UNIEK „ZIEKENHUIS" IN NEW YORK Rode hond en zwangerschap Voor Ronnie en Irving is geen pop te oud 1, fSRPAG 23 JUNI 1973 die gedachte in het achter hebben Irving Chase en zijn Ronnie zich in New York ge- ?d als autoriteiten op het ge- zeldzame en antieke pop- de reparatie daarvan. Hun enziekenhuis aan de Lexington Manhatten in New York adergebracht in hetzelfde ge- ir hun grootvader rond ïuwwisseling een schoonheidssa- aploiteerde. e verzamelde poppen vanaf Jeugd en in haar collectie ze dan ook zeldzame Victo- e en midden achttiende eeuw- aropese exemplaren. Haar broer Eerde de poppen altijd te repa- als er iets gebroken was en wil wel toegeven dat hij zelf le tijd niet zelden schuldig was de schade. de jaren groeide bij Irving et de liefde en begrip voor de van zijn zuster. Hij bestu- de geschiedenis van de pop- ibricage en het duurde niet of zijn kennis van zeldzame is bijna even uniek als de «a zelf. mijn vader stopte met zijn onheidssalon besloten Irving en proberen een zaak op te zet- gespecialiseerd in het repareren oude poppen", herinnert Ronnie 0 werd het poppenzieken- geboren. eerste, waar broer en zus Chase moesten zorgen, was een zo mogelijke voorraad van oude teldzame poppenonderdelen te en. Zelfs nu nog speuren zij imatig naar poppen uit een verleden. „We gaan naar vei- d en we zoeken oude zolders legt Irving uit, „op die manier we zeldzame vondsten", at poppenziekenhuis kunnen nu le allerleinste exemplaren genezen. Broer en zus Cha- 'erhuren ook poppen en daar it door de advertentiewereld en gretig gebruik van ge it. „Hoe komen ze in een tv- 1 een originele pop uit het «hen van 1890 bijvoorbeeld.". advertentie DAMESMODE in exclusief jonge stijl. I©} I BREESTRAATI08a-ll2 LEIDEN Hoofdredactrice ipenziekenhuis aan de Lexington Avenue in New York. ikels, waar poppen worden gerepareerd, zijh bijna even Huguette Defosse: „V rouwenbladen zijn afspraak met 21ste eeuw niet nagekomen' JERUZALEM Een van de lei dende vrouwelijke hoofdredacteu ren in Europa heeft een fel betoog gehouden tegen de vrouwenbla den, die naar zij opmerkte "te laat komen op hun afspraak met j/de 21ste eeuw". Huguette Defosse, hoofdredactrice van het Belgische "Femmes d'au- hourd'hui", zei dat waar de alge mene media hun best doen om gelij ke tred te houden met eén verande rende wereW de vrouwenbladen, "door blijven draaien in de geijkte tredmolen". "De vrouwenbladen hebben eén be langrijke afspraak laten lopen met de arbeid en de wereld van de arbeid met ontspanning en wat wij daaronder morgen aan de dag zullen verstaanmet de cultuurmet de politiek en de besluitvorming". Ze zei dat vrouwenbladen In hun intervieuwa altijd kiezen voor "sym bolen", zoals de Israëlische premier mevrouw Golda Meir of haar India se ambtgenote Indira Gandhi om dat zulke onderwerpen "risicovrij", zijn in tegenstelling tot controver siële vrouwelijke persoonlijkheden. Ze merkte op dat de meeste "bazen en uitgevers geen weet hebben van de vrouw..ze conformeren zich aan ideeen uit de oude doos en aan cli- che's". De vrouwenbladen, aldus mevrouw Defosse "geven er de voorkeur aan. om te citerenvoorbeelden kritiek loos na te volgen "omdat nieuwe denkbeelden altijd verontrustend zijn". Waarom, zo vroeg zij, worden vrouwen niet besohouwd als "geïn teresseerd in alle aspecten van de we reld om hen heen, waarom reflecte ren de vrouwenbladen deze belang stelling niet "inplaats van slachtof fers te blijven van hun geconditio neerde reflexen?" Ze haalde marktonderzoeken aan die laten zien dat het aantal lezeres sen van vrouwenbladen sinds 1968, maar met 0.1 tot 0.4 procent is toe genomen terwijl de vrouwelijke le zerskring van bladen als Le Monde, Le Nouvel Observateur en L'Expres- se zich over dezelfde periode met res pectievelijk 11, 12 en 27 procent had uitgebreid. i gebroken arm, haaruitval, een wankel been of een be- adigd oog? Als je een pop bent, ga dan maar naar het als de poppen zelf. De moeilijkheid daarbij is dat de ipendokter vandaag de dag alleen poppen, die nog niet md zijn, kan „genezen". Voor de poppenverzamelaar derde grootste hobby in de wereld brengt dat vaak olemen met zich mee, omdat zijn verzameling vaak Izaam en oud is. Passende onderdelen voor die poppen nauwelijks te