loudt de suiker- usie wel een oete belofte in? an Mierlo houdt vast aan gekozen premier KRYPTOGRAM £-AG23J"(KXSQ2EBP X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X x1 X H X X X X X X X X X X X X X X X X 8 X X X X x De ongeveer 2.000 man personeel van de GSM en de 3.000 man bij de Suiker Unie (beide inclusief campag ne-werkers- hebben zich tot nu toe nauwelijks geroerd naar aanleiding van de overname-plannen. De vak bonden werden nogal verrast en staan nu met gemengde gevoelens tegenover een eventueel samengaan. „Het lange wachten totdat de Euro pese Commissie tot een definitieve uitspraak komt, zal duizenden werknemers en hun gezinnen gedu rende enkele Jaren in onzekerheid brengen", aldus een NVV-wooxr- voerder. „Er is overigens geen enke le garantie dat de werknemers van de Suiker Unie er beter af zijn dan hun collega's bij de CSM". De CSM heeft overigens al eens eer der te maken gehad met de Europese commissie. Eind vorig Jaar legde de EEG de CSM een boete op van ruim twee miljoen gulden, omdat de CSM aan een suikerkarfcel zou heb ben deelgenomen. Het hoger beroep van de CSM tegen deze beslissing loopt nog. Praten De Suiker Unie, en daarvóór haar coöperatieve voorgangers, heeft al jarenlang met de CSM gepraat over de mogelijkheid tot een fusie. In 1964 bracht de Coöperatieve Suiker fabriek (Nu behorende tot de Sui ker Unie) al een bod uit op de CSM, hetgeen mislukte. De laatste gesprekken begonnen midden 1970 en duurden, met een onderbreking na de directiewisseling btf CSM, voort tot halverwege dit jaar. Het CSM-bestuur wees echter de sa menwerking definitief af, waarop de Suiker Unie toch halstarrig het bod uitbracht. De Centrale Suiker Maatschappij, waavan het hoofdkantoor is geves tigd in Amsterdam, is in 1919 ont staan uit een fusie van dertien, toemdertUd pairtikuliere fabrieken. Na reorganisaties werden in de loop der jaren 7 fabrieken gesloten. Vo" rig jaar werd als laatste de suikerfa briek in Oud-Beijerland afgestoten, zodat de CSM nu nog over vijf sui kerfabrieken beschikt: Vierlaten, Halfweg, Breda, Steenbergen en Sas van Gent. Belangen Daarnaast is de CSM samen met de Verenigde HVA-Maatschappijen ei genaar van de Chemie Combinatie Amsterdam. De CSM heeft verder een minderheidsbelang in de Zuid- Nederlandsche Spiritusfabriek in Bergen op Zoom en Frtsia in Fra- neker. De totale omzet van het CSM-concern bedraagt ongeveer 300 miljoen gulden. De Suiker Unie, gevestigd in Rot terdam ,is een coöperatieve vereni ging. Het concern behaalt een om zet van circa 440 miljoen gulden. De Suiker Unie is in 1970 ontstaan uit de bundeling van vier coöpera tieve verenigingen. Op het ogenblik heeft de Suiker Unie ongeveer 10.000 leden. Het concern beschikt over zes fa brieken: Dinteloord, Groningen, Put- tershoek, Roozendaal, Sas van Gent, èn Zevenbergen. De Suiker Unie heeft voorts, evenals de CSM, een minderheidsdeelneming in de Zuid- Nederlandsche Spiritusfabriek en in Frisia. Verder heeft het concern be langen in de noten handel De Schaap, het zaadbedrijf Van der Havel de specerijen- en chemica- liënhandel Kuypers-Van den Boom, de steenfabriek De Volharding en een kandijfabriek. uiterlijk donderdag 26 juli zal blijken of de samen- ing van de twee grootste Nederlandse suikeronder- igen een feit wordt. Op die datum zal de Suiker Unie d maken of zij de aandelen van de Centrale Suiker ichappij zal kopen. ees Kokke ie overname slagen, dan een suikeronderneming, die rlaind weliswaar geen gelijke aar die in Europees verband ar tot de dwergen behoort, land heeft de Suiker Unie rtkaandeel van 62,5 procent tobrale Suiker Maatschappij went, samen dus honderd Een fusie heeft daarom sölute monopoliepositie tot de bezitters van aandelen CSM. Er kleven echter enige bijzonderhe den aan het bod De aandeelhouders ontvangen namelijk geen 900 con tant, maar schuldbewijzen van 900 gulden. Daarop wordt per Jaar maximaal 48 gulden rente betaald. De looptijd van deze schuldbewijzen verstrijkt pas als de Europese Com missie tot in de laatste instantie heeft bepaald of de samenklonte ring van Suiker Unie en CSM al dan niet in strijd is met artikel 86 van het EEG-verdrag. Blijkt de fusie inderdaad strijdig, dan krijgen de aandeelhouders van de CSM hun stuk terug. Gedurende de interim-periode, die wel drie Jaar kan duren, zal de koers van de schuldbewijzen sterk onder invloed staan van alle moge lijke geruchten. Het wordt dus een aardig gokstukje. Mooht de Europese Commissie