10 Leonarduskerk (zat. av. 7 u.) 10.45 2 en 7 u. Oud Kath. Kerk (Zoeterwoudsesin- Egllse Wajlone 10.30 u. pasteur D. Diaconessenhuis 10.30 u. ds. H. W. Hemmes. Oecumenische Werkplaats (Rapen burg 10) 11.15 u. Samenkomst. Vrile Kath. Kerk (Vreewijkstraat 19 10.30 u. Leiderdorp Herv. Geref. Kerk J. T. Koopmans- ioofdstraatkerk 10 half 7 dhr. J. W. Doff, Theol. kand. te Amsterdam. Rijnsburg Herv. Kerk Gr. Kerk 9.30 u. ds. H. v. Niel (H.A.) 5 u. ds. J. J. Wisse (H.A.), Bethelkerk 9.30 u. ds. J. J. Wisse (HA) 5 u ds H. v. Nlel (HA) Geref. Kerk Petrakerk 9.30 u. kand. P. A. C. Bongers, Haarlem, 5 u. ds. Aktie Kruistochten Nederland maan- dhr. J. Bergman, Evang. Chr. Gem ds. J. v.d. Velden, Pauluskerk 10.3 19 u. ds. J. v.d. Velden, Geref. Kerk 10 en 19 u. ds. v. Veen v. Hoogeveen, Chr. geen opgave, Geref. Gem. Alphen a.d. Rijn Herv. 27, Bethel. 9.30 u. dhr. J. Modderkolk, RK Kerk (dorp) av. 19 u. en zon. 8.45, lf Mis, Ontmoettogcentr middag 17.30 en zon. Mïs. Bodegraven Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 u. ds. H. J. d. Bie, Huizen, 18.30 u. ds. H. J. d Bie, Salvatorlkerk 9.30 u. dr. W. Balke 18.30 u. dr. W. Balke, Bethlehemkerk 9.30 u. ds. G. J v. Embden, 18.30 u. G. J. v. Embden. Geref. Kerk 10 Opstandlngskei Pr. Marljkestraat Jeugdkapel "De Goede Herder" 10.30 u. dhr. A. Lagerwerf. Merenwllk 10 u. Oecumenische d. Geref. Kerk Zuiderkerk (Lammenschansweg 15) 10 u. drs. Hofman. 5 u. drs. P. Meijer. Petrakerk (Surinamestraat) 10 u. ds. Chr. Geref. Kerk 10 e \i. Eucharistieviering, s__ mis, 11.30 u. H. Mis, Maria Parochie zat. av. 19 u., Eucharistieviering, zon. 8.30 u. Hoogmis. 10.30. 12 en 17.30 u H. Mis. H.H. Engelbew. Parochie zat i) 10 u evangelist P. v. Beerm 9.30 u. dB M Fokkema. 6.30 u. Jeugdi- Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5.15 u. d., Ge- dienst ds. M. v. Harmeien. Zaal Opstandingskerk Pr. Marijkestr. 6.30 u. dhr. Kruithof. Martha-stichting "Rijnstroom" 10.30 i. ds. I. J. Walpot. Oudshoom Oudshoornseweg 10 u. Westra. dankzegging, Geref. Kerk 9.30 ds. J. D. te wml"' - - - Bloemendlenst ds. R. Oort. »r- Winkel, Chr. Geref. Kerk 10 u. ds. L. maker té Rotterdam L. Bech, Wassenaar-Zuid, 7 Beloftekerk (Robijnstraat). 10 u. 9 u. ds. Bovenberg (gemeensch. Jon- Huize "Groenhoven" 10 u. dr. i (Hoogmis) 11.30 en 17 u„ Kapel Bloemswaard, Eucha ristievieringen, zat. 19 u., zo. 8.30, 10 u (Hoogmis). De Kaag Herv. Gem. 10 u. ds. H. B. v. 