vinden. Besmetting met het virus van rode hond in de eerste drie maanden van de zwangerschap brengt een groot risico van aangeboren afwij kingen bij de vrucht met zich mee. In Nederland is ongeveer 10% van de 20-jarige vrouwen niet immuun tegen rodehond; in de Jongere leef tijdsklasse ligt het percentage ho ger, in de oudere wat lager. Blijkens een artikel van prof. dr. F. Dekking in het Jongste nummer van het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde is het vaccinatiebeleid met betrekking tot rode hond niet ideaal. Niet Hoewel het tot nu toe, zegt hij, nooit is bewezen is het mogelijk dat ook het verzwakte vaccinvirus mis vormingen veroorzaakt; daarom is het dat zwangere vrouwen absoluut niet gevaccineerd mogen worden. Prof. Dekking vindt het standpunt van sommige Amerikaanse artsen dat volwassen vrouwen, zwanger of niet, nooit en te nimmer tegen ro dehond mogen worden ingeënt ei genlijk wel erg extreem. Maar hij moet ze bijna gelijk geven: het is voorgekomen dat vrouwen kort na vaccinatie zwanger bleken te zijn, om abortus verzochten, waarna een serologisch onderzoek uitwees dat zij waarschijnlijk al immuun waren en dus nodeloos waren gevaccineerd en nodeloos beducht voor vruchtbe schadiging. Volgens prof. Dekking zou het ideaal zijn slechts die vrouwen te enten die geen anti-stoffen hebben. Maar wat het serologisch onderzoek betreft dat daaraan vooraf zou gaan, bestaat er in Nederland een pat-stelling. Het is duur omdat het weinig gedaan wordt en dus wordt het weinig gedaan omdat het duur is. Monster Prof. Dekking suggereert van iedere vrouw die ingeënt wordt een bloed monster af te nemen en het hieruit gewonnen serum te bewaren totdat 2 tot 3 maanden zonder complica ties zijn verlopen. Mocht de vrouw in deze periode blijken zwanger te zijn dan kan men alsnog serologisch onderzoek met het bewaarde monster verrich ten om uit te maken of de vaccina tie noodzakelijk was en of de vrucht risico van besmetting heeft opgelopen. lacht Ronnie, „hier vandaan na tuurlijk, waar anders". Irving is gespecialiseerd in de repa raties van de poppen. In zijn werk plaats staan de dozen met alle mo gelijke onderdelen van poppen tot aan het plafond opgeslagen. Pop- penlichamen hangen er in lange rijen als kippen aan het spit. De zaak puilt uit met rechter ar men, Franse ogen, Duitse ogen, linker armen laat negentiende eeuwse Amerikaanse benen, enzo voort. Het zijn Juist deze op het oog waardeloze onderdelen, die het unieke ziekenhuis gaande houden. Ronnie bemoeit zich meer mer de verkoop van poppen en andere accessoires, die het ziekenhuis in voorraad heeft. Oude en nieuwe poppenhuizen bijvoorbeeld, compleet met poppenmeubilair. In de pop penwereld is het ziekenhuis dan ook het middelpunt van de belangstel ling. Veel presidentsvrouwen bijvoorbeeld zijn op nummer 787 in de Lexing ton Avenue binnengelopen. „Ik weet nog hoe mevrouw Roosevelt kwam kijken of een van de poppen van haar kleinkinderen kon worden ge maakt", herinnert Ronnie zich. „Poppen zijn vaak erg menselijk", legt Irving uit terwijl hij een Fran se pop uit 1880 repareert, „een be paalde pop kan voor iemand soms meer betekenen dan vriendschap. Ze fascineren een verzamelaar. Hij raakt bijna aan zijn poppen ver slaafd". een nieuwe patiënt voor het poppenzielen- huis Poppen worden van alle mogelijke materialen gemaakt. Het lijkt er zelfs op dat er niet èèn stof meer is, die te eniger tijd niet in een pop is verwerkt. „Neem het Ijaar". ver telt Ronnie, „het is echt, of van bont, wol, vlas, katoen en zelfs schapehuid. Het kan geverfd en ge kapt worden. Ik heb zelfs een pop uit Bermuda met bananenschillen als haar". De poppen, die in het poppenzie kenhuis worden verpleegd, komen uit alle delen van de wereld. Of zoals" een van de klanten in het ziekenhuis het zegt: „Poppen kun nen taalproblemen, misverstanden, alle mogelijke obstakels wegnemen. Als alle politici in de wereld pop- penverzamelaars waren zou er mis schien geen oorlog en hongersnood meer zijn, maar verdraagzaamheid en vrede, net als in de kleine we reld van de pop". .Irving selecteert uit ogenschijnlijk waardeloos materiaal. Ronnie heeft hoofdjes in alle soorten en maten.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 21