in derdaad een stokje steken voor de fusie, dan zullen de aandeelhouders CSM niet kunnen profiteren van een eventuee verbetering van de be drijfsresultaten van de CSM. In de afgelopen tien jaar zat er namelijk een duidelijke groei in de dividend uitkering. Kans De meerderheid van de aandelen CSM bevindt zich in handen van een administratiekantoor in Am sterdam, en verder van de Wester Suiker en bevriiende rejaties. De kans dat het bod slaagt wordt dan ook gering geacht. Het laatste com mentaar van de CSM-directie luidt optimistisch: „De plannen van de Suiker Unie zijn gedoemd te mis lukken. De stemming onder de aan deelhouders blijkt zich steeds meer ten gunte van ons te keren". Maar niet alleen de aandeelhouders hebben een al dan niet positief of negatief belang bij de fusie. Ook ruim 30.000 bietentelers in ons land zijn sterk afhankelijk van een eventueel samengaan van hun twee enige anfemers. En niet te vergeten de consument. Hoewel de producent met een eerste levensbehoefte als suiker niet al te gekke prijssprongen kan maken, voor de overheid in grijpt, Toch het het Landbouwschapbij monde van voorzitter ir. C. S. Knotterus, zich niet ongunstig uit over de gevolgen van d fusie voor de bietentelers. „Ik betwijfel of er voor de boeren veel zal veranderen, wanneer te maatschappijen tot één versmelten. Eén zekere planning kan het van de concurrentie win nen. VooraJl als enorme investeringen nodig zijn voor een zo efficiënt mo gelijke produktie. Bestaat er eigen lijk nog wel onderlinge concurrentie ais we bedenken, dat de Europese Commissie aan de verschillende maatschappijen een bepaalde hoe veelheid heeft toegewezen". Concentratie pa zouden de Suiker Unie en gezamenlijk .op de vijfde omen met een marktaandeel procent in de EEG. Groter Britse Tate en Lyle, die ïoornamelijk rietsuiker raffa- British Sugar Corporation beide Franse ondernemingen Say en Générale Sucrière. ;r Unie heeft nu aangekon- bod uit te brengen van 900 per aandeel van 100 gulden van de Centrale Suiker lappij. Ogenschijnijk lijkt aantrekkelijk voorstel voor Raad van Bestuur Suiker Unie In de bietenteelt vindt de laatste jaren toch al een zekere concentra tie en schaalvergroting plaats. Op het ogenblik verbouwen zo'n 30.000 boeren in ons land suikerieten. Van hen leveren 18.000 aan de CSM en ongeveer 23.000 aan de Suiker Unie. Een fors aantal telers levert dus aan beide maatschappijen. Gemid deld beslaat het bietenbedrijf een oppervlakte van 3,31 ha. per bedrijf. In 1960 waren er aanzienlijk meer telers, namelijk bijna 60.000, echter met gemiddeld slechts 1,58 ha per bedrijf. CSM-fabriekscomplex te Halfweg schokt door de verwikkelingen waarin de gekozen lent van de Verenigde Staten is geraakt door de Wa- e-affaire handhaaft fractieleider mr. Hans van Mierlo )'66 zijn vertrouwen in de gekozen minister-president Jerland. demagogie" vindt hij het als men nu beweert, dat de rgate-af faire bewijst dat Nederland nooit zijn minis- esident rechtstreeks moet gaan kiezen zoals het VVD- flid mr. H. Koning heeft beweerd, na een rondreis ijf weken door de States. misleiding; heeft er ee te maken", beweert Van vol gloed. „Denkfout num- Is, dat men eraan voorbij it in dictaturen Watergate- gewoon zijn ingebouwd. and kun Je niet eens inbre- het hoofdkwartier van een partij, omdat er geen tweede partij is. Het is een al, dat in een dictatuur niet n Water gate-schandaal mo- Amerika is nog wel zo de- ch, dat daar bij zo'n zaak fertuigend mechanisme in treedt om de onderste «ven te krijgen al kost het Eien van de hoogste gezags- de president". terlo signaleert in de sfcel- van Koning een tweede to Nederland heeft niemand d presidentieel stelsel als in «nigde Staten gepleit. D'66 *1 degelijk op het standpunt, gekozen minister-president i eenvoudige meerderheid in ^vertegenwoordiging naar a worden gestuurd". Door Pieter Riemersma Verwerpelijk Hij legt verder uit: D'66 is nog steeds uit op een strikte scheiding van de macht (de regering) en de controle op de macht (het parle ment)". De fractieleider van D'66 vindt de huidige situatie in Nederland ver werpelijk. „Het parlement i§ abso luut niet bezig de regering te con troleren. Een meerderheid van het parlement is alleen doende de rege ring op de been te houden". Van Mierlo vindt, da)t wij naar een systeem moeten, waarbij de kiezer twee stemmen uitbrengt bij verkiezingen. Eén voor de macht en één voor de controle op de macht. Nu is de situatie zo, dat de regering