't Hoff. Katwijk a.d. Rijn Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 u. Eerw. heer H. Groe nendijk, v. Scheveningen, 6 u. ds. J. Mey, v. Aalsmeer. Jeugddienst. n-den Herder, v. Haarlem, RK Kertc Goede Herderkerk Ten 10.30 u. ds. N. J. M. HoogendlJk. ds. B J. F. Schoep, .rnaar, Noordwljk. _D, ds. C. Wamaar, -j. B. J. F. Schoep. Geref. Kerk vrij gem. 9 en 16.15 u. ds. B. Wessellng, Geref. Gem. 10 en 18.30 u. leesd. Evang. Luth. Kerk 10.30 u. ds. D. Pobuda, Evaing. kring 10 u. eredilenst 18.45 u. J. v. Stormbeek, Vergadering v. gelovi gen, 10 u. eredienst 18.30 u. Woord- Oude en Nieuwe Wetering Herv. Gem. 9.30 en 7 u. ds. Lalleman (HA) Geref. Kerk 9.30 en 6.30 u.ds. J. Czi- ria, Rem, Gerf. Gem. geen dienst, RK .zat. 7 u8.15. 9.45, 11.30 en 7 u. Hazerswoude Herv. Gem. 9.30 en 6.30 u. ds. M. H. Geertsema, Geref. Kerk, RK St. Bernaduskerk Rijndijk Hoofdstraatkerk. ds. S. Oeger (Oegstgeest). 19 u. Hoofstraatkerk, ds. H. Leissen (Rotterdam), Jeugdd. m.m.v het koor de Rlvlvals uit Katwijk a.d. Rijn, Herv. Gem. 10.30 u. Vinkenlaan- Jansen, 10 u. Oude 23 juni 19 mis, zon. 24 juni H. Missen 8, 9.30 (H. mis) 11 (gez. mis met creche) en 17.30 u. (Av. mis) maan., woens, en vrljdag- av. om 19.30 u. av. mis in de kerk, RK Kerk "H.H. Engelbew." zat. 23 Juni 19 u av. mis. zon. 24 Juni. H. missen 7.30. 9.30 (hoogmis) 11 u. (waaronder kin- len. t interkerkelijke jongerend. (zat Geref. Kerk Maranathakerk Raad- hulsstr. 10 u. ds. u. ds. Fr. d. Jong. i 11.30 u. RK Kerk Harmeien, 6.30 Gezlnsd. "Jeugdhaven" 10 u. "De ontmoetlngskerk 10 u.'ds. M. Hey- Kerk (Hoofdstraat), ds. A. "Het Mieren- u. Deken v. Noort, aamenl. dienst. Baptlstengem. (Oude Rijn) 10 verlossingssamenkomst. Chr. Science (Steenschuur 6) 10.3 Apostolische Kerk (H. Rijndijk Rank (Golfbaan) Geref. Bond), ds. C. v.d. Bergh, (Kat- bed. wijk), 9.30 u. Sole Mio ds. D. Keunlne. - - ".30 u. De Rank (Geref. Bond), ds. dercreche) en 17.45 u. (av. mis). Valkenburg Herv. Gem. 10 u. ds. D Katwijk a. Zee. De Goede Herderkerk Ten Harm- i dankzegging. Oude Kerk 8.30 u. ds. D. W. Koelman, baddlenst, 10 u. ds.C. Treure, oppasdienst, 6 u, Vliet (Waddinxveen), Bergh. bed. H.A. latijnse mis), 11 u. Jongen J. Visser te Den (Jeugdd.) Ger.' .^W^JïJ0'30 u' d8, -t3?- ^br. (3eref Kerl >en8teinstr. 9.30 en Oud Geref. Gem. Kerkgebouw Hooft- itr. 240 9.30 en 4 u. leesd maan.av. 7.16 ds. v. Voorthuizen. Rem. Geref. Gem. Van Mandersloo- gelbewaarders Dorp (zat. 7 u.j 8, 10 Schoonenboom, Nieuwkoop Herv. Gem. 9.30 u. ds. Popma te Amsterdam, 7 Amstelveen, Chr. Geref. preekt kap. Jongkind ging, Ichtuskerk 10 u. ds. J. Vroeginde- zongen 1 10 Jehova getuigen (Hogewoerd 175) 2.30 u. Vestestraat 3, 10 en 3 u. Geref. Kerk Vredeskerk 9.30 u. ds. R. d. Vries, bed. H.A., 5 u .ds. R. d. Vries, bed. H.A. en dankzegging, Triumfator- kerk 