der volksvertegenwoordiging kan ontbinden en nieuwe verkiezingen kan uitschrijven. D'66 wil, dat de zaak wordt omgedraaid: bij een menings verschil tussen regering en parlement moet de volksvertegen woordiging de regering naar huis kunnen sturen. De macht „Overal komt bij mensen de be hoefte naar boven om rechtstreeks wat te zeggen te krijgen over de macht", meent Van Mierlo. „De macht moet afdalen naar de men sen. Er was een tijd, dat de macht gesitueerd wer bij God. Vervolgens kreeg de Koning, bij de gratie Gods, de macht. Het Staatshoofd delegeerde de macht later aan de 'ministers. WIJ zijn nu in het sta dium, dat de macht aan het volk zelf ontleend moet worden. De Franse Revolutie wordt pas echt waargemaakt, als wij erkennen, dat macht bestaat bij de gratie van hen die eraan zijn onderworpen.' Na een lidmaatschap van de Twee de Kamer van zeven Jaar is Van Mierlo er meer dan ooit van over tuigd, dat de gekozen minister-pre sident op dit punt een doorbraak zal betekenen. „Neem de nacht van Biesheuvel", betoogt hij. „Het ging toen om de inflatiecorrectie. Een meerderheid van het volk was daar eigenlijk tegen. Biesheuvel ook. Maar hij ging als volksvertegenwoordiger door de knieën, omdat de regering De Jong het machtswoordt sprak: als gij dit niet aanvaardt, ontbin den wij de volksvertegenwoordi ging". Impulsen Van Mierlo meent, Dat D'66 in de regering-Den Uyl een gerede kans heeft om haar ideeën gestalte te geven. Hij wijst op de positie van staatssecreatris Glastra van Loon van Justitie destijds een van de genen ,die de gekozen minister-pre sident propageerden. Hij onthult, dat deze staatssecreataris dankzij manoeuvres bij de kabinetsforma tie de kans krijgt om impulsen uit te zenden naar het ministerie van binnenlandse zaken, waar uiteinde lijk voorstellen in de richting van de gekozen minister-president van daan moeten komen. Van Mierlo begrijpt het pessimisme, dat kabinetsformateur over de zaak heeft geuit „als ervaren oude rot". Hij verwacht niettemin, dat er in de loop van volgend jaar voorstellen op tafel komen. „En als de regering er niet mee komt, kunnen wij met een initiatiefvoorstel komen, zegt hij vastberaden. De D'66 -fractielei der wijst op de commissie van des kundigen werkgroep voor staats- rechtelijke vernieuwing, ontstaan na een congres van het dagblad De Tijd) die volop studeert en waarin niet alleen vertegenwoordigers van PvdA, D'66 en PRR zitten, maar ook van KVP, ARP en CHU. Van Mierlo haalt een uitspraak van Willem van Oranje aan om zijn hardnekkig streven kracht bU te zetten: „Het is niet nodig om te slagen om toch vol te houden". 2 3 y 6 7 9 9 O u '1 '5 ■V '5 '6 <9 IV 20 2/ i2 is is 26 HORIZONTAAL 1. zeer Jonge nylon uit een bijbelse stad 4. kon u moeder hierin zien? Niet veel hinder! 8. palen op no. zet ten en hen volgen 9. je raakt hier mee binnen 11. erg gewichtig en heldhafitg doen in de put 14. hoe is, ons peil bij die delfstof? 15. medelij den hebben met Engelse herten in een hoekje 16. via de weg van de die ren weglopen 18. speciale breilak van een flink formaat 21. nog eens ge spleten en Je niet schikken 24. met stenen spelen in Limburg 25. klein autootje om uw brood mee te verdie nen 26. een hen met 'n idee, als 't niet een legerafdeling is 27. een gebed dat vroeger klepte in de verte. VERTIKAAL 1. er ligt wat lekkers in 't bosje toch, met bal na 2. als ik veel boeken ken, zegt u dan dat ik een ezel ben? 3. over deze ziekte werd u reeds per te lefoon ingelicht 5. een rang bij vis sen is toch wel iets anders 6. kalmer aan doen met Gina 7. kom, Els, strek Je om deze gebaksdozen 10. ons aller stammoeder! 12. hoogstaande halm in de lucht 13. een ogenblikje, wanneer het precies zo gebeurt 17. ze leggen het op de schaal en bewandelen daarbij niet de rechte paden 19. bah, schiet op en reken nog eens na; 't Is toch niets? 20. al uw lieve kleingeld zit erin 22. wat een rijkdom anders als we er niet met 't vliegtuig aan komen 23. kom niet te laat. Het eerste is geld en I en G. zijn er ook. OPLOSSING VORIGE PUZZEL De eerste prijs van f 10,- werd toegekend aan de heer Ch. Boosman, Elbalaan 29 te Sassenheim, de twee de prijs van f 7,50 aan de heer W. E. Nolles, Kanaalweg 33 te Leiden. De twee prijzen van f 5,- gaan naar me- vrouw Bakker. Jan van Gelderdreef 14 te Voorschoten en naar de heer J. v. d. Hoonaard. Daniel Note- boomstraat 15 te Noordwijk aan Zee. De prijzen worden de winnaars toe gezonden.

Leidsch Dagblad | 1973 | | pagina 15