9.30 u. ds. F. Pijlman, bed. H.A., 5 u. ds. F. Pijlman, bed. H.A. en dank zegging. Chr. Geref. Kerk 10 u. ds. H. morgen om'8 u, Prot. bond 10.30 Duin- oordschool Huis ter Duinstraat 31. dhr. J. P. Hulsbos (Sassenheim). NoordwIJkerhout en De Zilk Herv. Gem. 10 u. ds. G. Snijders uit Haar lem, 10 u. In De Zilk, aula rk meisjes school, ds. A. J. Kromhout uit Haarlem, RK St. Jozef zat. av. 7 u, 8, 10, 11.30 e v.d. Schoot (zondags geen jongerendienst, Geref. Kerk lenwerfstr. 10 u. evang. J. d. Vries, 6.30 Gem. Dorps- u. evang. L. Vellekoop. J Leger des Hells Gebouw Conr. d. Vla- pred. P. Wüst. Ned. koorzang, 11.30 i RK Kapel Saiicta Maria 8.45 en 10 u.. RK H. Hart Oegstgeest Herv. Gem. Grows of Warmond Herv. Gem. 10 u. ds. A J. d. Tonkelaar (bed. H. Doop). Wassenaar Herv. Gein. Dorpskerk 10 u dr. Th. C. Frederlkse 4.30 u kamd. C. Trouwborst, Waarder, 7 u. geen d., Kievietkerk 9 u. Jeugdkapel (1113 Jr), 10 u. prof. dr. H. Berkhof, Oegst geest, Messlaskerk 10 a 41. J. A. G. v. 1.) 7.30 en 9 u. 10.4 NIeuwveen Herv. Gem. 9.30 u. ds. te Leerbroek, 6.30 U. ds. i Haag, Geref. Kerk 9.30 Post te Oegstgeest. RK Kerk (zat. 7 u.) 9. 10.45 en 6 u. Lelmuiden Herv. Gem. 9.80 u. d6. W F. v.d. Staat te Aalsmeer, Geref kerk 9.30 u dis. J. G. Los, 7. u. ds. A. C. Waarder. RK Kerk (zat kerk 9.30 u. ds. D. van Vliet, 6.30 u. ds B. Oosterom, De Hoeksteen 9.30 u. ds J. v.d. Heuvel, 6.30 u. ds. D. v. Vliet, 7 u. ds. G. v. Hoegee, gez. dienst i ref. Kerk, Geref. Kerk 10 u. ds. G. d. Zeeuw te Voorschoten, 7 u. ds. G. van Hoegee gez. dienst, Chr. Geref. Kerk kerk 9.30 u. ds. C.' B. Roos, 7 u. H. C. 9.80 u. Dienst des Woords, - - - - - Graaf te Maarssen, RK u.) 7.30 u. en 10.30 u.. huls Aardam 9 en 18 4, De r.k. kerk van Noordvtfc Binnen. R. DIJkema 5 u. ds A. G. Scherpenl* - .10 u mevr ds E L'esch. Gen Verloop, Oud Ned. Zuidkade 158 10 en 6.30 RK Ontmoetlngskerk 8.30, 1*.— 6.30 u. (zat. av. 7 u.). St. Victor** 10 u. (zat. av. 7 u.). Woubrugge Herv. Gem. 9.30 u.fr Goedhart. Nieuwkoop. 6.30 u. ds. GW houwer, Drtebruggen, Geref. Kerk 9f u. ds. Czlrla, Oude Wetering. 6.30 u M Huizebosch. Zevenhoven Herv. Gem. 9.30 u G. v. Hoegee. 7 u. ds. A. P. Helner Waddinxveen Gez. dienst ln Herv. Geref. Kerk 9.30 en 7 u ds. A. P. ner te Waddinxveen, de av. dlenstJW met Herv. ln Herv. Kerk. RK (zat. 7 u.) 7.45, 9 en 10.45 u. Zwammerdam Herv. Gem. 10 ds. N. d. Oudsten te Utrecht, 6.30 u. ds J. J. Splinter te Amsterdam Gez. dM met geref. in Herv. Kerk Geref 9.30 en 6.30 u. ds. J. J. Splinter teJ» dienst gez in Hr~ Gem. Jpher (zat. 7 u.) 8,10. 1

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 4